S)e £eiebe(2oiiA€mt Mikojan vertrok uit de Verenigde Staten V Volgens zijn zeggen ,,zeer tevreden Noodlanding op New Foundland Candidatenlijsi voor de K.V.P. vasigesield Mcmillan eens met Dulles Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; WOENSDAG 21 JANUARI 1959 50ste JAARGANG No. 14616 BUREAUX: PAPFNGRACHT 32 Advertent 20826. Giro 103003. Abonnementspr. 0.59 p. w., 2.55 p. mnd., ƒ7.50 p. kwart. Franco p.p. f 8.- Advert.: 17 ct p mjn. Telefoontjes f 1J0 Twee wetsontwerpen n \7EEL MOEILIJKER staat het met het wetsontwerp van minister Cals tot regeling van het voortgezet onderwijs. Dit ontwerp is heel wat ingewik kelder. Men heeft er minister Cals dikwijls een verwijt van gemaakt, dat zijn wetgevende arbeid onder de maat bleef. Kijkt men het lijstje na van hetgeen minister Cals voor de verschillende takken van onderwijs reeds tot stand bracht, dan valt dat nogal mee. Minister Cals heeft niet minder dan 22 wetsontwerpen zijn departement betreffende ingediend en intussen heeft hij gewerkt aan dit alles omvattende wetsontwerp, dat nu ter tafel ligt. Vanaf 1863 zijn er pogingen gedaan om tot een geordend geheel van on derwijsvoorzieningen te komen. Wij hebben daar in een artikel over „On derwijsvernieuwing" reeds vroeger over geschreven. In het kort gememoreerd zijn der gelijke pogingen aangewend door mi nister Kappeyne van de Copello in 1878, door Goeman Borgesius in 1898, door Heemskerk in 1913, in 1931 en 1924 door minister Heemskerk, in 1928 door minister Wazink, in 1932 door minister Terpstra en in 1934 door minister Mar chant. Voorts in 1940 door minister Bolkestein, en in 1947 door minister Gielen, welk ont werp evenals dat van minister Mar- chant eohter niet bij de Kamer werd ingediend. In 1951 kwam tenslotte minister Rutten met zijn „Nota be treffende onderwijsvoorzieningen" om twee weken later af te treden. Reeds deze gang van zaken gedu rende bijna een eeuw leert ons hoe moeilijk en ingewikkeld deze mate rie is en zo is het ook te begrijpen, dat enige jaren geleden prof. Romttie in de Kamer reeds aandrong op een achtjarige periode voor een minister van onderwijs, omdat een periode van vier jaar te kort is om een zo, in gewikkeld materfb te overzien en te beheersen. 1 ter Cals, direct na het indienen van zijn wetsontwerp op spped heeft aangedrongen. Hij was bevreesd, dat de Kamer té lang zou doen over de schriftelijke voorbereiding, dan dat zijn wetsontwerp nog vóór het ver strijken van de vierjarige termijn van het kabinet dat nu gevallen is zou kunnen worden afgehandeld Na de indiening van het wetsont werp op 29 oktober 1958 had hij het aldus gepland, dat het een schrifte lijke voorbereiding zou eisen van bij na een jaar en dat het dan in septem ber van dit jaar in de Kamer in be handeling zou kunnen komen nog voordat de begrotingen aan de orde zouden zijn. Hij had gerekend op een behande ling van twee weken en bovendien op meer dan.... honderd amende menten. Zo iets stoort minister Cals allerminst, het ging er hem op de eerste plaats om zijn werk te kunnen afmaken. Sinds honderd jaar zijn allerlei ontwerpen gestrand op kabinetscrises, op het aftreden van ministers en op de onwil van de Kamer om de behan deling te bevorderen van een ont werp waartegen vele bezwaren wa ren gerezen, zodat er geen voorlopig verslag werd uitgebracht en het wets ontwerp dus ook niet verder kon worden behandeld. Een nieuwe mi nister had dan weer jaren nodig om zich in zulk een moeilijke materie in te werken en als hij klaar was, moest hij in de regel ook weer aftreden. Het is geen wonder, dat minister Cals na de Nota van minister Rutten, twee weken voor diens aftreden, ja ren nodig heeft gehad om hierop voortbouwend een ontwerp gereed te maken. Meer dam 70 onderwijsinstanties moesten van advies dienen, maar het is tenslotte toch tot stand gekomen. Nu kan men het ermee eens zijn of niet, minister Cals staat op het standpunt: laat men in de Kamer dan maar met amendementen tot wijzi ging op allerlei onderdelen komen. Zoals gezegd hij verwachtte er meer dan honderd. Alleen dan is er kans, dat men er na honderd jaar van po gen eindelijk komt. NU IS DE CRISIS er tussen geko men. Minister Cals is zes jaar minister van onderwijs geweest. Stel voor, dat er nu een andere mi nister van onderwijs zou komen, dan is al dit werk voor niets geweest. In ons vorig artikel hebben wij reeds aangetoond, dat een nieuwe mi nister van Sociale Zaken het ontwerp voor de agemene weduwen- en we zenverzekering zonder veel moeilijk heden kan overnemen en verdedigen. Met het ontwerp Cals tot regeling van het voor-gezet onderwijs is dat niet het geval. Men moet in dit laby rint van de onderwijswetgeving wel buitengewoon deskundig zijn om zulk een ontwerp met tientallen facetten in de Kamer te kunnen verdedigen. Indien minister Cals niet zou te rugkeren, zou een nieuwe minister opnieuw jaren nodig hebben om zich in deze materie in te werken. En toch is die kans er. In een ander artikel zullen we het daar nog eens over hebben. Bijzonder menu en bijzonder tenue De Sowjet-Russische eerste vice-premier Anastas Mikojan is dinsdag met een lijntoestel van de S.A.S. uit New York naar Kopenhagen vertrokken. Op het vliegveld Idlewild verklaarde hij „zeer tevreden" te zijn over zijn bezoek aan de V. S. Op de vraag of z.i. de internationale toestand als gevolg van zijn reis was verbeterd, antwoordde de Russische leider, dat hij dat niet zo kon zeggen. Wel hadden zijn besprekingen een verbetering van de inter nationale betrekkingen ten doel gehad. Ook zei hij prettige gesprekken te hebben gehad met vrienden, die hij bij zijn vorige bezoek aan de V. S. 22 jaar geleden had gemaakt. VOORZORGSMAATREGELEN Mikojan was per trein van Washing ton naar New York gereisd. Van het station reed hij per auto naar het vliegveld. Er waren zeer strenge voorzorgsmaatregelen getroffen. Alle bagage van de overige passagiers van he vliegtuig was met geiger-tellers nauwkeurig onderzocht op bommen. Bij het hek van het vliegveld stond een kleine groep Hongaarse vluchte lingen met borden met opschriften als: „Wij zijn blij dat je vertrekt, de maskerade is voorbij" en „M'cky, je handen zijn besmeurd met ons bloed". In de trein van Washington naar New York verklaarde Mikojan des gevraagd, met meer optimisme de V S. te verlaten dan hij had bij zijn aankomst Dit wilde niet zeggen, dat hij geen argwaan meer koesterde cf van opvattingen was veranderd. AFSCHEIDSTELEGRAM VAN DULLES Minister Dulles heeft dinsdag aan Mikojan mede namens president Eisenhower en de andere functiona rissen, die de Russiscne leider in de V. S. heeft ontmoet, een afscheids- telegram gezonden, waarin hij hem verzocht tegenover het Russische volk uitdrukking te willen geven aan de oprechte wens van het Ameri kaanse volk om in vriendschap met de Russen te leven. „Wij hopen, dat u premier Chroesjt- sjef kunt berichten, dat u begrip hebt gekregen van de opvattingen van ons volk' niet alleen van iet verlangen naar vrede,'dat het met zijn regering zozeer met de mensen overal elders deelt, maar ook van :ijn onwankel baar geloof in het reent van de men sen om hun eigen vorm van regering te bepalen", aldus het telegram. Dul les deelde voorts mee, dat de presi dent van oordeel is dat meer bezoe ken en uitwisselingen kunnen leiden tot een beter onderling begrip. „De president is er zich van bewust dat u werkt onder een stelsel van staats- kapitalisme. Hij hoopt dat .het voor u nuttig is geweest, de vooruitgang van ons systeem van individueel kapitalisme te hebben gezien. Wij zijn er zeker van, dat u deze ervaring interessant hebt gevonden", zo besloot de Ameri kaanse minister zijn boodschap aan Mikojan. Het vliegtuig van de SA.S. de Scandinavische luchtvaartmaatschap pij waarmee de Russische vice- premier Mikojan op weg was naar Kopenhagen heeft een noodlanding moeten maken in Argentia (New Foundland). Een woordvoerder van de „Pan American World Airlines" verklaar de, dat er in één van de motoren van het toestel brand was ontstaan. Het vliegtuig landde met twee uit- [evallen motoren. In totaal bevon- len zich 48 mensen aan boord van het vliegtuig. Functionarissen van de maatschap pij verklaarden in New York, dat uit niets is gebleken dat er sabotage kan zijn gepleegd. Vroeg in de morgen is een ander toestel van de S.A.S. uit Kopt; hagen vertrokken om Mikojan en de andere passagiers uit Argentia af te halen. Door deze vertraging zal Mikojan pas donderdagmorgen in Kopenhagen kunnen zijn. Niemand kreeg letsel Bij de noodlanding, op twee mo toren, liep niemand letsel op. Brand in motor nummer één ontstond toen het vliegtuig boven de streek van Gander vloog. Eén van de passagiers zei, dat men zich in het toestel helemaal niet on gerust had gemaakt. Via de luidspre kers was medegedeeld, dat een motor in brand was geraakt en dat de pi loot besloten had te Argentia te lan den. De landing verliep heel vlot. Mikojan bleef kalm. Nadat hij het vliegtuig had verlaten, wandelde hij het vliegveld rond en bleef staan kij ken bij een kegelbaan, waar gespeeld werd. Volgens een woordvoerder van de Pan American Airways was de mo- torbrand nog in de lucht geblust. Argentia is een basis van de Ame rïkaanse vloot. Na de groslijststemming van zon- de 14e naar de 19e plaats, J. v. Don- dag j.l. is de definitieve candidaten-gen van de 12e naar de 13e plaats, lijst van de KVP thans vastgesteld. raej. Nolte van de 13e naar de 14e de zuidelijke districten is geen ver- plaats, J. Aerden van de 21ste naar H. M. de koningin en Z. K. H. de prins hebben dinsdagavond op Huis ten Bosch in Den Haag aan het corps diplomatique in Nederland het jaarlijks© diner aangeboden. Foto: aankomst van de heer M. J. A. Thivy, ambassadeur van India. andering gekomen, noch voor Noord- Brabant noch voor Limburg. In de lijst voor de noord-oostelijke provincies is E. Roolvink van de 16e naar de 12e plaats gegaan, B. Ver hoeven van de 12e naar de 15e plaats en H. Verberk van de 15e naar de 16e plaats. In de lijst voor de westelijke pro vincies is E. Kolfschoten van de 22e naar de 12e plaats gegaan (na tussen voeging van de z.g. aangewezen of kwaliteitszetels), v. Rijckevorsel van Binnenkort geen drenkelingen meer Een Westberlijnse politieman toont hier een kleine raket, welke kort geleden in gebruik is genomen als het nieuwste op het gebied van reddings middelen. De raket, welke is verbonden met een sterke nylon-lijn, wordt gebruikt door patrouilles langs de waterkant om mensen te redden die „gewoon" te water zijn geraakt of die door het ijs zijn gezakt. De raket draagt de reddingslijn over een aanzienlijke afstand naar de drenkeling. de 22e plaats en J. Delfgaauw van de 19e naar de 21e plaats, zodat de de finitieve lijst voor het westen nu is: 1. C. P. M. Romme. 2. W. J. Andriessen. 3. H. W. v. Doorn. 4. C. J. Ploeg. 5 J. M. A. II. Luns (aangewezen plaats). 6. Th. D. J. M. Koersen. 7. Mej. J. C. H. H. de Vink (aan gewezen plaats). 8. T. Brouwer. 9. A. C. M. Weyters. 10. A. M. Lucas. 11. Th. Laan. 12! E. J. M. Kolfschoten. 13. J. M. A. C. v. Dongen. 14. Mej. A. H. Nolte. 15. C. F. Kleisterlee (aangewezen plaats). 16. Ch. J. I. M. Weiter (aangewe zen plaats). 17. Th. M. J. de Graaf (aangewe zen plaats). 18. F. J. H. Bachg. 19. K. v. Rijckevorsel. 20. W. J. Schuyt. 21. J. G. M. Delfgaauw. 22. J. M. Aarden. 23. mevr. H. M. J. Reyaert'Drost. 23. J. A. Mommersteeg. 25. E. Clynck. 26. M. P. A. Meissen. 27. A. P. Hilhorst. 28 Th. Andriessen. 29. H. J. Neefs. 30. C. P.n Jong. (Op de westelijke lijst worden 18 ze tels voor de KVP. verwacht). Wanneer zich geen bijzondere om standigheden voordoen, keren niet in de Tweede Kamer terug: Van Rijckevorsel, Van Buel, Verkerk, Visch, Van der Weyden, Groen en wellicht Verhoeven. Onzeker is de terugkeer van de Kamerleden Assmann, Baeten, Bachg, Roolvink en Van Hel voort, hoewel zij nog een goede kans maken. De mogelijkheid bestaat, dat mr. Van Rijckevorsel na enige tijd in de Tweede Kamer terugkeert, indien de heer Weiter zich uit de politiek te rug trekt. STORM BRACHT OOSTELUK FLEVOLAND IN GEVAAR In de afgelopen nadht zijn tijdens de zware westerstorm dertig man bij Ketelhaven in Oostelijk Flevoland aan het werk geweest om een 25 meter lange zanddam op te werpen, teneinde het opgezweepte water te kunnen ke-1 ren. Oostelijk Flevoland telt twee hoofd- kanalen, die bij Ketelhaven samen komen. Vroeger was het peil in deze kanalen gelijk, maar door de bouw i van een sluis bij Ketelhaven heef: men nu te maken met hoog en laag i peil. Tijdens de storm was het water zó i hoog opgezweept, dat het over de ka- j naaldammen sloeg en het lager ge deelte van de polder gevaar liep, on der water te lopen. Door met vereende krachten een zanddam op te werpen, heeft men het gevaar weten te be zweren. De drie gemalen werken op volle kracht om het overtollige water af te voeren. Duitse legerdepots in Nederland? Er worden op het ogenblik tussen Nederlandse en West-Duitse leger- autoriteiten onderhandelingen ge voerd over het aanleggen van Duitse legerdepots in Nederland en omge keerd. Een en ander hangt samen met de verdere integratie van de Navo-strijdkrachten, waarvan de uit rusting nog niet geheel is gestandaar diseerd Van Duitse zijde zou zijn voorge steld, dat de Duitse depots in Neder land met Duitse militairen worden bemand. Het is nog niet bekend wat 't Nederlandse standpunt hierover is. Enige dagen geleden werd bekend gemaakt, dat een akkoord over we derzijdse vestiging van militaire depots tussen West-Duitsland en Denemarken is gesloten. De Deense regering heeft daarbij niet toege staan, dat op de in Denemarken te vestigen depots Duits personeel zou worden gestationeerd. Koffieprijs omlaag Naar wij uit vakkringen vernemen zijn de koffieprijzen met ingang van 2*1 januari 1959 verlaagd. Deze verla ging, welke tengevolge van een daling op de wereldmarkt tot stand kwam, bedraagt over het algemeen resp. 6, 14 en 20 cent per pakje van 250 gram. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's HOE wordt het weer? (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van woensdagavond tot donderdagavond, opgemaakt te 11.15 ur). ENIGE REGEN. Half tot zwaar bewolkt met tij delijk enige regen Overwegend krachtige zuidwestelijke wind. Vrij zacht weer. De Britse minister-president, Mac- millan, heeft dinsdag in het Lager huis meegedeeld het volkomen eens te zijn met wat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, heeft gezegd over de wijze waarop Duitsland herenigd kan worden. VRIJ ZACHT De Bilt, woensdag 10 ur. Boven de Britse eilanden ligt een lagedruk gebied, dat zich naar het oosten ver plaatst. Een randstoring ervan ver oorzaakte in Nederland een storm achtige nacht, waarbij windstoten van ongeveer 30 km per uur werden ge meten. Boven Groenland is een nieuw hogedrukgebied verschenen. Tussen de beide genoemde luchtdruksyste men stroomt koude arctische lucht nar het zuiden. Op ongeveer 1000 km ten zuidwesten van Ierland is een volgende oceaandepressie onderweg naar West-Europa. Deze houdt de wind morgen in de zuidwesthoek, zo dat het tamelijk zachte weer voort duurt. 22 Jan. zon op 08.36; onder 17.08; maan op 15.17; onder 06.20. Hoogwaterstanden 22 Januari: v.m. 1.47; n.m. 2.02. Het weer in Europa HELSINKI sneeuw -9 C. STOCKHOLM motregen 1 OSLO KOPENHAGEN regenbui 4 ABERDEEN regen 2 LONDEN onbewolkt 7 AMSTERDAM half bewolkt 6 BRUSSEL zwaar bewolkt 7 LUXEMBURG regenbui 5 PARIJS half bewolkt 6 BORDEAUX onbewolkt 5 GRENOBLE regen 7 NICE geheel bewolkt 9 BERLIJN onbewolkt 6 FRANKFORT regen 5 ZURICH regen 4 GENèVE regen 6 LOCARNO regen 1 WENEN half bewolkt 2 ROME zwaar bewolkt 12 AJACCIO geheel bewolkt 7 MADRID motregen 6 MALLORCA zwaar bewolkt 6 ALGIERS geheel bewolkt 14 Korreltje Eerst dan kan men de dankbaar- heid van een mens .goed beoordelen, wanneer hij van zijn weldoener niets neer te verwachten heeft.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1