K.A.B. niet tegen „verbond van de arbeid maar gaat toch haar eigen weg GENIET RUSTIG VAN EEN BORREL Drijvende bok ontzette spoorbrug „P.v.d.A. miskende haar minderheidspositie en wilde volk haar wil opleggen" Hoofdkeurmeester neemt afscheid Helihaven op zolder DINSDAG 16 DECEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Prins Bernhard in Scala ie Milaan Z. K. H. prins Bernhard heeft in Milaan, als president van de Europese stichting voor cultuur een vergadering van de stichting geleid en de „Erasmus-prijs van de stad Rotterdam" uitgereikt. De prins heeft ook een gala-voorstelling in de Scala bijgewoond. Deze foto toont hem in een vrolijke bul samen met de Italiaanse president Giovanni Chronchi, bij het betreden van het beroemde Scala-gebouw. (Advertentie) BLOEMEN OP SOESTDIJK. Vanwege Koninkrijksdag. Ter gelegenheid van Koninkrijks dag hebben de regeringen van Su riname, de Nederlandse Antillen en Nederland aan H.M. de Koningin bloemen laten aanbieden. De bloe men uit de West zijn per KLM van Paramaribo en Willemstad naar Schiphol gevlogen. Tegen het middaguur toog voor dit doel een zestal kinderen uit het koninkrijk naar paleis Soestdijk, waar in de Leuvenzaal de aanbie ding plaatsvond. Na afloop werden de kinderen door H.M. de Koningin op limonade en koekjes onthaald. Bij het te voet oversteken van de hoofdweg te Driebergen-Rys- senburg, is gistermorgen de 72-ja rige heer G. J. Gerritsen uit die plaats door een auto aangereden. Maandagmiddag is hij aan de gevol gen van dit ongeval in het zieken huis te Zeist overleden. Voorzitter Middelhuis laakte valse publikaties" Samenwerking met NVV-CNV blijft Op de gisteren te Utrecht gehou den verbondsvergadering van de Ka tholieke Arbeidersbeweging is het vraagstuk van een „katholiek ver bond van den arbeid" in de discussie betrokken. De voorzitter van de KAB, de heer J. Middelhuis, zeide, dat van een toe treding van andere katholieke orga nisaties tot de KAB voorlopig niet veel te verwachten valt gezien de toon van vele publikaties rond een te stichten „katholiek verbond van den arbeid". Op dit punt, zo zei de heer Mid delhuis, kan of wil men de KAB niet begrijpen en dientengevolge worden de KAB, volgens hem, vortdurend bedoelingen toegeschreven waarvan deze zich volkomen vrij weet. Centrale organisaties Hierbij is, volgens hem, een ver heugend feit te constateren, n.l. dat Van Nelle bestellen Treinen opgehouden Omstreeks half elf maandagavond ls een drijvende bok vastgelopen in een spoorbrug over de Oude Maas, bij Dordrecht. De brug is iets gelicht en ook beschadigd. De D-trein naar Parijs is bij Barendrecht opgevangen. De reizigers werden vandaar met bus sen naar Roosendaal vervoerd, van waar de reis per trein vervolgens werd voortgezet. Aan de zuidelijke kant stonden twee D-treinen voor de geblokkeerde brug, beide voor richting Hoek van Holland. De gestrande reizigers naar Engeland hebben de reis naar Hoek van Holland gedeeltelijk per binnen landse trein gemaakt. Omstreeks één uur waren zij aan boord van de Har- wiöhboot, die om tien voor twaalf had moeten vertrekken, maar op de ver traagde passagiers gewacht heeft. De drijvende bok. de „Condor", die op weg was naar Duitsland, wilde omstreeks kwart over tien gisteravond met gestreken poten de spoorbrug over de Oude Maas bij Dordrecht pas seren. Vermoedelijk doordat de be manning zich vergist had in de hoogte van de brug raakten de poten het vaste middengedeelte van de brug. Het stalen brugdek werd daardoor vrij ernstig ontzet. D Loreley-express en de Riheingold-expres, beiden met bestemming Hoek van Holland, wer den opgehouden. Eerstgenoemde trein kon om kwart voor een, zeer langzaam en zonder passagiers, als eerste na het ongeluk de brug passeren. ook in de kringen van tot dusver buiten een centraal verband staan de katholieke organisati.es het in zicht veld wint, dat zij daarmede niet kunnen blijven doorgaan, dat, wil len zijn nationaal en internationaal ook hun gewicht en invloed in de krachtenschaal leggen, daravoor cen trale organisaties nodig zijn. Of deze organisaties aansluiting zoeken bij de KAB dan wel tot stich ting van eigen centrale organisaties komen, in beide gevallen zullen deze organisaties volgens de heer Middel huis, dan praktisch ondervinden wat het centrale werk in deze tijd vergt en kost. De KAB gaat voort met de eigen studie op de beste vorm van orga nisatie voor de eigen beweging, zo zei de KAB-voorzitter. Op de vraag of er geen weg te vinden is om tot een informeel ge sprek te komen waardoor de lucht wat zou opklaren, antwoordde de heer Middelhuis, dat men geen be hoefte heeft aan een herhaling van hetgeen er op dit gebied reeds is gebeurd. Meer dan vijf jaar heeft een kerncollectie van deskundigen uit allerlei organisaties een ronde tafel gesprek gevoerd. Men kan nu nog wel enige jaren met dit gesprek doorgaan, maar de KAB heeft nog wel iets anders te doen. Nationale loonronde De KAB wil nog een aantal vraag tekens plaatsen achter de vraag of de huidige situatie plaats biedt voor een nationale loonronde. Dit wil niet zeggen, aldus de heer Middelhuis, dat de KAB tevreden is over de hoogte van de lonen. Met name dient er, volgens hem, aan dacht besteed te worden aan de la gere inkomens. Met een inkomen van ƒ60,per week is het, volgens de KAB-voorzitter, armoe lijden. Over de arbeidstijdverkorting zei hij, dat deze niet bij nationale maatregel kan worden ingevoerd, doch dat ze geleidelijk aan in die bedrijfssecto ren moet worden toegepast waar dit zonder verlies mogelijk is. Stakingsrecht Voorts deelde de heer Middelhuis mede, dat de KAB momenteel een studie instelt naar de juridische as pecten van het stakingsrecht. Dit naar aanleiding van de volkomen te genover elkaar staande uitspraken van de rechters in Rotterdam en Am sterdam met betrekking tot de „Goed kope Vlaggen-Actie". Ook het rijksarbeidsbureau, heeft, aldus de heer Middelhuis, deze zaak thans in studie. Over de samenwerking tussen KAB, N'VV en CNV zei de heer Mid delhuis tenslotte dat deze samenwer king er dient te blijven, omdat de praktijk bewezen heeft dat daaruit de beste resultaten voortvloeien. Van Nelle bestellen (Adv.) Van Nelle bestellen (Adv.) Houdster van Haarlems rusthuis vrijgesproken Gistermorgen is door de Haarlem se kantonrechter mevr. B., die het rusthuis „De Zonnebloem" te Haar lem exploiteert, van verdere rechts vervolging ontslagen, bovendien werd de gemeentelijke verordening op het houden van rusthuizen niet verbin dend verklaard. Tegen mevr. B. werd destijds een boete van twee maal elf gulden geëist omdat zij de vereiste vergunning niet op tijd had aangevraagd en was voortgegaan met het in stand houden van het rusthuis I zonder vergunning. Wormer zal de Dag des Heren heiligen! De directie van n.v. Van Gelder Zonen, papierfabrieken, te Wormer heeft een protestschrijven ontvangen van een aantal kerkelijke genoot schappen, in verband met voorne mens op zondag, 4 januari te laten werken. Het plan was, het bedrijf in Wor mer op 2 januari te sluiten. Ook op zaterdag, 3 januari, zou de fabrieh gesloten blijven maar op 4 januari wilde men weer gaan draaien. De geestelijke leiders van Wormerveer zijn het hiermede niet eens en ze zullen hun parochianen en gemeen teleden zeker adviseren, op genoem de datum niet op het werk te ver schijnen. Het schrijven aan de direc tie luidt o.m.: „Men mag aan God niet onthouden, wat Hem toekomt. De zevende dag is de Dag des He ren. Wil de mens dit gebod nako men, dan moet hij de gehele zondag zyn vrijgesteld van zijn dagelijks werk". De predikanten en de pastoor Een dozijn schapen delfden het onderspit Maandagochtend is op de Polderweg in Ouderkerk aan de Amstel een tientons veewagen uit Waver, beladen met 36 schapen, 2 stieren, een koe en een paard, van de hoge weg naar beneden getuimeld. Er kwam aan de berging een stoere kraanwagen te pas. ongeluk 12 schapen gedood, de chauffeur bleef ongedeerd. DODE EN GEWONDE OP „ALMDIJK" Aan boord van het vrachtschip „Almdijk" Van de HollandAmerika lijn, liggende aan de Wilhelminakade te Rotterdam, heeft zich gistermiddag een ongeval voorgedaan, dat het leven heeft gekost aan de 44-jarige N. Teerds uit de Noordpolderstraat te Rotterdam. Met de 52-jarige collega bandwerker G. de Raaij was hij op genoemd schip bezig een dieselmotor te starten. Opeens sloeg de slinger van de as en beide mannen werden erdoor aan het hoofd getroffen. Teerds was op slag dood. De Raaij moest met ernstige hoofdwonden in het zieken huis Bergweg worden opgenomen. Van Nelle bestellen (Adv.) K.V.P.-bestuur meent: Oproep aan alle katholieke kiezers „In de politieke situatie van ons vaderland is een ernstige crisis ont staan. De Partij van de Arbeid heeft, met miskenning van haar minder heidspositie, getracht haar wil op te leggen aan de meerderheid van ons volk. Daardoor is er een breuk ge komen in de huidige samenwerking". Van Nelle bestellen A. Hoefnagel, Haarlem, Op donderdag, 18 december a.s. zal de heer A. H. Hoefnagel tijdens een receptie van vier uur tot half zes in restaurant „Dreefzicht" te Haarlem afscheid nemen als hoofdkeurmees ter bi; de Keuringsdienst voor Waren in het rayon Haarlem. Door het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd moet de heer Hoefnagel afscheid nemen van een werkkring, waarin hij gedurende me°r dan 36 jaar heeft gewaakt voor de Wh.fL.™!®"" volksgezondheid. In deze periode heeft de sdheidende ambtenaar die ruime bekendheid geniet van Beverwijk tot Wassenaar Aldus begint een door het bestuur van de Katholieke Volkspartij uit gegeven manifest. Het bestuur van de KVP betreurt de boven geschetste ontwikkeling. Het stelt zich intussen met volledig vertrouwen achter de Tweede Kamer fractie van de partij en geeft met de partijraad als zijn mening te kennen, dat de fractie in de gegeven omstan digheden het enig juiste beleid heeft gevoerd. Hulde wordt betuigd aan prof. Romme voor de waardige wijze, waarop deze getracht heeft een crisis te voorkomen, „zonder zover te gaan, dat het belang van ons volk en van de democratie op een onaanvaardbare hü in 1919 als keurmeester voor eet- d,e te rechtvaardigen en drinkwaren te Dordrecht werd aangesteld. Voordien was hij handels reiziger geweest in „koloniale waren" maar door intense zelfstudie had hij zich een grote warenkennis verwor ven. Het keurmeesterschap trok hem meer dan de handel e toen hij de kans zag, keurmeester te worden, greep hij die met beide handen aan In 1922 vestigde hij zich in Haar lem. Sinds er in 1918 nieuwe wette lijke maatregelen van kracht werden met betrekking tot de keuring van waren, is er veel en baanbrekend werk verricht door de heer Hoefna gel. Veertig jaar geleden waren er nog maar enkele beschermende 'oor- hopen* vTnTarte, dat'de uS van Katw«k tot Bodegraven - de Van Nelle bestellen (Adv.) vakcentrales. rectie op haar besluit zal terugko men. Van de zijde van de n.v. Van Gel der is medegedeeld, dat men thans in deze kwestie overlegt o.m. met de Keuringsdienst zien groeien van een kleine plaatselijke of regionale dienst tot een grote organisatie, die' Neder land in verschillende ra: ons verdeelt. Aan die gr^ei heeft de heer Hoefna gel zelf een actief deel gehad, sinds Wat Igor Tamm thuis niet kan verzwijgen Van Nelle bestellen Het was voor prof. Igor Tamm, de Russische Nobel- prijswinnaar natuurkunde 1958, een grote verrassing j toen hij bij het ontwaken in zijn hotel te Stockholm een lichtkoninginnnetje naast zijn bed vond, die hem j voor zijn ontbijt het traditionele Lucia-brood met koffie bracht. Het meisje is Vips Ringer, die dit jaar in Stock- (Adv.) I holm tot „Lucia" werd gekozen. Prof. Tamm was in Stockholm om zijn prijs in ontvangst te nemen. veertig koninklijke besluiten die tot in finesses de eisen beschrijven, die aan ons voedsel gesteld moeten wor den. Niet allen, die zich aan ccr*-ole moesten onderwerpen waren zo van het nut daarvan overtuigd. Talloze malen heeft de thans scheidende ambtenaar te horen gekregen, dat men „geen pottenkijkers nodig" had. Vooral sinds de laatste oorlog wordt de keuringsdienst evenwel meer en meer gerekend, een nuttige instelling te zijn, die producent en consument met raad en daad bijstaat. Niettemin werden het vorig jaar nog ruim 300 processenverbaal opge maakt en moesten 14 van de 18.000 getrokken monsters nvesten worden afgekeurd. Het mag dan zijn, dat er na de oorlog „niet zoveel actie meer in zit": er is toch nog heel wat te doen. Maar voor dr> heer Hoefnagel wordt het nu rustig: hij kan zich nu gaan wijden aan de Hefhebberiien, waarvoor hij nooit veel tijd gehad heeft: fotograferen en tuinieren. Hij gelooft bovendien niet, dat vak-oplei ding en examencommissies hem lang met rust zullen laten, De heer Hoefnagel zal worden op gevolgd als chef van het opsporings- personeel van de keuringsdienst van waren In het gebied Haarlem waar onder sinds 1946 ook Leiden valt door de heer J. M. Hermans, thans keurmeester-A. Nieuwtje voor Rotterdam De scheepvaartmaatschappij Phs. v. Ommeren'te Rotterdam bouwt aan de Westerlaan aldaar een nieuw kantoorpand, dat opvalt door zijn grote hoogte: dakgedeelten bereiken de zestig meter. Opvallender is even wel de zware constructie van* de zui len, die het dak schragen. Naar wij vernemen is deze extra- verzwaring noodzakelijk omdat men voornemens is op het zestig meter hoge dak een klein helicopterveld aan te leggen, een plan dat zelfs voor Rotterdam hoogst modern is. sche minderheid is geschonden". Betreurd wordt, dat de Party van de Arbèid de mogelijkheid tot samen werking heeft verbroken. Deze hou ding van de P.v.d.A. acht het bestuur van de KVP niet in overeenstemming met de verantwoordelijkheid, welke iedere politieke partij draagt ten aan zien van het algemeen belang en van het gehele volk. „Gezien de maatschappelijke, economische en po litieke ontwikkeling, nationaal en in ternationaal, is een gezamenlijke krachtsinspanning van het gehele Ne derlandse volk een belangrijke ver eiste". De KVP, aldus vervolgt het mani fest, is steeds bereid geweest en blijft bereid, aan deze gezamenlijke krachtsinspanning haar bijdrage te leveren. Zij wil dat doen door een waarlijk christelijk sociaal beleid te blijven voeren, waarvan de zorg voor de minst draagkrachtigcn en het zo breed mogelijk gespreid bezit wezen lijke bestanddelen vormen en oen waarachtig algemeen welzijn het doel is. Zij wil dat ook doen door haar bereidheid tot samenwerking met allen, die aan redelijke eisen voor samenwerking in een democra tisch bestel willen voldoen. Het bestuur van de KVP deelt de verontwaardiging over de voorlich ting, welke van de zijde van de P.v.d.A. gegeven wordt in strijd met de voor eenieder controleerbare waarheid. Het KVP-bestuur doet een dringend beroep op alle katholieke kiezeressen en kiezers om zich in ver trouwen te blijven scharen achter de KVP en haar politieke leiders. Van Nelle bestellen (Adv.) In een wetsontwerp over vrijstel ling van militaire dienst wegens ern stige gewetensbezwaren wordt voor gesteld, dat als zodanig erkende dienstplichtigen ook te werk gesteld zullen kunnen worden bij andere dan staatsinstellingen en staatsbedrijven. Het ontwerp, dat bij de Tweede Kamer is ingediend, komt aan ver schillende bezwaren tegen de huidige regelingen tegemoet. Zo wordt voor gesteld disciplinaire strafbepalingen aan de hand van de wet op de krijgs tucht in te voeren, zodat niet terstond meer de strafrechter bij dit soort za ken betrokken behoeft te worden.Bij een krijgstuchtelijke afdoening van onregelmatigheden zal voorkomen worden, dat de gewetensbezwaarde dienstplichtige in alle gevallen een aantekening krijgt op z'n strafregister. Sora, een stad van 22.000 inwo ners, 80 km ten z.o. van Rome gele gen, staat blank. De rivier de Liri is door zware regenval buiten de oevers getreden. In sommige wijken, die ontruimd zyn, staat het water een meter hoog. Ook in andere streken in Italië hebben van het water te lij den.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7