Katwijk wil stomme toren van Oude Kerk (méér) laten spreken Lustrum van de SUS-loterij De ziel van een zonnig volk Massale slippartij bij Ede eist een dode Enorme ravage Frankrijk exporteert romantiek DAM „Rooie Henk" heelt bekentenis afgelegd ZATERDAG 20 DECEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Comité „Carillon Katwijk" opgericht WAT VREEMDELINGEN, die ons land bezoeken het meest opvalt naast tulpen, klompen en molens, zijn de klokkespelen, die de torens hun eigen, levende karakter geven. „In Holland zingt de tijd", heet het over onze grenzen. Toch bezitten maar weinige echte, ouchHollandse torens een carillon van Nederlandse herkomst want sedert het verschei den van de gebroeders Hemony, aan het eind van de zestiende eeuw wer den bijna geen Nederlandse klokke spelen meer vervaardigd. Eerst na de afgelopen wereldoorlog is dit oude handwerk thans in de vorm van een grote industrie her leefd en veel torens hebben sinds kort een eigen stem, waarmee ze hun eigen karakter luister bijzetten. De Martinitoren is het symbool voor de stad Groningen, zoals de Dom dat is voor Utrecht. Leeuwarden heeft zijn Stompe Toren en Katwijk een stomme toren. Een actieco mité „Carillon Katwijk" heeft nu het plan opgevat, gelden te gaan inzame len om deze eigen toren een eigen stem te geven. Men wil hierdoor niet zomaar mee doen aan een „modegril": de reden is gelegen in het bezit van de toren' IN DEZE TOREN van de Oude Kerk aan de Boulevard te Katwijk aan Zee. Die kerk dateert uit de veertiende eeuw en heeft sindsdien een centrale plaats ingeno- nomen in de steeds groeiende Kat- wijkse samenleving. De toren, een monument. Voor een zo sterk aan de „thuisha ven" gebonden bevolking als de Kat- wijkse vissers zal een sprekende to ren een nog sterker element van bin ding vormen; voor de burgerij zal het het vertrouwd symbool zijn van een veilig thuis en voor de vele jaar lijkse badgasten bovendien een ex tra attractie voor hun vacantiever- blijf. De Katwijkers zullen minstens zo trots zijn op het carillon als op hun toren-zèlf. De toren is bij een onderzoek door de fa. Eysbouts, klokkengieters te Asten (N.Br.), bij uitstek geschikt ZüLKE KLOKKEN gebleken voor een carillon. Het kerk je staat rustig, bijna aan het eind van de boulevard en is ronddom omgeven door een ruimte, waarin vele toe hoorders zich kunnen bewegen, zon der elkaar te storen. Slechts door de boulevard van de toren gescheiden, zal de zee een klankbord bij uitne mendheid vormen, dat aan het geluid van de klokken een zeer speciaal ef fect zal geven. De toren biedt boven dien de mogelijkheid om alle klok ken binnen op te hangen, achter de galmborden. Daardoor wordt een veel betere samenklank bereikt en zijn de onderhoudskosten aanmerke lijk lager dan van buiten-hangende klokken. Deze overwegingen hebben het ac tiecomité ertoe doen besluiten, de be langstelling te wekken van de gehe le Katwijkse burgerij, om zodoende de benodigde gelden bijeen te krij gen. ling van de .ic(l Wxxr - ijij Het actiecomité is een afspiegeling van de verscheidenheid van de bur gerij. De voorz. van V.V.V.-Katwijk. de heer Van der Plas, is tevens voor zitter van „Carillon Katwijk", nota ris A. C. W. Verhees, secretaris; pen ningmeester is de heer J. van Rijn, dir. van de Coöp. Raiffeisenbank; be stuursleden zijn voorts de heren F. den Duik, P. C. Piester (Gemeente werken), K. Hoek, A. Haasnoot Nzn, T. H. Meyering (rederij Kennemer- land) en J. van Rijn, (Oranjevereni ging). Het verlanglijstje. Het is de wens een carillon te plaatsen van 2'/s octaaf, het kleinst mogelijke concertinstrument. Samen zouden dat 25 klokken zijn: de groot ste met een gewicht van 166 kg., de kleinste wegende 9,5 kg. De klokken, inclusief de electro-technische uitrus ting, kosten ca 30.000,daarbij komt nog een handspeelwerk klavier, tractuur etc. ten bedage van ca 5000. Men stelt zich namelijk voor, een automatische speelinrichting aan te schaffen, waarnaast men ook een handspeelwerk laat aanbrengen, zo dat gasten-beiaardiers van tijd tot tijd het instrument zullen kunnen bespelen. Op 29 december a.s. wordt de in zameling van gelden officieel ge opend. Dan gaan de intekenlijsten langs bij de bewoners van het oude dorpje aan de zee. De klokken va riëren in prijs van 250,tot 2000 en de mogelijkheid bestaat voor par ticulieren en bedrijven om er een te „adopteren". In dat geval wordt de naam van de gulle gever, in brons op de klok opgegoten, vereeuwigd. Ten behoeve van de belangstellen den en dat zijn tenminste alle in woners van Katwijk vermelden wij nog de giro-rekening van het Actiecomité „Carillon Katwijk": het is de giro van de Raiffeisenbank, nr. 230287, te Katwijk. De tentoonstelling „De Japanse kimono, ziel van een volk" die tot 1 februari 1959 in het gemeente-museum te Den Haag te bezichtigen is, is gisteravond door de Japanse ambassadeur in Nederland geopend. V.l.n.r. de Japanse ambassadeur Z. Exc. Akira Ohye met echtgenote en de wethouder van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen de heer J. v. Zwijdrecht, die naar de klederdracht kijken van de Japanse „prinses" Takamatsu. neemt vaker... Zwaardemaker bosbessensap puur gezondheidl Bij pudding, yoghurt en als heerlijk verfrissende drank 0.75 en 1.05 Zwaardemaker (Advertentie) De 24-jarige ongehuwde H. de Raden uit Drunen, die donderdag morgen betrokken was bij een aan rijding in de Grotestraat in Drunen, is gistermorgen in het ziekenhuis St. Nicoiaas te Waalwijk aan de op gelopen verwondingen overleden. Het slachtoffer, bestuurder van een bestelauto, moest donderdagmorgen in de Grotestraat te Drunen een handkar passeren, maar daar ter plaatse het zicht zeer slecht was, heeft het slachtoffer een tegenligger, een zware vrachtwagen, niet opge merkt. Een wel zeer gecompliceerd on geval heeft gisteren op Rijksweg 12 onder Ede het leven geëist van een 21-jarige heer uit Velp. Een reeks van botsingen veroorzaakte een enorme ravage, die het verkeer In de richting Arnhem zeer heeft ver traagd. Op het „Hazenpad", ter hoogte van de Langeweideweg te Ede, reed een zware truck waarvan de oplegger geladen was met een wals. Bij een inhaalmanoeuvre raakte deze wagen in de middenberm en gedeeltelijk op de andere rijbaan. Een tegenlig- gende vrachtwagen, geladen met tienduizend bloempotten, moest uit wijken, slipte en sloeg over de kop in de berm. Met een kleine tussen ruimte volgden een vrachtauto met conserven en een bestelwagen, be stuurd door de jongeman uit Velp. De laatste was van plan de voor hem rijdende combinatie in te halen; dat was echter juist op de plaats waar enige seconden eerder het ongeluk had plaats gehad. De bestelwagen reed op de trekker, die in de mid denberm stond, schampte af en vloog tegen de vrachtwagen voor hem. De bestelwagen werd geheel vernield. De bestuurder vond de dood. Vandaag is de verkoop begonnen In de vijfde SUS-loterij, die een looptijd heeft tot 27 januari a.s. De opbrengst komt voor 85 procent ten goede aan het Katholiek Hoger Onderwijs en voor 15 procent aan het landelijk secretariaat van de Ka tholieke Actie. De loten zijn in vijf series verkrijg baar; ieder lot heeft vijf coupons en trekt dus ook vijf maal mee. Bekendmaking van prijzen heeft plaats door middel van de radio: 27 Januari 1959 uitzending Rivièra- hal, Rotterdam. 1 Februari 1959 uitzending KRO- studio, Hilversum. 3 Februari uitzending Harmonie, Groningen. 7 Februari uitzending Casino, Den Bosch. 8 Februari uitzending Kath. Leven, Eindhoven. Nu Kerstmis nadert is de vraag naar „mistletoe", oftewel maretakken in Engeland zo groot, dat de binnen landse produktie daaraan niet kan voldoen. Zoals ieder jaar wordt ook nu weer uit de bossen van de Franse landstreek Bretagne een grote voorraad „mistletoe" gehaald en verscheept naar Engeland om de nodige kusjes met Kerstmis daar te garanderen. Foto: het ver schepen van een lading maretakken in de haven van het Franse stadje Saint Malo. De prijzen zijn: 225.000 belasting vrij) 5 woonhuizen, ieder van 25.000 (of goederen naar keuze) studie beurzen (of goederen naar keuze), TV-ontvangers, naaimachines, wollen dekens, kolen, scooters enz. Totaal 5005 prijzen. SUS-KRANT. Voorts wordt ook weer met een op lage van 3 miljoen exemplaren een SUS-knant uitgegeven, waarin 150 „prijskranten" zijn opgenomen; die kans geven op één van de geldprij zen tot een totale waarde van ruim 26.000. Het geheim van deze krant wordt bekend gemaakt op nieuwjaarsnacht van 0.302.00 in de KRO-uitzending. Inbreker op heierdaad betrapt Eén kogel doet wonderen Het vermoeden van de politie te Delden, dat er gisteravond wel eens ongewenst bezoek zou kunnen komen op de melkfabriek Dv Vooruitgang, is niet ongegrond gebleken. Leden van de rijkspolitie, die op de loer lagen hebben een aspirant-inbreker gegre pen, nadat ze hem op de vlucht ge slagen in de benen geschoten had den. Er was veel geld in de fabriek aan wezig, in verband met extra- uitbe taling voor de melk, die vandaag zou plaatsvinden. De politie, die op alles was voorbereid, hoorde omstreeks tien uur iemand aankomen. Ze lieten de dief rustig zijn gang gaan: hij verbrak een slot, kwam binnen en begaf zicih door de verschillende vertrekken naar de safe, Juist toen hij dacht, de safe te kun nen lichten, sommerden de agenten hem, zich over te geven. Zonder be denken zette de man het op een lopen. Na de gebruikelijke waarsohuwi gen schoot een der agenten de vluchte ling in de benen. Bij zijn arrestatie werd een complete inbrekersuitrus- ting op de man gevonden. De inbreker is per ambulance-auto naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij onder bewaking is opgenomen. Het is de 50-jarige S. S. T. die zijn ver blijf buiten Nederland heeft. Zijn vrouw en kinderen wonen in Delden. Vermoedelyk was dc arrestant tot kort voor zijn arrestatie vergezeld van een tweede persoon, die onraad be speurend, op de vludht is geslagen. Tweede voettocht Pax Christi Van 2 tot en met 5 april, in de Paasweek van 1959, wordt voor de tweede maal de Pax Christi-voet- tocht naar 's-Hertogenbosch voor de eindexamencandiaten van middel bare scholen en kweekscholen ge houden. Na het succes van de eer ste tocht is het aantal inschrijvin gen voor deze voettocht (thans 500) reeds aanzienlijk groter dan vorig jaar. Opvallend is volgens de organisa toren ook het grote enthousiasme, dat voor de tweede tocht bestaat by de deelnemers van vorig jaar, die nu geen abituriënten meer zijn. De aanvraag om nog eens mee te doen is van die zijde zo groot geweest, dat men besloten heeft om althans voor dit jaar, voor hen een afzon derlijke route aan te wijzen. Hier voor hebben zich reeds meer dan 300 oud-deelnemers gemeld. In de vol gende jaren zal deze herhaalde deel neming technisch niet meer mogelijk zijn. De oud-deelnemers zullen dan een uitnodiging ontvangen voor de nationale en internationale Pax Christi-routes. PREMIE ZIEKENFONDS VERZEKERING VOOR BEJAARDEN Bij Kon. besluit is voor 1959 de premie van ziekenfondsverzekering voor bejaarden bepaald op 82 cent per week voor inkomens tot 2.530.- en 164 cent per week voor inkomens van 2.520.- tot 3.530.-. LEIDERDORP Tennisclub „De Munnik". Het bestuur van „De Munnik" heeft in verband met de ouderdom van de be staande drie banen aan b. en w. van Leiderdorp een plan voorgelegd tot algehele vernieuwing, waarbij te vens rekening is gehouden met de mogelijkheid van uitbreiding in de toekomst tot zes banen. Dit plan is bij het vollege van b. en w. goed ontvangen en heeft ge leid tot een voorstel aan de gemeen teraad, dat gisteravond met algeme ne stemmen is aangenamen. Het bestuur verheugt zich dat de eerste stap tot algehele vernieuwing van het park is gedaan. De tennis club zal dus met ingang van het nieuwe seizoen beschikken over drie volledig naar de eisen van deze tijd ingerichte banen. Door de schok van de botsing be gon ook de vrachtauto te slippen, en sloeg dientengevolge met aan hanger en al in de berm over de kop. Het mag een wonder heten, dat er niet méér persoonlijke ongevallen voorkwamen. De materiële schade was zeer zwaar. De hele weg was ge barricadeerd met gebroken bloem potten en blikjes conserven. Verkoudheid Keel of borst. snuift en wrpft U weg met (Advertentie) Reeds rooftochten in Duitsland? „Rooie Henk" heeft gisteren toege geven de drie schoten op de 20-jarige slagerszoon Gerrit C. Pfommer uit Harderwijk te hebben gelost. Voor alle zekerheid is na zijn be kentenis toch nog de zg. sorteerproef gehouden. Daarbij worden me talen buisjes gebruikt. Zowel de ver dachte als enige medewerkers van de politie men had natuurlijk personen uitgezocht, die niet in de opgespoorde wagen waren geweest kregen elk gedurende een kwar tier een dergelijk buisje bij zich. Daarna werden de buisjes op de binnenplaats van het bureau Lin- naeusstraat gelegd en kreeg een speurhond de reuk van een voorwerp uit de auto. Daarvoor werd de rub- berkope van een van de pedalen ge bruikt. Tot driemaal toe wees daar na de speurhond het buisje aan, dat „Rooie Henk" bij zich had gehad. In de loop van de dag is ook het pak met vuile kleren, dat de ver dachten na hun daad in het water hadden geworpen, opgehaald. In de kleding werden twee zwarte mas kers aangetroffen. Volgens de politie hebben de verdachten, toen zij woensdagmorgen naar Duitsland wil den, kennelijk de bedoeling gehad daar deze maskers en de revolver te gebruiken. Omdat de mogelijkheid niet uitgesloten is, dat zij op een van hun vorige tochten naar West- Duitsland al op rooftocht zijn uit geweest, zal commissaris L. A. A. Cohen contact met zijn collega in West-Duitsland opnemen. De toestand van het slachtoffer was in de namiddag iets gunstiger dan gistermorgen. De hoop op zijn herstel is nog niet opgegeven. Wat lezers schrijven Nieuwkoop, 19 december. KAMPERFOELIE! In de maandag j.l. gehouden raads vergadering te Nieuwkoop was een van de onderwerpen de naamgeving van nieuwe straten in het uitbrei dingsplan. De heer Markman meende, dat de helft van'de Nieuwkoopse bevolking de voorgestelde naam Kamperfoelie- straat niet zou kunnen lezen. Ik raad de heer Markman aan eens op onze lagere scholen te gaan luiste ren hoe men daar al sinds vele jaren leesles geeft. In het gewraakte woord staat geen enkele „buitenland se" letter, zodat ik de mening ben toegedaan, dat de heer Markman wat al te voorbarig met zijn conclusie is geweest. Ik heb het woord als volgt gespeld Kam-per-foe-lie-straat. Een „domme" Nieuwkooper.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7