S)e CöidóeÖoii/ta/rit PAUS VIERDE KERSTMIS MET WERKEN VAN BARMHARTIGHEID Frankrijk gaat zijn geldwezen saneren „Kleine wereld" in Venezuela geland Kerstvrede op Cyprus Deense koning ziek Vandaag waarschijnlijk devaluatie van de frank 00K POND STERLING INWISSELBAAR? Vliegtuigongelukken met de Kerstdagen Vrij zacht Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Telefoon: Directie. Ahonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594: KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENURACHT 32 ZATERDAG 27 DECEMBER 1968 50ste JAARGANG No. 14596 Let op je (Franse) portemonnaie vandaag Advertent. 20826. Giro 103003 Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f 7.50 p kwart. Franco p.p. 8.Advert.: 17 ct p m.m. Telefoontjes f 1.50 Bij de strafgevangenen van Rome Zieke kinderen praatten met de H. Vader Gistermorgen om acht uur heeft de H. Vader zijn voorgenomen bezoek aan de Romeinse strafgevangenis ge bracht, het eerste bezoek dat een Paus sinds mensenheugenis aan een dergelijke inrichting heeft gebracht. Op dat vroege uur van een feestdag was Rome ondanks de heldere hemel, nauwelijks ontwaakt. De korte af stand van het Vatikaan naar de ge vangenis, die op de rechteroever van de Tiber gelegen is aan de voet van de Janiculus, ging door vrijwel ver laten straten. De stoet van de Paus bestond uit drie auto's met voorop motorpolitie. De Paus droeg over zijn witte toog een rode mantel en op de hoofd de rode met goud afgezette hoed. De Italiaanse minister van justitie was aan de strafgevangenis ter be groeting van de Paus aanwezig. Na een begroetingsrede van de mi nister ging de Paus naar de rotonde, waarop alle vleugels uitkomen. Deze was provisorisch als kapel ingericht, tot op de bovenste der vier gaande-1 rijen versierd met groen. Er was verder een reusachtige kerstboom en een kribbe aange bracht. Gevangenen juichten. Toen de Paus binnenkwam ging een luid gejuich op onder de gevan genen, die op alle ommegangen en beneden samendromden. De Paus nam plaats op een kleine zetel vlak voor het altaar en luisterde naar een van die ontroerende, simpele Italiaan se kerstliederen, welke de gevange nen hadden ingestudeerd. Een bib berende jongeman in gestreept pak trad naar voren en zegde haperend het gebed van de gevangenen op, dat Pius XII destijds gemaakt heeft. De Paus kreeg daarop een door de gevangenen ingebonden missaal ten geschenke en een mooi portret van hemzelf, dat een jonge bakker had geschilderd. Een kort Lof volgde, tij dens welke het „venite adoremus" werd gezongen. En toen stond de Paus op en zeide „jullie hebben mij hier willen hebben en ik van mijn kant ben gaarne naar jullie gekomen. Hier ben ik dan". De Paus had deze woorden nog niet gezegd of een oor verdovend lawaai brak los. Hy kreeg eenvoudigweg geen kans zich nog met één woord verstaanbaar te ma ken. Toen het eindelijk, stil was ge worden, zei de Paus, dat hij het eer- De ballon „Kleine Wereld" is gis teren in het oosten van Venezuela geland en volgens radioberichten zijn alle vier passagiers ongedeerd, op enkele lichte verwondingen na. Twee vliegtuigen zijn naar de plaats waar de ballon, die een reis over de Atlantische Oceaan achter de rug heeft, gevlogen om de drie Britten en een vrouw op te pikken. De ballon was veertien dagen ge leden uit Santa Cruz de Tenerife, op de Canarische eilanden vertrokken. ste jaar van zijn pontificaat maar lie ver wilde inzetten met een practi- sche demonstratie der werken van i barmhartigheid, die op zichzelf al voldoende zijn om het hele leven te veranderen. Nadat hij zijn zegen gegeven had en overal zijn blikken liet rond gaan langs de gaanderijen, riep hij: „Ik zou willen, dat gij nu eerst een brief naar huis stuurt en vertelt van het bezoek, dat ik u gebracht heb. En dan moet ge uw dierbaren schrijven, dat de Paus een bijzonder gebed voor u zal doen in eerste mis, die hij zal celebreren en dat hij bij iedere kraal van elk rozenhoedje dat hij bidt, aan u zal denken". De meeste gevangenen konden bij deze woorden hun gevoelens niet meer meester blijven. Zij knielden snikkend op hun knieën en strekten hun handen smekend naar de Paus uit. Die het dichtst bij hem waren probeerden de zoom van zijn kleed te kussen. Niemand hield iemand tegen of dacht te midden van de algemene ontroering maar aan zo iets te doen. Die erbij aanwezig geweest zijn noe men het een der meest onvergetelijke ogenblikken van hun leven. Het be zoek duurde ongeveer een uur. BIJ DE KINDERBEDJES. De Paus heeft eerste Kerstdag een bezoek gebracht aan het kinderzie kenhuis van het Kindje Jezus aan de Januculus en aan het hospitaal van de H. Geest aan de Via della Conci- liazione. Tijdens zijn rondgang door het kinderziekenhuis heeft de Paus bij menig kinderbedje stilgestaan om wat met de kinderen te babbelen. Het waren meestal nog kleuters, die met hoogrode wangen van opwin ding en schitterende ogen met de Paus praatten. Zij vertoonden geen zweem van verlegenheid als hij hun vragen stelde. Hij kwam binnen in de kamer bij een jongen van 11 jaar, die enige maanden geleden blind is ge worden. Hij stond bij het bedje en liet de jongen rustig begaan, toen hij zijn handen tastend over de zijne liet gaan. Hij praatte voortdurend en ant woordde rustig om de jongen toch maar te overtuigen, dat het echt de Paus was die daar bij hem was. PAUS LAS MIS IN ST. PIETER. Paus Johannes heeft op Eerste Kerstdag in de Sint Pieter een stille H. Mis opgedragen. Het was de eer ste maal sinds mensenheugenis, dat een Paus dit in het openbaar in de grote basiliek deed. Het hoofdaltaar, waar hij de H. Mis celebreerde, was onversierd en er brandden slechts zes grote kaarsen. Op verzoek van de Paus waren de protocollaire regels opzijgeschoven, waardoor de gelovi gen naar schatting een twintig duizend konden gaan zitten waar zij wilden, ook op de zetels die an ders gereserveerd zijn voor diploma ten, leden van de adel en andere be voorrechten. Na de H. Mis gaf de Paus vanaf een balkon zijn zegen „Urbi et Orbi" voor de stad Rome en de wereld. De Grieks-Cyprische verzetsbewe ging „Eoka" heeft woensdagavond op Cyprus pamfletten laten circuleren, waarin ze verklaart de strijd te zul len staken wanneer de Engelse troe pen dat ook doen. t Op Eerste Kerstdag heerste op Cy prus vrede. Het was de eerste dag in drie maanden tijd, dat er geen ge welddaden op het eiland werden ge pleegd. Duizenden jonge Griekse Cyprio ten wandelden door de straten van Niposia. Zij vierden de opheffing van de avondklok, die hen weken lang dwong binnenshuis te blijven. Bijna 30.000 Britse soldaten vier den het kerstfeest op het eiland in hun kampenementen in de traditio nele legersfeer. Koning Frederik van Denemarken is vrijdag van zijn jachtverblijf in Trend (Jutland), waar hij ziek is ge worden, naar Kopenhagen terugge keerd. De koning, die 59 jaar is, heeft een zware kou opgelopen, waardoor een long is aangedaan. Hij voelde zich bij aankomst weer wat beter, maar zal enige tijd het bed moeten houden. De koning is vrijdagmiddag door drie artsen onderzocht. Zij verklaar den, dat zijn toestand „bevredigend" was. De aandoening van de koning is mild van aard, doch de vorst zal eni ge weken het bed moeten houden, aldus een officieel communiqué. Paus Johannes in de Romeinse gevangenis Nadat in Parijs reeds dagenlang geruchten hadden gelopen dat de Franse frank gedevalueerd zou worden, is het thans zover, dat met grote zekerheid gezegd kan worden, dat de Franse frank vandaag officieel in waarde zal dalen als onderdeel van een serie monetaire maatregelen van de Franse regering. Gisteren, tweede Kerstdag, bleven de Franse effectenbeurzen gesloten, ofschoon zij anders op deze dag normaal geopend plegen te zijn. Generaal De Gaulle kwam gisteren naar Parijs om maatregelen te bespreken. Van daag zouden op de ministersvergadering besluiten worden genomen. De Franse regering heeft de stopzetting van alle deviezentransacties bevolen tot maandag a.s. Naar Agence France Presse uit welingelichte bron verneemt, staan de landen van West-Europa op het punt gezamenlijk monetaire maat regelen te nemen, welke maatregelen moeten leiden tot het einde van de Europese Betalings Unie, waarschijn lijk op maandag a.s. en de vervanging van deze betalingsunie door een Europees monetair akkoord. Dit akkoord, dat reeds drie jaar géleden werd getekend en geratifi ceerd, maar og niet van toepassing werd verklaard, werd in reserve ge houden ter vervanging van De redders staan te Sichem voor een hopeloze taak Z. H. Paus Johannes XXIII heeft op de ochtend van de tweede Kerstdag in Rome een bezoek gebracht aan de Regina Coeli gevangenis en zich daar o.m. met de gevangenen onderhouden. Deze telefoto laat zien hoe de Heilige Vader bij zijn aankomst in de gevangenis tussen twee rijen geknielde gevangenen doorwandelde. Het instorten van een mergelgroeve te Sichem-Bolder in België op tien kilometer van Maastricht heeft ver moedelijk aan twintig mensen het leven gekost. Deze foto laat zien hoe redders moedeloos naar buiten komen, zonder ook maar een van de ingeslotenen te hebben kunnen bergen. Europese Betalings Unie in geval men terug zou keren tot de inwissel baarheid der valuta's. Evenals de E.B.U. zal dit akkoord de ledenlanden der O.E.E.S. met elkander verbinden en het akkoord zal het betalingsver keer tussen de ledenlanden verzeke ren, maar het belangrijkste verschil met de E.B.U. zal zijn, dat niet auto matisch kredieten worden verstrekt Aan het einde van iedere maand zul len de ledenlanden hun totale deficit moeten regelen. Er is echter voorzien, dat de nieuwe organisatie zal be schikken over een kapitaal van 600 miljoen dollar, waarvan 270 miljoen dollar afkomstig zullen zijn van het kapitaal der Europese Betalings Unie, terwijl 330 miljoen zullen worden verschaft als bijdragen door de leden landen. Uit het aldus gevormde fonds zul len kredieten in goud aan de leden landen, die daarom vragen, kunnen worden verstrekt na onderzoek van de positie der aanvragende landen. Naar Reuters financiële redacteur meldt, zijn er aanwijzingen in diverse Europese centra, ^.at een aankondi ging omtrent de inwisselbaarheid van het pond sterling en andere Europese valuta's aanstaande is, waarschijnlijk reeds vandaag. Uit Britse officiële kringen viel dienaangaande niets te vernemen, doch deskundigen in Londen en krin gen in continentale centra twijfelen er niet aan, dat vandaag of anders zeer spoedig de dag zal aanbreken voor deze lang verwachte valuta wijziging. Het bij geruchte vernemen van het Britse besluit heeft mogelijk de aan leiding gevormd voor de reeds te lang uitgestelde hervorming van de Franse frank, doch overigens is het samenvallen van het tijdstip van de inwisselbaarheid van het pond ster ling met dat van de maatregelen in zake de Franse frank zuiver toeval. Een lang weekeinde in verband met feestdagen is de beste tijd voor der gelijke wijzigingen. Inflatie in Frankrijk. De reden voor de voorgenomen financiële hervorming in Frankrijk is slechts de Franse inflatie. De Franse prijzen waren te hoog gewor den om het hoofd te kunnen bieden aan buitenlandse concurrentie. Het begin van de gemeenschappelijke markt der zes landen op 1 januari a.s. maakte deze zaak acuter, daar de Franse grenzen dan open zullen gaan voor grotere concurrentie. De inflatie in Frankrijk werd ten dele veroorzaakt door de kosten van de strijd in Algerije en door andere bijzondere lasten In zekere mate was zij echter ook vrijwillig. Frankrijk verkoos het bereiken van expansie en modernisering zelfs ten koste van een zekere mate van inflatie, aldus Reuters financiële redacteur. Een Briston Britannia van de „Bri tish Overseas Airways Corporation" (BOAC) is woensdagochtend tijdens een dichte mist op een oefenvlucht van Londen Airport bij Hum, in de omgeving van de Zuid-Engelse bad plaats Bournemouth, neergestort. Van de, elf inzittenden kwamen er acht. onder wie^ de gezagvoerder, om het leven. De drie overige werden met verwondingen in een ziekenhuis op genomen. Een tweede vliegongeluk gebeurde vrijdag op het vliegveld van Salisbury (Rjhodesia) waar een Frans viermoto rig vliegtuig met 7^ mensen a*an boord bij de start verongelukte. Drie inzit tenden zijn om het le^en gekomen, vijf worden er nog vermist. Twintig mensen zijn in een ziekenhuis opgeno men, sommigen van hen hebben ern stige brandwonden opgelopen. Het vliegtuig was met 63 passa giers en zeven bemanningsleden op weg van Zuid-Afrika naar Parijs. Tij dens de start stond er 'n zware storm en viel de regen in stromen neer. Tenslotte is een vliegtuig van Air France met 26 passagiers en een be manning van zes woensdagavond bij Wenen neergestort. Er zijn volgens een functionaris van de luchtvaart maatschappij geen doden. Het toestel kwam i. een geploegde akker terecht en brandde uit. Het was van Frank rijk op weg naar Wenen, via Mün- chen. Het ongeluk gebeurde hij Fisohamend, 20 km van het Weense vliegveld Schwechat. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's De Bilt, zaterdag 10 uur: De depressie-activiteit op de Oceaan breidde zich de afgelopen 24 uur ge leidelijk over West-Europa uit. Het front van een koude depressie bij IJsland bracht in ons lan^ giste ren later op de Jag enige regen. Een tweede depressie, die 'anmorgen bij Schotland was gelegen, veroorzaakte vanmorgen opnieuw regen. Achter het regengebied dringt zachtere oceaanlucht tot onze streken door. Een derde depr ie, die vanmor gen halverwege Ierland en New Foundland werd aangetroffen, koerst, snel in diepte toenemend, i.. de rich ting van IJsland. Deze depressie stuwt een nieuwe hoeveelheid zachte lucht naar West-Europa. De koude lucht in Rusland en Scandinavië wordt door deze ontwik kelingen teruggedrongen. De grens lijn liep vanmorgen van Zuid-Rus land via de Randstaten naar Zuid- Noorwegen. Nabij de grenslijn kwam Zweden matige sneeuwval voor. Ook in Noord-Denemarken viel vanmor- igen wat sneeuw. (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). ZACHT WEER. Zacht weer met hier en daar enige regen, maar ook tijdelijke opklaringen. Matige tot krachti ge wind tussen noordwest en zuidwest. 28 Dec. zon op 08.48; onder 16.35; maan op 19.37; onder 09.48. 29 Dec. zon op 08.49; onder 16.36; maan op 20.48; onder 10.20. Hoogwaterstanden 28 Dec. v.m. 4.50; n.m. 5. 29 Dec. v.m. 5.25; n.m. 5.45. Het weer in Europa HELSINKI geheel bew. STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN regen LONDEN motregen AMSTERDAM regen BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MADRID MALLORCA ALGIERS sneeuw - geheel bew. motregen zwaar bew. licht bev*. zwaar bew. sneeuw •nist zwaar bew. licht bew. zwaar bew. licht bew. geheel bew. onbewolkt zwaar bew. licht bew. regen Korreltje Rustige taal is een bom des levens, Heftige woorden wonden de ziel. (Spreuken 15,4).

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1