3)e CaidöeSotvfcattf De Gaulle hervormt Franse defensie Generaal De Gaulle reorganiseert Ook Argentinië saneert Gratie voor Cyprioten Is de val van Batista op handen Omstreden belastingwetten door Eerste Kamer aangenomen KOUDER Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur; L. C. J. ROOZEN. BUREAUX; PAPFNGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent. 20826. Giro 103003. Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f 7.50 p. kwart. Franco p.p. 8. WOENSDAG 31 DECEMBER 1958 50ste JAARGANG No. 14599 Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Speciaal comiié wordt ingesteld Tegen bedreiging van buiten en van binnen Soustelle, de minister van voorlichting: in het kabinet De Gaulle, heeft bekendgemaakt, dat de Franse defensie ingrijpend zal worden herzien. De grondgedachte zal thans zijn dat voortdurende paraatheid noodzakelijk is, zowel tegen gewapende aanvallen van buitenaf, als tegen ondermijnde ac ties van binnen uit. Het idee van een mobilisatie is in de huidige militair- technische constellatie ouderwets en afgedaan, aldus de Franse regering. De reorganisatie, die niet alleen inhoudt dat de juridische grondslagen der paraatheid veranderen, maar ook een stroomlijning van de defensie organisatie, zal geleid worden door een defensie-comité, waarvan De Gaulle na zijn ambtsaanvaarding als president voorzitter wordt. De premier, en de ministers van Binnenlandse Zaken, Defensie en Financiën, zullen ook lid zijn van dit comité. WETENSCHAPPELIJK COMITé. Voor het organiseren van het we tenschappelijk onderzoek in coördi- nanatie met de defensie-inspannin gen wordt een comité voor weten schappelijke actie in het leven geroe pen, dat ongetwijfeld op een plaats in de rij van atoommogendheden te ver werkelijken. Er zal onderscheid worden gemaakt tussen een toestand van paraatheid, die kan worden afgekondigd in tij den van ernstige internationale span ning, en algemene mobilisatie. De beslissing over de afkondiging van beide graden van paraatheid ligt bij het kabinet. BESCHERMING BURGERBEVOLKING. De militaire verdediging zal nauw gecoördineerd worden met de bur gerlijke. In beide sferen geeft de re gering de te volgen gedragslijn aan. Er zal een „defensiekorps" in het le ven worden geroepen, dat tot specia le taak krijgt de burgerlijke verde diging en het optreden tegen mensen die het gezag ondermijnen te leiden. Naast het ministerie van Defensie komt in Frankrijk een „ministerie voor de Legers". Hoewel de dienstplicht in Frank rijk officieel voor anderhalf jaar geldt, dienen vele recruten twee jaar of langer als gevojg Van de reeds vier jaar durende ^strijd in Algerië. Volgens officiële kringen zal op grond van het nieuwe stelsel de „to- actieve tot reservedienst. Het doel van twee jaar actieve dienst voor al len zou in de komende vijf of zes jaar worden bereikt. Intussen zou de regering de bevoegdheid houden om de duur van de dienstplicht op het huidige peil te handhaven met het oog op de toestand in Algerië. SOCIALISTEN ONTEVREDEN. De socialistische fractie in de Fran se Nationale Vergadering heeft dins dag als haar mening te kennen gege ven, dat de belastingverhogingen ten aanzien van de verbmiksgoederen en de afschaffing van subsidies tot ge volg hebben, dat de loontrekkers en de boeren het grootste aandeel van nieuwe uitgaven moeten dragen. De fractie wil niet betwisten dat het noodzakelijk is, dat het volk zich De Argentijnse regering heeft dins dagavond bekend gemaakt, dat de of ficiële wisselkoers van 18 pesos per dollar is afgeschaft. Totdat er een nieuwe wisselkoers is bepaald, zal voor alle wisseltransacties de koers van de vrije markt gelden, die door vraag en aanbod wordt bepaald. De Argentijnse regering heeft voorts bij decreet heffingen van 20, tale periode"" van"tweeJaiar" verdeeld I 40 en 30P Procent op importgoederen worden in verschillende fasen van ^gesteld. De hoogte van deze heffin gen hangt af van de graad van nood zakelijkheid van de invoer der be trokken goederen. Het is nog niet bekend, welke goederen onder deze heffingen vallen. Verder heeft de Argentijnse rege ring dinsdagavond bij decreet een einde gemaakt aan het voorrecht van belastingvrijheid, dat ten zuiden van de 42ste breedtegraad bestond. Voor taan zal belastingvrijheid alleen be staan in Tierra del Fuego. Volgens waarnemers te Buenos Aires zal het van de houding der ar beiders afhangen of de ingrijpende maatregelen van president Frondizi ter bestrijding van de onbeheerste inflatie in Argentinië al dan niet zullen slagen. Mocht de vakbewéging niet bereid zijn tot medewerking, dan kan het land een nieuwe golf van stakingen en onrust tegemoetzien, die kan uitlopen op een militaire dic tatuur. Mocht echter de vakbeweging de regering teywille zijn, dan bestaat de kans, dat de economische crisis wordt overwonnen en dat het land een nieuw tijdperk van stabiliteit ingaat. Voddenraper-miljonair gearresteerd De Franse politie heeft dinsdag in Marseille de schroothandelaar Joseph Joanovici gearresteerd, die zich schul dig zou hebben gemaakt aan belas tingontduiking toen hij nog in Frank rijk vertoefde Joanovici bevond zich aan boord van het Israëlische schip „Theodoor Herzl", dat dinsdag de haven van Marceüle binnenliep. De 63-jarige Joanovici moest Is rael verlaten, waarheen hij gevlucht was. Zoals bekend heeft Frankrijk de regering van Israel verschillende ma len om uitlevering verzocht van deze uit Roemenië afkomstige miljonair, die ruim 40 miljoen gulden zou heb ben verdiend met het verkopen van schroot aan de Duitsers tijdens de tweede wereldoorlog. De man, die bekend staat als de „voddenraper- miljonair", is in 1949 in Frankrijk veroordeeld tot vijf jaar gevangenis straf wegens collaboratie. UITEINDE zalig uiteinde. In dat bijvoegsel zalig bij jaarwis seling en hoogfeesten onderscheiden wij ons van de andere Nederlanders, die het met „goed" of „gelukkig" af doen. Bij alle luchthartigheid, waarmede dat woord zalig wordt gebezigd en laat die luchthartigheid astublieft zo als die is! openbaart zich hierin bewust of onbewust de katholieke levenshouding. Het afgelopen jaar kan goed ge weest zijn in zaken en gelukkig in het huisgezin; men kan veel geld verdiend hebben en prettig geleefd hebben met op tijd „zijn natje er droogje", maar daarmede is het nog geen zalig uit einde. Zalig is dat uiteinde en dat ge heel onafhankelijk of we gezond jf ziek, rijk of arm, onbezorgd of zorgelijk /.'jn geweest indien we dit jaar dichter bij O.L. Heer zijn ge komen; gegroeid zijm naar wat Paulus noemt, de „volle mannen-maat" van Christus. Het leven heeft geen andere zin dan groeien nasr God toe. Elk oudjaar sterft 'n deel van ons aardse leven af. Het oudjaar is pas „zalig", indien op die stadig smeltende kaars de vlam van liefde tot God en tot de mensen hoger en warmer is gaan branden; in dien we niet alleen getracht hebben alles te vermijden, wat Hem mishaagt maar, meer nog, er ons op hebben toegelegd, alles te doen wat Hem be haagt. De wens „zalig uiteinde" is dan diep van zin, 'n eeuwigheidsgedachte, welke aan velen, die dit lezen en mogelijk aain onszei ven voor het laatst wordt meegegeven. Aan allen dus: een zalig uiteinde! opofferingen getroost, maar zij meent dat de socialistische politiek meer met de sociale rechtvaardigheid in overeenstemming zou zijn geweest. De algemene secretarissen van het R.K. en het socialistische vakverbond met tezamen ongeveer twee miljoen leden zijn echter van oordeel, dat men niet bang behoeft te zijn voor stakingen. Het communistische vak verbond heeft zjjn houding nog niet bepaald. De prijs van de goedkoopste siga retten zal naar verwachting van 95 tot 110 frank per twintig oplopen. Tafelwijn zal 134 frank in plaats van 122 frank per liter gaan kosten. De prijs van vele levensmiddelen zal, naar men verwacht, tien procent stij gen, terwijl de gas- en elektriciteits- tarieven resp. met 4,5 en zes procent zullen oplopen. Berlijn V N. hoofdkwartier Generaal Carl Spaatz, voormalig stafchef van de Amerikaanse lucht macht, schrijft in 't weekblad „News week", dat de beste manier om de Berlynse kwestie te regelen z.i. is van de stad „een permanent hoofd kwartier van de V. N." te maken. Als men dit doet, aldus Spaatz, zal Berlijn grondgebied van de V. N. worden zoals Vaticaanstad grondge bied van de R.K, Kerk is. Als zetel van de V. N. zal Berlijn een echte internationale stad zijn, waarvan de intregiteit zal worden gewaarborgd door alle leden van de V. N., de Sowjet-Unie inbegrepen. KORTE golf De politie te Rome heeft in de afgelopen dagen tienduizenden voet zoekers in beslag genomen op grond van de verordeningen waarbij het ge bruik van dergelijk vuurwerk verbo den is. De vliegende brigade heeft talrijke doorzoekingen verricht in geïmproviseerde vuurwerkfabriekjes, waarbij een dertigtal personen watd aangehouden. Bij twee verkeersongelukken in de omgeving van Lima zijn dinsdag morgen 28 mensen om het leven ge komen. De 52-jarige Delftenaar G. Beuman moest op de hoek van de Oude Lan- gendijk en de Koornmarkt een trek ker met aanhangwagen passeren. Doordat hij tijdens de manoeuvre ging slingeren viel hij tussen de trekker en de aanhangwagen. Hij kreeg het lin kervoorwiel van de 15 ton zware wa gen over het bovenlichaam en was op slag dood. Een 64-jarige winkelier werd gisteren aangereden door een hem achteropkomende auto, toen hij per fiets linksaf wilde slaaan op de Kuy- persdijk te Enschede. Hij werd over gebracht naar het R. K. Ziekenhuis te Enschede waar hij gistermiddag is overleden. f a"e volkeren wensen voor 't komend jaar Straatgevechten in Santa Clara In Santa Clara, de hoofdstad van de Cubaanse provincie Las Villas zijn straatgevechten aan de gang tussen rebellen en regeringstroepen. Vlieg tuigen van de regering bombarderen en beschieten de opstandelingen. De verbindingen met de stad, die 150.000 inwoners telt, zijn verbroken. Volgens onbevestigde berichten zouden er ongeveer duizend militai ren, burgers en opstandelingen zijn gedood in Santa Clara. Soldaten van de Cubaanse rege ring lopen bij honderden over naar de opstandelingen van Fidel Castro, aldus heeft een correspondent van het Amerikaanse blad „Chicago Tri bune" gemeld. Bij Santa Clara zou- TANKBOOT VERGAAN De Amerikaanse kustwacht meldt, dat de 13.800 ton metende, onder Li beriaanse vlag varende tankboot „African Queen" ter hoogte van kaap May in New Yersey aan de grond is gelopen en in tweeën is ge broken. Het schip was van een Zuid-Ame- den vierhonderd soldaten met een pantsertrein naar de rebellen zijn overgegaan. Een veregenwoordiger van Fidel Castro te New York, Betancourt, zei 3^000 t5't ^000"re^eringss^ldafen derikaanse haven met ruwe olie op weg provincie Las Villas zich aan de op- ""Sm.1?.,?™ standelingen hebben overgegeven. Een radiozender van de opstande lingen kondigde dinsdag aan, dat de regering van Batista zeer binnenkort valt. De Cubaanse regering daarentegen maakte bekend, dat haar troepen de overhand hebben gekregen bij de gevechten. Een 10- en een 12-jarige zoon van president Batista van Cuba zijn dins dag in gezelschap van hun grootva der en vijf andere Cubanen te New York aangekomen. De grootvader z;ei, dat de jongens naar New York zijn gekomen voor hun jaarlijkse reis naar het noorden om sneeuw te zien. ^^£0]^ Hefschroefvlie«*tuigen van de Ame rikaanse Marine en de kustwacht hebben de opvarenden van boord ge haald. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Per 1 januari is iriekse Cyprioten, die ter dood j j veroordeeld, hebben dinsdag Ml MetS Veranderd Zes Griekse Cyprioten, die ter dood waren gratie gekregen. Hun straf is gewij zigd in levenslange gevangenisstraf. Deze Britse maatregel wordt ge zien als een onderdeel van een reeks belangrijke beslissingen, welke de autoriteiten op Cyprus hebben geno men naar aanleiding van het aanbod van de Eoka-leider, kolonel Grivas, om de verzetsacties te staken mits de Britten ook hun acties tegen de ver zetsbeweging opgeven. WAAR 1959 HET EERST IS Op de valreep heeft de Eerste Ka mer gistermiddag de belastingwetten goedgekeurd, zoals deze in de Tweede Kamer zijn aangenomen. Op 31 dec. moesten zij aanvaard zijn, wilde er op 1 januari geen verandering in de belastingen optreden, daar de termijn waarvoor zij ontworpen waren, was verstreken. Er is dus niets veranderd, maar als de Eerste Kamer de wet aiet had goedgekeurd, zouden in het begin van het nieuwe jaar vele zaken goedko per zijn geworden, zoals TV-toestel- len, banden en omzetbelasting. Zoals bekend is het kabinet gestruikeld en de kabinetscrisis ontstaan over de vraag of de termijn van deze voor de bestedingsbeperking bedoelde belas ting één of twee jaar zou moeten duren. Minister Zijlstra heeft in de ver dediging van dit besluit voor het eerst tegenover de Kamer gestaan als tijdelijk minister van financiën, als opvolger van minister Hofstra. De minister ondervond na alles wat er gebeurd is niet zo véél tegenstand, hoewel toch wel de VVD zich oor spronkelijk naast de communisten schaarde en van een verlenging niets wilde weten. Maar minister Zijlstra wist de WD-er prof. Witteveen en mét deze de fractie zodanig te bepra ten, dat men goedkeuring aan het wetsontwerp verleende, waarbij op gemerkt werd, dat de VVD vertrou wen heeft in het beleid van minister Zijlstra en rekening houdt met de moeilijke politieke situatie. Boven dien wil men eens 'n keer met een voorstel meegaan, omdat er geen socialisten in het kabinet zitten. Accijns op wijn. Men behandelde gisteren ook een wetsontwerp in verband met de E.E.G.-verdragen, nl. strekkende tot afschaffing van de invoerrechten op wijn en tot instelling van een accijns op wijn. De minister ondervond aan vankelijk veel tegenstand van de zijde der KVP en VVD. De heer Lichtenauer diende een motie in waarin de minister werd uitgenodigd het betrokken wetsontwerp terug te nemen, opdat nationaal en inter nationaal deze 'aak beter kan wor den bestudeerd. De heer Van Campen (KVP) was van mening dat het wets ontwerp ten doel heeft zich te ont trekken aan bepaalde verplichtingen, wexke Nederland op zich genomen heeft in de E.E.G.-verdragen van Rome. Minister Zijlstra slaagde er in de KVP-er te overtuigen, de CHU echter bleef een afwijzende houding aan nemen, maar de motie-Lichtenauer werd met 10 stemmen voor en 46 tegen verworpen. In het debat over het belasting voorstel sprak de heer Van Campen (KVP) waarderende woorden over het werk, dat minister Hofstra als bewindsman heeft gedaan. Men sprak in dit verband ook over het ontstaan van de kabinetskrisis en het bleek, dat minister Zijlstra zijn verantwoordelijkheid in het oude kabinet niet wilde ontkennen. „Ik ben altijd een tegenstander ge weest van belastingvoorstellen op termijn", zei hij. In het kabinet werd echter niet eenstemmig gedacht over de staat kundige consequenties van het on aanvaardbaar, temeer de recht vaardigheid gebied het te zeggen daar minister Hofstra in de Kamer had gezegd, dat voor het standpunt van de Kamer-meerderheid veel rede lijke argumenten waren aan te voe ren. Opmerkelijk was de schertsende uitspraak van minister Zijlstra in de loop van het debat: „met deze com binatie van minister van financiën en economische zaken heb ik gekregen wat de wensdroom van vele ministers is geweest. Ik zal er echter maar drie maanden gebruik van kunnen maken". Tengevolge van lawines worden in Oostenrijk drie personen vermist. In de afgelopen drie dagen zijn acht mensen door sneeuwstortingen om het leven gekomen. De Bilt, woensdag 10 uur: Een storing, die gisteren tussen de Azoren en Ierland tot ontwikkeling kwam, verplaatste zich, in diepte toe nemend naar Midden-Engeland e: vervolgt zijn weg over de Noordzee naar Zuid-Scandinavië. De depressie stuwde een nieuwe hoeveelheid zach te lucht naar onze omgeving, terwijl de wind naar zuidwest kromp en toe nam. Het koufront van de depressie zal Oudejaarsavond en de nacht daar op het gehele land passeren, waarna met westelijke wind koudere en dro gere oceaanlucht binnenstroomt; waarin opklaringen voorkomen. Op de oceaan komt een westcirculatie tot stand, omdat bij IJsland de lucht druk gaat dalen. Hoewel de tempera turen op een lager niveau komen, blijven de kansen op vorst de komen- de paar dagen gering. (Medegedeeld door het KNMI, geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur) KOUDER Vanavond of vannacht enige regen, morgen overdag opkla ringen en op de meeste plaat sen droog. Aanvankelijk krach tige en aan de kust harde zuid westelijke wind, later ruimend naar westelijke richtingen en af nemend tot matig. Lagere tem peraturen overdag. 1 Jan. zon op 08.48; onder 16.38 maan op onder 11.42. 2 Jan. zon op 08.48; onder 16.39 maan op 00.29; onder 12.09. Hoogwaterstanden 1 Januari: v.m. 7.20; n.m. 7.44. 2 Januari: v.m. 8.10; n.m. 8.37. Het weer in Europa HELSINKI sneeuw —10 C. STOCKHOLM geheel bew. 1 OSLO geh. bew. —9 KOPENHAGEN geh. bew. 2 ABERDEEN licht bew. 0 LONDEN regen 8 AMSTERDAM regen 6 BRUSSEL geh. bew. 7 LUXEMBURG geh. bew. 7 PARIJS geh. bew. 5 BORDEAUX mist 4 GRENOBLE mist —3 NICE zwaar bew. 8 BERLIJN geh. bew. 2 FRANKFORT zwaar bew. 4 MüNCHEN licht bew. —2 ZüRICH zwaar bew. —1 GENèVE mit —2 LOCARNO zwaar bew. —1 WENEN onbewolkt 1 INNSBRUCK zwaar bew. —3 ROME onbewolkt 3 AJACCIO licht bew. 5 MADRID licht bew. —1 MALLORCA zwaar bew. 3 ALGIERS onbewolkt 4 Korreltje Wilt ge de waarde van het geld leren kennen, tracht dan eens geld te le nen. (Benjamin Franklin).

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1