De spoorwegen hebben vele zorgen aan hei hoofd Dp trnff/P hrn'in i&rwiil 11 warht 0, schit'rende kleuren van Nederlands vlag Min. Luns acht Britse beknotting van ons luchtvaartrecht teleurstellend DINSDAG 13 JANUARI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 In het R.A.I.-gebouw te Amsterdam is gisterochtend de „Horecava", de Horecaf-vakbeurs begonnen, waarop diverse nieuwigheden uit deze bedrijfs tak zijn te zien. Opmerkelijk is deze hoogst moderne koffie-automaat, waarin, na inworp van een geldstuk een soort ketting-reactie begint. Een ingebouwde koffiemolen maalt om te beginnen 7 tot 10 gram koffie uit de voorraad bonen, welke achter een glaasje in het midden van het apparaat is te zien, daarna stroomt door de gemdlen koffie uit een reservoir bovenin de machine water, daf tijdens het draaien van de koffiemolen op de gewenste ingestelde temperatuur is gebracht, en 25 sekonden na het inwerpen van het geldstuk is een geurige kop koffie klaar, waaraan men zelf nog melk en/of suiker naar keuze kan toevoegen. (Advertentie) In de strijd tegen winters ongemak Honderden spoorwegmensen, aan gevuld met talrijke extra hulpkrach ten van het spoorwegbouwbedrijf en van particuliere aannemersbedrijven staan klaar om de strijd aan te bin den tegen het winterse ongemak waarmee de "spoorwegen ieder jaar opnieuw te kampen hebben gehad. Ze zijn al even in actie geweest toen in de nacht van zondag op maandag gevreesd werd voor ijzelafzetting op de bovenleidingen van de geëlectri- ficeerde baanvakken. Inmiddels is besloten om, wanneer de weersverwachtingen zo zijn, dat ijzelafzetting kan worden verwacht, treinstellen des nachts loze ritten te laten maken. Men denkt dan aan een uurdienst over de geëlectrificeerde baanvakken. Op die manier hoopt men de ijsdeeltjes regelmatig te bre ken, voordat grotere brokken ijs trekkingen veroorzaken. Het inzetten van deze „ijzeltreinstellen" betekent voor de spoorwegen niet alleen enorme kosten, maar ook een dienst- schema dat totaal afwijkt van andere zondagnachten. De overwegen moe ten worden bewaakt, de seinhuizen bezet, kortom, er moet een dienstre geling worden opgezet, die honder den mensen, op deze anders zo rus tige zondagnacht, in actie brengt. Kwetsbare wissels Naast de bovenleidingen lopen ook de wissels en de meestal daarop cor responderende seinen gevaar in de greep van koning Winter te geraken. Een groot percentage van de belang rijkste wissels, die meestal in de di recte omgeving van een spoorweg emplacement liggen, zijn speciaal te gen de winterse invloeden beveiligd. Zo werden aan 66 wissels electrische verwarmingselementen aangebracht, die, zodra er vorst optreedt, worden ingeschakeld en een enorme hitte teweeg brengen. Deze oplossing wordt door spoorwegen als de meest geschikte geacht, maar is tevens de duurste. De verwarmingselementen gebruiken enorm veel stroom en zijn er vaak oorzaak van dat pieken optreden in het elektriciteitsgebruik van de spoorwegen. De elektriciteitscentra les zijn dan ook minder enthousiast dan de spoorwegen over deze me thode. Bijna 500 wissels worden ver warmd door middel van propaangas. Daarvoor heeft men op verschillende punten gastanks langs de lijn gelegd, thode is niet zo effectief, omdat van de gloeiende briketten eerst na twee uur werkelijke resultaten kan wor den verwacht. De vijand wordt met vlammenwerpers bestreden De te licht-bevonden helmen De substituut-offificier van justitie in Haarlem, mr. J. J. Bredius, vroeger te Arnhem, heeft naar het Alg. Dagibl. meldt een vervolging aan gespannen tegen de volgens hem ver antwoordelijke personen wegens de levering van 3500 ondeugdelijke hel men aan het Luxemburgse leger. Deze personen bevinden zidh onder het personeel van de Verenigde Blik- fabrieken in Doesburg, welke inder tijd zowel met de levering van deze helmen voor Luxemburg als voor hét Nederlanse leger werd belast. Ver wacht wordt, dat de aangeklaagden protest zullen aantekenen tegen be paalde elementen in de dagvaarding Voorlopig wordt aangenomen, dat de vervolging zal worden ingesteld tegen degenen uit het bedrijf, die de hel men ten onrechte voorzagen van het stempel van de Dienst Materieel Landmacht. Ze worden nu uniform Om een einde te maken aan de veelheid van kleur-nuanceringen bij de Nederlandse vlag heeft de hoofd commissie voor de normalisatie in Nederland twee normen gepubliceerd die de kleuren van onze nationale vlag vastleggen. Deze normen zijn opgesteld in overleg met de koninklijke land macht, marine, verscheidene depar tementen en enige grote scheepvaart maatschappij en in samenwerking met het vezelinstituut TNO te Delft. Hiermede is het doel een uniforme Presidente Getulio'' viel met de deur uit huis Gisteren is bij Verolme het Mammoetdok geopend en heeft de 33000 ton metende tanker „presidente Getulio" het dok verlaten. Bij deze laatste plechtigheid deed zich een incident voor: de machtige dokdeur viel tot ontstel tenis van de aanwezigen in het water, doordat de bove nste scharnier afbrak, en kwam in het vaarwater van de tanker te liggen. Slechts met uiterste inspanning kon voorkomen worden, dat de tanker ernstig beschadigd werd. Op de foto zien we de achtersteven van de „Presi dente Getulio" tegen de dokdeur, die voor het grootste deel onder water ligt Televisie Stichting heeft de minister v^a8 dat^ reeds^ 3aren voor^de Jle van buitenlandse zaken, mr. Luns, gisteravond een verklaring afgelegd over de mededeling van de Britse regering, dat de K.L.M. voortaan nog maar eenmaal per week op Singa pore zal mogen landen. VRAGEN OVER UITSTEEKSELS AAN AUTOMOBIELEN Het Tweede-Kamerlid, de heer Rooi vink (K.V.P.), heeft minister van Verkeer en Waterstaat en van Justi tie gevraagd of het waar is, dat er al Iets waartegen de spoorwegen machteloos staan is het onheil, dat doorlekkende sneeuw kan aanbren gen in de hoogspanningsruimten van de treinen. Het doorsijpelen van sneeuwwater kan kortsluiting ver oorzaken met alle gevolgen van dien Stuifsneeuw kan tenslotte ernstige moeilijkheden veroorzaken, doordat de schuifdeuren van de reizigerstrei nen vastvriezen. Bijna elk station is voorzien vdn speciale vlammenwer pers waarmee men de bevroren trein- delen te lijf gaat. De spoorwegen doen wat ze kunnen om het winterse on- gemak tot een minimum te beper-j Johan Elselsohn, de bekende ac- ken. Dat desondanks toch nog ver-1 teur, viert vandaag zijn vijf en zeven en* o vifii V ctigste verjaardag. Hij doet dat niet, mon av 10 ttpp maoT- cpme zoajs een toneelspeler dat het liefst zou doen: op de planken, in een rol, die hem lief is. De heer Elsensohn ligt in het ziekenhuis. Hij is over werkt. Tezeer heeft hij zijn krach- Minister noemde het een teleur stellende en 1 lotselinge verklaring, die hem zaterdagmorgen door de Britse ambassadeur in Den Haag, sir Paul Mason, werd overhandigd in de veel processen-verba-al zijn opgemaakt vorm van een persoonlijke boodschap tegen automobilisten, wegens over- van de minister-president van Enge- treding van het vebbod om levensge vaarlijke uitsteeksels aan hun voer tuig te handhaven. De heer Roolvink vraagt de minis ters of het niet beter zou zijn deze moeilijkheid op te lossen door voor de in ons land gangbare merken en modellen bekend te maken welke de len van de carrosserie, de standaard uitrusting en de bijkomstigheden, on der het verbodsvoorschrift vallen. soms Militaire hulp Militairen hebben gisteren de Ne derlandse spoorwegen geholpen met het sneeuwvrij maken valt de wissïï Ileven en overtuiging was. op het stationsemplacement te Arn hem. Deze militairen waren van de 11de gevechtsgroep uit de Oranjeka zerne te Schaarsbergen. Indien de sneeuwval aanhoudt, of de weersomstandigheden het ook ver. der noodzakelijk maken, zullen van daag 50 militairen van het 14de ba taljon uit de Saksen-Weimarkazerne te Arnhem de spoorwegen behulp zaam zijn. Gerechtelijk onderzoek Ruilverkaveling „Ade" Naar aanleiding van de ingediende klachten heeft de Officier van Justitie te 's-Gravenhage een onderzoek ge last naar de kort vóór de in Roelof- arendsveen gehouden stemming plaats gevonden hebben grond-over drachten, waardoor het aantal niet ter stemming opgekomen stemge rechtigden en daardoor ook het aan tal vóórstemmers zo werd vergroot, dat hierdoor een meerderheid van stemmen vóór de ruilverkaveling werd verkregen. Dit onderzoek strekt zich ook uit naar het gerucht, dat een in Rijpwetering woonachtige veehou der zijn buurman zou hebben be dreigd hem een overpad te ontne men, wanneer deze buur voor de ruilverkaveling zou stemmen of bü land. Het is, aldus minister Luns, ook daarom zo teleurstellend en zo plot seling, omdat de Nederlandse rege ring in de stellige overtuiging was, dat over deze lijn nog door de twee regeringen nader overleg zou wor den gepleegd. „En ik had ook op dinsdag 6 januari nog aan de Britse ambassadeur meegedeeld, dat ik van plan was, op het eind van deze maand of begin van februari naar Londen te gaan om onder meer deze aangele genheid met mijn Britse ambtgenoot de heer Selwyn Lloyd, nogmaals te bespreken. De heer Sellwyn Lloyd is op het ogenblik ziek. Ik vraag me af, of de bruuske wijze, waarop dit is gebeurd, misschien iets te maken heeft met het feit, dat mijn Britse ambtgenoot niet op zijn ministerie is. ten gegeven aan het beroep dat zijn j Dat weten we natuurlijk niet. Over het algemeen kan de Nederlandse In het journaal van de Nederlandseregering niet anders dan met teleur- stelling de Britse luchtvaartpolitiek tegenover Nederland overzien. De laatste acht jaar heeft Engeland alle verzoeken van de K.L.M.waar ter wereld ook, voor overvliegen, voor commerciële rechten of voor wat dan ook, steeds afgewezen. En wan neer wij ons realiseren, dat nog in 1939 de K.L.M. drie maal in de week op Singapore vloog, dan is het in een tijd van zich uitbreidende luchtvaart relaties wel heel teleurstellend, dat het Verenigd Koninkrijk thans zo drastisch onze luchtvaartrechten be knot. Ik moge er op wijzen, dat het de Nederlandse regerin. bekend is, dat de plaatselijke autoriteiten in Singa pore deze Britse stap bepaald niet zullen toejuichen. Kortom, na andere teleurstellende ervaringen, ik stip maar even aan: de wapenleveranties aan Indonesië en wat zich direct na de oorlog heeft afgespeeld voor wat betreft het Indonesische vraagstuk, kan ik en de Nederlandse regering niet anders zeggen, dan dat deze Britse houding bepaaldelijk onze be trekkingen niet hseft verbeterd", zo zeide de heer Luns. De televisie-verslaggever stelde de minister vervolger^ de vraag, of hij deze stap definitief acht „Ik hoop van harte, aldus antwoordde minis ter Luns, dat deze stap iet definitief zal zijn. Ik heb aan de heer Bentinck, onze ambassadeur in Londen, opge dragen, nog heden een stap bij het die het gas toevoeren naar de bran- de stemming zou wegblijven. .Met het der, die op de in gevaar zijnde wis sel is gericht. Tenslotte worden eveneens 500 wissels verwarmd door middel van vurige briketten. Deze briketten wor den eerst voorgegloeid om vervolgens in speciaal daarvoor geconstrueerde roosters te worden gelegd. Deze me- voorlopig onderzoek zijn belast een adjudant van de rijksrecherche, de plaatselijke rijkspolitie en een re chercheur van de Algemene ekono- mische inspektiedienst, sektie land bouw. Omtrent het onderzoek, dat in volle gang is, kunnen nog geen be paalde mededelingen worden daan. Paulette Milis verwezenlijkt haar dromen In het Carlton-hotel te Amsterdam is gisteren een modeshow gehouden van en door jonge Belgische- en Nederlandse ontwerpers. We zien op deze foto de winna res van de als prijsvraag opgezette show: de 17-jarige ontwerpster Paulette Milis uit Luik met „St. Tropez" van bedrukte raffia. Paulette, die later graag een eigen mode-atelier wil openen, heeft boetseren en film als hobby Britse ministerie van buitenlandse zaken te doen. Maar de ervaringen, zoals ik zeg, van de laatste acht jaar, maken me niet optimistisch. En de vorm, waarin de mededeling werd gedaan, was wel vrij definitief", al- chis minister Luns. Hoe Engeland erover denkt Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft maandag verklaard, dat reeds een aantal maanden onderhandelin gen zijn gevoerd over het „aflopen van de tijdelijke diensten" van de K.L.M. op Singapore. In antwoord op een vraag, of de Nederlandse regering heeft geant woord op een boodschap van minis ter-president Macmillan over het in krimpen van het aantal vluchten van de K.L.M. naar Singapore, zeide de woordvoerder op zijn dagelijkse pers conferentie, dat geen mededeling van de Nederlandse regering was ontvangen. Hij zeide niet op de hoogte te zijn van het voornemen van minister Luns, een bezoek aan Enge land te brengen. (In een officieel communiqué van het ministerie van buitenlandse za ken in Den Haag is het besluit van de Britse regering de K.L.M.-diensten op Singapore tot één per week te be perken „des te meer teleurstellend" genoemd, omdat de Britse regering ervan op de hoogte was, dat minister Luns voornemens was in begin van de maand februari a.s. een bezoek aan Londen te brengen om de kwestie opnieuw te bespreken met zijn Britse ambtgenoot, Sellwyn Lloyd). Uit gezaghebbende Britse bron ver luidt dat men niet begrijpt waarom de beperking van het aantal K.L.M.- vluchten op Singapore zo'n beroering in Nederland verwekt. In de eerste plaats is dit een zuiver commerciële kwestie, waarover nog onderhandeld wordt, zo zei men. Bovendien hebben de Britten vorig jaar alleen maar om Nederland te helpen tijdens de crisis n de Neder lands-Indonesische betrekk'ngen de K.L.M. bij wijze van tijdelijke rege ling vijf vluchten per week op Singa pore toegestaan. Voorts wees men er in deze krin gen op, dat de Nederlandse lucht vaartmaatschappij voorde'en heeft behaald ten koste van Britse maat schappijen en dat de K.L.M. transito- recht in het Verenigd Koninkrijk bij transatlantische vluchten bezit. DUITSE MIJNENVEGER VEILIG IN DEN HELDER Het squadron van zes Duitse mijnenvegers, dat voor vlagvertoon onderweg was van Kiel naar Cher bourg en op 40 mijl ten noordwesten van Den Helder in moeilijkheden kwam, is gisteravond omstreeks half vijf de haven van Den Helder bin nengelopen. Het flottielje werd opgewacht door de brandweer van de Koninklijke Marine, die met groot materiaal ge reed stond om zonodig hulp te ver lenen. Het bleek dat drie mijnen vegers veel water binnen hadden ge kregen, waarvan de „Seestern" 100 ton in het achterschip en 20 ton in het ketelruim en de „Seeloewe" en de „Seehund" resp. 100 ton en 90 ton in het achterschip. De schepen zijn in Den Helder voor anker gegaan.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 5