S)e&2ki6zOoWtOMk De Abako in Belgisch Kongo verboden Eén-persoons-ruimteraket in aanbouw Westen niet ingenomen met Russische voorstellen Straffer maatregelen in de Kongo Gouverneur neemt strenge maatregelen De teruggevonden New Yorkse baby De ramp van Rivadelago NOG KOUD Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 13 JANUARI 1858 50ste JAARGANG No. 14608 BUREAUX: PAPFNGRACHT 32 Advertent. 80826. Giro 103003. Abonnemenspr. f 0.59 p.w., 1 2.55 p.mnd., f 7.50 p. kwart. Franco p.p. f 8. Advert.: 17 ct p. mjn. Telefoontjes f 1.50 Velerlei oorzaken van de ongeregeldheden De eerste burgemeester van Leopoldstad, Tordeur, heeft gisterochtend een besluit getekend, waarbij de Abako, een culturele vereniging van negers uit Neder-Kongo wordt verboden. De burgemeesters Pinzi en Diomi van twee gemeenten van Leopoldstad lijn in verband met de uitvaardiging van dit besluit gearresteerd. De gouverneur-generaal van Kongo, Cornelis, heeft gisterochtend in een radioboodschap tot de bevolking van Belgisch Kongo gezegd, dat de over heid zich genoodzaakt heeft gezien maatregelen te nemen tegen de ontoe laatbare drijverijen van een aantal inwoners. De gouverneur-generaal deelde mee, dat hij een verordening heeft getekend, waarbij het verspreiden van niet ondertekende strooibiljetten verboden wordt. ZWARTE STUDENTEN PROTESTEREN De vereniging van zwarte studen ten in België heeft in een open brief aan koning Boudewijn geprotesteerd tegen het gebruik van vuurwapens tegen een ongewapende bevolking tijdens de ongeregeldheden in Leo poldstad .Zij verlangen dat zal wor den onderzocht of er geen mogelijk heid bestond, de orde te herstellen zonder gebruikmaking van dergelijke wapens In de brief vordt verder ge- daden van vandalisme betreuren. „Wij herdenken eerbiedig de tal rijke Kongolezen die bij deze betreu renswaardige incidenten het leven hebben gelaten om de onafhankelijk heid van hun land te veroveren", al dus de brief. De studenten „zijn van oordeel, dat om het thans geschokte vertrouwen te herstellen onmiddellijk moet wor den overgegaan tot instelling van een Kongolese nationaliteit en dat aan de in Kongo gevestigde -Euro peanen het recht moet worden toe gekend voor deze Kongolese natio naliteit te kiezen". De directeur van de diensten voor onderwijs van de provincie Leopold stad, Verbeyst, heeft tot verslag gevers gezegd, aat bij de ongeregeld heden de grootste schade is aange richt aan twee missiescholen. Eén van de schoolgebouwen werd in de as gelegd. De vernielzucht was zo groot, dat men de bepleistering van de muren heeft geslagen, aldus Ver beyst. Uit de vakschool van Ndjili is de gehele uitrusting verdwenen. Vol gens ooggetuigen werden de scholen gistermiddag overvallen door een bende van 1500 tot 2000 kinderen, zo zei Verbeyst. GESCHOKT VERTROUWEN De provinciaal der missionarissen van Scheut in Leopoldstad, pater Van'Dijck, heeft aan zijn missiepro- cure te Brussel rapport uitgebracht over de schade, die de missie in Leo poldstad heeft geleden tengevolge van de onlusten van 4 januari De materiële schade loopt in de tonnen. Grotere schade is echter berokkend op het terrein der menselijke ver houdingen. Het vertrouwen is ernstig geschokt. Opvallend noemt pater Van Dijck het grote aantal van schoolplichtige jongeren onder de aanvallers. De verklaring hiervoor zoekt men in het feit, dat alleen in ijeopoldstad meer dan 10.000 jongens ondanks grote leergierigheid geen plaats in de scholen hebben kunnen vinden. Hun daden van zondag 4 januari, worden dan ook verklaard uit een gevoel van wrok ten opzichte van hen, die gelukkiger waren geweest dan zij, en een plaats ,n de scholen hadden kunnen bemachtigen. Een ander aspect van de opstan dige mentaliteit vormen de Tiban gisten, de leden der beruchte poli- tiek-religieuze secte, die een grote invloed op de Abako-beweging uit oefent. De voormalige socialistische regering van België heeft vroeger een studie-comimissie naar de Kongo ge zonden. Deze nam onder meer con tact op met de Tibangisten. Deze slaagde erin de commisie ervan te overtuigen, dat zij een uitsluitend religieuze secte waren. Hierdoor kre gen zij voledige vrijheid van werken. De Tibangisten hebben een diepe haat tegen de missie en tegen het Leger des Heils, dat ook grote §chade in Leopoldstad heeft geleden. Veelvuldige oorzaken. De oorzaken der ontevredenheid, waarin de missie nauw betrokken is, vormen niet de gehele achtergrond van deze opstand zo verneemt K.N.P. uit Leopoldville. Deze kun nen in grote lijnen aldus worden samengevat: 1. Er heerst een algehele drang naar vrijheid, welke door de ontwikkeling in andere Afri kaanse landen bevorderd wordt. 2. België heeft de tekenen niet ver staan en veel te lang gewacht met het voeren van een progres sieve politiek. Integendeel de linkse regering heeft veel be dorven. 3. De zwarte arbeidersorganisaties worden actiever. 4. De socialistisch-liberale regering in het moederland bevorderde de zuster-organisaties in de Kongo. Van katholieke zijde ech ter kon weinig politieke activi teit in de Kongo worden ont plooid, mede tengevolge van de benoemingspolitiek der regering. Gearresteerde vrouw blijft ontkennen Zoals gisteren gemeld is de baby van het echtpaar Chionchio te New York, welke enige dagen geleden door een vrouw uit het ziekenhuis ontvoerd was, teruggevonden en her kend als de bewuste baby. Ook de recherche heeft bevestigd, dat de ge vonden baby inderdaad het meisje Chionchio is. De politie vond het kind nadat een onbekende telefonisch in lichtingen had gegeven. De baby schijnt goed gezond te zijn, aldus de recherche. Tegen de vrouw bij wie het kind gevonden is, .is een aanklacht inge diend wegens ontvoering, ofschoon de vrouw, een weduwe met acht kin deren, hardnekkig blijft ontkennen zich daaraan schuldig te hebben ge maakt. Direct na de vondst werd het kind Het is gelukkig weer rustig in Leopoldstad A.N.P.-foto bereikten nog enige suggestieve opnamen van de relletjes in Leopoldstad. Deze foto toont een goepje inheemsen, dat zijn woede koelt op een volkswagen-busje. een meisje teruggebracht naar keren de mannelijke overlevenden Amerikaans onderzoek De Amerikaanse nationale dienst voor lucht- en ruimtevaart is maan dag onderhandelingen begonnen met de McDonnell-vliegtuigenfabriek over de bouw van een eenpersoons ruimte vaartuig. De bedoeling is, dat dit ruimtevaartuig in een baan rondom de aarde wordt gebracht en naar de aarde terugkeert. De kosten van de bouw zullen meer dan vijftien miljoen doller be dragen. Het doel van dit project, „Mercu ry" genaamd, is het bestuderen van de psychische en lichamelijke in vloed van de ruimtevaart op de mens. Het onderzoek betreft de re actie van de mens op gewichtloos heid op de grote versnelling na de lancering en de grote vertraging bij 'de terugkeer in de dampkring. De „Atlas"-kunstmaan. De Amerikaanse Atlas-kunst maan zendt sedert zondag geen gege vens over de ruimte meer uit, aldus is maandag op de proefbaan voor ra ketten van Woomera in Australië meegedeeld. Volgens een raketdeskundige op de proefbaan zal de kunstmaan waarschijnlijk tot begin februari om de aarde blijven wentelen en daar na in de dampkring verbranden. Zij werd op 18 december gelanceerd. Tegen prijsstijging in Frankrijk De Franse regering zal wellicht de bevoegdheid vragen winkels te slui ten van die handelaars, die de deva luatie en de belastingverhogingen als excuus voor onredelijke prijsverho gingen gebruiken, zo heeft een woord voerder van het Franse ministerie van financiën maandag bekend ge maakt. De wet staat dergelijke winkelslui tingen door de regering tot nog toe niet toe en tot dusverre beperkt het ministerie van financiën zich tot het gadeslaan van de prijsbewegingen. Niet dingen. Er blijken genoeg liefhebbers te zijn voor een reisje door de ruimte, ook al lijkt de eerste proef wat ris kant. Zo blijkt een timmerman uit Kopenhagen, die blijkbaar weinig plezier in het leven heeft, zich be schikbaar gesteld voor de eerste be mande Russische ruimteraket. Hij kreeg evenwel van Chroestjtsjef een schrijven, waarin gezegd wordt, dat Russische burgers voorrang hebben het St. Peter's ziekenhuis. Aan de hand van voetafdruken en bloed groep kon het daar via de ziekenhuis administratie geïdentificeerd werden. Vader Chionchio, die het kind na de geboorte maar een ogenblik heeft gezien, herkende het eveneens aan eei klein litteken boven het linker oogje. De gearresteerde vrouw is een we duwe, die uit twee huwelijken acht kinderen heeft gehad, van wie het oudste getrouwd is; het jongste is drie jaar oud. Een van haar zoons zit in de gevangenis, enkele andere kin deren zijn in weeshuizen onderge bracht. Men trof bij huiszoeking haarverf en bleekmiddelen aan, waarschijn lijk door de verdachte aangeschaft toen de politie de mensen had ge vraagd uit te zien naar een rood harige vrouw. Haar eigen haar was roodachtig donkerblond. Ziekenhuis personeel heeft haar, hoewel haar haar geverfd was, reeds herkend als de vrouw, die met een baby op de arm haastig het St. Peter's zieken huis verlaten heeft. Er zijn in de afgelopen dagen 3 docenten van Oostduitse universitei ten naar het Westen uitgeweken, al dus heeft het anti-communistische voorlichtingsbureau „West" maandag in West-Berlijn meegedeeld De uit gewekenen «jjn de criminoloog prof. bij het bemannen van de eerste Rus-1 dr. Koch, de letterkundige prof. Bi- sische ruimteschepen. schoff en de lector dr. Koenig, die1 van films blijven van kracht, even- De Russen snakken naar meer j verbonden is geweest aan een land- als de getroffen regelingen voor ver ruimte. bouwkundige faculteit. zekering en transport. Maandag, vier dagen nadat het Spaanse dorpje Rivadelago als gevolg van een break in een stuwdam werd weggevaagd, zijn nog slechts de lij ken van 25 van de 132 vermisten ge borgen. Kikvorsmannen zoeken nu syste- matisch het meer van Sanabria af, Russische voorstellen over Duits waarheen het water zich in de ramp- land, welke in Navokringen omschre- nacht een weg baande, alles mee- j ven werden als niets nieuws en on aanvaardbaar in hun samenhang. Het basisprobleem van de Duitse hereni ging blijft voor het Westen de kwes tie van vrije verkiezingen onder in ternationaal toezicht. Onderhandeling is voor het Westen slechts mogelijk Adenauer: „Neen' De permanente Navoraad heeft maandag te Parijs een inleidende be spreking gehouden van de jongste sleurend wat het op zijn weg tegen kwam. In de ruïnes van het dorp bivak van de dorpsbevolking, met vrijwil ligers van naburige dorpen en mi- litairen, die daags na de ramp te hulp op basis van hereniging der beide snelden. Het bergingswerk wordt be- Duitslanden en hierover is men het lemmerd door een koudegolf, die op onderling in de raad voor 99 procent het ogenblik in het noorden van eens, zo voegden de zegslieden er Spanje heerst. aan toe. De Duitse bondskanselier dr Aden auer heeft verklaard, dat slechts een duidelijk „neen" het antwoord kan zy'n op het door de Russen ontwor pen vredesverdrag voor Duitsland. Er kan naar zijn mening slechts een vredesverdrag worden gesloten door een regering voor geheel Duitsland, De Deutsche Bundesbank heeft die Qp basis van vrjje verkiezingen tot stand is gekomen. Adenauer is van oordeel, dat Duitse Mark inwisselbaar klaarde, dat de Sowjet-voorstellen niet alleen hereniging van Duitsland uitsluiten en Duitsland voor onbe paalde tijd een neutraliteit willen op leggen, doch dat zij tevens de vernie tiging van de Europese Economische Gemeenschap zouden betekenen. De persdienst van de Westduitse sociaal-democratische partij verklaar de maandag, dat de Sowjet-voorstel- len onaanvaardbaar zijn, doch dat men niet met een eenvoudig „neen" kan volstaan. Het Westen dient in de Sowjet-Unie naar een constructieve basis voor onderhandelingen te zoe ken. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's met ingang van morgen alle nog be staande beperkingen op transacties in buitenlandse valuta afgeschaft. Hierdoor worden Deutsche Marken voor ingezetenen en niet-ingezetenen volledig inwisselbaar. Volgens de bekendmaking van de bank kunnen voortaan zowel in West-Duitsland als in het buiten land geldtransacties worden uitge voerd in bankbiljetten, munten, chèques of traveller-chèques, in iede re gewenste valuta. Zowel in West- Duitsland als in het buitenland zul len rekeningen in buitenlandse valu ta kunnen worden aangehouden. Beperkingen zullen blijven bestaan voor bepaalde kapitaaltransacties, als mede voor enige gevallen in het goe- Sowjet-Unie met het ontwerp-ver- drag de aanval op Berlijn heeft uit gebreid tot geheel West-Duitsland. Dr Von Brentano, de Westduitse minister van buitenlandse zaken, ver- Eisenhower spreekt met Mikojan President Eisenhower zal zaterdag middag een gesprek hebben met de Russische plaatsvervangende pre- i uicue vuui cilikc Kcvttiicn 1x1 net kuc- deren- en dienstenverkeer. De be- k„i. (Medegedeeld door het KNMI, geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). RUSTIG WEER. Veranderlijke bewolking en overwegend droog weer, maar morgen later in het zuiden van het land mogelijk enige sneeuw. Weinig wind. Vannacht en mor genochtend lichte en in het bin nenland plaatselijk matige vorst, en hier en daar mist. Morgen middag temperatuur om het vriespunt. perkingen op de invoer en uitvoer 14 Jan. zon op 08.43; onder 16.55; maan op 10.51; onder 23.25. Huis meegedeeld. Minister van bui tenlandse zaken Dulles zal bij het onderhoud aanwezig zijn. I g Vrijdagochtend heeft Mikojan een HOOffWaterStandeil bespreking met Dulles. Deze biedt de Russische staatsman 's avonds een diner aan. Mikojan zal verder waarschijnlijk ook de minister van handel, Strauss, ontmoeten. In Zweden is een Nederlandse muziekweek gehouden. Koning Gustaaf Adolf en koningin Louise woonden Stockholm een voorstelling bij van Verdi's Traviata, waarbij Erna Spoorenberg schitterde in de rol van Violetta. Tijdens de pauze werd de Nederlandse zangeres aan het koninklijk paar voorgesteld. De Bilt, dinsdag 10 uur: De depressie, die ons enkele dagen veel wind en sneeuw heeft gebracht, trekt nu in betekenis afnemend over over Noord-Duitsland naar het oosten weg. In verband hiermee nam de wind in de afgelopen nacht snel af. In het binnenland daalde de tempe ratuur tijdens opklaringen op vele plaatsen tot enkele graden onder nuL De laagste temperatuur n.L 5 graden vorst meldde vanmorgen het vlieg veld Eelde. Boven Middén-Scandinavië arri veerde vanmorgen een depressie uit Rusland. Op het oostelijk deel van de oceaan is de luchtdruk in de afgelo pen dagen aanzienlijk gedaald. En kele storingen proberen zich een weg naar West-Europa te banen. De eer ste ervan was vanmorgen ten zuid westen van Ierland aangekomen. Ze zal naar Frankrijk trekken en wel licht in het zuiden van ons land wat sneeuw brengen. Daarbij blijft het koud. Vannacht zal het vrijwel overal vriezen, en morgen overdag zullen de temperaturen om het vriespunt zijn. De volgende oceaanstoring zal na morgen een aanval op de vorst in West-Europa ondernemen. 1 14 Januari v.m. 6.44; n.m. 6.58. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor- HELSINKI sneeuw —4 C. STOCKHOLM sneeuw —5 OSLO licht bew. —9 KOPENHAGEN licht bew. —4 ABERDEEN half bew. 0 .9 LONDEN on bew. —3 AMSTERDAM zwaar bew. —1 BRUSSEL sneeuwbui 0 LUXEMBURG geheel bew. 1 .9 PARIJS geheel bew. 2 BORDEAUX geheel bew. —1 .9 GRENOBLE zwaar bew. —9 NICE on bew. 1 9. BERLIJN sneeuw —0 FRANKFORT zwaar bew. 0 MüNCHEN drifbsneeuw —2 ZüRICH sneeuw —3 GENèVE sneeuw —3 LOCARNO on bew. 7 WENEN geheel bew. —4 INNSBRUCK licht bew. —12 ROME regen 3 AJACCIO half bew. 4 MADRID half bew. —1 .9 MALLORCA half bew. 2 ,9 ALGIERS zwaar bew. 10 Korreltje Wie niet in staat is een fout te ma ken, is tot niets in staat. (Abraham Lincoln).

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1