^3^ WttTfw GÈE03^ GEMEENTERAAD VAN HILLEGOM MAANDAG 22 DECEMBER 1958 DE I.EIDSE COURANT PAGINA 9 Raad van Alkemade: Uitbreiding werkgelegenheid is gemeente belang van eerste orde (Vervolg). Vervolgens stelde voorz. de behan deling van de begroting 1959 aan de orde. Wegens de reeds vermelde afwe zigiheid van de 'hoer P. v. d. Velden opende dr. A. v d. Bijl de algemene beschouwingen, door namens zijn protestantse collega diens samenge stelde beschouwing voor te lezen. Christelijke politiek. Sprekende namens de beide pro testantse leden van de raad, maakte de heer P. v. d. Velden hierin ge bruik, om dit keer niet in te gaan op een beschouwing op de begro ting, maar te spreken over het prin cipiële wat verankerd ligt in de Chr. politiek. Dit omdat het spr. bij de gehouden gemeenteraadsverkie zingen, pijnlijk getroffen had, dat op de vooravond van de verkiezing een circulaire bij de R.K. medeburgers bezorgd werd, met het doel om bui ten de groslijst een werknemer in de Raad er bij te krijgen (partijbelang) maar het middel dat men daarvoor aangrijpt „trouw stemmen op num mer 16", want de mogelijkheid is aanwezig dat de niet-katholieken hun 2e raadszetel niet zullen halen, dat noemde spr. onwaardige chris telijke politiek. Immers het stond bij voorbaat vast, dat het grootste over schot op de Prot. Chr. lijst viel, en was er dus sprake van oneerlijke voorlichting aan de kiezers. Ziet men het voorts als een zo groot gevaar dat er 2 protestanten in de raad vertegenwoordigd zijn op 11 R.K. leden. Bij de ingebruikneming van de nieuwe school in de parochie „Maria Praesentatie" bracht pastoor Ligthart eertijds ook openlijk dank aan de protestantse broeders in de raad die aan de tot standkoming van de school hadden meegewerkt. Dat noem ik Chr. politiek. Dit betekent tevens, dat men zich als raadslid er van bewust moet zijn te behoren tot de overheid, Gods dienaresse. Het brengt met zich mede souvereiniteit in eigen kring als raad. Hetgeen de overleden Paus daarover zegt in een zijner encyclieken wordt in grote trekken ook door de Prot. Chr. on derstreept. Dit alles houdt in, dat de raad in zijn geheel en elk raadslid individueel zich waardig dient te ge dragen en dat de besprekingen niet moeten ontaarden in onbenullighe den en het uitsluitend behartigen van partijbelangen. Men lette dien aangaande op de karakterloze hou ding van de Partij van de Arbeid, die nu door de leden van die partij in 's-lands Raadzaal wordt aange nomen. Namens de KVP-fractie vervolgde dezes voorzitter, de heer J. S. Wage naar in de raadsvergadering de alge mene beschouwingen. Deze stelde al lereerst vast, dat de raad bij de laatst gehouden verkiezingen voor 40% een hernieuwing heeft ondergaan. De fractie betreurt het grote tekort van ruim 190.500,op de begroting. Wij beseffen echter, dat Alkemade noodgedwongen een achterstand moet inhalen, hetwelk uiteraard ge paard gaat met hoge uitgaven. Bij de uitbreiding voor werkgelegenheid, achtte spr. het gemeentebestuur in zijn taak tekort geschoten. Het ma ken van Alkemade tot recreatie-ge bied geeft maar aan weinigen een be staan. Vele woningen zijn gebouwd, maar de bewoners werken in Leiden, Alphen, Schiphol, ja zelfs in de ha vens te Amsterdam. De woningnood elders heeft deze mensen thans nog in Alkemade woonachtig gehouden, maar spr. is van mening, dat deze in de toekomst naar de plaats van hun werkkring zullen verhuizen; temeer daar een wijziging in de tariefop- bouw bij de transportondernemingen is te verwachten met sterke verho gingen van de abonnementskosten voor de reizigers, waardoor Alkema de als woongemeente weer ongunsti ger komt te liggen. Jaarlijks vertrek ken meer personen dan zich in Alke made vestigen. De te verwachten be volkingsaanwas voor Oost-Alkemade tot 10.000 zielen zal op het huidige peil nog minstens 45 jaren duren. Woningbouw en industrie. Afgezien van de nadelige gevolgen voor het gezin van elders te moeten werken, is het een gemeentebelang van de 1ste orde meer werkgelegen heid te scheppen, waarom spr. indus trievestiging gewenst acht, ook, aldus spr. al schoppen wij hier tegen „be paalde zere benen". Uitvoerig gaat spr. hierna op deze materie in, waarbij spr. het gemeen tebestuur hiervoor te weinig activi teit verwijt. Zich tot de voorz. wen dend zegt spr. „Uw naamgenoot in Den Haag heeft in zijn memorie van toelichting gemeente te moeten schrijven „De sociale structuur van Den Haag eist fabrieken" en toch kunnen wij Den Haag geen industrie stad noemen. Deze zelfde burgemees ter beijvert zich ook om in Den Haag een groot gebouw voor internationale congressen te doen verrijzen. In Zwitserland bouwen ze iets derge lijks aan het Meer van Genève. Nu wordt toch bepaald niet aan het re creatieoord „De Brasem" gedacht met zijn prima verbindingen op Am sterdam, Rotterdam en Den Haag. Alkemade moet zorgen dat he.t niet ten achter geraakt." Spr. stelde der halve voor een commissie ter stimu lering van de werkgelegenheid in het leven te roepen. De woningbouw met het oplossen van de woningnood, al dus spr., is niet los te zien van de krotopruiming. Tevergeefs hebben wij gezocht naar gegevens over e.v. woningbouw in .1959. Bij de KVP-fractie zijn hier over vele vragen gerezen, o.a. welke instantie belast is met de krottensa- nering, alsook wanneer de gemeente woningen gaat bouwen in de dorps kernen Roelofarendsveen, Nieuwe Wetering en Oud-Ade. Het wegtrek ken van de bewoners naar nieuw te bouwen gedeelten, waar van een dorpsgemeenschap geen sprake is, biedt vele nadelen voor de bewoners, het verenigingsleven, voor de mid denstand etc. Reeds 2 jaar geleden heeft het gemeentebestuur op een verzoek van de landarbeidersbond „St. Deus Dedit" te Roelofarends veen om woningen in het dorpsge deelte Roelofarendsveen te doen bou wen, geantwoord, dat met deze ver langens rekening zal worden gehou den. Tot nu toe is daar echter niets van gebleken. Wat de krottenoprui ming betreft vraagt de fractie zich af, of de financiële gevolgen voor de betrokkenen wel te dragen zullen zijn; spreekt voorts haar ongerust heid uit over de hoge huren van som mige huizen-complexen en infor meert vervolgens naar beschikbare bouwrijpe grond in de diverse dorps kernen. Ruilverkaveling. Nauw aansluitend hierop bespreekt spr. de plaatselijke ruilverkaveling, waarbij spr. de vraag stelt, dat als de hierdoor hoge investeringen voor de tuinder, door e.v. verlaagde markt prijzen der producten niet meer wor den goedgemaakt, of de gevolgen van een e.v. financieel fiasco, dit bedrijf dan niet in handen gespeeld wordt van tuinders uit andere centra, met een overname-som van de helft van het eertijds geïnvesteerde. T.a. van het onderwijs zwaait spr. het college alle lof toe, omreden de achterstand van jaren op dit gebied, dank zij de hogere vergoedingen der laatste jaren, bijna geheel is inge haald. Hij hoopte, dat met het ver plicht worden van het verkeerson- derwijs in 1959, de politionele instan ties hier meer aandacht aan zullen besteden dan met de gehouden exa mens in 1958. Voorts is gebleken, dat slechts 25% van het beschikbaar zijnde aantal leerlingen, wegens plaatsgebrek toe gelaten kunnen worden op ambachts school, ULO of HBS te Leiden. Ligt hiervoor geen taak voor de gemeente om zelf tot stichting van een am- bachts- of technische school over te gaan? Voorts of het oprichten van een B.L.O.-^chool in deze gemeente niet gerechtvaardigd is. Bij de begroting van het gymnas- tiekgebouw, geeft spr. b. en w. in overweging om een volgende maal bij de inkomsten ook de verkregen huurbedragen van de schoolbestu ren te vermelden, omdat dan een nauwkeuriger exploitatie-overzicht verkregen wordt. Wel zal dit inhou den dat de vergoedingen per leer ling verhoogd zullen moeten worden, Naast de gewaardeerde steun van de gemeente aan de levensschool, zou spr. voorts de aandacht willen vra gen voor een meer soepel subsidie beleid t.a.z. van de jeugdverenigin gen en vacantiespelen. Met de bouw van een jeugdhuis mag voorts niet lang meer gewacht worden. Middenstand. Vervolgens stelt spr. het college de vraag of zij zich al eens beraden heb ben om in een of andere vorm voor de ambtenaren en het personeel te komen tot bezitsvorming. Ernstig heeft de fractie zich bera den op de Middenstandsproblemen, vooral met betrekking tot de ontsta ne moeilijkheden door de woningsa nering. Verder heeft de fractie bij geruchte vernomen, dat voor de bouw van winkelpanden te Oude-Wetering, waarvoor de betrokken middenstan der 40.000,tot 50.000,zal moe ten investeren, deze middenstanders indien kapitaalkrachtig genoeg, hier door verdrongen zullen worden door het aantrekken van grootbedrijven. Wij mogen toch niet gaan veronder stellen dat gemeentebestuur gaat werken aan de belangen van het groot-kapitaal. Betreffende de watersport infor meerde spi\ naar de plannen voor wandelpaden te De Kaag en het nog niet in uitvoering zijn van de haven plannen te Oude-Wetering. T.a.z. van de waterleiding, noemde spr. het ver strekken van dit water aan de dure kant. Spr. bepleitte voorts wat meer ge rief voor de verbruikers bij ev. stag natie. Voor de publieke tribune in de raadszaal zou spr. gaarne de harde leuningloze banken vervangen zien door meer gerievelijke zitplaatsen. Met voldoening getuigde spr. van de uitbreiding natuurschoon in deze ge meente. In antwoord op, de door dr v. d. Bijl gesproken woorden, wil spr. op merken dat hierbij een punt is aan geraakt, dat in feite de K.V.P. Kies- centrale „Alkemade" aangaat. Spr. geeft hierbij een toelichting op de gehouden verkiezingen, en spreekt daarbij de wens uit dat door een be tere reglementering deze zaken beter gesteld zullen worden. Spr. is ervan overtuigd, dat het K.V.P.-bestuur er niet op gesteld is, dat de Prot. Chr. partijen van 2 naar 1 zetel zullen te rugvallen. De heer Jac. Bakker wilde hierbij nog opmerken, dat de K.V.P. aan de door dr v. d. Bijl gewraakte verkie zingsactie, part noch deel heeft ge had. Antwoord van de voorzitter. In evenveel tijd als de breide frac ties, n.l. 50 min.' formuleerde de voor zitter zijn antwoord op de dit keer wel breedvoerig gehouden beschou wingen. De aansluiting van de Zuid hoek bij deze gemeente mag ver wacht worden medio 1959. Spr. ver wacht, dat met een extra uitkering uit het gemeentefonds het tekort op de begroting gereduceerd wordt. Meerdere uitgaven zullen niet gepro jecteerd kunnen worden, waarmede reeds veel van de door de heer Wa genaar gestelde wensen en verwach tingen zullen moeten vervallen. Voor de Viaduct-weg nabij Nieuwe-Wete- ring is geen vergoeding te verwach ten, terwijl voor het huis van de heer l'Amie door de Prov. Waterstaat een reëel aanbod is gedaan. Voor de ver lichting hierbij zijn reeds plannen op gesteld. Voor de waterstand te Nieu we Wetering, voortvloeiende uit de aanleg Rijksweg 4A heeft de Rijks waterstaat alle consequenties aan vaard. Krotopruiming en woningbouw. De verantv/oording voor de krotop ruiming berust bij b. en w., waartoe de raad de nodige besluiten neemt. Onteigening zal alleen in bepaalde gevallen worden toegepast en met souplesse worden gerealiseerd. Voor nieuwe woningbouw te Oud- Ade kan het uitbreidingsplan spoedig gerealiseerd worden, terwijl B. en W. de nodige geldleningen reeds hebben kunnen aantrekken. Voor Nieuwe Wetering zal de ontsluiting door de prov. weg meer perspectieven gaan bieden. Eventuele voorstellen zullen de raad t.z.t. bereiken. Voor Roelof arendsveen zullen eveneens voorstel len worden gedaan voor de bouw van 16 woningen in het plan Witte Singel t.b.v. van tuinarbeiders. Industriali satie is niet zo eenvoudig door ont sluiting, slappe grondgesteldheid, als mede het gevaar van waterveront reiniging ten nadele van watersport en agrarische bevolking. Lichte in dustrieën kunnen misschien verwe zenlijkt worden, maar mogelijkheden hiertoe zijn b. en w. nog niet bekend. Bij de ontwikkeling van de randstad Holland is de gemeente ten nauwste betrokken. De opmerking over een viertal woningen te N.W. raakt ech ter niet de gemeente, omdat de ge meente nog geen eigenares is, door dat de overdracht nog niet heeft plaats gehad. Uitvoerig ging de voorz. in op het huurbeleid, waarbij voorz, opmerkte dat de huren van de woningwet-wo ningen door de minister worden vast gesteld. Meerdere H.A. bouwrijpe grond zijn aanwezig. In het afgelopen jaar zijn in 165 vergunningen voor woningbouw verleend, waarbij 57 evidente krotten definitief konden worden opgeruimd. De exploitatie van het badhuis valt inderdaad nadelig uit, dit doordat rente en aflossing in de eerste jaren het zwaarst drukken, maar ook om dat door de bevolking er nog een te weinig gebruik van gemaakt wordt. Dit betreurde spr., omdat het badhuis in het belang van de Volksgezond heid is gebouwd. De tuinders. Betreffende ruilverkaveling kan de voorz. de verzekering geven dat ten aanzien van het tuindersbestaan b. en w. in deze zeer dilligent zijn. Bij de nieuwbouw voor de kwekers wor den vele faciliteiten verleend. In de afwerking van de ruilverkaveling hiervan hebben b. en w. het volste vertrouwen. Voor het verkeersonderwijs is het verkeerslokaal gereed. B. en w. heb ben zich wel beraden over een ver- keersmaquette maar een besluit is nog niet gevallen. Voor de bouw van een ambachts school zijn ruimschoots gegevens ver zameld. Als de gemeente kan garan deren, dat voldoende leerlingen voor deze school aanwezig zijn, zal een technische school misschien verwe zenlijkt kunnen worden. Erg optimis tisch kon de voorz. zich hierover ech ter nog niet uitlaten. Een deskundig rapport heeft uitge wezen, dat een B.L.O.-school door het geringe aantal leerlingen in deze gemeente niet mogelijk is. Het gym.- lokaal is in eerste instantie voor de scholen gebouwd. De jeugdvorming heeft de aan dacht, hoewel de voorzitter hierin hierin reeds diverse teleurstellingen heeft gekregen. Over de bouw van een jeugdgebouw wilde de voorz. nog spreken in geheime zitting. Uitvoerig ging spr. in op de ge maakte opmerking betreffende de middenstand en vestiging van groot bedrijven, en zeide dezelfde mening te zijn toegedaan als de heer Wage naar, maar wat de credietverlening betreft, kan spr. verwijzen naar de middenstanders zelf, aangezien deze volledig op de hoogte zijn. Voor de recreatie is wel een uit breidingsplan vastgesteld, maar de aanleg van een jachthaven e.d. moet overgelaten worden aan het particu lier initiatief. Wel heeft het gemeen tebestuur belangstelling voor de ver wezenlijking hiervan. De stagnatie in het waterleidingbe drijf, zal voorz. met het Stichtings bestuur bespreken. Bij de hoofdstuks- gewijze behandeling der begroting, werd de heer Wagenaar nog door de voorzitter geantwoord dat de school- artsendienst misschien overbelast is geweest maar de betreffende arts veel werk verricht heeft. Ingaande 5 januari a.s. zal een tweede arts aan deze dienst worden toegevoegd. Ten aanzien van de exploitatie van het gym.lokaal werd de heer Bakker nog geantwoord, dat de tarieven voor de vereniging van geen invloed zijn op deze exploitatie, want ook B. en W. dragen deze vereniging een warm hart toe. Hirena ging de raad over tot vast stelling van de begroting in zijn ge heel, evenals van de begroting van het grond- en woningbedrijf. Het voorstel tot verhoging van de reinigingsrechten, werd ook door B. en W. betreurd, maar is van hoger hand opgelegd. Bij de vaststelling van een ver plaatsingskostenregeling voor de on derwijzers bij het bijz. lager onder wijs, spreekt de heer Wagenaar hier over zijn waardering uit, maar be pleit ook vergoeding voor ongehuw de onderwijzers, die geen kostwinner zijn. Voorz. geeft in overweging dat het betrokken schoolbestuur dit punt re gelt, aangezien het niet in deze rege ling opgenomen kan worden, en het betrokken schoolbestuur dit weer kan verhalen op o.a. art. 101 der L. O.-wet. Bij de benoeming in de vacatures der drie burgerlijke armbesturen, suggereert de heer Rietbroek het op nemen van werknemers in deze be sturen, waarbij de voorz. zich aan sluit met de opmerking, dat het mis schien ook wel overweging zou ver dienen indien de vrouwelijke bevol king hierin vertegenwoordigd was. Hij adviseert de heer Rietbroek deze kwestie met het betrokken armbe stuur te bespreken. Benoemd werden hierna: nl het burg. armb. Alkemade de heer N. P. Bakker, idem Rijpwe- tering J. Th. Juffermans en H. C. Straathof, en idem voor de Vrije en Jongen uit Zwammerdam bij Spijkenisse verongelukt Chauffeur was oververmoeid Zaterdagmorgen omsreeks kwart voor tien is de veertienjarige A. J. Ouwendijk uit Zwammerdam op een weg onder de gemeente Spijkenisse om het leven gekomen doordat de bestelauto, waarin hij naast de be stuurder zat en welke geladen was met kerstbomen en kerststukjes, te gen een boom opreed. De chauffeur, de heer S. B. uit Zwammerdam, die enkele kneuzingen en schaafwonden opliep, kon zelf geen verklaring geven van het ongeval. De weg maakt ter plaatse een flauwe bocht en de wagen is, na enkele paalt jes te hebben geramd, tegen de boom gevlogen. Men vermoedt, dat de chauffeur het slachtoffer is geworden oververmoeidheid; hij had de hele nacht moeten werken om zijn kerst stukjes, welke hij naar Zeeland moest brengen, op tijd af te hebben. (Alg. Dagblad). Lage Boekhorst de heer W. J. C. Ver stee ge. In de rondvraag informeert de heer Rietbroek naar de aanwezigheid van het reglement van orde, waaraan voorz. toevoegt dat alhoewel hij dit in deze 5 jaren van zijn bestuur nog niet nodig heeft gehad, het misschien wel aanbeveling verdiende, om dit reglement eens te gaan herzien. De heer Rietbroek verzocht voorts bij B.B. oefeningen rekening te houden met ev. kerkdiensten. Tot slot wenst de heer Wagenaar namens zijn fractie b. en w. en diens staf prettige kerstdagen alsmede zijn beste wensen voor de jaarwisseling. De voorzitter besloot de vergadering met wederkerig zijn beste wensen uit te spreken. Hierna geheime zitting. In de raadsvergadering die vrij dagavond onder voorzitterschap van de burgemeester, Jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden werd gehouden, werd met algemene stemmen besloten tot garantieverle ning van leningbedragen groot 1.500.000,voor een door de stich ting „Katholieke Bejaardenzorg HU- legom en Omstreken' per 1 juli 1959, voor de bouw van een bejaardencen trum. En eenzelfde bedrag voor de „Stichting bejaardencentrum van de Nederlandse Hervormde Gemeente" met hetzelfde doel. Als eerste kwam een ingezonden stuk in bespreking, terzake het ver lenen van subsidie aan de Hillegom- se jeugdorganisaties, welke subsidie op verzoek van de heer T. H. Bak ker (KVP) van 1500.— op ƒ3000.— werd gebracht. De heer Bakker dankte b. en w. maar de heer Th. Keizer (P. v. d. A.) vroeg naar de particuliere bij dragen. De heer Bakker wees er op, dat de bijdragen door de jeugd in de St. Josephparochie van dien aard zijn, dat dit voor hem aanlei ding was verhoging van de subsidie voor te stellen. Voordat het voorstel tot garantie verlening van de drie miljoen gul den aan de bejaardencentrums in be handeling kwam ging de raad in besloten vergadering op verzoek van een der fracties. Na dit oponthoud werden de be sprekingen ingeleid door de heer J. Degenaars (P. v. d. A.), die van me ning was, dat de genoemde bedra gen niet voldoende zouden zijn en ook de heer P. A. Turkenburg (KVP) was de mening toegedaan, dat er nog wel een aanvullende ga rantieverklaring nodig zal zyn. De voorz itter gaf te verstaan dat het aanhangige voorstel niet verder gaat dan de gevraagde garantiever klaring. Een voorstel van b. en w. om ge mengd zwemmen in de gemeentelijke zweminrichting toe te staan tot de leeftijd van 10 jaar, in gezelschap van een der ouders, vond geen genade bij de heer F. C. van Lierop (KVP) die zich wenste te houden aan het advies van de zwemcommissie, die had voorgesteld de leeftijd te stellen 5 8 jaar. Bij een stemming die tot slot van een langdurige discussie werd gehou den, kon het voorstel geen genade vinden in de ogen van de K.V.P.- fractie en de heer Imthorn. Het bleef dus bij de leeftijd van 8 jaar. Hierna werd een nieuwe begraaf plaatsenverordening en een nieuwe begrafenisrechtverordening vastge steld. Het voorstel tot verkoop van een perceel bouwgrond in Meer en Dorp II, gelegen aan de Frederik Hendrik- laan voor de bouw van 30 eengezins woningen en een dagwinkel en 5 eengezinswoningen aan de N.V. Stro- kenbouw te Nieuw Loosdrecht werd zonder stemming aanvaard. Eveneens een voorstel tot verkoop van een perceel grond in het plan Weerestein aan ie bouw en exploi tatie-mij Me-Vo N.V. te 's-Graven- hage voor de bouw van 5 woningen. Ook ging de raed re mee accoord om over te gaan tot hernieuwde deelneming van de gemeente aan de gemeenschappelijke regeling Volks- credietbank te Haarlem. Verder besloot de raad tot het vaststellen van het maximale be drag waarover de gemeente kan be schikken bij de N.V. Bank van Ne derlandse Gemeenten te stellen op 380.000 on het bedrag van de ge sloten kasgeldleningen en de vlotten de schuld te stellen op 4.500.000. Bij de vaststelling van de gemeen te- en bedrijfsrekeningen over 1956 merkte de commissie die deze heeft nagezien o.m. op dat deze rekenin gen konden worden vastgesteld zon der dat de saldi-reserve behoefde te worden aangesproken. Verder merk ten zij op dat de personeelsbezetting van het bedrijf van openbare wer ken te uitgebreid zou zijn. De salarissen van de wethouders werden verhoogd zoals dat door Ge deputeerde Staten was voorgesteld. Aan de beide „Kruisverenigingen" werd een extra subsidie verleend voor onderhoud materiaal ei. aan de ver. „Het Groene Kruis" een extra subsidie van ten hoogste 1000 ter verlichting van de moeilijke finan ciële omstandigheden. Het „Wit-Gele Kruis" had hieraan geen behoefte zoals het bestuur had medegedeeld. De heer H. Kortekaas werd be noemd in de vacature in de huur- commissie. Tenslotte werden Kerst- en nieuw jaarswensen gewisseld tussen burge meester en raad. (32) JowiJWiipnY .M mmm m S Cr ilKVCt f emfo docrhnnVcn hohYIimn jg, f ALPHEN AAN DEN RIJN Nieuwe woningen Onder archi tectuur van de heer Joh. Visser te Alphen bouwt de pl. woningbouw- ver. „Eensgezindheid" op een terrein tussen de Thorbeckestraat en de Aar, in eerste aanleg 98 woningen in twee en drie woonlagen. De aanvan kelijk berekende huurprijs varieer de tussen de 16,en 18,per week. Daar deze woningen in opzet in hoofdzaak voor arbeiders waren bestemd, is er nogal wat bezwaar geopperd tegen de vrij hoge huur. Er is thans een oplossing gevonden om de huurprijs met ca. 2,per week omlaag te drukken, door uit breiding van het aantal woningen met 30 stuks. Dit uitbreiding vindt haar weg door verhoging van de woonlagen van drie tot vier. De bouwtijd behoeft hiervoor met slechts acht weken te worden ver lengd. Bij de aanvang van de bouw wer den de grondkosten begroot op 340.868.57 en de bouwkosten op 1.729.029,94, zodat verwacht kon worden, dat de totale stichtingskos- ten vermoedelijk 2.069.898.51 zou den bedragen. De drie bedragen worden thans geraamd op respectie velijk 432.736,47, 1.996.961,55 en 2.429.698,02. Het plan omvat woningen met drie en vier kamers. De woonvertrekken geven uitzicht op de Kromme Aar en zijn dus naar het zuiden gericht. Alle blokken krijgen plat dak en komen in een groenrijke omgeving te staan. T.z.t. wordt de Thorbecke straat verlengd, enkele scheidings straten aangelegd en ter hoogte van de Bloemhofstraat een vaste brug worden gebouwd over de Kromme Aar ter ontsluiting van de nieuw# Vogelbuurt aan de zuidkant, terwijl de Thorbeckestraat dit aan de west zijde zal doen. Met de bouw van deze woningen is belast de Bouwmaatschappij „Woerden" te Woerden. Dammen Voor de hoofdklasse der KNDB, afd. Leiden, is gespeeld de damwedstrijd HDC I (Alphen a. d. Rijn) tegen KW2 I (Katwijk aan Zee). C. Zijlstra (HDC I)—L. Dub- belaar (KWZ I) 2—0; C. Verboom— Jac. de Best 11; M. de GrootA. v. Duivenvoorde 11; A. v. d. End— P. v. Duivenvoorde 20; H. de Voi P. Meijvogel 11; J. NollenN. de Jong 11; H. de VosT. v. Bee- len 02; W. VerboomB. v. Rijn 20; J. BaerveldtA. Koning 11; N.O.—A. Herbert 0—2. Uitslag 11—9. Voor de tweede klasse "werd ge speeld de wedstrijd HDC 2 (Alphen a.d. Rijn)—WDG 2 (Wassenaar). G. v. Winkel (HDC 2)—W. C. v. d. Laar (WDG 2) 2—0; J. Dissel—Th. Ori# 11; W. RavensbergenP. v. d. Schaft 0—2; C. LooijensteinJ. Mul der 20; W. v. OfwegenA. Ver meulen 11; P. H. SpekO. Th. Rijsdijk 11; L. Verdegaalv, Zanten 02; J. Vrolijk (res.)D. Veerman 20; E. Megchelse (res.) G. Nievaart 20; Fr. v. Doorn— J. v. Bieren 11. Uitslag 128. Inmiddels zijn de volgende wed strijden beëindigd: HDC 1LDV 1 911 (afgebroken stand was 57) OGB 1HDC 1 812 (afgebr. stand was 57). Klaverjassen De Klaverjasver- eniging ,,'t Centrum" hield in het gelijknamige café-restaurant een klaverjaswedstrijd. De eerste vijf van de achttien prijswinnaars zijn A. v. Weeren 5572 pnt; H. Wijfjes 5502 pnt; H. Hoogenes 5445 pnt; S. Wan- sinck 5418 pnt en B. Verkerk 5382 pnt. Er waren 52 deelnemers. „De Blauwband" De Alphense Postduiven Vereniging „De Blauw band" exposeerde zaterdag bijna 200 duiven van haar leden in de boven zaal van caférestaurant ,.'t Centrum" aan de Wilhelminalaan. De duiven zijn gekeurd door de heer H. J. Handgraaf uit Haarlem. Zijn alge mene indruk was: zeer goede kop- duiven. Klasse 1,600 km.: doffers: 1. gebrs de Wit; 2. E. v. d. Werf; 3. gebrs de Wit. Klasse 2,600 km.: duivinnen: 1. gebrs de Wit; 2. H. v. Vegten; 3. idem. Klasse 3,450 km.: doffers: 1. A Ekelschot; 2. E. v. Egmond; 3. H. v. Vegten. Klasse 4,450 km.: dui vinnen: 1. E. G. v. d. Werf; 2. idem; 3. B. C. Rombouts. Klasse 5,020 km.: doffers: 1. G. v. Klaveren; 2. A. Ekelschot; 3. T. Blauw. Klasse 6,200 km.: duivinnen: 1. J. Verkade; 2. H. v. Vegten; 3. A. H. Balk Balk. Klas se 7, onbevlogen doffers: 1. Joh. Hofwegen; 2. Bauer-Kruiswijk; 3. gebrs de Wit. Klasse 8, onbevlogen duivinnen: 1. E. v. Egmond; 2. H. Blauw; 3. T. Blauw. Mooiste doffer van de expositie van A. Ekelschot, mooiste duivin van E. v. d. Werf, mooiste koppel van gebrs de Wit. LTJ Onder voorzitterschap van de heer P. Snèlderwaard hebben de leden van de LTJ zaterdagavond in hotel „Toor" een bijeenkomst gehad. De voorzitter deed een beroep op de leden om de culturele dag op 28 december a.s. te Haarlem te bezoe ken. Daar zal elk district, ook Gou- da-Rijnland, met een eigen cultu reel programma uitkomen. Kapelaan C. J. Heijnen, aalmoezenier, vertoon de als voorbereiding op het Kerst feest een strip, die getiteld was „De Heer komt". De strips werden toe gelicht door een op de band opgeno men vertelling. Met het oud-lid Eduard Vergeer, die een jaar gele den in Amerika een ongeluk was overkomen en thans in Leersum (Ned.) wordt verpleegd, wordt bij gelegenheden het contact door de afdeling onderhouden. Eduard dankte nu schriftelijk voor het hem gezonden Sint Nicolaascadeau. De meisjes van de LTM hebben zich za terdagavond, eveneens in hotel „Toor", beziggehouden met het op maken van Kerststukken. LEIMUIDEN Huisvuil. In verband met de Kerstdagen en Nieuwjaarsdag zal de reinigingsdienst dezer gemeente het huisvuil ophalen op woensdag 24 de cember, en op vrijdag 2 januari a.s.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 9