Geen overheidsmaatregelen inzake melkbezorging Verwarring rond wei op de uitverkoop Monteur twee en een hall uur tussen liftkabels bekneld Reorganisatie bij grondbelasting VRIJDAG 9 JANUARI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 SS Afstandsverv/arming ieis voor lange tenen? In het dorp Erica, gemeente Emmen, zal in het nieuwe tuinbouwcentrum „Amsterdamse veld" dezer dagen de afstandsverwarming proefdraaien. Door een buizenstelsel van 4H kilometer wordt de warmte naar de kassen geleid. Er is een centraal ketelhuis met twee ketels, die op ruv.e olie branden; elke ketel heeft een capaciteit van 30.000 ramen. Op het ogenblik zijn 25 tuinders op het net aangesloten. Mocht in de toekomst blijken dat dit verwarmingssysteem voldoet, dan zal nog een tweede ketelhuis bijgebouwd worden, waardoor de capaciteit tot 80.000 m3 onder glas toeneemt. Melkhandel heeft verantwoordelijkheid De minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening ad interim, ir C. Staf, acht vooralsnog geen termen aanwezig voor het treffen van voor zieningen ter verzekering van het da gelijks leveren en bezorgen van ver se consumptiemelk. Dit daargelaten de vraag of de minister zelf aan de landbouwwet de bevoegdheid kan ontlenen zulke voorzieningen te tref fen. De minister vertrouwt er op, dat de melkhandel zijn verantwoorde lijkheid in deze zal beseffen. Het Tweede Kamerlid, de heer Vredeling, krijgt dit onder meer ten antwoord op zijn schriftelijk gestelde vragen over de dagelijkse levering en bezorging van consumptiemelk. De heer Vredeling had deze vragen gesteld, nadat in de vergadering van het bestuur van het produktschap voor zuivel op 3 december 1958 de verordeningen, regelende de dage lijkse levering en bezorging van melk, niet de vereiste meerderheid haddien gehaald. De minister ziet hierin vooralsnog geen gevaar, dat de ook door hem ge wenst geachte regelmaat bij de melk- ontvangst in de zuivelfabrieken we zenlijk zal worden verstoord. Wel licht zal de melk in enkele streken van het land, waar in de winter zeer kleine hoeveelheden per veehouder worden geleverd, in dat seizoen nu en dan om de andere dag worden op gehaald. Een dergelijke werkwijze komt de minister echter onder die omstandigheden economisch verant woord voor en behoeft niet tot ach teruitgang in kwaliteit van het te maken produkt te leiden. De melkdetailhandel is tot dusver re verplicht op elke werkdag con sumptiemelk en consumptiemelkpro- diukten aan huis te bezorgen en de voorzitter van het produktschap heeft die bevoegdheid mede te verplichten tot bezorging op door .hem aan te wijzen zon- en feestdagen. Van deze bevoegdheid is gebruik gemaakt, wanneer de weersomstandigheden of het aantal op elkaar volgende zon en feestdagen daartoe aanleiding ga ven. De minister is er zich van bewust, dat als gevolg van het in de toekomst ontbreken van deze verplichtingen en bevoegdheden, de regelmatige voorziening van de consument met Van Nelle bestellen Valse schilfering rond première „Operatie Amsterdam" Klompen met nertzbont bekleed dragen de meisjes, die Nederlandse kaas, bier, borrels en likeuren zullen serveren op de receptie die vooraf gaat aan de wereldpremière van de Brit9e Film „Operatie Amsterdam" op 13 januari a s. te Londen. De film gaat over het tijdens de Duitse inval in Nederland in veiligheid brengen van een grote partij diamant uit de diamantbeurs te Amsterdam via IJmuiden door een Britse onderzeeër naar Engeland. Een Nederlands meis je, gespeeld door Eva Bartok, heeft daarbij haar medewerking verleend. Aan de vooravond van deze, een Nederlands cachet dragende premiè re, tonen zes Hollandse mannequins op een show 35 modellen, toiletten, bontmantels en hoeden, van drie ont werpers W. van Daal, Ferry Offer- man en Max Heymans. Aan de pre mièrebezoekers zullen meisjes in Ne derlandse klederdracht imitatie-dia mantjes uitdelen, daartussen bevin den zich echter drie echte steentjes. Van Nelle bestellen verse melk in bepaalde plaatsen in gevaar zou kunnen komen. Hij ver trouwt er evenwel op, dat de melk handel zijn verantwoordelijkheid in deze zal beseffen. Mede op grond van deze overwe ging vreest de minister niet, dat door het niet aanvaarden van de bedoelde ontwerpverordeningen afbreuk zal worden gedaan aan de propaganda campagne voor het gebruik van melk, welke op het ogenblik wordt gevoerd. Ingevolge de wet op de bedrijfsor ganisatie maak het bestuur van een produktschap de verordeningen, die het ter vervulling van de in artikel 71 van die wet omschreven taak no dig oordeelt ten aanzien van de on derwerpen, waarvan de regeling of nadere regeling aan dat lichaam is overgelaten. Op grond van de ver wachting dat de melkhandel zijn ver antwoordelijkheid in deze zal besef fen, kan naar de mening van de mi nister thans niet worden gezegd, dat het produktschap in de vervulling van zijn wettelijke taak is te kort ge schoten door het niet vaststellen van de bedoelde ontwerpverordeningen. Evenmin als laatstgenoemde wet een verplichting voor het bestuur van het produktschap voor zuivel inhoudt om de onderwerpelijke materie bij verordening te regelen, houdt de het bepaalde bij en krachtens de land bouwwet zodanige verplichting in. Zelfs kan het produktschap aan het bepaalde bij en krachtens die wet niet de bevoegdheid ontlenen de da gelijkse levering en bezorging van melk te regelen, aldus de minister. Van Nelle bestellen De oudste inwoonster van Rotter dam, mevrouw P. van Geen en-Van Yperen, is gisteren 104 jaar gewor den. De vurige wens van mevr. Van Geenen, die al enige jaren inhet Hervormd tehuis aan de Van der Sluysstraat verblijft, is, dat zij ten minste even oud mag worden als een van haar grootmoeders, die de leef tijd van 105 jaar bereikte. Burgemeester Van Walsum en me vrouw Van Walsum hebben de jarige, wier gezondheidstoestand iets te wen sen overlaat, in de loop van de dag een bezoek gebracht. Drinken in diensttijd niet toegestaan Van Nelle bestellen (Adv.) Door een merkwaardige samenloop van omstandigheden zijn twee kna pen van veertien en dertien jaar aan gehouden in Heerlen, wegens een in braak, welke woensdagavond was gepleegd in een woning aan de Burg. Ceulenstraat te Maastricht. De jongens hadden daar een buit van dertig gulden, wat chocolade, bonbons en een fles wijn gedeeld, waren toen naar Heerlen gereisd en hadden daar wat rondgedoold, ech ter zo lang, dat ze de laatste trein naar Maastricht misten. Heel brutaal hielden de knapen toen een surveil lerende politie-auto aan en vroegen de agenten wat ze moesten doen. De politie kreeg argwaan en nam de jongens mee naar het bureau, waar al gauw hun wandaad te Maastricht aan het licht kwam. Een der jongens had de gestolen chocolade nog in zijn zak. De knaapjes zijn al „oude beken den" van de politie en van de kin derrechter. De recherche stelt daar om ook nog een nader onderzoek in naar hun gedragingen in de laatste tijd. «Gemeente-ontvanger* in beroep Van de wal in de slooi Zowel officier als verdachte waren in beroep gegaan tegen een vonnis van de Alkmaarse rechtbank en daar om stond gisteren de 39-jarige oud gemeente-ontvanger van Oude-Nie- dorp opnieuw terecht voor het ge rechtshof te Amsterdam. De gemeente-ontvanger was ten laste gelegd, dat hij 8000,had ver duisterd uit de gemeentekas en dat hij eenzelfde bedrag had weggeno men als secretaris-penningmeester van een r.k. stichting in het dorp. Ook had hij valsheid in geschrifte gepleegd met boekingen van wo- ningbouwpremies. Gedaagde bekende dit en de ver dediger gaf als oorzaak van het mis drijf op, de onvoldoende bezoldiging van zijn cliënt, die in het dorp zijn stand moest ophouden. De Alkmaarse rechtbank had ver dachte veroordeeld tot een jaar, waarvan drie maanden voorwaarde lijk, zonder aftrek van voorarrest. De straf, die het Amsterdamse ge rechtshof gisteren vorderde, luidde een jaar en drie maanden gevange nisstraf met aftrek van zeven en een halve maand voorarrest. 19 cent per rol Italiano, de heerlijke versnapering bij hoest en verkoudheid Ieder jaar, op Driekoningen, worden de Italiaanse politie-agenten bedolven onder de cadeaus van dankbare weggebruikers. Ook de jongeren volgen het goede voorbeeld en dragen hun steentje bij voor „hun beste kameraad". Moeilijk werk voor de E.C.D. vangen. Het is de vijftiende gewor den, maar er zijn nu eenmaal zaken die door middel van handige verkoop acties de indruk kunnen wekken, dat zij uitverkopen, terwijl dit toch niet Wanneer wekt men de indruk in met zekerheid is aan te tonen. Grote opruiming te zijn en wanneer niet? warenhuizen voeren het gehele jaar Dit is de vraag waar de Economische door campagnes, waarin ook deze aan Controledienst zich in deze dagen het begin van het jaar een plaats mee bezig houdt, want het regent krijgt. De vage wetsomschrijving van klachten van winkeliers, die vinden, de uitverkoop maken het verbaliseren dat hun buurman zich bezondigt aan zeer moeilijk. Winkeliers, die werke- overtreding van 't uitverkoopbesluit.lijk aan uitverkoop doen, kunnen dik- De winkelopruiming mag niet eerder j wijls niet verbaliseerd worden, omdat dan 15 januari gehouden worden. De zij niét die indruk wekken en zo zijn aanvang en de duur van de opruiming er gevallen van zaken, die niet uit- worden vastgesteld door het hoofd- verkopen, maar wel die indruk wek- bedrijfschap voor de detailhandel in ken. De laatste kunnen een proces- tEN PRODUCT VAN KING- EN RANGFA3RIEKEN TONNEMA N.V SNEEK (Advertentie) Ernstig aan been verwond Gistermiddag om vier uur heeft de Bredase monteur Verheul met zijn been knel gezeten tussen de kabels van de lift in een warenhuis in Bre da. Na lange en ingespannen arbeid is men er twee en een half uur na het ongeval in geslaagd de monteur uit zijn benarde positie te bevrijden. Op de kabels stond aanvankelijk een druk van 4800 kg: de lift met passa giers en het contragewicht. In het bovenste gedeelte van de liftkoker was de monteur bezig met enkele herstellingswerkzaamheden, terwijl de lift in werking bleef. Waar schijnlijk is Verheul (26) met zijn kleren aan een tandrad blijven haken en zo "tussen de strak gespannen ka bels getrokken. De lift kwam auto matisch tot stilstand. Groot alarm De brandweer werd gealarmeerd, een dokter en enkele deskundigen van de Bredase liftenfabriek. Men liet eerst de passagiers uitstappen en Met ingang van - mei 1959 zal een reorganisatie worden ingesteld bij de controle der grondbelasting. Ingesteld zal worden een bureau grondbelasting te Utrecht. Belast met de controle grondbelasting zullen worden de inspecteurs van registratie en successie te Alkmaar, Almelo, Am sterdam, Arnhem, Assen, Breda, Dor drecht, Eindhoven, 's-Gravenhage, Groningen, Haarlem, 's Hertogen bosch, Leeuwarden, Leiden, Maas tricht, Middelburg, Nijmegen, Roer mond, Rotterdam, Utrecht, Zutphen en wolle. De thans bestaande controle der grondbelasting te Amsterdam, Den Haag, Haarlem, Rotterdam en Utrecht zullen worden opgeheven. stutte daarna de liftkooi met een zware ijzeren bint. Met enige moeite werd ook het contragewicht buiten werking gesteld. Waarna het zwaar ste karwei kwam, het been van de monteur te bevrijden. Moedig gedrag De jeugdige Verheul heeft zich, hoewel hij hevige pijnen leed, al die tijd bijzonder moedig gedragen. Met koffie probeerde men hem zijn be wustzijn te laten behouden, daar het heel belangrijk was, dat hij zelf mee hielp zijn positie te verbeteren. Ook gaf men hem pijnstillende middelen en cigaretten. Om half zeven was de monteur eindelijk bevrijd. Men transporteer de hem naar het Bredasche zieken huis. De toestand van zijn been is ernstig. Van Nelle bestellen (Adv.) Samenwerking in de Europese luchtvaart? Naar het A.N.P. verneemt is dezer dagen te Brussel een conferentie ge houden tussen delegaties van vijf Europese luchtvaartmaatschappijen, nl. de K.L.M. (Nederland), de Sabe na (België), Air France (Frankrijk), Lufthansa (West-Duitsland) en Ali talia (Italië), waarop besprekingen zijn gevoerd over de mogelijkheden van verdere coördinatie en rationali satie van de activiteiten van haar ondernemingen, voornamelijk met het oog op het verdrag van de Euro pese economische gemeenschap. Van de zijde van de K.L.M. en ook van de Sabena, bevestigde mep het feit, dat een dergelijke conferentie onlangs is gehouden. Men voegde eraan toe, dat sedert enige maanden besprekingen over deze onderwerpen tussen de directies van de vijf maatschappijen worden gevoerd en dat eind januari de dele gaties opnieuw tezamen komen. Na dere bijzonderheden over de vijf ge noemde luchtvaartmaatschappijen verstaan onder „verdere coördinatie en rationalisatie van de activiteiten" kon men ons niet verstrekken. In de raad van Europa zijn enige jaren geleden enkele voorstellen ge daan voor integratie van de lucht vaart van bovenaf, maar deze voor stellen werden niet aanvaard. Bij de behandeling van deze voorstellen werd geconstateerd, dat het schema van de luchtdiensten in Europa niet logisch was opgebouwd en zeker niet rationeel werd uitgevoerd. Reeds toen werd de gedachte geopperd, dat eventuele samenwerking tussen de luchtvaartmaatschappijen in Euro pees verband diende tot stand te ko men op basis van vrijwilligheid. overleg met het bedrijfsleven. Destijds zijn hierover meningsver schillen geweest: het midden- en het kleinbedrijf vooral gaVen de voor keur aan een latere datum, de grote warenhuizen echter wilden voor het merendeel liever begin januari aan- verbaal krijgen. Van Nelle bestellen ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijkv ter post moet zijn bezorgd, staan, tus sen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië ss „Algol" (13/1); ss „Gooiland" (15/1). Australië: ss „Zuiderkruis" (14/1). Brazilië Majoor was niet handig: ontslag uit de dienst De krijgsraad te velde-zuid te Den Bosch heeft gisteren een 42 jarige i "^gol" (13/). Canada: ms „Seven majoor van Je luchtmacht, afkom-1 Seas.. (12/1); ss „Averdijk" (14/1); stig uit Hilversum, veroordeeld tot ontslag uit de militaire dienst, en een gevangenisstraf voorwaardelijk met twee jaar proeftijd. De majoor was ten laste gelegd, dat hij het vorige jaar ongeveer 160. teveel had gedeclareerd voor diens- reizen, die hij met zyn eigen auto maakte. De eis van de auditeur-militair luidde 750.boete en een maand voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. ms „Prins Willem III" (17/1). Chili: via New York (14/1). Indonesië: ss „Emaeus" (12/1); ms „Borneo" (15/1). Ned. Antillen: ms „Oranje Nassau" (13/1). Suriname ms „Ama- zonas" (14/). Unie van Z.-Afrika en Z.W. Afrika: ms „Carnarvon Castle" (11/1); ms „Edinburgh Castle" (17/1). Brits Oost Afrika: ss „Jean Laborde" (17/1). Inlichtingen betreffende de ver- zedingsdata van postpakketten geven de postkantoren. Sympathie koestert jongste loot van Castro-stam Hoog op de schouders van grote opstandelingen-soldaten maakte Fidel Castro junior rijn intocht In Havana Aangezien zijn vader voorlopig nog niet naar Havana kan komen, sloeg het enthousiasme van de bevolking prompt op de zoon over en werd het een triomfale intocht voor de 9-jarige knaap, die met de echtgenote en zoon van de voorlopige president Umitia uit New lork was gekomen.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7