koLen Schatten verhuisden van Mauritshuis naar Leiden Leidse veiling gaai nieuwe neerzeihal plaatsen Gezellige mensen stoken Jf Pluimvee-tentoonstelling voor bollenstreek door Oude Leidse'' RECHTSZAKEN Slot zonder agenda „De Nederlandse dagbladpers'' in het goud VRIJDAG 19 DECEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 1 „VORMING" ONTDEKT OPNIEUW DE VORM De Lakenhal is met ingang van de ze week een paar miljoen méér waard geworden door de aanwezig heid van kunstschatten uit het Mau ritshuis te Den Haag. Dit Leidse mu seum profiteert n.l. van een Jan Steen-tentoonstelling, die tot 16 fe bruari in het Mauritshuis gehouden wordt. In de drie benedenzalen van het Haagse huis moest plaats gemaakt worden voor de Jan Steen doeken die uit de gehele wereld ook uit Lei dennaar de Residentiestad waren gekomen. Hierdoor kwamen een se rie kunstschatten van de muur af, die in de kelder geborgen moesten wor den en drs J. van Wessem, vond dit maar zonde van de schatten, waarna hij zich tot de directeur van het Haagse, museum riohtte met het ver zoek de voor de kelder bestemde schilderijen in Leiden te mogen op hangen. Dit is gelukt en thans hangen een serie kostbaarheden in de midden zaal-beneden van de Leidse Laken hal. De zaal heeft nieuwe lichte wan den gekregen en hierdoor komen de donkere, oudtijd.se kostbaarheden nog schoner tot haar recht. Het is niet nodig een diepgaande beschrij ving te geven van de schilderijen die nu in Leiden terecht gekomen zijn. De museumgebouwen zullen onge twijfeld de kostelijkheden uit het Mauritshuis als oude vrienden be groeten. Daar zijn primitieven onder, zoals de hoofdfiguur uit de Vlaam- sche primitieve school Rogier van der Weijden, die voornamelijk bijbel se taferelen schilderde en op deze tentoonstelling vertegenwoordigd is met zijn „Kruisafneming". Men treft er een Rubens aan: het schilderij van zijn tweede vrouw He- lene Fourment en de „Willem van Oranje", die bekend is van alle ge schiedenisboekjes, geschilderd door Adriaen Thomasz. Key. Hans Mem- linc schilderde een portret van Lies- beth, van Duy ven voorde en ook dit portret van deze vijftiende eeuwse schilder vindt men op deze tentoon stelling. Ook uit latere periode zijn hier prachtige doeken verzameld, on der meer het merkwaardige schilde rij van W. van Hoocht, dat het ka binet van de Antwerpse verzamelaar v. d. Geest laat zien en kopieën van een verzameling ook thans beroem de schilderijen. Beter dan 'n verdere opsomming lijkt ons de opwekking van deze kans gebruik te maken en de beroemde collectie in een nieuwe omgeving te bezichtigen. Naast deze zaal zijn de zeventiende eeuwse be zittingen van de Lakenhal tentoon gesteld. Vorming. Elders in het gebouw, in de Schot- tenzaal n.l., wordt onder de titel „vorming" een tentoonstelling ge houden van kunstenaars, die zes jaar geleden onder de naam „start" be gonnen zijn. Zij zijn kunstenaars, die koninklijke subsidie genieten, het geen een soort officiële erkenning van hun kunstenaarschap inhoud. Na zes jaar is er geen sprake meer van een begin, en daarom achtte men de naam „vorming" op deze schil ders toepasselijker, als een soort tus senfase tussen het begin en het „ar rivé" zijn. De kunstenaars welke aan deze expositie voor heel Nederland- deelnemen zijn uitgelezen door een jury waarin ook de directeur van de Leidse Lakenhal zitting had. Het is nieuw jong werk, dat men op deze tentoonstelling te zien krijgt, maar toch herkent men in de manier van werken der meesten een zekere bezonnenheid, die komt met het toe nemen van de jaren. Het programma dat bij de tentoonstelling behoort leert, dat de deelnemers gemiddeld „Kruisafneming" van de hoofdfiguur in de Vlaamse primitievenschool: Rogier van der Weyden. rond 1920 geboren zijn en in de laat onze zeggen twintig jaar van hun artistieke ontwikkeling, hebben de meesten van hen verschillende ontwikkelingsfasen doorlopen. Bij sommigen ontdekt men het epigonisme, mateloze bewondering voor 'n buitenlandse kunstbroeder, die haar stempel drukt op elk doek, dat uit handen van de volgeling komt. Opmerkelijk vonden wij het werk van Arie Kater, die een gebo ren tekenaar is, maar niet kan ont komen aan zijn inspirator: Goya. Voorts het bekwame werk van Stel- lart, dat mooi afgestemd van tint is. Het werk van Stekelenburg geeft een duidelijk beeld van de ontwikke ling waarin de schilderkunst van de ze generatie gekomen is: een ontle ding van kleur er. beeld tot essenties. In het algemeen is het ons echter opgevallen, dat aan de afbraak een eind is gekomen en dat de kunste naars opnieuw de vorm ontdekt heb ben als een onontbeerlijk element in hun magische experimenten. Ondanks teruggang in omzet van hall miljoen: Ook 's avonds voor ontspanning De Coöp. Groenten-, Fruit- en Bloemenveilingsvereniging „Leiden en Omstreken" G-A. hield gisteren haar algemene ledenvergadering in „Den Burcht". De voorz., de heer B. van Vliet, be groette de ereleden en leden en gaf hierna een overzicht van het jaar 1958. Hieruit bleek, dat de resulta ten over het algemeen teleurstellend waren, hetgeen speciaal gold voor de koudegTondprodukten, hoewel ook de glasculturen niet aan de malaise ontkomen waren. De zeer ruime oogsten, ook in het buitenland, wa ren hiervan de oorzaak; deze leidden tot lage prijzen, welke door de grote aanvoer niet goedgemaakt konden worden. Het gevolg was dat de totale om zet aan de veiling ruim 500.000. lager was dan in 1957. Toch heeft het bestuur gemeend over te moeten gaan tot het doen bouwen van een tweede neerzethal, welke moet die nen voor het exportiklaar maken van de produkten enz. Deze hal, welke 56 m. lang en 33 m. breed wordt, krijgt aan weerszijden luifels boven het water, zodat de produkten droog afgeleverd kunnen worden, terwijl ook een spooraansluiting aanwezig is. Voorts worden vloer en kapcon structie zodanig uitgevoerd, dat deze enorme hal 's avonds ook voor an dere doeleinden (sport en ontspan ning) gebruikt kan worden. De uit voerders, de firma's Bik en Breede- veld en de Holl. Constructie Werk plaatsen, hopen het werk op 1 april op te kunnen leveren. Na lezing van de notulen en het afdoen van enkele bestuursvoorstel len, welke zonder stemming goedge keurd werden, volgde behandeling van de begroting voor 1959; deze werd, na uitvoerige toelichting door de voorzitter, door de vergadering aangenomen. De aftredende bestuursleden, de heren L. Verhaar en B. Slappendel, werden hierna met grote meerder heid herkozen, terwijl in de Raad van Toezicht de plaats van de heer L. v. d. Eijk, welke niet herkiesbaar was, werd ingenomen door de heer A. Noordam. Vervolgens werd besloten het vei len van bittere komkommers abso luut te verbieden; in samenwerking met het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen en de zaadtelera zijn enkele bittervrije komkommer- rassen ontwikkeld, zodat ieder tuin der het zelf in de hand heeft om een goed produkt te kweken en het pu bliek weer met vertrouwen onae komkommers kan kopen. Op voorstel van het bestuur werd hierna de heer P. J. Kolderman, die de vereniging vele jaren trouw ge diend heeft, wegens zijn grote ver diensten benoemd tot erelid. De vergadering werd besloten met een geanimeerde rondvraag. (Advertentie) 700 Dieren in Rijnsburgse hal VERZOT OP SPEELAPPARATEN De passie van een 32-jarige verte genwoordiger van een Coöp. Vereni ging te Bodegraven heeft heen voor de Haagse rechtbank gebracht wegens verduistering van 17.350. Geduren de de jaren 1956 tot en met 1958 heeft de verdachte geld, dat hij van klanten ontving in eigen zak gestoken. Eigen lijk beliep de verduistering in totaal een nog groter bedrag, maar een deel was reeds door hem afbetaald. Reeds eerder was namelijk ont dekt dat verdachte verduisteringen pleegde en toen had hij een schuld bekentenis getekend ter waarde van zestienduizend gulden. Dit voorjaar bleek echter dat de man zich opnieuw vergrepen had aain gelden van de Coöperatie, nu voor bijna vijftienhon derd gulden. De verdachte zelf had beweerd dat het begonnen was met drieduizend gulden voor woninginrichting toen hij ging trouwen. Het psychiatrisch rap port vermeldde echter dat de verte genwoordiger een zwak heeft voor speelautomaten. De officier van justitie, vond het moeilijk om hier een gecombineerde straf van voorwaardelijk en een deel onvoorwaardelijk op te leggen, gezien het feit dat verdachte na de verduis tering van de zestienduizend gulden meteen weer aan het verduisteren was gegaan. Niettemin vorderde hij toch een jaar gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. De Haagse rechtbank zal 30 decem ber uitspraak doen. Onder grote belangstelling van ge nodigden werd gisteravond in de vei linghallen van „Bloemlust" te Rijns- burg de jubileum-pluimvee-tentoon stelling van de Leidse vereniging „De Oude Leidse" geopend. Dit is de vier de bollenstreekshow, en tevens de 18e landelijke jubileumtentoonstel ling. Pl.m. 700 dieren, waarvan de afd. konijnen (312) de grootste is, zijn op deze expositie te bewonderen, van de hoender-afd. is die van de krielen wel de grootste. Deze bevat de meest verschillende rassen van diverse voor aanstaande fokkers op dit gebied. Er zijn inzendingen van liefhebbers uit Doetinchem, Zwolle en Spekholzer- heide. Verder werd medewerking verleend door verenigingen Noordwijk, Katwijk, Wassenaar, Lis- se en Woubmgge. Onder de verschillende rassen zijn grote klasen ingeschreven o.a. 43 stuks Vlaamse reuzen, 45 Weners, 26 groot zilver, 20 Franse hangoren, 14 Lotharingers en verder nog Tan-ko nijnen, Gouwenaars, Havanna's' Rexen, Papilion, Hollanders, Rijn landers, Alaska's, Russen, Polen, Klein Zilvers (32) en Kleurdwergen. Bij de afd. hoenders treft men ook de C.A.O. Bloembollenbedriji door werknemersorganisaties opgezegd meest' voorkomende rassen aan, o.a. Rhode Island Red, Amerikaanse en Ned. Leghorns, Brahma's, Hollandse Hoenders en zwart-, zilver- en goud- pel en Barnevelders. Bij die van de krielhoenders zijn zeer fraaie inzen dingen, t.w. Ned. Sabelpootkrielen in fraaie kleuren, Hollandse Krielen in diverse kleurslagen. Zij werden door de heer A. P. Hollemans, de nestor van de krielenkeurmeesters, gekeurd. Voorts zijn nog aanwezig de Zijle- hoenkriel Orpington, Sussex en Wy andotte Krielen. e voorzitter, de heer F. v. d. Mark, opende deze avond met een welkomstwoord, waarin hij dank bracht aan het gemeentebestuur, de veilingvereniging en de verenigingen uit omliggende plaatsen voor de spon tane medewerking. De voorzitter van de ver. „Kokiklo" uit Katwijk felici teerde de ver. met het 50-jarig be staan en memoreerde het vele werk dat de voorz., de heer v. d. Mark voor de verenigingen gedaan had. Ook de voorzitter van Noordwijk bracht zijn felicitatie over. Hierna sprak de voorz. van de Raad van Beheer en Toezicht op de pluimvee- en pelsdierenteelt in Ne derland, prof. J. G. van Manen een openingswoord waarin hij de oprich ting van de vereniging van 50 jaar geleden memoreerde, welke toen be hoorde tot een van de grootste van die tijd. Hoewel daarna een inzin king plaats vond, werd een fusie aan gegaan met de L.E.O. van Leiden en omstreken en daarna dor het uittre den van N.K.B. uit de R.V.B. zijn de konijnenfokkers weer uit de vereni ging getreden. Door de samenwer king in de kring Leiden en omstre ken werd gekomen tot het jaarlijks organiseren van de bollenstreekshow verlaken. Een onderscheiding voor de beste dwerghoender verkreeg dr B.Donk uit Den Haag en voor de beste sierduif W. J. v. Nieuwkerk uit Den Haag. Voor het beste konijn de Franse Langoor werd de heer P. Hommel uit Katwijk onderscheiden. DIPLOMA'S LEERLINGEN TUINBOUW- EN PLANTKUNDE Amerikanen hebben weinig gevoel voor de tuinbouw. Hun botanische tuinen en arboreta zijn vele malen groter dan in Nederland, maar ook evenredig veel slordiger onderhouden en slechter gesorteerd. Tot deze conclusie is de heer H. Veendorp uit Leiden gekomen, toen hij in de afgelopen zomermaanden 'n bezoek aan Amerika bracht. Hij ver telde over deze reis woensdag in de vergadering die de Koninklijke Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkun- Naar wij vernemen hebben werknemersorganisaties in het Bloem- bollenbedrijf de Collectieve arbeids- waarvan nu de 4e wordt gehouden. overeenkomst opgezegd. De reden hiervan is dat de onderhandelingen voor 1959/1960 met betrekking tot de werknemersvoorstellen over een nieuwe functieverdeling in het be drijf zeer stroef verlopen. Over deze materie is een rapport aan de werk gevers aangeboden, doch deze zijn met tegenvoorstellen gekomen die sterk van dit rapport afwijken. De werknemers hebben daarin nu aanleiding gevonden de bestaande C.A.O. op te zeggen. De werkgevers organisaties zullen zich nu binnen kort intern beraden. Het is de be doeling dat beide partijen 19 januari a.s. weer voor een bespreking bij el kaar komen. de in de Vergulden Turk hield. Terwijl de botanische tuinen in Ne derland perfect worden onderhouden, worden die in de V.S. min of meer aan har lot overgelaten. „De planten die er staan, zijn zo taai dat ze niet kunnen doodgaan, dc andere zijn zijn sedert jaren ter ziele of er nooit ge weest", zo typeerde de heer Veendorp de Amerikaanse tuinen. Hij wees nog 'n ander verschil aan: in ons land zijn de tuinen studie-objecten, in de V.S. half-commerciële instellingen, waarin ook centra van vermaak zijn geves tigd. De spreker vertelde van zijn bezoeken o.a. aan het arboretum van de Harvard Universiteit in Boston en de botanische tuinen in Montreal en New York. De tijdelijke voorzitter, de heer J. H. Smit, deelde aan het begin van de vergadering mee, dat het bestuur de mening -an de Nederlandse Bloemis terij heeft gevraagd over het kleur-n van bloemen, zoals dat in Rijnsburg veel gebeurt. Na de pauze werd aan leerlingen van vers- heidene cursrssen het diplo ma uitgereikt. De geslaagden zijn: Algemen* tuinbou wc arsusP. Eyk (met zeer veel vrucht); N. v.'d. Mark, W. van Borssum Waalkes Ph. A. van Ast, B. J. Hesseling en C. van der Veen (allen met veel vrucht); D. Nieuwenburg en P. Winter (met vrucht). Speciaalcursus motorkennis: J. Kei zer, H. v. d. Velden, J. B. N. van Die- men, P. Vink, J. Hilhorst, A. Beek man, C. Doornekamp, J. Ohr. Hen driks, W. Ammerlaan, A. M. v. d. Poel, J. Q. Winter, C. M. B. de Fey- ter, C. J. M. Daleman, A. Rijsdijk, J. J. v. Seggelen, J. van Evert, C. chef- fers, J. v. d. Born, J. van Egmond H. v. d. Mey, G. v. d. Horst, F. J. van Leeuwen. Aanleg en onderhoud van tuinen (tekencursus): P. F. M. v. d. Poel, A. G. F. Borst, J. Koudijs, J. H. Lexe, M. Bon, B. D. de Wit, P. Staffelen, F. J. van Leeuwen, R. Voskuil, C. G. A. Mulder en J. de Winter. STRAALJAGER VERONGELUKT Piloot behouden neergekomen Vanmorgen om ongeveer tien over elf, heeft de vlieger van een „Meteor 8" straaljager, de 24-jarige ongehuw de sergeant-vlieger C. M. Schalke uit Katwijk aan Zee, van de vliegbasis Leeuwarden van de Ko ninklijke Luchtmacht op achttien ki lometer ten noorden van de basis het toestel moeten verlaten. De vlieger is behouden per parachute neerge komen bij Hallum. De vlieger vloog met zijn toestel op ruim zesduizend meter hoogte juist voordat hij zou landen, toen er vermoedelijk een motorstoring op trad. De bestuurder achtte het raad zaam het vliegtuig per schietstoel te verlaten. Het toestel is, voor zover thans be kend in een weiland terechtgeko men. Of er schade is aangericht is niet bekend. Op de conferentie over het voor komen van onverhoedse aanvallen* die te Genève wordt gehouden, heeft men zich donderdag beraden over de tekst van het slotcommuniqué. In dit communiqué wordt aanbevolen de besprekingen zo spoedig mogelijk te hervatten. Zoals bekend zijn beide partijen het op deze conferentie nimmer eens geworden over de agenda. De Rus Koeznetsof verklaarde te genover verslaggevers, dat het Wes ten een volkomen negatieve houding had aangenomen, maar dat de ooste lijke landen dermate van de oorzaak van een oplossing overtuigd waren, dat zij de vergadering hadden willen voortzetten zonder een Kerst- en Nieuwjaarsreces. Omdat het Westen op een onderbreking had aangedron gen had het Oosten 5 januari voor gesteld. De westelijken hadden even wel geweigerd een datum vast te stellen. Het westelijke standpunt is, dat de inzichten zóó sterk verschillen dat de kwestie van hervatting door de re geringen moet worden behandeld. De leider der Amerikaanse afvaar diging, William Foster, heeft op een persconferentie verklaard, dat het geen nut heeft de besprekingen te hervatten, zonder dat de betrokken regeringen overeenstemming hebben bereikt over hun aard en het terrein, dat zij moeten bestrijken. Na deze rede verklaarde prof. van Manen de tentoonstelling voor ge opend. Hierna werd een rondgang gemaakt langs de diverse kooien welke door de grote ruimte niet op elkaar be hoefden te worden gezet, zodat men goede aandacht kan schenken aan de tentoongestelde dieren. Vele liefheb bers zijn deze eerste avond reeds een kijkje wezen nemen, dat zeer ze ker de moeite waard is. De tentoon stelling is nog geopend tot en met zaterdagavond. Bijzondere ereprijzen werden toe gekend aan de heer J. A. Otte uit Leiden met Hollandse hoender Zil- De vereniging De Nederlandse Dagbladpers heeft ter gelegenheid van de viering van haar vijftigjarig bestaan in het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam om. een feestelijke receptie gehouden. Foto: de staats secretaris van O. K. en W., mr. R. C. A. Höppener (mid den voorgrond) en zijn ambtsgenoot van Binnenlandse Zaken, Bezitsvorming en P.B.O., drs W. K. N. Schmelzer (rechts achter mr. Höppener) kwamen het jubilerende bestuur hun geluk wensen aanbieden.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 4