(Jw Wijnkelder is bij de Slijter Er vloeide bloed in Voorburg! Visitekaartjes Fa. J. N. GEIJER KORTE golf Pastoor Cl. Bary o.f.m. - Oud-Leidenaar plotseling overleden Westers antwoord aan Chroesjtsjef MAANDAG 22 DECEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Acht en dertig gewonden bij bus-botsing te IJsselmonde Grote ravage op verkeersweg Bij een botsing tussen twee auto bussen, die gisteravond omstreeks half zes plaats vond op Rijksweg 16 (Rotterdam-Moerdijk) onder de ge meente IJsselmonde, zijn 38 mensen gewond, van wie enkelen ernstig. Verschillenden van hen konden na verbonden te zijn naar hun wo ningen terugkeren. De botsing ontstond toen ter hoogte van de Koninginneweg onder IJssel monde een stadsbus van de Rotter damse tram de Rijksweg wild oprij den waar juist een bus van „De Twee Provinciën" naderde. Deze ■werd als het ware bijna doormidden gebroken. Er was een enorme rava ge. Van de 38 gewonden verkeren er twee in levensgevaar: vijf anderen zijn ernstig gewond. De gewonden zijn voornamelijk inzittenden van de bus van de Twee Provinciën, die in hoofdzaak afkomstig zijn uit Ridder- Overval" was macabere mop Een golf van afgrijzen spoelde gisteravond over Voorburg, waar de laatste dagen al de meest verwarde geruchten de ronde deden over over vallen. Omstreeks negen uur werd op de Koningin Julianalaan, vlak bij het viaduct voor de laan van Nieuw Oosteinde, uit een langzaam rijdend autootje geschoten op een ogen schijnlijk argeloze voorbijganger. Deze scheen gewond neer te vallen en werd ogenblikkelijk meegesleept door twee jongemannen, die uit de wagen sprongen. Een grote plas bloed bleef achter op het trottoir, als stille getuige van een moordaan slag Het bloed is echter kippenbloed gebleken en de aanslag een zij het wat macabere grap. Een heer van middelbare leeftijd liep voor de winkelgalerij nabij het viaduct. Met twee schoten uit een zware revolver werd hij neerge schoten en bliksemsnel in het autootje gesleept, dat vol gas in de duisternis verdween. Gealarmeerd door schoten, keek een van de om wonenden uit het raam, waar hij juist getuige was van deze slot scène. De politie werd gewaar schuwd, die ogenblikkelijk een jacht inzette achter een kleine, grijze be stelwagen met een bedekt nummer bord, die in de richting van het cen trum van Voorburg was verdwenen. Het onderzoek was in de eerste plaats gericht op de polders in de richting Wassenaar. Jeeps patrouil leerden langs de duistere wegen van dit nog in aanbouw zijnde stadsdeel en met schijnwerpers werd het ter rein afgezocht. Deskundigen vonden inmiddels een stukje metaal dat van een plat geschoten kogel kon zijn. Er ging een ander licht schijnen op de hele kwestie, toen bekend werd, dat het gezochte wagentje al sinds een uur of zeven voor het kerkje aan het Bilderdijkplein, tweehonderd meter van de plaats des „onheils" zou hebben gestaan. Eerst hedenmorgen kon de politie tot haar opluchting definitief mede delen, dat het vermoeden, dat gister avond heel langzaam begon te rij zen, waarheid was: de moordaanslag was gefingeerd en het bloed was geen mensenbloed. Ondanks alles kon zelfs de politie er hartelyk om lachen. Een Interieuropname van de bus van de „twee provinciën", die zaterdag in de namiddag op de rijksweg 16 door een Rotterlamse stadsbus werd geramd. kerk, Rjjsoord en Hendrik Ido Am bacht. Deze bus kwam uit Rotterdam. Eerst omstreeks half acht was de ra vage opgeruimd en kon het verkeer over de Rijksweg weer normaal doorgang vinden. De gewonden De vijf mensen die ernstig gewond werden zijn de nacht goed doorgeko men. Ook de 38-jarige P. Berkhout uit Hoek van Holland, voor wie le vensgevaar bestond. Hij ligt in de St. Clara-stichting in Rotterdam-Zuid; evenals het gezin Knops uit Rotter dam. De 38-jarige heer Knops en zijn 34-jarige echtgenote zijn ernstig ge wond, hun 3-jarig zoontje minder. Ook in de St. Clara-stichting ligt de 61-jarige Nico Jan Smit uit Rot terdam. De 56-jarige E. Levering uit Rijsoord is in het ziekenhuis Bergweg opgenomen. De overige van de in to taal 38 gewonden zijn nu naar huis. BESTEL TIJDIG UW bedrukt met naam. KERST. EN NIEUWJAARS KAARTEN, ook in Frans, Duits en Engels Botermarkt 26 Leiden Koningin Elizabeth schonk communie-zilver aan Rotterdamse kerk Ter herdenking van haar bezoek aan de kerk van St. Mary te Rotter dam in maart jl. en ter gelegenheid van het 250-jarig bestaan van de kerk heeft koningin Elizabeth II van Engeland nieuw communie-zilver, bestaande uit een op zilver vergulde kelk met pateen, aan de kerk ge schonken. Het zilver is vervaardigd door de heer Philip Popham en het draagt het koninklijk wapen en het symbool van de „mission to seamen", de zwevende engel, in basreliëf. De kelk is ingezet met twaalf turquoise juwelen en draagt de inscriptie: „presented by her Majesty Queen Elizabeth II to commemorate her visit to st. Mary's church, Rotterdam in 250th year of its foundation, mch 27 th 1958". (Geschonken door haar majesteit koningin Elizabeth II ter herinnering aan haar bezoek aan de kerk van St. Mary, Rotterdam, in het 250ste jaar van de oprichting). Het zilver is gisteravond, na de avonddienst, overhandigd aan ds. Popham-Hosford, predikant van de kerk van St. Mary en kapelaan bij de Rotterdamse „mission to seamen", door de ambassadeur van Engeland in Nederland, sir Paul Mason. Luxemburgse gasten op koninklijke jachtpartij Op paleis Soestdijk zijn zondag aangekomen prins Jan van Luxem burg en prinses Josephine Charlotte. Zij z uilen vandaag deelnemen aan een jachtpartij in de omgeving van Apeldoorn. Aan de jachtpartij zullen ook deel nemen de heer Claude Hettier de Boilambert, president van de inter nationale jachtraad, en de heer Fran cois Sommer, een bekende figuur in de internationale jachtwereld. Een Dakota-transporttoestel van de Canadese luchtmacht dat op weg was van Frankrijk naar Pisa, is zon dagavond nabij Florence in de Apen nijnen verongelukt. In de wrakstuk ken werden vier lijken gevonden. Op het kruispunt Doetinchem- seweg—-Qruisbergseweg te Doetin- chem is zaterdagavond het 7-jarig dochtertje van de familie R. Radsta- ke, om het leven gekomen. Zij was met haar vader naar een kerkfeest geweest, stapte uit de auto en stak de weg over, zonder uit te kijken. Juist op dat moment passeerde daar de heer D. met zijn auto, die een aan rijding niet kon voorkomen. Hij bracht het slachtoffertje naar het Wilhelminaziekenhuis te Doetin- chem, waar het bij aankomst bleek te zijn overleden. Vorige week hebben bandieten in Huila, een provincie van Colum bia, negen mensen gedood, zo wordt uit Bogota vernomen. De regering van Columbia heeft bekendgemaakt, dat er in de zomer van dit jaar meer dan 2.000 mensen door bandieten zijn vermoord. De filmactrice Ingrid Bergman is zondag in Londen getrouwd met de Zweedse impressario Lars Schmidt. Het is haar derde ecntgenoot. De sluiting van het huwelijk in de Zweedse kerk te Londen geschiedde in het geheim. Henry Werro, een bekende Zwitserse handelaar in violen, is te vangenisstraf van een jaar en een boete van 5000 Zwitserse franken (ongeveer 4.250 gulden) veroordeeld, omdat hij oude violen ten onrechte als produkten van achttiende eeuwse vioolbouwers zoals Stradivarius en Guarneri had verkocht. In Detroit zijn zondagochtend zes kinderen uit één gezin bij een brand omgekomen, terwijl him ouders naar de kerk waren. De jong ste was anderhalf en de oudste ze ven jaar. Het echtpaar had dit jaar al een tweeling door ziekte verloren; het is nu kinderloos. Te Franeker is gistermiddag plot seling overleden de zeereerw. pater Cletus Bary, pastoor aldaar. Toen pater Bary omstreeks 1 uur father C. W. Sommeling, missiona- (Advertentie Compromis-oplossing De V. S., Groot-Brittannië en Frankrijk, zullen, naar van Ameri kaanse zijde wordt vernomen, in af zonderlijke antwoorden de door de Sowjet-premier Chroesjtsjef gestelde eis, dat de Westerse troepen uit West- Berlijn zullen vertrekken, verwerpen. Zij zullen zich hierin echter bereid verklaren, het vraagstuk-Berlijn in het kader van een algehele bespre king van het Duitse probleem te be handelen. De'„Westerse Grote Drie" zouden in hun antwoorden een reeds eerder door hen geopperde oplossing op nieuw naar voren willen brengen. Deze zou inhouden, dat zij, indien het Kremlin instemt met Duitse her eniging, na het houden van vrije al gemene verkiezingen in beide delen van Duitsland, en wanneer een aldus verenigd Duitsland de wens te ken- J. van Hees halve eeuw in dienst van werf „De Hoop'' Bijzonder jubileum te Leiden In de vijftig jaar, dat hij in dienst was van werf De Hoop, v/h gebr. Boot N.V. te Leiden, heeft de heer J. van Hees zich niet anders dan vrien den gemaakt. Dit bleek zaterdagmor gen duidelijk bij de huldiging, welke hem op de werf in de recreatiezaal tebeurt viel. Om kwart over elf ongeveer werd het werk op de werf beëindigd; de heer Van Hees, die vergezeld was van zijn zoon en zijn huishoudster mej. Saunier, werd allereerst toegespro ken door de oudste directeur van het bedrijf, de heer P. Boot Jr. Deze memoreerde, dat de heer Van Hees in zijn vijftig jaar dienstverband (een bijzonder feit) al enige andere jubilea heeft meegemaakt. Hij stelde vast, dat uit het lange dienstverband blijkt, dat tussen werf en de heer De foto toont het moment waarop wethouder J. C. van Schaik de heer Van Hees de bronzen medaille op speldt. Op de achtergrond de heer Boot Jr. (Foto: De Leid se Courant) Van Hees wederzijds voldaanneid ge weest moet zijn. Dank zij zijn goed verstand en inzicht is de jubilaris van leerling tot voorman-afschrijver opgeklommen. Er is weemoed bij dit afscheid, aldus de heer Boot, maar u kunt terugzien op een welbestede arbeidsperiode en wii zullen de her innering aan een goede, vriendelijke medewerker bewaren. Hij overhan digde hem vervolgens de gebruike lijke enveloppe met inhoud, het ge tuigschrift van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel en de gouden draagmedaille van deze maatschappij. Ook wethouder J. C. van Schaik, die zijn gelukwens uitsprak namens het gemeentebestuur, wees op het bij zondere van dit jubileum. Voor jon geren welke tegen deze periode aan zien lijkt vijftig jaar een geweldige tijd, maar u zult ervaren hebben dat zij snel voorbij is gegaan. Hij wees er op, dat in vijfitg jaar veel veran derd is, vooral ook in de verhouding tussen leiding en personeel. Het werk, dat de jubilaris heeft gedaan ken schetste hij als bijzonder verantwoor delijk, daar het op de milimeter aan komt. Officiële erkenning van de heer Van Hees' verdiensten konden dan ook niet uitblijven. De wethou der deelde mede, dat het H. M. de Koningin had behaagd de heer Van Hees te onderscheiden met de aan de orde van Oranje Nassau verbon den bronzen medaille. Waarna hij hem de onderscheiding opspeldde. Sprekers, die vervolgens aan het woord kwamen tekenden de behulp zaamheid, de vriendelijkheid en op gewektheid van de jubilaris. De voorzitter van de Pers. Ver., de heer G. l'Amie wees er op, dat er een tijd geweest is, waarin de heer Van Hees onder het personeel het monopolie in het vakmanschap had op de werf. Namens het personeel schonk hij een horloge. De chef-schrijver, de heer P. S. G. den Hollander, bood na een toepasselijk woord, waarin hij de heer Van Hees o.m. de vraagbaak van de werf noemde, als geschenk een hengel en vistuig aan. Men bleef nog enige tijd gezellig bijeen. Er waren bloemen voor mej. Saunier. 1 Januari a.s. zal de heer Van Hees van de werf afscheid nemen. KERSTVIERING KAV HERENSINGEL. Wat gisteravond is gebracht voor de leden van de KAV-Herensingel en haar echtgenoten mag zonder twijfel velen iets bijzonders genoemd worden. De avond v/erd verzorgt door mej. Miep de Leeuw, voor drachtskunstenares, die het „Kerst lied" van Anton van Duinkerken vol gevoel vertolkte. Daarop volgde enkele fragmenten uit de Gijsbrecht van Amstel, hetgeen door ieder werd gewaardeerd. Daarna het eigenlijke stuk „Uw wil geschiede". Hier kre gen we op fantastische wijze een le ven te zien van een verloofd meisje dat met een melaatse in aanraking komt en hierdoor uit liefde tot God van haar „leven" afstand doet. De zaal was gezellig ingericht en men was in de echte kerststemming, het geen ook te danken was aan vele le den die kerststukjes hadden gemaakt en meegebracht. nen zou geven zich met de N.A.V.O. te verbinden, de westerse mogendhe den zich zullen verplichten het mi litaire vermogen in Duitsland niet groter te maken dan het nu is. Zij zouden voorts geen N.A.V.O.- strijdkrachten legeren in het huidige Oostduitse gebied. Tenslotte zouden de Ver. Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk de Sowjet-Unie in dat ge val waarborgen willen verschaffen tegen een eventuele nieuwe Duitse aanval. Berichten opgenomen na tips van lezers aan onze redactie, worden gel delijk beloond. De R.-K. Vakschool voor meisjes te Leiden heeft gistermiddag kerstfeest gevierd in het St. Antoniuscluibhuis waar de leerlingen genoten hebben van de opvoering van een toneelstuk je „Mijnheer pastoor en de nieuwe kerststal", gebracht door de „kinder verzorgsters". Pater Faring had de leiding van dit spelletje, dat was voort>ereid door mej. v. cL Berg en mej. Bier. Op het grogramma stond voorts zong onder leiding van mej. Bertholee, die ook zelf me* goede voordracht en muzi kaal gevoel enige liederen ten gehore bracht. Daarnaast declameerden de leerlingen uit verschillende klassen. De liederen werden aan de piano des kundig begeleid door mej. Schellings. Aan het slot sprak de directrice, mej. Van Machelen, een dankwoord tot allen die aan het welslagen van deze kerstviering hadden bijgedragen. (Ingezonden als Marathon rubriek) ris van Mill Hill, die in de kerk te Franeker voor zijn missie gepreekt had, naar de bus bracht, werd hij plotseling onwel. In een winkel bin nengedragen, overleed hij bijna on middellijk aan een hartverlamming. Door de kapelaan der parochie werd hem nog het H. Oliesel toegediend, waarna het stoffelijk omhulsel naar de pastorie werd vervoerd. Pater Antonius B. M. Bary werd geboren te Leiden, 6 mei 1896. Na zijn intrede in de Orde der Minder broeders en zijn priesterwijding in 1921 was hij achtereenvolgens werk zaam als leraar aan de colleges te Moresnet, Sittard en Megen. Ook was hij enige tijd gardiaan in het klooster Alverna te Wychen. In 1944 werd pater Bary benoemd tot pastoor te Nijmegen, waar de Doddendaal-kerk door een bombar- dem t in puin lag. Hij bouwde er in de „buiten-stad" een nieuwe kerk aan de Heiweg, waarvan de inwij ding eind december 1949 plaats had. Bij zijn afscheid van Nijmegen in 1955 schreef „De Gelderlander" o.a.: „In de elf jaren, waarin pastoor Cletus Bary, eerst in de binnen- en later in de „buiten"-stad werkzaam is geweest, werd hij een vertrouwde figuur voor ons allen, al dan niet tot zijn parochianen behoord hebbende. Deze blijde Franciscaan-op-de-fiets representeerde voor een goed deel de oude Orde, waaraan Nijmegen zo veel te danken heeft, binnen het stedelijke gemeenschapsleven. Maar warempel, hij deed méér dan alleen maar representeren! Hij nam de last van een geruïneerde en verstrooide parochie op zich in het laatste oor logsjaar; hij bouwde een geheel nieu we parochie op in de jaren, waarin bouwen een grote kunst was en or ganiseren mannenkracht vereiste. Maar ook daarmee is de werkzaam heid van pastoor Bary niet getekend. Vóór alles was hij een vader voor zijn parochie, een zorger voor de zie len, die aan hem toevertrouwd wa ren. Om deze zorgen vooral dankt de parochie hem, om deze zorgen zal hij lang in de herinnering blijven als een goede herder, die liefde had voor zijn schapen". Sinds 1955 was pater Bary pas toor te Franeker, waar hij een bij zondere belangstelling toonde voor het oecumenisch werk in Friesland. De pastoor was reeds geruime tijd lijdende aan een hartkwaal, welke gisteren zijn plotseling levenseinde veroorzaakte. Voor f 15.000 juwelen gestolen Zondagavond is ingebroken bij de familie T. aan de Mecklenburglaan te Rotterdam. Er is voor een totale waarde van ongeveer 15.000 aan juwelen en sieraden gestolen. De be woners waren tijdens de inbraak niet thuis. Minister Struycken was op Soestdijk Zaterdagochtend heeft H. M. de Konnigin mr. A. A. M. Struycken or paleis Soestdijk ontvangen voor het voeren van een korte bespreking. Na afloop dromden de journalisten om hem heen voor het verkrijgen van commentaar.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 4