Sunil wast stralend wit... Nederland zegt walvisconventie op Bejaarde man door gas omgekomen en spaart uw linnenkast jaar lang verduistering gepleegd Stormachtige inzet van het nieuwe jaar Lol voor Leiden ZATERDAG 3 JANUARI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Op voorbeeld van Noorwegen Nu de Noorse regering de interna- tionale walvisconventie voorwaarde lijk heeft opgezegd, meent de Neder landse regering dat de conventie wei nig betekenis meer heeft. Zij heeft het Noorse voorbeeld dan ook ge volgd. Deze voorwaardelijke opzeg ging wordt op 30 juni 1959 van omdat het aantal walvissen in de Antarctische wateren naar het oor deel van de Nederlandse biologen aanzienlijk hoger is dan algemeen verondersteld wordt. Een dergelijke verhoging zou ook tot gunstiger uit komsten van de Nederlandse walvis vaart kunnen leiden. Aangezien volgens de conventie geen wijziging van het aandeel in de toegestane vangst mogelijk isc, daar dit wordt vastgesteld naar rato van 't aantal schepen, kunnen landen hun kracht, tenzij voor die datum over- i aandeel in de totale vangst slechts eenstemming wordt bereikt over de verhogen door uitbreiding van hun zogenaamde quotering der verdeling I produktie-apparaat Dit betekent dan van het totaal van de vangstlimiet. een verlaging van het aandeel der I landen, die hun vangstmogelijkheid Vertegenwoordigers van de Japan-1 niet hebben verruimd. Ten einde paal se, Noorse, Britse en Nederlandse en perk te stellen aan vergroting van walvisvaart zijn gisteravond in Lon-het aantal der expedities voor de den bijeengekomen om een spoedige' walvisvaart in de Zuidelijke IJszee conferentie bijeen te roepen, naar .zijn in november besprekingen ge- aanleiding van dit Nederlandse be- j voerd tussen de vijf betrokken lan- sttuit. i den, te weten Noorwegen, Japan, En- Alvorens haar besluit onherroepe-1 S&loud, de Sow jet-Unie en Nederland, lijk te doen worden zou de Neder-1 Over een quotering werd slechts ge- landse regering niets wllen nalaten,! deeltelijk overeenstemming bereikt, wat tot oplossing van de hangende) Noorwegen zag hierin aanleiding de problemen zou kunnen bijdragen. I oonventie voorwaardelijk op te zeg- Indien een dergelijke oplossing voor 30 juni 1959 bereikt kan worden zal de Nederlandse regering de aan gekondigde opzegging ongedaan ma ken en haar verplichtingen volgens de conventie naleven. In Oslo heeft het Nederlandse be sluit geen verrassing gewekt, maar is met voldoening ontvangen. Een woordvoerder van de walvisindustrie verklaarde dat thans verwacht kan worden dat de andere landen het voorbeeld zullen volgen. Vangstlimiet. De internationale commissie voor de walvisvaart, waarin alle landen vertegenwoordigd zijn, die lid zijn van de internationale walvisconven tie, stelt jaarlijks vast, welk totaal aantal walvissen door de deelnemen de landen geschoten mag worden. Deze vangstlimiet wordt bepaald door biologische motieven, deels door de economische beoordeling van het aantal walvissen, dat geschoten dient te worden om tot rationele exploita tie van de walvisexpedites te komen. Nederland heeft sinds jaren een ver hoging van de vangstlimiet bepleit, Bij vervanging gasmeter Door een lek in de gasmeter is tij dens de jaarwisseling gas het huis binnengestroomd van de 78-jarige alleenwonende heer C. v. Asperen te Leeuwarden. Een zoon trof de bejaar de man op Nieuwjaarsdag levenloos aan. Nader wordt vernomen, dat thans een ploeg arbeiders in de Javastraat en naaste omgeving bezig is met het controleren van de leidingen en het vervangen van gasmeters. Deze werk zaamheden vormen een voorberei dende maatregel tot de overschake ling op het gebruik van puur aardgas. Naar de directeur van het G. E. B. mededeelde is tijdens deze werkzaam heden in de toevoerbuizen van de me ter, die zich in de woonkamer van het gen, welke stap thans door Neder land is gevolgd. Adviescommissie salarissen ingesteld Bij besluit van de Sociaal-Econo mische Raad is ingesteld een centraal adviesorgaan inzake regelingen over dienstneming en ontslag, alsmede over het loon en de andere arbeids voorwaarden van het personeel van bedrij f slichamen Dit centraal adviesorgaan moet ad viseren over ontwerpen van verorde ningen die betrekking hebben op het salaris en de andere arbeidsvoor waarden van het personeel van be- drijfslichamen. Voorzitter van dit or gaan is de heer G. H. Maassen. OPLEIDING AANPASSEN AAN AUTOMATISERING Het proces van automatisering ont wikkelt zich in het Nederlandse be drijfsleven zodanig, dat het nodig is geleidelijk wijzigingen tot stand te brengen in het bestaande systeem van de technische beroepsopleiding. Het besef hiervan heeft in verscheidene lichamen reeds geleid tot de verzor- ging van bijzondere opleidingen, het zij als nieuwe, hetzij als wijzigingen in bestaande. Aldus een der conclu sies van de commissie voor vakop leidingsaangelegenheden van de So ciaal-Economische Raad in haar aan de minister van Economische Zaken uitgebracht advies over de vraag welke mataregelen zouden moeten worden getroffen om de opleiding tijdig en op de juiste wijze aan te passen aan de eisen die de versnelde technische ontwikkeling, in casu de automatisering, stelt. De commissie is voorts tot de con clusie gekomen, dat wat de elektro nica als element in de automatisering betreft, op korter termijn herziening nodig is dan voor de automatisering in het algemeen geldt. CARILLON VOOR VENLO. Daags voor Pasen, op 28 maart, zal te Venlo een carillon, samengesteld uit 47 klokken, in de Sint Martinus- tcl toren worden opgehangen. De zwaar- slachtoffer bevindt, een lek ontstaan,1 ste klok, 2400 kg wegend, zal over dat 300 tot 350 liter gas per uur liet enkele dagen in de klokkengieterij ontsnappen. Overigens is de juiste ^tit en Fritsen te Aarle-Rixtel wor- toedracht nog steeds niet geheel ze ker. De betreffende muntgasmeter wordt aan een zeer nauwgezette con trole onderworpen, terwijl tevens door justitie een onderzoek wordt in gesteld. De heer Van Ardenne noem de deze affaire zeer betreurenswaar dig. Op de vraag of hier wellicht non chalance van het dienstdoende per soneel in het spel kon zijn, merkte hij op: „alléén al uit het feit dat deze mensen opdracht voor dit werk kre gen, blijkt dat ze ons vertrouwen hadden. Een vertrouwen dat thans lelijk beschaamd is." SOCIAAL-ECONOMISCHE RAAD. De voorzitter van de Sociaal-Eco nomisahe Raad heeft bekend gemaakt dat ter vervulling van de vacature, ontstaan door de benoeming van drs J. W. de Pous tot lid van de Raad van State, door het verbond van protes tants-Christelijk Werkgevers in Ne derland to plaatsvervangend lid van de Sociaal-Economische Raad is be noemd mr G. C. van Dam (plaats vervanger voor A. Borst Pzn). WITTER DAN DE WITSTE POES Hier is met Sunil gewassen.dat hemels blauwe Sunil, waarin al het wasgoed stralend wit wordt, werkelijk stralend wit! Bleken en blauwen kunt u zelfs ver geten, met Sunil hebt u minder was- werk, minder te wringen, dus... minder slijtage. Waar Sunil de was doet,blijft alles veel langer nieuw, ook wasmachine en wringer varen er wel bij Neem meteen het voordelige reuzenpak *mé i t II 4 J m (Advertentie) De 59-jarige vertegenwoordiger C. T. wonende te Molenaarsgraaf heeft kans gezien om in de jaren 1953 tot 1958 een bedrag van f 41.789,92 te verduisteren ten nadele van de Coö peratieve Landbouwvereniging „Sa menwerking" te Giessenburg, in wel ker dienst hij is geweest. Hij pleegde bij de inning van aan „Samenwerking" toekomende gelden 58 maal verduistering of valsheid in geschrifte, waar oplichtng op volg de. Hoe het mogelijk is geweest dat de boekhouding van de „Samenwer king" de man 5 jaar lang zijn gang heeft kunnen laten gaan, terwijl er toch tientallen open posten in de boeken voorkwamen, was een vraag, die op de zitting van de rechtbank te Dordrecht, waarvoor T. vrijdagmid dag moest terechtstaan, aan de orde kwam. De officier van justitie wilde dit overigens maar liever buiten be schouwing laten. Hij eiste, omdat ook hij een voorbeeld gesteld wilde zien, VERZENDING ZEEPOST Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tus sen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: m.s. „Westland" (8/1); Australië: s.s. .Arcadia" (6/1), m.s. „Jason" (10/1); Brazilië: s.s. „High- land Brigade" (5/1); Canada; s.s. „American Producer" (4/), ms. „Wes- terdam" (8/1): Chili: via New York (8/1); Indonesië: m.s. „Weltevreden" (8/1); Ned. Antillen: m.s. „Osiris" (5/1), s.s. „Baarn" (6/1); Ned. Nw. Guinea; s.s. „Peleus" (10/1); Nieuw Zeeland: s.s. „Ruahine" (10/1); Suri name: m.s. „Maron" (7/1); Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika: m.s. „Rand- fontein" (4/1); Brits Oost Afrika: s.s. „Pierre Loti" (4/1). Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. Komt de Prinses Beatrix" kinderziekten ooit te boven? De nieuwe veerboot tussen Vlissingen en Breskens, de „Prinses Beatrix" ligt op het ogenblik In een van de dokken van de Kon. Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen voor een garantiebeurt in feite een al gehele revisie. Vooral de electrische uitrusting, die de laatste tijd nogal wat zorgen baarde en moeiE kneden veroorzaakte, zal nauwkeurig worden nagelopen, zodat in de toekomst verdere „kinderziekten" wel zullen uitblijven. een gevangenisstraf voor de tijd van twee jaar en zes maanden. Aan de verdachte waren vier van de 58 bekend geworden gevallen ten laste gelegd. Hij bekende de feiten en gaf toe dat hij kwitanties achter gehouden en vervalst had. Het zo doende verkregen geld had hij ge bruikt in zijn huishouden en voorts om boeren, aan wie ij in opdracht van zijn werkgever stro verkocht, royale kortingen te geven. De man was gearresteerd op Schiphol, toen hij uit het vliegtuig stapte, dat hem en zijn vrouw van een vakantiereis naar Amerika in Nederland teruggebracht had. Zijn vrouw was tot het maken van een reis naar Amerika in staat, ge steld doordat zij een prijsvraag ge wonnen had en T., die toch over ge noeg geld beschikte, had haar verge zeld. Een ander had toen zijn werk gedaan en de vreemde manipulaties van zijn collega ontdekt. De recht bank zal vrijdag 16 januari uitspraak doen. Het nieuwe jaar heeft voor West- Europa stormachtig ingezet. Was het in ons land bar slecht weer, in de overige landen was het niet beter. Op de Kanaaleilanden Guernsey en Jersey werden zelfs aardschokken gevoeld, maar veel schade werd er niet aangericht. Overigens beperkte het geweld der natuurelementen zich tot fikse stormen met sneeuw of hagel. In Londen viel het enige slachtof fer van de stormen. Een voorbijgan ger werd dodelijk getroffen door een kerstboom, die van het dak van een warenhuis afwaaide. IN KAZERNE OVERLEDEN. Op nieuwjaarsmorgen is in de le gerplaats Ermelo de 20-jarige dienst plichtige soldaat H. Timmer uit Hil versum dood bij de wasgelegenheid aangetroffen. De jongeman moet 's nachts onwel zijn geworden en zijn bed uitgegaan zijn om naar de was gelegenheid te gaan. Daar is hij naar men aanneemt door een hartverlam ming getroffen. De marechaussee heeft een onderzoek ingesteld. Daar bij is gebleken dat er in ieder geval van misdrijf geen sprake was. Soldaat Timmer behoorde tot de stafcompag nie van het 42-ste bataljon infanterie. POES GAF BRANDALARM. Het aanhoudend en luid miauwen van een poest heeft vannacht drie fa milies in een woonhuis aan de Maas kade te Venlo gewaarschuwd voor een felle brand, die in de beneden verdieping /an het huis woedde. Het alarm van de poest stelde de gezin nen in staat uit het huis te ontkomen. De brandweer had van 00.30 tot 03.00 uur -verk het vuur te bedwin gen. Toen de brandweer arriveerde, lekten de vlammen reeds door de vernielde vensters naar buiten. Met persluchtapparaten drongen de brand weerlieden onder leiding van de Venlose brandweercommandant, het pand binnen, waar het vuur met vier miststralen bestreden werd. Men kon niet voorkomen, dat de gehele bene denverdieping verloren ging. De schade, wordt geschat op 25.000 gulden. Men was verzekerd. Ver moedt wordt dat de brand veroor zaakt is door fautieve bevestiging van een voedingskabel naar een televisie ontvanger. De poes bleek na de blussing spoorloos verdwenen Vaderlandse oudheidkunde Dr P. Glazema, directeur van de Rijksdienst voor oudheidkundig bo demonderzoek, leidde gisteren een Nederlands oudheidkundig congres in, dat in Amersfoort werd gehouden. Sprekende over het belang in deze tijd van bodemvondsten betoogde hij onder meer: Sinidis de laatste oorlog heerst er in de musea de dictatuur van het este- tische. Hoezeer men ook de moderni sering van de musea en de beter ver antwoorde opstelling mag bewonde ren, het is een onvergeeflijke fout, zo niet een wangedrag vam verscheidene museumdirecteuren, gesloten vondst complexen uiteen te rukken terwille van een mooie ordening. Wij dienen met kracht op te komen voor het behoud van de gesloten vondsten, ook in de museumvitrines. Op de proviniciale markten hoort men nog bijna altijd de domme leuze: „niet naar Leiden", zedde dr Glazema. Leiden, het zwarte beest; Leiden, dat zulke grote verdiensten heeft voor de vaderlandse oudheidkunde, voor alle delen, alle provincies van Nederland; Ledden, dat alles bewaar de, toen er van een behoorlijk mu seum in provinciale steden nog ter nauwernood sprake was. Laten de museumbesturen de hand in eigen boezem steken om dan, wetende hoe veel zij tekort schieten in hun ver antwoording tegenover de harde wer kers van het verleden die hun tijd aan speurwerk en inventarisatie be steedden, begrip te krijgen voor wat een nationale, een Nederlandse zaalf Vijftig jaar koorzang beloond met ,,Pro Ecclesia'' Merkwaardig jubileum ie Noordwijkerhoui L. DE JONG ONDERSCHEIDEN Gistermorgen, na de Hoogmis, heeft pastoor Vollaerts van de St. Victorparochie de onderscheiding „Pro Ecclesia et Pontifice" mogen uitreiken aan de heer L. de Jong, die 50 jaar is verbonden aan het zang koor der parochie, waarvan ruim 30 jaar als dirigent. Tijdens de Hoogmis, die te zijner intentie door kapelaan Bulk werd op gedragen, zong zijn koor tezamen met het dameskoor, onder leiding van de plv. dirigent, de heer C. J. van Dijk en op het orgel begeleid door de heer C. Th. de Groot, de 3-stemmige gemengde Missa Sancta Cecilia van Franco. Na de H. Mis zongen de ko ren het Ave Maria van Arcadelt. In de pastorie wachtte pastoor Vol laerts en met hem leden van het kerkbestuur en het zangkoor de ju bilaris en zijn familie op. U hebt, aldus pastoor Vollaerts tot de jubilaris, een tijdperk van 50 jaar kerkmuziek meegemaakt. Een tijd ongetwijfeld van wisselingen en span ningen. In al die jaren hebt u in die wisselingen en spanningen een rust en een zekerheid bewaard, die uw kracht is geweest. U moet die kracht hebben gevonden in Onze Lieve Heer in het besef, dat uw werk werd ge daan in Zijn dienst en te Zijner ere. Deze rust en zekerheid met uw op rechtheid, eerlijkheid godsdienst zin, heb ik altijd ten zeerste in u be wonderd. U hebt daarmede ook de achting en vriendschap van de pa rochie van St. Victor \erworven. De waardering voor uw werk is niet be perkt gebleven tot deze parochie en op advies van de Bisschop heeft het Z. H. Paus Pius XII z.g. behaagd u de onderscheiding te verlenen Pro Ecclesia et Pontifice. Pastoor Vollaerts speldde de jubi laris met een hartelijke gelukwens het ere-kruis op. Namens de koorzangers sprak de heer C. Th. de Groot zijn felicitatie uit. Al wordt vandaag uw 50-jarig jubileum als koorlid gevierd, in wer kelijkheid is de jubilaris ruim 60 jaar aan het zangkoor verbonden. Reeds als jongen zong hij geregeld mee en volgde hij trouw de repetities van de koorleden. Hij liet zich een voudig niet wegjagen. In mijn jonge tijd, aldus de heer De Groot, had ik de jubilaris als leer meester naast mij en in die jaren kreeg ik allengs de zekerheid, dat de jubilaris zong alleen en uitsluitend ter ere Gods en met zijn hele hart. Wij hopen hem nog heel lang als di rigent van ons koor te mogen be houden Ook mevr. De Jong betrok hij in zijn woorden van gelukwens en dank. Als een klein bewijs van de hoog achting en vriendschap, die de koor leden hun dirigent toedragen, bood hij hem enige geschenken aan. Aan het slot bracht de heer De Jong dank, in de eerste plaats aan God, dat hij zo lang heeft mogen werken in Zijn dienst. Het is moei lijk om niet voor eigen eer te zingen maar alleen om Hem te dienen. Of mij dat gelukt is, /eet ik niet. Dank ook aan Z. '-I. de Paus. de Bisschop, pastoor en leden van het kerkbestuur voor de onderscheiding, die ik mocht ontvangen. Of ik waard ben weet ik niet, maar ik ben er wel erg dankbaar voor. Dank in het bijzonder ook aan het zangkoor voor de onderlinge vriend schap. Ik zal onze priesterzoon vra gen in de H. Mis Gods zegen af te smeken over u en de uwen.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7