Scherp DE LEIDSE BIOSCOPEN Kerstfeest wordt ingeluid door 92 klokken POTLOOD EN GEEST Mooi populair Concert door Res. Orkest Dr C. A. Crommelin 80 jaar ZATERDAG 20 DECEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Nagekomen antwoorden op vragen over gasvergiftiging In Goriestraat te Leiden Naar aanleiding van het tragische ongeval aan de 3e Gortestraat te Leiden op 17 juni, dat aan een be jaard echtpaar het leven kostte, heeft het raadslid de heer Drijber (VVD) vragen gesteld aan het colle ge aan B. en W. Hij vroeg onder meer of het waar was, dat de ste delijke fabrieken van gas en elec- triciteit op verzoek van de bewoners in verband met een sterke gaslucht een of meermalen een onderzoek hebben ingesteld en welke maatre gelen er getroffen worden om derge lijke voorvallen in de toekomst te voorkomen. Het antwoord van B. en W. van Leiden houdt onder meer het vol gende in: Op 12 juli 1956 is op verzoek van de bewoners een onderzoek inge steld en is geconstateerd, dat zich een lek bevond in de kop van de gasmeter, welke toen is vervangen. Op 6 juni 1958 hebben de bewoners eveneens geklaagd over gaslucht. Bij het toen door een fitter van de Ste delijke Fabrieken van Gas en Elec- triciteit ingesteld onderzoek is ge bleken, dat een koppeling van een metalen aansluiting van een kom foor onvoldoende was aangedraaid en lekte. Nadat dit euvel was ver holpen is door de bewoners niet meer bij de Stedelijke Fabrieken van Gas en Elektriciteit geklaagd over gaslucht. Bij onderzoek is gebleken, dat de dienstleiding, die zich onder de ka mervloer bevond, voor een groot deel van zijn omtrek gaaf was. Al leen aan de bovenkant vertoonde hij plaatselijk een sterke aantasting; al daar werd een klein gaatje geconsta teerd. Bij de grondige verwijdering van de aanwezige roest werd dit gaatje groter en ontstonden twee nieuwe gaatjes. Hier moet gesproken worden van een zelden voorkomend geval van corrosie, waarvoor de deskundigen niet met voldoende zekerheid een oorzaak kunnen aanwijzen. Er is dan ook geen reden voor de veronder stelling, dat deze corrosie, die zulke noodlottige gevolgen heeft gehad, aan iemands schuld of nalatigheid te wijten zou zijn. Evenmin is gebleken van enig verband tussen de gaslucht op 6 juni 1958 en het ongeval op 17 juni 1958. Door de Officier van Justitie op wiens verzoek B. en W. de be antwoording der vragen hebben aangehouden is destijds, in ver band met de eventuele schuldvraag, een onderzoek gelast, welk onder zoek naar door genoemde Officier is medegedeeld, geen grondslag heeft opgeleverd voor verdere tussenkomst van de justitie. Aangezien de vóór het jaar 1930 gebruikelijke ongeasfalteerde bui zen voor huisaansluitingen, welke ook in het perceel Gortestraat 67 ge bruikt zijn, eerder door corrosie kunnen worden aangetast dan bui zen die met asfalt bekleed zijn, is na de oorlog, zodra de materiaalpo sitie dit mogelijk maakte, begonnen met het vervangen van de ongeas falteerde aansluitleidingen. Ernstige aantasting door corrosie werd daar bij slechts weinig geconstateerd. De vervanging van de oude aansluitin gen zal eind volgend jaar vrijwel voltooid zijn. Leiden, Maarmansteeg 8, Tel. 20685 (Advertentie) In overeenstemming met het ad vies van de Monumentencommissie bevelen b. en w. de Raad aan tot lid der commissie te benoemen prof. dr. W. den Boer. Leidse Universiteit Geslaagd voor het Doet. ex. Godge leerdheid de heer J. C. M. v. d. Sluys te Leiden; voor het Doet. ex. Klas sieke taal- en letterkunde mej. M. L. Meijjes te Den Haag en de heer P. A. Meijer te R'dam (cum laude); voor het Cand. ex. Klassieke taal- en let terkunde mej. J. E. van Blarkom te Delft. In Leiden en Oegstgeesi WOENSDAGAVOND komt geheel Leiden weer tezamen om het Kerstfeest in te zetten. Evenals vori ge jaren wij schreven hier reeds over zullen alle klokken van Lei den en Oegstgeest hiin oproep tot de bijeenkomst op het Leidse Stadhuis plein doen klinken: de klokken van kerken en kapellen, de bourdon van het stadhuis van Leiden en de klok van het raadhuis van Oegstgeest, de klokken en klokjes van de Academie, van scholen, van het legermuseum, die van Zuiderhorst en van de Jel- gersma-kliniek en van Rhijnhof. En kele klokken, die tevoren nog niet mee konden doen, zullen dit jaar ook van de partij zijn. De oudste stem in het bronzen or kest, dat van zeven uur tot tien over zeven klinkt, is die van het in 1520 gegoten klokje van de Dr van Voort- huysenschool in de Marnixstraat te Leiden. Het zal de andere klokken oproepen en begint om één min. voor zeven, waarvoor gezorgd wordt door leerlingen van de school. De beiaar dier speelt kerstliederen tot acht uur, voornamelijk ter begeleiding van de gemeenschappelijke Kerstzang op het Stadhuisplein. Er luiden 35 klokken in Leiden op 25 punten en in Oegst geest 11 op 9 punten. Met inbegrip van het carillon doen 92 klokken en klokjes hun stemmen horen. Er worden weer drie groepen lie deren gezongen: liederen van aan kondiging (te beginnen met het ,,Adeste fideles" komt allen teza men), liederen van de vreugde om de geboorte en, ten derde nabeschou- wende liederen, die van bereidheid („Nu zijt wellekomen"). Zo zal men weer samen zijn, ker- kelijken van alle kerken en niet ker- kelijken, christenen en ook wel niet- christenen. Men zal teruggaan naar eigen huis of naar nachtdiensten in de eigen kerk. Het comité, dat zich wederom voor deze manifestatie heeft gespannen, hoopt van harte, dat dit volkomen interchristelijk gerichte „komt allen tezamen", dat ook be wust een oproep tot dit ene moment is voor wie de kerken niet bezoeken, voor zeer velen van blijvende waar de zal zijn. Ook een teken van aller gemeenschappelijke mede-menselijk heid. Oplossing No. 538. Horizontaal: 1. degen, 5. Belg. 6. Lena, 8. Oss, 10. ram, 13. esp, 15. Charlotte, 16. hal, 17. sar, 18. ant, 20. naar, 22. rein. 24. smaad. Verticaal: 1. dl, 2. ego, 3. els, 4. Ne, 5. Barchon, 7. Asperen, 9. salon, 11. aha, 12. mal, 13. ets, 14. sta, 18. arm, 19. tTa, 21. as, 23. ed. flET TWEEDE populair concert *moet de leden van K. en O. wel grotelij k geïnteresseerd hebben. De ouverture „De verkochte Bruid" van Smetana was het gelukkig begin. De opening ervan geschiedt met een ge syncopeerd thema, in weergaloos tempo als 'n fuga overgenomen. Het 2e thema is ietwat melancholisch en gevoelig, maar de vreugd vloeit weer aan. Tintelend, humoristisch en gedurfd gaat 't weer in hetzelfde sprankelende rhitme, virtuoos en tot in perfectie uitgevoerd. Van Otter- loo was onmiddellijk goed op dreef en zijn orkest eveneens. Het bijzonder aantrekkelijk pro gamma werd voortgezet met het „3e Concert voor piano en orkest in d kl. t." van Rachmaninof (Ruslands laatste romantiicus); voor de recolu- tie ontstaan en nu gespeeld door Da niël Wayenberg, een voortreffelijk klavierkunstenaar, die glorieus alle technische problemen (en er zijn er talloze) weet te achterhalen en op te lossen. Dank zij zijn prachtige aanslag brengt hij een coloriet aan, en één en al verscheidenheid in klank mannelijk fors en muzikaal is zijn opvatting van de muziek, die wij aldus uitgevoerd nog kunnen ap preciëren. rVE BEGELEIDING door Van Ot- teloo en het orkest liet niets te wensen over en was tot in de perfec tie verzorgd en fraai. Uitbundig heeft men zowel de solist als de di- GEVEILDE PERCELEN. Ten overstaan van: Notaris J. C. Van Eek te Leiden is heden geveild: Woon- en winkelhuis Lange Mare 38 in bod: 15.800, koper: L. Zitman te Leiden, q.q. voor: f 16.600. Notaris N. W. Holtkamp te Leiden: Winkel- en woonhuis met bakkerij en 2 afz. bovenwoningen Jan Lie- vensstraat 5, 5a en 7 in bod 18.000, koper: Th. M. Romijn te 's-Graven- hage voor f 18.000. Notaris W. F. Karstens te Leiden: Woonhuis met afz. bovenwoning Kai- serstraat 39/41 in bod 9.400.ko per: E. van Starkenburg te Leiden, q.q. voor 9.725. Notaris M. P. Kaptein te Leiden: Woonhuis Leliestraat 42 in bod: ƒ2.700.koper: J. van Vliet te Lei den voor: 3.250. digent en orkest toegejuicht. Fees- telyk-charmant klonken de ouvertu re „Der Zigeunerbaron" en de „Kai- selwalzer" van Johann Strauss, me lodisch, met meeslepende rhytmiek en mooie instrumentatie. Met bij zondere elegantie werd deze muziek uitgevoerd. Het is zogenaamd lichte muziek, maar zó geperfectioneerd schudt men haar toch geenszins uit de mouw. Tot besluit „Drie Slavische dan sen" van Antonio Dvorak. Er was sfeer, intiem musiceren en folklore van Boheme's oprechte muziek vol klank en rhytme. Een interpretatie, die op peil stond. Om dit voortreffe lijk musiceren werden de dirigent en het instrumentaal ensemble ruim schoots toegejuicht. J. KORTMANN. Burgerlijke Stand Geb.: Johannes M. M., z. v. T. C. M. J. Uittenhout en A. W. B. Varkevis- ser; Richard H. J., z. v. J. v Trooyen en W. Flanderhijn; Nicoline C. J., d. v. J. P. J. Ramb cn C. J. v. Steenber gen; Caroline, d. v. j. Kruijne en C. C. Eckhardt; Priscilla, d. v. J. A. Wuijster en L. G. Baart; Maria M. M. C., d. v. E. Q. J. v. d. Togt en J. J. H. Peeters; Dirk, z. v. P. Kruit en C. Noorlander; Ingrid M., a. v. J. N. Spruit en J. P. v. Berkel; Geertruida, d. v. F. Goossen en G. Koopman; Saskia, d. v. G. Smidt en M. Zee mans; Alexandra, d. v. R. Visscher en A E. den Daas; Antoon, z. v. D. Be- kooij en G. Gebert; Pieter Jan, z. v. P. Pronk en A. Barm« ntlo. Ondertr.: B. W. P jortenaar en E. T. v. Zwieten; V. H. Meertins en C P. Rügebregt; T. Staring en E. Koo ien; A. Vreeman en L. Dik; B. J. Brouwer en W. JesinK; H. Hensen en B. Zuurmond; W. Hogendoorn en E. H. v. Dam; A. T. Kern pers en T. M. Prins; H. Lever en G. Vrielink; J. Etman en J. A. Faas; H. P. Noote- boom en I. H. Riel; W. A. Rensen en J. S. J. Riel. Getr.: H. D. Hamming en B. C. de Jong. Overl.: J. R. Jfierman, 51 jx\ man; W. Dijkgraaf, 67 jr., echtgenote van C. Nieuwland; H. Repelius, 74 jr., weduwe van J. D. Werkman; I. van Wijk, 90 jr., man; W. v. Steenbergen, 81 jr., weduwe van J. C. Potters; S. de Vink, 50 jr., echtgenote van J. v. Roy en. Dr. C. A. Crommelin te Leiden, op richter en oud-directeur van het Rijksmuseum voor de Geschiedenis der Natuurwetenschappen, viert maandag 22 december zijn 80ste ver jaardag. Dr. Crommelin werd te Nieuwer- Amstel geboren en studeerde aan de Leidse universiteit wis- en natuur kunde. Hij promoveerde daar in 1910 tot doctor in de wis- en natuurkunde bij wijle prof. Kamerlingh Onnes op een proefschrift getiteld „meting be treffende de toestandsvergelijkingen". Van 1902—1944 heeft dr. Crommelin op het Kamerlingh Onneslaborato- riuim gewerkt, achtereenvolgens als kandidaat, assistent, conservator en als adjunct-directeur. Van 192-4 tot 1940 (toen de bezetter de poorten van de universiteit sloot) was dr. Crom melin lector in d? natuurkunde. Tal van jaren was hij ook directeur van de instrunnentrhakersschooi te Leiden. In 1932 stichtte hij met prof. dr. C. J. v. d. Klauw en anderen het Rijks museum voor de Geschiedenis der natuurweCensohipppen, waarvan hij direct als directeur optrad, welke functie de jubilaris tot 1949 heeft be kleed. jT. Crommelin is een minnaar van muziek, die hij nog elke dag beoefent, alsook van kunstgeschiedenis. Tal m Het gaat een traditie worden: het zingen van kerstliederen door de eerste Klasse van het St. Agnesly- ceum voor de bewoonsters van het Jacobshofje aan de Douzastraat. Ook gistermiddag om drie uur vervulde de klare meisjeszang weer de ruimte van dit stille hofje, terwijl dt hofbe- woonsters aan de deuren geroerd luisterden. Onder leiding van de le rares, mej. D T. F. M. Savelkoul, zon gen zij een geheel repertoire van Kerstliederen, waaraan natuurlijk ook het stemmige „Stille nacht" niet ontbrak'. Daarna overhandigde zij aan alle bewoonsters een zélfgemaakt kerststukje en genoten in de Regen tenkamer ook volgens traditie chocolademelk en kerstkransjes. De regenten van het hofje waren van deze kerstzang getuige. De Kerstklaverjasavond, georgani seerd door de K.A.B. ,,St Leonardus' wordt dit jaar gehouden op a.s. maan dag 22 december in het parochiehuis Haagweg, aanvang 8 uur. Mooie prijzen zijn beschikbaar. Door architect Th. N. Geels te Lei den is namens de Gebr. van Ulden, het bouwen van een dubbele woning met doorrijpoort aan de Herenstraat, opgedragen aan P. W. van Burik te Zoeterwoude (H.R.). Casino Steeds te moeten zorgen voor aantrekkelijke nieuwigheden: we benijden er de amusementsfilm niet om! Meestal mislukt 't ook wel en daarvan is „Kiss me deadly" weer een voorbeeld, hoewel iedereen weet, dat het verrassingen regent, als Nic- key Spillane los is. En daar zit de kneep, de verwachtingen zijn te hoog gespannen. Mike pikt een dame op, die 's nachts langs de weg voortvlucht. Ze ver bergt iets. Ze brengt hem ongeluk maar de dood ontsnapt hij. Het ge vaar wil niet wijken Mike noemt zich namelijk particulier detective en dus trekken hy en zijn secretaresse de aandacht van allerlei gespuis. De bliksem van uj wraak slaat rondom hem in: de ene dode valt na de an dere en iedereen, die Mike een be zoek brengt, verkeert in doodsangst. Het leuke is, dat niemand weet waarvoor Het lijkt wel of alléén Jan-met-de- Pet van staatsgeheimen op de hoog te is en de officiële instanties nog nooit van dat soort dingen gehoord hebben. Juist als een kleine vak vereniging van onervaren slagers be zig is met practijkstudies, komt er een cassette met inhoud op het to neel, die aller monden doet open val len. Iedereen steekt, schopt, schiet en saboteert als in een psychose en tot slot vindt er een feestvuurwerk plaats op het strand, als een nieuws gierige juffrouw het koffertje tóch heeft opengemaakt. De weinig ver heffende taferelen die men als de gewoonste zaak van de wereld krijgt voorgeschoteld, maken dat dit fraais moet worden voorbehouden aan strikt volwassen toeschouwers. Lido. Brigitte Bardot speelt in de film „Manina" eigenlijk helemaal niet een rol voor Brigitte Bardot. Zij is hier het verliefde kind-meisje, door wier schoonheid eer jonge student (Jean Frangois Vernon) bekoord wordt. Aan de Sorbonne, waar hij studeert, heeft hij in het geschiede niscollege gehoord hoe zo'n 2000 jaar geleden de vloot van de Phoenicier Traulius met een schat aan gouden munten is gezonken in de buurt van Corsica aan de kust van Lavezzi. Hij besluit daarheen te gaan om naar de schatten te zoeken en hij slaagt er ook inderdaad in een oude kruik op te vissen, waarin zich een munt be vindt. Vijf jaar later gaat hij zijn on derzoekingen voortzetten en het meisje Manina, dat hij bij zijn eerste bezoek heeft ontmoet, is wel van zelfsprekend een flinke meid gewor den. En al gaan de schatten van de bodem der zee dan ook voor hem ver loren door de ontrouw van een van zijn helpers, de schat, die hij in de dochter van de vuurtorenwachter gevonden heeft, wist hij vast te hou den. Het is een aardige, onderhouden de film zonder overige pretenties. Voor volwassenen gekeurd door de KFC. Luxor Wanneer het thema van de driehoeksverhouding op het witte doek wordt behandeld is doorgaans de bedrogen partij tot aan het eind van het verhaal in onzekerheid van hetgeen de toeschouwer al lang wist. In „Met de rug tegen de muur" ken de de ontgoochelde echtgenoot het schrijnende bedrog wellicht een fractie van een seconde eerder dan de filmbezoeker. Dit reeds is een ge geven, waarop een interessante ont wikkeling kan volgen. Een fabrikant ontdekt de verhouding van zijn vrouw met een jonge artist. Zijn ver driet weet hij tijdelijk uit te schake len voor een geraffineerd, doch min derwaardig plan. Hij speelt het be proefde spel der afpersing, waaron der hij echter zelf nog geestelijk het meeste te lijden heeft. De fabrkant weet het hem bedriegende tweetal in de grootste moeilijkheden te bren gen; zijn wraakgevoelens drijven hem zover, dat hij zijn vrouw de ze kerheid verschaft, dat haar minnaar de afperser is. De film begint en schijnt te eindigen met een „crime parfait", maar ook hier loont de mis daad niet en eist zijn slachtoffers, wanneer het leven de wonden, die er geslagen zijn, weer bijna heeft geheeld. Het is niet veel schoons en vrij ba naal wat deze Franse film te bieden heeft, maar in de troosteloze sfeer worden de personen, die bij deze tra giek zijn betrokken, raak en geheel Frans tot in de schaarse lach weergegeven. Het Franse desolate pessimisme heeft in zijn filmkunst een bekwame ambassadrice en is het aanschouwen in deze zin zeker de moeite waard. Toegang voor volwas senen. Trianon „Heimweh, dort wo die Blumen blühn" is een liedje, dat iets te maken heeft mef een meisje, dat in wanhoop in het water van de Do- nau springt juist op het ogenblik, dat pater Benedikt met zijn kleine zan gertjes langs komt. Pater Benedikt is een jonge pater en een populaire pa ter en daarom is het niet meer dan vanzelfsprekend, dat hij een duik neemt in de Donau en het meisje redt. Nu is maar de vraag: waarom probeerde het meisje, dat Renate blijkt te heten, zich van het leven te beroven? Vader abt van het kloos ter St Quirin doet eens navraag en komt zo he een en ander te weten, maar het fijne van de zaak hoort pa ter Benedikt in de biechtstoel. Half toevallig, half door toedoen van de pater komt het weer in orde tussen Renate en de jonge ingenieur, en dan is alle reden tot wanhoop en alle vrees voor terugval in zelfmoord neigingen voorgoed van de baan. In tussen zingen de knapen van het in ternaat als duplicaat Wiener San- gerknaben hun liedjes, waarmede zij het hart van het meisje vertede ren. Het is allemaal erg mooi en ont roerend en er zou geen kwaad van te vertellen zijn, als men die biecht er buiten gelaten had. Het biechtge heim is nl. zó stringent, dat de pries ter op geen enkele manier blijk mag geven, dat hy iets weet van hetgeen het voorwerp van de biecht is ge weest. Zoals het in de film wordt voorgesteld, wekt het verwarring en toegang tot 18 jaar. Rex „Het boek der wildernis" van Rudyard Kiping is de grondslag geweest voor de film, welke thans in Rex draait. De wildernis trekt en er zijn sommige mensen, die er altijd naar terug willen als zij eenmaal onder haar bekoring zijn gekomen. De wildernis is echter ook gevaarlijk men keert er soms niet van terug. Wie echter de wildernis wil onder gaan zonder gevaar, met toch de no dige spanning kan van de week deze film gaan zien. Toegang 14 jaar. van wetenschappelijke voordrachten heeft dr. Crommelin gehouden aan verschillende Duitse u|iive:titeiiten, in Leningrad en Moskou, alsook in Londen, Geneve, Rome, Gent en Leuven. In binnen- en buitenlandse periodieken verschenen ongeveer 150 artikelen van zijn hand over de ge schiedenis der natuurwetenschappen en de natuurkunde. Nog elke dag werkt dr Crommelin op het museum, waar hij een eigen kamer heeft. Hij voltooide zojuist opnieuw een ge schrift voor de pers. Zonen van Crom melin zijn werkzaam in Duitsland, Engeland, Mexico en Zwitserland. De verdiensten van dr. Cromme lin vonden erkenning in zijn benoe ming tot officier in de Orde van Oran- je-Nassau en tot lid van de Hollandse Maatschappij van Wetenschappen. Hij is ook drager van de museum-me daille in zilver. Dr. Crommelin is voornemens op zijn verjaardag des middags van 3 tot half 6 te recipiëren in „Het Gulden Vlies" te Leiden. LEIDSE TUINIERS EN BLOEMISTEN VERGADERDEN De Leidse Tuiniers- en Bloemis tenvereniging ,,Door Eendracht ver bonden" hield gisteravond een druk bezochte vergadering in de zaal van Café Aniba. Na het huishoudelijk gedeelte reikte de voorzitter, de heer J. H. Smit. met een waarderend woord te wisselplaquette van de chrysanten- kweek wedstrijd uit aan het erelid der vereniging, de heer J. van den Berg. In de pauze hield de feestcommis sie voor de viering van het aan staande zeventigjarig bestaan een verloting. Het agendapunt „Onder de mist letoe" werd een gezellig, maar voor al ook leerzaam praatje tussen de hierboven genoemde heer Van den Berg en de voorzitter, die hem vra gen stelde. De heer Van den Berg, een oude rot in het vak, vertelde veel wetenswaardigs over het kwe ken van chrysanten. Ook haalde hij oude herinneringen op van zestig jaar terug, toen hij op de ter hoogte van de tegenwoordige Lammen- schansweg gelegen tulpenkwekerij van de firma De Graaf werkte. De virusziekte in de tulpen was toen on bekend. De tulpen werden zijns in ziens vroeger beter behandeld dan tegenwoordig. Ze werden in manden verpakt in plaats van in zakken. Dit geanimeerde gesprek, waarin nog verschillende andere gewassen aan de orde kwamen, viel bij de vergadering zeer in. de smaak. Leidse agenda Dagelijks Kwartier voor God St. Lodewijkskerk, van half een tot kwart voor een. ZATERDAG 20 DECEMBER. Het Groene Kruis. 50-jarig bestaan Receptie in 't Prytaneum. Amusementsver. „De Vrienkring" Jaarfeest St. Antonius-Clubhuis. 8 uur nam. De Leidse Vogelvrienden. Vogel show. Clubhuis Speeltuinvereniging „Oosterkwartier", Borneostraat. van 10 uur v.m. tot 10 uur nam. ZONDAG 21 DECEMBER. De Leidde Vogelvrienden. Vogel show. Clubhuis. SpeeJtuinver. .Oos terkwartier". Borneostraat. van 104 uur nam. K.A.V.-IIerensingel. Kerstviering 8 uur nam, Romanuszaal, Lange Mare. R.K. Instuif Herensingel, Dansen met de Blue Moon Combo, Maria Gijzensteeg, 8 u. nam. MAANDAG, 22 DECEMBER Gemeenteraad, Zitting. Stadhuis, 2 u. nam. KAG St. Leonardus. Klaverjasavond Parochiehuis Haagweg 8 u. nam. Dienst Welzijnszorg Leger. Kerst wijding, Manschappencantine Doelen kazerne, 4 u. nam. Gezellige avond; Haags Operettegezelsohap met „lm Weissen Rössl", Stadsgehoorzaal 8 u. nam. K. en O. Wim Kan en Corry Vonk. Leidse Schouwburg, 8 uur nam. Leidse Amateurfotografen. Leden vergadering. Spr. mr. F. E. de Wilde, De Doelen, 8 u. nam. DINSDAG, 23 DECEMBER K. en O. filmstudieking. „Kobinta" filmzaal universiteit, 8 uur nam. K. en O. Wim Kan en Corrie Vonk. Leidse Schouwburg, 8 u. nam. TENTOONSTELLING Rijksmuseum Geologie en Minara- logie v. d. Werfpark 1: Tentoonstel ling geologie van Nederland. Op werk dagen van 1012 en 24 uur. Zon en feestdagen 24 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Tentoonstelling „Wat doe je in de kou?'.' Zondagmiddag 2 uur filmvoor stelling (tot en mat 1 maart 1959). Boerhaavezalen (L. Vrouwenkerk- steeg): Tentoonstelling Leids Kunst centrum. Werkdagen: 25 en 79 uur nam.; zondags 25 uur (tot 24 december). Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25) Tentoonstelling foto's en tekeningen Ralph Prins. Werkdagen 25 uur nam. (t.m. 10 januari). Lakenhal: Ttentoonstelling „Vor ming". Werkdagen: 10 uur voorm. 4 uur nam.; zon- en feestdagen 14 uur nam. (tot 18 januari 1959). Lakenhal: „Schatten uit het Man- ritshuis", Werkd.: 10 uur voorm. 4 uur nam.; zon- en feestd.: 14 uur nam. (tot 16 februari 1959). Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van Zaterdag 20 December 1858. Het Hbl. deelt het volgende mede: De heer Beyma Thoe Kingma, ambtenaar van het openbaar ministerie bij het kan- tongeregt te Heerenveen, heeft zich aan de rede der minis ter van justitie, waarbij hem gemis van de kennis van zijne ambtspligten ten laste gelegd is, omdat hij de processen-verbaal over onbeduidende overtredin gen buiten vervolg liet naar 's Gravenhage begeven, gewa pend met een pak van 136 pro cessen-verbaal door de rijks- veldwacht opgemaakt, welke hij voor de minister heeft uitge spreid Hieronder waren er, die tegen kinderen opgemaakt wa ren, omdat zij een handvol gras voor hunne konijntjes op den weg geplukt hadden. De minis ter zou, naar aanleiding van dit vertoog, eene circulaire uitvaar digen, ten einde die onberadene vervolgzucht te beteugelen. Hoe noodig dit wordt kan men ook uit een verslag van de zitting van het kantongeregt te Zwolle ontwaren, luidende o.m.: „DGP landbouwer te Staphorst, hard gefloten hebbende op de open baren weg te Staphorst, vrijge sproken". MEDISCHE jj DIENSTEN Ij Voor Leiden en Omgeving Leiden. De artsen Hartman, Langezaal, Verbrugge, De Bruijne en Den Haan. Apotheek Tot hulp der Menschheid, Hooigracht 48, tel. 21060, zaterdag middag tot zes uur apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 248U7. Alkemade. De artsen v. d. Bijl, tel. K1713-217 en v. d. Werf, tel. K 1712 202. Alphen a. d. Rijn. Dr. J. K. Plat- teschor, tel. 2858. Hazerswoude. zie Leiderdorp. Katwijk Rijn. Dr. J. Bergman, tel. 2921, apotheek Princestraat 3, Katwijk Zee. Katwyk Zee. Dr. A. G. de Jager tel. 3777, apotheek Princestraat 3. Koudekerk a. d. Rijn. Zie Lei derdorp. De Kwakel. Dr. Hennis, tel. 274. Leiderdorp. Dr. G. A. de Bruij ne, Hoofdstraat 8, tel. '2200, zr. Hoog vliet. Leidschendam. Dr. M. Hannig, tel. 1494. Lisse. Dr. N. Bet, tel. 3996 Nas- saupark 43. Nieuwkoop. Dr. G. J. Bremer, tel. K 1725-103. Nieuwveen. zie Woubrugge. Noordwijk. Dr. Goudriaan, tel. en van 56 uur. Wit Gele Kruis, zr. Faase, tel. 2536. Noordwijkerhout. -— Dr. B. C. C. Wösten, tel. 285. Oegstgeest. De artsen D. Held, tel 24649, en J. J. Lanen-Baron, tel. 21610 Apotheek Wilhelminapark 8, tel. 26274. Rijnsburg. zie Katwijk Rijn. Sassenlieim. Dr. H Kwint, tel. K 2532-7253. Valkenburg. zie Katwijk Rijn. Voorhout. Dr. A. W. Bots, tel. K 2532-7393. Voorschoten. Dr. F. J. M. To- nino, tel. 2493, Gezondheidscentrum Wijngaard en laan 1, tel. 2177. Warmond. zie Voorhout. Wassenaar. De artsen J. A. J. Paulides, tel. 4561, en J. C. de Neef, tel. 8303, Wassenaarse apotheek Schouwweg 32, tel. 2402. Woubrugge. Dr. J. Nooter, tel. K 1729-104. Zwammerdam. zie Nieuwkoop. In verband met de Kerstdagen ver zoeken wij onze correspondenten voor zover dit nog niet is gebeurd de opgaven van dokters- en apothe kersdiensten voor 25 en 26 dec. vóór woensdagmorgen ?4 dec. in het bezit van de redactie te doer. zijn. Marktberichten LEEUWARDEN. 19 dec. Kaas. - Gouda volvet 2.242.26. Edammer 40+ 2.082.09 Stemming redelijk. ROELOFARENDSVEEN, 19 dec. '58 Bloemenveiling. Cyclamen 73— 1.22 Freesea 1.02--1.4b, Besbulst 49 57; Troschrysanthen Am. Aanwinst 6991; Long Island 67—1.10; Reo Ro- linda 76—99; Schlager 72--1.13; An- jou 6474; Orchid iotuty 771.12; Paris 8591; Enssch ran tres 951,07; Bramber 1.101 1; Balcombe Per fection 70—74 per bos. Tros Gemengd 911.15; Blauwe Druifjes 33- 37: Tul pen: Krelage 1.251.70; White Sail 1.451.70; Earley <^ueen 1.601.65; Superba 1.601.65. Narcissen: 85— 1.06 per bos. Chrysanthen geplozen: Long Island 920; Red Rolinda 13 14; Orchid Beauty 10ll;Enschan- tres 8—12 p. st Am Anjers sim rose 3048 sim rood 3949, Cardinaa) sim 5455; Brenner 31- 'K) per stuk. Groenteveiling. Glasandijvie 34.00 —49.00, Witlof 57.00—66.00, Uien 8.50 per 100 kg. KATWIJK AAN DEN RIJN 19 den. Groente Andijvie I 29.00— 37.00; Andijvie II 13.00—24.00 Boerenkool 9.00—9.10, Bloemkoo I 39.00—51.00 Bloemkool II 16.0029.00, Breekpeen 0.701.60 p. kist. Gele kool 8.0013.00 Groene kool 7.008 70, Knolselderie 7.00—12.00; Selderie 10.90—11.10. Spruiten I 36.0050.00 Spriiten II 21.0028.00; Waspeen A export 2.20 —3.10, Waspeen B export 1.80- -2.50; Waspeen binnenland 2.004.10, Wit lof I 58.00—66.00, Witlof II 47.80— 48.10. Aanvoer waspeen 56.000 k.g. waarvar 9000 k.g. ging voor export. VINKEVEEN. 19 dec. Groente. And:jvi»- B 4960, Boerenkool 912; Groene kool A II 8—13; Prei 15—18; Witlof A 75—82; Witlof A II 70—75; Witlof B I 66—76; Witl 'f B II 62—73; cent per kg. Peterselie 814; Selde rie 6—17 cent per bos.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2