5 LWKLGAT tifojL&JTüSTAD DUINSTREEK Ruitentikker had gemakkelijk werk Laatste gang van goudbergingstoren WOENSDAG 7 JANUARI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 V jL MX!/ <k> JUBILEUM. Zondag 1 januari is het 25 jaar ge leden, dat de heer Frans Cornelisse, in dienst trad als bediende bij de sla gerij van de heer Corn. Alkemade. Dit in de slagerswereld zeldzaam ju bileum wordt op die dag onder meer gevierd met een H. Mis tot intentie van de jubilaris, en een receptie van 12 tot 1 uur ten huize van de heer Alkemade, Haarlemmerstraat 299c, te Leiden. Nieuwe kansen voor Oprechte Amateurs" De afdeling Leiden van de Landelijke Stichting d'Oprechte Amateur" begint 15 jan. a.s. het nieuwe seizoen met een auditie- avond in de zaal van de Maat schappij voor Toonkunst aan het Rapenburg. Deze in 1957 opge richte afdeling stelt zich ten doel het amateurisme in de muziek beoefening, de declamatie, de kleinkunst etc. te bevorderen. De amateurs worden op auditie avonden in de gelegenheid gesteld een proeve van bekwaamheid af te leggen, waarop door een deskundige jury, meestal onder leiding van Harm Smedes, opbouwende kritiek wordt geleverd. Er is een finale en er is zelfs nog een kans, dat de amateurs van „d'Oprechte Amateur" voor de radio optreden, maar dit staat geheel los van het streven der stichting. Het radio-optreden is een mogelijkheid op de achtergrond. In het komende seizoen, zal men trachten het contact tussen de leden te bevorderen. De leden, die een goed niveau hebben bereikt krijgen de kans voor tehuizen en instellingen waar behoefte is aan ontspanning, op te treden. Het bestuur van de stichting heeft besloten in de vier auditie avonden van het komend seizoen, een schei ding te maken tussen „klassiek" en „de lichte muze" om te voorkomen, dat de jury een oordeel moet vellen in niet-vergelijkbare grootheden. De heer L. Stevens directeur van de Leidse Volksmuziekschool, is wij len de heer Han Zirkzee opgevolgd als voorzitter van de Leidse afdeling der stichting. Burgerlüke Stand Geboren: Klaas z. van E. J. N. Koernap en M.Xhofleer. Hennie d. v. C. P. Glasbergen en J. Vink. Ger- da d. v. D. van der Plas en W. van Duijn. Helena Maria d. van L. J. Heemskerk en Q. J. M. Zonneveld. Eduard Rudolf Pieter z. v. E. Kapel en F. L. Menot. Maria Geertruida d. v. G. W. Snel en M. van Eijk. Sigrid Ulrike d. v. F. W. Sijthoff en A. L. Stray. Frederik z. v. J. Bavelaar en M. Fasel. Jozef Theodorus z. v. P. J. van der Hoorn en J. Uijtewaal. Overleden: J. C. E. Rietbergen 77 j. weduwe van G. F. Weijers. C. van Rhee 84 j. man. W .Zaalberg 57 j. man. Het mannekoor „Kunst na Arbeid", dirigent L. v. Wijngaarden, zal 8 jan. 1959 haar 65-jarig bestaan herden ken. In april a.s. zal ter gelegenheid van dit jubileum een buitengewoon concert" gegeven worden in de Stads gehoorzaal. In de maand december 1958 werd er bij de Leidsche Spaarbank inge legd 1.353.826, en terugbetaald 1.236.611. Het aantal nieuwe boekjes be droeg 441 en het aantal afbetaalde boekjes 184. Op 6.551 rekeningen van deelnemers aan de Afhaaldienst werd 142.053 bijgeschreven. Er werden 734 spaarbusjes ter le diging aangeboden met een gezamen lijke inhoud van 19.106. Het tegoed der 42.287 inleggers be droeg aan het einde der maand 29.877.014. TECHNISCHE INSTALLATIES ACADEMISCH ZIEKENHUIS. De rijksgebouwendienst te 's-Gra- venhage heeft het aanbrengen van technische installaties voor de Poli kliniek Kinderziekten aan het Aca demisch Ziekenhuis onderhands aan besteed. De inschrijvingen waren van hoog naar laag als volgt: N.V. Wol ter-Dros te Rotterdam ƒ22.987; firma Vossen te Oegstgeest 19.218; Geveke Co. N.V. te Rotterdam 17.729. De gunning is aangehouden. Wilt U iets weten Vraag H. G. te N.: Het verschil tus sen de woorden kinderlijk en kinder achtig. Antwoord: Kinderlijk is van of zo als een kind, waar dit op zijn plaats is. Het woord kinderachtig betekent de eigenschappen van een kind ver tonend waar die niet gewenst zijn. Bij toepassing op volwassenen heeft dit laatste woord de betekenis ge kregen van onnozel, flauw of zelfs laf. Het antwoord op uw andere vragen volgt. Vraag. Welke successie-rechten worden geheven, wanneer de erfge naam een zoon of dochter is van de broer of zuster van de erflater (dus neef of nicht.). Antwoord. Deze successie-rech ten zijn 0 1.000 2.000 5.000 10.000 25.000 50.000 0 27 270 3.'40 35 Leidse agenda WOENSDAG 7 JANUARI. Rozenkranskruistocht. 7 uur nam. St. Petruskerk. DONDERDAG 8 JANUARI. Kath. Nat. Eond voor E.H.B.O. afd. Leiden vervolg cursus R. K. Lyseum Mgriënpoelstraat, 8 uur. ZATERDAG, 10 JANUARI. „De Royalisten" Toneelopvoering „Rapalje over de vloer". St. Antonius Clubhuis, 8 uur nam. 't Oude Vierde (regiment infante rie). Ontvangst deelnemers reünie cantine Doelenkazerne (2 uur nam.) waarna défilé met „Werkmans Wils kracht" naar Stadhuis (ca. 3 u. nam.); Borreluurtje in cantine Doelen (4 u. nam.). Snertmaaltijd 5 u. nam.) en cabaret in Schouwburg te 7.30 nam. „Tot Ieders Genoegen" Toneel voorstelling „Flanel en miljoentjes" Stadsgehoorzaal, 8 uur nam. DIENST DER APOTHEKERS. Leiden: Geopend apotheek Herdingh en Blanken, Hogewoerd 171, telefoon 20502. GEM. AANKONDIGING KANDIDAATSTELLING VERKIEZING LEDEN TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL De burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat op 28 jan. a.s. de kandidaatstelling voor de ver kiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generinl jniaats vindt. Op die datum kunnen van 9 uur v. m. tot 5 uur n.m. bij de voorzitter van het hoofdstembureau of diens plaatsvervanger, ter gemeentesecreta rie van Leiden, lijsten van kandida ten worden ingeleverd. De tot invulling bestemde formu lieren voor de lijsten van kandidaten en de formulieren voor de schrifte lijke verklaring van hewilliging in de kandidaatstelling zijn van heden af ter gemeentesecretarie van Leiden, afd. bevolking c.a., kosteloos ver krijgbaar. Leiden, 7 jan. 1959. De Burgemeester voornoemd, F. H. v. KINSCHOT. HAZERSWOUDE (GRD.) Kleuter bij aanrijding gedood Tweede dodelijke ongeval in korte tijd Dinsdagmiddag omstreeks half een vond wederom een verkeersongeval plaats ter hoogte van de maalderij de Hoop. Dit is in korte tijd het tweede dodelijke ongeval waarbij kinderen zijn betrokken. Ditmaal was de V/2 jaar oude Josje de Boer. het zoontje van de heer L. A. de Boer, het slacht offer. Hij stond met zijn nichtje in de deuropening en zag zijn broertjes en zusjes aan de overkant van de weg spelen. Hij rende plotseling de weg over met het noodlottig gevolg. Door dat een vrachtwagen aan de kant van de weg stilstond werd het uitzicht belemmerd van de bestuurder van een auto, welke kwam uit de richting Alphen a. d. Rijn. Deze bestuurder, de heer L. Th. V. uit Den Haag. had het kind te laat in de gaten en reed het aan. Het jongetje was op dood. Produktschap vee en vlees 1958 was een gunstig jaar en de vooruitzichten zijn goed OEGSTGEEST BEGRAFENIS OUD-WETHOUDER T. VAN EGMOND Gistermiddag vond de begrafenis plaats van wylen de heer T. van Eg- mond, oud-wethouder en ere-burger van Oegstgeest. De belangstelling in de aula van Rhijnhof was zeer groot. De gemeente werd vertegenwoordigd door burgemeester Du Boeuff secretaris Jac. de V;sser. Er waren vele deputaties aanwezig van ver enigingen, waarvan de overledene op richter en mede-bestuurslid geweest is, alsook vele bewoners van „de Mors". Onder de belangstellenden be vond zich ook de oud A.R.-wethouder Den Ouden. Ds. Hoelen, gereformeerd predikant te Leiden, hield een korte toespraak waarin hij de dood tekende als het einde van alles op deze wereld. Hij noemde de overledene een man, die leefde uit en voor zijn geloof en die werkte in het belang van de mede mens. Hierna werd he* stoffelyk over schot ten grave gedragen. Nadat het in het graf was neerge laten, bad ds. Hoelen het Onze Va der. Op verzoek van de overledene waren er geen bloemen en werden geen toesnroken 'cbeden. Een schoon zoon van de overledene, de heer M den Os, dankte de aanwezigen voor de belangstelling. AUTOMOBILIST ERNSTIG GEWOND BIJ SLIPPARTIJ. Hedennacht is op de gemeente grens van Leiden en Oegstgeest een personenauto geslipt en tegen een paal gereden. De bestuurder werd daarbij ernstig gewond. De automobilist, de heer J. de R.- Z„ afkomstig uit Oegstgeest, wilde komende over de Rijnsburg er weg uit Oegstgeest: Geopend apotheek Oegst-de richting Leiden rechtsaf de i nr:ii i c*nnr,. Warmonderweg inrijden. Hij slipte op de tramrails, waardoor de auto naar links uit de bocht vloog en een geest, Wilhelminapark 8, tel. 26274. BIOSCOPEN. De films in de week van 19 jan. zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: Lido: betonnen oaal ramde, waaraan de bovenleiding van de tram is opge hangen. De paal drong aan de linker-, zijde, door de kracht van de botsing „In de schaduw van de j door tot op de pliaats van de be- guillotine", 14 jaar. stuurder. De heer de R. Z. raakte be- nooit". „Vergeet jaar. Luxor: „The hunters", 14 jaar. Trianon: „Heim\veh, dort wo die Blumen blühn", 18 jaar. Rex: „De duivels van de rode cirkel", 14 jaar. TENTOONSTELLING Rijksmuseum Geologie en Minara- logie v. d. Werfpark 1: Tentoonstel ling geologie van Nederland. Op werk dagen van 10—12 en 2—4 uur. Zon en feestdagen 24 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Tentoonstelling „Wat doe je in de kou?" Zondagmiddag 2 uur filmvoor stelling (tot en m-ft 1 maart 1959) kneld. Hij moest met inwendige ver wondingen in een van de Leidse zie kenhuizen worden opgenomen. De auto werd totaal vernield. 37 (a. is het aantal guldens indien pre cies 1.000,- of 2.000,- enz. geërfd wordt; b. is het percentage voor de tussenliggende sommen.). 1.000 2.000 5.000 10.000 25.000 50.000 360 740 1.940 4.040 10.640 22.140 Vraag. Maakt het verschil als erflater bij doopsel peter van erfge naam is? Antwoord. Neen. Vraag: Route van Oud Ade naar Winsum; hoeveel km? Antwoord: Oud Ade, Oude Wete ring, Amsterdam, Purmerend, Oost huizen, Scharwoude, Wognum, Wie- De pas afgesneden. Op de Haar lemmertrekvaart nabij de Kwaak- brug is gistermiddag om kwart voor vijf een verkeersongeluk gebeurd, waarbij een wielrijdei enkele lelijke verwondingen kreeg aan het gezicht. De bestuurder van een bestelwa gen, afkomstig uit Warmond, wilde een wielrijder inhalen. Hij zwenkte te vroeg terug, waardoor de wielrij der, de heer J. W. H. v. d. G. uit Oud-Ade, werl „gesneden". Hij viel én kreeg dientengevolge ontvellingen aan het gezicht, een scheur in de bo- Rtj'lupie^n^enVabinéï'^Kloksteeg' lfl) I tvoo,rts "erden he™ vf" Tentoonstelling foto's >n tekeningen sdh'Ilende tanden u,t de mond 8esla- Ralph Prins. Werkdagen 2—5 uurs ni nteniinn nam. (t.m 10 januari). KIJNdBUKG Lakenhal: Tentoonstelling „Vor- ming" Werkdagen: iO uur voorm -I Verbouwing Gereformeerde kerk. 4 uur nam.: zon- en feestdaeen 1—41 Het architectenbureau Verloop uur nam. (tot 18 januari 1359) Van dei' Mey ,e Katwijk aan Zee Lakenhal: „Schatten uit het Ma ,- hee<' namen' de kerkeraad van de ritshuis", Werkd.: 10 uur voorm - gereformeerde kerk, alhier, het her- 4 uur nam.; zon- en feestd.: 1-4 uur I ?telle11 !n verbouwen van de gere- nam. (tot <r februari 1959) 1 »>™eerde kerk aan de Voorhouter- l weg gegund aan W. van Egmond en van Iterson, beiden te Rijnsburg. SPORT WIELRENNEN ARREST „LOCOMOTIEF" CONTRA DAAN DE GROOT Daan de Groot behoefde zich niet VOORHOUT SCHUTTERSDAG. Op „Koppermaandag", 12 januari, houdt de R.K. Schietvereniging „St. meer gebonden te achten aan zijn Hubertus" haar jaarlijkse schutters contract met de „Locomotief" toenfeest. Om ongeveer 9.15 uur wordt deze fabriek op 17 september 19571 met het schieten op de vogel begon eenzijdig het contract met Pellenaars nen. Na het afschieten van de eerste verbrak. Dit is de kern van het vandaag uit gesproken arrest van het Amsterdam se gerechtshof in de appelprocedure van de „Locomotief" tegen de uit spraak van de president van de Am sterdamse rechtbank in het deze zo mer door de fabriek aanhangig ge maakte korte geding tegen Daan de Groot. Het gerechtshof zegt in zjjn overwe gingen, dat voor Daan de Groot de vogel is er gelegenheid iets te gebrui ken. Tot uiterlijk 2 uur wordt oo de tweede vogel geschoten. Om ongeveer 3.30 uur gezamelijke „snertmaaltijd" waarna kaarten, biljarten en schie ten met windbuks. Het zal aan belangstelling niet ont breken. Raadsvergadering. Donderdag, 8 januari a.s. komt de gemeenteraad in openbare vergadering bije?n. Aan supporters voor hun onmisbare steun, waarop hij ook dit jaai weer rekende. Het doel van deze bijeenkomst was prijsjassen. Ruim 60 deelnemers had den zich gemeld. Het was een echte Foreholte-sfeer, allen waren dan ook goed te spre ken over deze avond en gingen zeer voldaan, vooral de prijswinnaars, naar huis. VOORSCHOTEN Vastenavondviering L.T.B. De L.T.B. begon dit jaar al erg vroeg aan zijn vastenavondfeest. Nog vóór Driekoningen, maar tenslotte muet er toch een de eerste zijn. Voor deze viering had de L.T.B. afd. Voor schoten dit keer een toneelstuk op het programma genomen. Een leuk en grappig stuk. De toneelvereniging „De derde Slag" uit Katwijk bracht voor het voetlicht „De Firma Aver- zaath en de Keizer", of wellicht be ter bekend als Potasch en Perle- moer. Het toneelstuk geeft een idee, hoe twee Joodse lieden zaken doen. Het geeft veel strubbelingen en om al deze malle situaties kan hartelijk gelachen worden. De vaak gevatte uitdrukkingen dragen het hunne er toe bij om de lachspieren in bewe ging te zetten. De avond werd bijge woond door de g.a., pater A. van Aarnhem, afgevaardigden van plaat selijke zusterverenigingen en een groot aantal leden met echtgenoten en (grote) kinderen. De heer A. Q. Doeswijk sprak het welkomstwoord. Hij wenste allen een genoeglijke avond en aan het einde van de avond was hij weer de tolk van de vele aan wezigen toen hij het toneelgezel schap hartelijk bedankte voor het ge- bodene. De artisten van het Katwiik- se gezelschap waren goed op dreef en door hun spel gaven zij een avond van kostelijke amusement. De regie van het spel berustte bij 1e hee. Jan Verplancke, die vooraf nog een klei ne toelichting gaf. Na afloop van het toneelstuk was er nog een gezelIlig samenzijn met gelegenheid tot een dansje op de maten van de muziek, verzorgd door de Johny Wimtills. Geboren: Paulus A., zn van L. N. de Brabander en C. I. T. Verbeek; iffcia- nus O. P., zn van O. A. van Rijsdijk en W. P. Lagerberg; Pieter, zn van Z. Verhard en H. II J. Verhoog; (te Lei den) Gustaaf, zn van W. van Wijk en A. Bogerd. Ondertrouwd: D. Lange en R. Wes terweel. Gehuwd: J. van Doorn en M. M. J. van Winden; L. van der Sijs en N. van Mourik. Overleden: (te Leiden) M. Wolles- winkel, 46 jr, echtg van W. v. Leeu- wen:A. Verhoeff 68 ir, wed. van L. Weeda; G. van Os, 55 jr, wedn. van P. Brussee; L. B. Nouwens, 76 jr, wedn. van A. E. M. Lingerak. LEIDSCHENDAM Geboren: Robertus J. J. zn van J. A. M. Kulker en J. C. M. Schelen. Adrians M. dr van C. J. van Leeu wen en J. A. Halverhout. Carmen dr van G. R. ten Wolde en A. W Swa- nenburg. Jacobus G. M. zn van J v. d. Nouweland en P. J. M. Elderhorst. Anna T. V. dr van M. ten Hagen en H. T. Pot. Astrid T. M, dr var. J. Lassche en J. W. van Niel. Barbara M. dr van J. W. Warmerdam en C. v. d. Voort. Wilhelmina S. P dr van A. W. M. Wer.sveen en M Ha- blous. Maaike dr van A. Buitendijk en A. J. van Duyvenbode. Gerritje dr van H. Kieft en G, Doppenberg Peter E. zn van J H. Michaël en C. Kuyper. Theodorus C. M. zn van C. W de Jong en G. v. d. Poel. Ondertrouwd: W. J Hoornweg uit Nijmegen en J. J. v. d. Berg. H. H. van Klaveren uit Voorschoten en M H. Reidinger. Getrouwd: A. C. M. Arkesteijn uit Wateringen en P. T. van Veen. G. M. van Heiningen en A. C. M. Weerden burg. S. A. van der Ploeg uit Pijn- acker en J. J M. Heijstek. A. Somers en G. A. C. Tbeunisz uit Voorburg, G. J. B. van Helder uit Den Haag en P. J. van Hoeven. W M. van den Berg uit Den Haag en C. J T Berg man. P. J. Hogendyk en J. J. Dionla uit Den Haag. J. M. Vurens en M Kruiff uit Leiden. N. Voerman uit Den Haag en C. P. van Rijn. Overleden: W. M Witteveen 70 jr ongeh. verandering in het contract van de|van6 8 uur- Er zijn 11 agendapunten naam Pellenaars in een ander niet I R.K. Sportver. „Foreholte". De aanvaardbaar was. De „Locomotief" grote „Foreholte"-familie kwam met is door het hof veroordeeld in de door de Groot gemaakte kosten tot dit ar rest begroot op 522.50. Het oorspronkelijke contract tussen ringerwaard, Den Oever. Afsluitdijk, I Daan dc Groot en de „Locomotief" 1 dè grote "opkomst. Over de toes can ei Zürich, Witmarsum, Wommels, Win- is inmiddels op 31 december 1958 af-1 in 't algemeen van 1e vereniging v as sum; afstand ruim 150 km. gelopen. hij tevreden. Hij dankte vooral de haar trouwe aanhang in café „Boer- haave" bijeen. De voorzitter wenste allen een Za lig Nieuwjaar. Hij was verheugd over Het verloop van de varkensmarkt was in 1958, de sombere vooruitzich ten aan het begin van dat jaar ten spijt, gunstig. Dit verklaarde de voorzitter van het produktschap voor vee en vlees, de heer Joh. de Veer, vanmorgen in zijn nieuwjaarsrede tijdens de vergadering die in Utrecht werd gehouden. Hij voegde hieraan toe, dat de produktie van ongeveer vier miljoen slachtvarkens (even hoog als in 1957) bij een redelijk verloop van de buitenlandse afzet verantwoord is. De heer De Veer constateerde met vreugde, dat in het afgelopen jaar gemiddeld de kostprys is verkregen en wellicht zelfs iets is overschreden, zodat men geen beroep behoefde te doen op de overheid voor een nabe taling, waarvoor reeds een bedrag van 20 miljoen gulden was gereser veerd. Het beleid ten aanzien van de slachtveemarkt was vooral gericht op de handhaving van een standvas tig en voor de producenten bevredi gend prijspeil. Hij zei. dat de uit stoot van de melkveestapel onvol doende bleek te zijn om in de stij gende vraa gnaar rundvlees te voor zien. In breder verband gezien be oogde het beleid inzekere mate een omschakeling te bewerken van de melkproduktie naar de vleesproduk- tie. De uitvoer van rundvlees overtrof in 1957 de invoer. Sedert half augus tus hebben de prijzen voor slachtvee zich op een hoger niveau bewogen dan in 1957. De slachtveeopbrengt heeft, volgens de heer De Veer, be antwoord aan de verwachtingen, die de minister van landbouw in het raam van zijn melkprijsbeleid daar van had. Rundvleesproduktie vergroten. De heer De Veer betoogde, dat het marktverloop de veehouderij ver trouwen geeft om voort te gaan met het vergroten van de rundvleespro duktie. Hij concludeerde, dat de vooruitzichten vooi de export van rundvlees gunstig zyn en beter dan de vooruitzichten voor de uitvoer var, zuivelprodukten. Hij acht de overschakeling van melk- naar rund vleesproduktie dan ook verantwoord. De baconmarkl heeft in 1957 een iukrimping ondergaan. De heer De Veer voegde hieraan toe, dat de op brengst per kilogram bacon gemid deld echter hoger lag dan in 1957. De buitenlandse afzet van vers var kensvlees behield zijn betekenis. Sprekende over de toekomst, ver klaarde de heer De Veer. dat hij de vooruitzichten in het algemeen vrij gunstig acht. Van veel betekenis ST0MPWIJK L.T.J. Donderdag 8 jan. houdt1 de L.T.J. haar jaarvergadering bij Van Geijlswijk. Er moet een nieuw bestuur gekozen wo»den wegens pe riodiek aftreden, Eén bestuurslid 1 stelt zich niet herkiesbaar. Verder zijn er veel mededelingen. Alle le- j den worden verwacht. Schade f 8000 Gisterochtend vroeg ontdekte de eigenaar van een horlogezaak in de Vijzelstraat te Amsterdam, dat het ijzeren hekwerk voor de etalagera- men (zonder veel moeite) uit de scharnieren was gelicht en de grote ruit met een straatsteen was verbrij zeld. Een vluchtig onderzoek bracht aan het licht, dat er negen gouden, stalen en doublé horloges en enkele sieraden waren verdwenen en dat er een groot aantal voorwerpen in de etalage was beschadigd. Mede tenge volge van dit laatste was de schade niet onaanzienlijk: de eigenaar taxeer de die op ongeveer f 8000,-. De rijkswaterstaat in IJmuiden en de rijkshavenmeester van het Noord- zeekanaal zijn na vele jaren van een grote zorg bevrijd. De goudbergingstoren van de geli quideerde coöperatieve bergingsvere- niging „Renate Leonardt" is vanmor gen uit het Noordzeekanaal bij de Noordersluis te IJmuiden verwijderd. Het gevaarte is in de afgelopen we ken door slopers uit Zaandam tot de waterspiegeL afgebrand en i< vanmor gen drijvend gemaakt. De toren is daarna vast gemaakt door sleepboten en onder escorte van een boot van de rijkshavenmeester op sleeptouw ge nomen door het Noordzeekanaal naar de Minervahaven in Amsterdam Daar wordt de toren op de wal verder gesloopt. TWEE DODEN BIJ AUTOBOTSING. Op de weg tussen Oirsbeek en Sit- tard is vanmorgen omstrekSe 7 uur 'n personenwagen tegen een stilstaande vrachtauto gebotst. Hierbij werden de j twee inzittenden van de personen wa- I gen, de 49-jarige L. V. en de 25-jarige I J. M., beiden uit Hoensbroek, op slag gedood. De vrachtwagen van de Fa. i R. uit Hoensbroek was aan de kant van de weg geparkeerd, omdat een van de koplampen kapot was. NEDERLANDS KUSTVAARTUIG IN NOOD. De Nederlandse sleepboot, die uit gevaren Is om de „Sont" te hulp te komen is de „Humber" van Smit Co's internationale sleepdienst. De reddingsboot van Hoek v. Holland is de „President Jan Leis". voor de varkensmarkt noemde hij de vraag, of er voldoende afzetmoge ltfkheden zijn voor de vette delen. Voo:r het overschot aan rug- en buikspek is ons land op West-Duits- land aangewezen en men mag, zo ze: hij, niet vergeten dat de vraag zich meer en meer gaat richten op richten op licht en mager buikspek. Volgens de heer De Veer blijft het mesten van zware varkens een ris kante onderneming en wees daar om nogmaals op het gruic belang van een regelmatig gespreide produktie en aflevering van slachtvarkens. „De Standaard", een Vlaams katho liek dagblad, schrijft, dat de onlusten in Leopoldstad moeten worden gezien tegen de achtergrond van de sociale omstandigheden, waarin de inheemse bevolking leeft. In de hoofdstad wo nen ruim 350.000 inheemsen in om standigheden, die men moeilijk be vredigend kan noemen, aldus het blad: terwijl de 20.000 blanken in mooie huizen, omringd door tuinen en plantsoenen, wonen, zitten de inheem sen opeengehoopt in miserabelen hut ten en er heerst grote werkloosheid onder hen. Een op de vier Kongole zen is er het onbeschermde slacht offer van. Al deze werklozen vormen een ideale manoeuvreermassa voor de onruststokers aan de rand van de beweging voor politieke emancipatie, die incidenten willen veroorzaken. Het is in Kongo niet moeilijk een groepje negers opgewonden te ma ken, temeer daar het alcoholisme er een plaag is. Het blad meent voorts, dat het hoog tijd is de gegronde redenen tot ontevredenheid der inheemsen uit de weg te ruimen en duidelijk te ma ken, dat een goede samenwerking tussen blanken en negers mogelijk blijft. KORTE golf „Gevaarlijk drijvend voorwerp" seinde de kapitein van de Phidias (K.N.S.M.), dinsdagavond op weg van Amsterdam naar IJmuiden va rend ter hoogte van zij kanaal F. Personeel van de havendienst onder nam een speurtocht langs het kanaal en vond een houten vlot van 20 x 5 meter. Het werd vastgelegd aan een steiger ter plaatse. De vulkaan Merapi in Midden- Java heeft, na verscheidene maanden van rust, weer nieuwe activiteit ver toond. Tijdens een eruptlj dezer d8- gen werden grote stoomwolken uit gestoten. alsmede stenen, die over een afstand van vijfhonderd meter in de omtrek neerkwamen. Volgens de Indonesische minis ter van gezondheid, dr Abdul Aziz Saleh, overlijden in Indonesië jaar lijks 120.000 mensen aan malaria, terwijl bovendien elk jaar dertig mil joen anderen door deze ziekte wor den aangetast. Met medewerking van duizend man van de Westduitse strijdkrach ten zal donderdag een begin worden gemaakt met de vervaardiging van een film over de slag bij Stalingrad. De film zal worden opgenomen bij Goettingen in Neder-Saksen, onder technisch toezicht van de voormalige commandant van het eerste Duitse legerkorps, generaal Walther van Seydlitz-Kurtzbach, die indertijd na zijn gevangenneming door de Russen de leiding op zich nam van een te Moskou gevestigd „nationaal comité voor een vrij Duitsland". Vorig jaar zijn nog 60 mensen overleden als gevolg van de aanval len met atoombommen op Hirosjima en Nagasaki in 1945, In Hirosiima is het aantal slachtoffers van de atoom bom daarmee gestegen tot 160.380. in Nagasaki tot 130.772. Marktberichten s HERTOGENBOSCH, 7 jan., Vee Op de markt van heden werden aangevoerd 6372 stuks vee, zijnde: 2210 runderen, 205 graskalveren, 601 vette kalveren, 539 nuchtere kalve ren, 551 schapen, 12 geiten, 29 fok- zeugen, 474 slachtvarkens, 15 lopers, 1736 biggen. De prijzen waren, behoudens uit zonderingen voor dieren van buiten gewone kwaliteit, als volgt: melk en kalkkoeien 7501290; guiste koeien 650975- knlfvaarzen 850 1280; klamvaarzen 725950; guiste vaarzen 625850: pinken 475—675; graskalveren 290- 475, nuchtere kal veren voor fok. of mesterij 75—245; wt'ideschapen 35—75; drachtige zeu gen 325400; lopers 66—80: biggen 4663. Slachtrunderen: aanvoer 653 stuks. Extra kwal. 3.30- -3.40, le kw. 3.20—3.30; 2e kw. 2 953 15; 3e kw. 2.752.90; vette stieren 3 00 -3.20; worstkoeien 2.65—2.95, alles per kg.; gesl. gew.; vette kalveren le kw. 2 75—3.05; 2e kw. 2.45—2 65; 3e kw. 2.052.30; nuchtere slachtkalveren 1.501 80; slachtvarkens 1.821.94; slachtzeugen le kw. 1.72—1.78; 2e kw. 1.651.69, alles per kg. levend gew; vette schapen 55100 p. stuk; nuchtere slachtkalveren 5580 p. st. LEIDSCHENDAM, Groente Sla B 1560—2020; sla C 400--640; stoof- s.a 3241; witlof 40—42, andijvie 68—72; boerenkool 17—18; spruiten 4663; uien 710; selderij 1012. R.A.VEEN, 6 jar.., Bloemen Narcissen: Early Glory 55- 67 Tul pen: Krelage 76—l.OC: Hillegarda 93 —1.04; Lustige Witwe 1.551.61 White Sail 1.081.28; Rose Copland 1.65—1.76; Early Queen 88—96; Win- tergold 88—98. Blauwe Druifjes 26— 31 per bos; Am. Anjers 22—32; Ger- bera 24—26 per stuk. WOERDEN, 7 jon Kaas Aan gevoerd 23 partijen. Pryzcn ƒ2.22— 2.32. Handel kalm.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 3