GENIET RUSTIG VAN EEN BORREL De storm luwt: de Noordzee wordt weer rustig De kater kwam al tijdens de roes! Boerderijbrand onder de rook van Arnhem hierMamsA ik hoest weer! Moord of „gewoon" een ongeval? Honderden vogels gedood 400.000ste t.v.-kijker ging niet oyer één nacht ijs DINSDAG 13 JANUARI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA tf Lunik gezien; planeetje weg! (Advertentie) SPANNENDE UREN LANGS DE KUST De storm oyer de Noordzee gaat liggen en het water aan de Neder landse kusten zakt. Met hoog water vannacht in Den Helder zou daar nog een verhoging optreden van een hal ve meter. Hedenochtend werden vrij wel overal normale standen ver wacht. In Hoek van Holland was er gisteravond een verhoging van 80 cm, bij Vlissingen bedroeg de opzet 83 cm. Om half tien was alleen de loods- dienst voor de Wielingen nog geheel gestaakt. De loodsdiensten Oostgat en IJmuiden waren gestaakt voor kleine schepen, de loodadienst Hoek van Holland werkte weer normaal. Gisteravond om negen uur had de wind nog slechts een kracht van vier ofwel 7 meter p. seconde. Het KNMI- station te Vilssingen had 's ochtends uitschieters gemeten met windkracht negen tot tien. Toen werd de dijkbe waking afgekondigd, temeer omdat het water door de west-noordwesten wind hoog in de armen van de Wes ter- en Oosterschelde was opgestuwd. Het hoge water heeft belangrijke stagnaties toegebracht aan de provin ciale veerdiensten in Zeeland. Maan dagmorgen konden verschillende diensten ndet gevaren worden omdat de aanleginrichtingen niet bereik baar waren door de hoge waterstand. Zo stonden o.m. de aanleginrichting in Kortgene en de Perkpolder onder water en de gedachten gingen terug naar de rampdagen van 1953 toen het water eveneens zo hoog was geste gen. In geheel Zeeland vond duinaf slag plaats. Op Walcheren vond duin afslag plaats tussen Zoutelande en West-Kapelle, in het gebied bij Dom burg en bij de zwakke plaats der Waleherse zeewering nl bij Oranje zon-Oostkapel le. Ter plaatse werden weliswaar vijf nieuwe strandhoofden gelegd door de polder Walcheren, die deze zeewering in beheer en onder houd heeft opdat het smalle strand en de smalle duinriggel aan zal vloeien. Tot dusver ls van Aanwas Van Nelle bestellen (Adv.) van dit smalle gebied nog wienig te recht gekomen. De technische dienst van de polder Walcheren onderzoekt nauwkeurig alle mogelijkheden om te trachten hierin verbetering te bren gen. Voor verontrusting bestaat ech ter nog geen enkele bestaansgrond. De storm heeft ook de scheepvaart ernstig gestagneerd. Talloze schepen zochten een veiliger ankerplaats op de rede van Vlissingen doch de zware storm en de hoge zeegang heeft een klein Engels motorscheepje van zijn ankers doen slaan. De Seashell, groot 600 bruto register ton, op weg van Antwerpen naar Londen was enkele dagen in verband met het ruwe weer op de rede van Vlissingen voor anker gegaan. Woensdagmiddag verloor men het anker en besloot men de ha ven van Vlissingen binnen te Jopen. Voor de bemanning die aan boord vertoefde was dat niet onplezierig omdat er gebrek aan proviand dreig de te ontstaan. Wederom is door de hoge waterstanden van de afgelopen dagen van de Schouwse duinkust een groot stuk afgeslagen. Bij het vuurto- renstrand, was de afslag het grootst: zeven meter. De in de tweede wereldoorlog door de Duitsers bovenop het duin ge bouwde bunkers zijn allen op het strand terecht gekomen. Van Nelle bestellen (Adv.) Soldaat werd dapper Er zwierf gisternacht een soldaat door Amsterdam-oost. De man was dronken en ook dat is meer vertoond in Amsterdam. Het bijzondere aan 's mans dronk was, dat hij zich in-j eens zo vol dienstijver voelde, dat hij meende, een lid van de militaire politie te zijn. Dan moet men al heel erg dronken zijn. Hij belde om vier uur in de mor gen aan bij een huis en schreeuwde: „Op last van de militaire politie, doej onmiddellijk open!" Het raam werdi opgeschoven en een man, in intiem wit gekleed, brulde naar beneden,] dat de soldaat weg moest gaan. Maar deze herhaalde zijn eis, zodat de be- woner besloot, er gevolg aan te ge-| ven. D soldaat wist niet, dat hij had aangebeld bij een brigadier van po- j litie. Toen de deur werd opengetrok-1 ken, wilde de soldaat misschien voor een huiszoeking? naar binnen komen maar een rake dreun met een gummiknuppel deed hem tijdig van I gedachten veranderen. Met (hoofd)- pijn heeft de dappere dronkaard zich later in de morgen gemeld bij de po litie, die hem heeft overgeleverd, aan de militaire politie. I Een felle brand heeft maandag een grote boerderij onder de rook van Arnhem in de as gelegd. Door de sneeuw kon de brandweer niet snei genoeg ingrijpen. Een inwonende ge huwde dochter van boer De Beijer, die in de vroege ochtend wakker werd door het geloei van de wind, zag tot haar grote schrik dat het woongedeelte van de boerderij in brand stond. Zij waarschuwde onmiddellijk de overige zes huisgenoten, die via een raam het vege lijf moesten redden. De brandweer uit Arnhem slaagde er niet in de boerderij te bereiken, zo wel de tankwagen als de motorspuit geraakten op de smalle kronkelende en besneeuwde landweg die de boer derij met de rijksweg ArnhemNij megen verbindi het spoor bijster en kwamen halverwege in een sloot te recht. Toen de brandweer uit het na burige Huissen mede dank zij een brandweerman die ter plaatse be kend was de plaats des onheils be reikte, had het door de sterke wind aangewakkerde vuur, dat in het op geslagen hooi en stro gretig voedsel vond, reeds dermate om zich heen gegrepen, dat men voor een hopeloze taak stond. Ook de brandweren van Eist en Elden, die enige tijd later arriveerden, konden niets meer uit richten tegen de vuurzee. De boer derij, eigendom van maatschappij Jiskoot te Amsterdam, brandde tot de grond toe af. Mede dank zij de activiteit van de politie uit Huissen kon het vee, bestaande uit 70 koeien en circa 2 varkens worden gered. De inboedel werd een prooi der vlam men. Verzekerineg dekt de schade. De beide gezinnen hebben bij fami lieleden onderdak gevonden, terwijl het vee bij omwonende boeren is on dergebracht. De brand is begonnen bij een zich in de muur van de schoorsteen bevindende houten balk, die vlam gevat heeft. Het vuur sloeg toen over naar het op de zolder ge borgen stro. Van maandagmiddag tot vanmor gen vijf uur hebben de treinen tus sen Schin op Geul en Wylre over enkel spoor moeten rijden, omdat een gedeelte van de spoorlijn onbe rijdbaar was geworden door zware sneeuwval. Hierdoor ontstonden er vertragingen van vijftien minuten tot een half uur. Van enkele treinen Maastricht Heerlen moesten de reizigers in Val kenburg overstappen. Hij weet het:" als hij maar éven hoest geeft Moeder hem Abdijsiroop. Zij neemt geen enkel risico. Niet verwaarlozen, zo'n hoestje! Het kar zo gemakkelijk ontaarden in minder onschuldige kwalen. j De 23 genezende bestanddelen Een 33-jarige inwoner van Schie dam is gearresteeerd omdat men er hem van verdenkt, samen met acht anderen ongeveer 15000 aan bijt produkten te hebben gestolen bij een Rotterdamse meelfabriek. Verschillende van de vrienden in 1 den boze waren graanreinigers uit Rotterdam en Schiedam. Ze borgen de gestolen waar op in een buiten I gebruik zijnde graanbunker,- Waar slechts een schuif behoefde te wor den opengetrokken om zakken *en vaten vol te laten stromen met het gestolen goed. Is er 9prake van doodslag of moord, gepleegd door een ontoerekenbare, of moet er van een ongeluk gesproken worden? Is in verband met deze twij fel het scheepsjournaal wel naar waarheid ingevuld? Deze vragen moet de rechtbank te Rotterdam don derdag a.s. oplossen. Op 11 oktober van het vorig jaar lag de „Cornelia B 1", een kustvaar der uit Groningen, in de haven vain Bordeaux. Daar zou volgens het scheepsjournaal die dag de 2e machi nist, de 34-jarige J. van Rheede uit Arnhem, op de railing zijn gaan zit-1 ten, achterover in het water zijn ge vallen en ondanks het feit, dat hij een geoefend zwemmer was, ver dronken zijn. Na veertig minuten werd het lijk door brandweerlieden opgehaald, nadat leden van de eigen bemanning vergeefse reddingspogin gen hadden aangewend. Het stoffe lijk overschot werd naar Nederland vervoerd en in Arnhem ter aarde be steld. Maar er gingen praatjes rond, die ook de Rotterdamse rivierpolitie ter ore kwamen. Toen de „Cornelia BI" daags na de kerstdagen Rotterdam aandeed, gingen rechercheurs aan boord en namen de bemanning een verhoor af. Het was de kok, die de enige getuige zou zijn geweest. Die kwam volgens zijn verklaring juist de kombuis uit, toen hij de eerste ma chinist, afkomstig uit Delfzijl, met een lichaam in de armen zag, dat geen tegenweer bood toen het over boord werd geworpen. Dat lichaam behoorde toe aan de tweede machi nist. De man zou vermoedelijk al be wusteloos zijn geweest. De kok zou van de schrik een kreet hebben gege ven, maar reeds was de eerste ma chinist het lichaam nagesprongen. De 28-jarige kapitein uit De Rijp, zou de toedracht, zoals de kok die vertelde, wel gehoord hebben, maar toch om welke reden dan ook het voorval als een ongeluk in het jour naal hebben geboekstaafd. De rivierpolitie heeft zowel de eer- Dit is 'n radiografisch overgebrachte foto uit Moskou, die de kunstmatige planeet althans het gedeelte, dat de wetenschappelijke instrumenten bevat toont. Het staat hier op een tafeltje op wielen tentoongesteld. Duidelijk zijn de antenne-sprieten zichtbaar Van Nelle besttllen Van Nelle bestellen (Adv.) AMBTENAAR SOCIALE VERZEKERINGSBANK VEROORDEELD Thans is ook de hoofddader van de omvangrijke fraude waarvan in juli .jl. de Sociale Verzekeringsbank te Amsterdam de dupe werd, door de rechtbank te Amsterdam veroordeeld. Deze legde de verdachte, de 38-jarige S. C. M. van 't S., een gevangenis straf van twee jaar met aftrek op. Er was twee jaar en drie maanden tegen hem geëist. Op 7 en 8 juli j.l. incasseerde een 23-jarig meisje uit Dordrecht op vervalse formulieren van de Sociale Verzekeringsbank bij dertig verschil lende postkantoren in Amsterdam. Haarlem en Leiden in totaal een be drag van circa ƒ22.560, t.w. dertig maal een bedrag van 752,16. Zij was j een kennis van verdachte, die op de I Sociale Verzekeringsbank werkzaam I was. In samenwerking met een an dere ambtenaar van deze bank had i verdachte de formulieren in duplo j uitgetikt, een exemplaar naar de ver- schillende postkantoren verzonden Ien het andere aan het meisje uit Dordrecht ter hand gesteld. De frau de kwam onmiddellijk aan het licht. grif, maar kon geen verklaring geven van het hoe en waarom. Hij maakte sterk de indruk, niet toerekenings vatbaar te zijn en is daarom inmid dels naar het DeMaziekenhuds in Poortugaal overgebracht ter verple ging. Volgens de politie blijft de vraag, of de bekentenis van de vermoedelijk geesteszieke man wel als waar kan worden aangenomen en ook, of de kok, die niet veel meer dan een glimp van het gebeurde heeft opge vangen, wel goed gezien heeft. Is het niet mogelijk dat de eerste machinist zijn assistent nog heeft gegrepen in zijn val, maar niet stevig genoeg om hem te kunnen vasthouden? In ieder geval zal de kapitein voor de rechtbank waar moeten trachten te maken, dat er van een ongeluk en niet van een misdaad sprake is. Drie sleepboten van de N.V. Wijs muller te IJmuiden hebben vannacht de 6695 ton metende ertstanker „Steenwijk" die omstreeks 2 uur IJmuiden binnenkwam, voor de on dergang in de scheepvaartroute naar Amsterdam, behoed. Zij slaagden er in, de tanker, die eigendom is van firma Erhart en Dekker te' Rotter dam, aan de grond te zetten in de Berghaven te IJmuiden, nadat het schip bij 't binnenkomen van IJmui den onder stormweer de Zuiderpier had geraakt. De grote betonblokken, die voor de bescherming van de pier zorgen, drongen in de ruimen en scheurden j de huid van de „Steenwijk" open. De' tanker liep ernstige lekkage op. Het schip ging vrij snel voorover hellen, waarop de 3 sleepboten, die gereed lagen om de tanker te assiste ren naar de buitenhaven van de hoogovens, de „Steenwijk" onmid dellijk vastmaakten. De drie, de „Ju nior", de „Nestor" en de „Nestor II" slaagden erin, de „Steenwijk" naar de berghaven te slepen, en buiten het noorder toelingskanaal naar de Noordersluis aan de grond te zetten. Bergingsper son eel van de N.V. Wijsmuller is thans aan bóord om te overleggen op welke wijze de ber ging kan geschieden. De „Steenwijk", diie uit Norfolk in de Verenigde Staten kwam, ligt diep over stuurboord. WIJKVERPLEEGSTER WEGENS DIEFSTAL VEROORDEELD. De rechtbank te Amsterdam heeft vanochtend de 37-jarige wijkver pleegster van het Wit-Gele Kruis mevrouw D. uit Ouderkerk aan de Amstel schuldig verklaard aan de diefstal van ruim 1000 gulden ten na dele van een oude zieke klompenma ker die zij verpleegde, en haar des wege een gevangenisstraf van twaalf maanden, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar onder toezicht van de reclas sering opgelegd. Het voorarrest van vijf maanden werd niet in mindering gebracht. PROF. ROMME SPREEKT VOOR KIESKRING LEIDEN De reeds aangekondigde verkie zingscampagne van de K.V.P. laat ook de kring Leiden niet onberoerd. In het programma zijn opgenomen een spreekbeurt van Prof. Romme in de kring Leiden op maandag 9 fe bruari en van minister Cals op 5 maart. Op sneeuwvrije rijkswegen Opgejaagd door de sneeuw, die overal in bossen en parken het voed sel onbereikbaar maakte, zijn dulzen- de vogels neergestreken op de rijks wegen van Utrecht naar Arnhem. Deze wegen waren mei pekel sneeuw vrij gemaakt en de dieren hoopten daar voedsel te vinden. Maar door het verkeer zijn honderden vogels jammerlijk gedood. Op sommige plaatsen lag de weg als bezaaid met overreden vogels. Zondagmiddag kwamen de eerste vluchten onverwacht op de wegen aan, nu hier, dan daar neerstrijkend op zoek naar voedsel en drinken. In het begin vlogen de beestjes nog wel op als de auto's toeterend dichterbij kwamen. Enkele van de automobi listen waarschuwden de politie in Driebergen, die er voor zorgde, dat er voorlopig maatregelen genomen werden door het schoonvegen van stroken grond langs de wegen en het daar strooien van voedsel. Maandag werd door de vereniging tot kennis en bescherming van dieren in Drie bergen 'n grote hulpactie op touw ge zet. Een geluidswagen riep de mede werking in van de burgerij. Deze re ageerde prompt en spoedig kwam het voedsel in grote hoeveelheden. Het Driebergse voorbeeld heeft aanstekelijk gewerkt want ook in andere plaatsen langs de Stichtse Heuvelrug, zoals Doorn, Leersum, Amarongen, Maarn en Veenendaal zijn dierenvrienden in actie gekomen om de vogels van een wisse dood te reden. Van Nelle bestellen (Adv.) Tien herten gingen „in de stad eten" Tien damherten uit het plantsoen te Deventer hebben in de gestaag vallende sneeuw helemaal vergeten, dat er een stal bestond, waar zij be schutting en een wel-gevulde voer bak konden vinden. In de vroege zondagmorgen hebben ze getienen een groot gat in de omheining van de hertenkamp gewroet, waardoor ze naar buiten trokken om „in de stad te gaan eten". Verbaasde kerkgangers en van geestdrift schreeuwende kinderen maakten het de dieren vreemd te moede en in gestrekte draf ging de roedel er vandoor. Politie en perso neel van de gemeentelijke plantsoe nendienst zijn de hele dag in de weer geweest om de dieren te vangen. Maandagmorgen waren er echter nog drie zoek. Mogelijk hebben ze de vrij heid gevonden, misschien ook een „voerbak"als reerug. De K.L.M. zal niet minder dan 31 maal per week gedurende de drukste maanden van het aanstaande zomerseizoen een verbinding onder houden tussen Amsterdam en New York, waardoor de frequentie ten opzichte van 1958 met drie wordt vermeerderd. In de laatste jaren zijn de transatlantische vluchten van de KL.M. steeds talrijker geworden. Ï400.000 TV-TOESTELLEN IN NEDERLAND De kinderen mogen niet zeuren Gisteren is de vierhonderdduizendste kijkvergunning uitgereikt aan een Nederlandse televisiekijker. Het was de heer P. Bastiaans in het Brabantse Peeldorp Liessel, een vader van twee kinderen, die als verver in dienst is bij de katoenfabriek n.v. Van Vlissin gen te Helmond. De vierhonderdduizendste kijker is bij het aanschaffen van zijn „kijk kastje" zeker niet over één nacht ijs gegaan. Hij was namelijk bang, dat de opvoeding van zijn beide kinderen (7 en 9 jaar) schade zou kunnen lij den. Nu hebben de kinderen moeten beloven, altijd om half acht naar bed te zullen gaan. Als zij beginnen te zeuren, gaat het t.v.-toestel onmiddel lijk de deur uit. De televisie is in ons land met sprongen vooruit gegaan. Onderstaand geven wij de cijfers van het aantal t.v.-toestellen sinds *.957, het jaar waarin televisie-kijkend Ne derland haar eerste mijlpaal bereikte, doordat de 100.000ste kijkvergunning werd uitgereikt. Januari 1757 99.000. april 1957 134.000, juli 1957 160.000, oktober 1957 190.000, januari 1958 239.000, april 1958 291.000, januari 1959 400.000, gisteren 400.792. Van Nelle besteilen (Adv.)

Leidse Courant | 1959 | | pagina 6