S)e CoidóeSoti/fcatit De ongeregeldheden in de hoofdstad van de Belgische Congo Mikojan had een nuttig onderhoud met Dulles Gebelgde negers in Belgische Congo Krachtige onderdrukkingsmaatregeien Alarmtoestand voor de stad afgekondigd Contact verloren met ruimteraket ■»De Kleine Wereld« over de Oceaan Op Barbados aangekomen Is de maan een olie-tankje? DINSDAG 6 JANUARI 1959 50ste JAARGANG No. 14603 Directeur: C.'M v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPFNGRACHT 32 Advertent. 20826. Giro 103003. Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 pjnnd., f 7.50 p. kwart. Franco p.p. 8.- Adverts 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50 De rust was maandagavond nog steeds niet weergekeerd in de hoofdstad van Belgisch Congo, Leopoldstad, waar zondag tengevolge van een verbod op een inlandse bijeenkomst ongeregeldheden waren ontstaan. Op ver scheidene plaatsen in de inlandse wijk deden zich nog ernstige incidenten voor. Bij het ontruimen van een plein, waarbij ook pantserwagens werden gebruikt, móesten soldaten van hun vuurwapens gebruik maken, waardoor drie inlanders om het leven kwamen. In totaal zouden 30 personen zijn ge dood en zeker 80 gewond. Maandagmiddag begonnen soldaten de inlandse wijk uit te kammen op opruiende elementen. De toestand wordt als ernstig beschouwd. De leider van de Abako (de organisatie, waarvan de vergade ring werd afgelast) is gevlucht, nadat hij vernomen had, dat er een arres tatiebevel tegen hem was uitgevaardigd. geworden nadat him winkels geplun derd waren. Een hefschroefvliegtuig heeft drie Europeanen bij wijze van voorzorgs maatregel uit de inheemsen wijk ge haald. UITGAANSVERBOD. Een troep van een kleine duizend jongeren stichtte brand in huizen, die zondag al geplunderd waren. Voor de inlandse wijk werd maan dagavond een uitgaansverbod afge kondigd. In d deel van de stad wo nen 300.000 mensen. Inheemse troe pen onder bevel van Belgische offi cieren patrouilleerden in pantserwa gens en jeeps met machinegeweren door de lege straten. Later werd meegedeeld, dat er 28 Europeanen in het ziekenhuis liggen tengevolge van verwondingen opge lopen bij de relletjes. De geruchten, dat 2 a 3 mensen om het leven zijn gekomen, zijn niet bevestigd. De alarmtoestand voor de stad werd afgekondigd toen troepen uit Thijss- stad Leopoldstad binnenrukten. Zij zullen de politie helpen. De burgemeester van Leopoldstad heeft ook het verkeer over de Congo van Leopoldstad naar Brazzaville, de hoofdstad van Frans Equatoriaal Afrika, dat op de andere oever van de Congo tegenover Leapoldstad ligt. laten stopzetten. 80 Portugezen zouden dakloos zijn MIKOJANS REIS TWEE AMBASSADEURS heeft Chroesjtsjef uitgezonden om de Russische belangen te dienen, n.l. de ruimtevaart en vice-premier Mi- kojan. Of het verband tussen deze twee werkelijk bedoeld is geweest, lijkt ons aan gerechtvaardigde twijfel onderhevig, maar feitelijk is de suc cesvolle lancering van de „Lunik" een uitgezochte begeleiding van Mi- kojan in Amerika. De Sowj et-man verschijnt nu in de Ver. Staten als de vertegenwoordiger van een land, dat zich althans op dit spectaculaire gebied meten kan met het mach tige Amerika. Zijn z.g. „vacantie- bezoek" draagt duidelijk het .stem pel van: „jullie kunnen beter 0 met ons praten, want wij kunnen ook wel wat.' In wezen moge de lancering van de „Lunik" een wetenschappelijke en technische prestatie zijn de Rus sen weten dat voortreffelijk uit te buiten op politiek terrein. De vraag is nu, wat Mikojan in de Verenigde Staten komt doen. Op de eerste plaats heeft zijn reis een politiek doel, want de eerste de beste man, die hij aanschoot, was Dulles, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Naar gemeld wordt, vond dit gesprek plaats in een vriendschappelijke sfeer en zal er nog een tweede gesprek op volgen. Vermoedelijk heeft Mikojan met Dul les gesproken over Berlijn en heeft hij getracht de indruk weg te nemen alsof Chroesjtsjef met zijn half jaar bedenktijd een ultimatum heeft wil len stellen. Hij zal gezegd hebben, dat de bedoeling alleen geweest is om met aandrang een conferentie uit te lokken over een probleem, dat al jaren lang de verhoudingen in de we reld vertroebelt. Over het probleem- Duitsland moet eens gepraat worden en liefst op hoog niveau. En daarmee komen we op het tweede vermoedelijke doel van Mi- kojans reis: we voorbereiding van een topconferentie. In verband daar mede zal wel een ontmoeting met Eisenhower georganiseerd worden, welke ontmoeting al in het vooruit zicht is gesteld omstreeks de 20ste januari. Mogelijk wordt die topconfe rentie in Amerika gehouden en heeft Mikojan ook de mogelijkheid van een bezoek van Chroesjtsjef besproken. In de komende veertien dagen zal daarover wel het een en ander uit lekken. In die tussentijd reist de Russische vice-premier wat heen en weer in de Verenigde Staten, niet als toerist, maar om contacten te leggen met de Amerikaanse industrie, want Mikojan is niet voor niets een spe cialist op handelsgebied en hij moet zijn tijd nuttig besteden. Laten wij hopen, dat Mikojans reis niet alleen voor Rusland nuttig zal blijken, maar ook voor een beter be grip tussen de beide wereldhelften, die elkaar tot nu toe met het grootste wantrouwen bekijken. Geen reden voor paniek. De politie van Leopoldstad heeft maandag een uitgebreide zuiverings operatie uitgevoerd in de inheemse wijk van de stad. Terwijl de politie daar onder be scherming van mitrailleurs de zuive- fingsoperatie uitvoerde, organiseer den blanken gewapende patrouille diensten voor de afgelegen blanke wijken van de stad. De zuiveringsactie in de inheemse wijk was maandagavond om tien uur geëindigd. Er is een aantal arresta ties verricht. Het ziet er naar uit, dat men met behulp van het leger en in tensieve patrouilering de onlusten de baas zal kunnen blijven, zodat er geen reden iïestaat Voor een paniek stemming onder de blanken, die zich maandag uitte in een hamsteren van levensmiddelen en munitie. Sinds acht uur (Nederlandse tijd) maandagochtend bestaat geen radio contact meer met de ruimteraket, zo heeft het Sowjet-Russische persbu reau Tass meegedeeld. Op dat tijdstip had de ruimteraket 597.000 km. afgelegd. Het schema j wusteloos was. De dader heeft toen er die avond iets door de schilder was gekocht. De andere voorwerpen, van de ver moorde die de dader in huis had, zou hij op straat hebben gekocht van de man, van wie hij in de bar de siera den had overgenomen. Bij zijn be kentenis heeft de schilder verklaard, de avond van de moord in genoemde bar te zijn geweest, waar hij min stens 16 glazen bier had gedronken. Vervolgens was hij naar het huis van „Blonde Marietje" gefietst en daar naar boven gegaan. Hij had toen met de vrouw een woordenwisseling ge kregen over geld, dat deze hem schuldig zou zijn. Marietje weigerde hem dit geld te geven en zeide dat zij zelf nog een bedrag van hem moest ontvangen. Daarop werd de beschonken sohilder doldriftig. Hij gaf de vrouw een hevige slag in het gezicht, waarop ze op de grond viel en om hulp begon te roepen. De moordenaar heeft de vrouw toen bij de keel gegrepen en haar gewurgd. Het lijk legde hij op de divan, in de beginne denkende dat Marietje be- voor waarnemingen en wetenschap pelijke onderzoekingen is uitgevoerd, aldus Tass. erschillende sieraden van de vrouw oij zich gestoken en andere voor werpen zoals een massage-apparaat, een bontjasje en een infraphillamp De raket zal op 7 of 8 januari in meegenomen. Voor de woning te haar regelmatige baan tussen deverlaten nam hij de vermoorde het aarde en Mars zijn. polshorloge af en een gouden arm- Zij zal over ongeveer vijf jaar de Ilj3nd aarde weer naderen, dat is te zeggen: Het massage-apparaat bond hij altijd nog op een afstand van 10 j achter op zijn fiets en de infraphil- miljoen kilometer. Moordenaar van ,Blonde Marietje' bekent De 26-jarige schilder, die dezer da gen door de Haagse politie werd ge arresteerd verdacht van de moord op een 47.-jarige vrouw aan de Nieuwe Haven te Den Haag, heeft de afgelo pen nacht zijn misdrijf bekend. Tot dusverre had de man volge houden dat hij de sieraden, welke door hem ten verkoop werden aan geboden en die eigendom van de vermoorde bleken te zijn gekocht had van een onbekende in een bar in de binnenstad. Twee Westlanders zouden hiervan getuigen zijn ge weest. De politie heeft een der baj. bezoekers opgespoord, die de be wuste avond naast de moordenaar had gezeten, maar deze ontkende dat De vier Engelsen, die met de bal lon „De Kleine Wereld" een vlucht over de Atlantische Oceaan wilden maken, zijn aangekomen. Ze verkeren in goede gezondheid. De ballonvaarders werden op zee aangetroffen in de gondel van him ballon. Een vissersboot pikte hen op en bracht hen aan land op het eiland Barbados in de Caraïbische Zee, het oorspronkelijke doel van hun reis. De ballon „De Kleine Wereld" was op 12 december van de Canarische eilanden vertrokken. Op 17 december viel de radio uit. Sindsdien had men niets meer van de ballonvaarders vernomen. Men vreesde reeds dat zij verongelukt waren. De ballon, die een doorsnee heeft van zestien meter, had een plastic gondel van vijf bij 31/* meter, die te vens dienst kon doen als redding boot. Men had rijkelijk water en le vensmiddelen aan boord. lamp nam hij in de hand en reed zo naar huis. Toen de politie hem vroeg, wat er nu gebeurd zou zijn als een agent hem had aangehouden, ant woordde de man: „Waarschijnlijk nog een kleine moord" De schilder is gehuwd en heeft een kind. Het tweede is op komst. De man heeft een tragische jeugd ge had en als jongen reeds een tijd in een opvoedingsgesticht doorgebracht. Ook heeft hij zich aan verschillende kleine diefstallen sohuldig gemaakt. In 1953 heeft hy een vonnis van ze ven maanden in Den Haag uitgeze ten en is toen in Den Haag gebleven, waar hij met de onderwereld in aan raking kwam. Diepvries-scheepvaart op St. Laurens Nederlandse zeelleden op en een Nederlands schip in het ijs, dat de St Laurence rivier bij Montreal bedekt; Over 14 dagen gesprek met Eisenhower De Russische plaatsvervangende minister-president Mikojan heeft gis teren een onderhoud gehad met de Amerikaansv. minister van buitenland se zaken, Dulles, over Berlijn, Duits- land, ontwapening en de handel. Mikojan zei te nopen na zijn reis naar een aantal Amerikaanse steden een onderhoud met president Eisen hower te zullen hebben, namelijk om streeks 19 en 20 jan. Dulles en hij SKOëRS TERUGEGVONDEN De vijf Oostenrijkse skieëre, die se dert een tiental dagen in het Totes- gebirge vermist werden, zijn maandag levend teruggevonden. Men had een andere beklimming uitgevoerd dan oorspronkelijk bedoeld was. De expeditie werd geleid door de voort te zetten. 51-jarige Arnold Eiloart, die werd vergezeld door zijn zoon Timothy (21), de heer Colin Mude (32) en diens vrouw Rosemary. Allen zijn ervaren zeilers. Barbados, dat deze ballonvaarders nu bereikt hebben, ligt 4800 kilome ter van het punt van vertrek, de Ca narische eilanden. De ballon heeft 2900 km in de lucht afgelegd. De laatste 1900 km werden op de oceaan afgelegd. Eén van de doelstellingen van de reis was te bewijzen, dat het moge lijk is in de lucht over de Atlantische Oceaan te drijven door te profiteren van noordoostelijke winden. opraken af dm °°k hun besprekingen woordvoerder zei, da' tiet onderhoud zeer nuttig geweest als inleiding op teren. De demonstranten haddennu o spandoeken bij zich met de opsohrif- j nummer bestaat Uit 8 pagina S ten: „Mikojan, denk aan Korea en Hongarije", „Wij v/ensen geen gasten I wier handen met bloed zijn be- f-f f 11-< smeurd" en „Hoeveel bloed wil jij nog j hebben, Mikojan?". Vriendschappelijke sfeer. Een woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse zaken zei op een persconferentie, dat W001* f de sfeer bij de bespreking tussen Dul-1 les en Mikojan vriendschappelijk en openhartig is geweest. Ook deze De bespreking van maandag, door Mikojan van inleidende aard genoemd duurde ruim anderhalf uur. Bij het verlaten van het ministerie van buitenlandse zaken te Washington zei Mikojan: „Ik geloof, dat dit een nuttig bezoek is geweest". Toen hij bij het gebouw aankwam, werd hij bijna door journalisten, persfotografen en ambtenaren onder de voet gelopen. Politiebeambten kon den met moeite een weg voor Miko jan banen. Eerder nog had zich een groep Hon gaarse voormalige politieke gevan genen voor het ministerie verzameld om tegen Mikojans bezoek te protes- Ruslands ..tweede mart" zwerft door Amerika Een breedlachendc Anastas Mikojan (links) gefotografeerd bij zijn aankomst in Washington. Naast de „tweede man" van Rusland staat de Russische ambassadeur in Washington Mikhail Menshikof. Mikojan heeft een ont moeting gehad met John Foster Dulles, de Amerikaanse minister vaa buitenlandse zaken. verdere bespreking na Mikojans te rugkeer in Washington op 19 jan. I Op een diner, waaraan vooraan-1 staande Amerikaans» Congresleden en zakenlieden aanzaten, verklaarde Mikojan dat de Sowjet-Unie meer contacten met de V.S. wenst, „van j het laagste tot het hoogste niveau", Hij achtte het de beste methode om conferenties te houden zonder agen da, teneinde tijd te sparen. Radio-Moskou heeft dinsdag ver klaard, dat er zich op de maan wel licht olie bevindt. Sowjet-geleerden hebben ontdekt, dat er wellicht op verscheidene pun ten gas uit de maanbodem stroomt en waar bodemgas is, kan men olie- lagen verwachten, aldus de radio, die een artikel van de Russische pro-1 HELSINKI fessor Skobeltsyn in de „Prawda" STOCKHOLM van dinsdag aanhaalde. (Medegedeeld door het K.N.M.I. Geldig van dinsdavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). VERANDERLIJK. Aanvankelijk nog hier en daar opklaringen en plaatselijk lichte vorst. Morgen overwegend zwaar bewolkt met tijdelijk regen, mo gelijk voorafgegaan door sneeuw en vooral in het zuiden van het land stijging van temperatuur Overwegend matige wind in hoofdzaak tussen zuidoost en zuidwest. 7 Jan. zon op 08.47; onder 16.45; maan op 06.37; onder 15.30. Hoogwaterstanden 7 Januari: v.m. 1.29; n.m. 1.50. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: sneeuw 1 C. O 1 OSLO onoew. onbew. O 11 KOPENHAGEN half bew. 1 ABERDEEN onbew. —3 LONDEN geh. bew. 3 AMSTERDAM geh. bew. 1 BRUSSEL motregen 4 LUXEMBURG s>neeuw 0 PARIJS regen 10 BORDEAUX 'geheel bew. 7 GRENOBLE sneeuw —3 NICE zwaar bew. 3 BERLIJN zwaar bew. 1 FRANKFORT sneeuw 0 MüNCHEN sneeuw —4 ZüRICH sneeuw —1 GENèVE sneeuw —2 LOCARNO onbew. —2 WENEN onbew. —2 INNSBRUCK geheel bew. —3 ROME onbew. 0 AJACCIO onbew. 1 MALLORCA licht bew. 5 ALGIERS mist 2 Wisselvallig Het storingsgebied, dat zich giste ren bij Ierland bevond, verplaatste zich in versneld tempo ongeveer naar het oosten en trok afgelopen nacht over België. Dit had tot ge volg, dat de neerslag regen en sneeuw in ons land reeds in de nacht viel en zich in de ochtend reeds weer opklaringen van het wes ten uit over het land begonnen uit te breiden. Een volgende storig doet inmiddels de luchtdruk in Ierland al weer dalen. Deze zal morgen dicht langs of over ons land trekken en op nieuw aanleiding geven tot regen of sneeuw. Het is niet onmogelijk, dat zachte lucht, welke aan de zuidzijde van deze storing wordt aangevoerd, zich tijdelijk tot over ons land uitbreidt, maar na het passeren van de storing 14U zullen noordwestelijke winden weer even wordt koudere lucht, waarin regen-, hagel-1 en sneeuwbuien voorkomen, naar on ze omgeving transporteren. 1 (Clarence Darrow). Korreltje

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1