Scheepvaart had 't zwaar te verduren langs de Westeuropese kusten „Het Kopje" eiste slachtoffers MAANDAG 12 JANUARI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Storm- en sneeuwvlagen Voor de scheepvaart langs de West europese kusten is het gisteren weer een moeilijke dag geweest. De wind, die in kracht variëerde tussen 7 en 9 op de schaal van Beaufort, joeg zware sneeuw en regenbuien voort, waar door het zicht wel zeer bemoeilijkt werd. Strandingen bleven dan ook niet uit. ■Het 499 ton metende Nederlandse kustvaartuig „Rubicon" is zaterdag ten westen van Palma op Majorca op de rotsen gelopen. Verscheidene sleepboten uit de Spaanse oorlogshaven op Majorca zijn het vrachtschip te hulp gekomen. Het schip heeft een gat in de romp dat voortdurend groter wordt. Het schijnt dat de „Rubicon" defi nitief als verloren moet worden be schouwd. De sleepboten van de Spaanse ma rine, die later hulp kregen van Brit se sleepboten zijn er niet in geslaagd het schip vlot te krijgen. De oorzaak is nog niet bekend. De „Rubicon" was met een lading ijzer op weg van Belfast naar Savona in Italië. Het Zweedse schip Wiril, liep, toen •het bij zeer hoog water en een niet aflatende storm IJmuiden binnen viel, in de zuidelijke vaargeul vast op de strekdam van 't „Fort-eiland". Het schip, dat 944 ton meet, zat met het voorschip hoog op de dam. De sleepboten „Simson", „Nestor"' en „Stentor" van „n.v. Bureau Weismul- ler" schoten de boot te hulp en trachtten haar met hun 3600 paarde- krachten vlot te slepen. Ze brachten tevens de Rijkshavenmeester aan boord met personeel van een ber gingsmaatschappij, die voorzien wa ren van zware pompen. Om half twee hedennacht kwam het schip vlot. Het voer naar Amsterdam. Ter hoogte van Fort Frederik is zaterdag op de Schelde bij Antwer pen het Nederlandse schip „Alhena" op een bank omhooggevaren. Het schip, eigendom van Van Nieveld Goudriaan te 's-Gravenhage, was op weg van Antwerpen naar Zuid-Ame rika. Het schip, 7289 ton groot, lag ter hoogte van ruim drie op een Bruiloft leed schipbreuk Gezagvoerder A. H. M. Jansen van de Alhena zou zijn zilveren bruiloft vieren. Alle voorberei dingen waren getroffen: me vrouw Jansen en de beide kin deren van de kapitein bevonden zich aan boord. Kok en koks maatjes legden in de kombuis de laatste hand aan een feestelijk „captainsdinner" en in de stuur hut lag het scheepsjournaal, waarvan een hele pagina met vrolijke krabbeltjes was verlucht. Buiten werden dichte sneeuw vlagen door de dreunende storm voortgezweept. Ze lieten de loods niet veel vrij zicht en de spanning was voelbaar. Zodra het schip de Belgische wateren verlaten zou hebben zouden de festiviteiten een aan vang nemen maar het mocht er niet van komen want ter hoogte van het Fort Frederik bij Zand vliet liep de Alhena met een zware stoot op een zandbank vast. De romp plooide en scheurde. En met het schip leed ook de zilveren bruiloft van kapitein Jansen schipbreuk. Door een wonderlijke speling van het lot werd het vastlopen van het schip geboekt op de versierde pagina van het journaal. scherpe zandrug. Het scheurde bij ruim vier doch de bodem brak niet. De kapitein sloot de waterdichte lui ken en vroeg sleepboothulp. De 21 passagiers en de meeste be manningsleden zijn met sleepboten van boord gehaald en naar Antwer pen teruggebracht. Het schip drijft bij hoog water maar het kan niet naar dieper wa ter getrokken worden voordat het geheel of gedeeltelijk gelost is en het gevaar voor zinken bezworen is. De toestand van het schip is kri tiek daar het door het op en afgaan van het water (in de Schelde een aanmerkelijk hoogteverschil!) volle dig doormidden zou kunnen breken. Zondagmorgen heeft het Britse vrachtschip „Benvrackie" gemeld, dat het benoorden het lichtschip „Texel" op een mijn was gelopen. De „Ben vrackie" kreeg enige schade maar kon zijn reis naar Bremen op eigen kracht voortzetten. Het Nederlandse motorschip „Hec tor" (1906 ton), kreeg met motorscha- de te kampen, vlak na vertrek uit Rotterdam. Het is door de sleêpboten Schelde en Argus naar Rotterdam te rug gesleept. De Hector blijkt een explosie in de motorkamer gehad te hebben, waardoor het gedwongen was by ducdalf rood vier het anker te laten vallen. Het schip was op weg naar Amsterdam. Twee Duitse mijnenvegers, de „Seelöwe" en de „Seestern" zijn op ongeveer 15 mijl ten westen van het eiland Vlieland in moeilijkheden ge raakt. Het eerste schip heeft machine- schade, het tweede roerschade. Uit IJmuiden zijn de sleepboten „Hector" en „Simson" vertrokken om assistentie te verlenen. AUTO INGESNEEUWD. Op de weg van Snelaken naar Heyenrath bleef zaterdagavond een personenauto in de sneeuw steken. Gedurende de nacht is de wagen ge heel ingesneeuwd. Er lag een sneeuwlaag van bijna een meter op de wagen, die zondagmorgen is be vrijd. Op een derde deel van deze weg lag de sneeuw zondagochtend ongeveer tachtig centimeter hoog. Op de weg HoogcrutsSlenaken werd het verkeer aanvankelijk bemoei lijkt door bijeengewaaide sneeuw- massas. In de olop van de dag wer den de barrières opgeruimd en kon den de bussen weer rijden. «K* V Thuis is er nooit sneeuw...' Een aardig contrast vormt de Liberiaanse consul-generaal in Hamburg, Joseph Henry Swaray, met de sneeuw laag op zijn auto. „Thuis is er nooit sneeuw" was zijn commentaar tot zijn ambtsgenoot van Zwitserland, Paul Hochstrasser, met wie hij de nieuwjaarsreceptie van het Hamburgse gemeentebestuur had bijgewoond. Tientallen liefhebbers van de sneeuw, die zondag de sleesport zijn gaan beoefenen op het Bloemendaalse kopje „Kijkduin", hebben hiervoor een hoge tol moeten betalen. Er de den zich nl bij de afdaling per slee vele ongelukken voor. De E.H.B.O. noteerde in totaal 4 ongevallen. Een 15-tal slachtoffers moest met gebro ken ledematen, hersenschudidng of andere ernstige kwetsuren naar het Marine hospitaal in Overveen wor den overgebracht. Van heinde en ver waren duizen den dit weekeinde naar het kopje getogen om er van het sleeën te ge nieten, hetzij daadwerkelijk, hetzij alleen als toeschouwer. De politie moest met extra manschappen wer ken om de enorme toeloop van ver keer en publiek in goede banen te leiden. Op het duin „De Blinkert" achter de uitspanning Kraantje Lek werd de hele dag geskied. In de middag uren viel er echter geen sneeuw meer, waardoor de zandlaag al spoe dig zichtbaar werd en het skieën uiterst moeilijk. Wél verdere bespreking cadeaustelsel Het hoofdbestuur van de katholie ke bond van winkeliers in de huis- I houdclijke-, luxe- en speelgoed branche „Paghala" heeft stelling ge- nomen tegen de conclusies van het I „rapport inzake verdergaande beper- I king van het cadeau-stelsel", uitge bracht door een commissie van het hoofdbedrijfschap detailhandel, dat Uit een onderzoek in eigen kring is gebleken, dat bij een omzetdaling van vijftien procent, zelfs in de beste be drijven in deze branche geen winst meer wordt gemaakt. Een omzet-ver- lies van anderhalf a twee en een half procent betekent dus reeds een winst daling van tien tot zeventien pro cent, ofwel een vermindering van het inkomen van de winkelier met eenzelfde percentage. In tijden van terugloop der levensstandaard, waar in de normale detailhandelomzetten dalen en cadeau-firma's trachten te- l gen te houden door allerlei toepas- dezer dagen werd gepubliceerd. Heti singen van het cadeau-stelsel wordt rapport kwam tot de conclusie, dat er geen aanleiding bestaat tot verder gaande wettelijke beperking van het cadeaustelsel. Het rapport stelde voorts, dat een half tot twee en een half procent van de totale omzet van artikelen uit de huishoudelijke branche door middel van cadeau-stel sels geschiedt. Deze percentages, ze zegt „Pagha la" nu, zijn berekend ten tijde van een rustige en stabiele conjunctuur". Broer en zus na veertig jaar teruggevonden Zondag kreeg de 40-jarige Hendrik Keur (Post) te Edam, die bijna veertig jaar geleden, nadat de ouders kort na elkaar waren gestorven, van zijn broer en zusje werd gescheiden, bezoek van die broer, de nu 51-jarige heer L. Post en die zus, de nu 50-jarige mevrouw A. Spiekman-Post, beiden uit Den Helder die hij pas een paar weken geleden weer heeft ontdekt. Foto: het drietal maakte (in de genoemde volgorde van links) een wan deling door besneeuwd Edam. Op de achtergrond de beroemde speeltoren, rechts het fraaie oude bruggetje. situatie voor de huishoudelijke luxe en speelgoedbranche bijzonder ernstig". PROF. OUD LIJSTTREKKER WD Op een zaterdag in Hilversum ge houden algemene vergadering van de partij Voor Vrijheid en Democratie is prof. mr. P. J. Oud gekozen als lijstaanvoerder voor de WD voor het gehele land by de aanstaande verkiezingen. DINER VOOR AFGETREDEN MINISTERS De ministers van het huidige kabi net hebben zaterdagavond hun afge treden collega's een diner aangebo den in Den Haag, waarop minister president Beel hen, met uitzondering van dr Drees, de versierselen heeft overhandigd van de koninklijke on derscheidingen die bij hun aftreden werden verleend. Oud-minister-president dr Drees heeft zyn onderscheiding het Grootkruis in de Orde van de Neder landse Leeuw reeds ontvangen uit handen van H. M. de Koningin. CONSERVERING DOOR ATOMEN. Een der opzienbarendste beziens waardigheden van de Aida '59, de in ternationale levensmiddelententoon stelling, welke van 1328 juni 1959 te Lausanne wordt gehouoden, zal een demonstratie van het conserve ren van levensmiddelen door atoma- re stralingen zijn. Inwoner van Leiderdorp verdronken Auto in de Gouwe gereden Zaterdagmiddag omstreeks half een is onder de gemeente Waddinxveen een personenauto in de Gouwe gere den. Daarbij kwam de heer A. P. Ver meulen uit Leiderdorp om het leven. De heer Vermeulen, die uit de rich ting Gouda kwam, was juist de hef- brug ter plaatse gepasseerd, toen zijn auto in een flauwe bocht van de weg begon te slippen. Hij raakte van de door de sneeuw glad geworden weg af, bleef nog even op de walkant hangen en verdween toen in de Gou we. Hoewel onmiddellijk door in de nabijheid wonenden en ook van een juist passerend schip af getracht werd hulp te bieden, kon het slacht offer, dat daartoe kennelijk ook zelf pogingen in het werk stelde, niet uit de auto worden bevrijd. Toen het voertuig met een kraanwagen boven water was gehaald, bleek de heer Vermeulen reeds te zijn overleden. De heer Vermeulen was één der firmanten van potterij Vermeulen aan de Hoge Rijndijk-Zoeterwoude. Samenwerking W B verenigingen en raadsfracties In een zaterdag in Alkmaar op initiatief van de diocesane bond van woningbouwverenigingen in de bis dommen Haarlem en Rotterdam ge houden bijeenkomst, waartoe ge meenteraadsleden, statenleden en be stuursleden van woningbouwvereni gingen waren uitgenodigd, en waar als sprekers optraden de heren mr Fr. Andriessen, algemeen secretaris van het katholiek instituut voor volkshuisvesting, drs W. A. v. d. Donk, lid van Ged. Staten van Noord- Holland en drs A. P. Th. van Pol, se cretaris van de Ned. Kath. Aanne merspatroonsbond, kwam men tot de conclusie, dat de woningbouwvereni gingen eerder dienen te worden in geschakeld bij de sociale woning bouw, teneinde te kunnen beantwoor den aan het doel, waaarvoor deze verenigingen in het algemeen belang zijn opgericht. Een praktisch middel hiertoe is een nauwe en permanente samen werking tussen de verenigingen en de gemeenteraadsfracties, is een di recte samenwerking met de ge meentebesturen. Hiervoor is het ge wenst, dat de woningbouwcorpora ties districts-gewijs en federatief gaan samenwerken, teneinde meer gezag te kunnen uitoefenen. Zo doende kunnen de verenigingen ook het maatschappelijk element van de gemeente overnemen, daar dit prin cipieel geen overheidstaak is. Aan het slot van de bijeenkomst werd een motie aangenomen, waarin 1 deze conclusies werden neergelegd. In vliegende vaart naar de E.H.B.O. tóe overvloedige sneeuwval van dit weekeinde heeft vele slede-enthousiasten naar het kopje van Bloemen- daal getrokken, waar zij, na een moeizame tocht omboog, in razende vaart naar beneden suisden. De E.H.B O had dan ook handen vol werk, maar dat had amper invloed op de winterse vreugde.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 10