Een »Kansenbord« vol Leidse lotgevallen!! Nederland werd het afgelopen jaar wel zwaar financieel belast WOENSDAG ;tl DECEMBER WK! DE I ffIDSB COURANT PAGINA QNDER8TAAND geven wij een overzicht van de voornaamste gebeurte nissen In het afgelopen Jaar in Lelden. Om echter het nuttige aan het aangename ie koppelen hebben Wty een RaNBENBORd (ook Wel ganzen bord genoemd) ontworpen» waarin u de lotgevallen van onze goede Sleu- telstad weerspiegeld vindt, liet leven immers gelakt in veel zaken op het ganzenbord. WIJ streven naar grootse en schone zaken, maar hoe dikwijls moeten wij onze beurt niet voorbij laten gaan en geraken we van dé wal in de put. Dit Kansenbord geeft u de lotgevallen Van één jaar Leiden tUS- scn januari en 31 december, tl Vindt het elders In dit blad afgedrukt. Schaar mèt oliebolleil en één dob belsteen rond de tafel. De oliebollen zijn slechts ter op» luistering van dit Spel, de dobbel steen echter heeft u dringend nodig. Begin bij de start ftlét één fiche naar keuze (knoopjes en boordeknêOpjes zijn zeer geschikt) en werk u nog maals door het Leidse jaar 1958 heen tot u de eindstreep heeft bereikt. tl zult zien dat er ook een gevan- gehis is, waarvoor we de sombere kerker van het Gravensteen hebben gekozen. De speler die hierin terecht kotnt kan slechts verlost worden door een andere speler, - die in de kerker wordt geworpen óf een tiental (10, 20, 30, 40 of 50) heeft bereikt. De put, die zoals men weet in Leiden op De Burcht te vinden is, dwingt de speler drie beurtèn in af zondering voorbij te laten gaan. Hij heeft dan teVens de tijd om nog eens over het afgelopen jaar na te denken. Indien de speler vooruit mag of ter lig moet, geldt ook de aanwijzing bij het nummer dat hij dan bereikt. Hij, Üie als eerste de eindstreep be reikt, wint de pot, die met waarde papieren naar keuze gevuld kan zijn. Laat ons aannemen, dat de win naar een extra oliebol verdiend heeft. START. De Leidse raad ném het struc tuurplan aan. Dit is een gelukkig besluit geweest, dat de stad en omgeving de kang biedt eensge zind een nieuwe weg in te slaan. Nog eenmaal gooien. De plannen voor nieuwbouw van scholen in het Leidse Houtkwar- tier zijn gereed. Drie plaatsen vooruit, wamt het onderwijs brengt ook de Leidse burgerij vooruit. Witte jassen voör Klaafovers van St. Leonardus- en St. Anto- nius-school. Klaar-over ook voor de 9peler, die mag oversteken naar nummer tien op het bord. Leiden ontving als geschenk van van India 400 Sanskrit-boeken. Dit is een heuglijke gebeurtenis, maar het leven van deze boeken is zó moeilijk, dat de speler twee beurten nodig heeft om deze te bestuderen. Sombere wolken pakten zich In januari boven Leiden en de rand gemeenten, omdat Leiden een eigen structuurplan, naast het ba sisplan in behandeling nam. Dit betekent achteruitgang. Twee plaatsen terug. De toren van de LDM verdween. Dit gaf snellere voortgang van het verkeer op het Stationsplein. Dus vier plaatsen vooruit. 4 Februari bracht het 15e lus trum van het Leids Studentento neel. Ga naar nummer 15. We kijken naar het boeiende iu- bileumspel van de Leidse Licht fabrieken. Dit neemt ons zo in beslag, dat we twee beurten la ten voorbijgaan. De opening van de Rijksweg 4a door minister Algera. Dit geeft ons zulk een extra snelheid, dat we vijf plaatsen vooruit gaan. Op 17 februari bleek, dat de res tauratie van de Hooglandse kerk niet klaar kon komen. Om de restauratie te voltooien moet de speler een (dobbel)steentje bij dragen. Eén beurt overslaan. 7 Maart kwam het bericht, dat de nieuwe studentenkapel aan het Rapenburg was Ingewijd. Eén beurt overslaan om deze plechtigheid bij ta wonen. De zingende bouwpastoor, pater Auxentius van Schalen o.f.m. liet een plaat voor de verkoop ma ken. Bravo! dit brengt de ker kenbouw in Leiden een eind in de goede richting! Tien plaatsen vooruit. Op 11 möart werd gemeld, dat er een zware jUWëlehkraak was ge zet in een villa aan de Rijnsbur- gerweg. Hoewel de spelér hierbij waarschijnlijk niet betrokken is geweest, rrtoet hij ter overpein zing Vön deze droeve gebeurtehis naar de gevangenis in het Gra vensteen wachten tot hij verlost wordt. D.w.z. wanneer éen ah- der in de kerker wordt geworpert of een tiental Heeft bereikt (d.w.z. op 10, 20, 30, 40 óf 50 is gesprofi- göh). Speler mag dan van het zelfde humrnèr af vérder gaan. 31 Maaft passeerde koningin Elisabeth vergezeld van onze Landsvrouwe ook Leiden. Wij zwaaiden haai* toe, maar dit kost te enige tijd, hoewel het ffiomertt zelf zó voorbij was. Naar gelang het aantal ogen dat gegooid is gaat men Zoveel plaatseh terug. 1 April bracht vrouwelijke agen ten in Leiden. Let echter op de dabüm. De speler gaat ook een kijkje nemen bij de demonstratie op het kruispunt De Gijzelaars- bank en verspeelt hiermee een beurt. De Torenflat raakte in april be woond. Tien verdiepingen hoog, de speler mag ook tien plaatsen vooruit. De eerste winkel Vestigde zich aan de 5 Meilaan. Het duurde lang voor anderen de stap waag den. De vertraging dwingt ae speler tèrug te gaan naar num mer 15 op het bord. In april ook werd het Leids- Zoeterwoudse industrieschaf ge sticht. Dat is beter dan debat over een structuurplan: vijf plaatsen vóóruit. Het riool Langebrug werkt niet zoals men dit van een goed riool verwachten mag. Dit kost de spe ler twee beurten om de bewoners in de omgeving bij te staan met het schoonmaken van ondergelo pen kelders. Ka jotters kwamen terug uit Tan ganyika. Prima. Speler mag nog één maal gooien. Eind mei bracht Leiden een nieuwe raad mét elf nieuwe raadsleden. Speler ihag elf beur teil naar voren. In juni werd gemeld dat dit jaar nog een begin gemaakt zou wor den met de aanleg van de tunnel Lammeschansweg. Slechte beurt voor Leiden, want er is nog niets gebeurd. Terug naar 23. 16 Juni kwamen de eerste an nexatie-ideeën af van Gedepu teerde Staten. De gevoelens wa ren zeer gemengd. Veel gemeen ten geraakten in de put en ook de speler, welke daar in de put van de Burcht, vele raadszittingen büwonend, drie beurten moet blijven. Er is veel gesproken over knlp- perbollen bij de Blauwpoortsbrug in de Leidse raad. Tenslotte zijn zij verdwenen. Door het tijdver lies moet de speler terug naar 20 waar de Kajotters hem zullen le ren wat aanpakken is. Begin juli werd het Pilgrimfa- thershuisje geopend achter het gemeente-archief. We gaan het museumpje bezoeken en dit kost een beurt. De benoeming van twee nieuwe wethouders geeft de speler de gelegenheid twee maal met de dobbelsteen te werpen. De zusters van Liefde van het klooster aan de Pelikaanstraat gingen heen. Een strop voor ka tholiek Leideh. Speler dient te rug te gaan naar nummer 31. 34. Eind juli: Leiden was bloemen stad. We brengen een bezoek aan de burgerzaal en latefi hiermee één beurt Voorbijgaan. 3 5 36. .tllllllli'li 37. 38 3 6 40. 3 Oktoberfeest. Neemt wat tijd in beslag Om de optocht „Een en al muziek" te bekijken en Wèt lètér om een bezoek flan het feestterfein té brengen. Speler rrioet zovéél ogén terug als zij ge gooid heeft en komt hiérdoor weer op hétzelfde nilmmer tèrug. 41. De veemarkt komt niet op het Schuttersveld maar op terrein bij Groenoord, zo werd gemeld. Dit tijdverlies dwingt de speler tweemaal Zijh beurt voorbij te laten gaaii. 42. De eersté Woningen in de nléUWé buurt van Leiden-noord kwamen gereed. Drie plaatsen voorwaarts. 43. Eerste steen van de Halschool aan de Oppenheimstraat. Er komt weer wat ruimte in het nijpende gebrek adn schoolruimte. Speler mag nog eenmaal gooien. 44. 20 Oktober was de datum van de diefstal bij Lampe waarbij 12.000 gulden vermist Werden. De da ders werden gevat. Maar dé spe ler moét Ln de gevangenis Van het Gravensteen tot hij verloet wordt op de bekende wijze. 45. Het Merenplan is van de baan. Er werd achteraf nog veel over gepraat ln de Leidse raad, hoe wel er toch niets meer aan te doen was. Voor straf moet de speler met het gemeentebestuur in de put op de Burcht en drié beurten laten voorbij gaan. Op 8 november vermeldde de krant dat de noodkerk in Leiden Zuid-West was ingewijd. Maar het wachten is Hu op de blijven de kefk voor Leiden zuid-west. Lelden moest aan Botwinnik twintig verloren partijen laten. We gaan hog eeris een studie ma ken in hef schaakboekje en lateti een beurt passereh. De begroting kwam uit met schrik riiêt een tekdrt van 2.4 miljoen. Öit is een ramp, temeer daar er weinig kans is, dat dit te kort aangevuld zal wordefl. Te rug rtaar nummer 35. De raad vond het goed, dat er een bejaardencentrum gebouwd wordt. Speler mag nogmaals gooien, maar het zal hem Weihig baten, wa:it hij Zal zovéél num mers terug moeten als hij méêf heeft gegooid dan nodig was otn dé eindstreep te bereiken. Het slot is bereikt. Maak hët Leidse sleutelgat open en win dé pot. Wij wensen u en Leiden een goed einde en een nog beter be gin. Hogere lonen en meerwoningen' was weer aller wens H Den Haag werd een paar maal besiormd Het departement van landbouw heeft wel grote invloed gehad op de rijksbegroting. Het totale tekort op de zuivelrekening bedroeg niet min der dan ongeveer een half miljard gulden. Het falen van het landbouw beleid als gevolg van de „rampzalige ontwikkeling van de prijzen van de zuivel op de buitenlandse markt" heeft enerzijds genoopt tot een dras tische verlaging ven b.v> de boter- prijs, maar anderzijds de vraag doen rijzen, of niet op korte termijn moest worden overgegaan tot gehele of ge deeltelijke afschaffing der subsidies in de landbouw. Die dure flats De kwestie van de huurverhoging stond hiermee in direct verband. Een advies van de SÉR, waarop het kabi net wacht alvorens te beslissen, zal tevens een antwoord moeten geven op de vraag, of aan een huurverho- ET JAAR 1958 IS BEGONNEN met belastingvoorstellen van minister Hofstra en het jaar eindigt er ook mee. Het enige verschil is gelegen ih de plaats, waar deze voorstellen liggen. In tegenstelling tot de eerste voor stellen liggêh die van déze maand onder de tafel ln stede van eróp. De mi nister zelf is het niet beter afgegaan; de,eerste voorstellen kon hij „er door" krijgen, maar thans waren de Volksvertegenwoordigers halsstarriger. De heer Hofstra wist echter van geen wijken en vond ondanks de verbetering in 's lands economische toestand een belangrijke verruiming van de beste dingen niet verantwoord. ging automatisch een nieuwe loons verhoging moet worden gekoppeld. Maar dit zullen we wel pas in de loop van het nieuwe jaar vernemen. Een ergerlijk teken was in het afgelopen jaar het grote aantal extreem dure koophuizen, dat ondanks de nog Jjbpeds schreeuwende woningnood .leeg bleef staan. Het totale gesubsi dieerde woningbouwprogramma voor 1958 (woningwet- plus premiewonin- gen) kon volgens de. regering de 80.000 niet te boven gaan. Minister Witte heeft gezegd, dat de woning bouw altijd nog op de eerste plaats een taak van de particuliere bou wers is. Een van de nieuwe Nederlandse in dustriële projecten, de N V. Nederl. Soda Industrie te Delfzijl, werd in deze zomer door koningin Juliana ge opend. Het is ons grootste project ge- Worden. Op mechanisch gebied kwam het grote nieuws uit Eindhoven, waar de DAF-fabrieken met een eigen Ne derlandse personenauto het „Dafje" kwamen, waarvan de productie ove rigens pas in 1959 op gang zal komen. De KLM-piloten deden van zich spre ken door een hoger salaris te eisen; er werd een tijdje niet gevlogen, maar tenslotte trokken de heer Aler en zijn vliegend personeel weer vro lijke gezichten, hoewel hef daarna nog wel weer een keertje heeft ge rommeld aan de KLM-lucht. Een andere bevolkingsgroep bracht in het voorjaar een luidruchtig be zoek aan Den Haag in protest en ap pél Het waren 5000 onderwijsmen sen, die wezen op het tekort aan scho len en gymnastieklokalen en op de onvoldoende salariëring natuurlijk, vooral dit laatste. De minister wilde wel in overleg treden, maar dan móesten de heren hem fatsoenlijk behandelen. Minister Cals kwam even later met een geweldig school hervormingsplan, waarover de laat ste woorden nog niet zijn gesproken. Minister Algera maakte naam, Dit jaar hebben wij ook kennis ge maakt met majoor K., de Dienst Ma terieel Landmacht en gasmaskers en helmen waaraan een luchtje zat. Voor staatssecretaris Kranenburg was een en ander aanleiding, naar een an dere baan uit te zien. Een prettiger indruk maakte het aannemen vart de DELTAWET van mihister Algera, die helaas om ge- fondheidsredenen moest bedanken voor zijn ambt. De grote stormvloed kering ln de Hollandse IJssel kwam onder trompetgeschal gereed en de iubél hierom was niet ten onrechte. >e Zeeuws-Vlamingen hebben ook van zich doen spreken met hun els tot VRIJE VEREN. Ze Zijn er een paar keer voor naar Den Haag ge weest waar hien al zo'n beetje aan opdringende volksmassa's gewend is geraakt en de departementele heren Heten zich dan ook niet erg Intimide ren, maar de zaak heeft hun volle Prinses Beatrix bezocht de West on der groot enthousiasme van de over zeese Rijksgenoten. Hier ziet men haar bij een ontvangst op Bonaire. aandacht, zo is de Zeeuws-Vlamin gen verzekerd. Nieuw Guinea is een volwassen zorgenkind geworden. De P.v,d.A. wil weliswaar niet weten van eeh Souve- reiniteitsoverdracht aan Indonesië, maar evenzeer is zij toch van mening, dat voorzieningen dienen te worden getroffen in internationaal Verband. In Dén Haag werd het begin v&n het jaar de economische Benelux-unie plechtig ondertekend. Het Nederlands paviljoen op de Brusselse Expo had gedurende enkele maanden de be langstelling van vele tienduizenden. De grootscheepse repatriëring Uit Indonesië veroorzaakte vele moeilijk heden hier te lande met de huisves ting. De KPM-schepen werden pas, toen complicaties dreigden met bui tenlandse verzekeringsmaatschap pijen, vrijgegeven, maar zij moesten Indonesië verlaten. Overigens Verd de roof van Nederlandse bezittingen in dat land stelselmatig voortgezet. De kwesties van de verstekelingen en dé z.g. spijtoptanten brachten vele in het geweer tegen de aanvankelijke beslissingen van de Nederlandse re gering. De minister van justitie kreeg hiermee, evenals de zaak van de voet bal-pool, handen vol werk. De kabinetten wisselden. Nog nét is Nederland niet kabinet loos het nieuwe jaar ingegaan. Prof. Beel kwain een rompkabinet aanbie den, een college, dat alles in het werk zal stellen om de belangen van het lieve vaderland naar beste kunnen te dienen. De partijen gaan verkiezing voorbereidend 1959 in. Over eert paar maanden is het Wéér zover; eigenlijk een buitenkansje als je pas over een paar jaar naar de stembus denkt te gaan. Er zal evenwel ln de bezetting van de zetels der volksvertegenwoor digers wel iets recht te zetten zün, gelet op de uitslagen der verkiezin gen voor provinciale staten en ge- meentéraden, dit jaar. LIET WAS ECHTER lang niet alles politiek en belastingperikélen wat de klok in Nederland sloeg ln 1958, In janüari werd ons land opge schrikt door het bericht, dat in net Veluwse dorp Putten een ernstige graad van radio-activiteit was gecon stateerd. De 5-jarige Joke Haanscho- ten had een naald met 10 milligram radium in haar neusholte overgehou den van een injectie. Het heeft maan den geduurd voordat deze alarmeren de golf was geluwd. Het meiske is nu weer thuis en het lijkt of er niets ge beurd is, Wij denken nog slechts in „agglomeraties". De bevolking van Nederland lö sinds 1880 vervijfvoudigd en telt thans rüim 11 miljoen inwóhers het geen niet alleéh internationaal gezien een interessant verschijnsel is doch voor ons land ernstige problemen met zich meebrengt. Een commissie is thans gekömen, na een studie van 7 jaar, met een rapport inzake de Ont wikkeling van het wésten des land9. Het rapport gaf geen oplossing, maat beval wél vele voorzieningen ert maatregelen aan en een schema vóór ziet in de stichting van tien hieuWe steden, waaronder enkéie gróte ég» glomeraties in de Randstad Holland. De commissie had eert voorkeur voor Wilsveen, maar. Op 3 maart stortte er ln de s t a a t a- m ij n MaurltS een pijler ln. Er waren 45 man aan het werk. Zeven Putten «kt In de put. Een huis en een hele familie werden radio-actiëf be smet. Mén brak van alles af, o.a, de schoorsteen. Alle leed Is ml Weer geleden. mijnwerkers konden zich niet meer redden en vonden de dood. Het be- zoek van koningin Elizabeth en prins Philip aan ons land had alle aandacht van ons volk en dit heëft daarvan op velerlei manleren gepro fiteerd; de televisie bewees ook hier weer haar grote nut. Op 11 juni gaf premier dr Drees door op de knop van een sirene te drukken het sein voor de uitvoerende werkzaamheden Voor het Europoortplan ln de kop Van het eiland Rozenburg. Hét project zal een slordige 165 miljoen verslinden, maar het is dan ook van vitaal belang. 14 Augustus stortte het KLM-toe- stel „Hugo de Groot" buiten de Ierse kust ln de Atlantische Oceaan. Het was de grootste ramp, die de KLM óóit overkwam: 91 passagiers en 8 bemanningsleden verloren het leven. Het ongeluk met de „Neutron" het vorig Jèar kostte 58 doden. Eeh trótse dag voor Nederland was 13 septem ber, toen de koningin in Rotterdam het nieuwe vlaggeschlp van de Hol- land-Amerikalijn, de „Rotterdam" te water liet; het grootste schip, dat'Ooit van een Nederlandse werf liep, zal het komend jaar zijn eerste reis ma ken. Katholiek Nederland werd op 17 november verblijd met de medede ling, dat Paus Johannes de internun tius in Den Haag, mgr Paolo Globbe, tot het kardinalaat had verheven. De teleurstelling over het uitblijven van een dergelijke benoeming van een Nederlander stak men evenwel niét onder stoelen en banken. Eind okto ber werden in Arti et Amicitiae te Amsterdam de schilderijen uit de Regnault-collectie geveild. Er kwa men 207 schilderijen ondér de hamer en de veiling bracht bijna anderhalf miljoen gulden op. Boycot ving bot. Tenslotte vermelden wij nog de ha venarbeiders-boycot van schepen, die onder goedkope vlag varen. Althans, dit was de bedoeling. In het buiten land had de actie redelijk succes, maar in Nederland verliep de boycot merkwaardig. In Rotterdam en Am sterdam kwamen de rechtbanken tot tegengestelde uitspraken. De actie liép dood. Om middernacht stappen we weer over de drempel, van 1958 in 1959. Veel schijnt alweer vergeten en som mige gebeurtenissen lijken bij een terugblik feitelijk helemaal niet zo de moeite waard; het was niet wat men „een veelbewogen" jaar pleegt te noemen. Maar toch zijn wij er alle maal weer dicht bij betrokken ge- V'êést. aan het schrijven van deze bladzijden in onze geschiedenis heb ben wij allên meegewerkt en wij gaan daar mee door. Ons rest onze gehele samenleving alle goeds toe ie wensen voor 1959; wij willen een wijs belastingbeleid en uitkomst uit de melkmisère. éen eind aan de woning nood en veel overleg bij een even- tüële huurverhoging; niet te veel pijn Vöor onze agrariërs bij verdere voort zetting van ae industrialisatie en Ver betering in de V/erkvoOrziening. Wij zouden alle onderwijzers tevreden Willen zleh en rust op het loonfront. De Waterstaat wëhsen wij veel voor spoed bij het Deltaplan en het depar tement van Oorlog minder praatjes. Nieüw Guinea moet komend jaar nog maar bij ons blijven, We zullen er echt gOed op passen. In het Konink rijk dér Nederlanden gaat het zo slecht nog niet, maar het kan nóg beter; laten wé daaf str&ks hét glas óp heffen.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 10