Het nieuwe jaar werd veelbelovend ingezet Nieuwjaarsrede van SER-voorzitter Dodelijke ruzie in Nieuwjaarsnacht Deze winter meer water dan gondels in Venetië VRIJDAG 2 JANUARI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 De EXPO-geit wilde niet hoela-hoepelen De nieuwsjaarswens van Thomasvaer en Pieternel (Paul Huf en Mimi Boesnach) stond natuurlijk ook in het teken van de Expo en de hoela-hoep. De Expo was vertegenwoordigd door de enige, echte Expo-geifc. De tekst voor de wens is van Alexander Pola. De opname werd op nieuwjaarsmorgen tijdens de generale repetitie in de Amsterdamse stadsschouwburg gemaakt. Met veldslagen, vreugdevuren, raket en een Van het front der jaarwisseling komen ditmaal de alarmerendste berich ten binnen. Door het hele land dikte men de feestvreugde om het aanbreken van een nieuw jaar nog een beetje grof aan. De hoofdstad heeft het nieuwe jaar op traditionele wijze met sirenegeloei en het afsteken van een grote hoeveelheid vuurwerk begroet. Niet alle Amsterdammers hebben zich tot deze weliswaar luidruchtige maar passende uiting van de feestvreugde beperkt. Vooral in de Jordaan is het na middernacht tot ernstige ongeregeldheden gekomen. De brandweer werd omstreeks een uur bij het blussen van een grote straatbrand op de hoek van de Anjelierstraat en de Madeiievenstraat door een menigte van enkele honderden personen, waaronder veel opge schoten jeugd, dermate gehinderd, dat de hulp van de politic ingeroepen werd. Niet minder dan 29 politiemannen trokken naar het bedreigde punt en probeerden de menigte met behulp van sabels en gummi-wapenstokken uiteen te drijven. De Jordaners lie ten zich echter niet onbetuigd en gingen met stenen en naar gezegd wordtzelfs met flessen benzine de handhavers van de wet te lijf. Nadat politie versterkingen waren aangerukt en een agent een waar schuwingsschot in de lucht had ge lost kon pas na twee uur de rust worden hersteld. De hoofdagent Willemsen had tijdens de vechtpar tijen een klap met een houten stok op het hoofd gehad en moest zich Tegelijkertijd met het uitbreken van de rel in de Jordaan werd de brandweer ook op de Stadhouders kade door enkele tientallen jongelie den belaagd. Hier was een vreugde vuur ontstoken in een in de Singel gracht liggende vuilnisschuit. Toen de brandweer ten tonele kwam om het vuur te blussen begonnen de jonge lieden met stenen te gooien. Vijf agenten van politie, waarvan er een een grote buil op het hoofd kreeg door de geworpen stenen, joe gen met hun gummistokken de opge schoten bende uit elkaar. Even voor twaalf uur had een agent van politie, die een 14-jarige werkmaniak belandde tenslotte toch op een politiebureau. Alles moest het dak op. In zuidoost Drente heeft de jeugd zich wel op een bijzondere manier beijverd om het oude jaar uit te lui den en het nieuwe in te wijden. In Emmen sleepte de jeugd alles wat voor het wegpakken stond, naar schoolpleinen en in de hoofdstraat. Een auto werd keurig in een muziek koepel geplaatst op het dak van het bureau van een plaatselijke courant waren marktkramen geplaatst en er hingen rijwielen aan gevels. Karren, vuilnisemmers en dergelijke stonden overal bij elkaar op telefooncellen en andere bouwwerken. Een landbouwer in het dorp Noord- barge nabij Emmen, die omstreeks tuigen op het dak van zijn boerderij Zélfs Amerika kan de krant niet missen had geplaatst, bracht de eerste uren 't nieuwe jaar op het dak door. De jeugd trok namelijk de ladder weg toen de landbouwer de werktuigen van het dak wilde halen. Raket in Drente gelanceerd. De jeugd was ook op andere wijze actief in het nieuwe jaar: met de lancering van de raket „Hero III". Een tweetal 19-jarigen, van wie de een in de scheikunde en de ander in de natuurkunde studeerde, lanceerde gistermiddag ergens in Drente een door hen vervaardigde raket. Reeds eerder hadden zij met succes een tweetal raketten gemaakt. De thans gelanceerde raket was een tweetraps, met een lengte van anderhalve meter en een gewicht van drie kilo. De Hero HI ging enige honderden meters de lucht in doch doordat de tweede trap niet ontbrandde, bereik te hij niet de hoogte die men ver wacht had. Aanvankelijk was het de bedoeling de raket op oudejaarsavond te lanceren. De slechte weersgesteld heid maakte uitstel nodig. In de stad Groningen is het ook bij de overgang van het oude naar het nieuwe jaar nogal rumoerig toege gaan. De politie werd enkele maleh ter assistentie geroepen om een ein de te maken aan al te baldadige acti viteiten. Het ergste ging het toe in de omgeving van het Zuiderdiep. Op twee plaatsen had de jeugd een hoe veelheid kerstbomen, oude banden en stoelen in brand gestoken. De brandweer moest om twaalf uur worden gewaarschuwd om een vuur, dat al te hoog oplaaide te do ven. De baldadige jeugd nam dat niet en begon met stenen te gooien. De politie voerde enige charges uit met de gummistok en er werden en kele waarschuwingsschoten gelost. De voorzitter van de Sociaal-Eco nomische Raad, prof. dr G. M. Ver rijn Stuart, heeft vanochtend zijn nieuwjaarsrede gehouden in de eer ste openbare vergadering van de raad in 1959 in het gebouw van dit college te 's-Gravenhage. Hij zei onder meer, dat ondanks al le nuances en meningsverschillen de toepassing van een bewust gevoerde evenwichtspolitiek niettemin 'n gun stige werking heeft gehad op de ont wikkeling van het economische leven Twee beelden uit New York, tijdens de staking van de kranten aldaar. Op de bovenste foto: een min of meer sjagrijnige menigte in de onder grondse zonder de geliefde krantjesOnder: op de dag dat de staking werd opgeheven, was alles weer goed en zat men tevreden in de trein. Ook in de nieuwe wereld geldt, dat je de krant niet kan missen thans de grote waarschijnlijkheid, dat ?tortjn« van de koopkracht zoals die één uur tot de ontdekking kwam, dat in die gehele wereld. De zekerheid, al- bij mogelijke ernstige storing krach tige maatregelen tot evenwichtsher stel zullen worden getroffen, en het invoegen in het economische leven van instellingen van sociale aard ter vermijding van een algemene ineen- VERLOOFDEN ZOALS ALLE ANDEREN onder behandeling van de G.G. en jongeman wilde opbrengen omdat de G.D. stellen. Twee oproerkraaiers werden in arrest gesteld. De auto van de hoofdcommissaris van politie, de heer H. J. van der Molen, die persoonlijk de actie leidde, en een wagen van de radio-auto- dienst werden door stenen bescha digd. knaap in het trapportaal van een perceel aan het Jan van Schaffelaar- plein vuurwerk had afgestoken, zijn gummistok moeten gebruiken; vier vrienden van de arrestant vonden het namelijk nodig te trachten hun kameraad te ontzetten en sprongen daartoe de agent op de rug. De vuur- Armen van Frankrijk" kwamen te gast Maurice Chevalier heeft in het raam van de „hulp aan de armen van Frankrijk" aan 100 bejaarden een lunch aangeboden in een groot restaurant aan de „Rue de Rivoli" in Parijs. Tijdens het etentje onderhield de beroemde zanger zich opgewekt met zijn gasten. Kroonprins Akihito laat zijn a.s. verloofde Michiko Shoda het foto-album zien in het paleis te Tokio. jaren dertig was ingetreden, heeft ongetwijfeld temperend op het conjunctuurverloop gewerkt. Het is zeker niet gelukt te geraken tot een volkomen gelijkmatige ontwikkeling van het economische leven, dus tot een oonjunctuurloze economie in een groeiende volkshuishouding. Maar wel mag worden aangenomen dat de evenwichtspolitiek toch zo ver is gekomen dat zeer diepe depressies, zoals deze vroeger, met name in de jaren dertig, voorkwamen, tot het verleden behoren. DEN HAAG MAAKT ZICH ZORGEN Naar aanleiding van de verplaat sing van een bushalte aan de Van Al- kemadelaan te Den Haag is enige on rust ontstaan onder de bewoners van de omgeving, die gewoon waren van deze halte gebruik te maken. Bedoelde halte lag voor de deur van de woning van wethouder ir R. C. A. F. J. van Lissa Nessel. In ant woord op vragen van het raadslid dr E. J. Tobi hebben b. en w. medege deeld, dat de halte uit verkeerstech nisch oogpunt gezien, wel verplaatst moest worden ook al gaf de directie van de HTM uit vervoers-technische overwegingen de voorkeur aan de oorspronkelijke plaats. De suggestie als zou de heer Van Lissa Nessel zijn invloed als wethouder ten eigen ge rieve hebben doen gelden, wordt in dit antwoord met beslistheid afge wezen. Tegelijkertijd met het antwoord van b. en w. bereikte de raad een verzoek van 227 bewoners van hui zen in de Mildestraat, Montfoortlaan, Schoutenstraat, Van Alkemadelaan en Van Hogenhoucklaan, mede op tredende namens hun huisgenoten, personeel en bezoekers om de halte naar de oorspronkelijke plaats te ver zetten. In de woonschepenhaven te öro- ningen is in de nieuwjaarsnacht om streeks kwart voor drie in een der woonschepen een hevige vechtpartij ontstaan tussen twee los-arbeiders, respectievelijk 46 en 33 jaar. De ruzie liep daarbij zo hoog, dat de oudste plotseling een mes trok en zijn tegenstander daarmee te lijf ging. De 33-jarige man werd aan de hals geraakt en zakte hevig bloedend in elkaar. De vrouw, in wier woon scheepje dit drama zich voltrok, waarschuwde onmiddellijk de GGD, die het slachtoffer overbracht naar het Academisch ziekenhuis. De man bleek bij aankomst reeds te zijn over leden. De politie heeft de 46-jarige, invalide losarbeider, verdacht van doodslag, gearresteerd. Het tweetal, alsmede de vrouw in wier woonscheepje het drama zich voltrok, had gezamenlijk oud en nieuw gevierd in een ander woon schip. Toen men gedrieën in het woonscheepje van de vrouw was, ontstond er een ruzie om een kleinig heid. Er was al lange tijd wrijving tussen beide mannen, drankmisbruik maakte de tongen los, scheldwoorden vlogen over en weer en tenslotte gin gen de mannen elkaar te lijf. De man, die tijdens de vechtpartij in de woonschepenhaven te Gronin gen om het leven is gekomen, was woonachtig in het scheepje waarin het drama zich vo.trok. De dader is gehuwd en vader van 'n groot gezin. Het is weer hoogwater ln Venetië, en dat betekent dat de schaarse plaatsen in de stad, waar voetgangers verkeer mogelijk is, nu ook blank staan en dat de gondel nu helemaal onontbeerlijk is geworden. Slechts op enkele plaatsen heeft men geïmproviseerde wandelplaatsen kunnen maken van plankiers op schragen.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7