CATECHISMUS Aanmerkingen op contractteelt voor conserven-industrie Raad van Leiderdorp aanvaardde uitbreidingsplannen weeklyksee cponycke -nDAG 2U Dj^I^vaa^A., iaoö üh LE1USE fjOURAisi Vakgroep tuinders L.T.B. r\E ALGEMENE VERGADERING U van de Vakgroep Tuinders van de Katholieke Land- en Tuinbouw- bond heeft vrijdagmorgen in Haar lem een motie aangenomen, waarin zij haar afkeuring uitspreekt over het besluit van het Produktschap voor Groenten en Fruit, waarbij de moge lijkheid is geschapen om sperclebo- nen en spinazie te telen door niet als tuinbouwers erkende personen ten behoeve van de conservenindustrlc. De vergadering meende, dat door het besluit de ordening in de tuinbouw en met name het stelsel van de er kenningen, de teeltordening en het minimumprijzenstelsel ernstig in ge vaar wordt gebracht. De vergadering verzocht de KNB^B in de motie rechtstreeks en middtis het Landbouwschap al die stappen te doen die ertoe kunnen leiden, dat de maatregel ongedaan wordt gemaakt. Van de zijde van het bestuur werd echter medegedeeld, dat het besluit niet op korte termijn 'ongedaan kan worden gemaakt. Eerst voor 1960 zou men kunnen terugvallen op de oude maatregel In de motie sprak de ver gadering voorts haar arnstige be zorgdheid uit over de besluitvorming in het Produktschap voor Groente en Fruit en gaf als haar mening te ken nen, dat de teeltordening er een dient te zien die door het Landbouw schap wordt vastgesteld. De motie was een reactie op het prae-advies van het bestuur van de Vakgroep Tuinders ten aanzien van voorstellen de contractteelt-conser- ven-industrie betreffende. Enkele kringen drongen aan op afschaffing van de contractteelt of vermindering daarvan. Van andere zijden was het voorstel gekomen de teeltvergunning voor de conservenfabrieken «af te schaffen of te verminderen. Het bestuur was van oordeel, dat er geen reden is om wijziging in de bestaande regeling aan te brengen. Het handhaafde ook zijn mening die reeds eerder in een prae-advies was opgenomen, dat de industrie concur rent op de markt moet blijven, dat zij bereid is een gegarandeerde prijs te geven en dat de contractteelt dient te worden uitgegeven aan aangeslo tenen-A. Het bestuur ging daarom niet akkoord met de voorstellen be treffende vermindering of afschaffing van de contractteeit. Het deelde mee, dat in 't Produkschap voor groenten en fruit een besluit is genomen om aan de industrie gelegenheid te geven bonen en spinazie onbeperkt te con tracteren. Het bestuur ziet daarin een onderkenning van de PBO-gedachte Een protest was volgens het bestuur op zijn plaats. „Er dient een actie te worden gevoerd bij de regering om dit besluit niet goed te keuren". De vergadering onderschreef deze uitla ting door zijn motie. Enkele voorstellen betreffende de teeltvergunning werden in de verga dering nog een3 bijzonder benadrukt. Men pleitte voor een betere controle op de naleving van de vergunningen, omdat, zoals een der aanwezigen zich uitdrukte, „de bonafide tuinder an ders gedupeerd zou worden". Het be stuur zei echter, dat een intensieve controle een te kostbaar apparaat eist. Het zegde wel toe ter zake dili gent te blijven. Een voorstel, waarin men de noodzaak van handhaving van de teeltregeling betwijfelt, vond bij het bestuur weinig gehoor. Op een v iag of de regeling in ver band met dc Euromarkt moet worden gehandhaafd, antwoordde het be stuur, dat bepaalde regelingen zullen blijven bestaan. Ernstige bezwaren voerde men aan tegen het verplaatsen van de teelt van kool naar de nieuwe polders. Men was van oordeel dat de teeltvergun ningen daar moeten worden beperkt, omdat anders de tuinderijen elders in 't land braak zouden komen te liggen, daar de teelt op de bestaande gron den onrendabel zou worden. Het be stuur zegde toe deze aangelegenheid van alle zijden te bezien, en even tueel maatregelen te nemen. De Benelux. Ernstige opmerkingen werden ge maakt in voorstellen aangaande de handelsbetrekkingen met de partner- landen in de Benelux. De kring Ken- nemerland wilde zelfs overgaan tot het sluiten van de grens voor de in voer van Belgische tuinbouwproduc ten, indien de prijzen beneden de op- houdprijs van Nederland liggen. Het bestuur was van oordeel, dat erop moet worden aangedrongen, dat in de komende vier jaren een gelijk schakeling tot stand komt. Het slui ten van de grens noemde het een drastische maatregel, die slechts in het uiterste geval moet worden toe gepast. Vdbrlopig zal men trachten de verschillen te verkleinen door ver laging van de hoogste kostprijs. De vergadering oordeelde het wenselijk wanneer België zijn prijzen gelijk zou schakelen aan de Nederlandse. Bijzondere aandacht had de kwes tie rond de produktensteun van over heidswege. Men wilde op de land bouwbegroting een post voor het ver lenen van financiële steun aan de tuinders, wanneer de teelt onrenda bel is. Het verwijt werd geuit, dat in Nederland een zeker mate van econo mische welvaart is ontstaan, die ech ter niet in alle bevolkingsgroepen ge lijke tred houdt, zeker niet bij de koudegrondstuinbcuw. Het bestuur toonde zich een voorstander van een vaste regeling in dien zin, dat de re gering in beginsel steun verleent, in dien bepaalde calamiteiten in de tuinbouw dat noodzakelijk maken. Het bestuur blijft ook aandringen op een spoedige ruilverkaveling van het Geestmerambacht. Dat zal een gun stige ontwikkeling geven voor de kooltelers. Poot-aardappelen. De teelt van pootaardappelen blijft immer een onderwerp van discussie. Omdat er verscheidene slechte jaren waren, besloot men een verzekering te sluiten, maar later nam het Land bouwschap het risico op zich. Teneinde een fonds te vormen wer den heffingen ingesteld. Algemeen vindt men deze echter te hoog. De voorzitter Jac. Groen zei, dat heffin gen thans moeilijk lager kunnen wor den gesteld. Wellicht bestaat er in de nabije toekomst een mogelijkheid om een verlaging in te stellen. Het be stuur stelde zich achter een voorstel om de areaalheffing op pootaardap pelen te doen vervangen door een heffing op de afgeleverde hoeveel heid maar het betwijfelt of dat voor realisatie vatbaar is. Ook zegde het bestuur toe de eerste te zijn om te doen wat mogelijk is, wanneer blijkt dat de minimumprijzen voor tomaten te laag zijn. Het bestuur deed echter de suggestie om de heffingen tijdens een periode, waarin goede prijzen worden gemaakt te verhogen, zodat in een minder goede periode toch een aanvaardbare minimumprijs kan wor den verkregen. Geen steun van het bestuur kreeg een voorstel om door gedraaide produkten te vernietigen en die niet te verkopen als veevoe der. Bij de rondvraag kwam het ver zoek binnen te bewerkstelligen dat voor Kennemerland ontheffing wordt verkregen van het verbod aardappe len te telen. Geantwoord werd, dat te dien aanzien regelingen worden getroffen. Gisteravond vergaderde de raad Keesen en het Kinderkoor „Ex Ani- van Leiderdorp onder leiding van mo". Organist was de heer C. Gnms Siesoo, daer syn we weer, al isset nix gedaen en heyt er deese weeck nix in de crant gestaen als voêr voor myn cronyck Ef valt wel wat te melden, maer als de laetste tyd, soo stille wasset selden. Het kaebinett gingh heen, misschien isser al weer een nieuw voor in de plaets en kan als land's beheer weer aen't'regeeren slaen. Maer dat is landelyck, en moet ick blyven buy ten; 'k sal dus gedwonghen syn myn rymery te stuyten. Oock tot de aep-raecket of aerdsche saetelliet, soo verre reyckt alweer myne bevoeghdheyd niet. Veel caidinaelen syn weer met een hoed getooyd, geen Neederlander nu, maer jae, je weet het nooyt. Wat heed en niet en is kan morghen er al weesen. Roomsch Neederland die hoopt sulx toch maer gauw te leesen. Maer och, wat baesel ick, ick sitter maer te rymen en weet niet anders dan wat loose tael te lymen. Er stond soo weynigh in de crant uyt cleyne kringh en wasser ditmaal nix dan wat vergaederingh. Eén saeck en magh ick U uyt LEYDEN niet onthouden, daer gingh een vrouwe heen die veele jaeren langh vertrouwde leydsvrouw was van meenigh jonghe maeghd. Niet enckel uyt de stad maer oock uyt dorp en vleck sy meenigh leerlingh had. Het Galghewaeter mist van nu syn joffer Kramers. Men heyt haer getesteerd, sy het dan binnenskaemers. Maer meenigh maegdhdenhert en Leydsch of Rhynsche vrouw die hebben er gedacht aen joffer Kramers hou en trouw aen't schoone ideael van leerlingh en van les te geeven allemael. Er meenigh lieve meyd van vroegher en van nu denckt aen die goeye tijd van mooy rapport of flaeter die sy in Kramers' school daer aen het Galghewaeter soms maeckten. En se dencken nogh dickwerf aan de tyd achter die groote ruyten van joffer Kramers school. (En hiermee wil ick sluyten maer niet dan U gewenscht te hebben „Saeligh feest" met Kerstcrans en met caers; dan isset goed geweest.) WILLEM VAN HORSTENDAEL burgemeester K. van Diepeningen. Het grootste deel van de langdurige vergadering werd in beslag genomen door de bespreking van het voorstel tot vaststelling van een nieuw uit breidingsplan, gelegen in de Munni- kenpolder en de Zijllaan- en Meye- polder en tot vaststelling van het uitbreidingsplan in onderdelen „Ter Begonnen werd met gemeenschappe lijk zingen, waarna het kinderkoor een Kerstcantate uitvoerde .De Hei land is gekomen". Vervolgens ver telde ds Banga „De Aankondiging". Afgewisseld met Kerstliederen van eht kinderkoor en gemeenschappe lijke zang droeg kapelaan Keesen voor het kerstverhaal „De Geboorte" uiiDreicungspmii 111 uuumueicu wu. - -- Mey". Veel bezwaren rezen er. Deze I en ds Honnef sprak over „Wat heb waren van verschillende aard werden langdurig becproken en door de voorz. uit de weg geruimd tot ten slotte de raadsleden over hun be zwaren konden heenstappen en het voorstel z.h.st. werd aanvaard. Wij hopen nader op dit interessante debat terug te komen. Bij de ingekomen stukken waren een tweetal besluiten van Ged. St. tot verdaging van de beslissing tot verkoop van grond aan de heer Meer burg, de N.V. Bouwbedrijf Schiehill en de Z.-Hollandse Bouwonderne ming. Ged. St. wensen overzicht van de exploitatie. Nieuwe straten In het Doeskwartier groeien weer nieuwe straten waaraan de eerste woningen al verrijzen. Bijgevolg is het tijd, deze straten een naam te ge ven. Drie nieuwe straten zullen resp. de volgende namen ontvangen: van Fred. Hendriklaan naar de Doeslaan- Tuinstraat: tussen Tuinstraat en de Mauritssingel: Bloemhofstraat; tussen Tuinstraat en Hubrechtstraat; Akker- straat. Rioolrecht In verband met het in de vorige vergadering genomen besluit tot hef fing van een rioolrecht hebben b. en w. een verordening opgesteld tot in vordering van die rechten. Gemid deld bedraagt dit 15,— voor iedere eigenaar en f 9,voor de hoofdge bruiker. Hierbij worden voor be drijven verschillende correcties be tracht in verband met de verontrei- nigingsraad Hoewel dit voorstel een uitvoering beoogt van het vastgestel de besluit trachtte de heer Andrik zich opnieuw te verzetten tegen de uitvoering hiervan. Hij had bezwaar tegen deze heffing. Ook de heren Nievaart en Klein waren dezelfde mening toegedaan, Zowel de voorz. als weth. Broxter- man zetten uiteen, dat het besluit ge nomen was en het hier alleen dé wijze van uitvoering betrof die, om dat de oorspronkelijke opzet, om technische redenen iets gewijzigd moest worden, ter goedkeuring aan de raad werd voorgelegd. Niettemin verlangde de heer Andrik hoofd, st Met genoemde drie stemmen tegen werd het voorstel van b. en w. aan vaard. In verband met een intensiever ge bruik van het Dorpshuis zal de pach ter de verhoging ontvangen als ver goeding voor het meerdere werk en de gestegen onkosten. De pachtsom wordt met f 300.verhoogd en ge bracht op 1600,per jaar. De tennisbanen In een der vorige vergaderingen werd de toestand der tennisbanen ter sprake gebracht B. en w. zeg den toe een onderzoek in te stellen. Na gehouden bespreking met het bestuur van „De Munnik" en ge- vraagd advies kwamen b. en w. met het voorstel de banen te restaure ren, zodanig dat uitbreiding moge lijk was. Deze kwestie werd terdege besproken tot uiteindelijk de zaak duidelijk was en b. en w. hun voor stel behoudens goedkeuring, konden uitvoeren waarmede, aldus de heer Bont, zo spoedig vergunning verkre gen was, moest worden begonnen. De voorz. zegde dit toe. Tot leden van de begrotingscom missie werden gekozen: mevr. Seret en de heren De Graaf en Andrik. Aan het einde van deze laatste ver gadering wenste de voorz. de 'leden een prettig Kerstfeest in de huiselijke kring maar ook in het opzicht waar toe een goede kerstviering eigenlijk behoort Tevens hoopt hij, dat de raadsleden op het einde van het jaar met dankbaarheid op het afgelopen jaar kunnen terugzien. Als oudste raadslid beantwoordde de heer De je er aan ZOETERWOUDE- LEIDERDORP Interkerkelijke Kerstviering Het prachtige initiatief van goede wil en onderling vertrouwen, als een interkerkelijke Kerstviering is ook voor dit jaar in Zoeterwoude-Leider- dorp weer opgevat. A.s. dinsdag, 23 december om 8 uur 's avonds zal er op een historische plek, n.l. het gras veld naast de Hei*vormde kerk (te genover de Bruggestraat, hoek Eiken laan), waar nog de fundamenten lig gen van een middeleeuwse klokke- toren, een korte Kerstviering plaats vinden, die voornamelijk zal bestaan uit samenzang vón Kerstliederen, ter wijl er uit de H. Schrift zal worden voorgelezen door drs Honnef van de Ned. Hervormde kerk, door pastoor Kouwenhoven, door drs Dijk van de Geref. gemeente en het verhaal van de geboorte zelf door burgemeester K. van Diepeningen. De koren Excel sior, Hart en Stem. de Schola van de Meerburgkerk en de Leiderdorpse Harmoniekapel verlenen eveneens hun medewerking. Bij deze bijeen komst waarbij alle bewoners van Lei derdorp en de Hoge Rijndijk harte lijk welkom zijn, wordt een kerst- gave ingezameld, die wordt besteed voor een kerstgroet, een aardige at tentie, voor alle zieken en thuiszit tenden van deze wijken. Ook de of fergave in de Meerburkerk op zon dag 20 december zal voor dit doel besteed worden. Bij slecht weer vindt de Kerstvie ring plaats in het Dorpshuis aan de Hoofdstraat. ZOETERWOUDE Geboren: Trijntje Alida Albertje dr van L. J. van Veen en J. Den Her tog; Philippus Cornelis Maria zn van B. C. van Velzen en M. P. M. van Ben ten; Bernadette Maria Johanna dr van B. J. van Diemen en A. M. F. Versteegen; Maria Theresia Alida dr van G. P. van Bemmelen en Th. M. van Beusekom; Gerardus Cornelis Johannes zn van N. C. de Groot en C. M. Rotteveel; Maria Johanna Ca- tharina dr van C. J. Overdevest en J. H. van Welp; Eduard zn van J. V/. den Eisen en M. Miczinsky; Hen drik Gerardus Jozef zn van J. J. Vervoorn en Th. J. Zandbergen. Ondertrouwd: H. J. Zonderop 24 j en M. Th. A. de Boer 20 j.; P. J. J. van Baren 26 j. en M. J. de Vogel 25 jaar. Overleden: Wilhelmina Ph. van der Wal, 89 j., wed. van G. P. van Loe- nen. VOOR DENKENDE MENSEN In de vorige les zijn we al heel vlug lot een conclusie gekomen, maar daarmee is het verhaal natuurlijk niet uitgeput, Met welk gezag is de Kerk bekleed? De Katholieke Kerk is krachtens de haar beloofde bijstand van Gods Heilige Geest met goddelijk gezag bekleed bij het leren van de waarheid en de uitleg van de openbaring in de wisselende tijden. Deze gezagshouding zien we reeds op de eerste apostelbijeenkomst: „Het heeft de H. Geest en ons goedgedacht, het volgende te bepa len". Ontleent de Kerk haar gezag aan de Bijbel of H. Schrift? De Kerk ontleent haar gezag niet aan de Bijbel, maar aan haar instelling door Christus-zelf. Zij is het, die bepaalt welke boeken en brieven tot de H. Schrift d.w.z. tot door God geïnspireerde ge schriften behoren. Voor het Oud-Testament nam -zij over de ge wijde boeken, welke bij het Joodse volk als zodanig in gebruik wa ren. Voor het Nieuw-Testament bestaande uit 4 evangelieverha len, enige brieven van apostelen (in 't bijzonder Paulus), het ver slag van de jonge Kerk („Handelingen der Apostelen") en het Boek der Openbaring van de apostel Johannes baseerde de Kerk zich op hun apostolische herkomst. Heeft de Bijbel goddelijk gezag? De Bijbel heeft goddelijk gezag voor de Kerk, die haar uitlegt in het haar geschonken licht van de H. Geest. Aangezien in 't bijzon der het Nieuw-Testament uit gelegenheids-geschriften bestaat, die met een bepaalde tendenz zijn geschreven, is er in de verzameling van geschriften geen éénheid en komen er ogenschijnlijke tegen strijdigheden in voor. Een Nederlandse spreekwoord luidt: Iedere ketter heeft zijn letter. De Bijbel is wel „waar", maar niet „klaar" (helder). De apostel Petrus b.v. wees reeds op de duistere passages in de brieven van Paulus, „die velen tot hun onheil verdraaien". Zonder levend leergezag is de uitleg van de Bijbel aan allerlei men selijke vergissingen onderhevig. Welke is zo'n vergissing bij het lezen van dc Bijbel? Een van de in onze tijd nog voortlevende vergissingen is de op vatting, dat alleen het geloof zalig maakt. Dat staat er wel, en dat is ook zo, maar er staat ook en Christus zelf heeft daar veel na druk op gelegd dat men, levend in de genade van het geloof, door goede werken te doen in 't bijzonder van barmhartigheid en zelfverloochening, door God beloond wordt met de toekomstige heerlijkheid. Het is de opvatting van de Kerk, dat ieder mens met Gods genade moet medewerken, ook met de genade goede werken te kunnen doen. Hoe deze uitverkiezing en vrijheid in Gods wijs heid harmoniëren, is een ook voor de Kerk ondoorgrondelijke aangelegenheid. Maar zij staan beide in de Bijbel en daar houdt de Kerk zich aan. De slot-profetie van de gehele H. Schrift bevat deze regels: „Zie, Ik kom spoedig; mijn loon draag Ik bij Mij om ieder te vergelden naar werken". Houdt de Kerk zich vast aan de tekst van de Bijbel? De Kerk houdt zich vast aan de Bijbel als Gods Woord, als schrif telijke handleiding bij de mondelinge verkondiging. Christus zelf heeft geen boek geschreven en (voor zover bekend) er ook geen op dracht toe gegeven. Hij en de apostelen hebben gesproken, „het geloof is uit het aanhoren", en wat ervan opgetekend is, is „tot onze onderrichting"; nergens staat, dat de Bijbel een volledig verslag van geeft van Jezus' uitspraken. „Nog veel meer heb Ik u te zeggen, maar ge kunt het thans nog niet dragen. Maar wanneer Hij komt, de Geest der waarheid, dan zal Hij u tot de volle waarheid geleiden (Joh.) 16.13). De Kerk met apostolisch gezag bekleed was ei éérder dan de on volledige schriftelijke neerslag van de prediking. Zij put dus be halve uit de schriftelijke ook uit de mondelinge overlevering, in welke overlevering zij mede betrekt de geschriften van de z.g. kerkvaders en het levend geloof der Kerk, en dat alles voorgelicht door de „Geest der waarheid" Is de leer van de Kerk dan aan verandering onderhevig? In een opgroeiende boom is het stekje reeds volledig aanwezig, maar uit dat stekje ontwikkelen zich takken, bloesems en vruchten. Zo is het ook met de Kerk. Onder leiding van de H. Geest ontwik kelt zij wat in de kiem aanwezig was, maar nog niet duidelijk werd ingezien. Een voorbeeld daarvan is het thans algemeen christelijk erfgoed van de H. Drieëenheid, waarover zeer veel gedisputeerd is vóór het door de Kerk aldus en niet anders werd bepaald. Een an der voorbeeld is de omschrijving van Maria's bevoorrechting, hoe wel ook deze in wezen in de Bijbel ligt verankerd. Moet men alle verhalen b.v. over Adam en Eva en Jonas in de walvis voor „echt waar gebeurd" slikken? Wij zouden hierbij een onderscheid willen maken tussen Oud- en Nieuw-Testament. Het Oud-Testament bevat de heilsgeschiedenis van het Joodse volk. Daar komen vele populaire verhalen in voor, die de geloofwaardigheid geweld aan doen, maar opgenomen zijn als „stichtelijke lectuur", welke echter zoals b.v. de zondeval een kern van goddelijke openbaring kunnen bevatten. Of dat zo is maakt de Kerk uit, met toepassing van de wetenschap. In zijn to taliteit is het Oud-Testament Gods Woord voor het Joodse volk en als zodanig populaire verhalen inbegrepen eerbiedwaardig en stichtend, ook voor ons. Een Latijns gezegde luidt: wat in het Oud- Testament verborgen ligt, wordt in het Nieuw-Testament openbaar. Het Nieuw-Testament heeft een ander karakter en bevat de open baring van het Heil zelve. De Kerk neemt deze aan, zoals ze daar ligt. Populaire verhalen komen er trouwens niet in voor. Het is een vrij droog verslag. Is het katholieken verboden de Bijbel te lezen? Integendeel! Het verdient alle aanmoediging met name het Nieuw- Testament te lezen. Maar ook het Oud-Testament bevat vele boeken o.a. de Psalmen welke een mens een hart onder de riem ste ken. Bij het voortschrijden van het Protestantisme in de 16e eeuw is de Bijbel voor leken verboden lectuur geweest, omdat het toen mode was eruit te halen wat van ieders gading was. Maar dat is lang voorbij. Wel moet de uitgave kerkel.jk goedgekeu.d zijn. als waarborg dat de vertaling juist is. Vertalen en vertalen is twee! Prettig voorstel. „Ik zou best een poosje ergem willen zijn, waar je de hele dag geen mens ziet en hoort." „Wil je compagnon in mijn zaak worden?" De macht der gewoonte. De oude zeekapitein lag doodziek. De dokter liet de verpleger de temperatuur op nemen en deze rapporteerde: „Negen en dertig graden...." De kapitein lichtte zwakjes het hoofd op en fluisterde de dokter toe: „Noorder- of Zuiderbreedte, dokter?" Logisch! „Pa, ik heb wel eens Graaf de voorzitter en wenste hem I gehoord, dat vrouwen langer leven namens de raad wederkerig een ge-dan mannen. Is dat zo?" lukkig Kerstfeest. J „Nu, niet allen, maar de v/eduwen I in elk geval wel". Kunstavond Ouderzorg De Ridder. Het is ongetwijfeld een goede ge dachte van de personeelsvereniging Ouderzorg-De Ridder om, ter gele genheid van het Kerstfeest, dit ge beuren in bijzondere kring te vie ren. Deze personeelsvereniging weet altijd een bijzonder cachet aan haar avonden te geven, welke dan ook al Verzuchting. „Mijnheer", sprak de bedeesde aanbidder, „ik.heb uw dochter nu al zes.... jaar aan beden enen „Ja en wat?" vroeg de vader." „En nunu wilde ik uhaar hand vragen", stotterde de ander. „O, gelukkig," sprak de vader. „Ik avuiiucii ic ccvcu, vvcinc uau uur cii- tijd druk bezocht zijn. Voor deze dacht al, dat ]e me voor pensioen avond had men de medewerking ver-1 wou aanspreken, kregen van ds J. Banga, die de avond Controle. Machinist: „Wat is er? leidde, ds J. P. Honnef, kapelaan F. 1 Waarom sein je te stoppen?" Baanwachter (pas benoemd): „Weet je wel, dat je twee minuten te laat bent? Waar bleef je zo lang?" Onaardig. „U zult even moeten wachten", zei de kastelein. „De lei ding is verstopt en de bediende is aan het uitzoeken hoe het komt." „Kunnen het geen waterplantjes zijn?" vroeg de klant hatelijk. Verschil. Rechter: „U zegt, ge tuige, dat u verdachte al twintig jaar kent. Acht u hem in staat tot het plegen van een diefstal?" Getuige: „Dat ligt er aan, Edel achtbare. Hoeveel is er gestolen?" Conclusie. „Willy, het is eigen aardig, je opstel is deze keer uitste kend, maar hoe komt het eigenlijk, dat het opstel van Frits woord voor woord hetzelfde is? Wat moet ik daaruit opmaken?" „Dat het opstel van Frits ook uit stekend is, mijnheer." De berekening. Rechter: „Dat is de vijfde man, die u dit jaar overre den hebt". Beklaagde: „Pardon, de vierc e. Er was er een bij, die ik tweemaal over reden heb". De boeman. Een lompenkoop- I man was naar de zesde étage van een flatgebouw geklommen om te vragen of er misschien nog wat op te ruimen was. Evenals op de andere verdie pingen klonk het ook hier: „Nee man!". Teleurgesteld over de vergeefse klimpartij, ging de man weer omlaag en keek verwonderd omhoog, toen er vanuit een raam op de zesde ver dieping geroepen werd om naar bo ven te komen. „Ah", dacht de man, „misschien heeft mevrouw zich her innerd, dat er nog een oud costuum van haar man hangt!" Hij ging weer alle trappen op, om boven te horen: „Kijk Jantje, als je nu niet lekker je bordje leeg eet, vraag ik aan me neer of hij je in die grote zak stopt!" Beleefde bediende. De jongeda me komt in de winkel een zomer- stofje uitzoeken en dra ligt de hele toonbank vol met coupons stof en geen van alle schijnt aan de jonge dame te be/allen. Tenslotte wordt ze er zelf verlegen onder en zegt tot de bediende: „Ik maak toch ook wel een beetje misbruik van uw geduld door zo be sluiteloos te zijn, nietwaar, meneer?" „Weineen", zegt de bediende vrien delijk. „Ik maak ervan gebruik door tegelijk inventaris op te maken!" Het duurde evenGast (in een hotel): „Hé kellner, vraag eens aan de gerant of je collega, aan wie ik een cotelette heb besteld, nog hier in dienst is".

Leidse Courant | 1958 | | pagina 8