DOSR HAALDE OP THB IN RUIME WINST HAARLEM SVLV-Stompwijkse Boys werd enige zondagwedstrijd in LVB Leidse Damesgymnastiek Concordia gat uitvoering op hoog peil MAANDAG 15 DECEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Ned. badmintonkampioenschappen In het Krelagehuis te Haarlem zijn gisteren de Nederlandse badminton kam pioenschappen gehouden. De resultaten van de finales waren: Dames ennkelspel: mevr. E. Robbe sl. mej. F. Quist 120 115. Dames enkelspel: mevr. E. Robbe sl mej. A. van Leeuwen sl. mevr. A. Koch en mej. F. Quist 154 1813. Gemengd dubbelspel: mevr. E. Robbe en T. Veentjer sl. mej. F. Quist en L. Meyer 16—18, 15—9, 15—10. Heren dubbelspel: Gebr. de Wit s Veentjer en D. van Galen Last 153 15—3. De herinnering aan de thuiswed strijd van DOSR tegen „The Harlem Boys", welke toen een wat onprettig karakter verkreeg, lag de Veenders blijkbaar nog goed in het geheugen. Bezield op revanche hebben zij zich van begin tot eind voor de volle hon derd procent gegeven met als resul taat, dat THB met niet minder dan 14 het hoofd moest buigen. Dat ook de DOSR-keeper J. Oomen op revanche belust was, viel te begrij pen, want in de toenmalige thuis wedstrijd liep hij een ernstige arm- ■blessure op, waardoor hij in werk en sport ruim 7 weken op non-actief kwam te staan. Dat hij daarom een THB-penalty na rust wist te keren, zal na bovenstaand niemand meer verwonderen. Deze zege van DOSR was ook een aardig presentje voor haar aanvoerder Th. van Klink, die wegens zijn ondertrouw-receptie de wedstrijd niet mee kon spelen. De voor hem ingevallen speler W. v. d. Tang, nam zijn taak serieus op, want driemaal wist hij deze middag de roos te treffen, waarbij het voor hem jammer was, dat zijn eerste doelpunt ten onrechte wegens buitenspel werd afgekeurd. Voor rust had DOSR wind en re gen in de rug, waarbij zij zich regel matig de sterkere van THB betoonde. Diverse mooie kansen gingen echter ook nu weer door gebrek aan schot vaardigheid teloor. Na 15 min. spe len was het invaller W. v. d. Tang, die met een THB-speler in doel op fraaie wijze scoorde. Onbegrijpelijk keurde de arbiter dit doelpunt we gens buitenspel af. Toch nam DOSR 5 min voor rust de leiding toen uit een mooie aanval H. v. Amsterdam de bal naar de vrijstaande W. v. d. Tang terugtrokken deze beheerst de THB-keeper het nakijken gaf (01). Na rust kreeg DOSR de sterke wind tegen, en zag het er derhalve voor de Veenders met deze geringe voorsprong niet te rooskleurig uit. Inderdaad trok THB in den beginne nogal fel van leer, maar DOSR liet zien niet in de verdediging dringen. Na 20 min. spelen bracht DOSR zelfs onverwachts de stand op 02, dit door een onhoudbaar schot van mid- voor Paul van 't Hart. Vanaf de af trap nam THB de bal mee en in de zelfde minuut had nu ook keeper Oomen het nakijken (12). Het ging Waartoe een weddenschap kan leiden Waartoe een weddenschap op een voetbalwedstrijd kan leiden, zagen zondag de inwoners van Rome. Een jonge Italiaanse gra vin, Doroty del Priolo, wandelde barrevoets en gekleed in een wit slavenkleed door de natgeregen de straten achter een strijdwa gen uit de tijd van keizer Nero. Gravin del Priolo, een schilde res, die vooral bekend is om haar werkkostuum: een bikini badpak („wanneer ik geïnspi reerd wil werken moet ik het niet warm hebben"), had een weddenschap afgesloten met een Romeinse schilder, Antonio Pri- vitera, dat haar favoriete club, Lazio, van zijn geliefd Roma zou winnen. Roma won met 3—1, zodat de gravin de weddenschap had ver loren en in dit zonderlinge kleed achter de met twee paarden be spannen strijdwagen, die van een filmstudio was geleend, moest lopen. Antonio Privitora mende staande het tweespan, gekleed ln de uniform van het vroegere Ro meinse legioen. Een van de re gels van de weddenschap was, dat de gravin onder het lopen een schilderij moest maken. Dit deed zij ook maar door de voort durende regenval liep haar werk uit op een abstract mengsel van kleurige klodders verf. er voor de Veenders zelfs een beetle donker uitzien toen THB een penalty kreeg toegewezen. Wij schreven het reeds in onze aanhef: keeper Oomen stopte het harde schot resoluut. Dit versterkte begrijpelijk het moreel van DOSR. zodat THB het zwaar te verduren kreeg. In de 27e minuut werkte W. v. d. Tang «en goede DOSR-combinatie met een fraai schot af en bracht hiermede DOSR een veilige 13 voorsprong. Toen H. van Amsterdam 10 min. voor het einde wegens een blessure uitviel, wilde invaller Henny Hoogenboom zich hiermede ook niet onbetuigd laten door 3 min. voor het einde de eind uitslag voor DOSR op 14 te bren gen, een overwinning welke door DOSR volkomen verdiend was. VUC—BLAUW ZWART 4—1. De gladheid van het veld en het slechte weer, vooral in de tweede helft hebben veel afbreuk gedaan aan het spel in de wedstrijd van VUC tegen het Wassenaarse Blauw Zwart. Al direct na de aftrap trok VUC ten aanval en met een fraai doelpunt veroverde de midvoor van de thuisclub de leiding die de Haag se gastheren zich niet meer zouden laten ontnemen. Het duurde zelfs niet lang, voordat dezelfde speler er 2—0 van kon maken. Blauw Zwart deed daarna wat meer van zich spre ken en inderdaad gelukte het de be zoekers met goed opgezette aanval len het de VUCverdediging lastig te maken. Met een prachtig doelpunt van H. v. d. Ploeg werd de moeite beloond (21). Maar de kans op het inlopen van de achterstand door Blauw Zwart werd weer danig ver kleind toen nog voor de rust VUC ten derde male doelman D. v. Leeu wen passeerde (31). Na de rust was het veld door de onafgebroken regenbuien nog moei lijker bespeelbaar geworden en van goed voetbal kon eigenlijk geen spra ke meer zijn. Blauw Zwart onder nam nog diverse moedige pogingen om de achterstand weg te werken en H. van Dongen en A. van Leeuwen waren daarbij zeer actief, mar de Haagse verdediging liet zich niet ge makkelijk passeren. Aan de andere kant wist de Wassenaarse achter hoede een verder opdringen van VUC te voorkomen totdat kort voor het einde de Blauw Zwart-doelman een fout maakte en de eindstand op 41 kwam. VUC heeft deze over winning zonder twijfel verdiend, al was het alleen maar door het gro-r tere uithoudingsvermogen, al was de 31 voorsprong voor de gasthereA bij de rust wel wat geflatteerd. DE ZATERDAGCOMPETITIE. West II, 2e klasse: Zwart Wit '28 —ARC 4—0. 4e klasse A: Schev. Holl. Sp. SVOW 2—1. Resa 2e klasse: Rijnsb. Boys 2 DOTO 2 2—4. Resa 3e klasse A: Rijnsb. Boys 3 Quick Boys 3 11; Noord wijk 2 RCL 2 3—2. DE BATAVEN TE GOUDA De gisteren verlopen Gouda-Cross ken merkte zich ditmaal door een zwaar en modderig parcours, waarin de deelne mers tot over de enkels in wegzakten. Desondanks werd er nog flink aan ge trokken, wat resulteerde in een flink aantal uitvallers. De Bataven-junior J Leeuwen wist echter wederom een mooie 2e plaats te bezetten achter de winnaar Verwey van AAA. die de Ba taaf, die ruim IJ van de 2J ronde aan kop gelegen had. in een opwindende fi nish wist te verslaan. De anders zo taaie Bataaf J. Brandt, werd ditmaal slacht offer van het modderige parcours en be hoorde tot de uitvallers, wat echter voor hem en zijn clubgenoten, die het deze keer tegen gezeten heeft, geen beletsel zal zijn om a.s. zondag te Rotterdam wederom van start te gaan. De Amsterdammer Jan Cijs (LAT) heeft gistermiddag op een parcours rond de Bosbaan het Nederlands record 20 km snelwandelen verbeterd. Jan Cijs no- BOYS WONNEN OP HET NIPPERTJE: 1-2 Bij parapluie- en oliejassenweer is gistermiddag de wedstrijd gespeeld SVLV—Stompwijkse Boys, Het veld werd bespeelbaar geacht en daarom ging de wedstrijd door, maar een mooie wedstrijd is het niet gewor den. Het werd vallen, opstaan en glijden en weer vallen. Daarom was er van goed samenspel practisch geen sprake. Wie het meeste geluk had won de wedstrijd en dat was in teerde 1 uur 39 min. 49.8 sec., dat is 2 min. 32.8 sec. sneller dan het 28 jaar oude record van Jan Gubbels, die op 5 oktober 1930 in Den Haag over deze afstand 1 uur 42 min. 22.6 sec. deed. De jubileumuitvoering;, die de Leid6e Damesgymnastiekvereniging „Concordia" zaterdagavond ter gelegenheid van haar veertigjarig jubileum voor een overvolle Stadsgehoorzaal heeft gegeven, is een waardige herdenking van dit feest gewor den. Een prachtig besluit werd het ook van de scheidende leider, de lieer J. Nis- vaart, die als steeds ook nu zijn stempel drukte op hetgeen de meisjes en dames te zien hebben gegeven. Er zat een climax in deze uitvoering, waarbij alle leden zich in volle overgave hebben gegeven om de intenties, die de heer Nievaart al- Slechte dag voor de leiders De 32.000 toeschouwers op het Londense Highbury hebben zaterdag een geweldige sensatie beleefd. Het reeds als kampioen gedoodverfde Arsenal verloor er op volkomen on verwachte wUze met 21 van num mer laatst op de ranglijst, Aston Villa. Het was de wedstrijd van de „omgedraaide rollen", waarin de gunners door hun matige spelpeil de trieste rol van degradatie-kandidaat leken te spelen en het felle Aston Villa zich kampioensallures had aan gemeten. Wel wist Arsenal door Henderson nog een 10 voorsprong te nemen, maar dBt bleek niet voldoende. Nog voor rust maakte Bill Myerscough gelijk (11) en na de rust was het de Ierse international McParland, die de verdiende „Villa"-zege tot een feit maakte. Overigens was er voor Arsenal nog een geluk bij dit ongeluk, want ook de overige kampioenskandidaten lieten steken vallen. Zo behaalde van de vier clubs die verleden week de top van de rang lijst vormden, geen enkele een over winning. Ook Wolverhampton niet, dat op papier toch gemakkelijk had moeten winnen van nummer voor laatst, Leicester City. Het werd ech ter een 10 zege voor Leicester en dat maakte een eind aan een traditie van 33 jaar, die Inhield, dat Leices- ter City op eigen terrein niet van de „Wolves" mochten winnen. Preston North End, nog steeds zon der Tom Finney, leed thuis een 43 nederlaag tegen Manchester United. Door al deze verrassende uitslagen werd het moeizame gelijke spel (11), dat Bolton Wanderers New castle United afdwong, zeer belang rijk. Bolton behaalde daardoor juist het punt, dat nodig was om aan de kop van de ranglijst te komen. De bekerhouders moeten die plaats echter delen met West Bromwich Al bion, dat door een ruime 40 zege op Chelsea, eveneens 27 punten uit 21 wedstrijden behaalde. Arsenal heeft ondanks zijn nederlaag ook 27 punten, maar heeft een wedstrijd meer gespeeld. Manchester United schijnt zich van de Inzinking van enige weken terug volkomen hersteld te hebben. De laatse vier wedstrijden leverden alle de volle winst op. De .„Mancunians" staan nu nog slechts 4 punten op de leiders ten achter. Onderaan de ranglijst is Totten- ham Hotspur door zijn vierde achter eenvolgende nederlaag ernstig in het gedrang gekomen. De club, die on der manager Rowe beroemd was om haar fijn genuanceerde drie-hoek - spel, tracht het nu met grof spel te redden. Zonder veel succes overigens want door de overwinningen van Leicester City en Aston Villa staan de „Spurs" nu met 16 punten uit 21 wedstrijden vrijwel onderaan. In de tweede divisie handhaafden de leiders zich gemakkelijk. Shef field Wednesday versloeg met 20 Middlesbrough en Fulham bleef op eigen terrein met 21 de meerdere over Charlton Athletic. Bij Sheffield Wednesdey speelde de vroegere bin- nenspeler van Engeland Redforn Froggat zijn 400ste league-wedstrijd. De stand aan de top van de twee de divisie is nu: 1. Sheffield Wednes day 33 pnt.; 2. Fulham 32 pnt.; 3. Stoke City 27 pnt. De uitslagen luiden: Eerste divisie: ArsenalAston Vil la 12; Birmingham CityBlack pool 42; Bolton WanderersNew castle United 11; BurnleyTotten ham Hotspur 31; EvertonPorts mouth 21; Leeds UnitedNotting ham Forest 10; Leicester City Wolverhampton Wanderers 10; Lu ton TownBlackburn Rovers 11; Manchester CityWest Ham United 31; Preston North EndManches ter United 3—4; West Bromwich Al bionChelsea 40. Tweede divisie: Briston Rovers Sheffield United 11; Derby County Brighton and Hove Albion 13; FulhamCharlton Athletic 21; Ips wich TownRotherham United 1—0; Leyton OrientGrimsby Town 01; Lincoln CityBristol City 02; Scunthorpe UnitedLiverpool 12; Sheffield Wednesday-Middlesbrough 20; Stoke CityHuddersfield Town 5—1; SunderlandCardiff City 02; Swansea TownBarnsley 2—1. J. Nievaart benoemd tot ere-lid Dat kwam voornamelijk wel tot uit drukking in de verschillende vrije oefeningen, die met 'n zekere gratie en elegance naar voren werden gebracht en de toeschouwers somtijds in vervoe ring brachten. Als men daarbij in aan merking neemt, dat de oefenstof voor deze uitvoering, die in verband met het jubileum wel erg vroeg viel, in drie maanden moest worden klaar gestoomd, dan begrijpt men, dat de heer Nievaart voor deze laatste uitvoering zijn handen heeft vol gehad, maar ook, dat het suc ces dat hij wederom heeft weten te be reiken, een grote voldoening op zijn verdere levensweg zal geven. Het begon eenvoudig als altijd, een openingeoefening voor de jongere leden op de melodie van ..Wiener Blut", waarbij niet ten onrechte de indruk werd geweld, dat het een goede avond zou worden. De trainingsoefening voor adspiranten gaf hier en daar wel en kele onvolkomendheden te zien, doch men mag van 'n dergelijke groep moei lijk reeds perfect werk verwachten. De soepelheid, welke wij zo nu en dan kon den waarnemen, wees erop, dat er ook bij de jongeren materiaal zit, waarop de nieuwe leider, de heer J. Put, met vertrouwen kan voortbouwen. Uitstekend was het nummer brug met ongelijke leggers. De talrijke mo gelijkheden, die in dit toestelnummer verborgen liggen, werden door enkelen met veel bravour naar voren gebracht, al deden de gratievolle afglijdingen van de bovenste naar de onderste legger soms wel enige angstkreten uit de tal rijke toeschouwers opgaan. Wat Con- condia op,dit toestel ten beste gaf, doet overigens het beste verwachten voor de toekomst. Voor de pauze zagen we verder o.m. nog de lange mat-oefening, klassikaal brug waarbij het jammer genoeg scheen, of sommigen de oefenstof niet voldoende kennen of hun aandacht er niet bij hebben terwijl tenslotte de knotsoefening door de leden, een num mer uit de KNGV-serie, een uitstekend besluit vormde van het eerste gedeel te. Het ringennummer na de pauze door leden en adspiranten werd een voor treffelijke voortzetting van het pro gramma, waarbij het fraaie werk van enkele deelneemsters bijzondere ver melding verdient. De knotsoefeningen, die vervolgens eerst door de meisjes A en later door die van B te aanschouwen werden gege ven, werden met veel gratie en over- tave gebracht en we geloven, dat in- ien er een graadmeter aanwezig zou zijn geweest, deze meisjes met het har telijkst applaus uit de bus zouden zijn gekomen. Een keurige lintoefening en beheerst werk van enkele dames bij de springtafel droegen de uitvoering naar steeds grotere hoogte en het werk op de evenwichtsbalk deed de toeschouwers met steeds grotere interesse de verrich tingen volgen. Wat de dames óver het algemeen lieten zien, was boven alle lof verheven. Het slotnummer evenwel sloeg alle prestaties van de avond. Het was een groots show-nummer op de wals van ..Der Rosenkavalier" van Richard Straus. Niet minder dan vijftig dames werkten hieraan mee en zij vulden het podium en de beschikbare ruimte in de grote zaal en het was slechts jammer, dat deze ruimte eigenlijk nog te klein was om het geheel recht te doen weder varen. Wat de opgave zelf betreft, echt werk van Nievaart, die hiermee de kroon zette op zijn verdienstelijk werk voor de gymnastieksport. Deze gym nastiek toch is een van de vele facet ten van de opmerkelijk grote materie, maar we zouden haar niet gaarne wil len missen en we hopen, dat zij nim mer door oefeningen aan welk toestel ook zal worden verdrongen, Wat de uit voering ervan betreft, de dames heb ben getoond de intenties van de leider volkomen te hebben begrepen. Met volle overgave, in sierlijkheid en elegance hebben zij deze oefening tot een prach tig einde gebracht en de ovaties aan het slot waren voor de dames en de leider het overtuigend bewijs hoe fraai het was. De woorden van dank, die de pre sidente. mevr. J. Kikkert-van Vliet, na afloop tot de heer Nievaart richtte, waren dubbel verdiend. Op grandiose wijze heeft de heer Nievaart zijn taak als leider van „Concordia" besloten. De presidente had in het begin van de avond na de opmars van de ruim 120 meisjes en dames reeds aan velen dank gebracht. Dank aan allen vooral voor de grote belangstelling op deze avond, niet in het minst van de zijde der zusterverenigingen. Dank bracht zij in het bijzonder ook aan mevr. Graau- welman-Verstraaten, oprichtster en ere-voorzitster der vereniging. De pre sidente wees er nogmaals op, wat zij voor „Concordia" vooral ln de begin jaren had gedaan, hetgeen haar deed besluiten haar de ere-titel „Moeder van Concordia" te geven. Mevr. Graauwel- man antwoordde hierop met een woord van dank, doch wees veel van de haar dit geval Stompwijkse Boys. De doelmannen aan beide zijden had den het niet gemakkelijk, want de i bal was glad als spek. Stompwijkse Boys heeft in de eerste helft hier- van eenmaal kunnen profiteren, want toen de bal op het SVLV-doel geschoten werd, kon de doelman de bal niet vastklemmen. Hij stuitte i terug en het volgende schot was raak (01). Een overtredinj van de stopperspil van SVLV in het straf schopgebied leverde Stompwijk een elfmeterschop op, doch hieruit werd tot grote vreugde van SVLV naast geschoten. Tot aan de rust kwam er geen verandering noch in het spel noch in het weer. SVLV was in de gelegenheid om tijdens de rust van kleren te ver wisselen, maar Stompwijk moest ver der spelen in een nat en modderig voetbaltenue. Aan hun spel deed dit echter geen afbreuk. De spers ble ven vaak gevaarlijk in de aanval. Dat SVLV na de rust er boven op zat was te begrijpen. Er werd grote druk uitgeoefend op het Stompwijk- doel, maar de achterhoede wist doorboring van het doel te voorko men, zij het dan dat vaak gered moest worden ten koste van een hoekschop. Toch kon SVLV de ach terstand inlopen, want toen de bal van links werd voorgezet, kreeg B. Hakker eindelijk eens een goede gebrachte eer terug op de heer Nie- kans in te schieten (11). Na vaart, zonder wien „Concordia" niet ge- deze stand was er weer van alles mo- worden zou zijn wat zij thans is en als j gelijk. Beide partijen deden nu hun de presidente haar „Moeder van Con- best om het winnende doelpunt te gjHg H| 1 scoren, want de schaarse doelpunten iv|jze in het gebodene weet te brengen, te y cordia" wilde noemen, dan wilde zij de heer Nievaart „Vader van Concordia" noemen. De presidente werd op haar beurt hulde gebracht door de voorzitster der jubileumcommissie, die veel dank bracht voor haar aandeel in de bloei der vereniging, waarvoor als dank van leden en donateurs een hele verzame ling geschenken werd overhandigd. Daarna ontvingen de dames der jubi leumcommissie een Leids lepeltje als aandenken. Daarna kwam de heer Nievaart weer voor het voetlicht. Zijn positie b(J dc vereniging, schetste de presidente met de woorden: ..Zeg je Concordia, dan zeg je Nievurt!" De hem verleende ko ninklijke onderscheiding noemde spr. het beste bewijs voor de waardering van zijn verdiensten, maar Concordia wilde niet achterblijven. Het was spr. een eer hem te mogen mededelen, dat hij tot ere-lid was benoemd. Dio onder scheiding betekende tevens een pri meur, want de heer Nievaart was daar mee het eerst mannelijke bestuurslid. Een horloge getuigde voorts van de stoffelijke waardering voor zfjn werk. Ook mevr. Graauwelmans bood de heer Nievaart vervolgens een herinnering Nadat de heer Nievaart dank had ge zegd voor de vele woorden en geschen ken van waardering, leidde de presi dente de nieuwe leider, de heer Put. bij de aanwezigen in en tenslotte werd dank gebracht aan allen, die mede lei ding hebben bij „Concordia". waren in deze partij kostbaar. Stompwijk kreeg zijn kans toen de spil wilde terugspelen op zijn doel man en dat kostte SVLV een doel punt, want de toestormende speler benutte deze kans en maakte er 12 van. SVLV zette nu alles op alles om nog te trachten een gelijk spel te behalen, maar Stompwijk ruimde alles op. Een Hoekschop even voor het einde had de gelijkmaker kun nen zijn, maar H. Hakker kopte de bal hard tegen de bovenlat en daar mee ging de kans om gelijk te ma ken verloren. Een claxongeloei van de auto's uit Stompwijk was een uiting van de jubel van de Stomp wijkse supporters om de uit de mod der weggehaalde overwinning. LEIDSE VOETBALBOND DE UITSLAGEN Zaterdag 1B; Katwijk 2—Noordwijk 3 1—2. 2A: Katwijk 3—Quick B. 5 1—0; VWS 2Rijnsb. B. 4 25. 3B: Woubrugge 3Koudekerk 4 1—0. 3C: Lisser B. 5Oegstgeest 3 28; Rouwkoop 3RCL 6 40. Zondag I: SVLVStompw. B. 12. Nieuw Ned. record 100 m. schoolslag De Zian-zwemmer Wieger Mensonides is er te Den Haag in geslaagd het Ne derlands record 100 meter schoolslag heren te verbeteren. Hij liet 1 min 11,6 sec. afdrukken. Met deze tijd bracht de Hagenaar het oude record, dat sedert 27 juli 1954 met 1 min. 14,5 sec. op naam van de Leidenaar Peter Bekkering (De Sleutelstad) stond, met niet minder dan 2.9 sec. omlaag. De tijden, die voor Mensonides werden genoteerd waren: 1.11.6, 1.11.6 en 1.11.7. De recordpoging was ingelast in de onderlinge clubwedstrijden van Zian. Hij ging alleen over de baan. Hoewel hij door zijn rustige stijl niet de indruk maakte erg hard te gaan, bleek uit zijn tussentijd van 33,6 sec. over de 50 me ter, dat een recordverbetering er ruim schoots inzat. Maar groot was de verrassing toen even later bleek dat de Zian-zwemmer bijna drie seconden beneden het oude record was gebleven. Zijn tijd van 1 min. 11,6 sec. is slechts 0,1 seconde bo ven de 1,11,5 waarmee de Rus Wladimir Minaschkin wereld- en Europees re cordhouder is. Minaschkin verrichtte zijn prestatie echter zoals vereist voor wereld- en Europese records in een 50 meterbad. Tijdens de training was Wieger Mensonides, overigens ook reeds beneden het Nederlands record gebleven. Hij noteerde toen 1 min. 12,0 sec. na een tussentijd van 33,7 sec.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 8