Na felle gevechten ontsnapte gevaarlijke psychopaat toch Dam®8 Autobus kantelde Groie brand in Arnhems hotel KLM nog maar een maal per week naar Singapore Jaarvergadering R.K. Bond van Muziekgezelschappen in Z.-Holland Samenzweerders [_iefde MAANDAG 12 JANUARI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 „Goocheme zei" van ziekenhuispersoneel Een psychopaat, die ontsnapt was uit het krankzinnigengesticht te i zorgd die was slechts van lichte .a aard en men ontsloeg de man, zon- Woensel, heeft saterdagavond onder der de po]itie ,ljdlg hfervan in'ken. Toch gepakt? Een der broeders kreeg hem toen weer te pakken en men bracht P. daarna zonder moeilijkheden naar het ziekenhuis. De schotwond werd ver- het politie- en GGD-personeel nog al wat opzien gebaard. Hij had zich verscholen in een woonschuitje op de Brouwersgracht en aangezien het bij de politie bekend is, dat de gede tineerde, P., die reeds enkele malen ontsnapt is, zijn verworven vrijheid met alle beschikbare middelen pleegt te verdedigen, stuurde men vier ge wapende rechercheurs op het hootje af. Toen zij binnenkwamen ging P. hen met een bierfles te lijf. Een der agenten schoot hem in het been, maar de rechercheurs voorkwamen niet, dat hij twee van hen een paar diepe hoofdwonden bezorgde. Buiten zijn zinnen. Omdat de man volkomen buiten zijn zinnen was, verlieten de diena ren der wet het woonscheepje, om hem wat tot rust te laten komen. Even later lukte het twee broeders van de GGD P. in een ziekenwa gen te krijgen, waarna men op weg toog naar het Wilhelmina Gasthuis. Onderweg kreeg de psychopaat weer een aanval van razernij. Hij vluchtte de wagen uit, sloeg de hem achter volgende broeders neer en ranselde een taxichauffeur af, die hem niet mee wilde nemen. nis te stellen. De politie kreeg eerst een telefoon tje dat de man ontslagen zou worden, toen dit al lang gebeurd was. En kele minuten later arriveerde de po litiewagen voor het Wilhelmina Gast huis, maar de vogel was gevlogen. K-^hamea-c handen ruw of schraal GELEII"""95 "I Twee doden Zaterdagmiddag omstreeks half vier is op de rijksweg Bergen op ZoomGoes een uit Breda komende autobus op het gladde wegdek ge slipt, een halve slag omgedraaid en in een bermsloot gekanteld. Twee van de passagiers, het echtpaar Sio uit Breda, zijn hierbij om het leven ge komen. Zij waren in de sloot onder de bus bekneld geraakt. Zij zijn ver moedelijk uit het voertuig geslingerd. Vele van de zich in de bus bevin dende personen werden licht gewond. Met de bus werd een gymnastiekclub uit Breda vervoerd, die op weg was naar Vlissingen voor een daar te houden wedstrijd. De beide slachtoffers zijn vermoe delijk door een deur uit de bus ge slingerd. Hun lichamen konden pas vrijgemaakt worden nadat de bus door twee tractoren was opgelicht. Ruim 30 mensen hebben zondag te Hongkong het leven verloren ten (Advertentie) gevolge van de strenge kou. Een uitslaande brand heeft gister avond een gedeelte van de bovenver dieping van het grote, 110 bedden tellende hotel „Carnegie" aan het Stationsplein in Arnhem verwoest. De brand brak uit in dat deel van het hotel, dat vroeger hotel „Balk" was. Timmerlieden hadden daar za terdag nog uitbreidingswerkzaamhe den uitgevoerd. Na ongeveer anderhalf uur spui ten was het gevaar voor het over slaan van de brand naar het andere, vol in bedrijf zijnde hotelgedeelte be zworen en moest hier en daar nog wat worden nageblust door de brand weer, die met groot materieel was uitgerukt. De oorzaak van de brand staat nog niet vast. De schade is vrij aanzien lijk. Broer nam hef voor zus op Steekpartij in Rotterdam Zaterdagnacht is de 37-jarige koker L. U., die van Hongaarse nationaliteit is en te Rotterdam woont, door de politie opgesloten verdacht van po ging tot zware mishandeling. Na café bezoek had hij in de Martinus Steijn- straat te Rotterdam ruzie gekregen met de 25-jarige vrouw M. W. v. d. M. Bij de woordenwisseling gaf de Hongaar haar een klap in het gezicht De vrouw begon te gillen, waarop hij haar met een knipmes in de lin kerhandpalm stak. Öp haar gegil kwam de broer van de vrouw, de 34- jarige zeeman K. van der M., die daar in de buurt woont. Bij een poging om zijn zuster te beschermen kreeg hij een steekwond in de borst. In het Zuiderziekenhuis bleek, dat de ver wondingen niet van ernstige aard waren. Broer en zus konden na be handeld te zijn naar huis terugkeren. Een lijntoestel van de K.L.M. heeft zondagavond op de route Frank- fort-Istanboel nabij Wenen een on voorziene landing moeten maken door het plotseling overlijden van een Turkse passagier. MAG NIET MÉÉR VAN ENGELAND Zaterdag heeft de Britse ambassa deur in Den Haag aan de minister van buitenlandse zaken een persoon lijke boodschap van de Britse eerste minister overgebracht. In zijn bood schap deelde de heer Macmillan mede, dat de Britse regering heeft besloten met ingang van 1 februari a.s. het aantal wekelijkse vluchten van de KLM op Singapore te verminderen van twee tot een enkele per week. Minister Luns heeft aanstonds de zeer grote teleurstelling van de Ne derlandse regering over deze beslis sing uitgesproken. Deze beslissing is te meer teleurstellend, omdat de Britse regering er van op de hoogte was, dat de minister voornemens was in begin van de maand februari a.s. een bezoek aan Londen te brengen om deze 'aangelegenheid opnieuw te bespreken met zijn Britse ambtge noot Selwyn Lloyd. Verwacht had derhalve kunnen worden, dat de Britse regering in deze aangelegen heid geen definitieve beslissing zou nemen alvorens het voortgezette Ne derlands-Britse overleg zou zijn be eindigd". Van de zijde der KLM vernemen wij desgevraagd het volgende: De KLM is zeer teleurgesteld over deze beslissing; zij kan moeilijk aan nemen, dat hiermede het laatste woord is gezegd in deze zaak. Men vestigt er de aandacht op, dat al moge dan de luchtvaart, vooral op technisch gebied, een grote ontwik keling hebben doorgemaakt, de lucht vaartverhouding, die sinds jaren tus sen Groot-Brittannië en Nederland bestaat, maar weinig vooruitgang heeft geboekt. Immers sedert 1935 vliegt de KLM al via Singapore en sinds 1937 al drie maal per week. PLANNEN VOOR TUBERCULINE- REACTIE BIJ LEERLINGEN VOORTGEZET ONDERWIJS. MGR VAN DODEWAARD BIJ DE PAUS De Paus heeft gisteren mgr dr J. A. E. van Dodewaard, coadjutor van de bisschop van Haarlem, in audiën tie ontvangen. Mgr van Dodewaard is op het ogenblik met vakantie. Hij zal op 24 januari in ons land terug keren. Burgemeester C. G. Matser van Arnhem heeft zaterdagmorgen bij Zutphen een auto-ongeluk gehad, dat voor de inzittenden van de auto goed is afgelopen. Omstreeks kwart voor tien vertrok hij in zijn door een ge meentechauffeur bestuurde wagen naar Zutphen, om daar de vergade ring van de vereniging „Gelre" bij te wonen. Omstreeks half elf werd de draai bij de brug over de IJssel bij Zutphen bereikt. Bij het nemen van de bocht slipte de wagen tengevolge van het ter plaatse gladde en tegen die tijd nog niet met zand bestrooide weg dek. Hierdoor ging de wagen met de "burgemeester en chauffeur slingeren en kantelde hij van het talud in de richting van de rivier. Door wat struikgewas werd de val van de zware wagen gebroken, zodat de auto bleef steken op het moment dat er al twee wielen in het water stonden. De burgemeester en zijn chauffeur bleken, behoudens enige blauwe plekken, geen letsel te hebben opge lopen van deze tuimeling, die beiden noodlottig had kunnen zijn, wanneer de wagen over de kop da rivier was ingeslagen. Door ziekte van een melkbezorger heeft de Groningse recherche een reeds vier jaar durende verduistering van melk kunnen achterhalen. De 63-jarige melkboer had een „rege ling" met twee melktappers. Hij kreeg elke dag een extra bus melk mee, waarvan de inhoud normaal aan klanten geleverd werd. Op deze wijze verdienden de drie mannen ruim tienduizend gulden. Beide tappers konden deze melk leveren omdat het aftappen van melk plaats heeft met behulp van meters die enige speling toelaten voor het geval er lucht in de slang zit. De melkboer werd echter ziek en daar door bleven de tappers met de extra melk zitten. Dit wekte argwaan en leidde tot een onderzoek. De drie ge arresteerden zijn ter beschikking ge steld van de justitie. De R.K. Bond van Muziekgezel- Zuid-Hollandse bond georganiseerd, schappen in Zuid-Holland hield te I Hierna kwam' het financiële ver- Leiden de jaarvergadering. Vertegen- I slag van de bondspenningmeester, woordigers van 24 aangesloten ver- de heer J. L. Weyers, aan de orde. enigingen waren aanwezig, alsmede I Uit dit verslag kwam vast te staan, de geestelijk adviseur, pastoor C. P.dat de bond financieel gezond is. de Wit, te 's-Gravenhage en de heer i Aan het bezit kon nog een klein ba- tig saldo uit de dienst 1958 worden toegevoegd. De controle over boekhouding en beheer was opgedragen aan Triumph te Oegstgeest en St. Jeanne d'Arc te Noordwijkerhout. Namens de com missie die het controlewerk had ver richt bracht de heer Dofferhof rap port uit. Een rapport dat alleszins gunstig was, en de vergadering aan leiding gaf om met algemene stem men de rekening over 1958 goed te keuren. De aangeboden begroting voor 1959 werd zonder bespreking even eens met algemene stemmen goed gekeurd. De bestuursverkiezing had een vlot verloop. De aftredende bestuursle den J. v. Dijk te Lisse, J. L. Weijers te Warmond en W. van Leeuwen te Naaldwijk werden bij acclamatie herkozen. C. A. v Dongen, secretaris der R.K. federatie van diocesane muziekbonden in Nederland. In het openingswoord, dat werd ge sproken door de heer C. A. Volge- ring bondsvoorzitter, werden naast welkomstwoorden ook goede wensen geuit voor het jaar 1959. Bij een te rugblik op het afgelopen jaar was spr. vervuld van gemengde gevoelens. Er waren zaken, die verheugend zijn, o.a. een mooi concours te Roelof- arendsveen, en goed geslaagde exa mens voor de amateurmuziekbeoefe naars, er was een succesvol deelne men van een bij deze bond aange sloten corps, n.l. St. Matthias te War mond, aan de kampioenswedstrijden van de R.K. Federatie te Breda. Maar er waren ook zaken die aan leiding gaven tot mindere voldoe ning. St. Matthias kreeg waarderen de woorden te horen over de wijze waarop de eer van Zuid-Holland was hoog gehouden op de kampioenswed strijden. Zij heeft hiermede roem geoogst voor zichzelf, maar voor de bond die St. Matthias afvaardigde was het behaalde succes eveneens een grote eer. Door de voorzitter werden vervol gens verschillende mededelingen ge daan. Betreffende de onderhande lingen met Buma kon worden mede gedeeld, dat deze tot overeenstem ming hadden geleid en er met ingang van 1 jan. 1959 een nieuw collec tief contract van kracht was gewor den. Door de heer Van Dongen wer den medelingen gedaan over ver schillende details welke dit nieuwe contract betroffen. De voorzitter sprak zijn voldoening uit over het feit, dat in het afgelopen jaar weer op ruime schaal contact was geweest tussen bondsbestuur en aangesloten Concoursreglement. Hierna volgde een belangrijke be spreking over een ontwerp con coursreglement. Het betrof een nota over deze materie door de federatie secretaris. De verschijning van deze nota vond zijn oorsprong in een be sluit der federatievergadering van 30 maart 1958, toen er enige onrust ontstond rond het bestaande con coursreglement. In de nu versche nen nota werd een regeling om schreven die radicaal afwijkt van de tot nu toe gevolgde. De secr. noemde het een eerste poging zonder ca mouflage of verguldingspillen, maar met een stimulerend systeem verho ging van het muzikaal peil der ver enigingen individueel, en verheffing der volkscultuur in zijn geheel te be reiken. Het in bespreking brengen der nieuwe gedachte had tot doel vereniginen. Hierna volgde nog een i om bet bondsbestuur op de hoogte te uitgebreide mededeling over een j brengen van de gedachten hierover contact van de in Zuid-Holland bij de verenigingen. Het was een in werkende muziekbonden, met de cul- teressante peiling, die aan het licht turele raad van Zuid-Holland. Doel van deze onderhandelingen was om te komen tot het opstellen van een advies aan het provinciaal bestuur, op welke wijze deze overheidsinstan tie op de meest doeltreffende wijze j si°ten verenigingen raadplegen alvo- het harmonie- en fanfare-wezen in irens de definitieve houding te be- deze provincie zou kunnen bevorde- palen.v Dissidente CPN ers komen met eigen lijst Twee nieuwe partijen doen mee Dit jaar zullen bij de vervroegde verkiezingen twee nieuwe partijen naar de gunst van de Nederlandse stemgerechtigden dingen. Het zijn de Bruggroep voor vrede en socialis- men en de Nederlandse volksbeweging in oprichting. De Bruggroep wordt gevormd door de uit de CPN getreden volgelingen van Wagenaar. Hun lijstaanvoerder is de heer Gerben Wagenaar, gevolgd door mevrouw R. ipsOdinot en de heren H. Gortzak en B. Brandsen. De partijsecretaris van de CPN, Paul de Groot, heeft op een congres van de Bruggroep, welke afgelopen week in Amsterdam werd gehouden, nog pogingen in het werk gesteld om de nieuwe partij van haar voornemen af te brengen. Het heeft echter niet mogen baten. De Bruggroep wenst in elk geval te worden beschouwd als een communistische organisatie. De andere nieuwbakken partij, die van de Nederlandse volksbeweging in oprichting, wilde aanvankelijk eerst in 1960 aan de verkiezingen deelnemen, maar door de kabinetscri sis is er vaart achter gezet en komt de nieuwe groepering overhaast in ren uit de genoemde groepen, die nupoort, het strijdperk. Een zakenman uit hun namen „absoluut nog niet ge-Een ieder die inlichtingen kan ge- Diemen, de heer M. Lewin, is de ini- noemd willen hebben" en voorlopig ven, wordt verzocht zich in verbin- tiatiefnemer. De partij bestaat uit op de achtergrond wensen te blijven. |ar „mensen, die ontevreden zijn zowel De nieuwe partij wenst o.a. algehe- over de binnenlandse als de buiten- le vrijheid voor het zakenleven (op- landse politiek der tot nu toe opge- heffing van de P.B.O ..vak- en be treden regeringen". drüfsgroepen en-z.). Intentie voor Stille Omgang 1959 De algemene intentie voor de Stille Omgang 1959, welke dit jaar wordt gehouden op 1, 8, en 15 maart, T t-.., - luidt: „Het eerste recht van onze,J- va" DlJ*- werd in uitgebreid tigmg van de vergadering om in dit medemens is het recht op belang- *n r«£ gedocumenteerd jaarverslag voorjaar examens te houden. Als ♦««♦-uu.-jvodRopige data werden genoemd ren. Over resultaten van deze on derhandelingen konden op dit ogen blik nog geen mededelingen worden gedaan. Door de bondssecretaris, de heer de gehele activiteit van de band ver meld. Duidelijk kwam tot uitdruk king hoeveel belangrijk werk de or ganisatie doet voor de verheffing van het muzikale peil van de muziekver enigingen. Momenteel zijn 34 corpsen in de Er bestaan plannen om jaarlijks in het gehele land bij alle leerlingen van de vervolgsoholen (v.g.l.o., u.l.o., nijverheidsonderwijs, v.h.m.o. en kweekscholen) de tuberculine-reactie (de z.g. reactie van mantoux) te la ten verrichten teneinde tijdig geval len van tuberculose te onderkennen. Het afgelopen jaar is een duidelijke verhoging van het aantal t.b.c.-geval- len geconstateerd. Deze reactie be staat uit een inspuiting met tubercu- line in de huid. Aangezien ook in Haarlem het aan tal ziektegevallen tot waakzaamheid hoopt heeft het gemeentebestuur be sloten bij de afdeling schooltoezicht van de geneeskundige dienst een ver pleegster en een assistente aan te stellen, dde jaarlijks bij alle leerlin gen van de Haarlemse vervolgscho- len de reactie zullen verrichten. Men hoopt daarbij op de medewerking van de ouders. In 1956 zijn onder de Haarlemse schoolleerlingen 15 gevallen van tu- berculose geconstateerd: in 1957 elf en het afgelopen jaar 28, met op één lagere school een kleine epidemie, waarbij vier kinderen en een onder wijzer waren betrokken. De toene ming van het aantal gevallen in 1958 komt overeen met de stijging voor het gehele land. NIEUWE POLITIEKE PARTIJ: DE NED. VOLKSBEWEGING. „De Nederlandse Volksbeweging i.o." heeft zich telegrafisch tot minis ter president prof. Beel gericht met het verzoek alsnog in de gelegenheid te worden gesteld tot naamsregistra- tie voor deelneming aan de verkie zingen op 12 maart a.s. De nieuwe partij zou een bundeling vend haar, bij de slapen kaal, worden van: „mensen die ontevreden staande oren, donkerblauwe ogen. zijn zowel over de binnenlandse- als Kleding; donkerblauw costuum, grysihet vorig jaar spoorloos is. Zij ver de buitenlandse politiek der tot nu [overhemd, grijs, wollen vest, grijze, liet op die dag na een onenigheid de toe opgetreden zijnde regeringen" zo j hoed, blauw-grijze tweed-jas, lage, ouderlijke woning in Amsterdam- omschreef de secretaris, de heer Le-1 bruine schoenen. Moester draagt pa-1 oost. De politie acht de mogelijkheid .win, zakenman te Diemen, de^ figu-1 pieren op zak, waaronder zijn pas-niet uitgesloten, dat zij ergens in Am sterdam verblijft. Haar signalement luidt: 1.70 m., donkerblond haar, blauwe ogen, flink postuur. De chef van het bureau kinderpolitie te Am sterdam verzoekt diegenen, die in lichtingen omtrent haar verblijfplaats kunnen verstrekken, zich met hem in verbinding te stellen. bracht, dat men er zeer verschillend over dacht. Voorlopig is het nog stu die-materiaal, en als er ooit een bin dend besluit zal moeten vallen, dan zal het bestuur toch eerst de aange- In de verificatiecommissie 1959 werden benoemd St. Jeanne d'Arc, Noordwijkerhout en Crescendo, Hil- legom. Het bestuur verkreeg weer mach- stelling voor zijn lot. Laten wij den ken aan de nood van onze miljoenen "tijdgenoten, die lijden". OPSPORING VERZOCHT De inspecteur-korps-chef van de gemeente-politie te Alphen aan den Rijn verzoekt te worden bekend ge maakt met de verblijfplaats van Wil lem Moester, geboren te Soest, 4 april 1928, chemist-analist, die sedert vrij dag 9 januari 1959 spoorloos is. Moester is de laatste tijd wat zwaar moedig. Een ongeluk wordt gevreesd. Moester werkte tot voor kort in Duitsland, woont sedert enkele we ken te Alphen aan den Rijn en werk. te op het laboratorium van Turken- burg's Zaadhandel te Bodegraven als chemisch analist. Hij is die morgen normaal naar zijn werk gegaan, het geen hij steeds per trein deed, doch is daar niet aangekomen en keerde die dag ook niet naar zijn gezin te rug. Achteraf blijkt, dat hij al enkele dagen niet op zijn werk was geweest. Hy was de laatste weken wat zwaar moedig. Een ongeluk wordt gevreesd. Signalement: lang plus minus 1.75 meter, flink, gezet postuur, donker- De Amsterdamse politie stelt sedert blond, achterover gekamd, dun gol- enige tijd pogingen in het werk om BROMFIETSER DOOR GLADHEID VERONGELUKT Zaterdagmiddag omstreeks half een is de 33-jarige bromfietser P. Kuys, toen hij van zijn werk naar huis reed, onder de gemeente Drunen tengevolge van de gladheid van de weg gevallen. Door een juist pas serende vrachtwagen werd hij enkele meters meegesleurd, waarbij bij een schedelbasisfractuur jpliep, waaraan hij is overleden. Het slachtoffer, dat in 's-Hertogenbosch woonde, was ge huwd en vader van twee kinderen. de 18-jarige Maria Anna Buitenhuis op te sporen, die sedert 1 oktober van ding te stellen met voornoemde korps-chef, telefonisch te bereiken onder netnummer 01720, abonnee nummer 3344, of met de politie in zijn/haar woon- of verblijfplaats. en 12 april e.k. Een voorstel van St. Matthias, Warmond, om te subsidiëren in de grote kosten, welke een vereniging moet maken bij de voorbereiding van deelname aan de kampioenswedstrij den, vroeg een uitgebreide gedach- tenwisseling,. Het bondsbestuur stond niet afwijzend tegenover dit voorstel, maar zat met de moeilijkheid hoe dit uit te voeren. Een bedrag uit de bondskas zou verkeerde financiële politiek zijn omdat dit niet is vol te houden. En een bijdrage had ook be zwaren. Toch moest er een oplossing komen. De verenigingen gaven te kennen dat zij wel bereid waren ge zamenlijk bij te dragen in de kosten en zo te zorgen dat deelname aan de kampioenswedstrijden door een aan gesloten vereniging verzekerd zou zijn. Na gehouden stemming werd overeengekomen dat voor dit doel, iedere vereniging 25 ct per jaar zal betalen voor ieder lid. Waar het bondsconcours dit jaar gehouden zal worden bleef een nog onbeantwoorde vraag. Tot nu toe heeft geen vereniging zich bereid verklaard de organisatie op zich te nemen. Er is nog twee weken gele genheid om zich hiervoor te melden. De geest adv. heeft in een toe spraak de leden gewezen op het grote belang van een goede harmonie in de verenigingen. De goede geest is het fundament waarop gesteund moet kunnen worden. Hij spoorde de be stuurders aan dit niet uit het oog te verliezen, maar altijd te bevorderen dat er een goede onderlinge ver standhouding is. Bij de rondvraag kwamen nog en kele punten ter tafel van meer al gemene en zakelijke aard. 9) Maar op een avond, toen ze aan tafel kwam nadat haar ouders reeds waren begonnen, werd de vermoeid heid haar te veel. Ze besefte het te laat. „Ik ben dolblij, dat deze dag achter de rug is", zei ze zuchtend. Ik heb echt zin mijn schoenen uit te doen en vanavond thuis te blijven. Wat een geluk, dat het is beginnen te regenen. Dat wil zeggenze hield plotse ling op, toen ze de blik zag, die Ed Lee zijn vrouw toewierp. „Wat is er aan de hand?", vroeg Glada achter dochtig. „Wel, ik ben blij, dat je thuis blijft verklaarde mevrouw Lee vrolijk. „Mr. Stirling belde op en zei, dat hij op bezoek kwam. Ik wilde hem eerst uit nodigen te komen eten, maar ik dacht, dat je misschien laat zou ko men en dat je je dan niet op je ge mak zou voelen, als je geen kans had gehad je te verkleden." door Joseph Mc (ord „Ik veronderstel, dat hij die nieuwe kaarten komt brengen", zei Ed vrien delijk, toen hij de wrevel op het ge-j zicht van zijn dochter zag. liet moest natuurlijk net deze avond zijn, dacht Glada kwaad. Het ergste van alles was, dat ze net ge zegd had, dat ze van plan was thuis te blijven, en nu was het te laat een uitvlucht te verzinnen. Ze was ont zettend moe en nu moest ze zich na tuurlijk kleden. Ze was er zich al sedert enige tijd van bewust, dat haar eerstvolgende ontmoeting met de heer Stirling haar zou dwingen een moei-i lijke rol te spelen, onverschillig of ze! hem alleen dan wel in gezelschap ont-1 moette; ze had voor zichzelf een beet-1 je gerepeteerd, wat ze zou doen. Ze i zou haar verstand moeten gebruiken en alle moeite moeten doen om kalm i te lijken en onverschillig; op iedere I daad en ieder woord moest ze letten. Het was een ironie van het lot, dat die ontmoeting juist nu plaats moest hebben, nu haar lichaam en geest uitgeput waren. Ze vroeg zich juist af, of het al te zeer tegen de gezond- heidsregels zou indruisen als ze een koude douche na het eten zou nemen, toen haar vader haar mistroostig ge peins onderbrak met de-vraag: „Heb je al iemand gevonden voor de farm, Glada?" „Nee, paps." „Vreemd. Men zou zo zeggen, dat er genoeg mannen te vinden waren. Ik heb zelf ook een beetje gezocht." „Dank u. We spelen het wel klaar. Jim doet zijn best, maar ik moet hem zo veel meer op zijn vingers kijken dan Cobb.ze probeerde zo lucht hartig mogelijk te spreken, daar ze de verwijtende trek op het gezicht van haar moeder zag. „Gaat Cobb goed vooruit?" wenste Ed te weten. „Zijn been gaat goed, maar hij piekert te veel. Als u me wilt excu seren, dan zal ik me maar liever gaan kleden." De ontmoeting met rector Stirling was veel minder een beproeving dan Glada verwacht had. Als zijn liefdes verklaring werkelijk zo dodelijk ern stig geweest was, als hij haar had willen doen geloven, dan was hij een genie in het verbergen van zijn ge voelens. Hij begroette haar bijna non chalant en later richtte hij zich in het gesprek steeds tot alle drie de Lee's. Toen de gastvrouw gedurende een korte verflauwing van het gesprek over bridge begon, haalde Stirling dadelijk zijn kaarten te voorschijn en bood de anderen aan ze in de ge heimenissen van de nieuwe truc in te wijden. Ze luisterden alle drie naar de heldere verklaring van het inge wikkelde spel. „Dat is allemaal heel interessant", zei meneer Lee, toen de rector klaar was. Ed had al gemerkt, dat zijn vrouw er niet al te veel van begreep en kwam haar nu te hulp. „Maar ik geloof, dat er iets van waar is, dat men oude honden geen nieuwe kunst jes meer kan leren. Als u zin hebt in een gewoon spelletje, dan geloof ik dat Glada en ik vanavond revanche kunnen nemen. Hoe denkt u er over?" De voldoening over het feit, dat ze samen met haar vader won, ging Glada geheel verloren, toen ze merk te, dat haar vader en moeder zich ge reed maakten zich tactvol terug te trekken. Iets zei haar, dat dit wel overwogen was. En deze keer had de heer Stirling geen werk meer te doen voor het slapen gaan, maar stond hij charmant glimlachend het oude .echt paar de hand te schudden. Daarna slenterde hij, een hand in zijn zak, naar de stoel, waarin Glada was gaan zitten. I I „Moe?", vroeg hij kortaf. „Er is geen reden waarom we geen „Niet bijzonder", antwoordde ze op vrienden zouden kunnen zijn", zei neutrale toon. Glada, met een lichte nadruk op het „Hoe gaat het met de kippenzaak?" I woord ..vrienden". Ze vond, dat het „Erg goed." sinds lang gevreesde ogenblik nogal „Uw moeder zei iets van een onge-1 meeviel, en dat ze daarom wel een luk, dat uw voornaamste hulp daar beetje edelmoedig kon zijn. moet hebben gehad. Dat was zeker j „Daar dank ik u voor. En vergeet wel pech?" alstublieft niet, dat vrienden elkaar Het is lastig. Maar we slaan ons er moeten helpen. U kunt niet weten, doorheen." hoe trots ik er op zou zijn, als ik u Stirling grinnikte zachtjes. Toen zei i ooit van dienst kon zijn. Het is na- hij: j tuurliik niet zeer waarschijnlijk, maar „Dat kan ik van ons twee niet zeg- ik hoop, dat u het zich eens zult her gen. Zegt u mij eens, Miss Glada, is inneren." dit zoiets als een beproeving voor u „Waarom niet?" zei Glada luchtig. Dat was gemakkelijk genoeg. Het ver zoek was met zoveel rustige oprecht heid gedaan, dat al haar onrust ver dween. Van nu af aan was er geen enkele reden meer, waarom niet alles geweest? Dat heb ik niet gewild hoor." „Ik geloof niet, dat ik u begrijp", Glada's toon klonk nog onverschilli ger. Was haar gezicht niet in de scha duw geweest, dan had Stirling een gevaarlijk licht in de grijze ogen ge-zou zijn, zoals het vroeger geweest zien. Nu moest hij de stemming echter was. Het was alleen maar een kwes- toch gevoeld hebben. tie de toestand te blijven beheersen „Ik ben bang, dat ik aanmatigend en op haar hoede te zijn, zodra ze de- was. Sorry. Ik bedoelde het niet op ze zeer vreemde aanbidder ontmoette, die manier. Maar u zult me begrij- „Ik dank u nogmaals", zei de rector pen. Ik kan me niet verontschuldi- glimlachend. „En nu zal ik mijn gen voor wat er gebeurde, want hetwoorden met daden bewijzen. Ik ga s nog steeds zo. Ik zou dolgraag wil len, dat alles bleef, zoals het was. Ik geloof, dat ik u zei, dat ik u nooit iets zou vragen, maar ik verlang er werkelijk erg naar uw vriendschap te bezitten." naar huis en u gaat naar bed. U bent wèl moe. Welterusten, Miss Glada." (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1959 | | pagina 5