KLIEKJES van KIEKJES Een nieuw begin in 1959 Aanta! TV-toestellen steeg met 63 procent leder jong meisje ZATERDAG 3 JANUARI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Mannequin Rosalind Watkins droeg tijdens een modeshow in Windsor (Engeland) een driekwart zwart-wit-geruite mantel. Het man teltje zou ideaal voor in de auto moeten zyn. Aardig is de grote kraag en de in zet van de mouwen. De manchetten zUn breed. UIT DE KEUKEN a GEKLAPT MENU VAN DE WEEK g De eerste week van januari is een jjj echt moeilijke week! We zijn alle- maal danig uitgetroefd na al die =1 feestmaaltijden die we moesten sa- menstellen en klaarmaken, zodat er beslist niet veel animo is te be- |g speuren om alweer de potten en pannen ter hand te nemen! En daar- ||g bij hebben we ^an ook nog met 't feit te maken dat we ons de feest- dagen toch allemaal een beetje ver- galoppeerd hebben en onze porte- monnaie nu leger is dan hij eigen- lijk hoorde te zijn! Toch moet er worden gegeten en waarom zouden ^B we die eerste saaie weken van ja- jH nuari, waarin we de terugslag van de kerst- en nieuwjaarsviering nog voelen, niet wat opvrolijken met ^B goedkope en toch lekker smakende ||i gerechten! Zoals b. d de volgende: ZONDAG: kop bouillon van blokje met stukjes toast; verscholen eieren koud in plakken gesneden en versierd met takje peterselie; brusselslofsla, aardappelen, kof- jH fieschuim. MAANDAG: stoofschotel, kool. aardappelen, kaas; yoghurt (tutti frutti in de week zetten). DINSDAG: spaghetti, tomatenragout, gefruite uien, tutti frutti. WOENSDAG: spaghettirolletjes, spruitjes, aardappelen, stoofpeer- tjes. m DONDERDAG: casseler rib, zuur- m kool, aardappelpuree; vanillevla met rest stoofpeertjes. VRIJDAG: capucijners met spek, aardappelen, appelmoes, haver- moutpap. =t ZATERDAG: capucijnersoep; gjri.es- m meelsoufflé met gember. j^== Recept: Koffieschuim m 1 L melk, 2 lepels koffie-extract, 1 pakje vanillesuiker, 2 lepels sui- ker, 2 eieren, 2e lepels maizena. De maizena en eidooiers met kou- =j de melk aanmengen. De rest van de ==j melk koken en al kloppende bij de aangemengde maizena gieten, 't Ge- heel op 't vuur onder voortdurend kloppen even na laten binden en er van 't vuur af voorzichtig 't stijf- m geslagen eiwit door scheppen. Gar- neren met waaierbiscuits of lange vingers. Recept: Spaghettl-rolletjes. Plakken ham met dik geraspte kaas bestrooien; de gaar gekookte ^B spaghe.ti (over van de vorige dag) |jl opleggen tot ongeveer de dikte van BB een croquette verkregen is, de ham eromheen rollen, 't rolletje door ei en paneermeel halen en in roombo- ter in de koekepan goudbruin bak- BB ken. Na alle oliebollen, bissohopwijn en appelflappen is een kliekje onvermij delijk. Maar het zal er dunkt ons best ingaan. Maar voor het zover is, eerst het recept van de schotel <van de vorige week: 1. „Steentjes" om te stelen, vrijdag 19 december. 2. „De Nederlandse Dagbladpers" in het goud, vrijdag 19 dec.; 3. Acht en dertig gewonden bij busbotsing te IJsselmonde, maan dag 22 dec.; 4. Kerst-concours wordt op zand gebouwd, dinsdag 23 dec.; 5. Scherpschutters op penseel en came ra bekroond, maandag 15 dec.; 6. Pre sident-directeur van de Hoogovens nam afscheid, dinsdag 23 dec.; 7. Kerstliederen in RAI-gebouw te Am sterdam, woensdag 24 december; 8. Een dozijn schapen delfden het onder spit, dinsdag 23 dec.; 9. De vierling Good is een vrolijk groepje, vrijdag 19 december; 10. Als op een kerst kaart, zaterdag 20 december en 11. President-directeur van de Hoog ovens nam afscheid, dinsdag 23 de cember. De winnares is deze week mej. A. Twaalfhoven, Zuideinde 193 te Nieuwkoop. Zij zal de prijs van vijf gulden zo spoedig mogelijk toegezon den krijgen. DE SCHOTEL VAN DEZE WEEK Het lijkt wel september (9). Als je niet een mitella dragen moest van al het handjes-schudden (12) en er niet zulke gigantische rijstebrij-ber gen van post (10) op de deurmat ge schoven werden, zou je niet zeggen, dat het al Nieuwjaar is geweest. De postbus (6) raakt er verstopt van en bij zakken-vol (5) worden de brie ven en wensen aangedragen. En als of dat niet genoeg was: de telefoon staat niet stil (8). Evenzovele goede wensen. Soms worden ze vervuld (11). Dat heet dan een voorspoedig (7) Nieuwjaar. Desondanks zijn velen nog niet tevreden met hun lot (3). Zij moeten dan wel bedenken, dat het ook anders zou kunnen zijn (1). Het is maar goed, dat men eerst achteraf kan vaststellen waartoe dit alles goed was (2). Het begin van een geslaagd jaar schuilt in een goede gezondheid. Meneer (4) heeft daarvoor de sleu tel in handen en (13) deelt zijn me ning: zij dragen leren jassen als har. nas in de strijd tegen koning griep. WAT U DOEN MOET. Kunt u deze fotofragmenten thuis brengen? Moeilijk is dat niet, want u kunt er de krant bij-nemen als u die ten minste bewaard heeft. De omschrij- i ving, van de foto waaruit u een kliek- je meent te herkennen daarvoor i leent zich een eventuele fotokop bij i uitnemendheid moet u wel verge- j zeld doen gaan van een datum, waar- op de betreffende foto in de krant heeft gestaan. Als u uw oplossing onder het motto „Fotokliekje" voor donderdag a.s. inzendt aan de redac tie van De Leidse Courant, naakt u een goede kans, een prijs te winnen, j Mei wai meer aandacht voor de gezondheid Voor in de auio m Géén verlies voor PTT De directeur-generaal van de PTT, lr J. D. H. van der Toorn heeft gister morgen voor vertegenwoordigers van het gehele personeel zijn nieuwsjaars- rede gehouden. Hij zei, dat de posterijen dit jaar het punt zullen bereiken, waarop zij ongeveer gelijk spelen. De telefonie en de giro vertonen een normale winst en de telegrafie en de draad omroep zullen een gering verlies op leveren. Het aantal radiotoestellen nam met 5,5 toe tot ongeveer 2,5 mil joen; het aantal televisietoestellen met 63 tot 391.000. Het aantal re kening bij de postcheque- en giro dienst liep op van 650.000 tot 700.000. In november, aldus de heer Van der Toorn, werd de 900.000se telefoon aansluiting in gebruik gesteld, De nummercapaciteit van de centrales werd in 1958 opgevoerd met ongeveer 100.000, zodat de totale capaciteit thans iets over de 1 miljoen bedraagt. De invloed van de 4 tariefsverho ging bleek bijzonder gering. Het aan tal aanvragen steeg in vergelijking met 1957, terwijl het aantal ingetrok ken aanvragen juist daalde. Op de wachtlijst werden 12000 nummers in gelopen, zodat thans nog 28000 aan vragen over zijn. Van 1 febr. af kon de giro weer aan alle aanvragen om een postreke ning voldoen, zodat het aantal reke ninghouders steeg tot 700.000. Door de verhoging van de inleggers- rente bij de rijkspostspaarbank, on geveer een jaar geleden, met 3 pet., nam het ingelegde bedrag ogenblik kelijk toe. In de loop van 1958 echter ebde deze impuls weer af. In de loop van het jaar overschreed het inleg gerstegoed de 2 miljard gulden. Meisje verdacht van medeplichtigheid aan moord Daar zij verdacht wordt van mede plichtigheid aan een poging tot moord is de 21-jarige mej. B. te Win terswijk door de gemeentepolitie van Winterswijk gearresteerd. Op 31 ok tober van het vorig jaar heeft de 36- jarige Winterswijkse procuratiehou der J. B. K. getracht zijn vrouw te vermoorden aan welke misdaad de thans gearresteerde mej. B. aanlei ding zou hebben gegeven. Op de avond van genoemde dag had K. zijn niets vermoedende echt genote op de slaapkamer een klap met een hamer gegeven. Tegen over de politie bekende hij later, dat hij had gehoopt dat zij daardoor buiten bewustzijn zou geraken zodat hij haar naar een gas kraantje had kun nen slepen. Mevr. K. bleef echter bij bewustzijn en zij kon het huis ont vluchten. Mej. B. heeft enige tijd op het bedrijf van K. gewerkt en had met hem een verhouding. Komt u voldoende in de buiten lucht? Altijd in goed verwarmde vertrekken zitten en zich alleen ver plaatsen in openbare vervoermid delen maakt kasplantjes van de mensen. Ieder tochtje levert dan een verkoudheid of bronchitis op. Hebt u voldoende lichaamsbewe ging? Trekt u er op een vrije dag toch eens op uit. Maakt eens een stevige wandeling, daar komen ver schillende spiergroepen bij in aktie Eet u niet teveel? Het aantal vet- zuchtigen neemt weer hand over hand toe. Overmatig dikke mensen is veelal geen lang leven en geen goede gezondheid beschoren. Slaapt u genoeg? Velen voelen zich door slaapgebrek permanent ellendig en moe. De weerstand van het lichaam is onder dergelijke om standigheden niet groot. Iedereen weet best hoeveel uur slaap hij per soonlijk nodig heeft. Waarom dan steeds te laat naar bed als u weet de volgende ochtend bijtijds op te moeten? U kunt ook nog teveel roken en teveel alkohol gebruiken. Matigheid in deze, ja eigenlijk in alle dingen, is zeer belangrijk voor een goede gezondheid. Ontbreekt het in uw leven niet aan regelmaat? Ook een uiterst be langrijke vraag, waaraan veel te weinig wordt gedacht. Breng regel maat in uw bestaan, u zult er wel bij varen. Lange reeks onzekerheden. Bij de jaarwisseling pleegt men niet alleen terug te zien op wat ge weest is, men tracht ook te schou wen in wat komen zal. Bij deze laat ste bezigheid ziet men zich dan ge plaatst voor een lange reeks van onzekerheden. Het blijft natuurlijk de vraag of wij de loop der dingen ook die van ons persoonlijk leven door eigen handelen kunnen beïnvloeden. Wanneer zulks al mogelijk is, blijft nog de kwestie in welke mate dat dan het geval is. Hoe het ook zij, het ligt in 's men sen natuur om al datgene wat de toekomst brengen kan, naar eigen hand te willen zetten, om de dingen die komen gaan of die kunnen ge beuren een zeer bepaalde wending te geven- De goede voornemens, waarmee vrijwel iedereen een nieuw jaar in gaat, hangen met dit streven ten nauwste samen. Nu zijn er goede voornemens in soorten, zij kunnen niet alleen op geldelijk of geestelijk terrein liggen, men kan ze op vrij wel ieder levensgebied tegenkomen. Niet ziek en gebrekkig. En hoe is het met goede voorne mens in het belang van de gezond heid. Dat is bij de meesten maar erg povertjes gesteld. Dat wil zeggen dat er overal tijd, geld en belang stelling voor is behalve voor het goede functioneren van longen, le ver, hart en nieren. Iedereeen wil graag oud worden, (Advertentie) ARRESTATIE IN HAAGSE MOORDZAAK. De Haagse recherche heeft gister avond omstreeks zes uur een arres tatie verricht in verband met de moord op de 47-jarige mej. M. G. v. S. aan de Nieuwe Haven te Den Haag. In een gedeelte van de oplaag der editie van gisteren werd deze moord reeds gemeld. Rechercheurs hebben geconstateerd dat de 26-jarige Haagse schilder A. S. juwelen te koop heeft aangeboden, die aan de vermoorde hebben toebehoord. De schilder is1 derhalve in arrest gesteld. Verdere mededelingen kon de politie op dit ogenblik nog niet doen. BABY OVERLEED AAN MEDICIJN. In het Leeuwarder ziekenhuis is gisteren overleden een 13 maanden oude baby van de familie Procee te Hardegarijp. Het had op Nieuw jaarsdag kans gezien een der medi camenten, welke voor de moeder be stemd waren, te grijpen en in te ne men. SPOEDIGE INDIENING ONTWERP WET DUURTETOESLAG. De minister van sociaïe zaken en volksgezondheid a.i. dr L. J. M. Beel heeft medegedeeld voornemens te zijn de zeer spoedige indiening te be vorderen van een ontwerp van wet duurtetoeslag 1959, waarvan de in houd overeenstemt met die van de wet duurtetoeslag 1958. Hij heeft dit verklaard in anwoord op een schriftelijke vraag van het Tweede Kamerlid de heer Van Thiel. maar niemand wil er straks ziek en gebrekkig zijn. Hoe dacht men zo iets nu klaar te spelen wanneer men dagelijks nog geen uur, zelfs geen klein kwartiertje voor zijn gezond heid over heeft. Alsof de andere dingen in dit leven zonder moeite en offers worden bereikt! Hoe is een mens? Hij raakt niet uitgepraat over die hinderlijke maagklachten over de voortdurende hoofdpijn, over de trage stoelgang het slechte gebit, de lastige plat voeten, de slopende galsteenaanval- len. Bereid om er iets voor te doen of te laten is men alleen wanneer het al te erg wordt. Zodra men weer een keertje kan wegblijven zijn verdere maatregelen ter verkrijging van een goede gezondheid en de versteviging daarvan er niet meer bij. Dat is dan jammer. Vandaar dat we elkaar gaarne aansporen zijn goede voornemens op dit gebied ook in daden om te zetten. Dr. Alfreda Briêdé IS ER voor jonge spor tieve meisjes in de winter een prettiger dracht te den ken dan een fijne trui Neen, ze zijn er allemaal enthousiast voor en dat is ook begrijpelijk, want zo'n trui zit heerlijk warm en beschermt het lichaam te gen grote temperatuur schommelingen. We weten allemaal hoe het gaat met dat jonge goed. Zo zitten ze in de kamer bij de kachel en plotseling rennen ze de deur uit op weg naar een vriendin. Wanneer het wer kelijk wintert, betekent dat een verschil van omstreeks 25 graden, en zo'n plotseling verschil Is voor het lichaam heel wat De trui houdt de lichaamswarmte vast en de overgang gaat geleidelijk. Natuurlijk zullen de jonge- dochters niet elke trui ac cepteren. Neen, zo'n trui moet vlot en leuk zijn. De nieuwe mode decreteert truien, die ruim hangen en niet strak afkleden, truien met leuke motieven en con trastrijke kleuren. Het meisje op onze illustra tie draagt zo'n leuke trui, gemaakt van witte wol. Boord, hals en mouwen zijn afgezet met een rand van rode wol, waarvan ook de kleine ruitjes zijn die we als motief in de trui vinden. Zo'n trui gedragen op een grijze of donkerblauwe lan ge broek of rok is voor de jongedames iets om enthou siast over te geraken. (Nadruk verboden)

Leidse Courant | 1959 | | pagina 10