LEIDEN GROEIDE NAAR ALLE KANTEN Onstuimige ontwikkeling van de stad vooral in 17e eeuw Scherp Kaderbijeenkomst van Leidse K.A.B. DONDERDAG 22 JANUARI 1959 DE LEID SE COURANT PAGINA 2 Zoals we In een vorig artikel «agen, vond de eerste uitbreiding van Leiden plaats, toen een gedeelte van de Waard bij de stad werd getrokken. Op de plaats van de tegenwoordige Vestestraat kwam de vestwal en het daarbinnen gelegen terrein werd door nog twee grachten in regelmatige stukken verdeeld. De St. Nicoiaasgracht grensde aan de stadswal en heette daarom al spoedig Uiterstegracht. Tussen deze en de Hoooigracht werd nog de „Middelstegraft" gegraven. In dit stadsdeel werd de behoefte aan een eigen kerk gevoeld: in 1315 werd een eenvoudige houten kapel gewijd aan St. Pancratius. In 1366 werd zij tot kapittelkerk verheven en het stenen kerkje, dat het bescheiden houten kerkje reeds vervangen had, moest plants maken voor het monumentale bouwwerk, dat onder de naami Hooglan \u of St. Pancraskerk de geschiedenis is Ingegaan. Leiden, dat altijd zo arm is geweest aan torens, heeft aan deze kerk toch nog een opvallend massief silhouet te danken, dat men op vele oude geschilderde landschappen (Jan van Goyen) terugvindt. Bovenstaande tekening is ontleend aan het Leids Jaarboekje 1958. Te kening de heer W. J. Kret. Een spinneweb van grachten In het midden van de veertiende eeuw vond weer een verhuizing van de wallen plaats, zoals we reeds ge zien hebben. De tegenwoordige Oude Vest werd stadsvest, met als voor naamste straat de Haarlemmerstraat, waaruit weer vele zijtakken ontspro ten, met als kerk, die van O. L. Vrouwe, waarnaar dit stadsdeel „Vrouwecamp" werd genoemd, wel ke weer inspireerde tot namen als Vrouwensteeg, Vrouwenbrug, Vrou- wenkerkkoorsteeg etc. Baanbrekend. Uitbreiding in zuidelijke richting volgde. De Witte Singel en de Zoe- terwoudse Singel werden gegraven; Rapenburg en Steenschuur waren dus geen vestegracht meer. Ook in zuidelijke richting braken de wegen zich baan. We menen dat er reden is aan te nemen, dat langs de Vliet een pad werd gevormd, en dat er een I verbinding in de richting Zoeter woude ontstond. Er moet handel en eeuw acht poorten toegang gaven tot de stad, zoals zij daar lag in het wijde Hollandse landschap. In de stad vormden de grachten toen al een probleem. De stinkende gracht jes (Uiterste gracht) waren een be dreiging voor de gezondheid, zij be lemmerden het verkeer en daarom werden in de loop van deze eeuw dus verkeer geweest zijn, want Lei- toch nog enige van deze gedempt, den telde in het jaar 1400 volgens POTLOOD EN GEEST No. 519. Horizontaal: 1. klap, 4. inwendig lichaamsdeel, 8. vrouw van Jacob, 10. meisjesnaam, 11. spil van een wiel, 12. spitse bek van een vo gel, 14. familielid, 15. oude vlakte maat, 17. gem. in Limb., 19. kweker, 21. jongensnaam, 23. keurig, 24. voor zetsel, 25. godin van de dageraad, 27. lied, 28. Europeaan, 29. afgebroken deel. Verticaal: 1, kruipend dier, 2. on derricht, 3. water in N.-Brab., 5. ri vier in Siberië, 6. bedrog (bargoens), 7. ongeschonden, 9. gem, in Limb., 12. telwoord, 18. verhindering, 15. slobkous (Vlaams), 16. voorzetsel. 18. hoofddeksel, 20. komt van het var ken, 22. gesloten, 24. graaf van Pa rijs, verdedigde de stad tegen de Noormannen werd in 887 koning, 26. scheikundig element (afk.), 27. oude rekening (afk). Oplossing morgenavond. Oplossing No. 518. Ilorisontaal: 1. schop, 5, hal, 8. aria, 10. Se, U. pl, 13. kelp, 15, ik, 17. toorn, 19. tres, 21, moes, 23. Wenen, 24. li, 25. Tiel, 27. Sm„ 29, eg, 31,t neus, 33, Don, 34, pinas. Verticaal: 1, sip, 2. ha, 3, ork, 4. Piet, 6. as, 7. Leens, 9. alom, 12. lire, 14. Pool, 16. Kent, 18. reis, 19. Tweed, 20. sein, 23. neep, 26. lui, 28. mis, 30. go, 32. Sn. prof. Blok al ongeveer 5000 inwoners waarvan een deel zich bezig hield met de lakenhandel, maar voor wie ook handel en marktverkeer van be lang waren. Voor 't beleg. Duidelijker beeld kunnen we ge ven van de stadsgrenzen in de zes tiende eeuw. Ir. H. van Oerle gaf in een Leids jaarboekje de volgende beschrijving van de toestand bij het begin van het beleg van Leiden: „De stadswallen volgden het be loop van de Jan van Houtkade, langs de muurtoren „Oostenrijk" de enige overgebleven stille getuige van het beleg langs de toren Bourgondië, waarvan de i fundering nog boven de berm uit- j steekt, tot de Koepoort, waar de i weg van Zoeterwoude de stad binnenkwam. Vervolgens liep de muur langs de Boisotkade naar de Colaerstoren, waar het schip met haring en wittebrood door het Vlietgat de Leidenaars ver lossing zou brengen. Dan langs het bolwerk, waarop nu de Ster- rewacht is verrezen, verder langs de Katrijnetoren en de Sutters- toren naar de Witte Poort, die de westelijke toegang tot de stad be heerste. Van hier liep de wal door naar de Pelicaenstoren, gelegen op de hoek van het Galgewater en langs dit water tot de Accijnsto ren, een soort waterpoort waar het water van het Rapenburg in de Rijn stroomde. Vervolgens boog de stadsmuur naar het noor den af naar de oude Rijnsburger- poort en liep langs de tegenwoor dige Oude Singel naar het Mare- gat tot de Zijlpoort, ongeveer sa menvallend met de huidige Koe straat. De wal volgde verder het beloop van de Vestestraat tot de toenmalige Hogewoerdspoort, ter hoogte van de Kraaierstraat ge legen, en sloot daarna langs de Geregracht aan bij de Jan van Houtkade". Het patroon was dus toen al geheel geweven: toegangen tot de stad in het verlengde van de Hogewoerd, Koepoortsgracht (thans Doezastraat) de Witte poort aan de westelijke kant van de stad, aan het eind van wat thans het Noordeinde is, de Rijnsburgerpoort voor de noordelijke toegang, en de Zijlpoort, die In het verlengde lag en ligt van de aan de lage zijde van de Rijn liggende Haar lemmerstraat. Vooruitgang. Een tijd van vooruitgang brak aan na het beleg. De bevolking groeide in nog geen eeuw tijd tot 70.000 zie len. Het gedeelte ten noorden van de Oude Vest tot de tegenwoordige singels werd bij de stad gevoegd. In plaats van de Blauwe- of Rijnsbur gerpoort werden twee nieuwe poor ten gebouwd; aan het eind van de Steenstraat en van de Morsstraat, een nieuwe westelijke toegang ten noorden van de Rhn, die de verbin ding via de Haarlemmerstraat met de Zijlpoort completeerde, Wat later legde men beslag op het gebied bui ten de Zijlpoort, aan weerszijden van de Haven en dit werd daarna door getrokken tot de Geregracht, zodat toen de stad lag besloten tussen de tegenwoordige singels. We lezen ook in het boekie „Lei den vroeger en nu" door B. Wijben- Voornaam. De Breestraat bleef de voornaam ste straat van de stad; de met lin- denbomen beplante gracht, het Rapenburg, werd „een sieraad voor Holland" genoemd, waar het vermaecelykwandelen was en waar de geleerden en de autori teiten woonden. Zoals de fabri kanten zich op hun beurt vestig den aan Herengracht, Hooigracht, Oude Singel en Oude Vest, terwijl daarachter aan Langegracht, Waardgracht en Warendorp in de huisjes met de puntgevels, de duizenden woonden die in de la kenindustrie een broodwinning vonden. De achttiende eeuw brengt geen ver andering, het getal inwoners daalde zeer sterk, tot 20.000 aan het eind van deze eeuw. De negentiende eeuw daarentegen is de eeuw van grote veranderingen. Stadsmuren en bol werken werden geslecht, stadspoor ten sneefden onder de slopershamer, oude gevels en walmolens gaven de geest. Het was de tijd ook van nieu we annexaties van stukken buiten de singels, die verkregen werden na onderhandelingen met Leiderdorp, Oegstgeest en Zoeterwoude. De sin gels veranderden hierdoor van ka rakter, nieuwe vertakkingen in het wegennet ontsproten aan deze oude stadsgrenzen. Nog bleven echter Breestraat en Hogewoerd van bijzondere beteke nis; ook de Paardetram volgde de oude „heirbaan" en de bouw van het station in 1842 deed de betekenis van de Steenstraat toenemen. ga, dat in de laatste helft van de 17e man. En nu staan wij voor een nieuwe beslissende stap in de twintigste eeuw. De erfenis van onze voor ouders is een schone, maar tamelijk onoverzichtelijke, en het is de- taak geweest van de dienst gemeentewer ken te Leiden om nieuwe wegen te zoeken en een Ltart on te bouwen die haar karakter noch haar oude schoonheid verloochent en tegelij kertijd jong kan zyn. Anders gezegd, Leiden heeft een Dlan nodig, dat de stad de kans geeft haar jaren met jeugdige élan te dra gen. Burgerlijke Stand Geboren: Jacobus Gijsbertus zn van J- J. Rigter en D. de Graaf; Ilma dr van A. Houwaart en H. C. M"hl- bauer: Johanna Catharlna dr van B. J. Hoff en M. L. Been; Dirk Jan Sterk zn van J. A. N. de Leeuw en M. J. Pelikaan; Theodorus Johannes zn van J. C. Kruijt en C. Sakkers: Sjoord zn van A. Keijzer en G. van Teeuwen; Wi"em zn van J. van der Worp en J. Hoek; Meivin zn van T. Zaal en T. M. Koning; Ruben zn van R, Swaab en R. Heilig; Marip Jack Adolf zn van J, A. Arkeveld en T. Lancel. Overleden; A. J. Tak 42 jr, echtge note van R. Driessen; J. H. Boon 84 jr. echtgenote van W. Ie Mair; M. Dool 3 dagen, dochter: H, Klik in dp Vegte 81 jr, man, C. J. de Cler 69 jr, I Volkenkundige lezingen De Gurages van Ethiopië In de serie winterlezingen van het Rijksmuseum voor Volkenkunde sprak gisteravond in de aula van dit museum de heer A. J. Drewes over de Gurage's van Ethiopië. Van decem ber 1954 tot juli 1957 vertoefde spr. voor een onderzoek op het gebied van de archeologie en de talen, in Ethio pië. (De heer Drewes' is nu verbon den aam de Rijksuniversiteit te Utrecht voor het onderwijs in het Arabisch). De Gurage's wonen ongeveex 120 icm ten Zuiden van ddis Abeba, de hoofdstt 1 van Etihiopië, in een gebied dat is gelegen tussen de plaats Wol- kitte en de grote meren van de Rift Vallei. Zij zijn één van de vele volkjes in deze streken, die in het einde van de vorige eeuw door keizer Menelik II aan Ethiophië zijn toegevoegd. Het Amhaarse (Etiopische) opper gezag heetf de eigen instellingen van de Gurage's echter niet verdrongen; integendeel: de solidariteit binnen de stammen en het gevoel van territo riale saamhorigheid functioneren bin nen de grenzen, gesteld door het cen trale bestuur. De Gurage's zijn een volk van boe ren. Terwij1 bijna overal elders in Etihiopië broodgraan wordt verbouwd is het hoofdvoedsel van de Gurage's brood, vervaardigd uit het merg v.n 'n banaanachtige plant (Ensete edule, vaak genoemd: valse banaan). Dit merg, dat in ruwe toestand een witte waterige pulp is, wordt voor de duur van IVï 3 maanden ingekuild om te fermenteren. Daarna kan er brood uit worden bereid. Dat is grauw van kleur en heeft een zurige smaak. Elk Gurage-huis is omgeven door een grote plantage van deze valse banaan, en het zjjn die bomen, die het Gurage landschap zijn zo aparte ka rakter geven. De belangrijkste godsdienst in Gu rage is de Islam. Er worden heiligen vereerd, waaronder ook enkele locale figuren. Typisch zjjn ook de veelvul dige bijeenkomsten waarop men bidt en zingt, een rel'gieuze zang, die met een Arabisch woord „zikr" wordt ge noemd. Behalve de „zikr" kan men in Gu rage ook nog andere zang horen. Een voudige liedjes, waarop wordt ge danst, of de poëzie, waarin een held op zijn terugkeer uit de oorlog zijn eigen daden, en zijn roemrijke afstamming bezingt. In de hutten, rond en ruim, zijn geen afgescheiden kamers. Wél heeft ieder deel van de vloer een eigen be stemming: zo zijn er een zit- en onl- vangruimte, een slaapplaats, en berg- plaats en onder hetzelfde dag de stallen. Lichtbeelden vormden de il lustratie van het gesprokene. De KAB streeft naar een nauwer contact met haar leden. Dat streven was ook de achtergrond van de bij eenkomst voor kaderleden, die gister avond gehouden werd in het St. An- toniusclubhuis. Het was een avond, waarop gezelligheid en nuttigheid hand in hand gingen Het nut in de vorm van een inlei ding op het wetsvoorstel „Algemene weduwen- en wezen ver zekering" het aangename in de vorm van een toneelspelletje en een „gezellig sa menzijn" met kaarten en sjoelen. Na de openingswoorden door de heer K. F. de Bree, gaf de heer J. J. Klein een globaal overzicht van de voorgenomen wet en zijn betekenis. Het was niet de bedoeling, een cri- tische beschouwing te ge^en, Spr. wilde over deze wet de sluitsteen op de sociale zekerheid - alleen een aantal „min of principiële opmerkin gen" maken. Hij gaf een inzicht in het onderling verband tussen socia le rechten, verzekeringen en zeker heden, en plaatste dit in ec-n histo risch kader. Dit schema leidde als 'n logische consequentie van al ie voor gaande sociale verwoorvenheden tot 't wetsontwerp tot algemene weduwen- en wezenverzekering. Voor deze wet heeft de KAB altijd gevochten. In het kort gaf de heer Kien voorts een kijkje op de inhoud van genoem de wet. Hij eindigde met te zeggen, dat ze een van de middelen ir om le streven naar sociale zekerheid. Het ontwerp wil een steun zijn voor het gehele gezin, de kleinste cel, waaruit de samenleving is opgebouwd. De verzekering heeft de persi-onlijite prestaties tot grondslag. Ze vloeit geenszins voort uit het Nederlands staatsburgerschap. Onder de regie van de hear H. de Bruyn gaven leden van de toneel groep „Vondel", een onder afdeling van de KAB, hierna een opvoering van de dwaze één-acter .Spaans Avontuur". Het was een spelletje, geknipt voor een avcnd als deze. De bijeenkomst werd besloten met een partijtje kaarten, voor de win naars stonden aardige prijzen ter be schikking. SPORT AUTOMOBILISME De 28e RALLYE MONTE CARLO. Na enige verwarring, ontstaan in de opgave van 't aantal in de klassem.- proef gestarte en uitgevallen equipes, zijn om twaalf uur hedenmiddag de officiële cijfers bekend gemaakt. Van de 186 wagens, die zich voor Gildevrouwen van Leiden onder elkaar" in „De Hoeksteen" Voorloper van lustrumviering Het kon nèt. De grote saai van „De Hoeksteen" was gisteravond tot in haar uiterste hoeken gevuld, toen de voorzitster van de lustrumcomraissie, mevr. A. TolenaarRoebroek, na een charmante toespraak de gelukwensen en het feestcadeau van de gildeieden aan het bestuur aanbood. Het was een vorstelijk plakboek, besterad om ge schiedenisboek te worden. Hoogte punten van het verenigingsleven, fo to's, knipsels, verslagen etc. zullen daarin worden samengebracht en voor het nageslacht bewaard. Vóórin prijkte een indrukwekkend namenregister van de ruim tweehon derd leden, die op zó royale wij ze hun bijdrage hadden geschonken, dat er honderd gulden méér was binnen gekomen dan de grootste optimiste had geraamd. Kon dit bedrag een mooiere bestemming krijgen, dan het op deze feestelijke avond kreeg? On der couvert werd het aan de presi dente, mevr. H. J. Lindenhoff—Hop. overhandigd, ter aanvulling van het destijds door mevr. C. Heruer—Hen driks opgericht „Lourdesfonds", dat daarmee was volgestort. Nog dit jaar zal aan een zieke Leidse moeder de gelegenheid worden gegeven, Lourdes te bezoeken. Gezelligheid De feestavond was begonnen met een gezongen Avondmis, opgedragen door de geestelijk adviseur, pater J. Nieuwenhuyzen O.F.M. In de schil derachtige Lodewhkskerk had jube lend de Mis „In honoram St. Jose- phi" van De Vocht geklonken, uitge voerd door het groot gemengd koor Alma Mater. „Een hulpe, de man ge lijk" was het tnotief van de treffende preek van pater Nieuwenhuyzen, waarin de taak en de roeping van de vrouw werden belicht. Terwijl de regen tegen de ruiten striemde en jn de gezellige zaal van „De Hoeksteen" het huiselijk gerinkel van kopjes en de geur van versge- het vooruitzicht. Haar populariteit werd onderstreept door het hartelijk applaus, dat op deze profetische uit- volgde. Meer geschenken Mevrouw Tolenaar bood het be stuur ook een geestelijk geschenk aan; een tweetal voornemens van de Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van Donderdag 22 January 1859. Wenen Onze dagbladen ne men een scherpe toon aan tegen over de Italianen. Het woelen der Lombarden is dat van deugnieten en kinderen en als zoodanig moeten zij gestraft worden. De regering is tot he den veel te toegevend geweest, slechts de vroegere ijzeren ge- srtengheid is daar van nut. Men zal Oostenrijk achten, zoodra men het vreest. de 430 km lange proef op het circuit boven Monaco klasseerden, trokken 21 ploegen zich terug, zodat 165 wa gens voor het bergtraject aan de start verschenen. Onderweg zijn 39 equipes uitgeval len, zodat 126 wagens de klasse mentsproef volbrachten. Bij een verkeersongeluk in Zuid- Londen is de bekende Britse coureur, de wereldkampioen 1958 Mike Haw thorn, om het leven gekomen. Haw- torn was 29 jaar oud. Laatste Berichten Inbrekers beroofden middenstanders In weer en wind Gedurende de afgelopen stormach tige nachten hebben inbrekers en dieven hun slag geslagen op vijf plaatsen te Amby en Rothem (ge meente Meerssen). In Amby werd bij een bakker ƒ700 uit de winkel ge stolen. Bij een andere bakker ver dwenen 600, twee ringen en een gouden horloge. Bij een slager hadden de inbrekers vrij spel doordat de waakhond in de schuur zat vanwege zijn vuile poten. Hier wordt 40.— vermist. Een geld tas met 280.die in de gang aan de kapstok hing, achter een overjas, hebben de dieven niet gezien. Verder brachten de dieven in Rothem nog ongewenste nachtelijke bezoeken bij een onderwijzer en in de winkel van een weduw waar worst en sigaretten werden meegenomen. Adjunct commies siak legesgeld in eigen zak De procureur-generaal bij het ge rechtshof te Amsterdam heeft van ochtend twee maanden gevangenis straf geëist tegen de 57-jarige ad junct-commies ter gemeentesecretarie te Haarlem B. J. A. M. H., die in de jaren '57 en '58 als loketambtenaar meermalen 1 gulden legesgeld aan publiek in rekening bracht, ook wan neer dit niet verschuldigd was. Hij stak die guldens in eigen zak. In eerste aanleg was deze verdach- 1JW" VUU4l|t.lllU4ia ÏU4I «V. 'li p leden. Op de eerste plaats zal men *e' c*ie zlch ter zittingf van het hof trachten, door de inzet van ieder per- zeer berouwvol betoonde, door de po- soonli.ik. de groei van het Gilde te litierechter te Haarlem tot zestig gul- bevorderen, terwijl men bovendien den boete plus twee maanden voor een grotere openheid t.o.v. elkaar, waardelijk veroordeeld. Van dit von- speciaal van hen die zich alleen te- nis was de officier van justitie in ho- midden van velen voelen, in de prak- ger beroep gegaan, tijk zal gaan brengen. Men raakte niet uit-aangebodenl Nadat bij het-tweede kopje koffie, ge serveerd door een viertal fleurige meiskes dochters van Gildeieden een tweetal feestgedichten was ge zegd. kreeg een totaal verblufte pen- ningmeesteresse de volle huldigings laag te verwerken. 'Zij immers be kleedt tien jaar de (ondankbare) functie van pennlngmeesteresse. Voordat haar economisch beleid spreekwoordelijk zou gaan worden, meende mevr. E. BarendseBik dat nanciële besognes als „gewoon, arge loos lid" de avonden mee te maken Een prachtige wollen auto-plaid ver gezelde het dankwoord bij monde van mevr. Tolenaar. Mevr. Barendse en mevr. Lindenhoff dankten getroffen voor alles wat de leden, en niet op de laatste plaats de Lustrumcommissie, voor het Gilde en de-lustrumviering hadden verricht. Hedenavond zal de officiële vie ring in het Sint Antonluseluhhuia plaats vinden met een vooHrnobt van mevr. Nel Oosthout „De Manne quin". De Rechtbank te Rotterdam heeft vanochtend een 18-jarige tuinders knecht uit Vlaardingen veroordeeld tot vijf maanden gevangenisstraf met aftrek. Hij had op 12 september jl. een landbouwvergift in de beker melk van zijn 18-jarige college G. H. ge daan. Deze had, omdat hij haast had, zijn beker die dag maar half leeg ge dronken en was alleen wat misselijk geworden. De beide jongens woonden in het zelfde weeshuis en ze werkten bij dezelfde baas. Verdachte was jaloers op hem geworden, door zijn collega met zijn vrolijk en gemakkelijk ka rakter altijd gauw in de smaak viel, terwijl hijzelf meer stug en in zich zelf gekeerd was. Toen had hij hem „ziek willen maken." De eis was vijf maanden gevange nisstraf met aftrek en voorwaardelij ke terbeschikkingstelling van de re gering met een proeftijd van drie jaar. Blauwe iram Leiden-Den Haag bij Voorburg in brand Vanmorgen om kwart over negen ls een driewagenstel van de Interlo- w cale dienst Leiden—Den Haag van zette koffie doordrongen, luisterden de N.Z.H. komende uit Leiden, on ruim honderd dames naar de geestige geveer vijfhonderd meter voor het speech van mevr. Tolenaar, die in grote lijnen de geschiedenis van het Leidse Vrouwengilde schetste. Als ere-gast en ere-lid zat tussen het be stuur een zilvergrijze, gedistingeerde. vriendelUke dame, de vitale nestor van de Katholieke Vrouwenbeweging in Leiden, mevr. J. Manders—Ver meulen, een begrip voor allen, die op sociaal of maatschappelijk terrein in Leiden werkzaam zijn. Meer dan vijf en twintig jaar was mevrouw Man ders presidente van de Katholieke vrouwenbeweging, later gesplitst in Katholieke Arbeidersvrouwen, Ka- tholieke Boerinnenbond en het Ka tholiek Vrouwengilde. Mevr. Tole naar stelde het aan mevrouw Man ders destijds overhandigde herden kingsbord voor 25 jaar voorzitster- schap ook de huidige presidente in centrum van Voorburg tegen een vrachtauto gebotst. Er ontstond vrij wel onmiddellijk brand, Auto en eerste tramwagen zijn grotendeels uitgebrand. Passagiers en bestuur ders van beide voertuigen konden zioh in veiligheid brengen en kwa men met de schrik vrij, De auto, beladen met papierrollen, kwam uit de Prins Albertlaan, een zijstraat van de Parkweg, waarover de trambaan loopt. De bestuurder heeft, zover uit verklaringen van ooggetuigen valt op te maken, geen voorrang aan de tram verleend. Toen hij de richting Voorburg wilde inslaan werd de auto door de tram gegrepen. Door de hevige, botsing ontstond waarschijnlijk kortsluiting. Men hoorde explosies en vlammen sloegen boven de tramwagen uit. Over tientallen meters kwam de bovenleiding naar beneden. Het wa- genatel is gedeeltelik uit de rails gelopen. De auto met zijn brandbarP lading, die achterste voren tussen beide trambanen terecht kwam, was spoedig nog slechts een zwart gebla kerd geraamte. De voorste tramwa gen is eveneens grotendeels uitge brand. Van de trampassagiers heeft nauwelijks iemand een schrammetje opgelopen. De bestuurders van beide voertuigen bekwamen bij omwonen den van de schrik. De Voorburgse brandweer was spoedig voor de blussing ter plaatse. De N.Z.H V.M., vorwacht dat de stremming in Voorburg nog de gehe le dag zal duren. Men laat nu de tramstellen rijden van Leiden naar het viaduct bij Vronesteyn in Voor schoten, Van hieraf vervoeren auto bussen de passagiers verder naar het Malieveld in Den Haag, vica versa.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 2