S)e £eldóeSoti/fcatit Tegen Russische geschiedenis vervalsing televisie Russen hebben 'n eigen kijk op de geschiedenis DE RUSSEN STEUNDEN DE NAZI'S KONGO ONTWAAKT De Gaulle vandaag president Weer 'n Amerikaanse kunstmaan Opstandige Berbers leggen de wapens neer In Leopoldstad keert de rust terug WISSELVALLIG HOE wordt weer Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 8 JANUARI 1959 50ste JAARGANG No. 14605 BUREAUX: PAFFNGRACHT 32 Telefoon: Directie. Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent. 20826. Giro 103003. Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f7.50 p. kwart. Franco p.p. 8.—. Advert.: 17 et p. man. Telefoontjes f 1.50 Een Amerikaans document uitgegeven Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft woensdag een nogal omvangrijk document uitgegeven om de „weglatingen en verdraai ingen" recht te zetten in de Russische geschiedenis-interpretatie, gepubli ceerd in de nota van Moskou over de Berlijnse kwestie. In het document, dat 53 pagina's telt, worden de Russische beschuldi gingen aan het adres van het Westen punt voor punt besproken. De Rus sen stelden in hun nota van 27 november de westelijke mogendheden ver antwoordelijk voor het weer opbloeien van het Nazi-militarisme in de Bondsrepubliek, het mislukken van de samenwerking tassen de tegenstan ders van het Duitsland van Hitier na het einde van de tweede wereldoorlog en voor de herbewapening van West-Duitsland. voorbereid door Molotof en von Rib- bentrop, die de Sowjet-Unie en Duitsland de nodige waarborgen gaf voor gezamenlijke agressie in Oost- Europa, aldus het document. Pas in juni 1941, toen Hitier Rus land aanviel, trachtte Moskou tot sa menwerking met het Westen te ko men, zo constateert het Amerikaan se mihisterie. DUITS-RUSSISCH SAMENGAAN Vóór het uit' 'eken van de tweede wereldoorlog, aldus het Amerikaanse document, hebben de V. S„ Frankrijk en Engeland veel gedaan om agressie van de Nazi's tegen te gaan. De Sowjet-Unie daarentegen hield zich in die tijd onledig met een acti viteit, die Hitiers militaire ambities eerder prikkelde dan tegen ging. Van 1930 tot 1933 stuurde Móskou, door middel van de Comintern, recht streeks aan op samenwerking tussen de Duitse communistische partij de Nazi's en wel met het oogmerk de republiek van Weimar te onder mijnen. Uit officiële rapporten van deze republiek, zo vervolgt het ministerie in het document, is gebleken, dat de Sowjet-Unie van 1922 tot 1934 de Duitsers in staat stelde om de bepa lingen inzake ontwapening van het verdrag van Versailles te overtreden. In die periode n.l. werden Duitse vlie gers en tankspecialisten op Russische bodem opgeleid en leverde Moskou munitie, vliegtuigmotoren en gifgas sen aan de Duitsers, aldus het docu ment. In april 1939 begonnen Engeland en Frankrijk op eigen initiatief mi litaire onderhandelingen met de Sow jet-Unie. Deze onderhandelingen wer den echter „ondergraven" door de ondertekening van de overeenkomst, DE PLOTSELINGE uitbarsting van bloedige onlusten in Leopold- stad, de hoofdstad van de Belgische Kongo, heeft de Belgen geschokt ert de anderen verrast. Dat Afrika niet meer het land is, waar de negers niets anders doen dan dansen en luieren en tevreden zijn met een blinkend spiegeltje, wisten we al lang. Afrika is in beweging, het is een reus die ontwaakt en onafhan kelijk van koloniserende mogendhe den zijn eigen weg wil bepalen. In Noord-Afrika zijn verschillen de naties reeds souverein geworden en ook in Midden-Afrika heb- 0 ben Ghana en Frans Guinea zich pas losgemaakt van hun voogden. Dat heeft de Belgische Kongo blijkbaar niet helemaal on beroerd gelaten, ook al is de poli tieke belangstelling bij de bevolking nog niet zo sterk ontwikkeld. Toch zijn de onlusten, blijkens de berichten niet op de eerste plaats toe te schrijven aan het verlangen van de bevolking om op eigen benen te staan, veeleer moet de oorzaak ge zocht worden in de ontstellende werkloosheid onder de inheemsen van Leopoldstad. Die werkloosheid wordt in de Kongo niet opgevangen door sociale voorzieningen, met het gevolg, dat er onder de zwarten pure armoe heerst. In de rimboe worden ontberingen gemakkelijker gedra gen dan in de inheemsenwijk van een stad, waar men z'n eigen armoe des te vinniger voelt naarmate het scherper afsteekt tegen de welstand van de blanken. Bovendien schijnt ook godsdienst- fanatisme een rol gespeeld te heb ben, daar het vooral de gebouwen van de missie waren, die het mik punt vormden van de razernij van de menigte. Armoe en ellende heb ben altijd de beste voedingsbodem opgeleverd voor politieke onlusten. Hier zijn het vooralsnog slechts hon- ger-oproeren geweest, maar als men niet oppast zit het politieke tintje er in een ogenblik aan. In België gaat men zich dan ook; beraden, wat er nu gedaan moet worden. Dat had allang moeten ge beuren, zal menigeen zeggen, maar men vergete niet, dat de oplossing van het probleem allesbehalve ge makkelijk is. Als men het kwaad bij de wartel wil aanpakken, zal men moeten beginnen met de armoe te verzachten. Maar dat is geen kwestie van dagen, maar van jaren, want het is niet voldoende om bijv. maaltij den te gaan uitdelen; dat zou de werkloosheid in een ommezien nog veel groter maken. De Belgische regering zal door tastende maatregelen moeten nemen, wil zij de Kongo in de naaste toe komst niet verliezen. Vandaag komt de Belgische Ka mer bijeen om over deze kwestie te praten en te horen wat de minister van Overzese Gebiedsdelen in petto heeft Vervolgens wordt er op gewezen, dat de Sowjet-Unie na 1945 i.p.v. de overeenkomsten uit te voeren, die zij in oorlogstijd met haar westelijke bondgenoten had gesloten, geen an dere zorg heeft gekend, dan de uit breiding van het communisme in de landen van Oost-Europa en bij deze activiteit _zo weinig mogelijk reke ning hield met de pogingen van het Westen om het economische herstel van Duitsland en Europa te bevor deren. Deze stelling wordt in het docu ment met talrijke voorbeelden uit de jongste geschiedenis gestaafd. Charles de Gaulle heeft gisteren zijn officiële zaken als premier afge wikkeld en de laatste voorbereidin gen getroffen voor zijn nieuwe func tie van president van de Republiek. De laatste belangrijke daad van de Gaulle als premier was de onderte kening van een verdrag met het pas onafhankelijk geworden Guinee. Daarna trok de 68-jarige ledder zich terug in zijn ambtswoning Hotel Ma- ti'gnon. Vandaag vestigt hij zich aan de overkant van de Seine im het Elyaée, die ambtswoning van de president. De straten van Parijs waren ver sierd met vlaggen voor de gelegen heid, hoewel de plechtigheid eenvou dig was. De Gaulle reed vanmorgen naar het Elysée voor de lunch. Tijdens een kleine plechtigheid werd de benoe ming van de Gaulle afgekondigd door René Cassin, president van de constitutionele raad. Daèrna hing generaal Georges Ca- trous de Gaulle de gouden ordeteken van het legioen van eer om de hals. Deze wordt alleen gedragen door de president. Vanaf dat ogenblik was de Gaulle president. Het nieuws werd met 21 saluutschoten afgevuurd aan de oevers -^an de Seine, bekend ge maakt. KORTE golf De Noorse viskotter „Amor" wordt vermist. Het schip is vermoe delijk in een zware storm, die het noorden van Noorwegen heeft geteis terd, met negen opvarenden vergaan. De stormschade in het gebied is groot. Zo zijn er 28 vissersvaartuigen in de havens vernield. Gebouwen en opslagplaatsen zijn zwaar beschadigd. Een groot deel van Finmarken zit zonder elektriciteit en telefoon. Deskundigen van de Amerikaanse regering op de luchtmachtbasis Van- denberg in Californië hopen binnen enkele dagen een nieuwe kunstmaan te lanceren, de eerste die vanaf de Stille Oceaankust gelanceerd zou worden, aldus is van gezaghebbende zijde vernomen. De Amerikaanse luchtmacht is van plan dit jaar twaalf of meer kunst manen vanaf de basis Vandenberg te lanceren, sommige daarvan met mui zen of apen aan boord. De Russische ruimteraket. De Russische ruimteraket is woens dag in haar baan om de zon gekomen, aldus heeft het Russische persbureau, Tass, gemeld. Sedert haar lancering heeft de ra ket 14.500.000 kilometer afgelegd, zo werd in het Tass-berioht van woens dagavond gezegd. De afstand van de aarde was toen bijna 1.000.000 kilo meter. De afstand tussen de aarde en de ruimteraket neemt toe, omdat de twee hemellichamen in verschillende richting gaan. De raket zal veel dichter bij Mars komen dan de aarde. Op 14 januari bereikt de ruimtera ket het punt, waarop zij het dichtst bij de zon zal zijn. De afstand is dan 146.400.000 kilometer. De snelheid zal dan het hoogst zijn, namelijk 32 kilo meter per seconde. Als de raket zich weer van de zon verwijdert, zal de snelheid dalen tot ongeveer 28 kilo meter per seconde, aldus Tass. Kleine groepen geven strijd niet op De opstandige Berbers in Marokko hebben voor het overgrote deel_.ee' hoor gegeven aan de oproep van ko ning Mohammed V om de wapens neer te leggen en naar hun woon plaatsen terug te keren. Ongeveer vijfduizend stamleden hebben hun Ruysdael's molen gekortwiekt wapens reeds aan de overheid afge geven. De koning* waarschuwde de Ber bers maandag dat zij binnen 48 uur van hun agressieve plannen moesten afzien, aangezien anders het leger te gen hen zou optreden. Regeringstroepen hadiden dinsdag reeds posities ingenomen om tegen de Berbers in het Rifgebergte op te trekken. De resultaten van de oproep van de koning worden in Rabat „uiterma te bevredigend" genoemd. Niettemin hebben enkele groepen Berbers die de strijd niet willen op geven de kleine Middellandse-zee- haven Aihucemas omsingeld. Een groep van vijftig militairen, die op weg was naar Aihucemas is spoorloos verdwenen. Dinsdag zou het in de nabijheid ,De Oude'' werd nog jonger Dr Konrad Adenauer, de Westduitse Bondskanselier, is 83 jaar geworden. Met een urenlange processie heeft West-Duitsland hem op deze grote dag gelu kgewenst Op de bijgaande foto zien we de beide kleinkinderen van de Bondskanselier, die zich ook bij de lange stoet hadden aangesloten om hun grootvader een mooie verjaardagstaart te mogen geven. Voor deze bij zondere gebeurtenis hadden zij zich in kokstenue gestoken. van deze plaats tot een schermutse ling tussen regeringstroepen en Ber bers zijn gekomen. Aan bedde zijden zouden zware verliezen zijn geleden. Gisteren hebben Marokkaanse val schermtroepen het garnizoen Aihu cemas versterkt. Volgens de laatste berichten hadden de opstandelingen het vliegveld bij Aihucemas bezet. De leider van de opstandelingen. Lachen Lyoussi, bevindt zich nog steeds op vrije voeten. Lyoussi, die geruime tijd minister van Binnen landse Zaken is geweest wordt ver dacht van hoogverraad. Hij zou o.m. met de Franse generaal Cogny heb ben samengezworen om het Franse bewind in Marokko te herstellen. In het door droogte geteisterde Israel is voor het eerst in vele weken enige regen gevallen. Men twijfelt echter of het voldoende is om de oogst te redden. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Van de bekende „Molen van R".ysdael" te Wijk bij Duurstede is woensdag middag een wiek gebroken en omgeslagen. De wiek, die in het kruis recht naar boven wees, hangt nu naar beneden, gekneld tussen de volgende wiek en het kruis van de molen. Men is er in Wijk bij Duurstede bijzonder door getroffen, temeer omdat de molen dit jaar zijn 300ste „geboortedag" zal vieren. Want volgens de boeken verkreeg een zekere heer Van Einthoven in 1659 toestemming de molen op de stadspoort te bouwen; het was een zgn. „runmolen", waarin eikenschors werd gemalen tot „run", dat bij het leerlooien gebruikt werd. Nog steeds staat de molen op de stadspoort, en nog steeds, precies als driehonderd jaar geleden, trekt het verkeer onder de molen door. De af gebroken wiek levert echter geen gevaar op voor het verkeer, omdat hij boven de wal langs de rivier de Lek hangt. De schade wordt geschat op enige duizenden guldens, mede omdat men vreest dat alle vier wieken vernieuwd zullen moeten worden. De molen staat op de lijst van monumentenzorg, en valt onder toezicht van de ver eniging „De Hollandsche Molen" te Amsterdam. Werk wordt hervat Woensdagochtend was het te Leo poldstad volkomen rustig. De politie en de militairen blijven nog sommige posities bezetten en legerjeeps pa trouilleren in de grote lanen van de stad. De stadsoverheid heeft woensdag ochtend voor de journalisten een be zoek georganiseerd aan de wijken, waar zich de incidenten voordeden, De persvertegenwoordigers konden zich aldus rekenschap geven van het feit, dat onder de bevolking nog steeds een zekere spanning heerst, hoewel alles rustig is. De arbeiders zfjn normaal aan het werk gegaan en hun opkomst wordt op 80 tot 90 pro cent geschat. Politie en soldaten zoeken naar gestolen waren. De autobussen rijden tussen de wijken der inheemsen en blanken. De bedrijvigheid op de markten is gedeeltelijk hervat om de bevoorra ding van de bevolking te verzekeren. De troepen van het Kongolese le ger hebben dinsdagavond en woens- ONLUSTEN IN BELGISCH KONGO dagochtend in Thijsstad een einde ge maakt aan enkele relletjes. Te Kasangoeloe en te Kimoewen- za deden zich eveneens kleine inci denten voo". Op het ogenblik is het daar volkomen rustig. In de gemeente Leopoldstad zijn ploegen straatarbeiders sedert twee dagen bezig met het reinigen van de straten en het weghalen van de wrakstukken van verkoolde auto's. Het betrouwbare adres voor De Bilt, donderdag 8 jan. 10 uur. Na het passeren van een kleine de pressie is in onze omgeving de lucht druk langzaam gaan stijgen. Dit hangt samen met de nadering van een rug van hoge druk, die zich uit strekt van Groenland tot aan het zee gebied tussen de Azoren en Portu gal. Aan de oostflank van deze rug stroomt over de Noordzee onstabiele polaire lucht naar het zuiden. Hier in kwamen de afgelopen nacht tal van buien voor, die in het noordoos ten van het land sneeuw, elders re gen brachten. Op het vliegveld Twente lag vanochtend 8 cm sneeuw. Ook in West-Duitsland, waarheen de depressie is getrokken, is vrij veel sneeuw gevallen. Morgen komt er in het weerbeeld hier te lande nog niet veel verandering. Met de noordelijke stroming bewegen enkele kleine trogvormige storingen mee, waar door de kans op sneeuw- en regen buien blijft bestaan. De temperatuur kan in de nacht iets beneden het vriespunt dalen. (Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Medegedeeld door het KNMI te De Bilt. Op gemaakt te 11.15 uur). WEINIG VERANDERING Enkele regen-, sneeuw- of ha gelbuien, maar ook opklaringen. Matige tot vrij krachtige noord westelijke wind. Weinig veran dering in temperatuur, maar vannacht voornamelijk in het noordoosten van het land lichte vorst. 9 Jan. zon op 08.46; onder 16.48; maan op 08.23; onder 17.41. Nieuwe maan 06.34. Hoogwaterstanden 9 Januari: v.m. 3.20; n.m. 3.37. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI geheel bewolkt IC. STOCKHOLM onbewolkt 12 OSLO mist 13 KOPENHAGEN licht bew. 0 ABERDEEN sneeuwbui 1 LONDEN half bewolkt 1 AMSTERDAM sneeuwbui 1 BRUSSEL sneeuw 0 LUXFMBURG sneeuwbui 0 PARIJS zwaar bewolkt 2 BORDEAUX geheel bew. 7 GRENOBLE regen 5 NICE licht bewolkt 11 BERLIJN regen 2 FRANKFORT zwaar bew. 2 MüNCHEN half bew. 3 ZüRICH sneeuwbui 9 GENèVE regenbui 4 LOCARNO geheel bew. 1 WENFN zw2?r bewolkt 2 INNSBRUCK mist 1 ROME zwaar bewolkt 11 AJACCIO geheel bewolkt 12 MADRID licht bewolkt 8 MALLORCA licht bewolkt 14 ALGIERS onbewolkt 6 Korreltje Trouwen is een ernstige zaak voor een meisje; niet trouwen zelfs nog ernstiger. (Nicholas Bentley).

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1