S)e Russen raket naar lanceerden de maan jH Naar verwachting ochtend bii de morgen- maan Natriumvlammen maken raket zichtbaar MIK01ANS REIS Rust keert terug in Cuba's hoofdstad >w m in 1 Neerstortende straaljager ramde kolenschuur weer Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPFNGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent. 20826. Giro 103003. Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., 17.50 p. kwart. Franco p.p. ƒ8.—. ZATERDAG 3 JANUARI 1959 50ste JAARGANG No. 14601 Advert.: 17 et p. man. Telefoontjes f 1.50 Er is vrijdag een Russische raket in de richting van de maan gelanceerd, aldus heeft radio-Moskou gisteravond gemeld. De tweetrapsraket volgt de berekende baan. De raket zal zondagochtend om acht uur Nederlandse tijd in de omgeving van de maan aankomen. De ruimteraket heeft vaantjes aan boord met het opschrift: „U.S.S.R. 1959". Waarvoor die vaantjes dienen is vooralsnog een raadsel. De lancering werd verricht ter gelegenheid van het 21ste congres van de communistische partij van de Sowjet-Unie. Radio-Moskou deelde mee, van tijd tot tijd berichten te zullen uitzenden over de raket. NATRIUM VLAMMEN De raket heeft zelf drie radio-zen dertjes aan boord tot het uitzenden van allerlei gegeven en bovendien een speciale apparatuur voor het doen ontstaan van een natriumwolk van een kunstmatige komeet, welke waargenomen en gefotografeerd kan worden door optische instrumenten met filters die de spectrumlijn van natrium tegenhouden. Deze „komeet" is zaterdag in de vroege ochtenduren afgeschoten en twee tot vijf minuten in het sterrebeeld „Maagd" zichtbaar geweest. Het observatorium van Alma Ata is er vanmorgen vroeg in geslaagd een aantal foto's te maken van de na triumvlammen, die in de vorm van een komeet door de Russische maan- raket zijn uitgestoten, zo meldt radio- Moskou. Tass voegde hieraan toe, dat alle zenders van de raket normaal wer ken. Het feit van de lancering was vrijdagavond door radio-Moskou ge meld. De maanraket weegt iets meer dan 1.833 kilogram. De nuttige bal last meetinstrumenten, batterijen etc en de houder wegen tezamen 361,3 kilo. Radio-Moskou zond zaterdagmor. gen om 7 uur signalen uit van de ra ket, die door een radiostation bij Mos kou waren opgevangen, toen de raket meer dan een derde van de afstand naar de maan had afgelegd. Profes sor Koekarkin, een vooraanstaand Russisch astronoom, verklaarde, dat de kunstmatige komeet, gevormd door de lichtgevende natriumdampen. het mogelijk maakt om rustig opti sche waarnemingen te doen. Zater dagmiddag omstreeks 1 uur zou deze kunstmatige komeet in Siberië, China en India te zien zijn, aldus prof. Koe karkin. Geen afwijking De directeur van het belangrijkste observatorium van de Russische aca demie voor natuurwetenschappen, Mikhailof, heeft volgens radio-Mos kou verklaard, dat het voor het schot op de maan niet alleen nodig was om de raket een snelheid te geven, die bijna anderhalf maal zo groot was als die welke vereist is voor het lan ceren van aardsatellieten, maar ook de berekeningen zo nauwkeurig uit te voeren, dat de afwijkingen bene den de één percent blijven. Een fout van één percent kan bij deze snelheid het experiment doen mislukken, zoals de Amerikaanse po gingen hebben aangetoond, aldus Mi khailof. De Amerikanen hebben tot op he den vier pogingen gedaan om een raket naar de maan te schieten, twee ervan mislukten, de andere kwamen tot grote hoogte, doch vielen weer terug naar de aarde. De eerste Amerikaanse maanraket, gelanceerd op 17 augustus, ontplofte na een vlucht van 77 seconden, ver moedelijk als gevolg van een hape ren in de brandstofaanvoer. De twee de, de „Pionier 1" die op 11 oktober de lucht inging, legde een derde van de weg naar de maan af, doch viel weer terug naar de aarde. De „Pio nier 2", gelanceerd op 8 november, kwam niet hoger dan circa 1600 km, de „Pionier 3", gelanceerd op 6 de cember, kwam bijna net zo hoog als de .Pionier 1" en viel eveneens terug. NU EXPEDITIE NAAR DE MAAN? Radio-Moskou heeft vrijdag in een voor Noord-Amerika bestemde uit zending in het Engels naar aanleiding van de geslaagde lancering van een maanraket verklaard, dat nu „voor bereidingen zullen worden getroffen om een expeditie naar de maan uit te rusten, die daar observatoria en tus senstations voor toekomstige ruimte- vluchten zal oprichten". TWEE TECHNISCHE SUCCESSEN „De Russen hebben twee enorme technische successen behaald", zo schrijft de wetenschappelijke mede werker van „Paris Soir" in zijn blad. Zü hebben een raket gebouwd, die een snelheid kan ontwikkelen nodig om de aantrekkingskracht van de aarde te overwinnen, bovendien, al dus deze medewerker, blijken zij de baan nauwkeurig genoeg te hebben berekend otm de raket op de maan te laten landen. Toegegeven moet worden, dat de Russen de krachtigste raketmotor van de wereld bezitten. Dit is ook geble ken uit de uitlatingen van enkele Amerikaanse technici, die kortgeleden verklaard hebben, dat de Russen hun proefnemingen hebben voltooid met een motor, die een stuwkracht heeft van 430 ton, twee en een half maal zoveel als het stu'vrdrukvermogen van de drie motoren tezamen, die voor de Amerikaanse „Atlas" zijn gebruikt, aldus de medewerker, die hieraan toe voegde, dat de Russen op het ogenblik bezig zijn met de bouw van een raket motor met de stuwkracht van 800 ton. HALVERWEGE. Hedenmorgen werd bekend gemaakt dat de raket reeds een hoogte heeft bereikt van meer dan 200.000 km en hiermee de helft van de afstand van de aarde tot de maan heeft afgelegd. Een personenauto, bestuurd door de 64-jarige zuiveldirecteur A. D. uit Gramsbergen reed gistermiddag een te Leeuwarden woonachtige dame, de 78-jarige mevrouw E. Dupont, aan, toen ze plotseling de rijbaan overstak. Ernstig gewond werd het slachtoffer per ambulance-auto naar het diako- nessenhuis overgebracht, waar ze ir de loop van de avond aan haar ver wondingen is overleden. Een woordvoerder van de Scandi navische luchtvaartmaatschappij S-A. S. heeft vrijdag te New York meege deeld, dat de Russische waarnemende minister-president Mlkojan zondag ochtend per vliegtuig te New York zal aankomen. Volgens communistisohe diploma ten in Londen is een van de belang rijkste taken van de Russische vice- premier Mikojan bij zijn a.s. bezoek aan Amerika het onderzoeken van de mogelijkheden voor een persoon lijke ontmoeting tussen Eisenhower en Ghroestsjef in dit voorjaar. Mocht Amerika hiertoe niet geneigd zijn, dan zal gezocht worden naar an dere wegen voor Amerikaans-Russi sche besprekingen, zoals misschien een topconferentie. De zegslieden gaven te verstaan, dat Mikojan een groot Russisch vre desplan ter sprake zal brengen. Fidel Casiro liep regeringsleger onder de voei Casiro's troepen in de stad Fidel Castro's strijdkrachten zijn Havanna bnnengerukt, aldus heeft een radiozender te New York vrij dagavond gemeld. De troepen staan onder bevel van Raul Castro, een broer van de op standelingenleider. Daarmee keert de rust terug in de Cubaanse hoofdstad. Gisterochtend is het nog tot schiet partijen gekomen, toen aanhangers van Fidel Castro met tanks het ge bouw van het blad „El Tiempo" be legerden, waar zich een aantal vurige aanhangers- van Batista, die zich „de tijgers" noemden, hadden ver schanst. Bij de ongeregeldheden van donder dag zijn in Havana elf mensen ge dood. In één ziekenhuis zijn alleen reeds 63 gewonden opgenomen. Fidel Castro's plannen. Fidel Castro is van plan een voor lopige regering voor de tijd van an derhalf jaar te vormen teneinde her ziening van de Cubaanse grondwet agent van Castro in een gesprek met het Canadese blad „The Gazette" ver klaard. Fidel Castro zou voor het ogenblik niet de wens koesteren pre sident te worden maar als minister van defensie willen optreden in een door Manuel Urrutia te vormen re gering. Een woordvoerder van Fidel Cas tro, heeft vrijdag voor de Amerikaan se televisie verklaard, dat de rege ringswisseling in zijn land niet zou leiden tot nationalisering van de sui kerplantages of de openbare bedrij ven die door het buitenland worden gefinancierd. K.L.M. mijdt Havana. Het West-Indisch bedrijf van de K.L.M. heeft besloten, in verband met de toestand op Cuba de dienst op Havana voorlopig te staken. Driemaal in de week doet een DC-6 van de K.L.M. op de lijn Willemstad Miami in beide richtingen de lucht haven van Havanna aan. Er is op Schiphol geen bevestiging ontvangen van een bericht, als zou het stadskantoor van de KLM te Ha- mogelijk te maken, aldus heeft een vana door brand zijn verwoest. Piccadilly overschreeuwde Noüinghill w - «V» Duizenden Londenaars hebben de jaarswisseling niet thuis, maar op Piccadilli Circus gevierd. In een straal van anderhalve kilometer was elk verkeer onmogelijk; toen de klok eenmaal twaalf sloeg veranderde de me nigte in een enthousiaste, bruisende verzameling, die het nieuwe jaar met grote opgewektheid begroette. Cubaanse opstandelingen hebben gevangen genomen soldaten van het regeringsleger in Santo Domingo bij eengebracht om door de rebellenleiders te laten inspecteren. Bij ontstane brand een dode en een zwaargewonde Een straaljager van het type F 86 K van de vliegbasis Soesterberg is gis termiddag omstreeks half vier bran dend neergestort op een bloemkwe kerij aan de Prins Alexanderweg te Huis ter Heide. De piloot, de 34-ja- rige majoor B. C. Ruys uit Amers foort, vlieger-instructeur bij de 700-ste squadron op Soesterberg zag kans het toestel met een schietstoel te verlaten. sen een groot aantal huizen ligt. Er volgde een enorme ontploffing, waar op brandende brokstukken in het rond werden geslingerd. Vlammen to renden hoog op en zette de omge ving in een onheilspellende vuur gloed. Men zag kort laarop, hoe de piloot met zijn parachute in de kruin van een denneboom terecht kwam. De brandweer uit Zeist en de on- gevallenploeg van het vliegveld Soesterberg waren spoedig ter plaat se. Met schuimblussers werd het vuur kon Het toestel ramde het dak van een kolenopslag van de firma Rondeel, r> se. iviei scnumiuiusseis weru nei taecïï W d. Hoven op dat BO bestreden, waardoor uitbreiding ment juist werkzaam waren, De I worden voorkomen, schuur vloog onmiddellijk in brand en was in korte tijd één laaiende fak kel. Ook de kleren van de heer Ron deel en de heer v. d. Hoven vatten T vlam. Op hun hulpgesehreeuw kwam i],?rlrKes 'ren<: hede" "aar Val mevrouw Bondeel toesnellen, die j ?'!sère'n Frankrijk vertrokken. Ge. met gevaar voor eigen leven de beide -lk bekend zal zy daar deelnomen mannen met water overgoot. Zij kon =an, enkele onderdelen van het Ne- geen hulp krijgen, omdat niemand 1 ^ands skikampioenschap. De prin het aandurfde, zich tussen de nog rondvliegende explosie -brokstukken te begeven. Eerst nadat de ontplof- Dit nummer bestaat uit 12 pagina's fingen ophielden, kon men de heilsplaats benaderen. De beide mannen werden naar het algemeen ziekenhuis te Zeist ver voerd, waar de heer Rondeel kort na aankomst overleed. Zijn knecht, de heer v. d. Hoven, werd zwaar ge wond opgenomen. De piloot werd naar het militair hospitaal „Oog in Al" in Utrecht overgebracht. Hij liep geen waardig letsel op, daar hij kruin van een denneboom teren.t kwam. Majoor Ruys was om 15.19 uur van Soesterberg opgestegen. Kort na de start kreeg hij storing an de motor. Hij probeerde een open plek te vin- dén waar hij het toestel, dat niet meer te redden viel omdat het inmid dels in brand was gevlogen, kon laten neerkomen. Boven Huis te Heide ses, die in gezelschap is van de heer en mevrouw Bischoff van Heems- kerck, heeft de bedoeling ongeveer twee weken in Val d'Isère te verblij ven. Opklaringen Een diepe depressie, die zich gis teren boven het noordelijk deel van de Noordzee bij de kust van Zuid- Noorwegen bevond, trok langzaam verder naar het oosten en lag vrij- j iagmorgen met een luchtdrukwaarde van ongeveer 975 mbar bij Goteborg. "l Aan de achterzijde ervan voerden stormachtige noordelijke winden koude uit de Poolstreken afkomstige lucht over de Noordzee naar West- Europa. In deze lucht komen regen-, sneeuw- en hagelbuien voor. Een stroming, welke zich donder dag bij Zuid-Groenland vormde, ver plaatst zich thans geleidelijk, wat in neerKomen. uoven nuis te neme toenemend, in de richting van drukte majoor Ruys op de knop die Schotland. Onder invloed hiervan zijn schietstoel van het brandende toestel moest losmaken. Als een brandende fakkel dook de straalja ger naar beneden en deed talrijken in de omgeving van de Prins Alexan derweg in paniek wegrennen. Nadat het toestel eerst de kolen- opslagplaats van de heer Rondeel had nieuwe geraakt, boorde het zich in het klei- BL ne stukje rulle grond, dat hier tus- land in beweging zijn gekomen. (Medegedeeld door het KNMI. Opgemaakt te 11.15 uur. Geldig van zaterdagavond tot zondag avond. OPKLARINGEN. Opklaringen, maar voorname lijk in de kustprovincies plaatse lijk enkele buien. Vanacht in het binnenland hier en daar lichte vorst, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als van daag. Matige, aan de kust af en toe krachtige wind tussen noord west en zuidwest. 4 Jan. zon op 08.48; onder 16.42; maan op 03.02; onder 13.11. 5 Jan. zon op 08.48; onder 16.43; maan op 04.18; onder 13.49. Hoogwaterstanden 5 Januari: v.m. 11.35; nam. 4 Januari: v.m. 10.13; n.m. 10.56. Het weer in Europa HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLUN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME MADRID MALLORCA ALGIERS sneeuw 0 C, geheel bew. 2 regen 2 regenbui 4 onbew. 0 licht bew. 1 zwaar bew. 4 regenbui 4 zwaar bew. 0 half bew. 1 regenbui 5 •motregen 1 .9 zwaar bew. 4 regen 4 zwaar bew. 1 .9 geheel bew. 1 regen 2 regen 2 onbew. geheel bew. 4 geheel bew. 1 zwaar bew. 10 licht bew. —1 9. onbew. H 9. regen 9 9. Korreltje zullen de winden in ons land tijdelijk verder afnemen, waarbij de buiigheid vermindert. Deze storing wordt gevolgd door een nieuw hogedrukgebied, dat bo ven Groenland inmiddels tot boven Wanneer een diplomaat tegen u zegt: 1040 mbar is toegenomen, waardoor „Ik ben het in principe met u eens"j nieuwe hoeveelheden koude Pool- dan betekent dat een beleefde wei- lucht in zuidelijke richting over IJs-i gering. (Bismark).

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1