Oude sfeer weer bij reünie ,,'t Oude Vierde" fOIG-DPRUiMIHG Géén sleuielgeld, ook niei bij woningruil 150-jarig zakenjubileum aan de Leidse Breestraat 40 Jaar bij Koninklijke Begeer" Voorschoten MAANDAG 12 JANUARI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA t ROELOFARENDSVEEN Jaarlijkse massale verbroedering Het was „oude jongens" zaterdag middag met 4 R.I. Dadelijk bij de ontvangst al te twee uur in de eantine van de Doe lenkazerne te Leiden, heerste er de bekende sfeer van verbroedering, die na 't défilé, toen borrels ad 0.35 Zo is dan de dag bijna aangebro ken dat de vurigste wens van zuster Judith in vervulling zal gaan nl. haar vertrek naar de missie. Vrijdag 16 tot maandag 19 januari zal ze voor het laatst in de familiekring vertoe ven. Zondag 15 februari ontvangt ze het Missiekruis, waarna ze op 17 fe bruari naar de missie vertrekt van |de Witte Paters van ^Lavigerie te 'Mutellore in Uganda. Zr. Judith (Johanna Maria Bak ker) trad maart 1947 in bij de Con gregatie der Penitenten Recollectinen van de Reguliere Derde Orde van de H. Franciscus van Assisië. Op 8 sept. 1951 werd ze geprofest. Gedurende zeven jaar was ze werkzaam in het Ignatiusziekenhuis te Breda, waarna ze een cursus volgde aan de Vroed vrouwenschool' te Heerlen. Vervol gens verbleef ze vijf maanden in En- geland om en zich te bekwamen in uit Rijnsburg werden begroet. Er wa- Het defile kenmerkte zich door de de taal, de verplegingsterminologie ren ongeveer 600 reünisten als róeri-waardige, militair verantwoorde wijze (en om êr de Engelse nationaliteit te ge schapen in een wat te nauw hok van marcheren. verwerven, waardoor haar werk in de bijeen en onder hen waren de It gen. missie door de Engelse overheid er- 1+ kT Van Voorst tot Voorst, kend en gesteund zal worden, overste b.d. H. D. Buurman, die de; destijds gedicht door de heer M. H. E. Zondag 18 januari is er gelegen- laatste commandant van het regiment' Braassem, thans gepens. offic. Compt. is geweest, de commandant van de j' wonend te Den Haag Koksschool, die ook de gamizoens-! commandant te Den Haag vertegen woordigde, lt kol. Wijtenburg van het garde-regiment fusiliers Prinses de tongen hadden losgeweekt, ontroe- Irene en niet te vergeten de enthou- rend werd. Deze jaarlijkse reünie dimaal tevens viering van het 145-jarig be staan is een echt mannenfeest, dat de deelnemers van 40 tot 90 jaar zich nog eenmaal 19 doet voelen; de aan wezigheid van de dames is hierbij geen bezwaar. Bij het soldatesk ritueel in de ka zerne werden zij trouwens geweerd „om practische redenen" en 's avonds waren de meeste reünisten weer voldoende in het heden om zich als waardig echtgenoten en veelal va ders te gedragen. Hoewel er ook één reünist was, die tijdens het caba ret ostentatief „Betje" bleef roepen, men vermoedde een oude 4 R.I.-lief de, die genoemde reünist op deze reü nie node moest missen. Ontvangst. Het begon met de ontvangst in de kazerne, waar ook met gejuich de 90- jariige oud 4RI-er H.' E. Waltz uit Amsterdam en de 86-jarige J. Zwaan siaste Schiedamse reünist, voorzitter van „Het oude vierde" de heer Th. Vlug. En er is gedefileerd, opgewekt, iet wat balorig, maar vóór het stadhuis waar genoemde „hoge omes" én de burgemeester van Leiden stonden op gesteld, mdlitairement en met de hoed in de hand. Van „de borrel in de eantine" valt véél te vertellen, we beperken ons en noemen slechts de dronken die werden uitgebracht op (1) „haar die we liefhebben" en (2) „al de dames, die onze achting verdienen en de „woordjes" van luit. gen. Baron van Voortst tot Voortst en de oud-com mandant overste Buurman. Voor de snert op tafel kwam om de maagin houden der reünisten wat te verdik ken werd nog éénmaal het symbolen- j rijke regimentslied van 4RI gezongen op de wijze van „Daar bij die molen" O, als de „Morschpoort" spreken kon, uit dien goeden oude tijd, Die duizenden voetstappen tellen zou, zij raakte de tel vast kwijt, Van hoog tot laag, van jong tot oud, 't zij in of uit de pas Beslist bleek, dat zo'n voetstap ook, van menig meisje was. 's Avonds kon men kiezen tussen nóg gezelliger samenzijn in de ean tine of cabaret in de Schouwburg, waar na aardige speeohjes van ma joor Van Hoek, die sprak namens 23 RI en Th. Vlug, voorzitter van comité 4 RI, Frans Dumée en de zijnen een vlot cabaret-program boden, met on der meer Willy Van Drunik, Hans Cordan, de twee Corita's en „buiten medediiging" Mies Salemink, welke laatste operette-liedjes zong. Ouderwets snert eten in de eantine. Leidse Kantonrechter: De thans te Amsterdam en vroeger te Leiden wonende F. A. K. heeft voor het Kantongerecht te Leiden te rugbetaling gevorderd van 1.000, die hij aan de verhuurder van een woonhuis in de Hoefstraat te Leiden bij een driehoeksruil had moeten be talen. Deze woningruil was slechts mogelijk met medewerking van deze verhuurder, die zijn goedkeuring daaraan afhankelijk stelde van 1000. De oud-Leidenaar/Amsterdammer beschouwde dit bedrag als sleutel- geld en was van mening, dat de dui zend gulden onverschuldigd waren betaald. De huiseigenaar erkende 1000 voor zijn medewerking aan de wo ning-ruil te hebben gevraagd en te hebben ontvangen. Hij beschouwde die som niet zo zeer als een beloning voor het goedvinden van de drie hoeksruil, maar in de eerste plaats als een vergoeding wegens gedorven winst. Immers, zo betoogde hij, „ik had het door het vertrek van eiser naar Amsterdam vrij van huur ko mende huis met 7000 winst van de hand kunnen doen en het is geens zins onredelijk dat ik enige tegemoet koming in de winstderving als ge volg van mijn medewerking aan de woningruil kreeg." Het Kantongerecht heeft de rede nering van de huiseigenaar niet ge accepteerd. De rechter overwoog in zijn uitspraak, dat het standpunt van de verhuurder niet houdbaar is om dat, indien de zienswijze van de eige naar ingang zou vinden, het prak tisch iedere eigenaar van zogenaamd „oud bezit", dat in deze tijd bij een vrije verkoop in onverhum-de staat altijd belangrijk meer opbrengt dan een verhuurde woning, vrij zou staan bij een woningruil een vergoeding te bedingen, hetgeen de Kantonrechter in lijnrechte strijd met de bedoelin gen van de Wetgever acht. Slechts redelijke vergoedingen, zoals bij voorbeeld makelaarsprovisie, achtte de Kantonrechter toelaatbaar, maar geen vergoedingen, die hun oorsprong vinden in de woningnood en in het systeem van de Huurwet onredelijk zijn. Donderdag 1 5 januari Aanvang 9 uur ALS NOOIT TE VOREN! Folo-Ciné JAN WOLFSLAG Breestraat 123 Haarlemmerstraat 102 Noordeinde 30 (Advertentie) VOORSCHOTEN Postduivententoonstelling. Het Eigen Huis aan de Leidseweg is drie dagen een tehuis geweest voor post duiven. De Postduivenvereniging „De Zwaluw" had hier een keurige ten toonstelling georganiseerd. Keurmees ter was de heer J. Goethart uit Rot- tedam. De uitslag werd als volgt: Hoofdbekroning: Mooiste der gehele show werd kooi nr. 17 van de heer G. Kleiweg. Mooiste oude doffer had de heer K. de Graaf. Mooiste oude duivin de heer A. G. Kleiweg. Mooiste Jonge doffer wijlen de heer M. Wol- leswinkel. Mooiste Jonge duivin T. v. Santen. De uitslag van de hokten- toonstelling was als volgt. 1. M. Paar- dekoper 365,5 pnt; 2. H. v. d. Wal 364,5; 3. M. Wolleswinkel 363; 4. C. Zwaan 363; 5. A. de Graaf 362; 6. T. van Santen 361,5; 7. M. Wolleswin kel 361,5; 8. H. Verhoork 361; 9. F. C. v. Heusden 359; 10. F. Hendriks 359 11. A. G. Kleiweg 358,5; 12. J. P. v. d. Assem 357,5; 13. P. D. Haens 356; 14. D. Brouwer 356; 15. P. Aertsen 355,5 16. K. I. Waasdorp 355,5; 17. J. Roe- sen 355; 18. P. N. van Wissen 353. Winnaars van Klasse I.: oude doffers 500 km. en hoger: 1. C. Zwaan; 2. M. Wolleswinkel; 3. D. Brouwer. Klasse H. oude duivinnen 500 km. en hoger; I. A. G. Kleiweg; 2. H. v. d Wal; 3. P. N. v. Wissen. Klase III. oude dof fers 65500 km.: 1. A. d. Graaf; 2. P. N. v. Wisen; 3. T. v. Santen. Klas se IV. oude duivinnen 65500 km.: 1. A. G. Kleiweg; 2. P. N. v. Wissen; 3. M. Wolleswinkel. Klasse V. oude doffers onbevlogen: 1. M. Paardekoo- per; 2. F. Hendriks; 3. P. D. Haens. Klasse VI. oude duivinnen onbevlo gen: 1. M. Wolleswinkel; 2. M. Paar- dekooper; 3. A. G. Kleiweg. Klasse VII. jonge doffers: 65550 km.: 1, M. Wolleswinkel; 2. M. Paardekooper; 3. H. v. d. Wal. Klasse VHa. jonge doffers 56550 km.: 1. P. D. Haens; 2. P. N .v. Wissen; 3. P. N. v. Wissen. Klasse VIII. jonge duivinnen 65—550 km.: 1. T. v. Santen; 2. H. Verhoork; 3. F. C. v. Heusden. Klasse VIHa jon ge duivinnen 65550 km.: 1. K. I. Waasdorp; 2. H. v .d Wal; 3. P. D. Haens. Klasse IX. jonge doffers on bevlogen; 1. C. Zwaan; 2. D. Brouwer; Klasse X. jonge duivinnen onbevlo gen: 1. D. Brouwer; 2. A. G. Kleiweg. De belangstelling had iets groter kunnen zijn, maar ja de zware sneeuwval heeft wellicht hier parten heid op Noordeinde 162 te Roelof- arendsveen, voor familie en beken den om afscheid van haar te nemen. Dr. Van der Wani hoogleraar Bij Koninklijk Besluit is dr ir J. P. H. van der Want te Bennekom se dert 1 januari 1959 aangesteld als hoogleraar in bijzondere delen van de plantenziektenkunde aan de landbouwhogeschool te Wageningen. Prof dr Van der Want volgt in zijn nieuwe functie prof dr E. van Slogteren op, aan wie vorig jaar op zijn verzoek wegens het bereiken van de 70-jarige leeftijd eervol ont slag als hoogleraar is verleend. Hij zal worden belast met de leiding van het laboratorium voor bloembollen- onderzoek van de landbouwhoge school te Lisse. Zilveren erepenning van de Kamer (Foto: De Leidse Courant) van Koophandel en Fabrieken voor j penning te kunnen beschikken. Nieuwe kapelaan paters Franciscanen aan de Haagweg Met ingang van 12 januari is aan de parochie van de fraters Francis canen aan de Haagweg benoemd: pa ter Aloysius Bodewes O.F.M. Hij werd geboren te Baarn 19 september 1906, maakte zijn lagere studies aan het Antonius-gymnasium te Megen en de hogere in de fratershuizen van Wychen en Weert waar hij in 1933 de H. priesterwijding ontving. Pater Bo dewes is - jarenlang Missiepredikant geweest en was vervolgens kapelaan te Gouda, te Zaltbommel en Den de heer De Wilde aan het feit, dat de Haag. Vanuit Den Haag is hij thans firma reeds in het bezit is van de overgeplaatst naar Leiden. bronzen medaille en dat hij vurig Rijnland, de heer C. F. Meerpoel, het gistermiddag tijdens de receptie van de heer en mevrouw De Wilde naar aanleiding van het 150-jarig bestaan van de manufacturenzaak wed. P. de Wilde Zn aan de Breestraat. Op merkelijk, indien men overweegt, dat slechts 3 procent van de bij de Ka mer van Koophandel ingeschrevenen het 25-jarig jubileum haalt. Het was een geanimeerd komen en gaan van goede vrienden zaterdag middag in de winkel aan de Bree straat. Het echtpaar De Wilde geniet in Leiden grote bekendheid; niet alleen door de winkel aan de Breestraat, maar meer nog door de vele functies, die de huidige firmant, de heer Han de Wilde in het verenigingsleven ver vult. K. O., Oud-Leiden, 3 Oktober en vele andere verenigingen, die pro fiteren van het artistiek vernuft van deze veelzijdige Leidenaar, zijn hier bij betrokken. De heer Meerpoel hei- innerde er in zijn speech aan, dat er op het gebied van zakendoen in hon derdvijftig jaar veel veranderd is, en dat het pleit voor het zakelijk in zicht van de firmanten, dat zij zich op goed niveau gehandhaafd hebben. De Kamer van Koophandel heeft waardering voor dit illuster lid en doet dit gelden in een bijzondere on derscheiding. De heer Meerpoel over handigde vervolgens namens de Ka mer de zilveren erepenning. In een gevat antwoord herinnerde Tot half zes de receptie was te drie uur begonnen bleef de be langstelling voor dit bijzondere jubi leum voortduren. Interdiocesane Jongerenstaf organiseert: FBLMAVOND VOOR JONGEREN op donderdag 15 januari 1959 in het St. Antonius Clubhuis. 8 uur Vertoond worden drie korte films (met inleiding): 1. DE BALLADE VAN DE HOGE HOED 2. MOMMA DON'T ALLOW 3. CRIN BLANC NA AFLOOP GELEGENHEID TOT DANSEN Kaarten a 1.25 aan de zaal verkrijgbaar. Onder de velen: de burgemeester van Leiden en mevrouw Van Kin schot, de wethouder S. Menken, J. C. van Schaik en mr J. Drijber, laatst genoemde vertegenwoordigde ook de 3 oktobervereniging samen met mr Ph. J. de Ruyter de Wildt, de heer C. Meerpoel, ir J. J. G. van Hoek en mr J. G. van Rooyen, resp. onder voorzitters en adjunct-secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Rijnland, verschillende raadsleden, mr F. Portheine, direc teur van de Kon. Ned. Middenstands bond, een deputatie van K. O., de heren A. J. v. d. Polpe, F. G. Kool, H. Stenz en M. B. de Jong, de com missaris van politie te Leiden, de heer J. Dreeuws, directeur van de markt- en havendienst de heer M. Weima, directeur van het openbaar slachthuis, dr K. Reitsma, bestuurs leden van de 3 Oktobervereniging, de voorzitter van de Kon. Ned. Midden standsbond de heer W. Zwart samen met de secretaris, de heer J. H. v. d. Kloot, en de heer J. Th. Balkestein. de heer J. Hennes, voorzitter van de excursie-commissie van Oud-Leiden, van welke commissie de heer De Wilde lid is. de presidente van Nieuw Brunhilde, mevr. M. van Dorsten, vergezeld van mevr. v. d. Kloot, de presidente van de Ned. Ver. van Huisvrouwen mevr. C. Hageman Verhagen, een deputatie 'van de stich ting Rijnsburgs bloemencorso, het be stuur van de Leidse Rij- en Jacht club, vertegenwoordigers van de Ro- tary-club, de heren P. Herfst en J. Brouwer, voorzitter van het departe ment Leiden van de Maatschappij I voor Nijverheid en Handel, de heer IJ. G. J. Verhey van Wijk, vele zaken relaties, talloze vrienden en beken- I den. Van het personeel ontvingen de heer en mevr. De Wilde een tegel tableau, vervaardigd door Meindert Zaalberg en overhandigd met een toepasselijk woord door de heer A (Advertentie) Delmar. Gouden medaille Oranje Nassau - voor L. Spaanderman De Kantonrechter veroordeelde degespeeld. Toch waren het voor de verhuurder tot terugbetaling van I vereniging mooie dagen en voor de w 1000, de wettelijke rente hierover liefhebber was een mooie collectie Spaanderman, procuratiehouder bij en in de proceskosten. postduiven bijeengebracht de n.v. Koninklijke Begeer, zilver- Zaterdagmorgen zag de heer L. fabrieken te Voorschoten veertig jaar trouwe verbondenheid beloond met een grootscheepse hulde, waar- het hoogtepunt was de overhandiging van de gouden ere-medaille behoren de bij de Orde van Oranje Nassau. Om elf uur werd de heer Spaan derman met zijn echtgenote en zijn beide zoons ontvangen in de aula van het bedrijf. Hier werd hij toegesproken door de directeur van de „Koninklijke Begeer" jhr. ir. A. C. van Weiier, die in zijn speech de nadruk legde op de trouw, waarmee de jubilaris zich aan zijn werk gegeven heeft. In bloem rijke taal legde vervolgens de heer D. Vos, generaal-directeur van de Ko ninklijke Nederlandse Edelmetaal Bedrijven, de nadruk op het feeste lijk karakter van deze dag, die zelfs in de natuur tot uiting wordt ge bracht door de feestelijke sneeuw- wade, die alles bedekt. Zijn toespraak was een gerede inleiding op die van de burgemeester, C. J. van der Hoe ven, die de veertig jaren trouw, uit naam van Hare Majesteit kwam be lonen met de gouden ere-medaille, behorende bij de Orde van Oranje Nassau. De heer J. Senden, directeur van de Dutch Chain Works een zuster maatschappij, eveneens gevestigd te Voorschoten schilderde het karak ter van de heer Spaanderman. Na mens de Maatschappij van Nijverheid en Handel overhandigde hij de fees teling de ere-penning met bijbeho rend vererend getuigschrift van deze Maatschappij. Namens het personeel van de D. C. W„ het fabrieks- en kantoorperso neel en namens de naaste medewer kers en de leiding van de zilverfa- briek sprak de heer M. van Remundt, die betoogde, dat het vooral de grote ervaring van de heer Spaanderman was, die tot uitdrukking kwam in zijn werk van elke dag. Als laatste spreker voerde de heer F. Kriek het woord, uit naam van het jubileumfonds. Overrompeld door zoveel hulde en cadeaus sprak de jubilerend procu ratiehouder een dankwoor:d. Hierna was er een receptie, waar op vele relaties hun opwachting kwamen maken btf de heer Spaan derman.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 6