S)e CeidóeSoii^cmt Sneeuw in geheel het land Oorlog voorkomen eerste doel van Amerika's politiek Eisenhowers jaarlijkse boodschap Beroep van de president op het Congres Mikojan over Molotof c.s. Moskou wil kwestie-Berlijn niet forceren Won ing in brand gestoken De ramp met de gebroken Spaanse dam Wirtierprachi aan 'n Leidse gracht Sneeuwbuien Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 10 JANUARI 1959 50ste JAARGANG No. 14607 BUREAUX: PAPFXGRACHT 32 Advertent. 20826. Giro 103003. Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd.t f 7.50 p. kwart. Franco p.p. 8.Advert.: 17 et p. m.m. Telefoontjes f 1.50 President Eisenhower heeft gisteren in zijn jaarlijkse State of the Union" (toestand van de Unie)-boodschap aan het Congres en het Amerikaanse volk verklaard, dat het eerste doel va het Amerikaanse buitenlandse beleid is: Oorlog op elke plaats en in elke afmeting te voorkomen. Het tweede is: Voorkomen dat een plaatselijk conflict zich zal uitbreiden. Onze geweldige kracht in de lucht is een machtig middel om een alge mene oorlog te voorkomen. Grote en nog toenemende delen van deze een heden kunnen binnen een paar minuten van hun basissen vertrekken. Soortgelijke eenheden maken deel uit van onze vloten. HULP AAN -tONDGENOTEN De president deed op het Congres een beroep om de Amerikaanse hulp verlening aan de bondgenoten over zee voort te zetten en vroeg de Amerikanen steun te verlenen aan een politiek van handhaving van een gezonde economie en van verminde ring van het gevaar voor inflatie. Eisenhower zei, dat de enorme eigen kracht van de Verenigde Sta ten slechts een onderdeel is van die, .welke nodig is voor het verzekeren van de veiligheid. Andere punten van de boodschap van Eisenhower waren: 1) De uitgaven voor de defensie, atoomenergie en buitenlandse mili taire hulp zouden in het belastingjaar 1960 meer dan 178 miljard gulden bedragen. 2) Hij zou een evenwichtige begro ting indienen sluitend op 308 mil jard gulden voor het komende jaar dat naar verwacht wordt de grootste welvaart in de geschiedenis van het land zou brengen. 3) Indien het nationale inkomen en de uitgaven in evenwibht zouden kunnen worden gebracht, zouden de V. S. kunnen uitzien naar een tijdstip in de nabije toekomst dat de nodige lastingen zouden kunnen worden aangebracht. 4) Er kan geen sprake zijn van een soort vesting-Amerika. „De verdediging van de Verenigde Staten en de niet-communistische wereld berust op collectief optreden. Wanneer wij geïsoleerd raken bete kent dit dat wij een gevangenis, niet een fort bezetten". 5) Onze vrienden in West-Europa maken intern een nieuwe periode van kracht mee en zijn in toenemen de mate in staat bedreiging van bui ten af te weerstaan. 6) De Westerse bondgenoten heb ben op zich genomen de bevolking van „vrij Berlijn" te verdedigen te gen elke poging om naar vrijheid te vernietigen. 7) Hij wilde later maatregelen voorstellen, waaronder een nieuwe bestudering van de positie van de V. S. ten opzichte van het Internatio naal Gerechtshof, om te oereiken, dat het recht en niet .et geweld in inter nationale kwesties de doorslag geeft. De president waarschuw >e dat uit gaven voor nieuwe wapens „even wicht en perspectief in onze defensie plannen" eisen. „Wij moeten waken tegen het koortsachtige opbouwen van een enorme bewapening met het oog op een overhaast voorspeld tijdstip van een zgn. grootst mogelijke dreiging van gevaar. De dreiging waartegen over wij gesteld zijn is niet een spo radische of aan een bepaald tijdstip gebonden dreiging, zi. is er voort durend". Mikojan heeft vrijdagavond aan een diner met advocaten in Chicago waar hij de gast van de democra tische leider Adlai Stevenson was gezegd, hoe hij over een aantal in ongenade gevallen Sowjet-leiders denkt. Over Molotof zei hij „Ik heb nog veel eerbied voor hem en ik bewon der hem nog zeer. Hij is echter een conservatief gezinde man. Hij denkt dat alles van vroeger goed is en alles van de toekomst slecht. Hij is nu ambassadeur in Mongolië." Over Kaganowitsj en Boelganin zei hij alleen maar, dat de eerste in sommige opzichten als Molotof was en dat Boelganin nu een belang rijke positie bekleedt als „hoofd van zoiets als één van uw monopolies". Voor Beria had Mikojan geen goed woord over. „Beria kende ik goed", zo vertelde hij, doch ik waardeerde hem niet. Hij was een avonturier, een man die alles zou doen als hij er beter van werd. Hij was een man zonder be ginselen, een soort zakenman in de politiek. Beria had het gehele poli tieapparaat in handen. Hij heeft te rechtgestaan en hij is veroordeeld en terechtgesteld. Sedertdien zijn er in de Sowjet-Unie geen doodvonnissen meer om politieke kwesties geveld." Maar vooral in hei noorden Overal in 't land is gisteren sneeuw gevallen. Hier en daar was er zelfs sprake van een sneeuwstorm. De meeste sneeuw viel in de noordelijke provincies. De gladde wegen hebben het ver keer veel last berokkend. Le slip- en valpartijen zijn niet te tellen, geluk kig echter bleef het getal ongelukken beperkt. Door de gladheid moest de Amster- herzieningen op het gebied der be- damse politie tussen vijf en zeven waar dan die waarvoor ze haar ver wachten te verkopen. In dit geval hebben wij echter niet overvraagd." Met eieren bekogeld. Uitgeweken Hongaren en andere vluchtelingen uit Oost-Europese lan den hebben de Russische plaatsver vangende minister-president Mikojan bij diens aankomst te Chicago gis teren mef eieren bekogeld en uitge- Tientallen politieagenten sloegen met gummistokken op de betogers in om hen terug te drijven. In de ver warring werden Mikojan en de Rus sische ambassadeur in de Verenigde Staten, Mensjikof, gescheiden van de rest van hun groep. Hof'elijker termen De Sowjet-Unie heeft de toon van haar voorstellen voor de toekomst van Berlijn gewijzigd in een nieuwe nota aan de Franse regering, aldus heeft een woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse zaken te Parijs vrijdag meegedeeld. In deze nota tracht de Sowjet-Unie de indruk van een ultimatum, die was gewekt door haar voorstellen aan de _..0_ westelijke mogendheden in november jouwd. Betogers naderden Mikojan jongstleden, weg te nemen. Ondanks de wijziging in de toon bestaat er nog altijd een groot ver schil van mening tussen de Russen en de westelijken over' de toekomst van Berlijn, aldus de Franse woord voerders. In diplomatieke kringen in Londen meende men te weten, dat de Rus sische nota aan de Franse regering voorstellen inhoudt in. dezelfde geest als die, welke de Russische plaatsver vangende minister-president Mikojan aan de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dulles, heeft ge daan. De eerste indruk te Londen van deze voorstellen van Mikojan tot het aan elkaar koppelen van de kwestie- Berlijn en 't probleem van een Duits vredesverdrag is, dat deze het voor het Westen nog moeilijker zullen ma ken om met de regering te Moskou tot overeenstemming te komen. De toegang tot Berlijn. De regering van de Oostduitse de mocratische republiek heeft vrijdag bekendgemaakt, dat zij niet kan toe staan, dat er propagandamaterieel, ontstekingsapparaten voor spring stoffen en ander materiaal voor sa botage en opruiing naar West-Berlijn wordt vervoerd. Er zijn herhaaldelijk pogingen gedaan om ontoelaatbare goederen naar West-Berlijn te ver voeren, aldus de Oostduitse regering. Volgens de Oostduitse regering heeft zij het verkeer tussen de Bonds republiek en West-Berlijn jarenlang gecontroleerd. Uit het beleid van de Oostduitse autoriteiten blijkt, aldus de Duitse democratische republiek dat verkeer geen hinderpalen in de weg legt. Niet overvraagd. Mikojan heeft tijdens een perscon ferentie te Detroit verklaard: „De voorstellen die wij met betrekking tot Berlijn hebben gedaan beschouwen wij als een compromis. Wij suggere ren niet dat de Westerse troepen te ruggetrokken, en door andere ver vangen moeten worden. Berlijn zal een vrije stad zijn, gebaseerd op in ternationale garanties. Zakenlui vra gen soms een hogere prijs voor hun met versterking uitrukken om assis tentie te verlenen bij alle aanrijdin gen, die in de stad plaats vonden. Er waren in twee uur tijds 52 ongeval len met meestal schade. Langs de kusten van Holland en Zeeland bracht de straffe zeewind temperaturen van even boven het vriespunt, waardoor de sneeuw gro tendeels wegsmolt. In het binnenland bleef de sneeuw echter liggen. Uit de noordelijke provincies werd twintig centimeter sneeuw gemeld. Allerwegen rukten dan ook sneerw- ploegen uit om de voornaamste wegen begaanbaar te maken. In de stad Groningen schakelde de reini gingsdienst al 't materieel en diverse sneeuwopruimingsploegen in om de voornaamste wegen berijdbaar te houden. Het gemeentelijk vervoer bedrijf liet extra bussen rijden om het toegenomen passagiersaanbod te verwerken. De autobusdiensten tus- Echtpaar ontsnapte ternauwernood De hoofdbewoner van een pand in de Schoolstraat te Heiloog is gearres teerd op verdenking van brandstich ting in zijn woning. Hij bewoonde de benedenverdieping; op de eerste eta ge woonde een jong echtpaar, dat die dag juist een jaar getrouwd was. 's Morgens vroeg had de hoofdbe woner, de 49-jarige ongehuwde C. K. in de voorkamer van de benedenwo ning het meubilair in brand gesto ken en was daarna de tuin ingelo- sen de stad Groningen en de ver schillende plaatsen in de provincies Groningen, Friesland en Drenthe hadden gisteravond op de meeste lij nen vertragingen van ongeveer drie kwartier, maar de bussen bleven rij den. Ook de spoorwegen hebben op de lijnen Groningen Nieuwe Schans en GroningenLeeuwarden last ge kregen van de uneeuw, voornamelijk doordat op sommige plaatsen wissels kwamen vast te zitten. Er traden ook hier vertragingen op. Na de ongeregeldheden in Congo Twee beelden uit Belgisch Kongo na de ongeregeldheden: boven: burge meester Mbungu van Matete ondervraagt per oonlijk de verdachte demon stranten. Onder: generaal Janssens, commandant van de strijdkrachten, onderhoudt zich met de bevolking van Ndjili. Nog 130 vermisten Dit nummer beitaat uit 12 pagina't vermist. De meesten zijn waarschijn lijk omgekomen. Pas na twaalf uur waren de red- dingsbrgades in staat de ruïnes van I het dorp binnen te gaan toen het wa- j Zoals gisteren reeds in 't kort ge meld heeft een stortvloed van water, ontketend door het doorbreken van een dam in het Sanabria meer, het j ter zakte. Spaanse dorp Rivadelago gistermorgen I j a OA Ingenieurs van de Moncabnl hydro- vroeg overstroomd. 130 van de 500 elektrische maatschappij hebben ge- dorpelingen werden gisteravond nog schat, dat meer dan vijf miljoen ku- i bieke meter kort na middernacht op pen. Boven sliep het niets vermoe dende echtpaar. De vrouw were, gewekt, toen de slaapkamer al in l'diterlaaie stond. Zij wekte haai man en beiden kon den ternauwernood aan de vlammen ontsnappen. C. K. staat als een merk waardig man bekend. De politie on- derzoel of er verband bestaat tus sen de brandstichting en het feit, dat het echtpaar die dag precies een jaar getrouwd was. Zolang het sneeuwwater nog niet langs de halsboord naar binnen druipt en de modder op de weg de sokken doorweekt is de burger bereid het schone van een winterlandschap te waarderen. Vanmorgen bijvoorbeeld was de sneeuw in een groot deel van Leiden nog ongerept en prima geschikt om er een dichterlijk foto'tje van te maken. Zoals deze, genomen van de Oude Vest met een gezicht door de Oostdwarsgracht op de Lichtfabrieken, welke juist een teveel aan stoom met dikke wolken afblazen. (Foto: De Leidse Courant) het dorp neergestort is. Het dreunen van de bezwijkende dam en het loeien van het water kon men horen in dorpen die acht kilometer verder lagen. Een gietregen maakte de omstan digheden nog ernstiger. De reddings brigade» hebben meegedeeld, dat ve len van de inwoners die gered zijn houthakkers zijn die niet in het dorp waren op het ogenblik dat de ramp n jan. zon op 08.45; onder 16.51; plaatsvond. Voorts zijn de meeste ge- maan op 09.35; onder 20.03 redden mensen die wakker waren toen de dam bezweek en de kans kregen naar hoger gelegen grond te (Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt door het KNMI, te 11.15 uur) SNEEUWBUIEN Wisselend bewolkt met op vele plaatsen sneeuwbuien. In het zuidwesten van het land matige tot krachtige noordwestelijke wind en temperaturen om het vriespunt. Elders zwakke tot matige veranderlijke wind met in de nacht en ochtend lichte plaatselijk matige vorst en hier en daar mist. vluchten. Zij zeiden, dat huizen opgelicht werden als lucifersdoosjes en hon derden meters verder uit elkaar sloe gen. De stenen brug over de rivier werd meegesleurd alsof het niets was. Geen huis in het dorp bleef on beschadigd. 12 Jan. zon op 08.45; onder 16.52; maan op 10.03; onder 21.12. De Bilt, Zaterdag 10 uur. Vrijdagochtend bewoog zich een kleine depressie over de Noordzee naar het zuiden. Deze trok in de mid dag over onze westelijke provincies en ligt nu in de omgeving van Frank fort. Vooral in het noorden van het land heeft ze veel sneeuw gebracht. Op Terschelling ligt ongeveer 25 cm sneeuw, op verscheidene plaatsen in Groningen en Friesland bijna 20 cm. In de nacht is het boven Nederland vrijwel geheel opgeklaard, met ge volg, dat boven dit sneeuwdek zeer lage temperaturen werden bereikt. Deelen meldde een minimum van 10 graden. Op het vliegveld Eelde werd 8 graden gemeten, in Leeu warden 7 graden. Een lagedrukgebied boven de Pools- Russische grens diept uit en trekt naar de Oostzee. Het doet de lucht druk boven Scandinavië weer dalen. Over de Noordzee blijven gedurende het weekeinde kleine storingen in zuidelijke richting bewegen. Dit heeft tot gevolg, dat in Nederland de wind overwegend noordwestelijk blijft. De aanvoer van onstabiele lucht houdt daarom aan en er zijn nog meer sneeuwbuien te verwachten. Overdag zal de temperatuur op de meeste plaatsen om het vriespunt schomme len. Des nachts is, afhankelijk van bewolking en wind in de sneeuw ge bieden matige vorst mogelijk. Hoogwaterstanden 11 Januari v.m. 4.50; n.m. 5.05. 12 Januari: v.m. 5.32; n.m. 5.47. Het weer in Europa De weerrapporter. van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI geheel bew. IC. STOCKHOLM 2 OSLO onbewolkt 10 KOPENHAGEN zwaar bew. 3 ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MADRID MALLORCA ALGIERS onbewolkt -3, licht bew. 2 geheel bew. 1 2 licht bew. 1 mist 0 sneeuw 1 onbewolkt 3 licht bew. 5 sneeuw 2 zwaar bew. 4 sneeuw 2 sneeuwbui 1 geheel bew. 1 zwaar bew. 1 sneeuw zwaar bew. onbewolkt half bew. geheel bew. 1 Korreltje De gemakkelijkste manier om zijn gebrek aan smaak te verbergen, is met de mode mee te gaan.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1