eenvoudig Serie prijzen B. de KONING Bediening: Uitvoering: doelmatig Mogelijkheden bij gebruik: VClB PHILIPS bandrecorder EL3527 Dikke twee miljoen voor bejaardencentrum hoek Churchilllaan-C. Schuytlaan MEISJESCOATS EN MANTELS 32.75 - 24/5 19.75 25 pCt. korting Zeven en vief verdiepingen In Leiden Zuid West aan de hoek Churchill-laan Cornells Schuytlaan is een enorm gebouw geprojec teerd, bestemd als bejaardencentrum. B. en W. van Lei den schrijven aan de raad: Het vraagstuk van de huisvesting van bejaarden da teert niet van de laatste tijd. Reeds geruime tijd baart dit probleem otis en ook uw vergadering zorgen. Vele bejaarde mensen wonen in huizen, welke de naam wo ning nauwelijks kunnen dragen, terwijl weer anderen zijn gehuisvest in voor hen te grote woningen Daar naast kenmerkt zich het bejaardenvraagstuk in belang rijke mate door sociale aspecten. Wij hebben ons dan ook ernstig beraden over de wijze waarop de gemeente haar taak in dezen heeft te vervul len. In de afgelopen jaren zijn reeds in enkele woning wet-bouwplannen woningen voor ouden van dagen op genomen. Maatregelen van verdergaande strekking zijn niettemin dringend geboden, waartoe wij thans in de eerste plaats de bouw van een bejaardencentrum reke nen. Een herziening van het partiële uitbreidingsplan Leiden zuid-west is in voorbereiding, waarbij een ter rein, gelegen aan de Churchill-laan en de Cornelis Schuytlaan, wordt bestemd voor de bouw van een mo dern opgezet bejaardencentrum. Wij hebben architect K. Landers, te Rotterdam opdracht gegeven een bouwplan te ontwerpen. De architect is naar onze mening op uitnemende wijze in zijn taak geslaagd. Het ontwerp ademt een frisse geest en bezit een moderne monumen taliteit, welke zeker zal bijdragen tot een archi tectonische verrijking van het stadsdeel zuid west. Het plan bevat 48 woningen, gebouwd in vier woon lagen (galerij-woningen), geschikt voor huisvesting van 100 bejaarden, en een pensiongebouw in zeven woonla gen, geschikt voor bewoning van 85 bejaarden en het nodige personeel. Het bouwterrein heeft een rechthoe kige vorm. De gebouwen zijn daarop zodanig geprojec teerd, dat alle woonvertrekken gunstig zijn gelegen. De tqin ligt geheel op het zuiden. De toegang tot de 48 wo ningen vindt plaats via twee trappenhuizen, resp. aan de oost- en westzijde van het woningblok. Toegang. Voor de woningen in het pensiongebouw ligt de toe gang aan de noordzijde. Deze toegang voert via een ves tibule naar de centrale hal van het gebouw. Aan deze hal ligt het hoofdtrappenhuis en de liftschacht. Teneinde in het pensiongebouw over een tweede lift te kunnen beschikken, is de naastgelegen lift van het woongebouw doorgevoerd tot de zevende woonlaag van het pension gebouw. Links van de hoofdingang is de toegang tot een ruime eet-recreatiezaal ter grootte van ongeveer 170 m2. Deze zaal geeft uitzicht op de Churchill-laan, hetgeen voor de bewoners een aantrekkelijk element vormt. Achter het trappenhuis bevindt zich een biljartkamer. Op de begane grond zijn vervolgens ontworpen de ver trekken voor de administratie, de keuken c.a., vier zie kenvertrekken c.a. en een kleine rouwkamer. De ruim ten voor de centrale verwarming, rijwielberging, provi sie enz. zijn ondergebracht in een kelder, die onder het gehele gebouw is ontworpen. De vertrekken zijn ver deeld over vijf woonlagen, te weten 40 éénpersoonska mers en 5 tweepersoonskamers aan de oostzijde, 30 één persoonskamers aan de westzijde en aan de noord- en zuidzijde respectievelijk 4 en 1 éénpersoonskamer(s). Elk vertrek heeft bovendien nog daarnaast een w.c. Voor de directie en het inwonende personeel zijn ver trekken en een recreatieruimte ontworpen op de zeven de woonlaag. Wordën stichtingskosten, in totaal ge raamd op 1.182.000,Het complex kan worden ge bouwd op de voet van de premieregeling woningbouw 1953. De rijkspremie zal ruim 376.000.kunnen be dragen. Exploitatie. Ten aanzien van de exploitatie merken wij het vol gende op. Men zal niet kunnen verwachten, dat alle toe komstige bewoners van het centrum de huur- of pen- sionprijs geheel zelf kunnen voldoen. Volgens de ex ploitatie-opzet, welke uiteraard een voorlopig karakter draagt, zal de huurprijs der woningen ruim 18,per week bedragen, terwijl de pensionprijs op ongeveer 2.650.per jaar wordt geraamd. Zoals reeds is opge merkt, ligt hier evenwel mede een gemeentelijke taak uit sociale overwegingen. Het stichten van een centrum, alleen voor de beter gesitueerden, zou in onze gemeente het doel voorbij schieten. Een jaarujks terugkerend of fer van de zijde der gemeente is naar onze mening on vermijdelijk. De grootte van dit offer is niet te schatten. Het is namelijk niet mogelijk om ook maar bij benade ring te bepalen, hoeveel bewoners van het centrum in staat zullen zijn de kosten zelf te dragen. Wij zjjn voor nemens bij de opneming van bejaarden, voorzover mo gelijk, als richtlijn aan te houden, dat de verhouding tussen de zelf-betalende en de ten laste van de gemeen te komende bejaarden ongeveer 1:1 zal zijn. Of dit te verwezenlijken zal zijn, zal in grote mate afhangen van het aantal bejaarden, dat zich een plaats wil verzekeren in het centrum en van de financiële omstandigheden, waarin deze bejaarden verkeren. Wij hebben een onder zoek doen instellen naar het aantal bejaarden, dat on dersteuning geniet van de gemeente en voor opneming in een bejaardencentrum in aanmerking zou kunnen komen. Dit aantal wordt geschat op 480, te weten 130 echtparen, 10 vrouwen met gezinslid, 180 alleenstaande vrouwen en 20 alleenstaande mannen. Deze bejaarden wonen over de gehele stad verspreid. Sociale zorg. De gemeente getroost zioh derhalve thans reeds be langrijke offers voor de ondersteuning van bejaarden. De bijdragen van de gemeente ten behoeve van de op neming in het bejaardencentrum zullen een aanmerke lijke verlaging van de eerstgenoemde uitgaven beteke nen. Wij betoogden reeds, dat de exploitatie van een gemeentelijke bejaardencentrum, dat ook open Staat voor de minder draagkrachtigen, als een vorm van so ciale zorg onvermijdelijk financiële consequenties mede brengt. Tot deze conclusie komt ook de tot dit doel in gestelde werkgroep, die ons terzake heeft geadviseerd. Het is onze bedoeling, dat de exploitatie van het cen trum zal worden gelegd in handen van een in het leven te roepen stichting, waarin uiteraard het gemeentebe stuur zal zijn vertegenwoordigd. B. en W. verzoeken vervolgens de raad een bedrag van 2.189.000 ter beschikking te stellen. Bediening: eenvoudig. Opnemen, weergeven, versneld vooruit en versneld terugspoelen wordt centraal ingeschakeld door efficiënte mono- knop. Gemakkelijk starten, stoppen of onderbreken door bandschakelaar. Afzonderlijke knoppen voor geluidssterkte-regeling bij opnemen en weergeven. Uitvoering: doelmatig. Mechanisme, versterker en luidspreker doelmatig ondergebracht in solide, moderne koffer. Royale bergruimte voor microfoon en verbindingssnoer. Gemakkelijk te vervoeren door minimaal gewicht en geringe afmetingen. Mogelijkheden bij gebruik: vele. Mengen van muziekpro gramma met spraak. Meeluisteren tijdens de opname via ingebouwde luid spreker. Aansluitmogelijkheden voor microfoon, radio of grammofoon of draadomroep. Geluidsweergave via ingebouwde luidspreker, extra luid spreker, versterker of radiotoestel. Kan gebruikt worden als versterker voor microfoon, grammofoon of draadomroep. Geschikt voor na-synchronisatie van smalfilms. Controle van de opnamesterkte door speciale indicator. heeft vele pluspunten COMPLEET (direct speelklaar) met: microfoon 180 meter recorderband 2 spoelen verbindingssnoer Betere opname Feilloos mechanisme Natuurgetrouwe weergave Iedere handelaar kan u thans dit apparaat demonstreren! Keuze uit onze gehele kollektie, tientallen kleuren en modellen. Leeftijd 9 jaar. KI. St. per maat 300 Jongens en meisjes pullovers en vesten zuiver wol. Nu met extra voordeel keuze uit diverse modellen Haarl. straat hoek Donkersteeg - Leiden GOEMAAT - KATWIJK - RIJNSBURG

Leidse Courant | 1958 | | pagina 6