IS#yi lê \lwklgat SfeJ LmiSTAD Scherp Cabaretavond ,De Stalen Band" POTLOOD EN GEEST osier MAANDAG 22 DECEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA Een van de leden der Leidse Hermandad werd zaterdag j.l. zelf in het politierapport opgenomen, om dat hij bij een verkeersongeluk op de Rijnsburgeweg gewond was ge raakt. Met motor en zijspan reed hij 's middags om half vier een aanrij ding bij de Lijsterstraat, waarbij twee auto's betrokken waren, toen hij tegen een op de Rijnsburgerweg kerende personenauto opreed. Het slachtoffer liep schaafwonden op aan de rechterwang en een bloeduitstor ting aan het rechteroog. Na behan deld te zijn in 't Academisch Zieken huis kon hij zich naar huis begeven. Bij de fa. J. d. Stok, magazijn van huishoudelijke artikelen aan de Breestraat, is in de nacht van zater dag op zondag ingebroken. Men heeft zich toegang verschaft tot de winkel via een poort aan de achterzijde van het pand waar een paneel van hard board werd ingedrukt. Uit de kassa is een bedrag van 40.verdwenen. Het dames-comité van de Bejaar den Sociëteit uit de St. Leonardos parochie nodigt de bejaarden mor genavond 23 dec. te 8 uur Kerstavond te komen vieren in de bovenzaal van het Leonardushuis. Zaterdagavond vond in de recrea tiezaal van H.C.W./-LE.M. een caba retavond plaats. De zaal, die geheel in Kerststemming was gebracht met kerstbomen en kerstklokken was tot de laatste plaats bezet. Voorzitter La- man, heette alle aanwezigen, onder wie vertegenwoordigers van de di rectie de gebr. Deprez,-bedrijfsleider Nolles, de heer Epskamp procuratie houder, de heer Lijster, met hun echt genoten, tevens een afvaardiging van de fabriek uit Limburg en niet te vergeten de gepensioneerden op de tweede rij, van harte welkom. Hierna traden op twee meisjes met accordeons, de Kima's en 2 meisjes met zang, in fleurige costuums. „Red Girl" als acrobate, oogstte veel succes met haar vaak ongelofelijke staaltjes als slangemens. Het volgende punt van het pro gramma was een goochelshow van de goochelaar „Bosora", die met zijn han digheid de mensen bezig hield. Daar na de Hovely's met zang en grapjes, die ook veel succes hadden met bun dwaasheden. En tenslotte vóór de pauze voor het eerst in Leiden Fred Menger als Dorus II, de Amsterdammer, die on langs het proces van Tom Manders heeft gewonnen. De heeft de zaal met zijn dwaasheden 20 minuten bé- ziöh gehouden en de zaal schoot van de ene in de andere lachbui. Het op treden was het hoogtepunt van de avond. HERWONNEN LÉVENSKRACHT. In de parochie van St. Lodewijk is een comité van Herwonnen Levens kracht opgericht gevormd door de he ren W. van Deuzen, Lange Raamsteeg 41, voorzitter; H. Prins, Levendaal 96, 1ste secretaris; H. L. Grijs. Hoge Woerd 42, 2de secretaris en J. Nijsen, Lange Brug 79, penningmeester. Le den van de K.A.B. wonende in de Str Lode wij kparochie kunnen zich bij aanvragen voor eventuele hulp of na dere inlichtingen van 1 januari 1959 af, wenden tot de heer Prins, Leven daal 96. No. 539. Horizontaal: 1. bedek king van een gebouw, 3. keurig, 5. sr.eeuwschaats, 7. bitter vocht, 9. do delijk, 11. ad interim (afk.), 12. mu zieknoot, 13. benauwd, zorgwekkend, 1G. tijdrekening, 17. aardsoort, 19. oude lap, 20. dof. Verticaal: 1. opschik, 2. lichaams deel, 3. lekkernij, 4. pasgang van een paard, 6. orgaan dat vochten uit het bloed afscheidt, 8. planeet, 10. baan voor balspel. 11. witte populier, 14. akelig, 15. faam, 18. knaagdier. Oplossing morgenavond. Woensdag 24 december a.s. zal het veertig jaar geleden zijn dat de heer J. G. Kaak, thans adjunct tech nisch ambtenaar (le machinist) in dienst trad bij het Openbaar Slacht huis, afd. Koelbedrijf, te Leiden. Geslaagd voor het accountants examen van het Nederlands Insti tuut van Accountants zijn de heren J. Gubbens en H. Peuten, beiden te Leiden. FEESTAVOND „DE VRIENDENKRING" Zaterdagavond heeft de ontspan ningsvereniging „De Vriendenkring" de jaarlijkse feestavond gehouden in het St. Antonius Clubhuis. De opening vond plaats door de heer H. Brouwer, die ook een woord van welkom tot de genodigden sprak. Hierna hebben de artiesten twee uur lang het publiek geamuseerd met een gevarieerd programma, dat ge presenteerd werd door conferencier imitator Petér Piekos. Ad Veen begeleidde kundig aan de piano en bespeelde met bravour de clavioline, een bezigheid die natuur lijk de kringvrienden uitnodigde tot samenzang. De „Stefani's" verbaas den met hun manipulatie-show en de mannelijke helft van deze combina tie demonstreerde na de pauze enige verbluffende trucs. „The Larrissons" bespeelden de mondaccordeons en Mary Matonel bracht plastische acro batiek en na de pauze een Hongaarse dans. John Rico haalde als jongleur indrukwekkende stuntjes uit en het was Peter Piekos, die de nodige hi lariteit ontketende met zijn kinder mopjes. Na afloop van dit programma bleef men nog een uurtje of wat bijeen. WIJNEN Beaujolais 1955 3.00 p fl. Entre deux Mers 2.75 p. fl. Zoete Spaanse wijn 2.— p fl. (Advertentie) Leidse agenda Dagelijks Kwartier voor God St. Lodewijkskerk, van half een tot kwart voor een. MAANDAG, 22 DECEMBER Gemeenteraad, Zitting. Stadhuis, 2 u. nam. KAG St. Leonardus. Klaverjasavond Parochiehuis Haagweg 8 u. nam. Dienst Welzijnszorg Leger. Kerst wijding, Manschappencarttine Doelen- kazerne. 4 u. nam. Gezellige avond. Haags Operettegezelsohap met „lm Weissen Rössl", Stadsgehoorzaal 8 u. nam. K. en O. Wim Kan en Corry Vonk. Léidee Schouwburg, 8 uur nam. Leidse Amateurfotografen. Leden vergadering. Spr. mr. F. E. de Wilde. De Doelen, 8 u. nam. DINSDAG, 23 DECEMBER K. en O. filmstudieking. „Éobinta" filmzaal universiteit, 8 uur nam. K. en O. Wim Kan en Corrie Vonk. Leidse Schouwburg, 8 u. nam. TENTOONSTELLING Rijksmuseum Geologie en Minara- logie v. d. Werfpark 1: Tentoonstel ling geologie van Nederland. Op werk dagen van 1012 en 2-^4 uur. Zon en feestdagen 24 uür. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Tentoonstelling „Wat dóe je in de kou?" Zondagmiddag 2 uur filmvoor stelling (tot en met 1 maart 1959). Boerhaavezalen (L. Vrouwenkerk- steeg): Tentoonstelling Leids Kunst centrum. Werkdagen: 25 en 79 uur nam,; zondags 25 uur (tot 24 december). Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25) Tentoonstelling foto's pn tekeningen Ralph Prins. Werkdagen 2—5 uur nam. (t.m. 10 januari). Lakenhal: Ttentoonstelling „Vor ming". Werkdagen: 10 uur voorm. 4 uur nam.; zon- en feestdaeen 14 uuf ham. (tot 18 januari 1959). Lakenhal: Schatten uit het Mau- ritshuis", Werkd.; 10 uur voorm. 4 uur nam.; zon- en feestd.: 14 uur nam. (tot 10 februari 1959). DIENST DER APOTHEKERS. De avond- en nachtdienst wordt waargenomen door: Leiden: Apotheek Tct Hulp der Menschheid, Hooigracht 48, tel. 2106Ó. Oegstgeest: Apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, tel. 26274. BIOSCOPEN De filiris in de wéék van 1926 dec. zijn doof de Kath. Film-Cen trale als volgt gekeurd: Casino: „Kiss me deadly", strikt volwassenen. Lido: „Manina", volwassenen. Luxor: „Met de rug tegen de muur'*, volwassenen. Trianono: „Heimweh dort wo die Ëlumen blühn", 18 jaar. Rex: „Sabu", 14 jaar. GEM. AANKONDIGING AUTOBUSDIENST Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat zij bij hun beschikking van 19 december 1958 aan de n.v. Eltax tot 1 januari 1959 verleende vergunning voor de uitoefening van een autobus dienst binnen de gemeente Leiden over de trajecten S. en K., met de daaraan verbonden voorwaarden, tot 1 januari 1961 hebben verlengd. Leiden. 22 december 1958. Burgemeester en Wethouders van Leiden, de Burgemeester, F. H. VAN KINSCHOT, de Secretaris, J. BOOL. Meisjes H.B.S. Garenmarkt wordt aan Rijk verkocht In de raadszitting van hedenmid dag, waarin goedkeuring werd ver leend voor de bouw yan een nieuw we meisjes-HBS aan de Kagerstraat werd door wethouder A. J. Jongeleen medegedeeld, dat het oude gebouw aan de Garenmarkt aan het Rijk ver kocht wordt en bestemd zal worden voor uitbreiding van het museum. (Waarschijnlijk 1-edoelde de wethou der het Rijksmuseum voor Natuur lijke Historie. Red.) Burgerlijke Stand Geboren: Jansje Cornelia dr van H. Hoogstraten en A. M. de Wit; Yvonne Christine dr van M. A. van de Ruit en G. J. van Reeuwijk; Ma- riëtte dr van P. Pouw en E. Petit; André Jan zn van J. Kuisen en B. A. Pabin; Adriana Apolonia Maria dr van J. Q. Smit en M. C. Diemei; Mar- tijn zn van J. Zandvliet en M. Ja- pikse; Lize dr van A. Verbeek en J. L. Weesjes; Alexander Willem zn van A. A. van Ameringen en M. C, Ruijgrok; Bernardus Jacobus Anto nius zn van B. A. Heetvelt'en M. P. L. de Boer. Getrouwd: C. E. Schippers en W. M. F. Taverne. „DE REISDUIF". Zaterdag en zondag heeft de post duivenvereniging „de Reisduif" de jaarlijkse tentoonstelling georgani seerd in café "estaurant Bellevuc aan do Steenstraat met een show die veel belangstelling had. De voornaamste uitslagen waren: Klas 1. oude doffers 500 km. en ho ger: 1. J. van Alphen; 2. T. Platteel; 3. W. Kapaan; 4. A Siera; 5. A. Siera. Klas 2: Oude duivinnen 500 km en hoger: 1. J. van Alphen; 2. A. Siera; 3. F. W. Bouwman; 4. P. v. d. Drift. Klas 3. Oude doffers 0—500 km.: I. W. Kapaan; 2. J. van Alphen; 3. 3. Gebr. Pracht; 4. A. Singeling; 5. N. Mank. Klas 4. Oude duivinnen 0500 km. 1. N. Mank; 2. F. W. Bouwman; 3. P. v. d. Drift; 4. N. Mank; 5. T. Plat teel. Klas 5. Jonge doffers 150350 km. 1. A. Siera; 2. F. W. Bouwman; 3. A. Singeling; 4. Gebr. Pracht; 5. F. W. Bouwman. Klas 6. Jonge duivinnen 150350 Mooie vogelshow van de Leidse vogelvrienden In de reeks van vogeltentoonstel lingen volgden zaterdag de Leidse vogelvrienden met een show van kleur-pigment, bastaarden, tropische vogels en parkieten in het clublo kaal Kooipark en ook nu hebben de liefhebbers kunnen genieten van een inzending die alle verwachtin gen overtrof. De leden hebben in deze show la ten zien tot welk aardig werk zij in staat zijn en speciaal de beschilder de kooien trokken de aandacht. Niet minder dan 300 vogels waren ingezonden en speciaal in de Har- zerzang was de strijd zeer fel. Hier hadden de keurmeesters E. van Geel, Joh. Zandvliet, H. Hiemstra en W. W. Diedrich een zeer moeilijke taak, De voornaamste uitslagen: Klas 1, Harzerzangvogels, 4 vogels eigen kweek 1958: 1. N. J. de Groot, 2. E. de Koning, 3. A. L. Deege naars. Klas 2, Harzerzangvogels, 2 vogels eigen kweek 1958: 1. N. J. de Groot, 2. E. de Koning, 3. E. de Koning, 4. N. J. de Groot, 5. C. Roozen. Klas 3, Harzerzangvogels, 1 vo gel eigen kweek 1958. 1, 2, 3, 4 en 5 N. J. de Groot, tevens meesterzan ger. Klas 4, Harzerzangvogels, eigen kweek 1957: 1, 2, 3. E. de Koning, 4. N. J. de Groot. Klas 5 en 6, Harzer of Waterslager, vrije klasse: 1. P. van Roon, 2. A. L. Deegenaars, 3. N. J. de Groot, 4 me vrouw v. d. Klauw. Klas 7, 4 vogels Vetstof, eigen kweek 1958, één kleur. 1. A. van Mook, 2. E. de Koning 3. J. Wiel- ders. Klas 8, 1 vogel vetstof, eigen kweek 1958: 1. N. Nievelstein, 2. Th. van Velzen, 3. mevr. Van Mook, 4. J. v. Rossum, 5. N. Nievelstein. Klas 9, 1 vogel vetstof, eigen kweek 1957: 1, 2. A. van Mook, 3. J. Wielders. Klas 10, 1 vogel vetstof, vrije klas: 1. P. van Roon, 2. A. L. Deegenaars, 3. P. van Roon. Klas 12, 1 vogel pigment, eigen kweek 1958: 1. Th. Olijerhoek, 2. J. van Rossum, 3. Th. Olijerhoek, 4. J. van Rossum. Klas 14, 1 vogel pigment, vrije klasse: 1. J. Ouwehand, 2. J. van Seggelen, 3. Th. Olijerhoek. Klas 15. 1 vogels bastaard, eigen kweek 1958: 1. J. van J. van Alphen, 2. en 3. J. Bavelaar. Klas 16, paren tropische vogels, eigen kweek 1958. 1, 2. Th. van Vel zen, 3. P. Zandbergen. Klas 17, 1 vogel, tropisch, eigen kweek 1958: 1. P. Zandbergen, 2. mevr. v. d. Klauw, 3. W. Slinger land. Klas 18, paren tropische vogels, vrije klasse: 1. J. Ouwehand, 2. B. Zwaan, 3. J. van Seggelen, 4. mevr. v. d. Klauw. Klas 19, 1 vogel tropisch, vrije klas: 1. B. Zwaan; 2. P. Zandbergen; 3. P. Zandbergen. Klas 20, vluchten tropische vogels, min. 4 stuks, vrije klasse: 1. G. Zwa nenburg; 2. B. Z'vaan; 3. W. Slinger land. Klas 21, vluchten kan. poppen, eigen kweek 1958, min. 3 stuks één kleur of gelijk getekend: 1. J. Nievel stein. Klas 22, parkieten, 1 vogel, eigen kweek 1958: 1. en 2. R. v. d. Velde. Klas 23, parkieten, 1 vogel, vrije klasse: 1. en 2. R. v. d. Velde; 3. J. Ouwehand. km.: 1. F. W. Bouwman; 2. J. V. Al phen; 3. J. v. Alphen; 4. Gebr. Pracht; 5. A. v. d. Hulst. Klas 7. Jonge doffers 0150 km. 1. J. van Alphen; A. Singeling; 3. A. v. d. Hulst; 4. N. v. d. Wijngaard. Klas 8. Jonge duivinnen 0150 km. 1. N. Mank; 2. A. Siera; 3. F. W. Bouwman; 4. A. v. d. Hulst, Beste jonge doffer: J. v. Alphen. Beste jonge duivin: F. W. Bouw- men. Beste oude doffer: J. van Alphen. Beste oude duivin: N. Mank. Beste vogel van het geheel. J. van Alphen. Uitslag hok-kampioenschappen. 1. N. Mank 3641/a pnt; 2. J. van Alphen 364 p.; 3. Gebr. Pracht 363V2 p.; 4. A. v. d. Hulst 363'/» p. Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van Maandag 22 December 1858. Het prof. geregtshof van Gel derland heeft uitspraak gedaan in de zaak van F. Heine en A. Bilstein, beschuldigd van ver schillende diefstallen bij nacht, in bewoonde huizen, door mid del van buiten- en binnenbraak. Het hof heeft beide beklaagden veroordeeld tot 15 jaar tucht huisstraf. BODEGRAVEN Lustrum vogelshow 't Vinkic. De lustrumvogelshow van de Bode- graafse Vogelliefhebbersvereniging 't Vinkie welke donderdag, vr'jdag en zaterdag is gehouden, heeft zich in een zeer grote belangstelhng mo gen verheugen. De wisselbeker voor tropisch-eigenkweek ging dit jaar naar G. v. d. Oudenrijn met masker zebra's. De uitslag van de keuring luidt (keurmeester de heer Gooien te Amsterdam): in de tropische vogels, eigen kweek: 1. G. v. d. Oudenrijn met 89Vz pnt. masker-zebra's. Vrije klasse tropisch: 1. P. Verkade met masker zebra's, 91^ pnt.. Eigen kweek duifjes: ereprijsje; K. Domburg met diamantduifjes, 84 pnt. Vrije klasse duifjes: 1. C. Veelen- turf met Perueaduifjes, 87H pnt. Parkieten vrije klasse: 1. J. de Ko ning met Valkparkiet, 88 pnt. Rijstvögels vrije klasse la. K. Dom burg met 91 pnt.; lb. P. Verkade met 91 pnt Wildzang: 1. C. Veelenturf met Schildvink, 90^ Pnt- Keurmeester voor de kanaries was de heer H. Hiemstra van Rotterdam. De uitslag luidt: eigen kweek kana ries: 1 .K. P. Vink met witte kanarie, 90 pnt. Vrije klasse kanaries: 1. G. v. d. Oudenrijn met oranje rood brons. 90 pnt. Bastaard eigen kweek: 1. A. Bak ker met putter-kanarie 90 pnt. Bastaarden vrije klasse; 1. G. v. d. Oudenrijn met edelzanger-kanarie 88 pnt. Zangkanaries: 1. C. Burger met bont 69 pnt. Vitrines: 1. H. Langelaar. Na afloop der keuring had de trek king plaats van een verloting. Ook was er gelegenheid het totaal aantal kanaries te raden, dit was 119 en het totaal aantal vogels bedroeg 302. De prijzen kunnen worden afgehaald bij het Bonte Varken. De heer H. Filippo benoemd ioi ridder Oranje Nassau Op gouden (eest „Het Groene Kruis" Hoogtepunt in de gouden jubi leumviering van „Het Groene Kruis" afdeling Leiden was zaterdagmiddag ongetwijfeld de bekendmaking door wethouder S. Menken, dat het H.M. de Koningin heeft behaagd de se cretaris van het Leidse Groene Kruis de heer H. Filippo WFzn., te benoe men tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Een onderscheiding die niet alleen door het betreffende bestuurslid, maar door de gehele vereniging zeer op prijs wordt ge steld. Een was de eersten die gelukwen sen aan de voorzitter van de plaat selijke afdeling kwam aanbieden tij dens de receptie in het Prytaneum, was de bijna 85-jarige mej. G. B. C. van Rhijn, dochter'van wijlen dok ter A. van Rhijn, die destijds de stoot tot oprichting van de afdeling Leiden van „Het Groene Kruis" heeft gegeven. Mej van Rhijn, die thans ere-lid is, werd vijftig jaar ge leden bereid gevonden de functie van tweede secretaresse op zich te nemen. Eerst in 1923 trad zij uit het bestuur. Deze. nu hoogbejaarde, Leidse ingezetene constateerde met dankbaarheid, dat het Groene Kruis voor velen een zegen is geweest en toonde zich voorts verheugd óver de spectaculaire groei van de vereni ging, die momenteel bijna negendui zend leden telt. Aan het slot van haar toespraakje bood zij 'dokter J. C. Meyboom, die sinds 1940 voorzit ter is, een zelfverVaardigd schilder stukje aan. Er was nog een verrassing. De heer N. A. Kriek, die namens de pro- pagandacommissie geluk kwam wen sen, deelde nl. mede, dat niet minder dan 232 nieuwe leden zich in de af gelopen dagen hadden laten inschrij ven,. Geen wonder eigenlijk, dat de voorzitter onmiddellijk hierop de heer Kriek prees om zijn organisatie talent en hem een van de allerbeste leden noemde. Dokter A. in 't Veld, geneeskundig inspecteur van de volksgezondheid in Zuid-Holland, fe liciteerde het bestuur eveneens met het gouden jubileum van de Leidse afdeling. Als lid van het hoofdbestuur van de Zuid-Hollandse Vereniging „Het Groene Kruis" bood burgemeester K. van Diepeningen van Leiderdorp aan het recipiërende bestuur, naast zijn beste wensen speelgoed voor de kleuterbureaus aan. Mevrouw B. Seret overhandigde namens het bestuur van het kraam- centrum een fraaie electrische klok. De wethouder van Sociale Zaken, de heer S. Menken, vertegenwoor digde op deze druk bezochte recep tie het dagelijkse bestuur van de gemeente. Het gemeentebestuur, al dus spreker, is zeer erkentelijk Voor al het werk van het Groene Kruis, dat in Leiden negen zusters in diénst heeft en vele centra in de stad kent, alsmede een groot magazijn. Dat de jubilerende vereniging een belang rijke bijdrage levert tot de volks gezondheid in deze stad daar behoeft zeker niet an getwijfeld te worden. De wethouder was er vah op de hoogte, dat de heer Filippo zich als bestuurslid wel zeer hééft weten te onderscheidén. Hij herinnerde eraan dat de heer Filippo in 1923 Harlin- gen verliet om zich als gemeente ontvanger in Leiden te vestigen. Reeds na vrij korte tijd trad hij in het bestuur van het Gróene Kruis. Tot grote verrassing van alle aan wezigen deélde de wethouder mede, dat het H.M. de Koningin heeft be haagd de heer Filippo te benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Onmiddellijk hierna speldde de heer Menken de heer Filippo hét efe-metaal op. In zijn dankwoord zei de gehul digde secretaris bijzonder verheugd te zijn over zijn benoeming. Hij zag in de hoge Onderscheiding de waar dering van de overheid voor het Groene Kruis, Waarvan de zusters dè draagsters zijn. Velen Onder de vele aanwezigen op deze receptie bevonden zich ds D. J. Vos- sers, voorzitter van de centrale ker- keraad der herv. gemeente dokter de Bruijne namens de Leidse vereni ging tot tbc-bestrijding, dokter J. Bazuin, directeur van de GG èn GD de heer A. Höllebêek, secretaris van het Leids Onderling Ziekenfonds, de heer J. H. de Jong, oud-directeur van de Gem. Reinigings en Ont- smettingdienst, de heer J. Laperdus van Staalwijk, mevrouw C. P. Brag- gaar de Does, oud-raadslid, mej. A, C. Krijkamp namens de Sociale Raad, verder een afvaardiging van het College van Regenten en diake nen van de Evangelisch Lutherse Gemeente te Leiden, van de Her vormde Diaconie in dezê stad, van het Oranje Groene Kruis, van het Wit Gele Kruis en van dè Leidse apothekers. Behalve gelukwensen kreeg het bestuur een groot aantal bloemen, geschenken en brieven aangeboden. Laatste Berichten MINISTER-PRESIDENT DR BEEL BEëEDIGD. De nieuw benoemde minister-pre sident prof. dr L. J. M. Beel, is, van middag door H.M. de Koningin ten paleize Soestdijk als zodanig be- eedigd. Prof. Beel, die nu in de re gering is getreden, zal ontslag moe ten vragen als lid van de Raad van State. DE TWEEDE KAMER VERGADERING VAN MORGEN. Verwacht mag worden, dat de ver gadering der Tweede Kamer van dinsdag, nadat een regeringsverkla ring zal zijn voorgelezen, een korte pauze zal houden ten einde de leden in de gelegenhend te stellen, het stuk nader te bestuderen en dat daarna de Kamer gelegenheid zal krijgen een debat over deze verklaring te voeren. Dan dienen ook de belastingvoor stellen, waarin men is blijven steken, verder te worden behandeld. De al gemene beraadslagingen zijn geslo ten doch de artikelsgewijze behan deling moet nog worden voortgezet. Zo dit alles tot een goed einde wordt gebracht, kan de Kamer op Kerstreces gaan. De kans is geenszins uitgesloten, dat de vergadering lang zal duren en in de avond zal worden voortgezet. Brand in verffabriek ie Vlaardingen Vanmorgen tegen kwart voor elf is brand uitgebroken in de Eerste Vlaardingse Verffabriek aan de Eerste Van Leijden Gaelstraat te Vlaardin gen. Het vuur greep met grote kracht om zich heen en ondanks het door tastend ingrijpen van de Vlaardingse vrijwillige brandweer kon niet voor komen worden, dat het fabriekspand, waarin de stokerij was gevestigd, ge heel uitbrandde. Een der arbeiders moest met brandwonden in het zie kenhuis worden opgenomen. Hij was met zijn collega in de sto kerij bezig een hoeveelheid pek te verwarmen en te verdunnen. Het ver warmen geschiedde op een kolen vuur, dat weggeschept werd toen de massa de juiste temperatuur had ge kregen, een werkwijze, die vrijwel dagelijks wordt toegepast. Nadat het vuur veiwijderd was, werd eerst een hoeveelheid terpentine aan het hete pek toegevoegd, om die te verdun nen en vervolgens nog een hoeveel heid benzol. Toen dit laatste product werd bijgevoegd, is er plotseling een steekvlam ontstaan, vermoedelijk doordat °rgens een gloeiende sintel was achtergebleven, Daardoor raak ten de kleren van een der arbeiders in brand Zijn collega slaagde er in, die vlammen te blussen en alarm te slaan. Zoals gezegd greep het vuur in de fabriek snel om zich heen. Het pand, waarin grote hoeveelheden verf en andere brandbare grondstoffen waren opgeslagen, brandde geheel uit. De brandweer rukte met groot materieel uit; de nieuwe nevelspuit van het korps, kreeg voor 't eerst gróót Werk te doen. Het was ook deze spuit, die het eerst op het terrein van de brand arriveerde. Vier nevelstralen en éon twaalftal andere maakten dat de brandweer hét vuür tegên twaalf uur ofider de knie had. Verdere explosies die men aanvankelijk WeSflë zijn gelukkig uitgebleven. In de fabriek bevonden zich tal van machines grote voorraden lasseXmê- nie, die Voor export bestemd waren en vele andere brandbare stoffen, zo als terpentijn, bitumen, emballage enz. zodat de schade groot is. Om trent het bedrag van deze schade kon men ons nog geen inlichtingen ver* schaffen. Het bedrijf was op beurs- pólifi verzekerd. LEIDERDORP Geslaagd. Voor het accountants- examen vah het Nederlands Insti tuut vóór accountants te Amsterdam slaagden de heren G. Hartman en S. Onrust, beiden te Leiderdorp. TER AAR Gemeenteraad. Vanavond om half acht komt de gemeenteraad ili openbare zitting bijeefi. De agenda bevat o.m. de Volgende punten: Sub- sidie-a&fivragen; Aanvragen van de besturen van de r.k. school ert school Voor chr. nat. onderwijs om mede werking vóór het aanschaffen van leermiddelen; Deelname schooltaïid- verzorging; Salariëring gemeenteper-» soneel; Jaarwedden wethouders; Aan bieding gemeentebegroting; Vrijwil lige ongevallenverzekering; Voorstel credlet verbetering van de straat verlichting; Voorstel credlet voor hët bouwrijpfnaken Van grónden gelegen in 't Uitbreidingsplan Aardam. Voor stel Crediet t.b.v. het mak en van een tegelplêin in *t uitbreidingsplan Lah- geraar. RIJNSATERWOUDE Huisvuil. De réinigingsdiehst zal hét huisvuil in deze gemeertté in de Kerstweek ophalen op dinsdag 23 de cember en in de NieuwjaarsWêek óp woensdag 31 december.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2