Invloeden van seizoen op werkloosheidscijfers SCHUDEL's Jenever STADSNIEUWS H. LOMBERT f Wegenplan rond Leiden moet snel tot ontwikkeling gebracht worden Wilt U iets weten? KORTE golf Gaat Parmentier verhuizen? VRIJDAG 9 JANUARI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 Na een lang durige, slepen de ziekte is in de afgelopen nacht in het St. Elisabethzie- kenhuis, waar hij sinds de eerste jaren van de oorlog inwonend was, overleden de heer H. Lom- bert, die tal van jaren een vooraanstaande plaats had ingenomen in het politie ke en sociale katholieke leven in de Sleutelstad. Geboren op 27 juli 1885 kwam de heer Lombert na zijn schooltijd op kantoor van de wijnhandel Damen hier ter stedè, vanwaar hij werd aangesteld bij de destijds door prof. P. J. M. Aalberse gestichte Katholie ke Sociale Actie, die o.m. de Lelie bioscoop exploiteerde, waarvoor de heer Lombert vele jaren het land doortrok tot het geven van voorstel lingen. Al heel vroeg wijdde de heer Lom bert zich aan het politieke en socia le leven. In de afdeling Leiden van de R.K. Bond van Handels-, Kan toor- en Winkelbedienden nam hij vele jaren een vooraanstaande plaats in. Als penningmeester van de afde ling maakte hij de grote crisisjaren der werkloosheid door rond 1930 en ter leniging daartoe verzette hij ber gen werk. Niet minder actief was hij op het gebied der politiek. De R.K. Propa- gandaclub „De Jonge Garde" vond in hem een steunpilaar zonder weerga en zijn aandeel in de verkiezings strijd van vroeger jaren was zeer groot. Op 16 april 1934 nam hij ten slotte zelf in de plaats van de heer H. M. Simonis die aftrad zit ting in de Leidse gemeenteraad, als hoedanig hij op 31 augustus 1953 na de gebruikelijke vierjarige periode aftrad. Na de opheffing van de KSA trad de heer Lombert op als secretaris van de woningbouwvereniging „De Goede Woning", als hoedanig hij zich ook vele verdiensten heeft ver worven. De laatste vijf jaar leefde de heer Lombert vrijwel geheel teruggetrok ken. Zijn steeds wankele gezond heidstoestand noopte hem zich van alle activiteiten te onthouden, doch ter gelegenheid van z'n 70ste verjaar dag. drie en een half jaar geleden, hebben zijn politieke vrienden nog even zijn onvermoeid streven voor de katholieke zaak doen herop bloeien, toen zij de thans overledene hulde brachten voor al hetgeen hij in de loop der jaren op sociaal en po litiek katholiek terrein heeft ge daan. BIOSCOPEN Casino: „Paris Palace Hotel", 18 jaar. (Donderdag: ,,'t Is feest vandaag", alle leeftij den.). Lido: „Indiscreet", 14 jaar. Luxor: „Het gebeurde op klaarlich te dag", 18 jaar. Trianon: „Jacht op ontvoerde vrou wen", 18 jaar. Rex: „De terugkeer van de on zichtbare man", 14 jaar. GEWESTELIJK ARBEIDSBUREAU LEIDEN De cijfers over de werkloosheid te Leiden, Alkemade, Leiderdorp, Oegst- geest, Voorschoten en Zoeterwoude over de maand december van het vo rige jaar laten zien, dat sinds het ein de van de maand het getal ingeschre ven werklozen met 128 is gestegen. De stijging heeft zich het sterkst voorgedaan in de sector bouwbedrij ven en in de landbouw, maar zij kan in hoofdzaak worden toegeschreven aan invloeden van het seizoen. Aan het eind van 1958 stonden 875 mannelijke werknemers als werk loos ingeschreven, maar 121 van hen Maand werkten onder normale arbeidsvoor- Januari waarden op objecten voor aanvullen- Februari de werkgelegenheid; 75 waren er ge- Maart plaatst bij objecten van de Gemeen- April telijke Sociale Werkverschaffingsre- Mei geling en 18 hadden een tijdelijke Juni werkkring op objecten voor hoof dar- Juli beiders. Er was weinig wijziging in de werkgelegenheid van de metaal-September 322 nijverheid en gelukkig is er in de tex- Oktober 345 tiel-industrie nog volop werk. Als de November 540 vorst weg blijft zal ook de vraag naar I December 974 bouwvakarbeiders wel weer toene- Eind 1958 stonden 104 vrouwen werkloos ingeschreven; er waren er 121 op het eind van november. In de textielindustrie vooral is vrij grote vraag naar vrouwelijk personeel, ter wijl zich ook zij het in mindere mate behoefte aan vrouwelijk kantoorpersoneel doet gevoelen. Overzicht van de arbeidsreserve (mannen) op het einde van de maan den januaridecember 1957 en 1958 bij het arbeidsbureau geregistreerd. 1957 387 305 234 208 Augustus 215 1958 1232 1182 1088 963 796 712 646 572 607 706 747 875 Gebied 1957 nov. dec. Leiden 540 974 Prov. Z-Holland 8315 15045 Nederland 61387 103924 Getal ingeschreven mannelijke werklozen: ongunstige wijzging 1958 t.ov. nov. 1958 nov. dec. absoluut in proc. 747 875 128 17.1 13211 17895 4684 35.5 81103 116371 35268 43.5 ZOETERWOUDE Trekking loterij PIT '54 Maan dag wordt er weer een punt gezet achter de Jubileumloterij van PIT '54. 's Avonds om 8 uur vindt dan de trekking ervan plaats in het Don Boscohuis. Mochten er eventueel nog loten in omloop zijn, dan zullen deze a.s. zondag bij de kerk van St. Johannes Onthoofding verkocht worden, waarbij men, als men nog geen loten heeft, aangeraden wordt zo gauw mogelijk erbij te zijn. Het bestuur van PIT '54 heeft gemeend als tegenprestatie voor het weer zeer goed verlopen van deze loterij ook iets extra's te moeten doen. Er zal daarom naast de alombekende eer- G S. in nota over industrialisatie Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land hebben een nota opgesteld be treffende de industriële ontwikke ling in de provincie. Over de Leidse agglomeratie lezen wij hierin onder meer: In het kader van het voor dit gebied opgestelde structuurplan is een industrieterrein geprojecteerd in de Grote Polder, oostelijk van de stad, ter grootte van circa 100 ha. Tevens voorziet dit plan in een be tere ontsluiting en een sanering van de stad zelve. Uitvoering van deze plannen zal de Leidse agglomeratie ongetwijfeld in staat stellen haar taak lijkheid zullen worden. in het ondustrialisatieprogramma te vervullen. In dit verband zij gewezen op de reeds aanwezige metaalindus trie, die hier ongetwijfeld ook in de toekomst een goede vestigingsplaats kan vinden. Met nadruk moet hier worden opge merkt, dat een spoedige realisering van de voornaamste projecten van genoemd structuurplan van groot belang is. Ook het wegenplan in dit gebied dient spoedig tot ontwikke ling te worden gebracht. Zou hierbij door welke oorzaak ook, een ver traging ontstaan, dan moet ge vreesd worden, dat de hier liggende expansiemogelijkheden, die voor een harmonische opbouw van de agglo meratie en de provincie van het grootste gewicht zijn, niet tot werke- ste prijs van vijftig gulden en de tientallen andere prijzen ook nog een prima fototoestel van een over bekend merk verloot worden. VOORSCHOTEN VANAVOND RAADSVERGADERING. Vanavond om 8 uur komt de raad van Voorschoten in openbare verga dering bijeen. Op de agenda staan o.a. de punten: onderzoek geloofsbrief v. het nieuwe raadslid mevr. A. de Waal Malefijt-Spruijt (VVD) en het voor stel van B enW tot het verstrekken van een overbruggingskrediet aan de heer J. de Graaff voor de bouw van 87 woningen (plan 't Kan). Vraag J. P. de B. te W. inzake „ano niem" kopen. Antwoord: Wanneer men bestelt bij een onderneming, die geen naam en adres opgeeft, doch slechts een post bus-nummer bekend maakt stelt men zich bloot aan het risico, dat er later bij wanprestatie geen verhaal op zal blijken te zijn. U stuurt in goed er- trouwen uw geld op naar een onder neming, die onbekend wenst te blij ven, (waarom?) en koopt dus een „kat in een zak". N.V. Sanders en Co, aan het Leven- daal gaat in etappes een verbouwing uitvoeren, welke resulteren in totale vernieuwing van de gevel aan het Le- vendaa'. Zij is de afsluiting van een serie vernieuwingen in het bedrijf, welke zich tot nu toe achter de gevel heb ben afgespeeld en zij past in het ka der van de gemeentelijke plannen tot verbreding van de St. Jorissteeg en de Korevaerstraat. De beide zijgevels immers zullen nadat de gemeente lijke plannen ter plaa'se zijn gerea liseerd liggen aan de Korevaarstraat en de St. Jorissteeg. In het gemeentelijk wegenschema zullen het café op de hoek van de Korevaarstraat en het Levendaal en de „vogelwinke1" daarnaast moeten verdwijnen, om plaats te maken voor een deel verkeersweg, dat een einde maakt avn de „bajonet-verbouwing" van de Korevaarstraat. De St. Joris steeg zal verbreed worden tot een belangrijke verkeersader welke aan sluiting geeft op de verbrede Water- steeg en de Hooigracht. Het bedrijf van de N.V. Sanders zal dan aan drie zijden aan belangrijke verkeerswegen komen te liggen. Het ligt voor de hand, dat men aan de voorgevel dan ook het representa- Te Delft is overleden de 24-jari- tieve karakter wilde seven, dat nu ge R. Mensonides uit Wonseradeel nog ontbreekt. De ramen zullen een (Fr.). De jongen.an was in de nacht strakkere modernere vorm krijgen, de van dinsdag op woensdag ae Delft' ingangen links en rechts zullen het op de Van Miereveltlaan met zijn I entree van het bedrijf markeren en scooter tegen een stilstaande auto op- langs het dak komt een uitspringende gereden en daarbij ernstig gewond. lijst, die aan de onderzijde met neon Nieuwbouw van N. V. Sanders aan hei Levendaal ie Leiden DJ LI verlicht zal worden. Het beton van rassend in nieuw wegenscnema de lüst tussen ramen van begane grond en eerste verdieping zal ver levendigd worden met verspreide mo- zaieksteentjes. Op het dak zal de naam van de N.V. in Neonletters worden aangebracht. Het totaal aan verbouwingen, die zich ook zullen uitstrekken tot de zij gevels, zal een bedrac van enige hon derdduizenden guldens vragen ook al omdat onder een gedeelte van het bedrijf een sousterrain zal worden gebouwd. Uit het feit, dat met de ver- I bouwing al een begin is gemaakt kan men concluderen, da het niet de be doeling is dit bedrijf naar de rand van de it ad te verplaatsen. Te veel kapitaal heeft men al gestoken in vernieu vingen en restauraties en het gebouw is nu eenmaal niet van dien aard, dat et een andere bestemming j kan krijgen. Bovendien wordt de aanwezigheid in het centrum van de stad van een zeep- en parfumerie- fabriek niet storend geacht. De direc teur v de N.V., de heer P. A. de Jong, deelde ons mee dat de verbou wing geruime tijd in beslag zal nemen en dat er zelfs al ontwerpen zijn voor hoogbouw die de de toekomst mis schien nog eens uitgevoerd -uilen worden. DISTILLEERDERIJ - LEIDEN Naar wij uit betrouwbare bron ver nemen heeft de directie van de N.V. Textielfabriek Johan Parmentier het fabriekscomplex aan de Scbelpenkade aan de aemeente te koop aangeboden. Er bestaat het ernstige voornemen dit bedrijf naar de buitenzijde van de stad te verplaatsen en een nieuwe fa briek te bouwen. Als de R.A.F. gaai verhuizen Dit Is een model-foto van de Armstrong Whitworth Argosy een „vlie gende verhuiswagen", waarvan de Britse R.A.F. er een aantal heeft besteld. Er is ook een burger-uitvoering van de machine, die eerder gebouwd is en waarvan het eerste toestel een dezer dagen de eerste vlucht maakt. H. Fiarischool ie Nieuwkoop feesielijk in gebruik genomen Ondanks het trieste weer wapperde de vaderlandse vlag met de pauselijke wimpel op het gazon vóór de nieuwe H. Hartschool fier aan zijn hoge mast als symbool van de blijdschap over de officiële in gebruikname van deze fraaie parochiële school. Tal van auto riteiten en genodigden woonden de feestelijke opening bij. De feestdag voor de parochie was begonnen met een II. Mis in de paro chiekerk om Gods zegen over het on derwijs in de nieuwe school af te smeken, waarbij onder leiding van zr. Imeldi de meisjes op verdienstelijke wijze de gezangen zongen. Daarna heeft pastoor Van Rooyen het gebouw ingezegend en het zijn bestemming ten dienste van de opvoeding in ka tholieke geest gegeven. Tegen 11 uur was het ruime en ge zellig ingerichte handwerklokaal ge vuld met genodigden. We merkten o.a. het kerk- en schoolbestuur, de Eerw. Overste van de zusters en moe der Leone van het Hoofdbestuur der zusters van J. M. J. uit Den Bosch, burgemeester Van der Weyden met echtgenote, de wethouders E. H. v. Dam en A. Bloos, gemeentesecretaris P. Oskam en de gemeentearchitekt Buys, de Inspecteur van het L.O., de heer L. Schipper, kapelaan Huybers uit Alphen a. d. Rijn, bisschoppelijk Inspekteur in het Dekenaat, pastoor Van der Sman uit Noorden, architekt de Groot uit Uithoorn met echt genote, de aannemer Ant. Kwakken- bos, de onderaannemers G. Leliveld, J. Wetter, M. Breedijk, installateur van de centrale verwarming, Alb. Bots, het voltallige bestuur van de H. Hartstichting, alsmede verscheidene zusters en leden van het onderwij zend personeel. Toespraak van de pastoor. Het is mij, aldus pastoor v. Rooyen, een aangename taak, namens het schoolbestuur u allen van harte wel kom te heten. Wij zijn u dankbaar, dat u aan de uitnodiging om bij de officiële opening van deze nieuwe school aanwezig te zijn, gehoor hebt gegeven. Het is een feestdag voor de parochie nu de school is ingewijd en officieel in bezit genomen is. Evenals de H. Hartstichting en „Aar en Am- stel" sieraden zijn in onze gemeente, zo heeft Nieuwkoop in deze school een sieraad er bij gekregen. Toen ik voor ruim drie jaar hier kwam, lag het plan voor de bouw al klaar en toen eindelijk de vergunning afkwam, dreigde er weer stagnatie door de be stedingsbeperking. Dank zij echter de medewerking van het gemeentebe stuur kon de bouw van deze school nog juist doorgaan. Voor de mede werking en de financiële steun be tuig ik dan ook mijn hartelijke dank en ik hoop dat de samenwerking met het gemeentebestuur zo prettig moge blijven als deze tot nu toe was, ook al tot verwezenlijking van de andere plannen, die reeds lang klaar liggen o.a. 'n nieuwe kleuterschool. Ik dank ook de architekt, de heer De Groot, de aannemer de Fa. A. Kwakkenbos en de onderaannemers. Mijn dank gaat uit naar allen, die in welk op zicht ook aan de tot standkoming van dit mooie gebouw hun medewerking hebben verleend. Ik feliciteer het on derwijzend personeel met deze nieu we school, met haar ruime en lichte lokalen, met veel glas aan alle zijden, waardoor zon en licht vrij spel heb ben en u Eerw. zusters en onderwij zeressen aan de kinderen de nodige levensblijheid kunt schenken. Moge het u onder Gods zegen gegeven zün veel en vruchtbaar te werken aan de opvoeding van de katholieke jeugd en deze op te voeden tot degelijke leden van kerk en maatschappij. Mo ge Gods zegen rusten op dit gebouw en moge zij afstralen op het onder wijzend personeel en de kinderen tot geestelijk en tijdelijk welzijn van de parochie. De worden van de pastoor werden door allen met een hartelijk applaus ontvangen. Onder leiding "an zr. An- gelino hadden de meisjes reeds een keurig welkomstlied gezongen, ter wijl Ria Nieuwenhuizen in een toe spraakje de blijdschap van de kin deren vertolkte over deze mooie school. Toespraak burgemeester. Burgemeester Van der Weyden fe liciteerde mede namens de wethou ders het schoolbestuur met deze prachtige school, waarin naast tech nische kennis en vaardigheden ook onderwijs op katholieke grondslag gegeven zal worden. Goed onderwijs is vooral in deze tijd een noodzake lijk iets. De gunstige sfeer hiervoor is in dit moderne gebouw ongetwij feld ruim voorhanden. Hij hoopt, dat de kinderen hun tijdelijke en eeuwige bestemming mogen bereiken, mede door het werk van het onderwijzend personeel. Voorts betuigt ook hij de dank van het gemeentebestuur aan allen, die hun arbeid hebben gegeven aan de tot standkoming van de school. Gelukwens onderwijs-inspekteur. Ook de Inspekteur van het Lager Onderwijs, de heer L. Schipper, was verheugd over deze fraaie aanwinst in zijn inspektie. De vlag, die hij buiten had zien wapperen was voor hem een symbool van goed nationaal en ook principieel onderwijs. Het on derwijs wordt bepaald door de men sen, die het geven. Dit kan in een oud gebouw ook heel goed zijn, maar in dit moderne gebouw zijn toch wel ideale omstandigheden geschapen. Hij is er van overtuigd, dat het onderwijs goed was in de oude school. Dit zal in deze omgeving ongetwijfeld nog beter kunnen gedijen. Hij dankt de architekt De Groot en ook het ge meentebestuur voor zijn activiteit in deze gemeente waar leven in zit en hoopt, dat ook spoedig de geprojek- teerde christelijke en openbare scho len gerealiseerd zullen worden. De Eerw. Moeder Leone, vertegen woordigend de Congregatie, gewaagt van de doelstellingen der Congrega tie, waarin naast verpleging en zorg voor ouden van dagen nog steeds het onderwijs een van de allervoornaam ste elementen is, ofschoon de gedunde gelederen, die hopelijk weer spoedig mogen worden aangevuld, haar taak op het ogenblik zeer bemoeilijken. Zij weet ook niet, wat de toekomst bren gen zal, maar hoopt dat de zusters hier in Nieuwkoop, mede door de uitstekende samenwerking met het schoolbestuur, nog lange jaren haar beste krachten aan het onderwijs zullen mogen geven. De heer H. Markman spreekt nog namens de H. Hartstichting, waarin de zusters van de school ook haar verblijf hebben. Hij roemt architekt De Groot, die deze mooie school heeft ontworpen en memoreert de mede werking van de katholieke Raads- fraktie toen de plannen voor de school in de Raad kwamen. De heer N. Zwart, raadslid, heeft als vertegenwoordiger van Volkson derwijs met een gezonde jaloersheid dit gebouw betreden, aan de tot stand koming waaraan ook hij zijn stem heeft gegeven. Hij hoopte vurig, dat ook Volksonderwijs binnen afzienbare tijd over zo'n prachtige school zal kunnen beschikken. Dan spreekt de heer A. Voorn, hoofd van de kath. school in Noorden, nog woorden van gelukwens en waar dering tot het schoolbestuur, de ge meente en de architekt, waarna zr. Jacobina als hoofd van de school dank brengt aan allen die hun werk hebben gegeven aan de mooie school, voor de ontvangen gelukwensen en schenken, die zijn aangeboden. Het slotwoord is tenslote taan de heer H. J. Bos als lid van het school bestuur. Na het gebruik van enige verver singen maken de aanwezigen van de gelegenheid gebruik het gebouw te bezichtigen. Ouders en verdere belangstellen den hebben daartoe de gelegenheid a.s. zondagmiddag van 2—4.30 uur. In de namiddag heeft pastoor Van Rooyen, in tegenwoordigheid van de kinderen, de zusters, 't onderwijzend personeel en het schoolbestuur, de de Intronisatie verricht, waarmee de ze school op plechtige wijze aan Chris tus is toegewijd. Het fraaie en moder ne H. Hartbeeld is de school aangebo den door de architekt, de heer De Groot. Groot kippen-ei De veehouder C. Verhaar raapte een kippenei, dat niet minder dan 110. gram woog. Voor de kippenfamilie beslist een voor beeld, dat navolging verdient. Geboren; Johanna Theodora Ma ria dr van J. A. Schutter en M. Th. Pieterse; Maria Johanna dr van A. Hoogerwerf en J. Loogman; Catha- rina dr van B. Voorbergen en G. v. d. Neut; Wilhelmina 'irkje Alja dr van C. N. van Schaik en W. R. v. d. Weerd.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 6