Scherp Concert Radio Philharmonisch Orkest Nieuwjaarsreceptie Gemeenteraad van Noordwijkerhout hield onteigening „St. Victor-plan" aan POTLOOD EN GEEST r P P 1 n a a E P L t t t koninklijk paar VRIJDAG 9 JANUARI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 17AN HET CONCERT, dat Willem van Otterloo gisterenavond in de Gehoorzaal gaf met het Radlo-Phil- harmonisch orkest (in onmiddellijke uitzending voor de radio) zal heel veel in herinnering zijn gebleven bij de talloze concertbezoekers en luiste raars. Wij, die van Otterloo zo vaak mogen bewonderen in zijn musice ren, hebben zijn volledig beeld als di rigent leren waarderen; zijn veelzij digheid, zijn gevarieërde programma, keuze, zijn kennis en karakteristieke inzichten; vaak veroverend, steeds aanvaardbaar om zijn nooit overdre ven, maar duidelijke bedoelingen en contrasten. Nooit zal hij iets in zijn indicaties verzuimen. Een orkest weet, wat het aan hem heeft, want nauwkeurig weet hij de mogelijkhe den van een partituur tot klinken te brengen. Zo leidde hij de Radio- Philharmonie met meesterschap. Wij hoorden allereerst .Ouverture Oberon" van Carl Marie Von Weber. Eerst: het toverhoornmotief; de aan- hef van de Ouverturen, maar wij ko men niet dadclnk onder de bokorlng van de schildering van hot elfenland en de sprookjeswereld. De acoustiek van onze Gehoorzaal is nu eenmaal niet flatteus, en de uitvoerenden moeten hiermede terdege rekening leren houden, wat later op de avond inderdaad meer en meer gelukte. Dan de volstrekt persoonlijke taal van Janatsjek Sinfonletten; imposant, zeer eigen van klank en van formida bele kracht en orkestratie. Overwel digend in haar ostimato. Van Otterloo heeft zeer positief, en treffend het originele en zegepralende werk ge dirigeerd. Onze zaal is eigenlijk niet ruim genoeg voor zo'n overrompe ling van geluid, maar wat wil men, wanneer de componist twaalf trom petten in de bezetting voorschrijft? Prachtige, elegische en ook volksme lodie k daartegenover, wijst er op hoe Janatsjek zijn rijke vermogens mani festeert, waardoor men tot gecon centreerd luisteren gedwongen wordt. Men mag zich gelukkig prijzen, om deze groots geslaagde interpretatie. Burgerlijke Stand Geb.: 'Hilbrand zn v. D. Boschma en R. Bake; Roelof Johannes zn v. G. Donkers'eeg en J. Snijders; Johanna Elisabeth dr. v. J. J. Wittenaar en J. Blansjaar; Frederik Hcndrikus zn v. C. Siebert en J. W. Blikman; Willem Frederik zn v. W. F. Beij en E. Rijs- "bergen; Gerarda Adrians dr. v. W. van Sprang en N. W. Vogelaar; Ca- tharina Maria Theodora dr. v. P. C. Wortman en H. J. Meijers; Johanna Jacoba dr. v. J. A. Haasbroek en J van Delft; Bas zn v. J. S. Gouweloos en A. Mulder; Lrke dr. v. E. Gans en A. Wiersma; Maaike Titia Johanna dr. v. J. C. Bijleveld en E. Oort; Ro nald zn v. J. H, H. Bonarius en L. J. van der Meide; Lenie dr. v. P. Kroone en C. Bouthoorn; René zn v. W. P. Breeuwer en W. M. Kaldenbaoh; Ka- roline Astrid dr. v. H. A. Van Ingen Schenau en A. Y: Mollema. Getr.: H. J. M. Cornelissen en T. A. M. Huigsloot; A. J. Kempers en T M. Prins; T. Hoogkamer en J. M. G van der Post; A. J. M. T. Pieters en A. A. M. van de Staak; P. Groenendijk en H. J. F. van Wilgen; C. G. Baart en C. van der Haven; W. Hogendoorn en E. H. van Dam; D. J. van Kooten en C. M. Haasnoot; J. Heemskerk en J. Sierat; P. J. Kokelaar en L. Pi- ress. Overl.: J. de Jong, 49 jr. echtgenote v. H. W. Janse; C. Erkelens, 69 jr man; H. Zwanenburg, 67 jr, man; S. G. Kooij, 98 jr, man; H. E. van der Wijngaard, 94 jr man. MA DE PAUZE was de Parijse pia- niste Lélia Gousseau. soliste op dit concert, in het vierde piano concert van Saint-Saëns. Diens oeu vre moge dan geen groots visionaire kracht inhouden, of hevig ontroeren, maar het heeft aristocratische allure, charme en uitgesproken virtuose in slag. Lélia Gousseau onthult al gauw haar pianistische dispositie, haar in telligentie en vernuft. Technische hindernissen kent zij niet (of niet meer) en neemt zij met grote soepelheid. De instrumentatie is voornaam en discreet, aldus ook door de dirigent en het orkest ge ïnterpreteerd. Brillant en virtuoos is het slot. Zij imponeerde en behaalde overgroot succes. Tot besluit werd de tweede serie: Fragments Symphoniques Daphnis en. Chloë voorgespeeld, de betoveren de dansgeschiedeni8, die Ravel con cipieerde en met verbijsterende in strumentatie-techniek neerschreef. Het is als een uitgebeeld gedicht, het verhaal van de twee gelieven; gelukzalig, in zon-overgoten land schap, bescherm door Eros, Pan en do Nimfen. Prachtig is elke orkestra le schildering, het dansfeest, waar tussen de stemmen van Daphnis en Chloë zich melodisch verheffen. De dag nadert. Driemaal stijging van pracht-melodie, rijkdom van de volle dar; herinnering aan ochtend en vo gels. Uitbundig feest, choral en dank offer. Wervel van vreugdeklanken. Het Helleense zon-landschap ver klankt in een rijk kleur-palet (2 har pen, colesta, slagwerk, alle hout en strijkers). Welk een élan in uitvoe ring. Fraai was het spel van soliëren- de hoboën en fluit. Het orkest heeft alle kansen om de ware stemmingen te suggereren fraai benut en Van Otterloo (enorm wat zijn muzikaal geheugen presteert) heeft met genu anceerd en praegnant gebaar een in drukwekkend en zeer boeiend resul taat bereikt. J. KORTMANN. POSTDUIVEN geslaagde FILMAVOND. Leiden is nu niet bepaald ver wend op 't gebied van films over duivensport en daarom was het een goede gedachte van de Leidse Post duiven Club in Oud-Hortuszicht voor alle duivenliefhebbers een avond te verzorgen, waarvoor zeer grote be langstelling bestond. De talrijke aanwezigen hebben ge noten van de aanblik van de prach tige hokken met ruim 600 duiven, welke in 't bezit zijn van het kweek- station „De Witte Molen". De heer J. Frijling gaf een uitge breid overzicht van alles wat met de duivensport te maken heeft en be antwoordde tot slot vele vragen. L.P.C. kan terugzien op een zeer geslaagde avond. GROND- EN RIOLERINGSWERKEN CHURCHILL-LAAN GEGUND. Door de directeur van Gemeen tewerken is namens b. en w. het ma ken van grond- en rioleringswerken ten behoeve van een gedeelte van de Churchill-laan, de Ventweg langs de Haagweg en de Toussaintkade, met bijkomende werken gegund aan de laagste inschrijver, de firma H, Com peer, te Oegstgeest voor ƒ30.075. BRIDGE De stand na de derde zitting (8 ronden) bij een gemiddelde van 222 luidt nu als volgt: 1. dames Beeker Verboog 277J4 pnt.; 2. dames van ZijpKuilman 252J^; 3. dames v. d. TogtCunaeus 2434. dames Vrü- enhoek—Goddijn 241) 5. dames Ree kersvan Heusden 236\2\ 6. dames Lancel—Broekhuizen 235) 7. dames van Alphen—Seis 228; 8. dames Vis ser—den Holder 2221 j\ 9, dames de WiltPauw 2101 j10. dames Moe- relHemminga 205; 11. dames Brou werAmmerlaan 2031^; 12. dames Krul—Lautenbach 198; 13. Leen- houtsVerstraaten 185^; 14. dames v. v. Valkv. Berge Henegouwen 168 pnt. Volgende zitting donderdag 29 ja nuari 2 uur precies. Sneeuwbui als laatste acie II. M. de Koningin en Prins Bern- hard hebben tegen het middaguur de leden van het Corps Diplomatique op de gebruikelijke nieuwjaarsreceptie in het koninklijk paleis op de Dam ontvangen. Tevoren had de vorstin op paleis Soestdijk de nieuwe am bassadeurs van Australië en Polen en de nieuwe gezant van Hongarije ontvangen voor het aanbieden van hun geloofsbrieven. Negen en dertig ambassadeurs, drie gezanten en der tien zaakgelastigden kwamen namens hun regeringen de nieuwjaarswensen aan het koninklijk paar aanbieden. i Het was de eerste keer, dat de ko-1 ninklijke luchtmacht by de nieuw-1 jaarsreceptie de erewacht voor het i j paleis had betrokken. Terzijde van de paleisingang stond de kapel van de koninklijke luchtmacht met tam- boerscorps in het ceremonieel tenue. Kort voor half twaalf zwenkte de hofauto met het koninklijk paar de Dam op. Juist op dat moment brak de zon even door het wolkendek heen en deed de kleurrijke uniformen ex tra goed uitkomen tegen de grauwe achtergrond van het paleis. Tegelijk TE VROEG UITVERKOCHT. Ook in Leiden waren er enige win keliers te haastig met de uitverkoop, die eerst op 15 januari a.s. officieel mag aanvangen. Ambtenaren van de Economische Controledienst hebben enige processenverbaal opgemaakt. In de meeste gevallen werden deze niet gemaakt, omdat het woord „uit verkoop" door de betreffende mid denstanders werd gebruikt, maar omdat zij de indruk wekten (bij voorbeeld door met doorgestreepte prijzen te afficheren) dat er al uit verkoop was. De politie heeft vannacht op de Morssingel aangehouden een 18-ja- rlge Leidenaar, die zich daar ver dacht ophield. Hij was in het bezit van een schroevendraaier en een staaflantaarn en het bleek, dat hij ingebroken had in een school aan het Schuttersveld, waar hij kasten en les senaars had opengebroken, zonder overigens iets van zijn gading te vin den. Leidse agenda VRIJDAG 9 JANUARI. Oud-leerlingen Titus Brandsma- ULO. Reünie, St. Antonius Clubhuis 8 uur nam. ZATERDAG, 10 JANUARI. „De Royalisten" Toneelopvoering „Rapalje over de vloer". St. Antonius Clubhuis, 8 uur nam. 't Oude Vierde (regiment infante rie). Ontvangst deelnemers reünie cantine Doelenkazerne (2 uur nam.) waarna défilé met „Werkmans Wils kracht" naar Stadhuis (ca. 3 u. nam Borreluurtje in cantine Doelen (4 u. nam.). Snertmaaltijd 5 u. nam.) en cabaret in Schouwburg te 7.30 nam. „Tot Ieders Genoegen" Toneel voorstelling „Flanel en miljoentjes" Stadsgehoorzaal, 8 uur nam. DIENST DER APOTHEKERS. Leiden: Geopend apotheek Herdingh en Blanken, Hogewoerd 171, telefoon 20502. Oegstgeest: Geopend apotheek Oegst geest, Wilhelminapark 8, tel. 26274. t 2~"j 3 4 5 6 TrT T Ï3~ 14 15 TT Ui TT 18 19 !T TT 29 No. 510. Horizontaal: 1. bun, 4. meisjesnaam, 6. jongensnaam, 7. meis jesnaam, 9. afkorting van idem, 10. jongensnaam, 12. voegwoord, 13. be schroomd, 16. en omstreken (afk.), 17. plaats in de oudheid, 19.' maand v. h. jaar, 22. telwoord, 23. intendant (afk.), 24. bekende afkorting, 25. ma nier van klederdracht, 27. een der profeten, 29. landbouwwerktuig, 30. ridderteken. Verticaal: 1. dam langs een water, 2 water in N. Brab., 3. overeenstem ming, 4. jaar (afk. Lat.), 5 ontken ning, 6. gevierde zangeres, 7. heester, 8. scheikundig element (afk,), 11. mu zieknoot, 14. hond, 15. bolrond vrucht je (spreektaal), 18 zijtak Esla, 19. le lieachtig gewas, 20. telwoord (Fr.) 21. vereniging, 22. in het jaar der we reld (afk. Lat.), 26. gewicht (afk.), 23. adellyke titel in Engeland (afk.). Oplossing morgenavond. Oplossing 509. Horizontaal: 1. die, 4 Ans, 6. genot, 9. A.B., 11. Ede, 12. ga, 13. re, 15. er, 16. verslagen, 17. sa, 18. on 19. Ot. 20 Est, 22. si, 24. stier, 26 kam, 27. kop. Verticaal: 1. dra. 2. eg, 3. Andalusië, 4. at, 5. sla, 7. Ee, 8. oe 10. Brest, 12. grens, 14. era, 15. ego, 19. ook, 20. et, 21. te, 23. iep, 24. Sm., 25. R.K. De gisteravond gehouden raads vergadering van Noordwijkerhout was voor een groot deel gewijd aan de behandeling van het voorstel van B. en W. tot onteigening van de gronden, gelegen in het plan St. Victor. Bij het aan de orde stellen van dit laatste punt der agenda verzocht de heer Meijer namens de KVP-fractie I aan B. en W. om nog een laatste po- I ging te doen om langs minnelijke i weg met de eigenaren der betreffen de gronden tot overeenstemming te komen over de verkoop der gronden. Mochten B. en W. op dit voorstel ingaan, dan zou de raad binnen twee maanden met de resultaten daarvan op de hoogte wensen te worden ge steld. Daarom verzocht de heer Meij er de behandeling van dit punt twee maanden op te schorten. De voorzitter voelde niet veel voor deze suggestie, omdat het daarmee gepaard gaande tijdverlies wel eens fataal zou kunnen worden voor het tijdstip, waarop de gronden in het bezit der gemeente moeten zijn. Het is ook niet de bedoeling van B. en W. om deze gronden kost wat kost te onteigenen. De ervaring heeft echter geleerd, dat de onderhande lingen heel wat zakelijker worden, als het college bij die onderhande lingen zich geruggesteund weten door een onteigeningsbesluit. Enkele raadsleden waren van me ning, dat het gevraagde uitstel er kwam nog een tussenvoorstel voor één maand niet zoveel tijdverlies zou geven, dat daardoor de noodza kelijke beschikking over bouwgron den in gevaar zou komen. De heer Hogervorst betwijfelde of er voldoende pogingen in het werk waren gesteld om tot een minnelijke overeenstemming te komen. De voorzitter antwoordde, dat de gevraagde prijs zo abnormaal hoog was, dat dit geen enkele basis tot onderhandelen bood. Wethouder De Groot verbaasde zich over dit voorstel van de fractie. In een vroegere vergadering heeft de raad met algemene stemmen toch opdracht gegeven om de ont eigeningsprocedure aanhangig te maken. De heer Meijer benadrukte nogmaals de mening van de fractie, dat burgemeester en wethouders niet voldoende over de overname der gronden onderhandeld hadden. Ove rigens zag hij in het uitstel geen desastreuse gevolgen. De heer Blaauw vroeg zich af of deze gronden nu werkelijk wel zo snel in bezit moeten zijn van de ge meente Het bouwcontingent is maar klein en het is toch zeker niet de bedoeling daar een tweede Boek horst te maken? Na langdurige en moeizame dis cussies besloot de raad over deze kwestie in geheime zitting te gaan. Na heropening besloot de raad, op voorstel van B. en W., dit punt van de agenda één maand aan te hou den. I Bij de behandeling van de notulen I van de vorige vergadering zei de heer Blaauw, dat hij daarin graag I wenste zien opgenomen de reden, I waarom hij en de heer Timmer toen I hun stem tegen het voorstel van B. en W. tot verkoop van grond in de Boekhorst aan de fa. Bax en van Breukelen uitbrachten. De voorzitter achtte een zo uit voerige notulering overbodig en daar geen andere leden de heer Blaauw steunden, werden de notulen vastgesteld overeenkomstig het toe gezonden ontwerp. Subsidie aan bibliotheken. Een korte discussie volgde op het voorstel van B. en W. om aan de pa rochiebibliotheken van St. Victor en de Zilk een subsidie te verstrekken van 250,—. Het besluit werd, dat deze twee bibliotheken en de bibliotheek van de Hervormden in het dorp een sub sidie van elk 250,zouden genie ten. onder voorwaarde, dat een even tueel nieuw verzoek voor het ko mende jaar weer geheel opnieuw zal worden bezien. Een groot aantal meer administra tieve besluiten gingen hierna onder de hamer door tot het punt van de onteigening aan de orde kwam. Bij de rondvraag wees de heer Geerlings op de slechte toestand van de kanten der Delfweg, die nu bij de hevige regenval nog meer tot uit drukking komt. De voorzitter zal hierover met de provincie kontact opnemen. Ook over het rijden van de zand- wagens in het dorp had de heer Geerlings klachten. Ook dit punt had al en heeft nog de aandacht van het college. De heer Duivenvoorden had ge constateerd, dat het leidingwater, speciaal in omtrek Julianaplein, Ju- lianastraat en Emmastraat vooral op maandagmorgen geelachtig van kleur was en naar zijn mening zelfs roest deeltjes bevatten. Hij vroeg om een onderzoek en zo nodig kontakt met het waterleidingbedrijf te Voorhout. De afvoer van regenwater van de Herenweg had de aandacht van de heer Blaauw. Hij vreesde, dat alleen een behoorlijke riolering de oplos sing voor de onhoudbare toestand ter plaatse zal zijn. Nieuwjaarsrede burgemeester. In zijn nieuwjaarsrede heeft bur gemeester P. M. M. van der Weijden een overzicht gegeven van de loop der bevolking in 1958 en wijdde de voorzitter enige aandacht van de woningbouw. In 1958 kwamen 63 weningen gereed, waarvan er 35 be trokken werden door gezinnen, wier huisvesting tot de zorg van het ge meentebestuur kan worden gere kend. Op 1 januari van 1959 waren 73 woningen in aanbouw, t.w. 37 wo ningwetwoningen ir. De Zilk, 18 flat woningen langs de Viaductweg, 6 woningen langs de Kerkstraat, 8 wo ningen in de Boekhorst 3 in De Zilk en 1 woning (particulier) in 't dorp. Premie is bereids aangevraagd voor 32 woningen, terwijl voor min stens 20 woningen premie-aanvra gen in voorbereiding zijn. Het aan tal gereedkomende woningen zal in 1959 de 100 zeker overschrijden. Dat echter het toegezegde contin gent woningwetwoningen voor 1959 slechts 16 bedraagt stemt het college minder tot voldoening. Met medewerking van de raad zullen burgemeester en wethouders ernstig pogen de eigen bouw te sti muleren, waardoor mogelijk 29 wo ningen, t.w. 21 aan de Viaductweg en 8 aan de Zeestraat binnen be trekkelijk korte tiju aan de woning voorraad kunnen worden toege voegd. Bij de onderwijssector noemde de burgemeester het gereedkomen van de u.l.o.-school in de Boekhorst De voorbereidende werkzaamheden om tot een nieuw gebouw voor de land- bouw-huishoudschool te geraken werden in 1958 voortgezet. In 1958 werd verder vergunning verleend voor de bouw van het klein seminarie voor het Bisdom Rotterdam. De te stichten gebouwen hoopt men nog in september 1960 te betrekken. Het oudste raadslid, de heer C. J. Ruigrok dankte de voorzitter voor zijn wensen en wenste hem en de wethouders met familie een zalig 1959. WASSENAAR jongetje DOOR TRAM AANGEREDEN In de Van Zuylen van Nijevelt- straat, dicht bij de Zijllaan is gister middag een vierjarig jongetje, David de Boer, wonende aan de Lus door een uit de .richting Den Haag ko mende tram aangereden. De linker hand van het ventje werd ernstig verminkt, verder liep het kind won der boven wonder geen ernstig letsel op. Dokter Oosterbaan verleende de eerste hulp, waarna het slachtoffer tje door zijn moeder werd meegeno men naar een ziekenhuis. De tram bestuurder heeft zodra hij het kind op de trambaan ontdekte krachtig geremd en het tramstel na enkele meters tot stilstand gebracht; een aan rijding kon hij echter niet voorkomen Motor slipte tegen wielrijder. In de Van Zuylen van Nijeveltstraat bij het kruispunt MiddelwegDeyler- weg werd de 48-jarige wielrijder Van W. uit Wassenaar van achteren aan gereden door een slippende motor bestuurd door de 26-jarige W. uit Wassenoar. De wielrijder liep een hersenschudding en een ernstige hoofdwonde op en is, nadat dokter Bogaart de eerste hulp had verleend naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden overgebracht. arriveerde ook minister Luns, die bij de aanbiedingen van de geloofsbrie ven door de drie diplomaten op pa leis Soestdijk tegenwoordig was ge weest. Direct toen de hofauto stil hield zette de kapel het volkslied in. Vorstin en prins inspecteerden ere wacht en kapel, die daarbij de Para chutistenmars speelde. De vorstin droeg een bontmantel met een kleine lichtbruine hoed en de prins was ge kleed in de uniform van generaal- vlieger der koninklijke luchtmacht. Ondanks het onaangename en kou de weer stonden er zoals alle jaren toch weer talrijke Amsterdammers voor het paleis om het aanrijden van de auto's der diplomaten over het door de regen glimmende asfalt gade te slaan. Consternatie. Even ontstond enige consternatie toen de chauffeur van de ambassa deur van Nicaragua zijn wagen in plaats van langs de z.g. kleine steen tjes voor het paleis te sturen er par does overheen en tussen de dirigent en het eerste gelid van tamboerkorps en kapel door reed. Ondanks dat hij gewenkt werd een grotere bocht te maken reed hij verder. Dit noopte de twee palfreniers, die bij de rand van het trottoir stonden om het portier van de auto's te openen, zich ijlings terug te trekken tot vlak voor de pa leisingang om daar behulpzaam te zijn bij het uitstappen. Nauwelijks was de laatste auto weggereden of een dichte sneeuwbui joeg over de Dam en deed de kijkers ijlings een goed heenkomen zoeken. Een der leden van de kapel geraakte enigszins door de koude bevangen en hij zocht steun tegen do paleis muur. Later nam hij zijn plaats weer Laatste Berichten MGR. G. HENNING PROOST VAN ROTTERDAMS KAPITTEL Z.H, Paus Johannes XXIII heeft mgr. G. Henning, deken van Rotter dam, benoemd tot proost van het Rot terdams kathedrale kapittel. Spaans dorpje door wafer verzwolgen VELE DODEN Een Spaans dorpje is door een breuk in een stuwdam bij Galende (provincie Zamora) verzwolgen. Er zouden meer dan 100 doden zijn. Het is het dorpje Rivadelago in de in de omgeving van r'uebla de Sana- bria bij de Portugese noordgrens, dat een veertigtal huizen omvat. De breuk onstond tussen vijf en zes uuj in de ochtend in een van de reser voirs van de stuwdam van monca- bril aan de rivier de JPera in het stroomgebied van de Douro. Het wa- tei sleurde have en goed mee. Het Spaanse persbureau Cifra melt, dat militairen en hulpkolon- nes uit Zamora en Orense naar Riva delago zijn gezonden. Vrijwel alle inwoi.ers van Riva delago zijn bij de ramp omgekomen. Zij lagen te slapen toen de in aan bouw zijnde dam doorbrak en het water met donderend geweld op het dorp stortte. Arbeider door frein gegrepen en gedood Door sneeuwjacht verblind Vanochtend omstreeks zeven uur is de 60 Jarige arbeider W. van Wijn gaarden uit Utrecht op een spoorweg brug over de karnemelksloot tussen Bussum en Weesp door een uit de richting Amsterdam komende trein gegrepen. Het stoffelijk overschot werd later zwaar verminkt i«- de sloot aangetroffen. Tijdens een hevige sneeuwbui be gaven zich omstreeks die tijd vijf ar beiders van de N.V. Spoorweg Bouw bedrijf uit Utrecht, na hun aankomst op het station te Bussum, te voet naar hun werk aan de spoorlijn na bij het Naardermeer. Toen drie ar beiders de brug over de Karnemelk sloot waren gepasseerd keek de vier de om en zag dat de achter hem lo pende Van W. ontbrak. Men ging op onderzoek uit en spoedig trof men het lichaam van de man in de sloot aan Hij moet door de hevige sneeuwjacht en de duisternis de trein niet hebben zien aankomen. De machinist /an de trein, die om 7.22 uit Bussum aanKomt, had wel een klap waargenomen en daarvan op het enige honderden meters ver der gelegen station Bussum melding gemaakt. Het bericht van het onge val was daar reeds ontvangen. chinees wilde liever dood Tot negen maanden gevangenis straf met aftrek van de ruim vier maanden preventieve hechtenis heeft een 60-jarige Chinese kok zich gis terochtend, na een moeizame verta ling via het Engels en het zeldzame Foochow-Chinees. door de rechtbank te Amsterdam horen veroordelen we gens poging tot zware mishandeling van een landgenoot aan loord van het Nederlandse tankschip „Wester toren". De kok kon de vrouwelijke Chi nese tolk nauwelijks geloven, toen hij uit haar vertaling van de eis be greep, dat hij nog een tijd in de ge vangenis zal moeten verblijven. De officier van justitie had n.l wegens poging tot doodslag twee iaar gevan genisstraf met aftrek gevorderd. „Ik verkies de dood boven de ge vangenis en ik laat aan de rechters Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van Vrijdag 9 January 1859. Advertentie: „Zeker en onfeil baar Engelsclx geneesmiddel te gen doofheid en suizing in de oren. Eene nieuwe uitvinding, zijnde eene stellige methode ter zelf-genezing, oogpnblikkelijk en als door een tooverslag hulp aanbrengend aan lijders, die se dert 40 of 50 jaren doof zijn ge weest, door een geneeskracht bevattende dampmiddel op het uitwendige van het oor gelegd. Dit middel dient tevens om een eind te maken aan alle empiris me en van buitensporige uitga ven, die aan kwakzalversmidde len gedaan worden. Zij die aan de ergste doofheid lijden, kun nen door aanwending van dit middel, in welk deel van de we reld zij zich ook bevinden, zich zeiven zonder eenig onaange naam gevoel genezen". BOTERMARKT 17 TEL- 32765 Advertentie over op welke wijze ik zal worden omgebracht", zo bereikte de recht bank, via de Chinese en de Engelse tolk, verdachte's reactie op deze eis. Uit het langdurige verhoor was ge bleken, dat er aan boord van net tankschip een zekere rivaliteit be stond tussen de groep Hakka-Chine- zen enerzijds en hun landgenoten uit do provincie Foochow anderzijds. De kok voelde zich ernstig beledigd door een klap in zijn gezicht door de jon gere en sterkere wasbaas Lim Yau tijdens de reis van het schip in de Middellandse Zee op 11 augustus j.I. Hij greep een in de buurt liggend mes en stak hiermee in de buik van de wasbaas, die daardoor zeer ernstig werd gewond. „Poging tot doodslag" zo meende de officier. Hij zei echter met de strafmaat rekening te willen houden met de voor Nederlanders zo moei lijk te verstane mentaliteit van deze altijd varende Chinezen. De rechtbank deed terstond uit spraak en achtte de subsidiair ten laste gelegde poging tot zware mis handeling bewezen. De Koninklijke Nederlandse Jaar beurs is voornemens de 32 meter ho ge klokketoren die op do wereldten toonstelling te Brussel voor het Ne derlandse Paviljoen stond opgesteld, aan te kopen. Als het gemeentebestuur van Utrecht zijn medewerking verleent, zal de klokketoren een plaats krijgen op het terrein voor de ingang van de Jaarbeurs aan de Graadt van Rog- genweg. Boven op de toren zal de jaarbeurs-U worden geplaatst, die des avonds wordt verlicht. In de toren komt een licht carillon te hangen dat door middel van een mechanisch speelwerk ieder uur ver schillende wijsjes ten gehore brengt. Daarnaast zal een speelklavier wor den opgesteld, zodat een beiaardier het carillon ook uit de hand kan be spelen. Het ligt in de bedoeling klok ketoren en carillon nog voor de ko mende voorjaarsbeurs te plaatsen. UITGIFTE STAATSLENING GROOT 400 MILJOEN, RENTENDE 4M PCT. De minister van financiën a.i. is voornemens over te gaan tot de uit gifte van een 4?.^ lening g oot 400 miljoen tegen een koers van 99 Aflossing van de lening zal geschie den in 30 jaarlijkse termijnen en wel afwisselend 3 4 en 3 per jaar, zodat telkens in drie opeenvol gende jaren 10 van de lening wordt gedelgd, te beginnen op 16 fe bruari I960. Versterkte of algehele delging is de eerste tien jaren niet toegestaan. De rente gaat in op 16 februari 1959, de coupons verschijnen jaarlijks op 16 februari. De storting op de toe gewezen schuldbewijzen zal moeten geschieden op maandag 16 februari 1959. Schuldbewijzen in de nieuwe le ning zullen worden afgegeven in stukken van f 1000,— en f 100,ter wijl deelneming in de lening in de vorm van schuldregisterinschrijvin gen zal kunnen geschieden tot bedra gen van tenminste f 100.000,—. Het ligt in de bedoeling de in schrijving open te stellen op donder dag 22 januari a.s. van 9 tot 16 uur, bij het agentschap van het ministerie van financiën te Amsterdam. Opneming van deze lening in de notering ter beurze van Amsterdam en Rotterdam zal worden bevorderd. Het prospectus zal binnenkort, ver moedelijk op 15 januari a.s. ver schijnen. HOOGMADE Eerste steenlegging Boerenleenbank Donderdagmorgen werd voor de bouw van het bankgebouw de eerste steen gelegd door Flora van der We reld, dochtertje van de kassier. Be halve de bestuursleden en kassier waren aanwezig de architect en de aannemer, de heer H. J. Strijk, als mede overig personeel. Nadat de boerenleenbank, opge- ripht in 1950, steeds gevestigd was ten huize van de kassier, was deze eerste steenlegging voor de dorpsge meenschap het uitzicht op een betere service, daar de huidige huisvesting I de werkzaamheden sterk belemmert. I Na de korte plechtigheid werd in café v. d. Eng de bijeenkomst beslo- I ten, waarbij de architect de verdere bouw nader toelichtte.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 2