S)e &2idóe6oii/Ya/nt RUS BESCHULDIGT AMERIKA KOUDE OORLOG TE WILLEN Toen glimlachte Mikojan niet meer Brandt bepleit vastberaden eensgezindheid De executies op Cuba Frondizi dreigt leger te zullen inzetten Aanhoudend zacht Korreltje DINSDAG 20 JANUARI 1959 50ste JAARGANG No. 14615 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; BUREAUX: PAPFNGRACHT 32 Advertent.20826. Giro 103003. Abonnementspr. 0.59 p. w., 2.55 p. mnd., 7.50 p. kwart. Franco p.p. 8.—. Advert.: 17 ct p. mjn. Telefoontjes f 1 -50 Hij kon Amerika's handelspolitiek niet ombuigen De Russische vice-president Mikojan heeft maandag een „koud oorlogje" op eigen gelegenheid ontketend door stekelige opmerkingen te maken aan een lunch van de Amerikaanse persvereniging. Hij had 's morgens een onderhoud van 7 kwartier gehad met de Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken, Dillon, die belast is met de buitenlandse handel. Blijk baar heeft hij daar de kous op de kop gekregen, want 's middags heeft hij de beschuldiging geuit, dat het Amerikaanse ministerie voortgaat met het voeren van de koude oorlog en dat de buitenlandse handel daarvan de gevolgen ondervindt. Het ministerie is, aldus Mikojan, niet bereid de beperkende voorschriften voor de handel tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie in te trekken, zodat de Russische uitvoer naar de Verenigde Staten niet kan worden uit gebreid Mikojan doelde hierbij op het embargo op de uitvoer van strategische goederen naar de Sowjet-Unie Volgens verslaggevers toonde Mikojan na het onderhoud met Dillon niet zijn gebruikelijke glimlach. Een woordvoerder van het miuisterie van Buitenlandse Zaken te Washing ton heeft later Mikojans aantijging over de koude oorlog van de hand gewezen. VOLK WIL WEL, REGERING NIET Mikojan heeft 's middags aan een lunch van de Amerikaanse pers- vereniging gezegd, na zijn reis door de Verenigde Staten de indruk te heben, dat het Amerikaanse volk en de vooraanstaande zakenlieden ge noeg hebben van de koude oorlog, maar dat de Amerikaanse regering van plan is hem voort te zetten. President Eisenhower en de minis ter van Buitenlandse Zaken, Dulles, waren in hun houding jegens hem zeer vriendschappelijk, maar zij ga ven hem te verstaan, dat er geen ver andering in de Amerikaanse politiek zal komen. Zij zeiden, dat de politiek zou veranderen, als de omstandighe den een wijziging ondergaan. „De president, de vice-president, de ministers van Buitenlandse Zaken hebben uiting gegeven aan hun wen? naar betere betrekkingen met ons land. Maar wanneer het gesprek op concrete en omlijnde ondewerpen van de buitenlandse politiek kwam, maakten zij duidelijk, dat er hier in dit land een beleid is, dat op twee partijen steunt, dat deze politiek door de bondgenoten wordt gesteund en dat er geen verandering in komt", aldus Mikojan. Er moet niet te veel aandacht aan het verleden worden besteed, aldus Mikojan. „Wij moeten elkander eer biedigen. U moet niet denken, dat u heiligen bent en wij zondaars. Laten wij streven naar een toenadering tus sen onze twee grote landen. Wij MIKOJAN ONTSTEMD hebben geen andere keus: of vrede en vriendschap of oorlog". De toestand is gevaarlijk, aldus Mikojan, als men bedenkt, dat het mogelijk is, dat West-Duitsland met atoomwapens en raketten wordt uit gerust. De Sowjet-Unie wil een vredesver drag, waarbij ook de positie van Ber lijn wordt geregeld. De Amerikanen hebben het Russische plan voor Ber lijn verworpen, maar de Sowjet-Unie zal haar geduld bij het voeren van onderhandelingen bewaren, al hebben de Amerikanen geen tegenvoorstellen gedaan. AMERIKAANS VERWEER. De woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken, White, zei over het onder houd van Mikojan en Dillon, dat de Amerikaanse onderminister de Rus er op heeft gewezen, dat er wel dege lijk ruimte is voor een uitbreiding van de handel tussen de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten. Dillon wees Mikojan er op, dat de Russen geen belangstelling voor uitbreiding van de handel hebben, tenzij de Ameri kanen ten aanzien van de Russische invoer behandeling op basis va« meest begunstigde natie toepassen. Ook toonde Mikojan geen belangstel ling voor hervatting van onderhande lingen over leen- en pachtovereen komsten. Verder zei de Amerikaanse woord voerder, dat het verbod van uitvoer van strategische goederen naar de Sowjet-Unie slechts betrekking heeft op ongeveer tien procent van wat een normaal handels volume kan zyn. Inzake Berlijn De West-Berlijnse burgemeester, Willy Brandt heeft maandag in een gepassioneerde rede de parlementa riërs uit de vijftien landen van de Raad van Europa te Straatsburg en over hun hoofden heen de gehele westelijke wereld opgeroepen tot eenheid en vastberadenheid. Het Westen heeft de ruim twee miljoen West-Berlijners beloofd, dat het hen niet in de steek zh\ laten. Inlossing van deze belofte is niet al leen bepalend voor de waarde van de westelijke beloften ten aanzien van Berlijn -doch voor alle beloften van de vrije wereld aan mensen wier vrij heid gevaar loopt, zo verklaarde hij. Berlijn, de gespleten hoofdstad van een verdeeld Duitsland, is niet de oorzaak van de spanning, doch het gevolg van de verdeeldheid in de we reld. De Berlijnse kwestie kan alleen opgelost worden in het wijdere ver band van het Duitse vraagstuk en het probleem van 4e Europese veiligheid, meende hij. Voordat de West-Berlijnsche bur gemeester, als nauwst betrokken au toriteit bij de Berlijnse kwestie, het woord voerde, had de Westduitse mi nister van buitenlandse zaken, Von Brentano, met nadruk verklaard, dat de grote kracht van het Westen schuilt in vastberaden eenheid. Deze kracht is groter dan een vertrouwen op materiële machtsmiddelen, want de Russen zullen hun plannen zeker reld onwankelbaar en ondeelbaar blijft. Von Brentano verklaarde, dat tic Russische oplossing van de Berlijnse kwestie (West-Berlijn een vrije stad) de kwestie der Duitse hereniging nog moeilijker zou maken. Het door de Russen voorgestelde vredesverdrag is onaanvaardbaar. Er is geen vrede mogelijk zonder vrij heid en geen vrijheid zonder veilig heid. De Sowj et-voorstellen onthou den aan de Duitsers het zelfbeschik kingsrecht en het recht om zich aan te sluiten bij gelijkgezinde landen. Het ontwerp wil van Duitsland een neutraal, weerloos land maken. Het bezoek van Mikojan aan de Verenigde Staten, zo zei burgemees ter Brandt nog, heeft ogenschijnlijk een ontspanning gebracht. Doch in feite wordt nu alleen maar een mil dere toon aangeslagen. De scherpe kantjes van het ultimatum van no vember ten aanzien van Berlijn zijn wat bijgeschaafd, doch Mikojan's uit latingen in de Verenigde Staten ge ven geen houvast voor de verwach ting, dat nu ook de Sowj et-voorstel len als zodanig zullen worden gewij zigd. Ongeveer tienduizend werkne mers van 'n aantal Britse nylonkous- fabrieken hebben een loonsverlaging van tien tot twadf procent aanvaard om de fab:'kanten de gelegenheid te geven het hoofd te bieden aan de con currentie van ingevoerd j artikelen uit INDONESISCHE TABAK NAAR BREMEN. De Indonesische regering heeft Bremen gekozen als Europese markt voor de Indonesische tabak, meldt het Indonesische persbureau Antara. Het besluit is genomen bij onderhande lingen tussen de Indonesische rege ring en 'n Westduitse handelsdelega tie. Negen Cubanen, die asiel hadden gezocht bij verschillende ambassades in Havana, zijn maandag per vlieg tuig naar Panama vertrokken. Onder hen bevindt zich ex-minister van justitie, Cannes. Ook de 21 volgelingen van ex-dic tator Batista, die gevlucht waren naar de Chileense ambassade in Ha vana, zouden maandagavond per vliegtuig uit laatstgenoemde stad ver trokken zijn. Naar verluidt zouden zü op weg zijn naar Santiago ft Chili. Onder hen bevinden zich even eens verschillende ex-ministers, die er niet zeker van zijn, of ze al of niet tot de „oorlogsmisdadigers" gerekend worden. Uit Camaguey wordt gemeld, dat daar maandag negen „oorlogsmisda digers" zijn terechtgesteld. Overigens geven de Cubanen zich wel moeite om de wereld ervan te overtuigen dat zij slechts „misdadi gers" terechtstellen. Het proces tegen een aantal mede werkers van de vorige Cubaanse pre sident Batista, dat maandag zou be ginnen, is uitgesteld tot woensdag of donderdag. De pers mag dan de rechtzitting bijwonen. Ook enkele Amerikaanse Congresleden, die kri tiek op de terechtstellingen hebben geoefend, zijn uitgenodigd. Er zijn uitnodigingen gezonden aan 350 couranten, artikelenschrii- vers en radio- en televisiestations van Noord- en Zuid-Amenka om op kos ten van het revolutionaire leger ge tuige te zijn van de komst van hon derdduizenden Cubanen naar het presidentiële paleis, woensdag om hun instemming te betuigen met de nieuwe regering en met de terecht stelling van „oorlogsmisdadigers". De leider van de revolutie. Fidel Castro, heeft verklaard, dat de executies doorgaan, ondanks de pro testen uit het buitenland. Abbé Pierre op congres in India wijzigen, als zij zien dat de vrije we- bepaalde West-Europe6e landen. De befaamde Parijse priester Abbe Pierre draagt op het ogenblik het hoofddeksel .waarmee wijlen de groot-Mahatma Ghandi zo bekend is ge worden Hij vertoeft in India voor het congres van Nagpour en is door premier Nehroe ontvangen. Foto: Abbe Pierre met he* hoofddeksel dat tevens het symbool ls van de congres-partij. Staking in volle gang President Frondizi van Argentinië «egt in een maandag per radio uit gezonden verklaring, dat zijn rege ring gebruik zal maken an het leger om een poging tot ondermijning neer te slaan. De verklaring werd uitge zonden, toen Frondizi op weg was naar de Verenigde Staten, aan welk land hij een officieel bezoek van veertien dagen brengt. Aangenomen wordt, dat aanhan gers van ex-president Peron de sta kingsactie met opzet lebben doen samenvallen met Frondizi's afwezig heid. De weinige arbeiders, die maandag naar hun fabriek wilden gaan, wer den hierin belemmerd, doordat er geen openbaar vervoer was. In Buenos Aires reden maar enkele on dergrondse treinen. Er zijn maandag geen kranten ver schenen en de radiozenders zonden Ierse president kreeg Grootkruis van Oranje Nassau 'de masker gisteren even afgezet en zijn ware gelaat getoond. Hij was ontstemd omdat hij de Amerikaanse regering niet zover kon krijgen, dat zij deed wat hij graag zou willen. En toch deden de Amerikaanse presi dent en de ministers niets anders dan wat Mikojan zelf ook deed, nl. minzaam praten, maar zich niet in de luren laten leggen. Tot nu toe hebben wij niet I 0 vernomen, dat Mikojan enig concreet voorstel heeft gedaan, dat een concessie van de kant van Rusland betekende. Maar hij verlangt dat wel van Amerika. En als hij zijn zin niet krijgt, be schuldigt hij de Amerikanen, dat zij de koude oorlog willen voortzetten. Dat is nu precies de ware Russische mentaliteit: van anderen verlangen, dat zij de ene concessie na de an dere zullen doen, maar zelf niets anders geven dan vage geruststellin gen, die tot niets verplichten. Daar bij tracht hij het oude spelletje te spelen door te beweren, dat het Amerikaanse volk wel vrede wil, dat de Amerikaanse zakenlieden wel handel willen drijven, maar dat het de regering is, die dat alles niet wil. Even komt dan het drei gement je om de hoek gluren, dat een koude oorlog zo licht kan om slaan in een warme oorlog. Mikojan is een handige debater en wanneer hij beweert, dat men in het Westen nu eens eindelijk moet ophouden met zichzelf als heiligen en de Russen als duivels voor te stellen dan heeft hij ongetwijfeld in zo verre gelijk, dat niet alles afge schilderd kan worden in felle zwart-wit contrasten. Het Westen is geen gemeenschap van louter enge len, maar ook geen troep stomme lingen. die alles slikken, wat men in Moskou beweert. Wanneer de Rus sen werkelijk zo vredelievend zijn als zij voorgeven te zijn, laat ze dan tonen, dat zij het zijn. Praatjes ma ken is niet voldoende. Andere lan- den slagen er wel in, om hun vre- De Nederlandse ambassadeur in Ierland dr. P. A. Kasteel, heeft aan de Ierse president, Z.E. Sean T. O delievendheid metterdaad te demon- CealUigh, in diens residentie te Dublin, de versierselen uitgereikt, behorende bij de door H.M. de koningin streren Waarom kunnen de Russenverleende onderscheiding van grootkruis in de Orde van Oranje Nassau. Foto: dr. Kasteel (rechts) hangt de dat niet? president het lint me t het grootkruis om. alleen officiële bulletins uit. Alleen de spoorwegen, die onder militaire controle staan, reden maan dag normaal. De meeste kleine kinkels waren ook gesloten. Alle luchtvaartmaatschap pijen hebben vluchten afgelast, om dat grondpersoneel in staking was. Personeel van veerboten, die uit Montevideo te Buenos Aires aankwa men, verlieten hun werk, zodat de diensten moesten worden gestaakt. Tientallen communisten en Peronis ten zijn te Buenos Aires in hechtenis genomen. Er zouden zeventig vak bondleiders zijn gearresteerd. Er ont ploften vier bommen op 'spoorlijnen De schade was 6poedig hersteld. Stakingsleiders, die zich verborgen houden, lieten de pers telefonisch weten, dat een spoorwegstaking op handen is. In regeringskringen verluidde, dat er wellicht een decreet zal worden uitgevaardigd, waarin wordt bepaald dat het personeel van het stedelijk vervoersbedrijf van Buenos Aires aan de militaire wetten onderwor pen is. Later op de dag koos het meren deel van het personeel van de inter nationale telegraafmaatschappijen de zijde van de stakers, waardoor het land vrijwel zonder verbindingen met de buitenwereld kwam Tele grammen heoben veel vertraging. VERVOER ONDEL KRIJGSTUCHT. Het personeel van de openbare ver voersbedrijven van Buenos Aires is dinsdagochtend onder de krijgstucht gesteld. Het is de eerste belangrijke zet van regeringswege om het hoofd te bieden aan de staking. Een soortgelijk decreet heeft twee maanden geleden met succes een spoorwegstaking beëindigd. De mili taire wetten stellen strenge straffen op staking. De vakvereniging van handelsper- soneel (400.000 leden) trok dinsdag ochtend het stakingsparool in, het geen een flinke tegenslag betekent voor de Peronistische en communis tische stakingsleiders. De grote win kels van de Argentijnse hoofdstad zouden heden weer geopend zijn. graden. In het noorden van het land bleef de temperatuur-stijging achter als gevolg van de daar nog aanwezige dooiende sneeuw. Deze sneeuw zal vandaag grotendeels verdwijnen. Voor morgen worden geen belangrij ke wijzigingen in de weerstoestand verwacht. Ons land blijft in de sector van de oceaar.depressie, waar de be langrijkste regengebieden voorko men, zodat vooral aanvankelijk nog af en toe regen of motregen zal val len. Later zijn ook enkele verspreide opklaringen waarschijnlijk. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). ZUIDWESTELIJKE WIND Vrij zacht weer, met enkele buien en hier en daar ook tijde lijke opklaringen Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. 21 Jan. zon op 08.37; onder 17.06; maan op 14.25; onder 05.29. Hoogwaterstanden 21 Januari: v.m. 0.56; n.m. 1.16. Het weer in Europa De Bilt, dinsdag 10 uur. De depressie bij Ierland, die het weer in West-Europa bepaalt, ver plaatste zich de afgelopen 24 uur slechts langzaam naar het oosten. Daardoor handhaafde zich over onze streken een zuidelijke tot zuid weste lijke luchtstroming, waarmede voort durend zachte lucht wordt aange voerd. Vanmorgen meldden de sta tions Zuid-Limburg, woensdrecht en Rotterdam een temperatuur van 10 HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARUS BORDEAUX GRENOBLE FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN ROME MADRID MALLORCA ALGIERS sneeuw 10 C. sneeuw —3 sneeuw 6 regen 3 onbewolkt 4 regen 9 regen 4 regen 9 zwaar bew. 5 half bew. 9 zwaar bew 10 geh. bew. 13 geh. bew. 0 zwaar bew. 0 mist —o licht bew. 5 geh. bew. 1 onbewolkt —7 onbewolkt 4 half bew. 7 half bew. 3 zwaar bew. 13 Wie vol van zichzelf is, in hem is geen plaats voor God. (Joods spreekwoord).

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1