„Ons' van Lieve Heer op Solder"brandpunt katholieke, Amsterdamse historie Sneeuw in het noorden Verder beperken cadeaustelsel zou veel belangen schaden WOENSDAG 7 JANUARI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Stichting Amstelkring bestaat driekwart eeuw A CHTER EEN GAVE, sierlijke 17e eeuwse gevel aan de Oudezijds Voor- burgwal te Amsterdam gaat een oase schuil, een rustpunt in het luid ruchtig ademende, rossige grote-stadsleven. Hier is het oudste gedeelte van Amsterdam met even verderop de Oude Kerk, eens de hoofdkerk, toege wijd aan de H. Nicolaas. De stille oase staat bekend als „Ons' Lieve Heer op Solder" en wordt gevormd niet alleen door een juweel van een schuil- kerkje, maar ook door een uitgebreid museum, dat de laatste jaren aan be langrijkheid heeft gewonnen. Het gebouw staat er reeds vanaf 1661, als drie achter elkaar gelegen panden, neergezet door de kousenkoopman Jan Hart man, die boven deze huizen een kerk liet bouwen, waarschijnlijk ten be hoeve van zijn zoon, die de priesterlijke roeping volgde. Dit alles zou zeker in het vergeetboek zijn geraakt, ware het niet, dat een groep geëmancipeer de katholieke Amsterdammers met historische belangstelling zich voor het in verval geraakte kerkje dat toenmaals „Het Hert" werd genoemd, naar het wapen van Hartman, dat in de gevel prijkte interesseerde, waardoor een kostbaar brok katholieke, Amsterdamse historie voor onze tijd is be waard gebleven. der, zoals het kerkje door de volks mond werd aangeduid toen schuilker ken uit de mode waren en verdwe nen. In 16r~ was het een van de ruim zestig schuil- en huiskerkjes, welke in Amsterdam onder het niet altijd even waakzame oog van de schout „floreerden". Het gemeentebestuur was in di dagen nogal liberaal ge tint en liet het beoefenen van de Paepse stoutigheden oogluikend toe; de vroede vaderen haalden er een aardige beslasting uit welke aan de schout werd betaald maar niet altijd op de daartoe bestemde plaats in de dsk«?s terechtkwam. Er werd in Amsterdam niet zoveel drukte om ge maakt, als de Roomsen maar stil- letjes-aan deden en er geen „verto ning" van maakten bij het ter kerke gaan. De legende van het vluchtgat. Enkele tientallen jaren later was er sprake van een zekere geloofsvervol ging; er werden veel razzia's gehou den, de meeste illegale zolderkerk jes verdwenen en in 1Ö81 stonden er nog maar 26 op de lijst van de indie ners van een nieuw verzoekschrift „tot wering van Paepsche superstiti ën". Toen braken de dagen aan, dat opgejaagde priesters hals over kop zich in veiligheid moesten stellen daarbij voortreffelijk gesteund door gelovigen. Het verhaal ging, dat de geestelijke in Het Hart zich uit de voeten maak te door een gat in de vloer, maar dit is zo'n nauw gat waardoor men turf in een hok stortte dat het on mogelijk is geweest, dat een mens al was hij nog zo'n spillebeen, erdoor kon. He. is dus een vrome legende, nog steeds op de scholen verkondigd, en de teleurstelling der kinderen, die het kerkje bezoeken en met de waar heid worden geconfronteerd, is onbe schrijfelijk Het kerkje is sinds enkele jaren toen het was aangekocht werd het niet meer voor de eredienst ge bruikt, omdat inmiddels de nieuwe St. Nicolaaskerk aan de Prins Hen drikkade gereed was gekomen weer een echte kerk, waar regelmatig huwelijksmissen worden gezongen be geleid door het prachtige pijporgel uit 1794, dat nog steeds met de hand wordt aangedreven. Eens in de Voor verval bewaard Vrijdag 9 januari a.s. is het 75 jaar •geleden, dat deze historische kring, later omgezet in een stichting, onder de naam „Amste1 kring" begon met „het opsporen en verzamelen van al les wat betrof het katholieke leven te Amsterdam vóór en na de hervor ming". Het initiatief hiertoe was uit gegaan van de rector van het Begijn hof, mgr. B. H. Klönne, wiens gedach ten eeerst in 1951 de mooiste gestalte konden krijgen, omdat het museum vóór die tijd zwaar was belast en het er naar uitzag, dat het bezit niet lan ger in stand gehóuden kon worden. Sinds deze laatste datum is echter 'n grote verbetering ingetreden en het museum werd van jaar tot jaar ver fraaid en gerestaureerd. Noodmunten uit zilveren St. Nicolaas. In het enthousiasme na de geboor te van de „Amstelkring" ontstond een ongebreidelde verzemelwoede. Vr»i alles werd aangedragen, van een kris in schede van djatihout tot een 19e eeuws wekkertje. Het kaf werd echter van het koren gescheiden en al gauw had men ds beschikking over een niet onaanzienlijke collectie begrafenis penningen en historische munten'als noodmunten, geslagen ui het zilveren St. Nicolaasbeeld uit de Oude Kerk. De eerste aanwinst van blijvende be tekenis -vas het geschilderde portret van Jacob Buijck, de laatste pastoor van de Oude of St. Nicolaaskerk die in ballingschap naar Emmerik ver trok waar in de Aldegondiskerk dit schilderij werd aangetroffen. r\RIE JAAR NA DF OPRICHTING van de kring kodden de leden de voormalige schuilkerk „Het Hert", dat toen 't Hart heette of 't Haentje, een verbastering van „Heintje" Hoek- steeg, waar zich de toegang bevond van de gelovigen. De patroon bleef de Heilige Nicolaas, zodat Amsterdam feitelijk drie St. Nicdaaskerken kent: de Oude, de nieuwe op de Prins Hen drikkade en Ons'Lieve Heer op Sol- De Heintje Hoeksteeg, waar de ingang van de kerk was voor de gelovigen en waaraan de schuilkerk haar bij naam .,'t Haentje" te danken heeft. mand, op de eerste zondag, is het Kunstenaarsmis, waar de artisten in een zeldzame sfeer de H. Mis kun nen meevieren. Van het interieur zouden wij nog kolommen kunnen vullen. Alles is oorspronkelijk aan en in deze ruimte: een bewerkt altaar van Jacob de Wit met een in rozen- hout uitgevoerd tabernakel in Lode- wijk XVI-stijl en niet te vergeten de preekstoel, die ingenieus achter het altaar is verborgen (om ruimte te sparen) en nog ingenieuzer tevoor schijn kan worden gebracht en het altaar opgedraaid. Oude meesters kwamen binnen. MUSEUM AMSTELKRING schoner dan ooit herrezen en in oude glorie hersteld. Men vindt er stijlvolle vertrekken met waardevol le portretten uit de oude katholieke H* geschiedenis van de hoofdstad. U kunt een blik werpen in het „kapelaans kamertje", met opgemaakte bedstee en verder toebehoren, en in het oude turfhok, waar de priester in benarde tijden een onderkomen moest zoeken, staat heel primitief een altaartje op gesteld. Vitrines bevatten kerkzilver en kostelijke kleine reliekschrijnen. Sinds 1951 werden zeer belangrije aankopen gedaan en hierdoor zijn grote meesters het museum binnenge komen als Thomas de Keijser, die vóór Rembrand in Amsterdam furore maakte, en Dirk de Bray. 't Rijksmu seum heeft in lang bruikleen afge staan schilderijen van Adr. van der Velde, Adr. van der Werff en Thomas de Keijser. „Ons'Lieve Heer op Sol der" blijft alom de aancacht trekken, jaarlijks wordt het museum door meer dan 13.000 mensen bezocht. Vrijdag wordt het jubileum ge vierd. 's Morgens draagt mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, een H. Mis op en op de herdenkingszitt' des middags spreekt prof. dr. W. M. A. Asselbergs (Anton van Duin kerken) over „Katholiek geestesleven te Amsterdam in de 17e eeuw". De dag wordt besloten met een concert in het voormalige schuilkerk je. Waar lijk, een voortreffelijk programma. Sinds vanmorgen vroeg is het in noord Nederland flink gaan sneeu wen. Volgens opgave van het KNMI te Eelde was er tot vanmorgen 11 uur reeds vier cm. sneeuw gevallen. Ge stadig wordt het sneeuwkleed dikker. Voor het verkeer betekent dit di rect weer de nodige stagnatie en over last. De autobusdiensten van Gronin gen naar de verschillende plaatsen ir. de provincie Groningen en Drenthe konden evenwel, zij het met vertra ging, van ongeveer een kwartier, de diensten blijven onderhouden Bij aanhoudende sneeuwval ver wacht men echter in de loop van de dag grotere moeilijkheden. De Nederlandse spoorwegen onder vonden tot dusver weinig overlast. Wel was overal de wisselverwarming ontstoken. De treinen reden nage- noeg OP tijd- De vertraging beperkte ir 1 Ach tot enkele minuten Ook het gemeentelijke vervoersbe drijf in de stad Groningen kon nog zonder veel moeilijkheden de dien sten onderhouden. Een schoolbus kwam vanworgen in de buitenwijken vast te zitten en moest worden weg gesleept. Het gemeentelijke reini- gingsbedrijf rukte direct uit met pe- kehvagens om de voornaamste we gen zo snel mogelijk sneeuwvrij te maken. In deze schuilkerk hebben de katholieken ruim 200 jaar gekerkt. Thans is het een voorrecht hier een H. Mis te mogen bijwonen. Diefstal op gro'e schaal in ziekenhuis Voor de rechtbank te Rotterdam heeft gisterochtend de eerste verdach* te terecht gestaan van de diefstallen die jarenlang in het ziekenhuis Cool- singel gepleegd zijn, en die een vrij grote omvang hebben aangenomen. De andere gevallen zullen door de politierechter behandeld worden, zei de officier van justitie, mr. J. D. de Jong, omdat zij niet van zo ernstige aard zijn als de feiten waaraan de 34- jarige apothekersknecht J. S. zich zou hebben schuldig gemaakt. De gevallen die hem ten laste wa ren gelegd betroffen alleen het af gelopen jaar. Diefstal van een band recorder uit het pathologisch labora torium, een transformator uit het bactereologisch laboratorium, een mi crofoon uit de artsenzaal, een schrijf machine uit de kamer van een arts. Voorts had hij loonzakjes uit kleer- kastjes gehaald en een portemonnaie uit de kamer van een verpleegster. Maar ook in voorafgaande jaren verdachte werkte sinds 1948 in het ziekenhuis had hij zich aan derge lijke vergrijpen schuldig gemaakt, zo als het stelen van geld uit jassen van doktoren en het meenemen van vrij grote hoeveelheden alcohol, waarvan hij drank maakte. Ook had hij in de loop van de ja ren drie bromfietsen uit de kelder van het ziekenhuis gestolen. De of ficier van' justitie eiste een gevan genisstraf van een jaar met aftrek, waarvan drie maanden voorwaarde lijk met drie jaar proeftijd. Uitspraak over veertien dagen. COMMISSIE DÉTAILHANDEL MEENT: VOORAL VAN KLEINERE ONDERNEMINGEN Er is geen aanleiding het cadeau stelsel door verdergaande wettelijke of andere publiekrechtelijke maatre gelen te beperken. Tot deze conclusie is een door het hoofdbedrijfschap dé- tailhandel ingestelde commissie ge komen. De commissie, waarvan prof. dr. F. de Roos, hoogleraar aan de V.U., voor zitter is, acht het wel gewenst dat in onderling overleg langs privaatrechte lijke weg een voor betrokkenen be vredigende regeling wordt getroffen. Het advies van de commissie zal op 28 januari in een openbare bestuurs vergadering van 't hoofdbedrijfschap behandeld worden. De commissie stelt o.a. dat een ver bod van het cadeaustelsel in het bij zonder die ondernemingen zou tref fen, die bij hun verkooppolitiek in relatief belangrijke mate op de ver koopbevorderende middelen steunen en waarvoor andere middelen veel minder effectief zijn. Ook zou de re latieve concurrentiekracht, vooral van middelgrote en kleine ondernemin gen, tegenover andere ondernemin gen voor wie het cadeaustelsel van geringe betekenis is, worden aange tast. De oommissie wijst erop dat, terwijl door een verbod van het cadeaustel sel belangen zouden worden geschaad, dit ook gebeurt bij de toepassing van het stelsel: regelmatig worden goede ren uit het assortiment van bepaalde branches als geschenk gebruikt, wat de tendentie heeft de omzet in deze branches geringer te doen zijn dan 't geval zou zijn als het cadeaustelsel niet werd toegepast. De distributie van de geschenken geschiedt immers niet door middel van de onderneming in deze branches. Omzetdaling. De commissie heeft nu de verschil lende belangen tegen elkaar afgewo gen. Zij gaat er daarbij van uit dat de detailhandel in de als geschenk gege ven goederen geringer zal zijn dan zij zónder het cadeaustelsel zou zijn. De ze relatieve omzetvermindering deed zich vooral gevoelen by textielgoe- deren en huishoudelijke artikelen. Volgens 'n ruwe schatting bedroeg de winkelwaarde van de in 1957 ca deau gegeven textielgoederen één pro cent van de totale detail-omzet van textielgoederen (exclusief confectie) in dat jaar, voor huishoudelijke arti kelen zou dit percentage 2 a 2H be dragen. Met het motief dat het omzetverlies voor de textiel-detailhandel maximaal één procent en voor de detailhandel in huishoudelijke artikelen maximaal 2XA% bedraagt, kunnen verdergaande beperkende maatregelen moeilijk worden verdedigd, aldus de commis sie. Zij erkent dat vooral voor de plat telandswinkels in textiel en de klei nere zaken in huishoudelijke artike len' de nadelen van het cadeaustelsel groot kunnen zijn. Maar het stelsel speelt slechts een geringe rol in het geheel van factoren, dat de positie van ondernemingen in een bepaalde branche bepaalt (b.v. transportmoge lijkheden en bevolkingsagglomera ties). N. A. Commandeur inspecteur Bij Koninklijk Besluit van 3 de cember is de heer N. A. Commandeur te Leiden benoemd tot veterinair in specteur van de volksgezondheid, te vens inspecteur van de veeartsenij- kundige dienst. De benoeming is, met terugwer kende kracht, ingegaan 1 oktober '58. De heer Commandeur was reeds adjunct-inspecteur van de veeartse- nijkundige dienst en plaatsvervan gend inspecteur van de volksgezond heid. Het ligt in het voornemen met in gang van 1 maart het kantoor van de veterinaire inspectie van de volksge zondheid over te plaatsen naar Lei den, waartoe elders in de stad een kantoor zal worden ingericht. EIND FEBRUARI EERSTE DAFJE de eerste DAF-personenauto's zul len tegen het eind van februari van de lopende band komen. Het is de be doeling dat eerst aan de aanvragen uit Nederland voldaan zal worden. Daarna komen de orders uit het bui tenland in behandeling. Op het ogen blik wordt nog aan de voorbereiding voor de productie gewerkt. De direc tie van de DAF kon nog geen mede delingen doen over de stand van de orderportefeuille. Drie mannen trokken te voet naar Rome Gisteravond zijn in Kerkrade drie voortrekkers teruggekeerd, die 101 dagen geleden te voet naar Rome wa ren getiokken. Zwaar bepakt, maar ieder tien tot twaalf kilo afgeslankt, kwamen zij tegen zes uur weer op het vertrekpunt aan. De terugreis hadden zij per trein afgelegd. De drie trekkers, Gregor Brokamp, Jan Lochtman en Jo Giessen, hebben in totaal 1800 km te voer afgelegd. Kerstmis brachten zij door te Civita vecchia, met nieuwjaar hielpen zij de rumoerige Romeinen hun oude vaatwerk aan diggelen te smijten. Hoogtepunt en doel van de trek tocht was een audiëntie bij de nieuwe Paus, die van hun voetreis op de hoogte was gesteld. De verkiezing van de nieuwe Paus vernamen zij des tijds op doortocht in Frankrijk. Tij dens hun drie maanden lange tocht hebben zij alle nachten in een tent doorgebracht. Vooral voor ouibaas Brokamp was de voetreis geen sine cure. Als 46-jarige zal hij het voor taan wel wat kalmer aan moeten doen. Zijn beide tochtgenoten zijn 19 jaar. DODELIJKE AANRIJDING. De 62-jarige mevrouw H. Visser Visser uit de Merelstraat 17bis te Utrecht is vanmorgen door een mo torcarrier aangereden en op slag ge dood. Mevr. V. stak de Kaatstraat over, naar men aanneemt, zonder acht te slaan op een naderende motorcarrier, bestuurd door de 38-jarige schilder M. V. R., die op dat moment het groene verkeerlicht passeerde. Bloemententoonstelling moet hoge vlucht maken Op een voorlichtingsdag, welke de vereniging „De Nederlandse Bloemisterij" dinsdag voor kwekers en andere geïnteresseerden heeft gehouden in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht, heeft de bekende tentoonstellingsorganisator, de heer Jac. E 55 Klei boer, gesproken over de door hem in Rotterdam te orga niseren tentoonstelling met als onderwerpen „Bloemen en raketten". Deze expositie zal worden ingericht in verband met het feit, dat 400 jaar geleden de eerte tulpen in ons land werden ingevoerd en t.g.v. het honderd jarig bestaan van de Vereniging voor Bloembollencultuur. Foto: de heer Kleiboer tijdens zijn toespraak voor een plattegrond van de tentoonstelling, waarvoor een raket en een beeld van godin Flora stonden opgesteld.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 5