S)e Regeringsverklaring van het overgangskabinet-Beel VERKIEZINGEN 12 MAART A.S. President-directeur van de Hoogovens nam afscheid Morgen vasten - en onthoudingsdag Kabinet-Beel presenteerde zich vanmiddag aan de Tweede Kamer President Tito in Indonesië wordt het weer? nu Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Telefoon: Directie. Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPKNGRACHT 32 DINSDAG 23 DECEMBER 1958 50ste JAARGANG No. 14594 Paus pleit voor eenheid en vrede Advertent 20826. Giro 103003 Abonnemenspr. I 0.59 p.w., I 2.55 p.mnd., f 7.50 p kwart. Franco p.p. f 8.—. Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes 11.50 De minister-president, prof. dr L. J. M. Beel, heeft vanmiddag in de Tweede Kamer de volgende verkla ring afgelegd: „Mijnheer de voorzitter, Het kabinet, dat ik hiermede de eer heb aan de Kamer voor te stellen, stelt het bijzonder op prijs aanstonds na zijn optreden de gelegenheid te hebben een verklaring in uw hoge vergadering af te leggen. Het wenst vooraf van deze plaats hulde en dank te brengen aan hem, die gedurende meer dan dertien ja ren deel heeft uitgemaakt van alle na-oorlogse kabinetten en ruim tien jaren aan vier dezer kabinetten op voortreffelijke wijze leiding heeft ge geven, oud-minister-president dr Drees, thans minister van staat, aan wie H. M. de Koningin met ingang van gisteren op zijn verzoek ontslag heeft verleend uit zijn ambt onder bijzondere dankzegging voor de uit nemende diensten onder dikwijls zeer moeilijke omstandigheden aan Haar en het koninkrijk bewezen. De leden van dit kabinet, die allen onder zijn leiding hebben mogen ar beiden, betuigen gaarne hun bijzon dere waardering jegens deze staats man, aan wie ook zij veel verschul digd zijn en wiens heengaan uit de regering zij betreuren. Het kabinet vangt zijn taak aan in een tijd van ernstige politieke span ningen en op een ogenblik, waarop in verband daarmede, gewichtige be slissingen zijn genomen. Het uitwendige beeld van de hui dige voor ons land zo moeilijke poli tieke situatie laat zich in enkele woorden samenvatten. Tijdens de behandeling in deze Ka mer op 11 december 1.1. van de ont werpen van wet, houdende: a. verlenging van de tijdelijke ver hoging van enige directe belas tingen, alsmede maatregelen met betrekking tot de vervroegde af schrijving en de investeringsaf trek; b. verlenging van de tijdelijke ver hoging van enige belastingen als mede van de tijdelijke vrijstelling van omzetbelasting voor sigaren; kwam in stemming een amendement van de vaste commissie voor finan ciën. Dit amendement had tot strek king de verlenging van de tijdelijke verhoging van de vennootschapsbe lasting van twee jaren, zoals door de regering was voorgesteld, te beper ken tot één jaar. Het werd door de Kamer aangenomen. De minister van financiën, die het onaanvaardbaar had uitgesproken, verzocht daarop opschorting van de verdere behande ling der wetsontwerpen. De volgende dag verzochten de mi nister-president dr Drees, de minis ters Hofstra, prof. dr Samkalden, Suurhoff en dr Ir Vondeling, alsmede de staatssecretarissen drs Van der Beugel, mr dr Van Rhijn en Van Veen aan Hare Majesteit om ontslag, terwijl de overige ministers in ver band hiermede hun portefeuilles ter beschikking stelden, bij welke ge dragslijn ook de overige staatssecre tarissen zich aansloten. Hare Maje steit deelde daarop mede de inge diende ontslagaanvragen in beraad te hebben genomen en verzocht aan BEPERKTE REGEERTAAK 9 minister-president prof. Beel, hedenmiddag in de Tweede Kamer heeft afgelegd, bevestigt de verwach tingen, omtrent de beleidstaak van dit overgangskabinet gekoesterd. Het zal zich alleen met de meest urgen te aangelegenheden bemoeien en hoewel het contact met de volksver tegenwoordiging dientengevolge van „beperkte strekking" zal zijn, is het bereid tot een overigens normale sa menwerking. In de regeringsverklaring wordt, nadat op de diepere oorzaken van de op een ondergeschikt punt uitgebro ken kabinetscrisis is gewezen, de mogelijkheid van een nieuw parle mentair kabinet in de gegeven om standigheden ontkend. Het is immers zo, dat de meerder heid der Kamer, welke na het zich onttrekken van de P. v. d. A. over bleef, te heterogeen van samenstel ling is om daarop een regering te bouwen. De andere regeringspartijen weten niet wat zij aan de V.V.D. hebben, als deze niet meer het oppo sitie-spel kan spelen. Maar bovendien ziet het nieuwe kabinet er een /oordeel in, dat door vervroegde verkiezingen een ander- halfjaarlijkse verkiezingsstrijd, welke „een zuivere oordeelsvorming" zou belemmeren, wordt voorkomen. Vooral de P. v. .d A. had op zulk een langdurige verkiezingscampagne gehoopt maar tevergeefs. De regeringsverklaring ontkent iedere afspraak of binding met welke partij ook, waarmede 't extra-parle mentaire, zakelijke karakter van dit overgangskabinet nadrukkelijk wordt gesteld. de leden van het kabinet inmiddels alles te doen, wat zij in het belang van het koninkrijk noodzakelijk zou den achten. De door de aanneming van dit amendement ontstane con flictssfeer vond nadere accentuering op 15 december daaropvolgende in hetgeen in deze kamer bij de behan deling van het door de minister van financiën namens de regering gewij zigde ontwerp van wet tot verlen ging van de tijdelijke verhoging van enige belastingen, alsmede van de tijdelijke vrijstelling van omzetbe lasting voor sigaren plaats vond. Zo eenvoudig deze feiten zich la ten weergeven in een korte opsom ming, zo vol bewogenheid, ernst en zorg voor de toekomst is de situatie, welke achter deze feiten schuil gaat. De gebeurtenissen, waarvan ik mel ding maakte, vormden slechts de aan leiding tot de ontstane crisis, de oor zaken daarvan liggen dieper. De ver houding tussen de staatkundige groe peringen, waarvan leden in het thans afgetreden kabinet zitting hadden, alsmede tussen de daarmede corres ponderende Tweede Kamer-fracties, verslechterde in de loop der laatste jaren. De afstanden werden groter, ernstiger meningsverschillen traden aan het licht. Bij deze verscherpte politieke te genstellingen wa" geen oplossing te vinden, welke een normaal voortzet ten van de arbeid door het in 1956 gevormde kabinet zou hebben inge houden. Ook de vorming van een nieuw kabinet voor het nog resteren de deel van d-* parlementaire periode en steunend op een meerderheid in deze kamer, bleek niet mogelijk. De behartiging toch van de belan gen van het koninkrijk vergt zeer zeker in deze tijd van internationale verwikkelingen en spanning een voortdurende paraatheid van de re gering tot het nemen van beslissin gen. Zij behoeft daartoe een zo groot mogelijke steun en medewerking van de zijde van de volksvertegenwoor diging. Dit laatste geldt evenzeer voor de oplossing van de vele en in gewikkelde problemen, waaraan de regering binnen het koninkrijk haar aandacht heeft te wijden. Voor een constructief beleid, als mede voor een vruchtbaar gemeend overleg is tenslotte een sfeer van vertrouwen onontbeerlijk. De omstandigheid, dat reeds in 1960 de normale verkiezing van leden uwer hoge vergadering zou plaats hebben, bemoeilijkte op zich reeds de formatie van een kabinet voor de nog resterende periode. Im mers op het tijdstip, waarop de leden van zodanig kabinet zich zouden hebben ingewerkt, stonden de ver kiezingen reeds voor de deur. Deze omstandigheid zou onder normale omstandigheden op zich geen ge noegzame reden zijn voor kameront binding. Dit wordt nochtans anders tegen de achtergrond van de con flictssituatie, waarover ik zo even sprak. Het ontbreken van de zo even door mij gestelde voorwaarden noopte derhalve reeds tot een bekorten van deze periode en mitsdien tot ver vroeging der verkiezingen. Daar mede wordt tevens bereikt een zo veel mogelijk uitschakelen van ele menten, welke een zuivere oordeels vorming bij dit beleid en overleg in de weg zouden kunnen staan. Daarenboven biedt deze vervroe ging het voordeel, dat de vraag op welke basis de vorming van een ka binet, hetwelk alsdan zijn program zal kunnen richten, naar een normale vierjarige periode, zal geschieden, beantwoording zal kunnen vinden, nadat afstand is genomen van de recente gebeurtenissen en nadat het Nederlandse volk de gelegenheid heeft gekregen zich uit te spreken over de samenstelling van deze Ka mer. Een Koninklijk Besluit, hetwelk nog heden in het Staatsblad zal worden openbaar gemaakt, houdt in, dat uw Kamer wordt onbonden met ingang van 19 maart 1959. Op die zelfde dag zal de zitting der Staten- Generaal worden gesloten. Het thans opgetreden kabinet ken merkt zich in tweeërlei opzicht door een begrenzing, welke normaal niet ann een kabinet wordt aangelegd. De eerste begrenzing betreft zijn levens duur, de tweede in samenhang daarmede zijn taak. Dit kabinet ziet zijn opdracht vol bracht op het tijdstip, waarop na de ontbinding van uw Kamer, waartoe H.M. de Koningin op zijn voordracht heden heeft besloten, de vervroegde verkiezingen zullen hebben plaats gevonden. Dit kabinet heeft tot het zo juist genoemde tijdstip tot taak de behar tiging van al hetgeen het in het be lang van het koninkrijk noodzakelijk acht. Behalve de lopende zaken zullen slechts die aangelegenheden in be handeling worden genomen, waarvan uitstel niet in 's lands belang of dat van het koninkrijk is te achten. Vraagstukken, het beleid op langere termijn betreffende, zullen enkel in geval van noodzaak tot beslissingen kunnen leiden. De indiening van wetsontwerpen, waarvan aan de re gering de urgentie van behandeling in de eerstkomende maa den niet zal blijken, blijft achterwege. Het con tact met de Staten-Generaal zal der halve een beperkte strekking heb ben. Voor wat betreft reeds bij de Staten-Generaal ingediende wetsont werpen zal de regering eenzelfde ge dragslijn volgen. Uiteraard stelt de regering zich voor over een en ander in voorkomende gevallen met de Ka mers overleg te plegen. Aan de totstandkoming van dit kabinet is niet vooraf gegaan het maken van enige afspraak met wel ke fractie uit uw midden ook. De regering is zich diep bewust van Ir. A A. Ingen Housz Command. Or. Nassau De voorzitter der directie van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens te IJmuiden, ir. A. A. Ingen Housz, heeft gisteren zijn functie neergelegd. Dit afscheid werd symbolisch ver richt door het uitblazen van een klei ne kaarsvlam: het grote vuur in de cokes-ovens laaide hoger op. Het afscheid vond plaats in een van de grote hallen van de Hoogovens, waar tal van genodigden waren sa mengekomen. Een aantal sprekers be lichtte de carrière van ir Ingen Housz, die in 1924 als ingenieur bij de Hoog ovens kwam, toen het gigantische be drijf van nu nog maar bestond uit één hoogoven en één cokesbat terij. Toen hij later werd opgenomen in de directie heeft hij zich geheel gewijd aan de groei van het hoog- ovenkomplex met alle nevenbedrij- ven, dat zich vandaag aan de noorde lijke oever van het Noordzeekanaal te Velzen uitstrekt. Er werd ook een declamatorium ten gehore gebracht, dat leven en werken van de scheiden de directeur bezong en dat speciaal voor deze gelegenheid gecomponeerd was. Een der sprekers, de commissaris der koningin in de provincie Noord- Holland, dr. M. J. Prinsen, noemde de heer Ingen Housz een bedrijfs leider, niet hard als staal, maar een bedrijfsleider met een hart en open oog voor de sociale belangen van zijn werknemers. Dr. Prinsen deelde me de, dat het H.M. de Koningin behaagd had, de scheidende functionaris te benoemen tot commandeur in de Or de van Oranje Nassau. We maken er onze lezers nogmaals op attent, dat het morgen vigilie van Kerstmis vasten en onthou dingsdag is. Vrijdag, tweede Kerstdag, geldt een dispensatie van de onthoudings- wet. haar verantwoordelijkheid, nog ver zwaard door de ernst en het uitzon derlijk karakter van de huidige si tuatie. Zij vertrouwt, dat de staat kundige ontwikkeling in ons vader land zich in rustige banen zal voort zetten en dat allen, die voor deze ontwikkeling verantwoordelijkheid dragen, ook in de komende maanden zich van deze verantwoordelijkheid bij voortduring bewust zullen blij ven. Het kabinet heeft zijn taak aan vaard in het vertrouwen, dat het zal mogen rekenen op de steun der Sta ten-Generaal. Moge Gods zegen rusten op ons aller arbeid. Dr Drees minister van Staat Vanmiddag heeft het tijdelijke ka binet onder leiding van prof. dr. L. J. M. Beel zich aan de Tweede Kamer gepresenteerd. Om één uur vond de kennismaking plaats, ingeleid door 'n regeringsverklaring en direct daar na begon het debat, dat ongetwijfeld tot in de avonduren zal voortduren. Het is een politiek debat en dus kan men er veel tijd voor uittrekken. Daarna komen de gewraakte be lastingvoorstellen aan de orde, die nu door prof. dr. J. Zijlstra verdedigd zullen worden, aangezien deze naast de portefeuille van Economische Za ken ook die van Financiën heeft toe gewezen gekregen. Intussen heeft H. M. de Koningin op de meest eervolle wijze ontslag verleend aan dr. W. Drees als minis ter-president en de vier socialistische ministers: dr. I. Samkalden, II. J. Hof stra, dr. ir. A. Vondeling en J. G. Suurhoff, alsmede aan de staatssecre tarissen drs. E. H. van der Beugel, M. van Veen en A. A. van Rhijn. Dr. W. Drees is door de Koningin benoemd tot minister van Staat. Dit is een eretitel, welke vóór hem aan vijf vooraanstaande figuren is ver leend. Gistermiddag heeft de Koningin de 56-jarige prof. Beel beëdigd tot mi nister-president en minister van Al gemene Zaken, terwijl zij hem voorts benoemde tot minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Minister van Justitie werd de vice-premier, mr. A. A. M. Struyken, die tevens minister van Binnenlandse Zaken, Bezitsvorming en P.B.O. blijft. Ir. C. Staf treedt op als minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening; hij blijft minister van Defensie. 12 maart. Nader werd ook bekend gemaakt, dat de Kamerverkiezingen niet op woensdag 11 maart, maar op 12 maart a.s. gehouden worden in verband met de ernstige bezwaren welke tegen eerstgenoemde datum gerezen waren. De 11e maart immers wordt in ver schillende delen van het land een ge bedsdag voor het gewas gehouden. Op 28 januari a.s. zal de kandidaatstel ling plaatshebben. Vanmorgen is op het departement van Binnenlandse Zaken de Kiesraad bijeengekomen ter bespreking van de toelating der politieke groeperingen, welke nog ni$t zijn geregistreerd, zo als daar zijn de Pacifistisch-Socia listische Partij en de groep afgeschei den communisten onder leiding van Wagenaar en Gortzak. Het spreekt vanzelf, dat vanmorgen ook het kabinet-Beel bijeenkwam om de definitieve regeringsverklaring vast te stellen. Het Binnenhof gonst van leven in deze dagen. Wachtende journalisten spreken onophoudelijk bewindslieden aan, die vriendelijk, maar over het algemeen gesloten zijn. Minister Luns verklaarde op een desbetreffende vraag, dat hij niet naar de Euratomconferentie in Brussel had kunnen gaan, maar dat hij aan de Belgische afgevaardigde een volmacht voor zijn stem had gegeven. President Tito van Zuidslavië is gisteren met zijn jacht Galeb de In donesische wateren binnengevaren. Vandaag wordt hij voor een staatsie- bezoek van tien dagen in Djakarta verwacht. Het jacht en de begeleidende tor- pedobootjager werden bij de Straat Soenda opgewacht door twee fregat-; ten van de Indonesische marine, die de hoge gast gedurende het laatste deel van de reis zouden escorteren. Op de foto zien we het moment, waarop de commissaris de versierse len van deze onderscheiding bij ir. Ingen Housz omhangt. Guerilla op N. Sumatra Volgens een bericht van Antara uit Medan, hebben opstandelingen het kantoorgebouw van de onderne ming „Panigoran", ten zuiden van Medan met bazooka's beschoten en verwoest. Enkele andere gebouwen op de onderneming werden door de opstan delingen in brand gestoken. De ben de trok zich vervolgens in het oer woud terug. De laatste tijd voeren de opstan delingen, die in het begin van dit jaar door de regeringstroepen waren teruggeslagen, een guerilla-oorlog te gen de thee- en rubberondernemin gen rondom Medan, aldus de corres pondent van Antara. Dit nummer bestaat uit li» pagina's HOE CITROEN 2 cv winter, op kllnker- i asfaltwegen, op in dalen - overal altijd betrouwbaar zomer i straten bergen en in dalen (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur.) NOORDOOSTELIJKE WIND Overwegend droog weer met vooral aanvankelij)- op de mees te plaatsen mist of laaghangende bewolking. Meest matige noord oostelijke wind. Dezelfde tempe raturen als vandaag of iets ho gere. 24 Dec. zon op 08.47; onder 16.32; maan op 16.45; onder 06.46. Hoogwaterstanden 24 Dec. v.m. 2.20; n.m. 2.30. Het weer in Europa Noordoostelijke wind passeerde, bereikte in de namiddag een laagste barometerstand van om streeks 93o mb. Daarna begon ze langzaam op te vullen en boog daar bij af naar de kust van Labrador. Op de oostelijke oceaanhelft is de tussen IJsland en Schotland gelegen depressie verder in betekenis afgeno men. Ook de depressie, die over Spanje in de richting van de Riviera trok, werd minder diep. Tussen beide laatstgenoemde druksystemen in is vooral boven Engeland, het Kanaal en West-Frankrijk de barometer sterk gaan stijgen: Er komt daar een rug van hoge druk tot ontwikkeling. De as hiervan zal morgen waarschijn lijk juist ten noorden van Nederland liggen. In verband hiermede zal de overheersende windrichting noord oostelijk zijn en komt er, daar in Duitsland eenzelfde luchtmassa als hier te lande wordt aangetroffen, weinig verandering in het tempera- tuurverloop. De neerslagkansen zijn klein. HELSINKI geh. bew. —3 C. STOCKHOLM zw. bew. 1 OSLO geh. bew. 1 KOPENHAGEN regen 4 ABERDEEN half bew. 5 LONDEN geh. bew. 6 AMSTERDAM mist 1 .9 BRUSSEL mist 1 n LUXEMBURG geh. bew. 3 PARIJS regen 5 BORDEAUX regen 7 GRENOBLE regen 6 NICE geh. bew. 10 BERLIJN geh. bew. 4 FRANKFORT licht bew. 4 MüNCHEN mist —2 ZURICH geh. bew. 3 GENEVE geh. bew. 4 LOCARNO regen: 4 WENEN zw. bew. 2 INNSBRUCK zw. bew. 1 ROME regen 15 AJACCIO geh. bew. 11 MADRID licht bew. 2 MALLORCA regen 10 ALGIERS licht bew. 11 Korreltje Wanneer mensen verschil van stan den onrechtvaardig vinden, bedoelen zij altjjd slechts de standen boven zich.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1