S)e &2idóeSoti/Ya/nt BERLIJN STAAT NIET LOS VAN DUITSE KWESTIE NAVO WIJST S0WJETPLAN AF Waarom trad Mao af? „De kleine wereld'' halverwege Storm over Frankrijk Vele slachtoffers bij warenhuisbrand Anti-mannen saboteerden landbouw politiek Het schot in de nek weer i Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur L. C J ROOZEN Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Advertent. 20826. Giro 103003. Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f7.50 p kwart. WOENSDAG 17 DECEMBER 1958 50ste JAARGANG Nc Franco p.p. f 8.Advert.: 17 ct p m.m. Telefoontjes f 1.50 In het communiqué van de Navo over Berlijn, dat dinsdagavond te Parijs is uitgegeven, wordt gezegd, dat volgens de Atlantische Raad de kwestiê- Berlijn alleen kan worden opgelost in het kader van akkoord met de Sowjet-Unie over het gehele Duitse probleem. De Atlantische Raad verklaart zich, aldus het communiqué, zonder voor behoud achter de opvattingen van de ministers van buitenlandse zaken van de V. S., Groot-Brittannië, Frankrijk en de Duitse Bondsrepubliek, zoals die zijn vervat in hun verklaring van zondag. De raad is van oordeel, dat geen enkele staat zich eenzijdig kan bevrijden van zijn verplichtingen en dat de verbonden mogendheden hun positie en het recht op vrije toegang tot West-Berlijn moeten handhaven. Ook wenselijkheid politiek overleg besproken MINISTER LUNS TEVREDEN „Het debat over de kwestie-Berlijn in de ministerraad van de Navo is het allerbeste, dat ik ooit heb mee gemaakt. Het communiqué over deze kwestie is stellig zwakker dan wat over het standpunt in deze kwestie door de Atlantische afgevaardigden is gezegd". Dit heeft de Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, dinsdagavond na afloop van de eerste dag der Navo- conferentie in Parijs verklaard. In delegatiekringen wordt het mo gelijk geacht, dat nog vóór het einde van dit jaar het antwoord op de Rus sische nota's over Berlijn, dat het communiqué tot basis zal hebben, gereed zal zijn. Het communiqué over Berlijn zou de warme instemming hebben van de Navo-opperbevelheb- ber, generaal Norstad. De vergadering van de Atlantische gemeenschap heeft in haar middag vergadering, behalve over de Ber- lijnse crisis, ook gesproken over het probleem van het politieke overleg en de toestand in het Midden-Oosten. Speciale aandacht is geschonken aan de vorm van dit politiek overleg bin nen de Atlantische gemeenschap en aan de wijze, waarop dit kan worden verbeterd De kwestie van de visse rijrechten werd hierbij als voorbeeld De aankondiging van Mao's aftre den als president van communistisch China is gekomen na de duidelijke bewijzen van onenigheid tussen de Sowjet-Unie en communistisch Chi na over de „volkscommunes" in Chi na en de lijn, die de Chinezen in hun buitenlandse politiek volgen, zo werd iu kringen van de Zuidslavische re gering verklaard. Maar, zei men, het is nog te vroeg om te kunnen stellen, dat Mao ge vallen is op aandringen van de Rus sen en er zijn bewijzen voor de me ning dat de wrijving tussen China en Rusland voortduurt. Men kon niet geloven, dst Mao zijn hoge functie vrijwillig rad opgegeven. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft de aankon diging van Mao's aftreden in verband gebracht met berichten over onrust op het Chinese vasteland. De woord voerder van het ministerie, Lincoln, zei, dat de Amerikaanse regering over gegevens beschikt over onte vredenheid tegen de onderdrukking in China. genoemd. Terwijl het gesprek over dit onderwerp niet tot concrete resul taten heeft geleid er bestaan ook in de Navo verschillende meningen over de vraag tot hoe ver het poli tieke overleg zich moet uitstrekken is besloten het rapport af te wach ten, dat thans wordt opgesteld en waarin de verschillende meningen zijn vervat. De Amerikaanse dele gatieleider, Dulles sloot zich aan bij het rapport-Spaak over het politieke overleg, waarin voorstellen worden gedaan om dit te verbeteren. Vandaag zouden de Navo-ministers zich bezig houden met militaire kwesties, waarna donderdag de situa tie in het Verre Oosten aan de orde zal komen. Het wordt in Navo-kringen vrijwel zeker geacht, dat dan ook de situatie in Indonesië aan de orde zal komen. SOWJET-REACTIE Het officiële Sowjet-persbureau Tass heeft naai aanleiding van het communiqué van de Noordatlantische Raad over Berlijn verklaard, dat de Westelijke mogendheden uiting heb ben gegeven aan hun verlangen tot elke prijs in West-Berlijn het oude stelsel te handhaven, dat hun in staat stelt deze stad te gebruiken „bruggehoofd van ondermijnende activiteit tegen de socialistische sta ten". Tass zegt, dat de conferentie van de Navo de Russische voorstellen heeft verworpen, maar geen enkel tegenvoorstel heeft gedaan, hoewel de „gevaarlijke" toestand in Berlijn „een bron van ernstige internationale spanning vormt". 'Omtrent het westelijke voorstel om het Duitse probleem in zijn geheel te bespreken merkt het Sowjet-pers- bureau op: „De leiders van de Navo Het gaat „De Kleine Wereld" voor de wind. De ballon van die naam heeft namelijk volgens deskundige schattingen reeds 2100 km (biina de helft) afgelegd van het traject Cana- rische EilandenAmerika, waaraan het vorige week begon. Als de weersomstandigheden boven de Atlantische Oceaan blijven zoals ze thans zijn, bestaat er een goede kans, dat de vier Britten, die deze avontuurlijke reis waagden, in Bra zilië zullen landen. hebben hun toevlucht gezocht tot hun gebruikelijke manoeuvre: ver werping van een concreet voorstel en het te kennen geven van hun voornemen besprekingen te voeren over wijdere en algemenere kwesties waarover veel moeilijker overeen stemming kan worden bereikt". Er woedde gisteren 'n hevige storm boven Frankrijk, die reeds verschil lende slachtoffers heeft gemaakt en aanzienlijke materiële schade heeft aangericht. West-Frankrijk schijnt het zwaarst getroffen te zijn. Boven bepaalde gebieden heeft de wind een snelheid van 150 kilometer per uur bereikt, waardoor schepen tegen de kaden werden geworpen, vensterruiten braken en dakpannen werden afgerukt. In de haven van La Rochelle is een visserscheepje, met 5 opvarenden, gezonken, men meent, dat zij allen om het leven zijn geko men. Tot nu toe zijn twee lijken ge borgen. In dezelfde plaats is een jmgewaai- de boom op een meisjeslyceum ge stort, waardoor 25 leerlingen licht werden gewond. Nabij Rochefort is een in aanbouw zijnd gebouw ingestort, waarbij vier personen werden bedolven. Eén van hen kwam om het leven, terwijl de drie andere werden gewond. In een gedeelte van de stad Poitiers is de electriciteitsvoorziening ge stoord. Dispensatie op 2e Kerstdag Op verzoek van vele bisschoppen uit verschillende landen heeft de Paus dispensatie verleend van de onthouding voor geheel de wereld voor vrijdag 26 december. De beslis sing is bekend gemaakt in een de creet van de congregatie voor het Concilie, vandaag in de Oss. Roma no gepubliceerd. BISSCHOP GEVANGEN IN CHINA. De Chinese communisten houden de Amerikaanse bisschop mgr. James Walsh op politieke gronden gevan gen, zo heeft het Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken dinsdag bekendgemaakt. De bisschop was midden-oktober in Sjanghai ver dwenen. In een klein warenhuis in het cen trum van Bogota, de hoofdstad van Columbia, is dinsdagavond een brand uitgebroken, welke volgens de mede deling van het bureau van de burge meester aan honderd mensen het le ven heeft gekost. Tien personen liepen ernstige brandwonden op. De meeste slachtoffers zijn vrou wen; er zijn ook een aantal kinderen en enige mannen omgekomen. Het warenhuis was op het ogenblik, dat de brand uitbrak, vol mensen, die inkopen deden voor Kerstmis. Het verlaten van het brandende pand werd bemoeilijkt doordat de mensen in paniek geraakten. Het vuur was in een half uur geblust, maar het warenhuis was in die tijd geheel uit gebrand. Men gelooft dat de brand is ontstaan door het ontploffen van een lampje tussen kerstversiering, welke vlam vatte. Chroesjtsjefs zondebokken Het centrale comité van de Russi sche communistische partij is sinds eergisteren in zitting bijeen en het zal opnieuw vernemen hoe zeer Malen kof, Sjepilof Molotof, Boelganin en de andere Russische leiders, die des tijds ontslagen werden, hebben gezon digd tegenover het Russische volk. Chroesjtsjef begon zijn grote rede met vast te stellen, dat er grote vooruit gang is gemaakt in de Russische land- bouw, maar aan deze lof koppelde hij de beschuldiging dat de nu onscha delijk gemaakte „anti-partijgroep" heeft geprobeerd de landbouw te sa boteren. Over Serof, de chef van de geheime politie, die kort geleden een andere functie heeft gekregen en over wiens lot nog niets definitiefs is gepubli ceerd, heeft Chroesjtsjef niets ge zegd. Blijkbaar wordt Serof niet tot de groep van Malenkof, Boelganin, Molotof enz. gerekend. „Het is moeilijk over deze mannen te spreken als over kameraden", zei Chroesjtsjef, „hoewel zij nog steeds lid van de partij zijn. Vooral is dat moeilijk wanneer men bedenkt dat zij De Duitse munt slaat dure herinneringen Een kundig graveur in de federale Duitse munt te Mün chen gebruikt hier een verkleinende graveermachine om de vormen te maken voor een serie gouden medailles, welke spoedig door banken zal worden uitgegeven ter ere van de kroning van Paus Johannes XXHI. De graveur maakt gebruik van zeer grote bronzen modellen om de matrijzen in verschillende maten te maken. De medailles zullen nl. worden uitgegeven in maten van 25 tot 60 mm. in doorsnee en in prijs variëren van 70 tot 1000 gulden naar gelang de grootte. De ene zijde van de medaille toont de nieuwe Paus met de tiara op het hoofd en de keerzijde om. het pauselijke wapen. Russen loonden zich kameraden aan de Zuidpool de doelstellingen van de partij in zake de ontwikkeling van ons land hadden willen herzien en strijd voer den tegen het beleid dat was vast gesteld op het twintigste partycon gres". Chroesjtsjef beschuldigde de ten val gebrachtte mannen van. 1. verzet tegen de reorganisatie van industrie en landbouw en tegen Chroestsjef plannen om maagde lijke gebieden in cultuur te bren gen; 2. een poging tot decentralisatie van de bevoegdheden; 3. een verkeerde houding tegenover de boeren, welke zij beschouwen als een groep die zich verzette te gen de socialistische oplbouw. 4. verantwoordelijkheid voor de moeilijke toestand op agrarisch ge bied in 1953 door verzet tegen het partij'beleid. Daarop kreeg ieder van de gevallen kamerleden afzonderlijk een beurt. Chroesjtsjef ging voort: „Het moet gezegd worden dat tot de voltallige vergadering in septem ber 1953 het centrale comité niet in staat is geweest de nodige maatreee- len te nemen om de veeteelt uit te breiden. Dat werd hoofdzakelijk ver hinderd door de volksv "and Beria Maar de anti-partij-leden Malenkof Molotof en Kaganowitsj hebben geen mindere rol gespeeld. Naar buiten steunden zy het pro^mma, maar in i feite gebruikten zij elk middel waar over zij beschikten om de verwezen lijking ervan te dwarsbomen". Molotof had weten door te drijven dat elk gebied van de Sowjetunie zijn eigen aardappels zou gaan telen. Ma lenkof had opzettelijk verkeerde ge gevens verstrekt over de oogst van 1952 hoewel hij beter wist. De oud-concentratiekampbewakers Schubert en Sorge hebben dinsdag de rechtbank te Bonn, waarvoor zij te rechtstaan, meegedeeld, dat in sep tember en oktober 1941 10.800 Rus sische krijgsgevangenen door een nekschot in het concentratiekamp Sachsenhausen zijn gedood. De gevangenen moesten zich uit kleden en zich in een soort dokters kamer ruggelings tegen een meetlat opstellen. Achter de meetlat was een gleuf in de muur, waardoor op de niets vermoedende krijgsgevangene werd geschoten. Tijdens het schieten werd met 'n grammofoon luide mars muziek ten gehore gebracht. Na het schot kwamen 3 mannen naar voren, die het lyk wegsleepten en de vloer van bloed reinigden. Dan was het de beurt voor het volgende slachtoffer. Schubert heeft bekend de grammo foon bediend te hebben en van tijd tot tyd ook wel eens door de gleuf te hebben geschoten. Sorge, die ook tot het moordcom mando behoorde, en Schubert zei den, dat deze terechtstellingen als vergeldingsmaatregelen werden voor gesteld. De vier vermiste Belgische Zuidpoolvorsers, die op 6 december veronge lukten, toen z*j met hun kleine verkenningsvliegtuig boven de ijsvlakten van de Zuidpool een noodlanding moesten maken en die sindsdien in het gebied van de kristalbergen van de buitenwereld waren afgesloten, zijn gered. Zij zijn opgepikt door een Russisch verkenningsvliegtuig, dat werd bestuurd door Viktor Perof, die naast de Belgen landde en een uur later weer opsteeg. Deze fotocombinatie toont de vier mannen, voor zij uit Ant werpen vertrokken. Links-boven: Antoine de Ligne, die het verongelukte toestel bestuurde, in gesprek met commandant De Gerlache en links-onder landmeter Loods met werktuigkundige Hulshagen ZONDAG A.S. ALTAARCONSECRATIE IN KATHEDRAAL ROTTERDAM De verbouwing en inrichting van T/^\T7 de kathedraal aan de Westzeedijk tel il V f*\ Rotterdam nadert haar voltooiing. Zondag a.s. zal monseigneur Jan sen de plechtige altaarconsecratie verrichten en daarna een pontificale H. Mis opdragen om vier uur nam. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Irak sluit grens met Perzië Volgens in Caïro ontvangen be richten van radio-Bagdad heeft Irak de grens met Perzië gesloten en alle telefoon- en telegraafverbindingen met dat land verbroken. Perzië heeft eind vorige week er over geklaagd, dat Irak een vijandige houding ten aanzien van Perzië had aangenomen en dat anti-Perzische de monstraties en activiteit werden toe gelaten. Kantoormachines Kantoormeubelen Firma J. M. GERDING BREESTRAAT 11 TEL. 25876 (Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). RUSTIG WEER Veranderlijke bewolking met voornamelijk in de kustprovin cies enkele verspreid voorkomen de buien en in de nacht plaatse lijk vorming van mist. Overwe- J gend zwakke wind tussen west en zuid. Iets lagere temperatu- rert. 18 Dec. zon op 08.44; onder 16.29; maan op 12.47; onder 00.36. Eerste kwartier 00.52. Hoogwaterstanden 18 Dec. v.m. 8.45; n.m. 9.20. Het weer in Europa De weerranporten van hedenmor- Plaatselijk mist Het weer in onze omgeving staat onder invloed van een lagedrukge bied, dat zich uitstrekt over het zee gebied ten zuidwesten van de Britse eilanden, Engeland en het zuidelijk deel van de Noordzee. In dit lage drukgebied zijn ook opgenomen de restanten van een actieve depressie, die gisteren in de Golf van Biscaye een zeer zware westerstorm veroor zaakte, maar boven Frankrijk geko men snel opvulde. Het lagedrukge bied breidt zich iets in oostelijke richting uit, maar blijft verder on geveer op zyn plaats. Belangrijke veranderingen in weertype zijn er daarom niet te verwachten. Er blijft vry veel bewolking en hier en daar kan er een weinig regen vallen Bo vendien zal zich in de nacht plaatse lijk mist vormen. Op de westelijke oceaanhelft is een nieuwe depressie tot ontwikkeling gekomen. Deze verplaatst zich naar het oos ten en deed vanmorgen op de Azoren de barometer sterk dalen. HELSINKI geheel bew. —13 C. STOCKHOLM regen 2 OSLO sneeuw —1 KOPENHAGEN geheel bew. 5 ABERDEEN licht bew. 1 LONDEN licht bew. 4 AMSTERDAM zwaar bew. 6 BRUSSEL regen 6 LUXEMBURG regen 5 PARTJS geheel bew. 7 BORDEAUX onbew. 4 GRENOBLE geheel bew. 6 NICE half bew. 7 BERLIJN half bew. 3 FRANKFORT regen 7 MüNCHEiN lioht bew. 2 ZURICH liohtbew. 9 GENEVE onbew. 7 LOCARNO onbew. -o WENEN geheel bew. 2 [NNSBRUCK onbew. —o ROME geheel bew. 16 MADRID half bew. 5 Korreltje Voor de rechterstoel van het eigen geweten wordt geen schuldige vry- 1 gesproken.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1