Scherp Hogere uitkering ongevallenwetten Missie in de Congo had hei zwaar ie verduren Degradatie' van chef gegrond verklaard „Blauwe tram" te Leiden ontspoord WOENSDAG 7 JANUARI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Op 1 december 1958 zijn een drie tal wetten in werking; getreden, waar bij wijzigingen zijn aangebracht in de Ongevallenwet 1921, de Land- en Tuinbouwongevallcnwet 1922 en de Zeeongevallenwet 1919. Deze wetten hebben het uitkeringspercentage verhoogd tot maximaal 80 van het loon over ten hoogste 52 weken. Blijkens die considerans dat zijn de beweegredenen, welke tot deze wetten hebben geleid achtte de wetgever het wenselijk het uitke ringspercentage van deze wetten ge durende het eerste jaar na het onge val met dat van het wettelijk zieken-, geld gelijk te stellen. In de Memorie van Toelichting vestigde de Staatsecretaris van Socia le Zaken er de aandacht op, dat er een veel nauwere relatie bestaat tus sen de vervulde dienstbetrekking en de arbeidsongeschiktheid als gevolg van een ongeval dan die als gevolg van ziekte. Het ongevalsrisico houdt veel directer verband met het ver richten van arbeid dan in het alge meen het ziekterisico. Bij ongeval be staat er imimers in alle gevallen een directe band met de onderneming. Op deze grond lag dan ook naar het ge voelen van de Staatssecretaris een gelijkmaking van het wettelijk uit keringspercentage bij ongeval met dat bij ziekte bepaaldelijk in de rede. Ziekengeld. Het ziekengeld bedraagt 80 van het dagloon van de verzekerde. In dien het dagloon hoger is dan 19, bedraagt het ziekengeld niet meer dan 80 van 19,Het ziekengeld wordt uitgekeerd over iedere dag, utgezonderd zondagen, dat de onge schiktheid tot werken duurt, te be ginnen met de derde dag na die, waarop zij aanving. Elk geval vam ongeschiktheid tot werken wegens ziekte geeft aan spraak op uitkering van ziekengeld gedurende ten hoogste 52 weken. Wanneer echter uit dezelfde ziekte oorzaak een herhaalde ongeschikt heid tot werken is voortgekomen, wordt deze beschouwd als een voort zetting van het vroegere ziektegeval en geacht daarmede één geheel te vormen, indien de herhaalde onge- schikthed tot werken intreedt bin nen vier weken, nadat de vroegere uitkering van ziekengeld beëindigd werd wegens herstel van de verze kerde. Indien eenzelfde ziekteoorzaak een aanhoudende of steeds weer terugke rende arbeidsongeschiktheid ten ge volge heeft, gelden nog de volgende beperkingen van het recht op zieken geld. In 'n tijdvak van 18 maanden wordt over ten hoogste 312 (52 x 6) dagen ziekengeld uitgekeerd. Indien aan een verzekerde in een tijdvak van 18 maanden over 312 dagen al dan niet onafgebroken ziekengeld is uitge keerd, wordt hem in de onmiddellijk daarop volgende periode van 18 maanden over niet meer dan 156 da gen ziekengeld uitgekeerd. Hetzelfde geldt voor iedere volgende periode van 18 maanden, zolang in de vooraf gaande periode van 18 maanden zie kengeld is uitgekeerd. Echter worden de 156 uitkering9dagen met zoveel dagen vermeerderd als het aantal uit- keringsdagen in de vooraf gegane pe riode van 18 maanden beneden de 156 is gebleven. Ongevallenuitkeringen. Voor degene, die verzekerd is in gevolge de Ongevallenwet 1921, gel den de volgende uitkeringsbepalin gen. Indien de verzekerde op de der de dag na het ongeval niet in staat is zijn gewone werk te verrichten, ontvangt hij een tijdelijke uitkering, welke ingaat op de dag na het onge val. Deze uitkering wordt genoten, zo lang de ongeschiktheid tot werken voort duurt, maar niet langer dan tot de 43ste dag na het ongeval. De uit- POTLOOD EN GEEST kering bedraagt voor elke dag, de zondagen niet medegerekend, 80 kering van ziekengeld kan maken. Geniet men echiter geen ziekengeld, doch een ongevallenuitkering, dan loopt de ziekerrgeldverzekering slechts door gedurende de termijn van de tijdelijke uitkering, dus slechts ge durende zes weken. Het gevolg hier van het dagloon van de verzekerde, Indien de verzekerde zes weken na Y*"? .Ij iJlfun de dae van h*»t nn«»val PfvWltPliik d*n o**gevallenuitkering ontvangt en ae aag van net ongeval geaeeitenjK Hl„„rna vvvir fWov»ll*nu,P* wnrHt No. 508. Horizontaal: 1. snaarinstru ment, 5. telwoord, 6. huid, 8. lid woord, 9. meisjesnaam, 11. bekende afkorting, 13. artikel (afk.), 15. flauw, 16. wandellaan, 17. bedekt- bloeiende plant, 19. insekt, 21. water in Friesland, 22. smalle weg, 24. af korting van idem, 25. wereldtaal, 27. vis, 29. gemalin van koning Alexan der I van Servië: tezamen vermoord. Verticaal: 1. scheikundig element (afk.), 2. meisjesnaam, 3. bijb. figuur, 4. muzieknoot, 5. achting, 7. water in Z.H., 8. plaats in België bij Brugge, 10. de Griekse letter D, 12. goede eigenschap, 14. stapel, 15. deel van een anker, 18. uitroep, 20. vogel, 22. duw, 23. korte degen, 26. de dato (afk), 28. water in N.-Brab. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 507. Horizontaal: 1. kano, 3. Lier, 5. Rai, 7. delta, 9. toe, 11. gezet, 13. pet, 15. rul, 16. basis, 18. uil, 20. Trier, 22. ami, 23. klos, 24. kamp. Verticaal: 1 kant, 2. ore, 3. liter 4. roet, 6. alg, 7. Deest, 8. azuur, 10. opa, 12. Eli, 14. tiras, 16. bark, 17. sim, 19. lomp, 21. eik. of geheel ongeschikt was tot werken, ontving hij als verdere schadeloos stelling een geregelde uitkering, ren te genaamd. Deze rente bedroeg per dag, de zondagen niet medegerekend: a. in geval van gehele ongeschikt heid tot werken 70 van het dag loon; b. in geval van gedeeltelijke onge schiktheid een evenredig deel der on der a bedoelde rente naar verhouding tot de verloren ongeschiktheid. Sedert 1 december 1958 geldt in de plaats van het bepaalde onder a een nieuwe regeling, waarbij over de eer ste 312 dagen, de zondagen niet me degerekend, een rente van 80 van het dagloon wordt toegekend en daar na 70 Het aantal van 312 dagen wordt verminderd met evenveel da gen, als waarover een tijdelijke uit kering genoten werd. De nieuwe re geling houdt rekening met de moge lijkheid, dat iemand wegens een on geval gedurende enige tijd een uit kering ontvangt, daarna zijn werk weer hervat en vervolgens opnieuw arbeidsongeschikt wordt ter zake van het zelfde ongeval. Met het oog op deze mogelijkheid is de periode, waarin bedoelde 312 uitkeringsdagen moeten liggen, langer gesteld dan één jaar en wel naar analogie van de Ziektewet op 18 maanden. Dit tijdvak van 18 maanden vangt aan met de- eerste dag van de onge schiktheid tot werken. Op soortgelijke wijze zijn de bepa lingen van de Land- en Tuinbouwoo- gevallenwet 1922 gewijzigd. Ook hier werd de maximale rente van 70 gebracht op 80 De uitkeringen krachtens de Zee- ongevallenwet 1919 bedroegen gedu rende de eerste zes maanden maxi maal 80 van het loon cn vervol gens ten hoogste 70 Ook ten aan zien van deze wet is sedert l decem ber 1958 een uitkeringsregeling in werking, waarbij het maximale uit keringspercentage van 80 over de zelfde periode toegekend wordt, als waarover een getroffene krachtens de Ongevallenwet 1921 thans recht heeft. Overgangsbepalingen. Ten aanzien der drie bovengenoem de ongevallenwetten is de nieuwe uit keringsregeling in de eerste plaats van toepassing op ongevallen, welke op of na 1 december 1958 plaats vin den. Tot op zekere hoogte is de nieu we regeling ook van toepassing op ongevallen, welke plaats vonden in het tijdvak van 18 maanden, vooraf gaande aan de 1ste december 1958. derhalve in de periode van 1 juni 1957 tot en met 30 november 1958. Voor wat betreft ongevallen, die in daarna voor de Ongevallenwet wordt afgewezen, omdat hij dan alleen nog maar ziek is, geen aanspraak op zie kengeld kan maken. De Commissie achtte dit zeer on bevredigend en wees er op, dat het in de praktijk veel voorkomt, dat, na beëindiging der ongevallenuitkering, arbeidsongeschiktheid wegens ziekte overblijft. Voorts zijn er velen, bij wie niet precies is uit te maken, of hun arbeidsongeschiktheid nu het ge volg is van een ongeval dan wel van ziekte. Hierdoor werkt het verschil in behandeling nog onbevredigender. De Commissie vroeg, of de rege ring bereid was een volgende stap te zetten op de weg naar gelijke behan deling van ongevals- en ziektepatiën ten door ten aanzien van het voort duren van de ziekengeldverzekering een even gunstige regeling te treffen voor arbeidsongeschiktheid ten ge volge van ongeval als reeds geldt voor arbeidsongeschiktheid ten ge volge van ziekte. In zijn Memorie van Antwoord wees de Staatssecretaris van Sociale Zaken op enige problemen, welke zich voordoen bij de betreffende ge lijkstelling van ongevalsgetroffenen met ziekengeldgenietenden. Noch tans was de vraag van de Commissie voor de Staatssecretaris aanleiding om te dezer zake het oordeel in te winnen van de Sociale Verzekerings raad en van de Ziekenfondsraad. Bij de mondelinge behandeling van de wetsontwerpen vroeg een lid van de Tweede Kamer, of de Staatssecre taris bereid was zich na ontvangst van bedoelde adviezen op korte ter mijn te beraden en zijn standpunt schriftelijk aan de Tweede Kamer mede te delen. Hiertoe verklaarde de Staatssecretaris zich gaarne bereid. Hij vond het onderhavige punt een kwestie, die, indien mogelijk, spoe dig tot een oplossing moest worden gebracht. Mr. C. A. Baron Bentinck. Geen traditionele arrangementen meer op komende „Winterflora" „Tulip Queen" Quant lost het startschot Over ruim een week om precies te zijn op vrijdag, 16 januari, wordt in het Haarlemse Krelagehuis de Winterflora geopend. En, zo ver telde gisteren jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, we gaan het anders dan anders doen. Om te beginnen bij de opening. Ter wijl men normaal bij een opening veel heren in pontificaal ziet en men diverse redevoeringen afsteekt, zal nu Leni Quant, een studente uit Lei den, die de afgelopen herfst in op dracht van de vaderlandse boilen- kwekers in de Ver. Staten heeft rondgetoerd als „tulip queen", het startschot lossen. Verder is men afge weken van het traditionele arrange ment en voor het overige is ook de gekozen datum een nieuwigheid, daar het van de broelers veel vak manschap zal vragen half januari een groot sortiment bolbloemen te presenteren. Het was een traditie dat de Kon. Alg. Ver. v. Bloembollencultuur iede re vijf jaar een grote tentoonstelling organiseerde. Een buitententoonstel ling (de bekende „Flora" in Heem stede), vijf jaar later gevolgd door de „Winterflora", die altijd in het Krelagehuis werd gehouden. De laatste „Winterflora" werd gehouden in 1949, zodat men met de expositie die men van 16 tot 25 januari gaat deze periode gebeurd zijn, geldt de'houden, de draad van de traditie nieuwe regeling alleen voor uitke ringsdagen, welke na 30 november 1958 liggen. Op uitkeringslagen, die vóór 1 december 1958 vallen, blijft de oude regeling dus van toepassing. Ongelijke behandeling. De vaste Commissie voor Sociale Zaken en Volksgezondheid van de Tweede Kamer heeft in haar Voor lopig Verslag gewezen op het votgen- de verschil in behandeling tussen de ziektepatiënt en de ongevalspatiënt. Over de tijd, dat men ziekengeld ont vangt, loopt de ziekengeldverzeke ring door. Dit betekent, dat de verze kerde voor een volgende ziekte, in dien deze tijdens de duur van de eer ste ziekte of binnen een maand na het einde van de uitkering is aange vangen, nog weer aanspraak op uit- weer opvat. Daarnaast breekt men met de tradities der aanleg. De tuin architect C. Geerlings uit Heemstede heeft er bovendien voor gezorgd, dat van bet Krelagehuis „gebroken" door paden schuin door de zaal te laten lopen; in het centrum een vij ver te creëren, waarin drie levende flamingo's dromerig naar het pu bliek zullen staren. De arrangeur heeft er bovendien vor gezorgd dat het Krelagehuis geen bloemenpak- huis wordt. Telkens vindt men gras met sparren en andere heesters als rustpunten. In de hall van het gebouw wordt een expositie van bindwerk gehou den. Het heet in vakkringen nog al tijd, dat hyacinten zich minder goed voor bindwerk lenen. En om dat ver haaltje uit de wereld te helpen heeft SeMe stak de brand in de missiegebouwen sectariërs. De opstandelingen gin- I gen vooral te keer in de tuin en plun- I derden de gebouwen van de zusters, j Andere zusters waren het mikpunt I in de parochie van de H. Teresia, Hoewel bij de ongeregeldheden in evenals de voorgaande gelegen in de Leopoldstad de missiestaties in het Europese wijk. Het gehele complex bijzonder het mikpunt van de haat van deze zusters, omvattende scho- geweest zijn, valt onder de missiona- len en klinieken, werd ook daar ver- rissen slechts één gewonde te be-1 nield en in brand gestoken, treuren. Het is pater Vogels, Scheu- De totale schade voor de missie tist, die een steen in zijn gezicht zenden guldens, kreeg en in het ziekenhuis moest worden behandeld. Ernstiger evenwel is de schade aan de gebouwen van de verschil lende missiestaties in de Europese wijk. Verschillende scholen en ker ken zijn door de godsdienstige sekte, de Tibargisten, in brand gestoken. Deze sekte vormt een pseudo-gods- dienst, welke enige christelijke ele menten in zich heeft opgenomen, maar vooral vasthoudt aan het hei dense bijgeloof. De parochie van St. Petrus, die toe behoort aan de missionarissen van Scheut, was een eerste mikpunt. Het woonhuis van de paters is evenals de kerk geheel afgebrand. De jongensschool, die daartoe be hoort en op korte afstand daarvan gelegen is, brandde eveneens geheel af. Ook de bibliotheek en de bioscoop zaal van het missiecomplex zijn ge heel een prooi der vlammen gewor den. Het gepeupel heeft voorts de scho len van de zusters van de H. Augus- tinus aangevallen en vernield, nadat zij alle bruikbare voorworpen daar uit hadden meegenomen. De paters en zusters, die daar in de omgeving woonden, zijn allen moeten vluch- tene daar de Tibargisten hen naar het leven stonden. Van de broeders van de christe lijke scholen werden de boerderij en de tuin geplunderd en daarna in ha veloze toestand achtergelaten. Ook de parochie van St. Alfonsus van de missionarissen van Scheut bleek een object van de haat der het tentoonstellingscomité een team jonge binders aangetrokken, dat zal bewijzen dat met hyacinten wel de gelijk mooie bloemstukken te maken zijn. Verder zal aan deze „Winterflora" een kleine mechanisatietentoonstel- ling zijn verbonden, waarop de drie bollenrooimachines, die nu in de practijk zijn beproefd, getoond wor den. De heer Van Nispen deelde verder mede, dat er van de zijde van het vak en daarbuiten veel belangstel ling voor deze show bestaat. Mocht de belangstelling zo blijven, dan zal het de moeite van het overwegen waard zijn om meer dan één „Win terflora" in de vijf jaar op de ten toonstellingskalender te zetten. In samenwerking" met de ver. „De Tulp" zal de Rijkstuinbouwvoorlich tingsdienst een stand inrichten, die speciaal de belangstelling van de vakgenoten zal hebben. Leni Quant zal de zestiende janua ri om elf uur de expositie officieel openen. Om twaalf uur hééft het pu- pllek toegang. De overige dagen is de show geopend van 's morgens tien tot 's avonds half 11. De Cultuur (met hoofdletter C) en de ((bollen)cul tuur gaan tijdens deze expositie hand in hand. Men kan bij de spoorwegen gecombineerde reis-entréebiljetten kopen. Daarmee heeft men een sleu tel, die niet alleen de deur van het Krelagehuis, maar ook die van het Frans Halsmuseum opent. „Politieambtenaar" deed aan oplichting ambtenaar van de verkeersinspectie of als politie-ambtenaar en als zoda nig gaf hij mensen, die bij het auto vervoer zijn betrokken en ook wel landbouwers te kennen dat hij in staat was, de betrokkenen vol doende „tonnage" te bezorgen voor het verkrijgen van vergunningen. Er moesten dan zogenaamde papieren worden ingevuld en vergunningen worden aangevraagd, waarvoor W. zich voorschotten liet betalen, die va rieerden van enkele honderden tot enige duizenden guldens. Reeds een groot aantal benadeelden heeft de re cherche kunnen opsporen, doch het vermoeden bestaat dat er met name in de Betuwe en in de Achterhoek nog velen zijn, die W. op valse voor spiegelingen geld hebben verstrekt. Het moet een vreemde gewaarwor ding zijn in een circulaire en in een dagblad een oproep aan te treffen voor sollicitanten naar een functie welke men al 13 jaar lang zelf be kleedt. Dit overkwam de heer Th. J. Stobbe, chef van de duinwaterleiding te Den Haag. Hij kwam er op deze wijze achter, dat zijn directie een an der boven hem wilde aanstellen en hem wilde degraderen tot sous-chef. De heer Stobbe tekende vezet aan bij het Gemeentelijk scheidsgerecht. Zijn gemachtigde betoogde, dat de handelwijze van de directie onbillijk was en in strijd met het ambtenaren reglement. De pleiter voor de duinwaterleiding was echter van mening, dat een ge meentelijke instelling veranderingen in de leiding mag aanbrengen indien de taken worden uitgebreid of de eisen, die aan de leidende posities worden gesteld, verzwaard worden. Het scheidsgerecht verklaarde het verzet van de heer Stobbe nietig. De ze ging in beroep bij de centrale raad in Utrecht. Gistermorgen werd ook dit beroep ongegrond verklaard. Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van Woensdag 7 January 1859. Parijs Uit Algerië is weder verontrustend berigt ontvangen. Eenige stammen in de provincie Constantine hebben de vaan des oproers opgestoken. In de offi ciële kringen wordt over de oorzaken dezer beweging het geheim bewaard. Enkele perso nen beschuldigen Marokko er de hand in te hebben. RECHTER STRAFTE UITGIFTE VAN VALS GELD. Wegens het in omloop brengen van valse bankbiljetten van 100 gul den stond gisteren een inwoner van Capelle aan de IJssel voor de politie rechter in Breda terecht. Met drie medeplichtigen uit Fij naart, die binnenkort terecht zullen staan, had verdachte de bankbiljet ten uitgegeven in Roosendaal, Den Haag, Amsterdam, Brasschaat en Antwerpen. Hij kreeg van het wis selgeld 20 gulden en de rest deelde hij met de anderen in het complot. De eis luidde zes maanden gevan genisstraf met aftrek van drie maan den voorarrest, waarvan twee maan den voorwaardelijk en terugbetaling van 100 gulden aan twee benadeelden in België. De straf werd zes maan den met aftrek, waarvan drie maan den voorwaardelijk, terugbetaling van tweemaal 100 gulden, en onder toezichtstelling van een psychiater. DODELIJKE VAL OP STAATSMIJN MAURITS Gisteren is de 36 jaar oude post- sleper W. H. Briels uit Nederweart in een breuksctouifpijler op de 5'SS meter verdieping van de staatsmijn Maurits geraakt tussen een door de transportteur naar beneden komende ijzehen kap en de kolenwand. Briels werd hierbij zo ernstig gewond dat hij vrijwel onmiddellijk is overleden. Hij was gehuwd en had 6 kinderen. In samenwerking met de recherche te Arnhem heeft de rijksrecherche aangehouden de Arnhemmer W., die ervan verdacht wordt zich te hebben schuldig gemaakt aan oplichting op grote schaal. W. placht zich uit te geven voor „Lindemans dochters", door Synnove Christensen. - Uitg. Zuid-Holl. Uitg. Mij., Den Haag. Uit heel deze diep-aangrijpende ro man leest men de Noorse stijl van de begaafde schrijfster, die zo levensecht is door de wijze waarop zij de reali teit van de drie gezusters Lindeman heeft weten te boekstaven. Het is een romance uit de rococotijd in een vlot te vertaling van C. van Eysden. Deze van begin tot einde geeft de levens geschiedenis weer van Anne Pernille, Anne Brigitte en Katrine Lindeman, die na de dood van hun moeder af hankelijk worden van de zorg van een losbandige vader, een kunstschil- Stagnatie in tramverkeer Te drie uur gistermiddag is de laatste wagen van de „blauwe NZH-tram", dienst Noordwijk- Den Haag, vóór het station te Leiden in de bocht uit de rails gelopen De wagon van dit drie- wagenstel werd 'n aantal meters meegesleurd en de tram kwam tot stilstand bij de vluchtheuvel aan het begin van de Stationsweg. Ongeveer 50 vierkante meter be strating werd beschadigd, evenals de mast van de bovenleiding en het on derstel van de tramwagen. Er ont stond ernstige vertraging in de tram- dienst Den Raag-Noordwijk, aange zien de rechter tramlijn was geblok- keerd. De NZH heeft echter maatre gelen genomen en de tramdienst Lei- den-Noordwijk van hét station af onderhouden en voorts en geregelde tramdienst van de Korevaerstraat naar Den Haag ingesteld. Tussen Sta tionsplein en Korevaerstraat had men een bus-pendeldienst ingelast, met bussen heeft men tevens de stads dienst onderhouden. In de stadslijn reed wel een tram station Leiden- Oegstgeest. Het was niet te vermij den, dat op de duur in de dienstre geling enige vertraging ontstond, de ze is echter op de lijnen Katwijk en Noordwijk niet meer dan twintig minuten geweest. Over de oorzaak van deze ontspo ring is nog niets bekend. der en decorateur. Het oudste meisje, bang voor de toekomst vol zorgen, offert zich en haar jeugd op door te huwen met een bejaarde zeekapitein. Daarmee heeft ze haar lot bezegeld en men volgt het getrouwde kind onder grote spanning op haar bewo gen lijdensweg. Met het harde, trotse gemoed van haar grootmoeder weet zij de bittere levensontgoocheling moedig te dragen. Zij bestuurt het landgoed van haar echtgenoot met stevige hand en ijzeren wil, weet zelfs herhaaldelijk een amoureus avontuur te ondernemen, waarbij zij tenslotte de liefde leert kennen, wat evenwel evenmin de oplossing van haar pro blemen brengt. Als zij weduwe is geworden, huwt zij tenslotte met een veel jongere man en als zij eindelijk het zo begeerde kind krijgt, sterft zij in het kraambed. Een aangrijpend verhaal, waarbij zich vooral deze gedachten naar vo ren dringt hoe het mogelijk is. dat een kind-vrouw in staat is zoveel leed te dragen. Maar bovendien geeft de schrijfster ons een wel zeer levendig beeld van een tijd met schrille tegen stellingen en verhoudingen, van men selijke zwakheid en zielegrootheid. „In staat van beschuldiging", door Pierre H. Dubois. Uitg. Nijgh en Van Ditmar, Den Haag. Deze roman is de geschiedenis van een man, die lang geleden van een vrouw heeft gehouden, met wie hij niet gelukkig werd. Zij zijn uit elkaar gegaan en eerst jaren later staat zij i weer voor zün geest, als zij bij een rechtzaak veroordeeld wordt. Hij had hiermee niets uit te staan, doch voel de zich toch enigermate tot deze zaak aangetrokken. De wijze, waarop hij die gedachte wil ontvluchten, is niet bepaald fraai te noemen, weshalve we bij deze roman streng voorbehoud voor volwassenen moeten maken. „Paupers en Prinsen", door Ernest Hemmingway. - Uitg. Ad. Donker, Rotterdam. De auteur, die jaren lang in Key West gewoond heeft, beschrijft in dit Pocketboek de geschiedenis van Harry Morgan, geboren en levend in dit pa radijs van Florida, een paradijs echier alleen voor de bezittende klasse, doch allerminst voor de bezitlozen. Als eigenaar van een snelvarende smok- kelboot, is hij erop uit zichzelf, zijn vrouw en dochters verwijderd te hou den van de grenzen der ellende van de bezitloze klassen. liet is een hoogst interessant verhaal, geschreven tegen een achtergrond van ellende, waar aan hij tenslotte zelf ten offer valt. „De sprong in het duister", door Bertha Ruck. Uitg. N.V. De Bron, Amstelveen. Ray Rogers, een jong, levenslus tig meisje, is de hoofdpersoon in deze twinkelende romance, welke zich gro tendeels afspeelt in Wenen. Het is bovendien een aardige vondst van de schrijfster. Want als Ray Rogers mid den in dc ellende komt te zitten en haar ouders een beroep op haar doen om uit financiële nood te geraken, weet zij geld los te krijgen van een oude heer, onder voorwaarde, dat zij bereid is dezes kleinzoon te huwen. Die belofte drukt haar zwaar op de maag, zeker als zij - met haar werk gever naar Wenen gereisd - zich daar volledig aan het Weense vermaak kan overgeven. De uiteindelijke af- I loop vergoedt evenwel veel.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 2