B. d e KONING UIT DE OMGEVING 6.90 8.45 1.85 7.45 8.95 2.25 PTT-weekloners voortaan op maandsalaris De inbraak bij Lampe EN TRALIu KORTE golf Speciale verlioop SÜPRil lakens „MASTER SHEETS" Bijpassende sloop voor 25 cent Gemeenteraad Voorhout VRiJDAG 9 JANUARI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 hiermede in de toekomst zullen kun nen ontvangen zal hun dus niet ont gaan daar zij ondanks hun maande lijkse salaris-uitkeringen weekloners blijven in de zin van het bezoldi gingsbesluit rijksambtenaren. De opzet. Het PTT-plan voor de overschake ling van weekloon naar maandsala ris is als volgt: Vrijdag 29 mei ontvangen de weekloners hun laatste weekloon. Vrijdag 5 juni wordt een gratifica tie van één weekloon uitbetaald. Vrijdag 12 juni wordt een voor schot ten bedrage van één weekloon gegeven. Vrijdag 19 juni wordt het eerste maandsalaris ontvangen. Het salaris voor de volgende maanden wordt resp. uitbetaald op dinsdag 21 juli. vrijdag 21 augustus en dinsdag 22 september, waarmede de definitieve uitbetalingsdatum is bereikt. Het op 12 juni betaalde voorschot zal in twaalf termijnen, dus in één jaar, dienen te worden terugbetaald. Als Min. Struycken met plan accoord gaat Indien de minister van Binnen landse Zaken accoord gaat met een desbetreffend besluit, dat de direc tieraad van de PTT onlangs genomen heeft, zullen alle weekloners van Porterijen, Telefonie en Telegrafie 35.000 in getal ingaande 1 juni a.s. maandsalaris gaan ontvangen, aldus meldt De Telegraaf. Men zal aan alle weekloners bij gelegenheid van deze grote over schakeling een gratificatie uitbetalen van een extra weekloon. Dat gaat de PTT ongeveer een bedrag kosten van drie miljoen gulden maar de be sparing op het aantal uren, nodig voor het uitbetalen van salarissen, is zo groot, dat men de post „on voorzien" in de loop van de volgende jaren ruimschoots zal terugverdie nen. Sociale overwegingen. Bij de directie van de PTT is men er zich wel terdege van bewust, dat het besluit om een uniforme maand geld-regeling in te voeren, niet bij alle weekloners met geestdrift ont vangen zal worden. Na diepgaande studie is men evenwel tot de slotsom gekomen, dat de overschakeling, die wordt voorgenomen eo grond van sociale overwegingen, geen over wegende bezwaren ïal kunnen vin den. De regeling geldt niet voor de zeer kleine groep van nachttelefonisten en werksters, voor wie het loon van Een jaar en zes maanden gevange de PTT in vele gevallen maar een nisstraf met aftrek vorderde de of- bijverdienste is. i ficier van justitie bij de Haagse De voorgenomen omzetting van Rechtbank tegen een 44-jarige koop- weeksalaris op maandsalaris is mo- i man, een jaar en negen maanden gelijk geworden door de salaris- j m.a. tegen een 24-jarige los-werkman technische mogelijkheden, die ver- en een jaar met aftrek tegen een 21- meld staan in het bezoldigingsbesluit jarig banketbakker, allen te Leiden rijksambtenaren. Naast de hierin Deze hadden op 19 oktober een vastgestelde weeklonen zijn ook de brandkast weggenomen bij modema- daarmee corresponderende maand- gazijn Lampe aan de Breestraat, De bedragen daarin vastgesteld en ook buit bedroeg elfduizend gulden, opgenomen. I De moderne beloningssystemen, I verdachten zouden een zoals werkklassificatie en meritrating i "e^,oen gehad, dat er bij de fir- die t.z.t. ook door de regering <en|ma zeven zakjes met geld zó voor dus door het Staatsbedrijf der PTT) gijpen lagen. Ze gingen er heen en zullen worden doorgevoerd zullen een van 11611 klom door een w.c.- het eerst van toepassing worden ge- raampje, waarna hij de deur voor bracht op de weekloners laagstbe- de anderen open maakte. Hoe het zoldigden). drietal ook zocht, de zakjes waren Het douceurtje dat de PTT-ers I nergens te vinden. Wel ontdekten ze in de winkelruimte een kantoortje en daarin een brandkast. Na vergeefs te hebben geprobeerd de brandkast ter plaats te openen, namen zij de hele kast maar mee naar het huis van de koopman. Daar werd de brandkast De 16-jarige scholier A. van open gemaakt, waarbij ook aanwezig Ernst, is gisteravond om het leven ge- was een 34-jarige schilder uit Lei De erepromotie van baron de Vos van Steen wijk, president-curater van de Leidse universiteit, is bepaald op wonsdag 21 januari te 15.00 uur in de stadsgehoorzaal te Leiden, aldus me dedelingen van de senaat van deze universiteit. De baron De Vos van Steenwijk ontvangt de graad op voorstel van de faculteit der rechtsgeleerdheid op grond van zijn verdiensten op be stuurlijk gebied. Dezer dagen is in de kathedraal van Cincinatti (V.S.) de „Missa Fes- tiva" van de Haagse toonkunstenaar Marius Monnikendam uitgevoerd. De waardering voor dit werk was zo groot, dat Marius Monnikendam dire .t daarop een opdracht heeft ontvangen voor het schrijven van een mis met dubbel koor. Ongeveer te zeLfder tijd is in New York Monnikendame concerto voor orgel en strijkorkest ten gehore ge bracht. HAAGSE RECHTBANK. De onderhoudsmonteur zelf stond ook terecht. Hij had de bandrecorders niet in eigendom gehad, maar in huurkoop en ze toen weer verkocht. De verdachte, al driemaal veroor deeld, hoorde thans tien maanden ge vangenisstraf met aftrek, waarvan drie voorwaardelijk, tegen zich eisen. Uitspraken 22 januari. OEGSTGF.EST Flatbouw aan de Hofdijck. Door architect K. Landers te Rotterdam is namens de Pensioenraad te 's-Gra- venhage het bouwen van 96 flats aan de Hofdijck opgedragen aan de firma R. Min te Limmen (N.H.) voor een bedrag van ongeveer anderhalf mil joen gulden. N00RDWIJK ker hoopte dan ook dat in de toe komst het bestuur op aller medewer king mag rekenen. Na dit officiële gedeelte werd de leiding van deze avond overgedragen aan de be kende conferencier Henk Steenvoor den die geheel belangeloos een „up to date" programma had samenge steld, waarbij hijzelf als „de korte" en Frank Vink als „de lange" een kostelijke inleiding hielden, waarom geschaterd is van het lachen. Dat kosten noch moeiten waren gespaard bleek wel uit de keur van artisten als „De washborders" met hun muzi kale comede die in Amerikaanse stijl, Harrison, een droogkomische jongleur, die verrassende staaltjes liet zien van zijn kunnen. George en Ferry de zingende dwazen, waren een voortreffelijk span, zowel in zang als voordracht, hetwelk dan ook een geweldige bijval ontving. De muzikale omlijsting was in uitsteken de handen bij Johny Boelé als accor deonist en Joop Privé als drummer. Bijeen een zeer geslaagde avond, waarop het bestuur en de jeugdcom missie, maar ook de bezoekers, met vreugde kunnen terugzien. Loop der bevolkng. De stand van de bevolking van Noordwijk op 31 dec. 1958 was als volgt: geboren 172 mannen en 169 vr. in totaal 341; komen op het Stationsplein te Apel doorn. De jongeman postte in de brievenbus aan het station een brief op het moment, dat uit de Stations straat een autobus van de Veluwse autodienst naderde. Toen de chauf feur van deze autobus de bocht naar links wilde nemen, gleed zijn wagen ten gevolge van de gladheid door, waardoor de jongen tussen de bus en de muur van het station beklemd raakte. Door de gladheid van de weg verloor gisteren de" bestuurder van een personenauto, de 26-jarige, ge huwde H. J. Henraat uit Oosterhout, de macht over het stuur en vloog in den. Deze kreeg duizend gulden mee, Volgens één van de inbrekers was dit de man geweest, die de tip had ge geven, maar N. ontkende dit. Die duizend gulden zou hij later uit angst op straat hebben weggegooid. „Dat kan natuurlijk wel, maar het geld is nooit gevonden", zei de president. Tegen N. werd honderd gulden boete of twintig dagen geëist en zes maanden voorwaardelijke straf met drie jaar proeftijd. De koopman was al vijfmaal ver oordeeld, de los-werkman al vier maal. „Ik ben er ingelopen', zei de banketbakker. „Ja. u bent Lampe in- Steenbergen tegen een boom. De wa- gelopen, dat weten we", repliceerde gen sloeg over de kop, de chauffeur i de president. De banketbakker ver was op slag dood. De posthouwer F. Housen is gis termorgen in de ondergrondse wer ken van de Oranje Nassau III te Heerlen, door een van een helling af komende slede zodanig aan het hoofd geraakt, dat hij ter plaatse aan de verwonding overleed. De heer Hou sen was 55 jaar oud en gehuwd. Hij woonde te Heerlen. - Twee Nederlandse zeelieden zijn telde dat hij die avond gedronken had en dat hij daar niet tegen kon. „Andere had ik het nooit gedaan". Uitspraken 22 januari. LEIDSE KOOPMAN TEN ONRECHTE IN VOORARREST. De officier van justitie bij de Haag se Rechtbank, mr. Dyserinck, heeft tegen een 3Ó-jarige koopman uit woensdag tijdens het zware weer Leiden tweehonderd vijftig gulden op de Noordzee het slachtoffer ge- boete of dertig dagen en zeven maan- worden van het verschuiven van de den voorwaardelijke gevangenisstraf deklading op het Groningse kust- j met drie jaar proeftijd geëist wegens vaartuig „Vedette". Een van dei heling van twee bandrecorders. Deze slachtoffers, de 19-jarige P. Ekhart1 eis was voor de advocaat van ver uit Roden overleed aan de gevol- i daehfce, mr. Tj. D. Schaper, aanlei- gen van het ongeluk. De 22-jarige J. ding om verontwaardigd op te mer- Laadstra uit Haarlem liep zware I ken, dat zijn cliënt al ongeveer twee kneuzingen op. I maanden in voorarrest zit. De koop- In Boswell in de Amerikaanse man is als gevolg van de ijzeren tucht staat Oklahoma zijn donderdag zes- in Scheveningen per dag een half tien leden van een negerfamilie i pond afgevallen. Nu blijkt achteraf moeder, tien kinderen en vijf neven j dat hij volkomen ten onrechte vast en nichten door brand in hun wo-1 heeft gezeten. „Heb ik daarvoor vier- ning om het leven gekomen. De va- j maal zonder succes getracht die man der was aan het jagen. uit voorlopige hechtenis ontslagen te Volgens de „G?menebest-organi^fM|HMa|HH|HMHBBAHH voor prijzen lager da Vcistge telde abr eKsprijzen en bij aankoop </an esk taken een Dit is voordeel van de bo venste plank. Het beste Twentse graslinnen. Vol komen gegarandeerd. Amerikaans verpakt in nlastic. Zorgvuldige af werking. Zowel in ge zoomd als prachtig gebor duurd. Ook U heeft hier- OUDERAVOND SJC. Onder grote belangtselling, zo groot, dat de grote zaal van hotel „Royal' nog te klein bleek te zijn, heeft gisteravond de jaarlijkse ouder avond plaats gevonden van de jeugd van SJC. Uit de grote opkomst concludeerde de wnd. voorz., dat het werk van S.J.C., terzijde gestaan door de volijverige jeugdcommissie, om de jeugd onder te brengen in een ver antwoorde ontspanning door de oudere op prijs wordt gesteld. Deze conclusie werd nog versterkt, door de grote en daadwerkelijke mede werking, ondervonden als een beroep werd gedaan om middelen bij el kaar te krijgen om dit jeugdwerk te kunnen voortzetten, waarvoor hij namens het bestuur hartelijk dankte. Zeer geslaagd noemde spr. de door de jeugdcommissie zo perfect opge- 1 overleden 44 mannen en 75 vr., in zette „konijnenactie onder leiding totaal u9 geboorteoverschot 128 van de heer Q. Caspers maar bo- m en 94 vr toUal 222. venal bracht hij dank aan Joop v. d. i Ingekomen 464 mannen en 780 vr., Zalm. de motor van de jeugdcom-1 in toUa] 1244; vertrokken 440 m. en missie, die op voortreffelijke1 wij ze 715 vr> in toUal 1155; vestigingsover- de bijna 200 jeugdleden van SJC in schot 24 m. en 65 in totaa, 89. het gareel heeft weten te houden. Totale vermeerdering 152 mannen en Dat voor dit jeugdwerk veel geld- lf-)9 vr jn totaa, 311 De bevang middelen nodig waren illustreerde op 31 dec l95% bedroeg 8707 m. en spr. met enkele voorbeelden. Spre- 9786 in totaa, 18496 De stand in i 1957 was 18185, in 1956 18087, in 1955 17354, in 1954 17444. SASSENHEIM PLAN BIJDORP KOMT TOT LEVEN Aan de Firma Hulsebosch uit Nieuw- Vennep is door B en W opdracht ge geven tot het bouwen van 16 wonin gen in het „plan Bijdorp". Deze wo ningen zijn van het plan van 34 waar- voor een bouwvergunning was aan- j gevraagd. Het zijn eengezinswoningen met 6 slaapplaatsen. Een blij geluid aan het begin van het nieuwe jaar. Op de oversteekplaats van de ver- keersbrigadiertjes aan de Parklaan werd woensdagmorgen om half negen het 5-jarig zoontje van de fam. V. jiangereden door een auto, bestuurd Joor de heer B., alhier. Nadat het slachtoffertje een wo ning was binnengedragen, werd bij jp doktersadvies naar een ziekenhuis in Leiden overgebracht, waar opera tief ingrijpen noodzakelijk bleek. De toestand van het jongetje is redelijk wel. Toneelavond KAV. De grote zaal .-&n het KSA-gebouw was geheel ge vuld toen de presidente, mevr. Van Nobellen— Warmerdam, alle aanwe zigen een welkom toeriep, bijzonder de zuster var. gezinszorg, mej. Groe- nesteeg, het bestuur der KAB en de besturpn der KAV atd Lisse, Voor hout en Oegstgeest. Ze sprak woorden van dank aan de leden voor hun naas teliefde Door hun offer was men in staat geweest met het Kerstfeest 74 personen, waaronder zieken, ouden van dagen en eenzamen, iets aan te bieden. Na nog enkele mededelingen 1-pere. 150x220 2-pers. 180x230 Royale SLOOP Glad Glad Glad Gebord. Gebord. Gebold. Nu bovendien bij aankoop van elk laken een OJT bijpassende sloop voor L J cent Haar l.siraat Hoek Donkersteeg Leiden vroeg zü de aandacht voor de afd. dames-toneel, die voor het voetlicht bracht een drama in drie bedrijven van Arie v. d. Lugt „Ster-Sikkel- Kruis". Dit stuk was voor de speel sters een zware opgave. Het gai een beeld van het leven in een concentra tiekamp achter het ijzeren-gordijn. De zaal,leefde geheel mede met de speelsters, die het zware stuk prima vertolkten. Vooral mevr. De Zwart, die de volksvrouw Frau Hassenbrot vertolkte, speelde voortreffelijk. De speelsters kregen aan het einde een welverdiend applaus. De presidente bedankte hen hierna voor het prach tige spel waarna men overging tot de verloting. Het muzikale gedeelte der avond werd verzorgd door „The Black Stars". Poging tot inbraak. In de nacht van dinsdag op woensdag j.l. hebben onbekenden getracht in te breken in het Purfina-tankstation aan de Rijks weg nabij de Kaag. Zij zijn, na een ruit ingedrukt te hebben, vermoede lijk in hun bezigheden gestoord. Er werd niets ontvreemd. Tafeltennisclub „Sassenheim". Voor het eerst hebben de junioren 'n competitiewedstrijd gespeeld en wel tegen Avanti II te Hazerswoude, de uitslag werd 55. Het team bestond uit de heren Miullekom, Groeneveldt en Gerrits Het was een aantrekke lijke w.dstrjjd, waa.m vooral Groe neveldt opviel. Het programma voor de eerste 4 weken is als volgt: 10 jan. TCB I—Pitt '54; 17 jan. Seilla I— TBB I; 24 jan. TCS IAATC II; 51 jan. Baronie IITCB I. De wedstrijd van 10 januari a.s. wordt gehouden in de zaai van de Oude Post te Sassen heim. Maandag j.l. is het tweede team naar Lisse geweest, waar de strijd werd aangebonden tegen Reflex "3. Uitslag 100 in het nadeel van TCS. HAZERSWOUPE BROMFIETSERS SLACHTOFFERS VAN BOTSINGEN Een bromfietser, rijdende op het langs de Rijksstraatweg aan de Rijn dijk gelegen rijwielpad, werd ver blind door het licht van een hem tegemoet rijdende auto. Hij merkte echter niet, dat voor hem uit nog een bromfietser reed. Hij reed deze aan en kwam door de botsing te vallen en liep een hoofdwond op. De EHBO „Rijndijk" verleende eerste hulp. Een botsing op de Gemeneweg na bij de spoorwegovergang tussen een bromfietser komende van Hazers woude dorp en een wielrijdster ko mende vanaf de Rijndijk, was van ernstiger aard. De bromfietser moest met een hersenschudding en hoofd wonden naar het Academisch Zie kenhuis te Leiden worden vervoerd. De wielrijdster kwam met de schrik vrij. Ook hier verleende de EHBO „Rijndijk" hulp. LEFMUIDEN ONGEVAL IN LEGMEER De heer W. M. Horsman alhier reed op zijn bromfiets van zijn werk naar huis in de morgenuren terwijl het donker was. Doordat het tege moetkomende verkeer een verblin dend licht voerde kon de heer Hors man een aanrijding met een voor hem uit lopende 85-jarige dame, mevrouw Kuiper, niet voorkomen. Hij raakte haar aan de linkerzijde en verloor daardoor de macht over het stuur. De bromfietsberijder kwam daardoor zodanig te vallen, dat hij een zware hersenschudding en enige verwon dingen aan zijn gelaat opliep. De ma teriële schade was gering. Mevrouw Kuiper werd aan haar been gewond. Seizoen-werkloosheid in bollen streek groter dan vorig jaar Invloed van de mechanisatie satie voor wetenschappelijk en indus trieel onderzoek" is men er in ge slaagd de regenval in het gebied van de sneeuwbergen in Zuid-oost- Australië door het bestrooien van wolken kunstmatig met ongeveer vijf tien procent te vergroten. Ook elders in Australië zijn proefnemingen aan de gang. Leden van de Australische maan- waarnemersclub zijn de mening toe gedaan, dat een van de gedeelten van de Russische ruimteraket thans om de aarde cirkelt en mogelijk met het blote oog waarneembaar is. In Mel bourne zou men een cylindervormigi voorwerp hebben waargenomen, dat zich in het westen in de richting noord-zuid voortbewoog. Geen der thans rond de aarde draaiende kunst manen beweegt zich in deze richting. Overstromingen hebben in Mid- den-Java grQte schade aangericht. Als gevolg van de hevige regens zijn de rivieren buiten de oevers getreden, waardoor uitgestrekte gebieden on der water kwamen te staan, en 70.006 mensen moesten worden geëvacu eerd. Het zwaarst getroffen zijn de gebieden rondom Solo en Demak. —Bij Scarlet Hca„ (Schotland) is vrijdagochtend het 274 ton metende Britse vissersvaartuig „Freya** ver gaan. De Belgische treiler „St Jan Berchmans" heeft op drie '..a alle be manningeleden ered. De reddings boot van Wick is uitgevaren om naar de vermisten te zoeken. Het bollen vak is de winterslaap in gegaan en ook de haringvisserij be- krijgen?", zo riep de raadsman uitheft momenteel niet bepaald een Hij vroeg overigens vrijspraak voor de heling en onmiddellijke invrij- j E» «h Se «e dirertew »an heidstelling van zijn cliënt. het Arbeidsbureau te Lisse, de heer De officier van justitie zei in zijn j p. Maas, vraagt hoe het mom en- repliek dat hij er bij zijn eis van uit was gegaan, dat de verdachte in vrij- met werkgelegenheid in zijn heid verkeerde, want het komt nietgewest is, dan vertelt hij dat het aantal werklozen in één maand van 280 op 1241 Is gekomen. En zowel in het rayon Lisse als in dat van Kat wijk liggen de cijfers hoger dan ver leden jaar om deze tijd. In 1957 waren gemiddeld 11 van de 1600 beroeps beoefenaren werkloos in het rayon Katwijk en 9 in Lisse. Voor 1958 zijn de cijfers resp. 23 en 19. En men behoeft waarlijk geen deskun dige op de arbeidsmarkt te zijn om te beseffen, dat deze cijfers te den ken geven! In het rayon Lisse was het aanbod van bouwvakarbeiders geringer dan in december 1957, terwijl ook de vraag groter was. In de metaaimj verbeid is het even wicht tussen vraag en aanbod zo on geveer bereikt. Was het tot voor kort nog zo, dat een vrij groot aantal be drijven in deze sector maar een be ven, maar ter zitting bleek'dat dit j perkt aantal uren werkte (betgeen het pseudoniem was van iemand in 1 men niet anders dan een vericapte wiens aanwezigheid de onderhouds- j werkloosheid kan noemen), aan die monteur was geweest bij de verkoop.! situatie is thans een eind gekomen. „Ik dacht d.at de monteur in diens] De heer Maas verwacht, dat in de- opdracht handelde", zei de koopman, ze maand weer heel wat bloembol- veel voor dat men voor dit feit voor arrest oplegt. „ïk val in voor een zieke ambtgenoot. Als ik mij had ge realiseerd dat verdachte in de ge- vanenis vertoefde dan had ik zeker gevangenisstraf gevraagd", zo zei de officier. Mr. Schaper kon er begrip voor hebben dat de officier inviel voor een zieke collega, maai' hij vond het toch tenminste eis dat hij zich be hoorlijk van de omstandigheden zou overtuigen. De rechtbank besloot, na raadkamer, de koopman onmiddellijk vrijheid te stellen. De koopman had tevoren al be toogd te goeder trouw te zijn ge weest. Hij had eerst van de 36-jarige onderhoudsmonteur J. S. uit Leiden, die hij van gezicht kende, een be schadigde bandrecorder gekocht en later een zo goed als nieuwe. Hem werd verweten dat hij in zijn regis ter een andere naam had ingeschre lenbedrijven werkkrachten zullen aantrekken. Dat zullen dan voorna melijk de detailhandelaren zijn. En kelen zijn trouwens al begonnen en het aantal werkzoekende vrouwen, dat in het begin van deze maand nog 130 bedroeg is dan ook al gedaald tot 85. Wanneer er geen vorst komt anders zetten de bollenhandelaren er weer een punt achter omdat de gladiolen e.d. anders zouden bevrie zen, zal dat aantal deze maand snel teruglopen. In Lisse verwacht men, dat een niet onbelangrijk deel van de werk loze landarbeiders voorlopig nog zon der werk zal blijven i.v.ra. de steeds verdergaande mechanisatie der werk zaamheden: machinaal ploegen in plaats van diepdelvem de onkruidbe- strijding met chemische middelen e.d. In het rayon Katwijk was het aan bod van bouwvakarbeiders ook lager dan verleden jaar. Vraag en aanbod zijn hier nagenoeg in evenwicht. Een verontrustend verschijnsel noemde de heer Maas het, dat men in visse rijkringen de jeugd te weinig in het werk betrekt. Bijna 50 van nage noeg 300 werkloze vissers behoort tot de groep jeugdigen. Men verwacht dat het aanbod in de loop van deze maand nog wel zal toenemen. Aan de andere kant zullen ook diversen, aldus de heer Maas, overstappen op de trawlvisserij. Het streven daartoe bestaat wel, maar nog in te geringe mate. Gok in Katwijk en omgeving was een stijging in het aantal werkzoe kenden te constateren in vergelijking i matiek-bestrijding te 's Gravenhage met verleden jaar. j een jaarlijkse subsidie te geven van Al met al: geen beek! dat de bur- ©ent per inwoner, ger moed geeft! De heer Buck wilde hier één cent De gemeenteraad van Voorhout kwam gisteren in openbare vergade ring bijeen. Bericht van verhindering was binnengekomen van de heer J. Warmenhoven, wegens ziekte. De voorzitter wenste hem een spoedig herstel toe. Besloten werd, de wethouderswedden met 20te verhogen. Binnengekomen was het jaarverslag ven de stichting ter be vordering der schooltandverzorging in het district Bollenstreek. De heer AUard was in principe tegen deze regeling, omdat hij hierin zag een verkapte concurrentie met de tandartsen. Aan de eigenaren van de percelen Juliar.alaan 1. 15, 17 en 31 zal een strookje grond in eigendom worden overgedragen. De overdrachtskosten komen ten laste van de gemeente. Prijs 4,— per m2. De heer Borst ziet hier een onbil lijkheid. De bouw van deze wonin gen ontmoette indertijd grote tegen werking. Aan de eigenaren is toen niet voldoende grond toegewezen, aldus spr. Hij stelde voor, dit voor stel terug te nemen, en deze grond om niet aan de bewoners toe te wij zen, en dan de overdracht door be langhebbenden te laten betalen. Deze mening werd in de raad niet gedeeld. Men vond het voorstel van B. en W. zeer normaal. De heer Van der Lans juichte het zelfs toe. Het werd dan ook aangenomen met de aantekening, dat de heer Borst er tegen is. De gemeenterekening over het dienstjaar 1956 werd vastgesteld. De commissie tot onderzoek had nogal enige opmerkingen. Dit alles kwam voort uit een gebrek aan personeel, volgens de voorzitter. Er komt dan ook spoedig een voorstel om nieuw deskundig personeel aan te stellen. De voorzitter dankte de commissie voor het vele werk dat zij heeft ver richt. De heer Jansze had veel lof voor het werk van de commissie. De heer Buck laakte de grote ach terstand in ontvangsten en uitgaven, en hoopte, dat hier in korte tijd ver andering in komt. B. en W. stelden voor om aan de Nederlandse Vereniging tot Rheu^ van maken, wat algemeen werd goedgekeurd. Van 39 woningen van complex I van het woningbedrijf der gemeente, zullen de schuren vernieuwd wor den Dit gaat gepaard met een huur prijsverhoging van 0,30 per week per woning. De houten schuren zul len door stenen worden vervangen. Als kapitaalverstrekking aan het woningbedrijf zal beschikbaar wor den gesteld, een bedrag van f 35.000,De heer Borst zag liever een huurverhoging van 50 ets per week. Dit vond geen ondersteuning. Bij de rondvraag bevreemdde het de heer Van den Nouland, dat aan het bekroningsfonds van de Winter- flora 30,was geschonken, zonder dat hier een raadsbesluit van was. De tijd hiervoor was te kort. aldus de voorzitter. De schenking werd goedgevonden. De heer Borst, bracht in een op schrift gesteld betoog de uitspraak op 2 december van de Hoge Raad ter tafel, waarin de oud-wethouder drs Derksen van belediging werd vrij gesproken „Thans heeft de waar heid gezegevierd", zeide spr. Hij deed hierbij een felle aanval op de heer Van den Nouland en bracht hierbij de gehele voorgeschiedenis ter sprake. De heer Van don Nouland beant woordde de heer Borst en sprak de door deze aangevoerde argumenten met kracht tegen, waarbij ook hij de details van de voorgeschiedenis be handelde en een andere voorstelling van zaken gaf. Nadat beide heren zich hadden uitgesproken, sloot de voorzitter de discussie. De heer Van der Tang (C.H had grote waardering voor de nieuw jaarsreceptie. Ook de burgerij was hierover enthousiast. Hij laakte de houding van het per soneel van „Openbare Werken" dat belast is met de vuilnisophaaldienst. Hoewel hij hun gaarne een extraatje gunt, kon hij zich er niet mee ver enigen dat zij langs de huizen nieuw jaar wensten. Dit vond hij een bla mage voor de gemeente. Wethouder De Groot vond het misplaatst dit in een openbare ver gadering te brengen. Hij had liever een suggestie gezien, hoe dit extraat je te geven. De heer A. Jansze (A.R.) was het met zijn fractiegenoot niet eens.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 5