SeCcidóeSoiVtant Euromarkt-landen niet eensgezind tegenover overig Europa Geen onderhandelingen met Algerijnse rebellen VORST Euromarkt is geen eenheidsmarkt Frankrijk laat nationale belangen prevaleren Readies op regerings verklaring in Kongo Dulles over hei Berlijnse probleem Broodprijs gaat 1 cent OMLAAG De fles melk wordt 1 cent DUURDER weer i Korreltje DONDERDAG 15 JANUARI 1959 50ste JAARGANG No. 14611 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPFNGRACHT 32 Advertent. OQ826. Giro 103003. Abonnementspr. 0.59 p. w., 2.55 p. mnd., 7.50 p. kwart. Franco p.p. 8.—. Advert.: 17 ct p. mjn. Telefoontjes f 1.56 Nederland botsi legen Franse opvailing „De zes landen van de E.E.G. menen te kunnen constateren, dat er geen principiële bezwaren meer bestaan tegen het aangaan van bilaterale onder handelingen tussen hen en de overige landen van de Organisatie voor Europese Econcmische Samenwerking. Zij spreken als gevolg hiervan de wens uit, dat er spoedig besprekingen zullen worden begonnen met het doel zo spoedig mogelijk tot conclusies te komen, die zullen bijdragen tot de mogelijkheid van het bereiken van 'n modus vivendi, die de gezamenlijke landen van de O.E.E.S. op het oog hebben". Dit communiqué is het hesultaat van de besprekingen die de ministers van de zes landen van de E.E.G. van half zes woensdagmiddag tot half drie vannacht met een onderbreking van anderhalf ur voor een diner hebben gehouden over de betrekkingen tussen de Euromarkt-landen en de andere O.E.E.S.-leden op het ministerie van Buitenlandse Zaken aan de Quai d'Orsay in Parijs. GEFN OVEREENSTEMMING Dit besluit van de ministers der E.E.G.-landen betekent, dat hoe wel het -liet met zoveel woorden wordt gezegd zij wederom geen overeenstemming hebben kunnen be reiken over het aanvaarden of afwij zen van het Engelse voorstel om de drie procent-regeling uit te breiden tot de gehele O.E.E.S. Elk der zes landen zal thans door afzonderlijke besprekingen gaan trachten langs an dere weg een oplossing voor de „dis criminatie" te vinden. Verwacht kan worden, dat deze be sprekingen zullen beginnen tussen de twee landen, die het nauwst zijn betrokken in deze kwestie: Engeland en Frankrijk. De drieprocent-regeling van de Euromarkt houdt in, dat elk der zes landen zich verplicht drie procent van de nationale produktie van een fabrikaat, waarvan de in voer in het producerende land geheel was verboden of vrij-vel--onmogelijk werd gemaakt, op de binnenlandse markt toe te laten. Sfeer was geladen. De urenlange besprekingen voor het vinden van een compromis tus sen het met name door Nederland en België verdedigde standpunt, dat de Euromarkt de drie procent-rege ling ook voor de gehele O.E.E.S. dient te aanvaarden en de besliste afwijzende houding van Frankrijk hebben geleid tot debatter in een soms geladen sfeer. Het gesprek kwam zelfs in een gevaarlijk stadium, toen naar Nederlandse opvatting ten onrechte de voorzitter van de Europese commissie van de E.E.G., prof. W. Hallstein, de vraag stelde, welke landen bij bilaterale bespre kingen de drie procent regeling wel, en welke deze niet aan Engeland zou den aanbieden. De voorzitter van de Nederlandse delegatie, minister Luns, antwoordde er op, de uitbrei ding van de regeling niet in strijd te achten met het E.E.G.-verdrag. Hij herhaalde daarbij, dat Nederland dit echter niet zou doen .onder toestem ming van de overige vijf Euromarkt- partners. Dit .aatste had reeds zo meende men in Nederlandse delegatie kringen een opmerking van prof. Hallstein niet ter zake doen zijn. Na dat de voorzitter van de Europese commissie had vastgesteld, dat Ne derland exclusiviteit van de E.E.G.- bepalingen niet erkent, verklaarde de Franse minister van Buitenlandse der heil te zien in overleg over het vinden van een formulering voor de O.E.E.S., daar het Nederlandse stand punt principieel van het Franse af wijkt. Een naar Nederlandse opvatting incorrecte beslissing, daar de zes ministers bijeen varen met de be doeling een compromis te bereiken. Uiteenlopende 'uzichten. Niet alleen over de houding jegens het Britse voorstel botsten op deze soms heftige bijeenkomst de Neder landse en Franse meningen. 0ol over de bij de te houden bilaterale besprekingen te volgen werkwijze bleken de inzichten uiteen te lopen Van Nederlandse zijde werd reeds in het eerste stadium van het gesprek gesteld, dat dit afzonderlijke over leg tot doel zou moeten hebben de uitwerking van de drie-procent-rege ling zoveel mogelijk te benaderen en er uit voortvloeiende resultaten voor alle zes E.E.G.-landen zouden moeten gelden. De Franse delegatie bleek echter noch het een, noch het ander te beogen. Zo werd uitdruk kelijk gesteld, dat bij bilaterale on derhandelingen met onden niet de belangen van de Euromnrkt, maar de nationale belangen zouden voorop worden gesteld. In Nederlandse delegatie-kringen kon men voorlopig op twee resulta ten van het gesprek wijzen: 1. Het is Frankrijk niet gelukt de zes te bewegen het Engelse voor stel uitdrukkelijk af te wijzen. 2. Voorkomen is, dat de toestand van 3 december van het vorig jaar is teruggekeerd, toen de zes Engeland alle E.E.G.-regelingen aanboden met uitzondering van de drie-procent -egelinp. een voorstel, dat Engeland niet aan vaardde. Over 't algemeen gunsiig Het blad „l'Avenir" uit Leopold- stad schrijft over de koninklijke bood schap, dat de vastberaden toon van koning Boudewijn op prijs werd ge steld en dat de boodschap een uiting van gezond verstand is. De verklaring van de regering ech ter was voor de massa niet zo dui delijk, al heeft de Kongolese elite uiting gegeven aan haar tevredenheid over het geheel, dat zij als een stevig en weloverwogen program beschouwt en heerst er ook onder de Europea nen tevredenheid. „Le Courrier d'Afrique" schrijft o.m.; „De verklaring kan natuurlijk in al haar punten niet iedereen be vredigen, maar voor de eerste keer wordt een stevige basis gelegd en een einddoel aangeduid Wij moeten bou wen met het materiaal, dat ons aan geboden wordt en met hetgeen wij van onze kant zullen bijbrengen. Meer dan ooit moet begrip getoond worden en meer dan ooit is samen werking geboden. Geheel het rege ringsplan is in die geest opgevat, want alle bewoners van Kongo worden op geroepen om nauw samen te werken aan zijn verwezenlijking. Dit geldt als de voorwaarde, de conditio sine qua non. van zijn welslagen. Tegen de werkloosheid Gouverneur Bomans van Leopold- Zaken, Couvé de Murville, geen ver- stad heeft woensdag op een. perscon ferentie ter toelichting van de Bel gische regeringsverklaring meege deeld dat de politieke opvoeding van Kongo bespoedigd zal worden en uat reeds eind januari 5000 werklozen in een nieuw werkverruimingsproject ondergebracht kunnen worden. Ook gemeente, provincie en gouverne ment-generaal zullen hun bouwpro gramma versnellen om zoveel moge lijk werklozen aan werk te helpen. Rust te Leopoldstad Woensdag heerste er rust te Leo poldstad. Nadat de Kongolezen over de radio en in de bladen kennis ge nomen hadden van de verklaringen van de koning en de regering gingen zij normaal aan het werk. Blijkens de eerste commentaren van leiders van volksgroepen zouden de aangekon- dgide hervormingen in hun geheel een vrij gunstig gehoor hebben ge vonden. Onder de vroegere leden van de Abako wordt echter een zekere teleurstelling opgemerkt. Koningin Elizabeth van Enge land zal dit jaar met prins Philip een bezoek van circa zes weken aan Canada brengen. Het koninklijk paar zal omstreeks 18 juni uit Engeland vertrekken. In een der kelders van het Nederlandse paviljoen van de „Cité Universitaire" in Parijs heeft woens dag een brand gewoed. De brand weer slaagde er na twee uur in de brand te blussen. De materiële scha de is aanzienlijk. Chauffeur verleende de dood geen voorrang Te Draaibrug In de gemeente Aardenburg is gisterm iddag een personenauto met grote snelheid op een vrachtauto gereden. Drie inzittenden van de personenauto vonden bij het ongeluk de dood. De vierde inzit tende werd in levensgevaarlijke toestand naar het ziekenhuis in Oostburg vervoerd .De chauffeur van de vrachtwagen werd uit de cabine geslingerd en bekwam hierbij ook letsel De foto toont de totaal vernielde person enauto. Marie Koenen haalde de achi kruisjes Geruchten iegengesproken De Franse minister van Voorlich ting, Frey, heeft gisteravond geruch ten tegengesproken volgens welke de regering in Parijs onderhandelingen is begonnen met de Algerijnse rebei- lenregering over een bestand in Al- gerije. Tevoren had een officiële woord voerder van het Algerijnse Nationale Front eveneens ontkend dat er werd onderhandeld over een wapenstil stand. Eerder op de dag was in Parijs vernomen, dat de Franse regering reeds geruime tijd besprekingen voert met de rebellen-regering over het staakt-het-vuren. Volgens deze berichten hoopte januari tot een gunstig einde te kun nen brengen. De reeds vier jaar du rende strijd voor de onafhankelijk heid van de Algerijnen zou dan, al thans voorlopig, worden gestaakt. Naar in Parijs was vernomen zou den de onderhandelingen over een wapenstilstand zuiver militair van aard zijn, hetgeen zou kunnen inhou den dat het ook geenszins de bedoe ling is van Frankrijk om de voorlo pige Algerijnse regering er bij te be trekken. Geen bemiddelaar De Italiaanse premier Fanfani heeft berichten, als zou hij bemiddelaar zijn in onderhandelingen tussen Fran sen en Algerijnen als onjuist bestem peld. Fanfani heeft enige tijd geleden Cairo bezocht. Gisteren sprak hij in Parijs met president De Gaulle. Geen koerswijziging De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, John Foster Dulles, heeft woensdag tegenover de com missie voor buitenlandse aangelegen heden van de Senaat verklaard: „In Berlijn staan wij thans tegen over een poging om het kleine aantal westerse troepencontingenten uit het Het brood wordt weer een cent goedkoper per 800 gram. Dit is dan het resultaat van de besprekingen, welke zijn gevoerd tussen het depar tement van economische zaken en de Ned. Bakkerij stichting nadat de Bloemprijzen de laatste tijd waren gedaald i.v.m. de prijzenoorlog bij enkele meelproducenten. Vandaag wordt een officiële mededeling over deze broodprijsverlaging verwacht. Is van het ministerie van econo mische zaken een mededeling te ver wachten, dat de prijs van het brood met 1 cent wordt verlaagd, hetzelfde departement heeft zijn goedkeuring gehecht aan een verhoging van de literprijs voor flessenmelk met 1 cent. De verhoging gaat in op 18 januari en geldt voor de niet-gesaneerde ge bieden tot 9 augustus. Na deze datum zal voor deze gebieden de prijs van een fles melk weer met een cent worden verlaagd en dus weer op 40 cent komen. In de gesaneerde sectoren komt de prijs van losse melk in het tijdperk van 1 juni tot 9 augustus op 85 cent per liter. Vanaf 9 augustus wordt de prijs voor losse melk 36 cent per liter en in de niet gesaneerde gebieden wordt de losse melk-prijs met ingang van 1 juni onmiddellijk op 36 cent gebracht. Deze regeling was nodig om de verhoging van de slijtersmarge gedurende het lopende melkjaar in de prijzen te vercalculeren. westelijk stadsdeel te verdrijven. Hun aanwezigheid betekent echter een onmisbare waarborg voor de vrijheid van die stad. De Navo-lan- den hebben op hun bijeenkomst in december eenstemmig beloofd zich tegen een dergelijke verdrijving te zullen verzetten. De vrije bevolking van West-Ber- lijn is in jaren van onzekerheid en gevaar een bezielend lichtbaken ge weest voor allen wier vrijheden ver loren gingen aan communistische dwingelandij. Wij zijn vastberaden in ons stand punt dat dit baken niet zal falen en dat Berlijn niet in de rode onder stroom zal worden meegesleept". Dulles zeide verheugd te zijn, dat de Russsiche vice-premier Mikojan thans iets van Amerika leert kennen. De minister sprak zich uit voor een grotere uitwisseling van studenten. Wij geloven dat op dergelijke manie ren het aantal verkeerde vooroorde len en misvattingen kunnen worden verminderd in het belang van de vrede, zeide hij. Geen politieke wijziging Een woordvoerder van het „State Department" heeft woensdag in Washington een verklaring uitgege ven, waarin wordt gezegd, dat de Ver. Staten nog steeds geloven, dat vrije verkiezingen de beste en meest logische manier voor hereniging van Duitsland zijn. Er is geen sprake van een wijziging van de Amerikaanse opvattingen. De verklaring is uitgegeven omdat veel opzien is gebaard door de ver klaring van Dulles van dinsdag, dat vrije verkiezingen weliswaar de na tuurlijke, doch niet per se de enige methode voor hereniging zijn en dat men geen enkele methode als abso luut exclusief moet beschouwen. De Nederlandse letterkundige dr Marie Koenen hoopt 19 januari a.s. te Houthem 80 jaar te worden. paard. Het vliegveld Eelde rappor teerde zelfs een laagste waarde van min 14 graden. Intussen stijgt de luchtdruk boven de Britse eilanden en breidt een rug van hoge luchtdruk zich verder over onze omgeving uit. Als gevolg hier van duurt het winterweer voort met 's nachts in het binnenland over wegend matige vorst en een kleine kans op een van de Noordzee bin- nendrijvende sneeuwbui. De mist vriest gedeeltelik uit, terwijl over dag zonnige perioden verwacht kun nen worden. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur) VORST Opklaringen met voornamelijk in de kuststrook een enkele ver spreid voorkomende sneeuwbui. Vooral aanvankelijk op vele plaatsen mist. Lichte, vannacht in het binnenland overwegend matige vorst, weinig wind. De Bilt, donderdag 10 uur: Een storing, die gisteren bij het Kanaal tot ontwikkeling kwam, ver plaatste zich vannacht naar de voet van de Alpen. De ermee samenhan gende sneeuwzöne reikte tot de Bel gischFranse grens. Onder invloed van de storing werd de wind in Ne derland aflandig, maar was daarbij zo zwak, dat zich bijna overal mist vormde bij temperaturen van enkele graden beneden het vriespunt. In de noordelijke provincies ging de mist- vorming met een temperatuurdaling tot beneden de min 10 graden ge- 16 Jan. zon op 08.42; onder 16.58; maan op 11.37; onder 00.29. Eerste kwartier 22.26. Hoogwaterstanden 16 Januari v.m. 7.59; n.m. 8.21 Het weer in Europa HELSINKI onbewolkt 15 C. STOCKHOLM zw. bewolkt 9 OSLO onbewolkt 14 KOPENHAGEN zw. bewolkt 7 ABERDEEN onbewolkt 7 LONDEN half bewolkt 2 AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MADRID mist 5 mist 3 sneeuw 2 sneeuw 0 regen 6 half bewolkt 3 onbewolkt 7 onbewolkt 11 poolsneeuw 3 sneeuw 2 regen 0 half bewolkt 4 onbewolkt 4 sneeuw 3 zwaar bew. 3 motregen 10 zwaar bewolkt 9 regen 10 MALLORCA onbewolkt 10 ALGIERS licht bewolkt Al onze ellende komt hieruit voort, dat wij niet alleen kunnen zijn. (Jean de la Bruyère).

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1