S)e CeixióeSoii^cmt De waarschuwing van Leopoldstad Mikojan giet olie op de golven Heeft Mikojan een voor Berlijn Vrijsiad-voorsiel zou van de baan zijn Urrutia stuurt alles naar huis compromis1 Boelganin niei allies Canada's immigranten De wereldbevolking Protesten tegen Franse bezuiniging WOENSDAG 7 JANUARI 1959 50ste JAARGANG No. 14604 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPFNGRACHT 32 Giro 103003. Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f 7.50 p. kwart. Franco p.p. 8.- Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Mikojan bij Nixon De Russische plaatsvervangende minister-president Mikojan heeft dinsdag een onderhoud gehad met de Amerikaanse vice-president, Nixon. Het gesprek duurde twee uur. Mi kojan verklaarde na afloop, dat zij over vele internationale vraagstuk ken, waaronder de kwestie-Berlijn, van gedachten hadden gewisseld. Hij liet doorschemeren dat hij mis schien meer over hfet vraagstuk-Ber- lijn zou kunnen zeggen bij zijn te rugkeer van een rondreis van een week door de V.S., die vandaag met een bezoek aan Cleveland begint. Mikojan zal aan president Eisenho wer een compromisoplossing van de Berlijnse kwestie voorstellen, zo heeft een hooggeplaatst Sowjet-functiona- Urrutia, die zoals bekend door de rebellenleider Fidel Castro tot pre sident van Cuba is benoemd, heeft dinsdag een proclamatie uitgevaar digd, waarin het Congres voor ont bonden wordt verklaard en beloofd wordt binnen 12 a 8 maanden verkie zingen te houden. Vervolgens heeft hii ook de gou verneurs, burgemeesters en gemeen teraadsleden op nonactiviteit gesteld De regering zal voorts de politieke partijen ontbinden en de in 1954 en 1958 gekozen afgevaardigden onver kiesbaar verklaren. In Havana was het dinsdag rustig. Allo beperkende bepalingen, zoals die verbonden aan censuur en noodtoe stand, zijn opgeheven. Men verwacht, dat Fidel Castro woensdag in Havana zal aankomen. M. P. van der Weyden geen candidaat Tweede Kamer Zoals blijkt uit de door de verkie- zingsraad van de Katholieke Volks partij vastgestelde groslijst van can- didaten voor de Tweede Kamer komt de naam van de „eigen" afgevaardig de van de Kring Leiden, de heer M. P. van der Weyden te Nieuwkoop, daarop niet voor. Hoewel de heer Van der Weyden in ongeveer honderd afdelingen can didaat is gesteld, heeft hij, toen hem bleek niet tot de z.g. „geadviseerden" te behoren, zich teruggetrokken. De heer Van der Weyden, die bin nenkort 59 jaar wordt, is meer dan 25 jaar lid van de Tweede Kamer ge weest een parlementaire levens duur, welke slechts door weinigen wordt bereikt. „Geboren en getogen" landbouwer is hij een deskundige bij uitstek in agrarische vraagstukken en wéét hij, wat er aan problemen en verlangens leeft bij de landelijke bevolking. Maar ook buiten zijn kring toonde hij een veelzijdige belangstelling, waartoe zijn ontwikkeling hem in staat stelde, met name op belasting gebied en als gemeentebestuurder. De heer Van der Weyden is sinds 1947 burgemeester, eerst van Zeven hoven, vijf jaar later van Nieuw koop, als hoedanig zijn breed inzicht, doorzettingsvermogen en diploma tieke gaven bijzonder worden geap precieerd. Behalve voorzitter van de Boeren- vakbond van de L.T.B. in de Bis dommen Haarlem en Rotterdam en dagelijks bestuurslid van de L.T.B., lid van de Raad van Toezicht van de Coöp. Centrale Raiffeisenbank te Utrecht, bestuurslid van de Geweste lijke Raad van het Landbouwschap in Zuid-Holland en dagelijks bestuurs lid van de Stichtse Brandverzeke ring in Utrecht, is de heer Van der Weyden president-commissaris van de N.V. „De Leidsche Courant". Zijn vele verdiensten werden ge honoreerd met zijn benoeming tot Ridder in de Orde van de Nederland se Leeuw. Nu de heer Van der Weyden niet in de Tweede Kamer terugkeert, zullen al deze instanties blijven pro fiteren van zijn gaven van geest en hart. Wij weten namens de katholieken van dit gewest te handelen, met de heer Van der Weyden dank te bren gen voor de toewijding, bekwaam heid en slagvaardigheid, waarmede hij een kwart eeuw hun belangen heeft voorgestaan en behartigd. Een breed arbeidsterrein ligt nog voor hem open, waarbij zijn ervaring en inzicht op menig gebied ten pro- fijte zullen komen van de gemeen schap, zowel te Nieuwkoop als daar buiten. ris in Berlijn gezegd. Hij zei dat dit voorstel verder zal gaan dan dat wat Mikojan maandag aan Dulles gedaan heeft. De woordvoerder gaf te verstaan, dat Moskou het voorstel om van West-Berlijn een vrijstad te maken, heeft losgelaten en zich zal neerleg gen bij het voortbestaan van de ge allieerde garnizoenen in West-Ber lijn. Hij was overtuigd, dat een oplos sing gevonden zal worden en dat de oorlogsdreiging zal worden weggeno men. NOODWEER OP ZEE Soheveningen Radio heeft scheepvaart op de Noordzee vanoch tend vroeg gewaarschuwd voor een In Washington is gisteren uitgelektplotseling opstekende zware storm, dat Mikojan in besprekingen met Een Engels schip, de 900 ton metende Dulles en Congresleden de verzeke ring heeft gegeven, dat zijn regering niet wil aansturen op een blokkade van West-Berlijn, zoals in 1948. Hij heeft de indruk gewekt dat een be langrijk deel van wat men „de kwes tie Berlijn" is gaan noemen slechts dient om te komen tot een conferen tie op het hoogste niveau met de Wes terse Grote Drie en dat hij de zaak wil sussen. Volgens de „New York Times" heeft Mikojam verklaard, dat de Sóyr- jet-regering de westelijke antwoor den op de Sowjet-voorstellen ten aanzien van Berlijn niet als een ver werping zonder meer van haar stand punt beschouwt en dat zij belang stelt in de westelijke suggestie om nader over Berlijn te spreken als on derdeel van het gehele Duitse vraag stuk. Het Westen zal nog wel meer over dit onderwerp van de Sowjet- regering vernemen, zo zou Mikojan hebben verklaard. Bruikbare zondebok De leiders van de Russische com munistische partij hebben de recente „biecht" van oud-premier Boelganin als volkomen onvoldoende van de hand gewezen. Zij verlangen van hem een uitgebreid exposé van zijn z deel in de verraderlijke activiteiten van de vermaarde anti-partijgroep waarvan hij in 1947 deel heeft uitge maakt. De ontevredenheid over de zelfkri tiek van Boelganin bleek dinsdag uit een rapport over een bijeenkomst van het centrale comité van de commu nistische partij der Sovjetunie, dat gisteren in Moskou is gepubliceerd. Binnen enkele uren was het rapport uitverkocht. De Moskovieten stonden er voor in de rij bij de kiosken. De zelfkritiek van maarschalk Boel ganin werd door de partijleiders af gedaan als zwak, onoprecht, gespeend van principes en vals Tevens bleek gisteren dat de oud-premier nog al tijd lid is van de partijleiding. Dit in tegenstelling tot de andere leden van het z.g. complot, Malenkof, Molotof, Sjepilof en Kaganowitsj. Evenals Boelganin zijn deze lieden uit hun leidende functies ontzet en op onder geschikte posten tewerk gesteld. Het komende congres van de Rus sische communistische partij zal zich Gedurende het afgelopen jaar heeft Canada 124.000 immigranten opgeno men. Van hen waren ongeveer 7600 Nederlanders. Daarmee vormden de Nederlanders de vijfde nationale groep, die naar Canada emigreerden. De Engelsen, tot nog toe de groot ste groep immigranten in Canada, zijn in 1958 voorbijgestreefd door de Italianen. De Duitsers waren derde, inwoners van de Ver. Staten vierde. Na de Nederlanders kwamen de Fransen op de zesde plaats. Het aantal in 1958 in Canada ge- immigreerde Italianen bedroeg 27.500; het aantal Britten 26.800. Het aantal Duitse immigranten bedroeg 14.300. De Canadese minister voor de Im migratie, mevrouw Ellen Faircloügh, noemde het cijfer 124.000 „een terug keer naar het normale niveau van na de oorlog". Alleen in 1957 was er een abnormale toestroom van immigran ten, te weten 282.614 personen. uitvoerig gaan bezig houden met het ondermijnende werk van de anti-par tijgroep. Dat congres begint op 27 januari. Het rapport over oud-premier Boel ganin wemelt van de woorden ver rader, bedrieger en verraderlijk. Zelfs de diepste vernedering voor het forum van de partij zal hem niet be spaard blijven. Blijkbaar hebben de leiders van het Kremlin, opnieuw be hoefte aan een zondebok. Zeven Amerikaanse natuurkun digen, allen winnaars van de Nobel prijs, zullen dagelijks via de televisie aan naar schatting 270.000 Amerika nen onderricht geven over atoomwe tenschappen Er zijn in 1958 119.552 inwoners van Oost-Duitsland en Oost-Beriiju naar West-Berlijn uitgeweken, aldus heeft de voorlichtingsdienst van de Westberlijnse senaat maandag be kend gemaakt. In 1957 waren het er ongeveer 110.000. „Borthwick", is vanmorgen in moei lijkheden gekomen op een mijl ten noordwesten van het lichtschip Corton en 110 mijl ten westen van LJmuiden. Het sohip heeft om onmiddellijke as sistentie van sleepboten gevraagd. Op 't ogenblik zijn naar de ,,Borth- wiek" onderweg een Engelse sleep boot uit Breat Yarmouth en de red dingsboot van Lowestoft. Het Nederlandse kustvaartuig „Sont" verkeert op een mijl afstand van het lichtschip „Goeree", ongeveer 20 mijl uit de kunst, eveneens in nood. Het schip heeft geseind, dat het wa ter maakt en heeft om hulp gevraagd. De reddingsboot van Hoek van Hol land is ter assistentie vertrokken. Men verwacht, dat er voor het ein de van deze eeuw 6 miljard mensen op de wereld zullen zijn, zo wordt meegedeeld in een verslag van de V.N., dat dinsdag is gepubliceerd. Dit aantal is meer dan het dubbele van het huidige. Geschat wordt dat er tegen 1962 3 miljard tegen 1990 5 miljard men sen op de wereld zullen zijn. In 1957 en 1958 is bevolking van de wereld met 90 miljoen mensen toegenomen. Men schat voorts, dat de bevolking van het vasteland van China jaarlijks met 10 miljoen mensen zal toenemen. Het is verder gebleken, dat het sterftecijfer in India belangrijk is te ruggelopen, aldus het verslag. Hierin wordt ook nog opgemerkt, dat iets meer dan de helft van de wereldbevolking in 1950 bijna 2lh miljard mensen geconcentreerd was op de Caraibische eilanden, in het centrale gedeelte van Zuid-Azië en in Zuid-oost- en Oost-Azië met uitzondering van Japan. Er zal een grote kloof ontstaan tussen de groei van de bevolking in de ontwikkelde en in de minder ont wikkelde gebieden, aldus het verslag. Het stadje Samaniego in Zuid- Colombia is maandag door een ge weldige aardverschuiving getroffen. Acht mensen kwamen om het leven en vele werden gewond. Vele huizen werden verwoest. Werkeloosheid de oorzaak De eerste burgemeester van Leo poldstad, Tordeur, heeft op een pers conferentie meegedeeld, dat de Bel gische militairen nog slechts hier en daar behoeven op te treden. Er zijn 250 a 300 mensen aangehouden. Het uitgaansverbod zal nog enige tijd van kracht bleven. Het dragen van wapens zal voor burgers worden ver boden. Volgens berichten, die in Brazza ville iin Frans Afrika aan de ande re oever van de Congo zijn ont vangen is de zone van Leopoldstad, waar de ongeregeldheden voorkomen, omringd door een prikkeldraadver sperring, waarbij inheemse troepen de wacht houden. Vele blanken zou den de wijken in de buurt van de in heemse stadsdelen verlaten. De Belgische Tweede Kamer komt donderdagmiddag bijeen om de toe stand in Leopoldstad te bespreken. SEIN OF WAARSCHUWING. Onder de kop „Een sein of een waarschuwing" schrijft „De Nieuwe Gids", dat de incidenten te Leopold stad, die blijkbaar door een kleinig heid zijn ontstaan, er niettemin op duiden, dat er bij de inlanders ver wachtingen zijn gerezen, die niet aan de werkelijkheid beantwoorden. De zwarte massa, aldus het blad, ver wacht, dat de blanke haar vraagstuk ken oplost en dat hij zelf de sociale kloof tussen blank en zwart zal dem pen. De wrevel omdat alles zo lang zaam gaat, is de aanleiding tot de uitbarsting. „Vooruit" schrijft: „In bevoegde kringen te Brussel is men wel enigs zins onder le indruk van de wanor delijkheden, die zich te Leopoldstad hebben voorgedaan. Men is van me ning, dat de beroering in de landen van Voor-Azië en Noord-Afrika niet vreemd is aan de gisting te Leopold stad. Men zegt, dat het misnoegen te Leopoldstad vooral ontstaan is on der het zeer garote aantal werklozen, dat in de Kongolese hoofdstad op 35.000 wordt geraamd. Een beeld van de ongeregeldheden in Leopoldstad, de hoofdstad van Belgisch Congo. Een woedende menigte inheemsen, die een uit de grond gerukt verkeersbord m eevoert, loopt om de gestrande auto van een blanke heen, waarvan de ramen zijn vernield en de banden lek gestoken. Herkent U hem nog?? Degenen, die voor de tweede wereldoorlog hun „bakvisjaren" doormaakten, zeker: Mickey Rooney, de held uit de „Andy Hardy" films. Voor hen is er groot nieuws: Andy komt terug; nu als vader met een flinke zoon, Andy Jr, die vertolkt wordt door Teddy Rooney, die zo de voetstappen van zijn vader gaat drukken. Ministers treden a( Mollet en Thomas, twee van de drie socialistische ministers in het Franse kabinet, hebben ontslag geno men als protest tegen het bezuinings- programma van premier de Gaulle. Mollet was minister van Staat en Thomas minister van de Posterijen. De ontslagaanvragen, die reeds op 27 december waren ingediend, wer den eerst thans door het kabinet van de Gaulle bekendgemaakt. De beide ministers zullen nog aan blijven tot 8 januari, wanneer De Gaulle officieel president wordt en een nieuwe regering zal worden ge- installeerd. Uit het communiqué blijkt niet dat de derde socialistische minister, de minister voor de Sahara, Max Le- jeune, is afgetreden. Lejeune wordt echter nergens in de Franse pers ge noemd als kandidaat voor een nieu\Ve ministers-functie. Waarnemers verwachten dat de r.-k. volksrepublikeinen, die ook kritiek hebben uitgeoefend op de begroting en de versoberingsmaatregelen, wel aan de nieuwe regering zullen deel nemen. Ongeveer duizend arbeiders uit gas- en elektriciteitsbedrijven heb ben dinsdagavond in Parijs gedemon streerd voor hogere lonen. De leiders van ruim 900.000 land bouwers in Frankrijk en Algerijë hebben dinsdag besloten deze land bouwers te verzoeken alle orders uit te voeren, hoe ernstig deze ook mo gen zijn, welke worden gegeven uit verzet tegen het besluit van de Fran se regering tot opheffing van de prijs steun voor landbouwprodukten. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Een aantal branden heeft, aan gewakkerd door een ijzige storm met windsnelheden tot 120 km per uur, in het noordoostelijke deel van de V S. aan minstens negentien mensen het leven gekost, onder wie zeven studenten van de universiteit van Syracuse wier houten slaapzaal in vlammen opging. Buien en opklaringen In een lagedrukgebied, dat gister ochtend bij Ierland lag, zijn twee ker nen tot ontwikkeling gekomen. De meest oostelijke hiervan trok over het zuiden van Engeland, diepte belang rijk uit en bereikte vanochtend vroeg het lichtschip Noordhinder. Aan de zuidkant v. d. kern drong jü zuidwesten wind zachte lucht tot in Midden-Nederland door. In de zui delijke provincies kwamen daardoor vanochtend temperaturen van 8 en 9 graden voor. Langs de Waddenku^t bleef de wind oostelijk, zodat in de noordelijke provincies de temperatuur slechts 0 tot 2 graden was. In het noorden van het land viel sneeuw, elders regen en motregen. De depressie trekt over Nederland naar West-Duitsland. Daar de tweede kern in het Ierse lagedrukgebied al bijna volledig is opgevuld, wordt de wind spoedig noordwest tot noord. Polaire lucht dringt dan geheel Nederland weer binnen. Hierin rullen morgen buien met sneeuw, hagel en regen voorko men, die worden afgewisseld door opklaringen. In het binnenland is in de nacht plaatselijk lichte vorst mo gelijk. Overdag kom* de temperatuur overal enkele graden boven het vries punt (Medegedeeld door het KNMI, geldig van woensdagavond tot donderdagavond, opgemaakt- te 11.15 uur). ONBESTENDIG. Enkele regen-, hagel- of sneeuw buien, afgewisseld door opklarin gen. Matige tot krachtige storm achtige noordelijke wind. In het midden en zuiden van het land lagere temperaturen overdag. 8 Jan. zon op 08.47; onder 16.47; maan op 07.34; onder 16.33. Hoogwaterstanden 8 Januari: v.m. 2.27; n.m. 2.46. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. sneeuw 2 C onbewolkt 8 mist 10 HELSINKI STOCKHOLM OSLO „llol KOPENHAGEN onbewolkt ABERDEEN geheel bew. 0 LONDEN zwaar bewolkt 2 AMSTERDAM' regen 1 BRUSSEL regen 8 LUXEMBURG regen 7 PARIJS geheel bewolkt 9 BORDEAUX .zwaar bew. 12 GRENOBLE regen 2 NICE onbewolkt 5 BERLIJN zwaar bewolkt 1 FRANKFURT zwaar bew. 7 MüNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MADRID ALGIERS regen 6 motregen 5 regen 5 sneeuw 0 regen 1 geheel bew. 0 regen 10 regen 9 mist 3 onbewolkt 4 Korreltje Uitscheiden met roken is de ge makkelijkste zaak ter wereld. Ik kan het weten, want ik heb het wel dui zend keer gedaan. (Mark Twain).

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1