Daders van de slagerszoon te moordaanslag op A'dam gegrepen ,,Ze wilden wel eens een overval plegen'' De verjaardag van prinses Armgard „Teeltregelingen voor de tuinbouw dienen te ven Lading vlas velde 15 lantaarnpalen De verduistering in Amsterdam Heerlijk bakken met appelen! VRIJDAG 19 DECEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 De recherche van het bureau Linnaeusstraat te Amsterdam heeft gister avond de twee daders van de woensdagavond in de Kruislaan in Amsterdam- Oost gepleegde moordaanslag op de 20-jarige slagerszoon Gerrit C. Pfrommer uit Harderwijk in de woning van een hunner aan de Campanulastraat in Amsterdam-Noord gearresteerd. Het zijn de 25-jarige chauffeur H. B., die volgens de politie „Rooie Henk" wordt genoemd en de 23-jarige monteur Gerrit J., beiden uit Amsterdam. Gerrit J. heeft inmiddels een bekentenis afgelegd. „Rooie Henk", die vol gens zijn kameraad de drie schoten heeft gelost, blijft nog ontkennen. Het moordwapen een onbekend soort revolver is in de tuin achter het huis gevonden. In de toestand van het slachtoffer is nog geen wijziging gekomen. Hij verkeert nog steeds in levensgevaar. Na de moordaanslag waren alle rechercheurs van het bureau Lin naeusstraat gealarmeerd en reeds vrij spoedig kreeg men, mede dank zij de attentheid van de politie in een deel van het land, vrij aardige aan wijzingen. Toen donderdagmorgen om half elf de Opel in de ScLagexlaan werd aan getroffen, waarin zich bloedsporen en vingerafdrukken bevonden, kon men langzaam het net gaan dicht halen. Donderdagavond om vijf uur er toen nog geen plan voor de aan- Er moest wat gebeuren. Bij de Hartveldse brug gaf „Rooie Henk", die alleen achtt:in zat, zijn naast de chauffeur gezeten kameraad een knipoogje en deze begreep het. Er moest wat gebeuren. Op verzoek van de twee reed de slagerszoon de donkere Kruislaan in. wist inspecteur Sa* ders met aan ze- Kort na de tunnel onder het spoor ii -j .1wefemn arempnt beval ..rome Henk' kerheid grenzende waarschijnlijk heid wie de daders waren. Een politielegertje trok naar de Campanulastraat in A'dam-Noord. Achter de brievenbus van de wo ning van de ouders van Gerrit J. hing een touwtje en toen inspecteur San ders hiervan gebruik maakt en de huiskamer binnenstapte vond hij de twee volkomen verraste gezochten. „Pech gehad". In de woning v/erd een nieuwe speurtocht begonnen, nadat eerst een der verdachten in de tuin achter het huis de plek had aangewezen, waar het moordwapen begraven was Op het bureau Linnaeusstraat legde Gerrit J. vrij snel een bekentenis af. Hij zei: „pech gehad" en vertelde toen het gruwelijke relaas van de moordaanslag. De twee jongemannen waren al ge ruime tijd werkloos. Af en toe gin gen zij naar Duitsland onder meer de vorige week. Torn was Gerrit J. met de revolver op de proppen ge komen en net plan was tussen beiden gerijpt om een overval te gaan ple gen. Nadat zij in de nacht van dinsdag op woensdag in Amsterdam hadden rondgezwalkt besloten zij woensdag ochtend weer naar Duitsland te gaan. Zij hadden echter geen gel en gin gen daaiom liften. In de middag kwamen zij in Apeldoorn aan en pro beerden, toen zij merkten niet verder te komen, nachtlogies te verkrijgen bij het Leger des Heils. Dat nachtlogies werd echter ge weigerd en daarop besloot het twee tal dan maar weer terug naar Am sterdam te liften. Zij ki.gen een lift naar Hoevelaken, waar zij om onge veer vijf uur in de middag aankwa men. Op de rotonde stopte de Har- derwijkse slagerszoon, die het tweetal meenam naar Amsterdam. De sla gerszoon praatte over het vele geld, dat hij bij zich had, maar volgens de verklaring van Gerrit J. bestond wegemplacement beval „rooie Henk' plotseling „stop". Toen de chauffeur hieraan geen ge Tolg gaf schoot „rooie Henk" hem met de revolver in de nek. De toegebrachte verwonding bleek niet ernstig te zijn, want de chauffeur reed door. Toen trok „rooie Henk" de slagerszoon met een arm naar zich toe en loste van dicht bij opnieuw een schot in de nek van zijn slachtoffer. Deze trapte hierop op de rem, maakte het portier open en strom pelde naar buiten, waar nij languit op de weg viel. „Rooie Hink" ging hem achterna en loste het derde schot ditmaal in de buik ?an zijn slacht offer. „Rooie Henk" stapte vervolgens weer in de auto, waarin Gerrit J. in- Pater Alfred van de Weijer O. Cap., momenteel directeur van de ontwik kelingscentrale van de Katholieke Arbeidersbeweging in de diocesen Haarlem en Rotterdam, woonachtig te Den Haag, heeft van de Leuvense Universiteit de Henry Velghe-prijs gekregen, wegens zijn uitstekende sociale studie over: „De religieuze practijk in een Brabantse industrie stad", het proefschrift, waarop hij promoveerde. Op de foto Tien we mevr. A. Oos tenrijk, die de zwaargewonde jonge man bij haar huis vond, terwijl zij aan een kennis de toedracht uitlegt, staande op de plaats waar het mis drijf plaatsvond. middels de plaats van de chauffeur had ingenomen en in grote vaart ver dwenen zij in de richting van de Ooster Ringdijk. Onderweg moest „Rooie Henk" het stuur overnemen, want Gerrit J. kon zich niet meer beheersen. Tijdens het wisselen van de chauf feursplaats hadden zij bemerkt, dat de auto aan de binnenkant vol met bloed zat. Zij reden nog een eindje in de rondte en zetten toen de wagen in de stille doodlopende Schagerlaan. Ook de jassen van de twee zaten vol met bloed en daarom trokken zij die uit, deden ze in een tas en gingen te voet naar Amsterdam-Noord. GENERAAL DER KRUISHEREN NAAR BRAZILIë Gisteren is de magister generaal der Kruisheren, mgr. dr. W. v. Hees, voor een visitatiereis naar Brazilië vertrokken, tezamen met hem de Kruisheren Joh. v. Duynhoven uit Cuyk, Ant. Reijnen uit Reek en Jos. Bakker uit Roosendaal, van wie eerst genoemde voor de derde maal en de laatstgenoemden voor de eerste maal naar Brazilië gaan. Mgr. Hees zal eerst de kloosters en parochies der Kruisheren in het Zui den van Brazilië bezoeken. Hier zullen op 1 februari a.s. te Leopoldina (Mi- nas Gerais) de eerste Braziliaanse Kruisheren in het Noviciaat treden. Na het Zuiden worden vervolgens het klooster en de parochies der Kruisheren in Noord-Brazilië (Para) bezocht. Mgr. van Hees hoopt omstreeks Pasen van het volgend jaar weer in Nederland terug te keren. Tijdens zijn afwezigheid wordt het ambt van vicaris-generaal uitgeoefend door de hoogeerw. zeergel. heer dr. Y. Snabel O.S.C., Prior van het Kruisheren klooster te Zoeterwoude. PRINSES WILHELMTNA SCHENKT KERSTBOOM Op het Binnenhof te Den Haag zal een twaalf meter hoge kerstboom worden geplaatst ter opluistering van de samenzang welke hier maandag avond gehouden wordt. De boom is een geschenk van prinses Wilhel- mina. in fWt" pocücr^nSar do™ in een hatdigc nlaskc HUISAPOTHEEK (mtTipt Ickk6f r zoiWw%»njl\Whc^;»Tff? MEENK'S POEDERS helpen! Er zijn Meenk's Pocder^^n hoofdpijn, kies pijn. hoest. gri".^arrhee. influenza, rheumatiek. koortsjpTeid bij gevatte kou. periodieke pijnen uz. enz. Verkrijgbaar in etuis met 6 jroeders maar ook in een handige plastic HUISAPOTHEEK (met 6 verschillende etuis 6 poeders), zonder prijsverhoging. Vraag uw drogist M jE^ft-^qjflEft^efr^jEr.zijn p '-ï^nlc Ip^E rheumatiek. koortsigïïeiabij gevattekou. Gisteren vierde prinses Armgard, moeder van prins Bernhard, op „Huize Warmelo" bij Diepenheim haar 75ste verjaardag. Als gasten van de jarige prinses, die thans reeds ruim zes en een half jaar in ons land woont, waren onder meer aanwezig alle leden van het koninklijk gezin. Prins Bernhard arriveerde reeds in de loop van de morgen in Diepen heim. j Aan het begin van de avond kwa- 1 men de koningin en de prinsessen i Beatrix, Irene, Margriet en Marijke j op kasteel „Warmelo" aan. Prins j Aschwin was verhinderd de verjaar- j dag van zijn moeder mee te vieren, daar hij voor werkzaamheden voor I het Metropoiltan Museum of Art te New York momenteel in Bangkok vertoeft. Gisteravond zaten ruim dertig gas ten, waaronder de leden van het ko ninklijk gezin en verder intieme vrienden en kennissen, aan een feestdiner aan. Vele bloemen en on telbare telegrammen uit alle delen van de wereld werden prinses Arm- Advertentie) gard toegezonden. Voorzilter Jac Groen over zorgelijke zaken Bij de opening van de vergadering van de vakgroep tuinders van de katholieke land- en tuinbouwbond te Haarlem heeft de voorzitter, de heer Jac. Groen, vanochtend meege deeld, dat de gang van zaken in het tuinbouwbedrijf, behoudens in de stookglasbedrijven en in mindere mate in het glasbedrijf in het alge meen, ongunstig is te noemen. In be paalde gebieden, niet uitsluitend in de koolstreek, is een noodtoestand ontstaan en wat de koudegrondtuin- bouw in het algemeen betreft, kan niet anders dan van een slecht jaar worden gesproken. Een troost noem de spreker dat thans bepaalde pro- dukten, juist waarvan dit het minst werd verwacht, een goede markt hebben. Het blijft aldus de voorzitter een bedroevende omstandigheid, dat tuinders die hard werken ge dwongen zijn de gemeentelijke socia le bijstand te hulp te roepen tenein de hun gezin voor algehele verpau pering te behoeden. Spreker hoopte, dat de overheid zal bevorderen, dat zelfstandigen uit de tuinbouw ook kunnen profiteren van sociale maat regelen, zoals de kinderbijslag. De heer Groen vervolgde, dat van tuinbouwzijde gilles is beproefd om de industrie terwille te zijn, mits men zou contracteren bij erkende tuinders. Uit de praktijk is geble ken, dat die industrie nooit meer dan hoogstens een derde heeft gebruikt van het areaal, dat haar in enig jaar Een met vlas beladen vrachtauto met aanhangwagen heeft gisteravond op de Plaszoom te Rotterdam vijf tien lantaarnpalen omver gereden. Dit kwam doordat het vlas was uit gestulpt, zodat aan de zijkant van de wagen een grote bult uitstak. De chauffeur had dit niet opge merkt. Toen hij eindelijk dacht: „wat zijn toch die schokken die ik voel", zijn wagen stilzette en uit stapte, zag hij vijftien lantaarnpalen tegen de grond liggen. ,Sieenijes" om ie sielen In de nacht van 29 op 30 oktober werd er bij de juwe lier Breen op de Nieuwendijk in Amsterdam ingebroken. De waarde van de gestolen voorwerpen bedraagt 80.000 gulden. Een simpele verkeersovertreding leidde ertoe dat de recherche in Amsterdam vier arrestaties kon verrichten en de buit op een kleinigheid na kon achterhalen. De foto toont de heer en mevrouw Breen, die de gestolen voorwerpen bekijken op het hoofdbureau van politie in Amsterdam. voor contractteelt ter beschikking was gesteld. De industrie heeft zich overigens ruimschoots voor haar voorziening op de veiling kunnen dekken. Ernstige zaken. Ingaande op de teeltregeling van en de erkenningseisen voor de uit oefening van het tuinbouwbedrijf, zei spreker dat andere takken van het agrarisch bedrijf deze tijdens de crisis van 1930 tot stand geko men regeling en eisen niet kennen. Dikwijls is opheffng daarvan ge vraagd. „Wanneer ik nu zeg, dat er op het ogenblik zeer ernstige dingen gebeu ren,, dan gaat het eigenlijk over niet meer of minder dan om het behoud van de ordening in de tuinbouw, of wel het vrijgeven van ons bedrijf aan het vrije spel der maatschappelijke krachten, hetgeen ik dan een sprong in het duister noem. De tuinders zijn het er over eens, dat de tuinbouwteeltregelingen en de minimumprij zenfondsen moeten blijven bestaan" aldus de heer Groen. Tenslotte zei spreker, dat de tuin ders volledige behartiging van hun belangen moeten eisen. Van de overheid mag steun en medewer king worden gevraagd, want zij is mede verantwoordelijk in de niet geringe taak voor het volksbestaan die de tuinders vervult. BANDOPNAME-APPARATEN VOOR OORLOGSBLINDEN. Tijdens de december-reünie van Brabantse oorlogsinvaliden in Bre da is gisteren aan veertien oorlogs- blinden een bandopname-apparaat aangeboden door de stichting Mo- veo (meer ontspanning voor ernstige oorlogsgewonden De invaliden kwamen uit de hele provincie in byna zestig atuo's naar Breda, waar zij ontvangen wer den in de cantine van de N.V. Hero. Het gezelschap, dat uit circa twee honderd personen bestond, werd la ter in het cultureel centrum „De Beijerd" door het gemeentebestuur van Breda ontvangen. De invaliden heben een filmvoorstelling bijge woond in een der Bredase theaters en hebben de rest van de dag op de Koninklijke Militaire Academie door gebracht. De veertien bandopname-appara ten werden aan de blinden overhan digd in de Generaal Voetzaal van de K.M.A., waar nog het woord werd gevoerd door generaal Rij kens. Hul de bracht deze aan de heer W. de Greeuw uit Breda, die zelf oorlogsin valide is en die het initiatief deze actie had genomen. In de avonduren werd deze Mo- veo-reünie besloten met een diner en een cabaretavond in de K.M.A. De politie van Amsterdam stelt een diepgaand onderzoek in naar het tref- fende staaltje van verduistering, dat in Amsterdam aan het licht is geko-1 men. De 32-jarige directeur L. P. die zoals gemeld ervan verdacht wordt grote bedragen van een technische groothandle verduisterd te hebben, heeft zich in zes jaren een vermo gen gevormd van vier en een halve ton. Het totale bedrag echter dat hij ontvreemd heeft bedraagt minstens 850 duizend gulden. De politie heeft verklaard, dat het onderzoek geruime tijd in beslag zal nemen, aangezien verdachte zeer omzichtig te werk is gegaan. De recherche is thans bezig enige feiten van verduistering en valsheid in geschrifte te bewijzen, opdat L. F. nog deze week voor de officier van justitie geleid kan wor den. In het verdere onderzoek zal ook de Rijksaccountantsdienst wor den ingeschakeld. Het bedrijf aan de Lijnbaansgracht Thijs de Tuinman zegt: Wat U bakt met Neerlands blozende appelen is altijd lekker! Smullen maar. En 't is ook nog reuze gezond! wordt normaal voortgezet, maar er zijn geruchten, dat de N.V. op de rand van het faillissement staat en op een vergadering van filiaalhouders dezer N.V. zijn ernstige woorden ge sproken over het feit, dat er niet meer controle is geweest op de di recteur-boekhouder in Amsterdam. P. is in het bezit van een zeer weelderige villa aan de Prinses Ma- rijkestraat en van een fonkelnieuwe Buick. Hij had echter geen goede heertjes-manieren, strooide niet met geld om zich heen en onderhield een strikt zakelijk contact met zijn per soneel.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7