l Beter begrip voor vrijheid in de lucht de enige oplossing Tot 1 maart geen bekeuringen voor „uitsteeksels" Alie en Anneke in Opheusden krijgen een eigen zomerhuisje AKKERTJES" 1 Agrariërs kunnen zich in het westen een plaats verzekeren Vraaggesprek voor de Engelse radio Leo Mens, oud-organist van Pielerskeik, tachtig jaar De man van de koraalmuziek XSêilfia^erm^e00^"^ ./OENSDAG 14 JANUARI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 De spoorwegen hebben warm hart De bestuurders en conducteurs van de treinen op de lijn NijmegenGel- dermalsen kijken bij de halte Oud- heusden even voor Kesteren altijd uit naar het kleine witte huisje van de familie Rothuis, vijftig meter achter de halte. De conducteur zal even zwaaien naar twee kleine meisjes van 3 en 5 jaar achter de ruiten van het huis, de bestuurder groet met een stoot op de claxon. Passagiers, die geregeld met deze trein reizen heb ben het ook aangeleerd om naar de twee meisjes uit te kijken. Enige tijd geleden heeft de vader van de meisjes een briefje geschreven, waar in hij de spoormensen dankte voor hun vriendelijk zwaaien, dat de enige afleiding was voor Alie (3) en Anne ke (5) die sinds him geboorte aan de benen verlamd zijn en niet kunnen lopen. Hun dagelijks terugkerend spelletje is van achter de ruiten naar de treinen, hun passagiers, him be stuurders en de conducteur te zwaaien, wanneer de wagons voorbij het „wite huuske" denderen. De spoormensen waren diep getroffen door deze brief. Een deputatie ging naar het huisje om wat speelgoed te brengen. Toen zwaaiden de kinde ren nog harder. Bij deze actie is het niet gebleven. Met instemming van de stationschef, de heer T. W. de Vries in Nijmegen, richtte het locomotief- en treinperso neel van het blok Nijmegen een ac tiecomité op, dat met Kerstmis cir culaires zond naar het spoorwegper soneel op de verschillende stations: steun de twee verlamde meisjes van het witte huuske in Opheusden. De toezeggingen kwamen in steeds groter wordende stroom binnen, Het personeel van bijna zeventig stations en ook dat van het hoofdkantoor in Utrecht en het depotpersoneel deden mee. Kleine stations met een gerin ge personeelsbezetting stuurden klei ne bedragen, dokter Jonkers van Op heusden bood zijn medewerking aan. En er komt nog meer. Op donder dag 15 januari is het officiële be taaldag voor het NS-personeel. On der het personeel op de stations zal dan een collecte worden gehouden. Als het allemaal lukt, zal voor Alie en Anneke dichtbij de spoordijk een zomerhuisje worden gebouwd (het zal 3500 gulden kosten) en uit de rest van de opbrengsten zal een fonds voor de beide meisjes worden ge vormd. Het huisje zal er waarschijn lijk wel komen: een aantal bouwers Bij het afwerpen van hooi is de 15-jarige G. van Delft te Ressen on der Bemmel bij Nijmegen, uit de vijf meter hoge zolder op de deel ge vallen. Toen men de jongeman vond, bleek hij reeds te zijn overleden. Geen tijd voor GRIEPI Pas op voor griepbacillen in dc drukte van tram en trein, bus halte en stationAls U rillerig thuis komt vlug'n" Akkertje" ne- "Akkertjes" bevatten pijn de maag oplost, zonder dat één korreltje verloren kan gaan. Een "Akkertje" glijdt gemakkelijk naar binnen, nadat U het even in water hebt geweekt. Voor U geen tijdverlies door griepverdriet dank zij "Akkertjes"! flitsen uw klachten weg Gijs langs de weg'' ere-conducteur van Amsterdam LTB VERGADERDE TE HAARLEM \l l/lfli I I I dat 53 procent van de boerderijen Voorz. Kolfschoten over ruimtelijke ordening Nóg voorsprong op buitenland In de vandaag te Haarlem gehou- heeft zijn medewerking toegezegd, !len, vergadering van de katholieke .„i „t!„ land- en tuinbouwbond heeft burge- een aannemer zal de stenen gratis leveren en- onder de vele geschenken voor het interieur is ook een radio. Een-klein jongetje stuurde zijn hele spaarpotje 35 cent! met de aan duiding „Voor de twee zwaaiende kinderen; van Henkie". Daarnaast heeft een stichting in Groesbeek laten weten, dat zij de kinderen zal opnemen voor 14 dagen, want Alie en Anneke willen waar schijnlijk de trein NijmegenGelder- malsen niet te lang missen. meester E. J. H. Kolfschoten van Al kemade, die voor het eerst als voor zitter optrad als opvolger van de in middels tot ere-voorzitter benoemde heer Kampschöer een beschouwing gewijd aan de ruimtelijke ordening. „Het gaat om de ontwikkeling van de IJmond-agglomeratie, de planning in de omgeving van Europoort en Botlekplan en de groei van de ste- denring in de randstand Holland, waarbij objecten als Wilsveen of Reijens zijn betrokken. De steden KLM geeft haar mening over „Singapore" wij met geweld uit Indonesië werden verdreven, was daar in dat gebied geen ander begin- of eindpunt be schikbaar en daar was nog steeds die verkeersmarkt. Nu geloven wij dat wij, als de eerste luchtvaartmaat schappij die daar begon en met onze geweldige schat aan ervaring, inder- BBC een vraaggesprek gehad met de daad een bepaald gedeelte van onze heer C. Nass, hoofd van de afdelingeigen markt konden opeisen. Wij eisen burgerluchtvaartmaatschappijen De hoofdredacteur van het Britse luchtvaartblad „Aeronautics", Oliver Stewart, heeft gisteravond voor de zullen zich belangrijk moeten uitbrei den voor het opvangen van de ko mende bevolkingsaanwas. Tegelijker tijd moet worden voorzien in een grote behoefte aan nieuwe industrie- en andere werkterreinen, verkeers elementen e.d. Agrarisch is het wes ten eveneens een concentratiegebied van grote nationale en internationale betekenis", aldus de voorzitter. Spreker zeide, dat er zich adembe nemende problemen voor de agrariërs voordoen, maar wanneer wij in deze zaken blijven penetreren kunnen wij ons agrarisch volksdeel in de rand stad Holland een plaats verzekeren, die vooral in de tuinderij, zowel in Noord- als Zuid-Holland, een afzetge bied schept, waarvan wij ons op dit ogenblik nauwelijks een voorstelling kunnen maken. Wat Ï959 zal brengen op zuivelge bied is moeilijk te voorspellen, zo zei- de de heer Kolfschoten. Hij vroeg zich o.m. af, wat het SER-rapport over loon- en prijspeil en de consu mentensubsidies zal brengen. Dat op alle veehoudersbedrijven zeer lang en ook des zondags gewerkt moet wor den lijkt nauwelijks algemeen te wor den begrepen. Daarom streven de boerenzoons en arbeiders er steeds meer naar in sterkere mate te kun nen profiteren van de voordelen van een zogenaamde welvaartsstaat. Lasten worden zwaarder. De voorzitter merkte verder op, dat de lasten voor de agrariër steeds zwaarder worden. Onlangs is gezegd, buitenlandse betrekkingen van KLM. Het gesprek ging over het beperken door Engeland van de landings rechten van de KLM op Singapore. In dit vraaggesprek weerlegde de heer Nass, dat de betekenis van de gedupeerde lijn verminderd zou zijn nadat het verkeer op Djakarta is weg gevallen. Zoals de cijfers aantonen, is het an dere verkeer niet verminderd; in te gendeel! „Wij vervoeren minder passagiers omdat wij beperkt zijn in het aantal frequenties. En een vermindering in de frequentie houdt geen gelijke tred met het percentage van de verminde ring in passagiersvervoer. Als men kan helemaal niets van de markt van deaan de beknotting van landingsrech- luchtvaartmaatschappijen vain Groot-1 *en niets doen. Brittannië of van de commonwealth I Ik zou een wereldwijd begrip voor maar wij hebben onze eigen marktdit probleem beter achten. Wij zijn daar en wij- zijn van oordeel, dat we van mening, dat er in het algemeen daar ons deel van zouden moeten hebben. En daarom, wanneer men ons één dienst per week aanbiedt, dan is dat helemaal geen voorstel. Wij kun nen daar geen potentiëel verkeer aan trekken". Geen „tegenzet". Gevraagd naar de mogelijkheid van een beter begrip zou moeten zijn over de noodzaak van een bepaald gedeelte van vrijheid in de lucht". Op de vraag „zal de KLM dan in staat zijn haar zeer grote positie te handhaven in het straaltijdperk, wan neer de straalvliegtuigen aam het werk worden gezet?" antwoordde de heer Nass: .,Wij twijfelen er niet aan of wij zullen in staat zijn dat te doen. „Ik kan natuurlijk bezwaarlijk uiting geven aan gevoelens die re presentatief zouden kunnen zijn voor de KLM, maar ik hoop oprecht dat het laatste woord niet is gezegd en dat onze bezwaren nog eens grondig represaillemaatregelen door de Ne derlandse regering, zeide de heer Nass, dat dit denkbeeld, geheel in te- _J|genstelling is tot de door Nederland bijvoorbeeld het aantal frequenties! jevolgde politiek vermindert van drie tot twee, drt De politiek van de Nederlandse kunnen wii niet het twee-derde ee regering, welke natuurlijk door de1 u" n"S Kunnen wij niet net twee-oerae ge wordt gevolgd is dat er een 21111611 worden onderzocht", deelte van het oorspronkelijke aantal vervoerde passaeiers meenemen. En betrekkelijke vryheid in de lucht i - - moet zijn en zelf als wij door een an- Na een slippartij is gistermor- dere partij beperkt zouden worden I gen de 51-jarige fabrikant L. M (in de uitvoering van diensten) ons Vaas uit Zwolle op de Varsseveldse- land geen beperkende maatregelen weg onder Doetinchem met zijn auto zal nemen. onder een juist passerende Duitse De internationale organisatie van1 trailer geschoten en op slag gedood. PROV. OVERSTE PRIESTERS VAN HET H. HART Het generaal bestuur van de con gregatie der Priesters van het H. Hart heeft met ingang vam 2 februari benoemd tot Provinciaal overste van de Ned. Provincie pater G. Bakker, tot nu toe rector van Huize St. Jozef te Heer te Limburg. Tot zijn raads leden zijn benoemd de paters L. van Leeuw Leblanc, J. Jansen, E. v. d. Velden on F. Borrenbergs. BEJAARDE DIEF KREEG 30STE VONNIS De 66-jarige Amsterdamse los werkman R. H., die al meer dan de helft van zijn leven, totaal 35 jaar in de gevangenis heeft doorgebracht en 29 vonnissen op zijn strafblad heeft staan, is vanochtend voor de 30ste keer veroordeeld, terzake van vier ge vallen van diefstal door middel van valse sleutels. nu, nu wij terugmoeten van twee frequenties naar één, kunnen we zelfs niet de helft van het laatste aantal passagiers vervoeren. Het aanbod van vaste landingsrechten voor één dienst is niet aantrekkelijk genoeg". De Britse regering, aldus de heer Nass en dat is de officiële Engelse mening staat op het standpunt, dat i de KLM na de moeilijkheden in In donesië tijdelijke transitorechten wer den verleend op Singapore en dat de maatschappij er nu, zelfs met de voor genomen vermindering van diensten op laatstgenoemde luchthaven, beter aan toe is, dan ooit tevóren. Openlijke concurrentie. „Die mening moet ik ten stelligste bestrijden. De oorspronkelijke toe stand was dat wij in de luchtvaart overeenkomst die in 1646 werd geslo ten, commerciële landingsrechten heb ben gekregen te Singapore, omdat het een logische ontwikkeling was daar wij naar Djakarta vlogen met Singapore als een tussenlandings plaats op die route. Op dat ogenblik was er voor ons geen behoefte aan landingsrechten met eindpunt Singa pore. Maar vergeet u niet dat wij langs de gehele route ons verkeer hebben opgebouwd wij waren de eerste luchtvaartmaatschappij in het Verre Oosten en dat die verkeers' markt een bestaande is. Welnu, toen KNAC wil snel afhandelen De minister van justitie a.i. heeft het politie-apparaat in Nederland ge vraagd tot 1 maart a.s. een grote do sis soepelheid te betrachten, ten aan zien van de scherpe uitsteeksels op motorvoertuigen. Dit houdt in de praktijk in, dat overtreders van de op 1 januari van kracht geworden ver ordening over levensgevaarlijke uit steeksels op auto's, tot die datum niet bekeurd zullen worden, maar er met een waarschuwing afkomen, o Wat er zal gebeuren met motor- voertuigbezitters die reeds geverbali seerd zijn is nog niet bekend. De KNAC heeft de minister van justitie gevraagd of aan het open baar ministerie instructie kan wor den gegeven om de zaken betreffende scherpe uitsteeksels aan auto's aan hangwagens, motorfietsen en scoo ters bij voorrang af te doen. De bond wijst er op dat er bijzonder veel twij fel over bestaat, hoe het op 1 januari j.l. ingegane verbod van scherpe, uit stekende en onnodige delen aan mo torrijtuigen, moet worden geïnterpre teerd. De rechter moet uitmaken, wat onder scherp, uitstekend en onnodig dient te worden verstaan en als er dus spoedig jurisprudentie komt, we ten politie en weggebruikers beter, waar zij zich aan hebben te houden. akkerbouwsector wordt door allerlei maatregelen getracht met een systeem van garantie- en richtprijzen voor een aantal produkten een kunst matig prijsniveau in stand te houden. Het is geboden, dat wij reeds op dit ogenblik scherp stelling nemen tegen de socialistische bedoelingen om het garantie-prijsbeleid geweld aan te doen en te koppelen aan een mini- mum-inkoraei voor de boer. Dit betekent immers niets minder dan een verdere ondergraving van het beginsel van het garantie-prijsbe leid, aldus de heer Kolfschoten. Spreker ging uitvoerig in op het EEG-verdrag en zeide, dat de agra riërs zich er op dienen voor te berei den, dat het economische leven in ons land zich in een steeds sneller tempo zal ontwikkelen. De bedrijfstakken zullen zich binnen vijftien jaar moe ten aanpassen om de concurrentie het hoofd te kunnen bieden. Ons land heeft nog een voorsprong op het bui-1 tenland door klimaat, goede cultuur gronden, ontwikkeling, onderwijs, vakmanschap, verbindingen, enz. Ge tracht moet worden voor te blijven. Men moet zich voorbereiden op een Amerikaanse ontwikkeling, vooral in de tuinbouw en de sierteelt, aldus de heer Kolfschoten. Vandaag is Johan Elsensohn 75 Jaar. Helaas kan hij deze verjaardag niet vieren, zoals een toneelspeler, dat het liefst zou doen. Elsensohn ligt in het Juliana Ziekenhuis in Amsterdam, omdat hij overwerkt is. Omdat de heer Elsensohn ook bekend is door zijn radioprogramma „Gijs langs de weg" een paar jaar geleden, heeft het gemeentelijk vervoerbedrijf in Amsterdam hem het ere-conducteur- schap van de gemeente Amsterdam aangeboden. Foto: Albertus Toornman (11 jaar conducteur) en de heer A. J. Fran sen (13 jaar in het vak) boden de ja rige hun gelukwens aan. Albert van Dalsum kwam tussenbeide in zwaardgevecht en moest zich laten verbinden Het optreden van Albert van Dal sum in de Rechter van Zalamea, door de Haagse Comedie gisteravond in de Rotterdamse Schouwburg gebracht, is in het tweede tafereel uitgegroeid tot een pijnlijke realiteit. In dit tafereel moest Van Dalsum met een stok een zwaardgevecht tus sen Broes Hartman en Wim van Rooij onderbreken en h\j deed dit met 't grootste enthousiasme. Hierbij kwam hij echteh zo dicht bü de twee duellerenden, dat het zwaard van Wim van Rooij, die net een fikse houw gaf, zijn duim trof. Albert van Dalsum was geenszins uit het veld ge slagen en liet zijn duim, die stevig bloedde, op het toneel verbinden als of het in het stuk zo behoorde. Hij speelde het gehele tafereel uit. Kerk van Noordwijkerhout, zijn va- Op 26 januari zal de componist-mu- ziek-paedagoog Leo J. Mens zijn 80ste verjaardag vieren. De heer Mens, die in Leiden woont, kreeg een piano-op leiding van Carl Oberstadt en orgel lessen van de Haagse organist De Zwaan. Hij heeft als organist 24 jaar gewerkt in de nieuwe kerk in Den Haag. Als muziekpaedagoog heeft hij eveneens 24 jaar zijn krachten gewijd aan het koninklijk conserva torium in Den Haag. Leo Mens is reeds 40 jaar een der bijzonder actie ve figuren in de Bond van Christe lijke zang- en Oratoriumverenigin gen. Hij is het enige erelid van deze bond. Van zijn hand verschenen 67 liede ren en lied-bewerkingen. In deze bond heeft de heer Mens vooral ge streefd naar verwezenlijking van de nieuwe principes voor gemeentezang, die hij van zijn leraar, de heer De Zwaan, had meegekregen. De heer Mens is* te Noordwij k-bin- nen geboren. Hij kwam voort uit een geslacht der was geruime tijd organist in Noord wijk-Binnen. Al jong kreeg hij les van zijn va der, later bij de heer C. Duyster, or ganist van de Pieterskerk, waarna de opleiding bij Carl Oberstadt en J. A. de Zwaan werd voltooid. In 1945 werd de heer Mens aange steld als organist van de Pieterskerk te Leiden. Hij vestigde zich in Leiden en voerde de traditie van geregelde orgelconcerten in. Vele jaren is hij ook dirigent geweest van de koraal- zang op het 3 Oktoberfeest. In 1956 werd hem door Leiden een grootse afscheidshulde bereid. Men legde de nadruk op zijn muzikale gaven: Leo Mens was organist, peadagoog, schrij ver, componist en een vurig strijder voor de verbetering van de kerkmu ziek. Ter gelegenheid van de tachtigste verjaardag van de heer Mens zal op dinsdag 10 februari in de Remon strantse kerk aan de Laan in Den Haag een -oncert gegeven worden, waarbij werken van de tachtigjarige worden uitgevoerd.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7