S)e QeidUc&yivta/nt De stem van Eisenhower klonk uit de wereldruimte Atlas-raket zond Kerstboodschap uit Eisenhowers stem „uit den hoge' Perspectieven voor nieuwe uitvindingen De Kabinetscrisis Spaanse politieman speelde rovertje Pers brengt een dronk uit op koningin Kamerontbinding in Luxemburg Belgen moeten leren rijden Gevecht in Koreaans parlement Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 20 DECEMBER 1958 50ste JAARGANG No. 14592 BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Teleloon: Directie. Abonpfm., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent 20826. Giro 103003 Abonnemenspr. 10.59 p.w., t 2.55 p.mnd., 17.50 p kwart. Franco p.p. ƒ8.—. Advert: 17 cl p. man. Telefoontjes f 1.50 De reusachtige Amerikaanse kunstmaan, die gisteren gelanceerd is en die groter is dan de Russische Spoetnik III, heeft gisteravond vanuit de onmetelijke ruimte de stem van Eisenhower naar de aarde gezonden. Het was een Kerstboodschap, welke 48 uur vóór het afvuren van de raket op de band was opgenomen en door een apparaat in de kunstmaan werd afgedraaid. De tekst ervan luidt: „Hier spreekt de president der Verenigde Staten. Dank zij de wonderen der techniek bereikt mijn stem u vanaf een zich in de oneindige ruimte voortbewegende satelliet. Ik zend u slechts een eenvoudige boodschap. Ik wil u en het gehele mens dom op deze unieke wijze Amerika's wens voor vrede op aarde en goede wil tegenover alle stervelingen overbrengen". De boodschap werd op de lanceerbasis voor raketten te Cape Canaveral, in de staat Florida, opgevangen en voor het Amerikaanse ministerie van landsverdediging te Washington heruitgezonden. DE VOLGENDE FASE James Hagerty, het hoofd van het bureau voor perszaken van het Witte Huis, had verslaggevers uitgenodigd in zijn kantoor naar deze heruitzen ding. te luisteren. Hagerty deelde mede, dat de vol gende fase van proefneming zou be staan uit het zenden van boodschap pen vanaf zendstations op de aarde naar de „Atlas", die dan door instru menten in de neus van de raket zou den worden geregistreerd, om ver volgens weer naar de stations van afzending te worden teruggezonden. Een kwartier, nadat de verslag gevers de heruitzending hadden aan gehoord, kwam Eisenhower in het kantoor van Hagerty "uisteren en. de president merkte op: „Dit is een van de meest verbazingwekkende dingen in deze tijd van uitvindingen. De volgende stap zal mogelijk be staan uit het heruitzenden van beel den". Het Amerikaanse ministerie van landsverdediging heeft medegedeeld, dat de „Atlas"-satelliet op twee fre quenties van respectievelijk 132.435 en 132.905 mgaherz naar de aarde uit zendt. Het ministerie voorspelde, dat in de toekomst aardsatellieten zullen worden gebruikt voor de overbren ging van telefoon-, telegraaf- en tele- Het beraad inzake de kabinets crisis duiurt voort, zonder dat omtrent de uitkomst van dit beraad enige ze kere conclusie kan worden opgemaakt. Wees de politieke barometer giste ren naar een demissionair of niet-de- miSsionair romp-kabinet, thans wordt de mogelijkheid opengehouden van een meer normaal interim-kabinet, dat een beperkte taak zou worden opgedragen. HJV1. de Koningin heeft hedenmor gen de minister-president dr. Drees geraadpleegd en daarna minister Struycken. Maandagmiddag zou de Tweede Ka mer bijeenkomen om de belastingont- werpen af te handelen. visieseinen, zodat de intercontinen tale diensten hierin sterk zullen kun nen worden uitgebreid. Een van de belangrijkste onderde len van het experiment vormt een nieuw verbindingsstelsel, dat thans tussen de aarde en de Atlas-raket be staat. In de satelliet bevindt zich nl. een bandopnemer, die zowel radiosigna len als gesproken woorden kan ont vangen en naar ie aarde terugzenden wanneer van de grond af een signaal gegeven wordt. Deze bandopnemer zond de tevoren opgenomen bood schap van Eisenhower uit. BEREIKTE HOOGTEN VAN SATELLIETEN Het nieuwe communicatie-systeem zou een van de best bewaarde ge heimen van de laatste jaren zijn ep een grote stap voorwaarts betekenen. Het apparaat is slee -s een „voor proefje" van vliegende relaistations die 24 uur per dag militaire berichten over de gehele weerld kunnen door zenden. De woordvoerder voorspelde dat in de toekomst nog mee. lance ringen in het kader van het experi menten zullen olaatsnebben. ELEKTRONISCH BREIN De koers van de Atlas-raket werd geleid door aanwijzingen van een gigantisch elektroniscl brein, dat per seconde 10.000 berekeningen kan uit voeren. Kort voor de start gaf het apparaat het projectiel zijn koers stelde het de machines in werking en gaf andere instructies. Tijdens het eerste stadium van de reis zond het projectiel ge gevens terug over het verloop van de vlucht. Het brein vergeleek deze gegevens met de uitgestippelde koers en binnen enkele ceconden gingen „in structies" terug voor de eventueel benodigde correcties. Toen de Atlas eenmaal in de baan om de aarde was gekomen, was hij op zichzelf aan gewezen. De richting van andere, eerder ge lanceerde raketten, als de Jupiter, hing geheel af van de lancering. Als deze eenmaal was geschied kon men er niets meer aan doen. Amerika's luchtverdediging geschiedt electronisch Aan de Amerikaanse pers is een reusachtig elektronisch brein getoond, dat de basis van de Amerikaanse ver dediging tegen aanvallen uit de lucht zal vormen, samen met veertien, soortgelijke apparaten, die op ver schillende plaatsen in het land zul len worden opgesteld. Een zo'n elek tronisch brein kost tien miljoen dol lar. In een fractie van 'n seconde heeft het apparaat de gegevens berekend, die nodig zijn voor de bestrijding van vijandelijke vliegtuigen of pro jectielen. Op een groot scherm konden de verslaggevers zien hoe van Cape Canaveral (2400 km van hen verwij derd) een bestuurbaar projectiel van het type Bomarc werd afgeschoten en door het elektronisch brein naar het doel werii geleid. Functionarissen van de luchtmacht verklaarden, dat een projectiel bin nen twee minuten nadat een vijan delijk projectiel of vliegtuig door het radarnet is opgemerkt, kan worden gelanceerd. Het elektronisch brein kan vliegtuigen besturen en hun wa pens automatisch afvuren. Opvolger van Mao? «^^ooooooo0^ Een inspecteur van politie heeft vrijdag samen met zijn vrouw ge tracht twee miljoen peseta's (onge veer twee ton) te ontvreemden, die werden vervoerd in een auto van het Spaanse ministerie voor de lucht macht en welke moesten dienen als betaling van nieuwjaarsgratificaties voor personeel van verschillende diensten van het ministerie. In een communiqué van de Spaanse politie, waarin dit wordt meegedeeld, wordt verder verklaard, dat de in specteur, Antonio Campos Tejon, die als gelei/e was aangewezen, had be kend de chauffeur te ebben gedood, een twintig km. buiten Madrid. De vrouw, die onderweg vermomd was ingestapt, maakte zich met het geld en met een revolver gewapend uit de voeten en de inspecteur verwond de zichzelf met een kogel om de schijn te wekken, dat hij het slacht offer van een roofoverval was gewor den. Veertig minuten na df- overval werd de vrouw echter reeds gearres teerd, in het bezit van het geld en de revolver, waarmee zij verzet trachtte te plegen. De inspecteur legde een volledige bekentenis af, aldus het communiqué. Dit is een archieffoto van maar schalk Tsjoe Teh, die, naar uit Taipeh op Formosa verluidt, Mao Tse Toeng zou opvolgen als president van com munistisch China. Het 50-jarig jubileum van de vereniging De Nederlan dse Dagbladpers werd vrijdag o.a. gevierd met een gala diner in het Amstelhotel te Amsterdam. Onder de hoge gasten bevonden zich o.m. Z. K. H. prins Bernhard, dr. W. Drees en minister Cals. Op deze foto, die gemaakt werd tijdens het uitbrengen van een heildronk op H. M. de Koningin, zien we v.l.n.r. drs Tummers, Z. K. H. prins Bernhard, drs W. v. Norden en dr. W. Drees. Groothertogin Charlotte van Lu xemburg heeft vrijdag een decreet getekend, waarbij het Luxemburgse eenkamerparlement wordt ontbon den. Op zondag 1 februari zullen al gemene verkiezingen worden gehou den. In het oude parlement, dat in 1954 was gekozen, bezetten de chris ten-democraten 26 zetels, de socia listen 17, de liberalen 6 en de com munisten 3. De vervroegde verkiezingen zijn een gevolg van een kabinetscrisis, die ontstond, toen de socialisten zich de vorige week uit de coalitierege ring terugtrokken, omdat hun chris ten-democratische partners in de Kamer tegn het beleid van de so cialistische minister van justitie Bod- son hadden gestemd. De Belgische regering heeft dras tische maatregelen genomen ter ver mindering van het aantal verkeers ongevallen. Er zullen rijbewijzen worden ingevoerd en daarvoor zal men een schriftelijk verkeersexamen moeten afleggen. Mensen, die al rij den, krijgen het bewijs zonder for maliteiten. In de vijf grote steden Brussel, Antwerpen, Charleroi, Gent en Luik wordt voorlopig een maximum-snel heid van 60 km. per uur ingevoerd. Drie maanden lang zal bij wijze van proef gedurende de weekeinden op de buitenwegen niet harder dan 80 km per uur mogen worden gereden. Dochter van Churchill als Peter Pan In het Scala-theater te Londen zal op 23 december a„s. de Jaarlijkse opvoering van het stuk „Peter Pan" beginnen. Sarah Churchill zal dit jaar als de 32e actrice, de titelrol spelen. Sarah Churchill (links) met Julia Lockwood, een dochtertje van de actrice Margaret Lockwood, dat de rol van „Wendy" speelt, werd aan een staaldraad het toneel opgezwaaid, tijdens een oefening om op vleugelen binnen te zweven. Financiële steun aan West-Berlijn Het Westduise ministerie voor fe deraal bezit heeft bekend gemaakt, dat West-Berlijn behalve de reeds eerder toegewezen 354 miljoen Mark, nog een extra bedrag van 250 mil joen Mark zal ontvangen uit de te genwaarderekening van de Mar shall-hulp. Het doel van deze aanvullende hulp is het versterken van de investe ringsactiviteit in West-Berlijn, ter wijl tevens gehoopt wordt, dat West- duitse ondernemingen hierdoor zul- lenworden aangemoedigd tot het plaatsen van grote orders in de stad. Met ministerie deelde verder mede, dat West-Berlijn naast de genoemde hulp uit de Marshallrekening, te vens rechtstreeks steun zal ontvan gen van de Verenigde Staten, voor dit jaar tot een berag van ongeveer 20 miljoen dollar. In de Nationale Vergadering van Zuid-Korea is het zaterdagochtend tot een felle vechtpartij gekomen tussen liberalen en oppositieleden, waarbij een parlementslid ernstig is gewond. De oppositie had geprbeerd de li berale meerderheid buiten de Kamer te houden door de deuren van de vergaderzaal te sluiten en te barrica deren, doch de liberalen wisten toch naar binnen te dringen. Door een mijngasontploffing in de buurt van Ales in Zuid-Frankrijk zijn gisteren negen mijnwerkers om het leven gekomen. Volgens het Syrische blad „Al Alam" zou het vroegere Sysische staatshoofd Adib Sjisijakli in Amman vermoord zijn. Bij een botsing tussen twee klei ne zeilschepen op een meer in West- Venezuela zijn 25 personen, onder wie twaalf kinderen, door verdrin king om het leven gekomen. 32 Per sonen werden gered. Kantoormachines Kantoormeubelen Firma J. M. GERDING BREESTRAAT 11 TEL. 25876 (Advertentie). Dit nummer bestaat uit 12 pagina's (Medegedeeld door het KNMI1 te De Bilt. Geldig van zaterdag- 1 avond tot zondagavond. Opge- 1 1 maakt te 11.15 ïur). WEINIG VERANDERING Veranderlijke bewolking met hier en daar enige regen, maar i ook opklaringen. Marige wind i tussen zuid en zuidwest. Iets la- 1 gere temperatuur. Iets minder zacht De Bilt, zaterdag 10 uur. De kern van een zeer diepe depressie, die al enkele dagen over een groot deel van de oostelijke oceaanhelft stormweer heeft veroorzaakt, lag vanmorgen bij de westkust van Ier land. Ze beweegt nog slechts lang zaam en vult geleidelijk op. Aan de oostelijke flank van de depressie hebben zuidelijke tot zuidwestelijke winden een enorme hoeveelheid zachte lucht naar West-Europa ge transporteerd. De temperaturen zijn daarom bijzonder hoog voor de tijd van het jaar. Op verscheidene plaat sen in het midden en zuiden van Nederland werden de afgelopen nacht minimumtemparturen van 9 a 10 graden gemeten. Het frontensysteem van de depres sie, dat ons land al is gepasseeerd, is door de West-Alpen geruime tijd tegengehouden. Zware regenval, vooral aan de Italiaanse en Franse Riviera was het gevolg. In Nice viel de laatste 24 uur 130 mm. Langs het front bewegen kleine storingen naar het noorden. Waar schijnlijk zullen deze morgen plaat selijk in ons land enige regen bren gen. De komende dagen zal om de bij Ierland gelegen depressie lang zaam iets minder zachte lucht naar onze omgeving stromen. De tempera tuur gaat daarom geleidelijk naar be neden, maar blijft de eerste paar dagen nog ver boven normaaL 21 Dec. zon op 08.46; onder 16.30; maan op 13 59; onder 03.46. 22 Dec. zon op 08.46; onder 16.31; maan op 14.29; onder 04.47. Hoogwaterstanden Het weer in Europa De weerrapporten can hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI geh. bew. —8 C STOCKHOLM geh. bew. S C OSLO geh. bew. —3 KOPENHAGEN regen 5 ABERDEEN zwaar bew. 9 LONDEN zw. bew. 11 AMSTERDAM geh. bew. 10 BRUSSEL geh. bew. H 99 LUXEMBURG regen 8 PARIJS geh. bew. 10 BORDEAUX onbew. 7 GRENOBLE half bew. 12 NICE regen 10 BERLIJN zw. bew. 4 FRANKFURT regen 6 MüNCHEN geh. bew. 8 Zürich zw. bew. 2 GENEVE regen 5 LOCARNO regen 4 WENEN mist 1 INNSBRUCK zw. bew. 11 ROME geh. bew. 14 AJACCIO regen 15 MADRID niet ontvangen MALLORCA niet ontvangen ALGIERS zw. bew. 15 Korreltje Het grote gevaar van nieuwe boeken is, dat ze ons beletten, de oude te lezen. (Joubert).

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1