FOTQ-OPRUIMING Met wrak van auto reed hij een agent aan Molnar's „Olympia" voor K. 0, DINSDAG 13 JANUARI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Er wordt een einde gemaakt aan chaos op Stadhuisplein Het komt regelmatig voor, dat op verkeer in te voeren, in dier voege, het Stadhuisplein voertuigen op zo- dat het verkeer het plein oprijdt via danige wijze worden geparkeerd, dat de doorgang nabij het Stadhuis en het niet of slechts met grote moeite verlaat via de doorgang nabij de Ko- mogelijk is om met eerder geparkeer- renbrugsteeg. Deze doorgangen zul- de voertuigen van het Stadhuisplein len hiertoe respectievelijk in de rich- weg te rijden. Voorts worden her- ting Vismarkt en Stadhuisplein voor haaldelijk voertuigen geplaatst op d£ alle rijverkeer gesloten moeten wor- parkeerdiagonalen, die zich op het den verklaard. westelijke gedeelte van het Stadhuis- j Op de dagen, waarop een algemene plein bevinden, waardoor het trouw- dagmarkt wordt gehouden, is de Vis- auto's onmogelijk is bruidsparen zo markt voor alle rijverkeer afgesloten, dicht mogelijk bij de uitgang van de De hierboven voorgestelde maatregel trouwzaal op te nemen. De toestand ter plaatse is dikwijls zeer chaotisch, zodat het dringend nodig is ten aanzien van het parke ren op het plein een geordende toe stand te scheppen. In verband hier mede hebben B en W besloten op het plein parkeervlakken aan te brengen, uitsluitend bestemd voor personen auto's. Het komt gewenst voor, dat, be halve deze voorziening, tevens maat regelen worden getroffen om het ver keer, gaande naar en komende van deze parkeervlakken, in goede banen te leiden. Dit kan naar mening van B en W het best worden bereikt, door voor het Stadhuisplein éénrichting- voor het Stadhuisplein maakt het noodzakelijk deze geslotenverklaring te beperken tot het gedeelte van de Vismarkt, gelegen tussen de Maars- mansteeg en de noordwestelijke toe gang naar het Stadhuisplein. Bovenbedoelde maatregelen dienen niet eerder van kracht te worden, dan nadat de parkeervlakken zijn aangebracht. Burgerlijke Stand Geboren: Peter J. H. zn van G. F. P. M. Staats en L. A. Wiessing; Irma J. dr v. F. Jongkind en H. Benschop; Patricia J. M. dr van J. M. J. Kok en C M. J. Steens; Abraham zn v. P. S. Brandt en C. J. de Krijger; Adriana R. dr v. G. Marchand en S. M. van Voskuilen; Antonia J. A. M. dr v. J. L. L. Vorst en J. van Polanen; Marie A. dr v. J. Vermeulen en A. E. Kraal; Sussanna dr v. A. v. d. Velde en S. Rozier; Ragnhild C. D. dr van M. F. Wasch en C. G. E. Lammers Lisnet; Gerrit zn v. J. K. v. Leeuwen en J. v. Eijgen; Elisabeth dr v. M. Keuning en F. Bijstra; Johannes A. zn v. H. Vis ser en M. Gaal; Pieter L. zn v. P. L. Biesheuvel en G. K. Beukers; Jose- phus F. L. zn v. A. C. Strijkers en M. C. Geeris. Gehuwd: C. M. A. v. Hees en J. P. M. Biesjot; J. J. Janssen en E. Nie- meijer. Overleden: B. v. d. Burg, 83 jr, man; P. A. C. D. Verstraaten, 75 jr, man; C. I. Vink, 73 jr, weduwe v. F. H. T. H. Lahr; A. v. d. Vaart, 60 jr, echtgenote van C. Abspoel; A. v. d. Zaal, 74 jr.man; E. S. v. d. Zeeuw, 75 jr, echtgenote v. P. J. v. Staten; B. C. v. Ovost, 51 jr, man: P. Bruel, 72 jr, man; P. Kragt, 83 jr, weduwe van W. Bink. BEGRAFENIS H. LOMBERT Vandaag heeft de plechtige uitvaart en begrafenis plaats gehad van het stoffelijk overschot van de heer H. Lombert, oud-lid van de Leidse ge meenteraad en oud-administrateur van de woningbouwver. „De Goede Woning". Te half tien werd in de ka pel van het St. Elisabeth-ziekenhuis de plechtige H. Mis van Requiem op gedragen door de rector van het huis, de weleerw. heer B. J. Drost. De plechtigheden werden o.m. bijge woond dooh wethouder S. Menken, die het Leids gemeentebestuur verte genwoordigde, mr J. v. d. Poel, voorz. van de afdeling Leiden K.V.P., het raadslid de heer A. van Dijk, de he ren Coster en Mentink namens de W.B.-ver. „De Goede Woning". Na de H. Uitvaartdienst werd het stoffelijk overschot op het kerkhof aan de Zijlpoort ter aarde besteld, waarbij de liturgische plechtigheden eveneens door rector Drost werden verricht. Getal leerlingen o. I. school St. Buysingsiraai beneden 100 Churchill-laan wordt aangelegd Bij de uitvoering van plannen tot het bouwrijp maken van terreinen, gelegen in het partiële uitbreidings plan „Leiden-Zuidwest", is een aan vang gemaakt met de aanleg van de Ohurchilllaan, de weg, welke een verbinding zal vormen tussen de Haagweg en Voorschoterweg. Bin nenkort zal tot de verdere aanleg worden overgegaan. Voor het ont sluiten van bouwterreinen en het uitvoeren van bouwplannen ter plaatse is het noodzakelijk, dat de aanleg wordt voltooid door mede de aansluitingen aan de Haagweg en de Voorschoterweg te doen aanleggen. Hiervoor zijn door de Leidse raad nog geen gelden besohikbaar gesteld. Met het maken van de aansluitingen aan de Haagweg zal een bedrag van ƒ412.540.gemoeid zijn, waarin is begrepen een bedrag van 12.540. voor de uit het grondbedrijf te ne men grond, terwijl de kosten van het maken van de aansluiting aan de Voorschoterweg worden begroot op 86.000.Er is derhalve nodig in totaal een krediet van ƒ498.540.-. Rijksbijdragen voor kampschool Op 1 september 1958 heeft het be stuur van de Stichting Woonwagen- werk Leiden een school geopend voor buitengewoon lager onderwijs aan woonwagenkamp-kinderen. Met ingang van genoemde datum heeft het Rijk het schoolbestuur ten be hoeve van deze school in het genot gesteld van een rijksbijdrage gens het besluit van 1949. Gelet op het bepaalde in genoemd besluit, zal het bedrag, dat per leer ling voor de bijzondere scholen voor woonwagenkamp-kinderen in 1958 beschikbaar wordt gesteld ter be strijding van de kosten, moeten wor den vastgesteld. Als maatstaf moet worden geno men het bedrag per leerling, het welk voldoende rnoet worden geacht voor de redelijke behoeften van een in normale omstandigheden verke rende school. Aan de hand van de begroting van de school over het derde trimester van 1958 is het be drag, dat per leerling voldoende wordt geacht voor alle exploitatie uitgaven, berekend op 114.voor 1958. Gemeente koopt pand Hogewoerd 28 Aan de gemeente is voor een be drag van 20.000,in totaal te koop aangeboden het winkelhuis aan de Hogewoerd no. 28. De aangrenzende panden zijn reeds eigendom van de gemeente. Het bezit van het perceel is voor de gemeente van belang, ter wijl de vraagprijs van f 20.000, aannemelijk wordt geacht, waarbij b. en w. opmerken, dat voor aanko pen in het belang van de volkshuis vesting, waaronder deze aankoop Bakker, te Amsterdam, voor de bouw valt, geen registratierechten worden ter plaatse van een confectie-atelier met een bovenwoning, die echter, in verband met de huidige economische omstandigheden, heeft verzocht hem van de koop van de grond te onthef fen. B. en w zien geen bedenkingen tegen inwilliging van dit verzoek. WONINGBOUW ROOMBURGERLAAN Bij schrijven van 20 juli 1957 ver zocht de heer F. A. van der Scheer, te Leiden, aan hem of aan nader door hem te noemen lastgevers, o.m. een perceel bouwterx-ein, groot 1185 in2, gelegen aan de Roomburgerlaan, tussen de Colenbranderstraat en de Duyvendakstraat te verkopen voor ae bouw van beneden- en bovenwo ningen van hetzelfde type als reeds zijn gebouw aan de Roomburgerlaan. Voordat dit verzoek kon worden ingewilligd, was hiervoor een wijzi ging nodig van het uitbreidingsplan „Leiden-Rodenburgerpolder" welke wijziging inmiddels tot stand is ge komen. De desbetreffende grond is inge volge het gewijzigde uitbreidingsplan, thans bestemd voor de bouw van be neden- en bovenwoningen, zodat er tegen bedoelde grondverkoop geen bezwaar bestaat. Ook met de prijs van 27,per m3 (onopgehoogd) kunnen b. en w. zich verenigen. GELD VOOR TUNNEL LAMMENSCHANS Leiden ontving een aanbieding van de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten te 's-Gravenhage voor de verstrekking per 5 januari 1959 van een geldlening ten bedrage van 1.535.000,tegen de koers van 97,75 Deze geldlening is bestemd voor de financiering van de demping van de Uiterstegracht 600.000, en de bouw van een tunnel onder de spoorbaan LeidenWoerden aan de Lammenschansweg (ƒ935.000, Donderdag 1 5 januari Aanvang 9 uur ALS NOOIT TE VOREN! Foto-Ciné JAN WOLFSLAG Breestraat 123 Haarlemmerstraat 102 Noordeinde 30 Kleine en grote drama's voor Leids Kantongerecht Zonder rijbewijs maar nu mét hoge boete Gisteren stonden wederom vele verkeerszondaars voor de kanton rechter, mr. R. de Bruin en de plaatsvervangend kantonrechter mr. W. de Koning, terecht en moesten vele boeten worden opgelegd. Er wa ren vele zaken, waarbij de verdach ten wel zeer onachtzaam waren ge weest en weinig of niet aan ver keersregels en wetsartikelen hadden gedacht. Het vervoeren van personen op bromfietsen, die niet van voet steunen waren, voorzien, geen luis tervergunning bezitten, het parke ren van motorvoertuigen, daar waar dit is verboden, allemaal zaken, waarbij geen persoonlijke ongeluk ken waren te betreuren en geen ma teriële schade was toegebracht. De opgelegde boeten varieerden van 10 tot 25 en werden zonder of onder zwak protest geaccepteerd. Twee van deze zaken werden ver daagd tot over 14 dagen. De eerste verdaging was het succes van een goed gevoerd pleidooi, dat de 28- jarige wielrijdster uit Leiderdorp bij haar zaak hield. Deze dame was ten laste gelegd, dat zij door het stop licht op de Leiderdorpse brug was gereden. Zij ontkende dit ten stellig ste en zei, dat het verkeerslicht ab soluut op „groen" stond toen zij de stopstreep even voor de brug pas seerde. De verbalisant kon vanaf de plaats waar hij stond t.w. bij de (Advertentie) Meer belangstelling voor andere buurtschool Wegens daling van het gemiddeld aantal leerlingen van de openbare lagere school aan de Storm Buysing- straat over het jaar 1958 tot 90 1/3 ligt dat aantal thanr beneden de in de Lager-onderwijswet gestelde limiet van 100 leerlingen, en komt deze inge volge evengenoemde wetsartikel, voor opheffing in aanmerking. De Leidse raad kan evenwel, ingevolge de La ger-onderwijswet beslissen, dat de instandhouding van de school wordt gevorderd op grond van artikel 19 dier wet, waarin wordt bepaald, dat in elke gemeente voldoende lager on derwijs wordt gegeven in een genoeg zaam aantal scholen. Een daartoe strekkend raadsbesluit zal, na goed keuring door Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland, tot gevolg hebben, dat de school gedurende een termijn van drie jaren niet behoeft te worden opgeheven. De school werd op 1 september 1955 geopend met 125 leerlingen. Me de door de voorkeur, die ouders toon den voor plaatsing van hun kinderen op de in dezelfde stadswijk gelegen openbare lagere school aan de Dam- laan, gehuisvest in een nieuw school gebouw, daalde het aantal leerlingen GARAGE ROOSEVELTSTRAAT In verband met de voorgenomen bouw ter plaatse van een garage met daarbij behorende bovenwoningen heeft de heer H. Vlasveld, te Leiden, verzocht van de gemeente te mogen kopen het perceel bouwterrein, groot 465 m2, gelegen aan de Roosevelt- straat. Met adressant is overeenstemming bereikt omtrent de verkoopprijs van 25,per m5. Het vorenbedoelde terrein werd eerder al verkocht aan de heer H. geheven. De uit deze aankoop voortvloeien de uitgaaf zal te zijner tijd op de ge meentebegroting en op de begi'oting van het grondbedrijf voor 1959 wor den geregeld. (Noot Red. Deze aankoop staat in verband met verbreding van de Wa- tersteeg). WEILAND TUSSEN VOORSCHOTERWEG EN TREKVLIET WORDT SPORTTERREIN Aan de gemeente is te koop aan geboden het perceel weiland, gelegen tussen de Voorschoterweg en de Trekvliet voor de prijs van 19.500, vermeerderd met een bedrag van 12.000 voor bedrijfsschade, waarin alle schadefactoren zijn begrepen, derhalve voor een bedrag van 31.500 in totaal. De grond, welke is begrepen in het onteigeningsplan „Leiden-Voorscho- terweg-Trekvliet", vastgesteld bij be sluit van de raadszitting van 23 jan. 1956, bestemd voor sportterrein. Het College acht de prijs van 19.5C0 voor de grond .aannemelijk, terwijl met het bedrag van de op basis van onteigening berekende be drijfsschadevergoeding van 12.000 eveneens genoegen kan worden ge nomen. van de Storm Buisingstraat, welke vier lokalen telt, geleidelijk tot 86 op heden. De school aan de Damlaan, die zeven lokalen omvat en thans zeven klassen telt, is volledig bezet. Zodra overgegaan zal worden tot de voltooiing van de bebouwing van het Morskwartier, zullen in dit stadsge deelte nog een aantal woningen wor den gebouwd. De school aan de Storm Buisingstraat zal dan onmisbaar zijn. Aangezien het ongewenst is thans een school, die binnen enkele jaren on misbaar zal zijn, op te heffen, bestaat er naar gevoelen van B. en. W. alle aanleiding toe te bevorderen, dat de school nog drie jaren in stand kan worden gehouden. Leidse Universiteit Op vrijdag, 16 janua i a.s. om 4 uur nam. zal de heer H. Mol, be noemd tot buitengewoon hoogleraar in de faculteit der Letteren en Wijs begeerte, zijn ambt openlijk aan vaarden door het uitspreken van een rede in het Groot Auditorium. Op dinsdag 20 januari a.s. des mid dags 4 uur hoopt de heer A. Brou wer, benoemd tot lector in de facul teit der Wis. en Natuurkunde, zijn ambt openlijk te aanvaarden door het uitspreken van een openbare les in het Groot Auditorium. KAARTAVOND KAB-HARTEBRUG Men schrijft ons: Het wijkbestuur van de KAB-Har- tebrug, dat gisteravond een kaart avond gaf, mocht niet klagen over de opkomst. Onder de vijf en dertig be langstellenden waren de pastoor van de Hartebrug, pater Ceslaus Tijnagel o.f.m. en de geestelijk adviseur pater J. van Swelm. Het kaarten had een geanimeerd verloop en groot succes had ook het „paardenspel", dat in de apuze gespeeld werd. Velen konden na afloop met een prijsje naar huis gaan. De voorzitter spoorde de belangstellenden tenslotte aan ook aanwezig te zijn op de feest I avond van de KAB-wijk op zondag 1 februari a.s. Leidse agenda DINSDAG 13 JANUARI K. O. Haagse Comedie. Toneel- vovorselling „Olympia", Leidse Schouwburg, 8 uur nam. Mij voor Toonkunst. Vioolrecital Herman Krebbers en Theo Olof. Sadsgehoorzaal, 8 uur nam. St. Eloy-adviesavond. Gebouw Chr. Soc. Belangen, Oude Singel, 7.30 8 uur nam. Kath. Nat. Bond voor E.H.B.O. afd. Leiden aanvangscursus 8 uur R.K. Lyceum. APOTHEKERSDIENSTEN Leiden: geopend Zuider-apotheek, .Lammenschansweg 4, tel. 23553. Oegstgeest: apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, tel. 26274. kerk, onmogelijk hebben geconsta teerd, of gedaagde al of niet de stop- streep was gepasseerd toen het licht op „oranje" sprong, aldus gedaagde. De schuinoplopende brug ter plaat se moet, aldus gedaagde, het vrije uitzicht van de verbalisant hebben beperkt. Zowel de Officier als de kantonrechter waren van oordeel, dat in deze een nader onderzoek moest worden ingesteld en een situa tieschets wel wenselijk zou zijn. Ook de 24-jarige motorrijder uit Katwijk kreeg verdaging van zijn zaak, omdat een nader onderzoek ter plaatse wenselijk scheen. Drie tegelijk. Heel wat ernstiger waren de zaken tegen de 28-jarige varensgezel uit Leiden, die voor drie zaken tegelijk terecht stond. In de eerste zaak werd deze verdachte ten laste ge legd, dat hij, hoewel reeds eerder hiervoor geverbaliseerd, toch weer een motorrijtuig had bestuurd, zon der hiervoor de bevoegdheid te be zitten. Bij de tweede zaak bleek, dat verdachte in de Jan Vossensteeg met een door hem bestuurde auto, al weer zonder rijbewijs, tegen een al daar geparkeerde auto, toebehoren de aan een vertegenwoordiger, was opgereden en aan deze auto een be langrijke schade had toegebracht. De eerste overtreding gaf verdachte direct toe. In het tweede geval zat. aldus de verd., een koper voor zijn auto naast hem en deze koper was in het bezit van een geldig rijbewijs. Op een vraag van de officier, ant woordde verd., dat hij de naam en het adres van deze koper niet wist, omdat er zoveel kopers bij hem ko men en hij de namen nooit onthoudt, (gelach op de tribune) Op de vraag, of hij de schade nu al had betaald, antwoordde verd., dat zijn auto niet was verzekerd tegen W.A. en hij geen geld had om het uit eigen zak te betalen. De derde zaak tegen deze „auto handelaar" spande de kroon. Het bleek, dat verd. rustig met een door hem bestuurde auto, ter hoogte van het viaduct aan de Hoge Morschweg, tegen het rijwiel van de agent, die hem een stopteken gaf, was aange reden (alweer zonder rijbewijs) en doorrijdende onder het viaduct was verdwenen. In een naby gelegen koffietent was hij toen een kop kof fie gaan drinken. Spoedig was hij achterhaald. Na een deskundig on derzoek ter plaatse bleek, dat de „auto" door de brandweer moest worden weggesleept omdat niemand ermee wilde gaan rijden. 0,m. werk ten de remmen onvoldoende, func tioneerden de richtingaanwijzers niet brandde het stoplicht niet, waren de veren gebroken en bleken de banden tot op de draad toe versleten. Ook in dit geval was, volgens de verd., een „derde man" in het spel. Niet hij, doch een kameraad van hem had de auto bestuurd. Verd. had echter de schuld op zich genomen, omdat zijn kameraad een veroordeling met een proeftijd had lopen en dus nu de nor in zou gaan. Ook in deze zaak, evenals de vorige, werd het bestaan van die „derde man" door de officier en door de kantonrechter zeer betwijfeld, voor al omdat deze bekentenis kwam na dat de officier enige zeer hoge eisen o.m. een week onvoorwaardelijke hechtenis, had verlangd. Na enige discussie tussen de verd. en de kantonrechter werd verd. ver oordeeld tot een totale boete van 350 of 160 dagen, betaling van de civiele vordering inzake de aanrij WOENSDAG 14 JANUARI S. Bonifacius. Jaarvergadering. Avondmis in kapel Hazewindsteeg (Zrs Carmeliessen), 8 uur, waarna souper en vergadering. N.R.K.M. Jaarvergadering. In den Vergulden Turk. 8 uur nam. K. O. Haagse Comedie. „Brullen als een Duif", Leidse Schouwburg, 8 uur nam. Commissie Bedrijfsleven-Onder wijs. Voorlichingsavond leerl. Mid- delb. scholen Aula Gymnasium Fruin- laan, 8 uur nam. VOLA. Filmavond Caltex Petr. Mij, - Rotterdam, Foyer Stadsgehoorzaal, en de »auto zal worden ver- 8 uur nam. metigd. „Vita Nova" (Coöp. Ver. voor K.I.) Jaarvergadering Foyer Stadsgehoor zaal, 9.30 uur voorm. Rozenkranskruistocht. St. Petrus- kerk, 7 uur nam. DONDERDAG 15 JANUARI d'Oprechte Amateur. Eerste ama teuravond in dit seizoen. Beneden zaal Mij voor Toonkunst, Rapenburg 22, 8 uur nam. K.A.V. afd. Herensingel. Jaarver gadering (met kaarten en sjoelen). Zaal Maria Gijzensteeg 8 uur nam. VfOLNaR, de bekende Hongaarse toneelschrijver, heeft ons met zijn „Olyxnpia" (vroeger onder de naam „De blauwe ogen van de kei zer" opgevoerd) een beetje voor de gek gehouden. Het stuk begint als een blijspel en eindigt als een treurspel. Maar dat neemt niet weg, dat de Haagse Comedie, die gisteravond dit spel voor de groene kaarthouders van K. en O. ten tonele bracht alle eer heeft ingelegd b\j de toeschou wers, die geamuseerd en vol pret hebben toegezien, hoe de hoogmoed werd afgestraft. Want dat is tenslotte de bedoeling van Molnérs spel: het belachelijk ma ken van de standsvooroordelen in de voormalige hofkringen van Oosten rijk. De hooghartige prinses Olympia is verliefd geraakt op een Hongaarse ritmeester. Dat is een misdraging van de ergste soort, want als de kei zer dat te weten komt, valt de hele familie in ongenade; de jonge huza- ï-enofficier is immers niet eens van adel. Zij moet hem daarom afwijzen en zij doet het door hem grof te bele digen. De officier neemt wraak door zich uit te geven voor een vermomde hotelrat, waardoor de familie nog er ger gecompromitteerd dreigt te wor den. Om hem weg te krijgen doet de prinses enige concessies met het ge volg, dat zij nu hals over kop in de liefde onderduikt. Maar dan komt het tragische slot- ofschoon beiden elkan der hun liefde bekennen, verlaat de Hongaarse ritmeester de vernederde prinses voor goed. Het is dus een vrij serieus en zelfs wat triest gegeven, dat ingekapseld wordt door dwaze gezegden van de keizerlijke hofhouding en komische situaties en zodoende in de sfeer van het blijspel wordt getrokken. |"\E REGIE van Joris Diels heeft be- gi*epen, dat het oude blijspel van Molnar, dat alles bij elkaar toch moeite heeft om drie bedrijven lang het toneel te vullen, met wat aardige vondsten moest worden „opgespeeld" Vandaar dat aan de entouiage van het spel alle zoi^g besteed was. De hooghartige, koele prinses Olympia van Elisabeth Andersen was in een oogverblindend gewaad gewikkeld evenals haar moeder, gespeeld door Ida Wasserman. Deze beide dames hadden met Coen Flink, de jeugdige Hongaarse ritmeester, het leeuwen deel in het succes van de avond. Eli sabeth Andersen voortdurend gespan nen in haar stille tweestrijd als voor name prinses en als gewone vrouw, Ida Wasserman de situatie telkens ontspannend door een komiek gezeg de. Ook de kibbelpartijtjes van Kit ty Kluppell (gravin Lina) en Gijsbert Tersteeg (graaf Albert) trokken het spel telkens in de grappige sfeer, evenals Joris Diels, die als vorst Pla ta Eittingen pas in het derde bedrijf ten tonele vei-scheen en een grappige oaricatuur gaf van een generaal op pantoffels. Johan Valk sloot de ring als een dwaze hakken-klikkende gen darmerie-kolonel. Het publiek had wel schik in het geval en klapte de aan het slot para derende artdsten van harte toe. omstreeks vijf uur gistermiddag is de 17-jarige Wijma Kuit uit Kat wijk op 't kruispunt van de Rijns- burgersingel en de Stationsweg door een fietser aangereden. Het meisje viel en liep een lichte hersenschud ding op. De E.H.D. bracht haar naar het Academisch Ziekenhuis. Door de gladheid zijn gister morgen om half tien twee personen auto's tegen elkaar gegleden op de hoek van dc Voorschoterweg en dc Kanaalweg. Eén van de twee auto's' remde, maar gleed door Er was ma teriële schade aan spatborden en wieldop. In de school aan de Middelste gracht is in het weekend ingebroken. Er was een ruitje naast dc hoofdin gang ingedrukt en 't bleek dat enige busjes met wat klein geld uit ver schalende klassen waren verdwenen De Leidse politie heeft aange- van vier fietsen. Morgenavond houdt de R.K. Transportarbeidersbond St. Bonifa cius afdeling Leiden v/eer de leden vergadering, die een traditionele vorm begint te krijgen. Men vangt aan met een avondmis te acht uur in de kapel van de zusters Carmelites- sen, ingang Hazewindsteeg, waarna de leden met hun dames een souper wordt aangeboden, gevolgd door de j aarvergadering. Hoewel de ten laste legging tegen de Noordwijkse vertegenwoordiger minder ernstig was, bleek toch wel dat deze bestuurder van een auto zich niet als „een heer in het ver keer" had gedragen. Volgens de verklaringen van twee getuigen, had verd. n.l. in de vroege morgen in de onoverzichtelijke bocht ndbij het vliegveld „Valkenburg" twee auto's ingehaald met als gevolg, dat hij, om een aanrijding met een tege moetkomende vrachtauto te vermij den, moest gaan „snijden" en de be stuurder van de voorste auto alleen door een snelle wending naar rechts een ernstige aanrijding had kunnen voorkomen. Verd., die was doorge reden, kon zich niet herinneren, dat hij ter plaatste zo gevaarlijk had „gesneden". Hij reed al meer dan tien jaar langs de weg en stond nu voor de eerste maal voor een rech ter. Hoewel hij de eis 50 boete of 10 dagen en intrekking van de be voegdheid tot het besturen van mo torrijtuigen, voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar, niet te hoog vond. wilde de kantonrechter toch wel rekening houden met het laatst genoemde argument van verd. en veroordeelde hem tot 60 boete. De 31-jarige grossier uit Voorscho ten passeerde met een snelheid van ca. 80 km. per uur de spoorweg overgang aan de Kanaalweg, hoe wel de max. snelheid ter plaatse maar 20 km per uur mag bedragen. „Mijn snelheid was maar 60 km. per uur, natuurlijk nog te hoog, maar is het geen paskwil, dat op deze weg, waarop men niet aan een max. snel heid is gebonden, plotseling 20 km. per uur moet worden gereden. Met deze woorden besloot verd. zijn ver weer. Het bord, dat 20 km. per uur aangeeft, staat er nu eenmaal, dus moest, aldus de kantonrechter, ver oordeling volgen. Om verd. de ge legenheid te geven om in hoger be roep te gaan, werd hij veroordeeld tot 12,-— of 14 dagen. De 38-jarige bestuurder van een vrachtauto was te Leiderdorp, zon der voldoende acht te slaan op het achterop rijdende verkeer, linksaf geslagen. Een bromfietser uit Leiden werd het slachtoffer. Enige verwon dingen en een zwaar beschadigde bromfiets tot gevolg. Verd. had per soonlijk een dokter en de politie ge waarschuwd. De schade werd ver goed. De veroordeling was dan ook mild. 30 of 10 dagen. Onvoorzichtig. Zeer ontevreden over zijn vonnis was wel de 49-jarige chauffeur, die vond, dat hij onschuldig was. Hem was ten laste gelegd, dat hij bij het uitgaan van de ambachtsschool aan de Haagweg, waarbij de leerlingen nogal „uitzwermden", zeer roekeloos had gereden en op zeer onverant woorde wijze linksaf de losplaats van de Spooi-wegen was ingereden. Een scholier kwam hierdoor met zijn vrachtwagen in botsing. Verd. be streed een en ander en vond, dat de scholier de schuldige was bij de bot sing, Verbalisant was het hiermede niet eens. De plv. kantonrechter mr. W. de Koning veroordeelde tot 12 of 4 dagen en deelde verd. mede, dat hij tegen dit vonnis binnen 14 dagen in hoger beroep kon gaan. De 38-jarige chauffeur stond te recht, omdat hij volgens de verbali sant, de 38-jarige wachtmeester van de Rijkspolitie, met zijn auto een voor hem rijdende vrachtwagen was gepasseerd, terwijl duidelijk was aangegeven, 'dat op dit weggedeelte het inhaalverbod gold. Ook de pal achter hem rijdende impresario uit Voorburg had zich hieraan schuldig gemaakt. Beide verdachten ontken den ten stelligste en verklaarden, dat zij geen van beiden een (vracht) auto hadden ingehaald. Twee getui gen a décharge verklaarden dit eveneens. De verbalisant begreep niet hoe zij dit konden verklaren. Een getuige k charge, kon door hem nog worden opgespoord. Op de vraag van de kantonrechter, waarom hij dat niet direct had gedaan, ant woordde verbalisant, dat hij dat niet nodig had gevonden. Tegen het voorstel om de zaak te verdagen, zo dat ook genoemde getuige a charge kon worden gehoord, protesteerde de verdediger van beide verdachten zeer heftig. Hij verzocht met klem, direct vonnis te wijzen in deze za ken, omdat bU verdaging alle be trokkenen weer opnieuw moesten verzuimen en vrijspraak toch zeker moest volgen. Het verzoek tot direct vonnis wijzen werd ingewilligd. Daar de getuigen in de zaak tegen de chauffeur elkaar nogal wat tegen spraken, werd deze verdachte inder daad vrijgesproken. Een der getui gen was zelfs dicht aan een meineed toe. De impresario kwam er met 15 of 5 dagen af. In comcstiblesbedrijf gevraagd: winkeljuffrouw met het vak bekend of leerlinge. A. F. Mulder Zoon, Leiden. Nieuwsteeg Gevraagd: r.k. meisje vqor hulp in de huishou ding. Intern 1825 jaar. Flink loon. Zusters Ursuli" ren, Pension Evkenburg. Druivenstr. 16. Den Haag. Biedt zich aan net r.k. meisje, oud 17 jaar. voor winkel cn/of huishouding. Noordeinde 24, Hoogmade Gevraagd: gemeub zit- slaapkamtrs met volledig tension, centrum. Br. on er no. 1056 bur. v. d. bl. Wat kost hetbed denreparatie! 1-pers. v.a. 18 50 2 Ders v.a. 24 90 met damas' Desgewenst in één dag gereed De 3 Kenen. HaarLstraat 111, tel 23867

Leidse Courant | 1959 | | pagina 3