PRIJZENSLAG ZONDER WEERGA! Uitslag groslijststemming K.V.P. Proefrit met gammele wagen kostte zeer veel geld GOEMAAT Qa de KONING DINSDAG 20 JANUARI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 IDe uitslag van de groslijststem ming voor K.V.P.-candddaten voor de Tweede Kamer is in de Kieskring Leiden als volgt: C. P. M. Romme4783 W. J. Andriessen52 H. W. van Doorn 33 C. J. v. d. Ploeg 166 M. P. A. Meissen6 A. W. Hilhorst108 P. H. Andriessen6 H. J. Neefs 2 C. P. Jong2 Th. A. Adriaensen 5; J. Bakker 7; L. T. Duyvestein 13; Th. C. M. Elzen burg F. C. de Hosson 6; N. J. Th. W. J. M. Koersen3 Hooyschuur H. W. Korte N. H. T. Brouwer 126 j van Leeuwen 2; H. W. Letschert j A. C. M. Weyters 23 i W. Locfkeveer 1; W. H. J. van Man- A. M. Lucas Th. Laan J. M. A. C. van Dongen Mej. A. H. Nolte K. van Rijckevorsel F. J. H. Bachg J. G. M. Delfgaauw J. M. Aardén E. J. M. Kolfschoten 3188 Mevr. Beyaetrd-Drost 11 J. A. Mommersteeg7 E. Clijnk 5 29 sen 4; J. H. C. M v. .Meerwijk W. 9 1 Werkx W. M. P. Peters 4; M. A. W. Randers Th. van Schaik W. M. Smulders L. J. A. Volle- bregt 5; L. Weeber 27. Totaal waren uitgebracht 9680 gel» dige stemmen. Naar verluidt zijn in de Kieskring Den Helder op de heer Kolfschoten ongeveer 9000 stemmen uitgebracht, zodat deze candidaat ongetwijfeld op de lijst omhoog schuift. 137 Kantoorbediende verkocht gefinancierde auto's De 41-jarige kantoorbediende C. S. heeft zich bij de politie in Den Haag aangegeven, omdat hij twee auto's die hij had laten financieren had verkocht. De man die geen vaste woonplaats heeft, kocht aanvankelijk een auto voor een kennis, die zelf de aankoop niet kon laten financieren. Het financieren ging voor de kan toorbediende zo gemakkelijk, dat hij nog een auto kocht. Dit leverde hem weer ƒ2000,— op. Oojt deze auto verkocht hij. Maar bovendien ging hij nog bij een bank een lening van 3500,aan met de beide auto's als onderpand. DE WEKELIJKSE KEURING ONDER VREEMD DAK In de keuringszaal van Treslong te Hillegom de bollenkwekers had den gisteren in Hillegom de tenten opgeslagen, omdat het Krelagehuis in Haarlem i.v.m. de Winterflora niet beschikbaar was prijkten gis teren heel wat tulpen en narcissen. In de narcissensector was echter niet veel nieuws te zien. Mercate en Walt Disney hebben we reeds de nodige keren genoemd. De zaailing ontstaan uit een kruising van Mount Hood en Beersheba van J. H. Rijke lijkhuizen te Hillegom, vonden we niet zo denderend. Ook de kortkro- nige Edna Earl van Gebr. van Saase, De Zilk, maakte nu niet zo'n ver bluffende indruk. Een aardige cup narcis leek ons de grootkronige Milk and Cream van P. van Deursen Zn., Sassenheim. Bij de tulpen viel ons sterk op de mooie gele sport uit Krelage's Triumph van Gebrs. Eggink, Voor schoten, die onder de naam Krela ge's Gold naar voren werd gebracht, Wanneer deze sport ook bij het rij per worden deze fraaie gele kleur behoudt, dan is dit ongetwijfeld een tulp met toekomst! L. van Hensber- gen, Noordw.hout, bracht een nieu we enkele vroege gele tulp onder de naam Yellow Top naar voren. Een zeer verdienstelijke aanwinst o.i. Eldorado is de rode geel gerande sport uit de bekende Victorine Max. Een beste tulp, die werd ingezonden door J. Uittenbogaard Zn. te Oegstgeest. Red Glow is een mooi dubbel rood tulpje van C. A. van Pa ridon, Noordw.hout, maar bijzonder fraai vonden we de dubbele rode Arie Alkemade Memory van C. P. Alkemade, Noordwyk: prachtig rood en voldubbel van bloem. Enkele beste nieuwe tulpen zagen we van de fa. C. Colijn Zn., Voorhout, nl. de stevige lilarose Darwin Anne Claire, een roodachtige aanwinst, ontstaan uit Demeter Zwanenburg en de merkwaardig gevormde oud- rose zaailing met geaderde rand. Van Buggenum, etaleerde een nieu we rode tulp die we nog wel eens terugzien. Jac. Tol, St. Pancras, een lichter rode gekleurde port uit Most Miles, en de dubbele rode Carlton zagen we van diverse inzenders. Van Moolenaar Zn., Sassenheim," noteerden we tenslotte beste kwali teit van de Hollandse iris Wedgwood en de donkerder blauw getinte sport onder de naam Dominator. BEURS VAN BERLAGE IN BESTAAN BEDREIGD? De ln 1903 gereed gekomen beurs van Berlage aan het Damrak te Am sterdam vertoont dermate ernstige gebreken in de fundering, dat op korte termijn de nodige voorzieningen moeten worden getroffen. B. en W. van Amsterdam vragen de raad hier voor een krediet van een kwart mil joen gulden, alsmede een bedrag van 25.000 voor voortzetting van de con trole op en het onderzoek naar het ontstaan van scheuren in de muren van dit gebouw. Een algeheel herstel der fundering zal naar schatting tien miljoen gul den vergen. Indit verband rijst de verantwoord ls dit bedrag uit te ge ven. Bij deze vraag dient te worden bedacht dat een nieuwe beurs, waar van de bouw uit een oogpi'nt van ex ploitatie en doelmatigheid aanbeve ling verdient, ongeveer 15 miljoen gulden zal kosten. LEIDERDORP HERDENKINGS TENTOONSTELLING PAUS ADRIAAN VI Op 2 maart a.s. is het 500 jaar gele den, dat de enige Nederlandse en laatste niet-Itallaanse Paus, Adriaan VI te Utrecht werd geboren. Ter ge legenheid van het viifde eeuwfeest zal door het centraal museum te Utrecht en door de Universiteit van Leuven een herdenkings-tentoonstel vraag aldus B. en W. of op het behoud van dit beursgebouw als sym bool van de Amsterdamse handel en als internationaal kunsthistorisch mo- nument van de eerste orde zodanig L. H. Ebskamp en P. A. Berg. prijs moet worden gesteld, dat hetl Inenting tegen poiio. Vrijdag jjng gedurende de maanden septem- 23 januari a.s. is in het Dorpshuis de ^er en oktober gehouden worden, in derde inenting tegen kinderverlam-y™ ming van kinderen, geboren ln 1952, 1953, 1954, 1956 en 1957. Ouders van kinderen in deze jaarklassen die eventueel geen oproep voor deze derde inenting hebben ontvangen, worden ysrzocnt om 15.00 uur in het entingslokaal te komen om toch de Inenting te doen geven. Geb.: Jacoba M., d. v. C. Gordijn en M. C. Ruis; Paulus G. P., x. v. P. Leuven in november van dit jaar. Experiment op Nieuw Guinea De Verkeersperile'en voor Leidse kantonrechter De zaken van de vele verkeers- Zondaars, die gistermorgen en gis termiddag terecht stonden voor de plaatsvervangend kantonrechter, mr. W. de Koning, konden voor het grootste deel worden ondergebracht onder de rubriek „kleine zaken". De boeten, die in deze kleine zaken" werden opgelegd varieerden van f 10 tot f 25 terwijl een drietal ver dachten werd vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs. Wederom werden twee zaken aangehouden tot over 14 dagen, omdat de plv. kantonrechter het nodig oordeelde om de situatie ter plaatse nog eens nader te laten bezien, of de verbalisant nader te verhoren. Dure proefrit. Een ernstiger geluid werd in de rechtszaal gehoord, toen de 46-^arige Leidse autohandelaar en de 22-jarige inwoner van Oude Wetering tegelij kertijd terecht stonden. De autohan delaar had een sloopauto gekocht met de bedoeling er de motor uit te halen voor de onderdelen. Bij deze „auto" ontbraken o.m. goed func tionerende remmen, de claxon en de nodige veren. Toen de tweede ver dachte de wens te kennen gaf, de ,,auto" te willen kopen, doch eerst het oordeel van zijn vader wilde horen, was de autohandelaar maar al te gaarne bereid een „proefrit"' toe te staan. Een vrachtauto werd erbij gehaald om het vehikel een eind op te trekken, omdat ook de startermo tor niet functioneerde. Tijdens deze „proefrit", die gelukkig maar kort duurde, werd de tweede verdachte door de verbalisant aangehouden en bleek, dat deze verdachte niet eens een rijbewijs had. De autohandelaar trachtte zich te verdedigen door te verklaren, dat het niet in zijn be doeling had gelegen om de auto te verkopen tot dagelijks gebruik. Lang hield hij dat niet vol, daar de feiten het tegendeel duidelijk bewezen. De aspirant-koper had niets tot zijn verdediging aan te voeren. De offi cier meende, dat hier naast een hoge boete voor beide verdachten, een de Boommarkt achteruit gereden, zonder daarbij te letten op de 70- jarlge Leidenaar. Het gevolg was, dat de oude heer werd aangereden en het achterwiel over zijn linker onderbeen reed. Gelukkig en zéér wonderlijk, hier geen botbreuken, doch slechts enige diepe vleeswon den. De kras'se oude heer zorgde ernstige terechtwijzing zeer zeker op zijn plaats was, bij welke mening de kantonrechter zich gaarne aansloot. gemeer verkeersveiligheid niet voldoende in acht had genomen. Verdachte was deze brug, die de weg ter plaatse aanmerkelijke versmalde, met on verminderde snelheid t.w. 65 km. per uur, genaderd, had niet voldoende rechts gehouden en had, ook toen hij de auto, bestuurd door de 50- jarige inwoner van Noord wijk, zag naderen niet tijdig afgeremd. Een en ander had tot gevolg, dat de bus zijn tegenligger over de gehele lengte „schuurde" en de materiële schade groot was. Verd. gaf toe, dat hij 65 km per uur had gereden, dat moest hij wel, anders kon hij niet „op tijd" rijden, maar voerde aan. dat hij ter plaatse 65 km per uur kon rijden, Nevedo, Rokin 118, Amsterdam (Advertentie) ft op een persconferentie in Den Haag medegedeeld, dat over enkele maanden op de Schouten-eilanden verkiezingen zullen worden gehouden ter vorming van een streekgemeen- schap met een vertegenwoordigende raad. Aan deze verkiezingen, die als een experiment moeten worden be schouwd, zal de gehele bevolking van deze eilandengroep deelnemen. De raad zal uit twintig leden be staan. Zijn eerste taak zal zijn dorpen te stichten met 1.000 t9t 1500 inwo ners. „De bevolking heeft zich bereid getoond tot deze herverkaveling', zeide dr. Platteel. „De gedachte van meer samenhang heeft veel weerklank gevonden. De grond voor het kiezen van eigen vertegenwoor digers is daar ryp en gewacht werd op het teken om daarmee te kunnen beginnen". Op Biak het voornaamste van de Schouten-eilanden bestaat Westen doet concessie De Verenigde Staten en Groot- Brlttannië hebben hun eis losgelaten dat de vobrtduur van een verdrag inzake stopzetting van de kernproe ven gekoppeld moet worden aan vor* deringen op het gebied van de ont wapening. Deze mededeling werd gedaan op de bijeenkomst van maandag te Ge- nève, 'waar afgevaardigden van de drie grote mogendheden spreken over een verbod van proeven met kernwa pens. Het Westen wil daarmee de impas se in Genève doorbreken. Er werd in westelijke kringen op gewezen, dat de westelijke mogend- M heden nog altijd op het standpunt Nederlands staani dat een verbod steeds voor de V i? tijd van een jaar geldig moet z^Jn.. De Lessende tegen lantaarnpaal. De 19-jarige slager uit Noordwljk, thans soldaat, was plotseling op het Stationsplein te Noordwijk, linksaf Fr__..geslagen en had zodoende geen voor- omdat hij de weg goed kende. "Vol-1 rang verleend aan een aldaar rij- gens verd. lag een groot gedeelte van de schuld by de tegenligger, om dat deze niet voldoende rechts had gehouden. Een getuige a décharge beaamde een en ander. Het ambts- edig proces-verbaal, alsmede een tweetal getuigen charge spraken echter zéér ten nadele van verdachte die dan ook in een scherp gesteld requisitoir door de officier een boete van 75 tegen hoorde eisen. De kantonrechter wilde rekening houden met het feit, dat verd. zijn premie voor schadevrij-rijden ook al had verspeeld en vonniste met 50 subs. 25 d. De tweede verdachte in deze zaak, de bestuurder van de tegenligger, die niet voldoende rechts kou hebben gereden, werd, na enig getuigenverhoor vrijgesproken, omdat van het hem ten laste gelegde geen sprake was. Smartegeld. De 22-jarige groentehandelaar te Leiden was met zijn bestelauto op voor een vrolijke noot, door te vra gen, of hij, hoewel hij geen materiële schade had opgelopen en slechts 2.50 had moeten betalen als bij passing voor het vervoer per ambu lance. geen recht had op smartegeld, omdat hij noodgedwongen ca. 5 we ken thuis had moeten zitten en dus geen buitenlucht had genoten. Een smartegeld van 25 vond hij wel juist gehonoreerd. Hoewel verd. aanvoerde, dat hij z.i. voldoende had uitgekeken, waren de getuige- verklaringen zéér in zijn nadeel. Het vonnis luidde dan ook 30 boete of 10 dgn, alsmede de betaling van ge- dende leswagen, bestuurd door leerlinge van de 40-jarige autorij- instructrice eveneens uit Noordwijk. De leerlinge was de kluts kwijtge raakt en had. in plaats van te rem men, nog meer gas gegeven, was links van de weg terecht gekomen en had een aldaar staande lantaarn paal geramd. Een aanzienlijke scha derekening was het gevolg van deze manoeuvre. Genoemde instructrice eiste, dat verdachte de schadereke ning zou betalen. Op een desbetref fende vraag moest zij toegeven, dat haar leswagen niet was voorzien van een dubbele stuurinrichting, noch I van een dubbel stel pedalen, terwijl zij er niet aan had gedacht de hand- P* -,. Rl, rem aan te trekken. Deze tekortko- Iten' die de Russische vla8 mingen, alsmede de grote fout, di< de leerlinge maakte, waren de oor zaken van de grote schadepost, al dus de meningen van de officier en Russen willen een blijvend verbod. Voorts wenst het Westen een goed internationaal toezicht op de nale ving van het verbod. In gezaghebbende conferentiekrin gen is verklaard, dat de eerste Rus sische reactie op de concessie van het Westen niet dadelijk enthousiast leek twee jaar een adviesraad. Het is nog niet bekend of de verkiezingen di rect of indirect zullen zijn. Zowel mannen als vrouwen zullen hun stem kunnen uitbrengen. Indien het experiment met succes wordt bekroond, zullen Papoea's uit andere delen van het gebiedsdeel naar Biak worden gezonden om van de resultaten kennis te kunnen ne- Aannemers op de maan De Amerikaanse raketspecialist Wernher von Braun heeft maandag op een bijeenkomst van aannemers in Miami voorspeld, dat er binnen tien jaar mensen op de maan zullen lan den. Hij zei tegen de aannemers, dat zij binnen twintig jaar wegen op de maan zullen aanleggen. Maar, zo vervolgde von Braun, de aarde kan wel eens binnen afzienba re tijd omgeven worden door plane die de Russische vlag „voeren", mingen, alsmede de grote fout, dieais de Jf-S. niet meer haast zetten ria ioori naa mantrtp ivaron d#» nnr. i achter hun onderzoek van de ruimte. De Russische ruimteprojecten heb ben tot nu toe geen duidelijk vijande de kantonrechter. De instructrice Nk halter gehad, aldus von Braun, werd dan ook niet ontvankelijk ver- "aar vele van deze projecten kunnen klaard in haar eis. De verdachte onmiddellyk voor militaire doelelm kwam er met 10 boete van af. Bromfietser verlween als een dief in de nacht Schoten deerden hem niet De bewoners van de Lathyrusstraat ln Amsterdam-noord werden van nacht opgeschrikt door twee luid knallende schoten. Een agent van po- |BIitie had daarmee tevergeefs getracht noemde 2*50* en* 12,50 smartegeld f man tot staan te brengen, die een aan de oude heer. Conform. Een 23-jarige Leidenaar had met zijn auto geen voorrang verleend aan een wielrijdster. Bovendien bleek, dat hij niet in het bezit was van een rijbewijs. De officier vond De uitspraak luidde: de autohande- >Jeide ?aken n°Sal ernsti« f" f.isle laar 60 boete, de aspirant-koper f 70 boete en vernietiging van het vehikel. Op tijd rijden. De 30-jarige buschauffeur uit Noordwijkerhout stond terecht, om dat hij als bestuurder van een auto bus. by het naderen van een brug dan ook een boete van 80. Ver dachte vond de eis nogal hoog, voor al, omdat hij ook de toegebrachte schade moest betalen uit eigen zak, daar de auto niet was verzekerd. De kantonrechter meende, dat verdachte een en ander had moeten overden ken, vóór hij, zonder rijbewijs, in de auto stapte en vonniste conform de bromfiets had gestolen. De agent had de man bij de Val- kenwegpont verzocht inlichtingen over de bromfiets te geven." Het ant woord was, dat de bromfiets drie we ken geleden op de Nieuwendijk van een onbekende was gekocht. De agent verzocht de man daarop voor de po litieauto uit naar het bureau aan het Mosplein te rijden. Bij het bureau gooide de man de bromfiets neer en zette het op een lopen. In de Lathy russtraat sommeerde de agent de man te blijven staan, loste eerst een waar schuwingsschot toen de vluchteling doorliep en vervolgens een schot op de man, die blijkbaar niet geraakt werd Hij verdween om een hoek en bleef spoorloos. I den worden gebruikt. Algerijnse gevangenen vrijgelaten De vrijlating van ongeveer zeven duizend Algrijnen is begonnen, zo hebben functionarissen te Algiers maandag meegedeeld. Zij is, zoals bekend, een onder deel van de uitgebreide clementie- maatregelen, die de vorige week na een zitting van het Franse kabinet zijn aangekondigd. Van de betrokken Algerijnen be vinden zich ongeveer 6500 in kam pen in Algerië en vijfhonderd in kampen in het Franse moederland. GUERILLA OP CELEBES. Een gecombineerde strijdmacht van ongeveer 400 bendeleden van de Islamietiche Darul Islam-beweging en opstandelingen heeft een aanval gedaan op het plaatsje Malili, in Midden-Celebes, en het vervolgens in brand gestoken. Malili werd be schermd door een detachement poli- tietroepen. Over het lot van deze laatsten en het aantal opstandelingen, dat bij de aanval werd gedood, is niets be kend. Marktberichten LEIDEN, 20 jan. Vette varkenz. Aanvoer: 91 stuks. Notering per kilo gram levend gewicht: zware varkens geen notering, lichte varkens 1.80 —1.86, slagersvarkens 1.861.89, zeugen 1.68.—1.75. Handel goed. BODEGRAVEN 20 jan. Kaas. Aanvoer: 30 partijen. Notering: le reeds j kw. 2.22—2.30, 2e kw. geen notering, extra kw. 2.31—2.37. Handel goed. TER AAR, 19 jan. Groente. Wit lof 1, 2838, Idem 2, 15—28, idem stek 212, spruiten 4050, idem B. 3038, prei 2128, uien 9, glasandij- vie 7078 ct. alles per kg., knolselde rij 1520, idem B. 8 ct. per stuk, boe renkool 1.101.20 per bak. Appelen: Jonathan 1011. Peren: St. Remy 10 —11 ct. per kg. VINKEVEEN, 19 jan. Groente!"— Boerenkool 817, Prei 1830, Wit lof A II 37—42, Witlof B I 39—42; Witlof B II 25—38 ct. per kg.; Peter selie 1113, Selderij 1016 ct. p. bos. R'VEEN, 19 jan. Bloemen. Nar cissen: Early Glorie 5780; Carlton 6872; Am. Glorie 6467; l'Inno- cense 6068. Tulpen: Scarlet Wonder 6973; Krelage 6289; Preludium 8793; v. d. Eerden 881.12; Lustige Witwe 1.031.19; Hillegarde 7284; Early Queen 6591; China Pink 85 89; Golden Harvest 9098; Paul Rich ter 1.30—1.36; White Sail 98—1.18; Rose Copland 901.14; Piquanta 84 1.16; Mirjoran 1.08—1.12; Yello Gem. 9095; Superba 8082 ct. per bos. Am. Anjers 2628 per stuk. ROTTERDAM 20 jan. Vee. Aan voer 2794. Weektotaal 4747. 400 vette koeien; 773 gebruiksvee; 290 vette kalveren; 203 graskalveren; 641 nuch tere kalveren: 43 varkens; 38 biggen; 50 paarden; 330 schapen en lamme ren; 26 bokken en geiten. Prijzen: vette koeien le kw. 3.00 3.30; 2e kw. 2.90—3.00; 3e kw. 2.70— 2.80: vette kalveren 2.802.95; 2.50 —2.70; 2.102.50; graskalveren 460 380280; nuchtere kalveren 7562 50: biggen 624840; slachtpaarden 2.20—2.10—1.90; schapen 80—60—45; lammeren 957045; melk- en kalf- koeien 12751075975; varetkoeien 890—760—625; vaarzen 975—825-626; pinken 680—550425. Handel: vette koeien aanvoer iets minder, handel traag, met terug lopende prijzen; vette kalveren aan voer even groter, handel stroef, da lende prijzen; graskalveren aanvoer iets meer, handel tamelijk, constante prijzen; nuchtere kalveren aanvoer groter, handel goed, prijzen als vorige week; biggen aanvoer matig, handel stil, onverandoerde prijzen; slacht paarden aanvoer korter, handel le vendiger, wat hoger in prijs; schapen aanvoer kleiner, handel williger, on veranderde prijzen; lammeren aan voer kleiner, handel .williger, prijzen eerste kwaliteit wat stijver, rest on veranderd; melk- en kalfkoeien aan voer tamelijk, handel levendig, ruim prijshoudend; varekoeien aanvoer iets kleiner, handel kalm, onveran derde prijzen; vaarzen en pinken aanvoer als vorige week, handel re delijk, goed prijshoudend. Lakens graslinnen, prima kwa liteit, 1-pers. 150 cm. 3.88 2-pers. 180 cm. 4.88 Badhanddoeken uitsluitend topkwali teiten, merkfabrikaat, nu met kleine foutjes 3.48 2.88 Meisjes Pyama's keper flanel, met tricot boord en manchetten, 4—10 jaar, va. 4 88 Damespyama's keperflanel, diverse kleuren, prima pas- v°™ 6.88 Dames Camisoles en Directoirs fantasie interlock, camisoles ronde hals v.a. 1,58 directoirs met elastiek v.a. 1,35 LASTEX Dames- en Meisjesbadkostuums Strandmode 19581959, charmante modellen van bekend merkfabrikaat, nu voor de helft van de vastgestelde prijs. Zuiver Wollen van Wijk dekens keuze uit onze gehele collectie, nergens koopt U goedkoper, nu met 25-33 1/3% korting Rokken, Blouses, Pullovers en Vesten kleuter- en kinderkle ding ruimen wy met enorme kortingen 20— 50, ja zelfs 60% korting Waardechèques Tot en met 31 JANUARI is Uw gulden is 10% meer waard door middel van onze waardechèques. Bij aankoop van elke 10.(uitgezonderd oprui mingsartikelen) ontvangt U een waardechéque van 1.U kunt deze waardechèques geduren de de maand februari normaal als geld aan onze kassa's gebruiken. Palacep'ein Noordwijk a. Zee KATWIJK - RIJNSBURG Haarl. straat hoek Donkersteeg - Leiden Palaceplein Noordwijk a. Zee

Leidse Courant | 1959 | | pagina 3