KLIEKJES Als op een kerstkaart G.S. laten Kroon beslissen van KIEKJES s- voor JUMPER ER JASJE KLEUTERS MOETEN KLOKJE ROND SLAPEN Voor DROP DECEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA li Leden van het Kerkkoor van het dorpje Lacock in het Engelse graafschap Wiltshire hebben de feestdagen een passend begin gegeven door op een stille avond Kerstliederen te zingen bij „De Engel", een pension, dat in het dorpje is gevestigd in een gebouw uit de veertiende eeuw. Het geheel leverde een schilderachtig Kerstprentje op. Ruzietje over 25 gulden Het college van Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland en dat van Gelderland hebben een beetje on enigheid en willen nu de kroon laten uitmaken wie er gelijk heeft. Het gaat om een klein bedrag, 25,dat het bestuur van het Waterschap de Linge toegezegd had als bijdrage in de kosten van de sobere herbegrafe nis van de stadhouder Willem V aan het comité, dat deze begrafenis voor bereidde. Op 29 april van dit jaar zijn de stoffelijke resten van prins Willem V in de koninklijke grafkelders in Delft bijgezet. Het waterschaps van de Linge ligt in Gelderland en in Zuid-Holland. Dus moeten de dage lijkse besturen van deze beide pro vincies toezicht uitoefenen op het be stuur ervan. Als de colleges van Ge deputeerde tSaten het niet eens zijn over een beschikking moet de Kroon beslissen. Over het bedragje van 25.zijn ze het nu niet eens. Zuid-Holland vindt het best, maar Gelderland meent, dat het niet tot de taak van een Waterschap be hóórt bijdragen te geven in de kos ten van een herbegrafenis. De stukken over deze kwestie zijn onderweg naar de Raad van State en over enige tijd zal de Kroon wel bepalen wie er gelijk heeft gehad. WIJDINGEN SUB DIACONAAT Aan de lijst van wijdelingen die uit de handen van mgr. W. Mutsaerts op zondag 21 december a.s. het sub diaconaat zullen ontvangen in de kapel van het St. Jozef Studiehuis te Hees-Nijmegen, moet nog worden toegevoegd frater A. van den Acker van de Orde der Kruisheren. Met ingang van heden is de collec tie Van Beuningen in het museum Boymans van Beuningen te Rotter dam te zien. Eigenlijk zou men kun nen spreken van een heropening van het museum, want de collectie is er niet als een gesloten geheel in onder gebracht. De pas verworven collectie Van Beuningen omvat 104 schil derijen, 27 sculpturen, 5 zilverwer ken en 16 tekeningen. Hoogtepunten worden genoemd: een Jan van Eyck, „Drie Vrouwen aan het graf", een Jan Steen „Soo gewon nen, soo verteerd", een kleine Rem brandt en een Van Gogh. Onder de sculptpren is een groep Italiaanse bronzen, die enig in ons land genoemd mag worden. ZILFA PLEET l*. ROSSEM du CHATTEL Breestraat 95 DRIESSEN !j. HOOGERVORST Morschstraat 9 P. J. MAARTENSE Hoogstraat 6 Fa. A. J. MANDERSLOOT Donkersteeg 14 J. du PON Breestraat 89 (Advertentie) SLACHTOFFER NA TWEE WEKEN OVERLEDEN. In de loop van de vrijdagmiddag is in het diakonessenhuis te Emmen de 27-jarige mevrouw J. Dokter Telkamp overleden, aan de gevol gen van een verkeersongeval, dat op 6 december is gebeurd en waarbij haar echtgenoot, J. Dokter, om het leven kwam. Het echtpaar, dat door een autobestuurder zonder rijbewijs die onder invloed van sterke drank verkeerde, werd aangereden te Em- mererfscheidenveen, laat een baby van zes weken achter. We beginnen weer met een blik achterom: 1. Dr. Kwame Nkrumah werd te Londen bijgezet, donderdag 11 december. 2. Nu allemaal één lijn trekken, jongens, zaterdag, 6 december. jongens!, zaterdag, 6 december. 7. Oude folklore keert jaarlijks weer, donderdag 11 december. 8. „Beatrix-brug" het hart van een nieuw Zaandam, vrijdag 5 december. De gelukkige winnaars van de prijs van vijf gulden, is mevrouw M. A. van Uggelenv. d. Akker; Valken- burgseweg 4, Katwijk aan den Rijn. Zij krijgt haar prijs spoedig toege zonden. De schotel van deze week: Of het nu op hoog niveau (9) is of op meer materieel gebied (2) over al is er destructie en verwoesting. Veel opbouwend werk (6) wordt ei niet geleverd. Machthebbers brengen hun onderdanen (waan)ideeën bij (3); de jeugd wordt verkeerd opge voed (8) en het gevolg is een bloedi ge (10) of een onbloedige revolutie (11). Rust is er zelfs in de vrije na tuur weinig te vinden (7). Trouwens, de natuur-zelf is ook niet altijd rus tig (1), daarover kan ook (4) naar huis schrijven. Men zou gaan denken dat (5) maar een uitzondering vormt. WAT U DOEN MOET. Kunt u deze fotofragmenten thuis brengen? Moeilijk is dat niet, want u kunt er de krant bij-nemen als u die ten minste bewaard heeft. De omschrij ving, van de foto waaruit u een kliek je meent te herkennen daarvoor leent zich een eventuele fotokop bij uitnemendheid moet u wel verge- zeld doen gaan ven een datum, waar- op de betreffende foto in de krant heeft gestaan. Als u uw oplossing onder het motto „Fotokliekje" voor donderdag a.s. inzendt aan de redac tie van De Leidse Courant, maakt u een goede kans, een prijs te winnen. Lifter moet de waardigheid be waren, dinsdag, 9 december. Skiën in de gezellige warme ka mer, dinsdag, 9 december. „Mag ik u een kopje soep aanbie den, hoogheid?", donderdag, 4 december. Nu allemaal één lijn trekken, j IN HET WINTERSEIZOEN is wol één van de stoffen die ons trekken, want wol beschermt ons goed tegen de kou en de gure elementen. Wollen garens zijn er van diverse dikten, waardoor de kleding bij een fijne draad van een fijn weefsel is en bij een dikke draad van een grover weefsel. Een jasje met bijpassende mouwloze jumper, als afge beeld op onze illustratie wordt natuurlijk van een fijne draad vervaardigd. Dergelijke kleding treffen we in de modemagazijnen, maar we kunnen het zelf ook maken en dit geldt spe ciaal voor de dames die vlot zijn met de breipennen. Voor het gehele ensemble hebben we ongeveer 650 gram fijne wol nodig Zoals we zien is de mouw loze jumper heel fijn hori zontaal gestreept met een effen boordje. De kleuren kan men zelf kiezen al naar behoefte. Het jasje is daar entegen verticaal gestreept, hetgeen met de jumper een aardig evenwicht geeft. Het is een combinatie, die door alle leeftijden kan wor den gedragen en die speciaal door het verticaal gestreep te jasje ook geschikt ls voor zwaardere figuren, want de verticale strepen maken slank. Het geheel kan pret tig gedragen worden op een willekeurige, losse rok, maar het jasje kan ook al leen gebruikt worden als vestje. Zo kan men met deze kleding alle kanten uit, iets waarop de meeste dames wel gesteld zijn. (Nadruk verboden) schreeuwen en andere vreemde dingen wijzen op psychische moei lijkheden, die deskundige behande ling behoeven. Het gebeurt echter ook wel eens, dat inslapen wordt bemoeilijkt of dat de kleuter zeer vroeg wakker wordt doordat licht en geluid niet in voldoende mate worden getem perd. Er zijn gordijnen nodig, die voor voldoende duisternis zorgen en het moet in huis een beetje rustig zijn. Dus geen televisie en geen radio in het nevenvertrek laten schette ren! Het stemmengeratel van gezins leden kan de kleuter in zijn slaap storen, evenzo luidruchtige be groetingen en uitbundige kreten van hen die afscheid nemen. dr. H. W. SCALONGNE. (Nadruk verboden). Middagslaapje breekt de lange dag. Een kleuter mag nog gerust het klokje rond slapen. Bovendien doen de jongsten ook nog een mid dagslaapje, dat soms wel enige uren in beslag neemt. Het is niet gewenst om met de gewoonte van 's middags slapen te laten breken voordat het kind een jaar of vi£r is. Uitlatingen als: „overdag wil ie niet meer slapen", hoort de kinderarts niet graag. Om te beginnen moeten zulke kleine kinderen nog niet zo'n „wil" hebben, dan is er#net de opvoeding iets niet helemaal in orde en bo vendien kunnen de kleuters de middagrust best gebruiken. Er zijn zelfs oudere kinderen, die het heel best bekomt 's middags een uiltje te knappen, al is het maar één of tweemaal in de week. Het breekt de soms lange dag op een voor alle partijen aangename en gezonde manier. 's Avonds niet mee uit. Natuurlijk zijn er persoonlijke verschillen, niet iedere kleuter heeft er behoefte aan om veertien uren per etmaal te slapen. Waar echter wel de hand aan moet worden gehouden is dat de bedtijd dadelijk na de avondmaal tijd ingaat Kinderen daarna nog mee uitne men mag helemaal niet ter sprake komen. Wat al die hangerige hummels 's avonds nog langs de weg doen is ons niet duidelijk. De verjaar dag van oma en het feestje van schoonzus zijn daarvoor geen ex cuus. Er is zelfs veel voor te zeggen, dat de kleintjes worden gewassen en gebaad en hun nachtkleren aan krijgen voordat het avondeten be gint, zodat ze direkt na afloop daarvan naar hun slaapkamer kun nen. Meestal kamers te weinig. Het is in alle opzichten gewenst, dat het kind een afzonderlijk fris slaapvertrek heeft. Helaas laat de woningnood dit lang niet altijd toe. Moet men, door huiselijke om standigheden gedwongen, de wens van het eigen kamertje laten val len, dan is het toch wel een mini mum eis, dat het kind een bed alleen heeft. Bovendien mag men kinderen nooit het slaapvertrek met de ouders laten delen. Meer kinderen op één slaapkamer geniet dan weer verre de voorkeur. Kinderen die elkaar wakker houden: kleuter en zuigeling, twee kleuters of kleuter en ouder kind, kan men maar het best in afzon derlijke kamers laten inslapen. Eén wordt er dan bijvoorbeeld neergelegd in het bed van een vol wassene om pas later in de avond naar de eigen slaapstee te worden overgebracht. Deze laatste handeling kan des gewenst heel goed gecombineerd worden met nog even een plasje doen op po of toilet. Dan is dat ook weer gebeurd. Duisternis en stilte. Als regel slapen normale kleu ters de hele nacht ongestoord door. Geregeld nachtelijk opschrikken. moe) men in Nederland zijn „Een rolletje drop juffrouw". „Zout of dubbelzout, mijnheer". Ja dat is nu het prettige van de po pulaire versnapering drop, dat ook mannen een winkel binnen durven gaan om dit te kopen. Misschien wel zwaar kuchend, maar ze doen het toch maar. Kinderen zijn er dol op; de snoepcentjes worden vaak hieraan besteed en moeders, u behoeft niet bang te zijn, dat uw kinderen iets eten, dat niet goed voor hen is. Daar staat de kwaliteitsbeheersing van de Nederlandse fabrikant borg voor. Daarover vertellen wij straks iets meer. Wat is drop eigenlijk? De grondstoffen voor het drop- artikel zijn blokdrop en arabische gom, die beide een zeer oude his torie hebben en sinds onheugelijke tijden als medicament worden ge bruik. De grondstof drop komt van de zoethoutwortel, een sinds voor historische tijden bekende plant, die in de subtropen groeit. De wor tels worden met water uitgekookt en het verkregen extract wordt ex tra ingedikt tot een glanzend zwarte massa, die in grote brok ken of blokken wordt gegoten: de blokdrop. Chinese, Egyptische, Griekse cn Romeinse geleerden kenden dit extract al als een mid del tegen allerlei kwalen als dorst, verkoudheid, hoest en maagklach ten. Zoethoutwortels werden trou wens ook gevonden in het graf van Tut-Ankh-Amen. De arabische gom is een uit- scheidingsprodukt van de gom boom, die in de tropen groeit. De beste gom komt uit de republiek Sudan, waar vele gomtuinen zijn, met de echte gomboom „hasbah" Ze wordt voor vele doeleinden ge bruikt doch is steeds een belang rijk voedingsmiddel geweest. De bijzondere eigenschappen van blokdrop en arabische gom verle nen aan het dropartikel bepaalde geneeskrachtige eigenschappen, zoals hoeststillende werking. De gom werkt verzachtend en de drop heeft een slijmoplossende werking, die nog wordt vergroot door toe voeging van salmiakzout. Belang rijk te weten is, dat deze „zoute UIT DE KEUKEN GEKLAPT MENU VAN DE WEEK Mogen wij u een gewetensvraag stellen? Tot welke groep behoort u eigenlijk? Tot degenen die blij zijn dat ze met Kerstmis weer eens een aanleiding hebben om met heerlijk smakende en feestelijk uitziende maaltijden voor de dag te kunnen komen of hoort u tot hen die het maar een hele corvée vinden om iets lekkers te bedenken en klaar te maken? Mogen wij u in dat geval een eindje op dreef helpen en u een paar kerstmenu's aan de hand doen, waarmee u beslist eer in zult leggen? Ze zijn niet zo heel uitgebreid want van de diners met 5 a 6 gangen zijn we zo langzamer hand wel afgeraakt! Ze zijn ook niet te machtig, want er wordt in deze dagen, ook buiten de maaltij den om, toch al een aanslag op on ze maag gepleegd en ze zijn ook niet al te bewerkelijk want we brengen de kerstdagen uiteindelijk liever in onze huiskamer door dan in de keuken. ZONDAG: kop bouillon: kalfslap jes in kerriesaus, lof, aardappe len; vruchtencoupe. MAANDAG: kaasgehakt, witte kool, aardappelpurée; warme gemberpudding. DINSDAG: hutspot me* klapstuk; appelcompóte. WOENSDAG: garnalenkoekjes, spi nazie, rauw gebakken aardappe len; yoghurt. DONDERDAG (le Kerstdag) gra pefruit-cocktail; gevulde eend, aardappelen, compote; sneeuw- pudding met rijnwijnsaus. VRIJDAG (2e Kerstdag): kaas- souflé; salmis van eend, spruit jes, rijst; fruitsla met slagroom. ZATERDAG: volledige groente soep, gebakken banaan met cho- coladecrême. Recept: warme gemberpudding: 2 ons brood, 1 ons geconfijte gem ber, 2 eieren. 2'/» dl melk, 60 gr. roomboter, 40 gr. suiker. In een beboterde warme pud dingvorm laag om laag dunne met boter besmeerde sneetjes brood (zonder korst) en stukjes gember leggen. De eieren met de melk en de suiker kloppen en over het brood gieten. De puddingvorm goed afsluiten, in een pan met ko kend water zetten ('t water mag niet tot het deksel komen) en de pudding daarin 1 uur zachtjes la ten koken. Recept: gevulde eend: De eend schoonmaken, de traanklier boven z'n staart verwijderen en de eend van binnen met wat zout en peper bestrooien. Daar eend nogal eens vet wordt gevonden kan men hem heel goed met appelen of een com binatie van appelen en pruimen vullen, waardoor 't gerecht beslist aan frisheid wint. 1 pond appelen hiervoor schil len, (de klokhuizen verwijderen), in vierdepartjes snijden en ver mengen met 100 gr. geweekte prui men en wat marjolein. Dit in de eend stoppen, de opening goed dichtmaken, daar de vulling er an ders uit kan glijden en de eend op de gebruikelijke wijze in boter in de braadpan of braadslee in plm. I'/» uur gaar braden. Hem daarna op een schotel leggen en er wat aardappel- of kastanjepurée om heen spuiten. Men kan de schotel nog een extra feestelijk aanzien geven door er deegbakjes gevuld met rodebessengelei of cranber ries op te plaatsen. drop" niet is verboden voor hen die op zoutarm diëet leven. In het dropartikel zijn verschillende =E grondstoffen gecombineerd die het s§ maken tot een voedzaam, smake- JËs lijk en gezond produkt. Nederlandse kwaliteitsbeheersing. Alle grondstoffen en andere be- standdelen van het dropartikel ,H§ staan onder strenge controle van y| haf Centraal Instituut voor de Dropverwerkende Industrie (CIDI) §1 dat in 1955 door een tiental Neder- 1§ landse fabrikanten werd opgericht, Js Bovendien worden de fabricage- ji methoden aan strenge normen van J§j hygiène onderworpen. Dit instituut is enig op de wereld en houdt zich |§g ook nog bezig met wetenschappe- lijke en technologische documen- tatie op het gebied van drop en gom. Er bestaat een intensieve uit- wisseling van gegevens met onder- §g zoekers overal ter wereld. Neem gerust een dropje. De Nederlandse dropverwerken de industrie, die drop levert in ve lerlei vorm en verpakking, laat niets aan het toeval over, maar beijvert zich om de best mogelijke kwaliteit te leveren. De zoute drop is typisch Nederlands. In het bui tenland wordt zoete drop gegeten. Hippokrates, - de Griekse arts, de „Vader der geneeskunst" noemt drop al in zijn geschriften. Met de technische vervolmaking van deze tijd en de grote zorg die de Neder landse industrie aan het produkt besteedt, moeders, kunt u uw kin deren de snoepcentjes gerust aan drop laten besteden en de mannen kunnen zonder schaamte een win kel ingaan om drop te kopen. Zij zullen niet voor snoepers worden aangezien.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 11