2)e C<2idbe(Soii^cmt Westen verwerpt Ruslands Berlijn-plannen De Kabinetscrisis Terechtstellingen in Irak Paus opende Geheim Consistorie Aapje bewees mogelijkheid ruimtereis WAT REGEN Directeur: C M v. HAMERSVELD KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur L. C J ROOZEN Telefoon; Directie. Ahonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594: MAANDAG 15 DECEMBER 1958 50ste JAARGANG No. 14587 BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Advertent 20826. Giro 103003 Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f 7.50 p kwart. Franco p.p. f 8.- Advert.: 17 ct p m.m. Telefoontjes f 1.50 Verklaring van de Grote Drie te Parijs Eenzijdige opzegging onaanvaardbaar De thans te Parijs vergaderende ministers van buitenlandse zaken van de Verenigde Staten, Groot-Brittanië, Frankrijk en West-Duitsland hebben de Sowjetrussische voorstellen betreffende Berlijn verworpen. In een zondagavond in de Franse Hoofdstad uitgegeven communiqué wordt gezegd, dat de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk en West-Duitsland vastbesloten zijn in West-Berïijn te blijven. „De eenzijdige verwerping door de Sowjet-Ünie van haar verplichtingen tegenover ons is onaanvaardbaar", aldus de bekendmaking, die werd uitge geven na de besprekingen van de ministers John Foster Dulles, Selwyn Lloyd, Marice Couvé de Murville en dr. Heinrich von Brentano, respectieve lijk ministers van buitenlandse zaken der Verenigde Staten en van Groot- Brittannië, Frankrijk en West-Duitsland. den zondag zonder enige moeite overeenstemming hebben bereikt over hun houding betreffende het vraagstuk-Berliin, toont de bHzoi»d*i De ministers van buitenlandse za ken verklaarden voorts, dat hun lan den het recht van vrije toegang tot West-Berlijn zullen .andhaven. Zij verklaarden het stellen van Oost- duitse autoriteiten in de Sowjet-zöne in de plaats van de Russische be- stuurderen onaanvaardbaar te achten. De vier westerse ministers van buitenlandse zaken hebben overeen stemming bereikt over de voornaam ste vraagstukken, die in hun ant woorden op de Sowjet-nota van 27 november j.l. zullen worden behan deld. Zij zullen hun N.A.V.O.-bondgeno- ten raadplegen, waarna hun regerin gen de antwoordnota's zullen opstel len. Op de bijeenkomst van zondag zijn de ontwikkelingen van de situa tie rondom Berlijn in de afgelopen maand besproken. Hierbij werd door de burgemeester van West-Berlijn, Willi Brandt, een mondelinge toe lichting gegeven. OVEREENSTEMMING De woordvoerder van de West- duitse minister van buitenlandse za ken van Brentano verklaarde tegen over verslaggevers: „Het feit, dat de vier mogemlhe- H. M. de Koningin heeft zaterdag middag de minister van binnenland se zaken, vice-president van de mi nisterraad, mr A. A. M. Struycken in het Huis ten Bosch in gehoor ont vangen. Des morgens had de Koningin nog enige fractie-voorzitters gehoord, waarna H. M. het noenmaal gebruik te met Prinses Wilhelmina in dezer paleisje aan het Lange Voorhout. Het onderhoud met minister Struycken duurde van half 3 tot over 6 uur, met een onderbreking, waarin de minister zich naar zijn departe ment begaf. De raadpleging van minister Struy cken kan erop duiden, dat een voor lopige oplossing van de kabinetscri- sus gezocht wordt in het aanblijven van de niet-socialistische ministers, al dan niet met aanvulling van het ka binet met andere figuren voor de opengevallen plaatsen. Dit „romp"-kabinet of aangevuld kabinet zou dan nieuwe verkiezingen kunnen voorbereiden, welke echter niet eerder gehouden kunnen worden dan half maart. De mogelijkheid be staat dat een aangevuld kabinet het probeert klaar te spelen tot de ver kiezingen van 1960. Bonn voldaan. Men sprak zondagavond te BonnNaar van Arabische nationalisti- zijn voldoening uit over de resultaten sche zijde te Beiroet is vernomen, is der besprekingen van de vier Wes- Fadil Djamali, voormalig premier terse ministers van buitenlandse za- van Irak met Westerse sympathieën, ken met drie andere leiders van het oude De inhoud van het hierna uitgege-1 Iraakse regime terechtgesteld. Zij ven communiqué wordt te Bonn ge- j waren beschuldigd van het smeden zien als een volledige onderschrij- j van komPl°t om met ïmpenalis- ving van het Westduitse standpunttische steun een staatsgreep in Syne ten aanzien van Berlijn. In officiëlete bewerkstelligen en van andere Westduitse kringen ziet men hierin handelingen, die in strijd een aanwijzing, dat de „Westerse landsbelang zouden zijn gew Grote Drie" besloten hebben het D._ andere erechtg«tódenwaren krachtige standpunt met betrekking tot het Berlijnse vraagstuk in te ne men, waarvoor bondskanseler Ade nauer heeft gepleit. Moskou niet. Het Sowj et-persbureau „Tass" heeft verklaard, dat in het communiqué der ministers van buitenlandse za- hechte eenheid aan, waarmede zij ^en jn wezen geen antwoord wordt tegenover dit probleen staan". gegeven op de Sow jet-voorstellen voor Berlijn. Het communiqué ge tuigt van de onwil der ministers om verandering te brengen in de abnor male toestand in Berlijn, aldus Rede over schisma in China zullen worden behandeld". Parijse diplomatieke waarnemers verklaarden echter zondagavond, dat het Westen nog volledige overeen stemming moet bereiken over zijn antwoord op de Russische uitdaging, om West-Berlijn binnen een half jaar te ontruimen. Engeland vindt, als gemeld, dat het nu tijd is om met de Sowjet-Unie over het gehele Duitse vraagstuk te spreken, terwijl West-Diatsland van oordeel is, dat het Westen niet moet j onderhandelen onder druk van de Russische tijdslimiet. Het Westduitse standpunt is, als bekend, dat het Kremlin eerst zijn jongste voorstel- zM. Paus Johannes heeft heden- len betreffende Berlijn moet intrek-1 ochtend in de Consistoriezaal van het ken, voordat er kan worden onder- j Vaticaan het Geheim Consistorie voor handeld. >t creëren van 23 kardinalen geopend Deze waarnemers wijzen er op, dat met een reae, waarin hij uitweidde in het communiqué von zondag werd over <je vervolging, waarin Katho- gesproken over „overeenstemming üeken in China bloot staan, over de fundamentele vraagstukken, Sommige katholieke geestelijken die in de Westerse antwoordnota's zjjn gezwicht onder de druk van de vervolging, zo verklaarde hij, en heb ben helaas de weg voor een tragische poging tot een schisma geopend". „Dit woord, dat wij gedwongen zijn uit te spreken (schisma), brandt onze lippen en doet pijn in ons hart", aldus de Paus. Hij smeekte de Almachtige God om de katholieke gemeenschap van China voor de ramp van een schisma te bewaren. Hij riep de Chi nese katholieken, die trouw aan de Kerk zijn gebleven, op „moed te hou den, opdat zij trouwe leden (van de Kerk) mogen blijven, standvastig verenigd in het mystieke Lichaam van Christus". Paus Johannes verklaarde, dat hij bij de aanvulling van het college van kardinalen boven het sedert 400 jaar geldende maximum van 70 leden was gegaan wegens de behoefte van de groeiende Kerk als geheel en in het bijzonder met het oog op de Romeinse Curie, het centraal bestuur van de Kerk. Van de in totaal 23 nieuwe kardi nalen zijn er 13 Italianen. De overige 10 zijn van Frankrijk, Duitsland, Oos tenrijk, Spanje, Mexico, Uruguay, de Verenigde Staten en Groot-Brittannië. Door hun opneming in het college telt dit 29 Italianen en 45 niet-Italia- nen, vertegenwoordigers van 26 lan den over de gehele wereld. Slechts 21 nieuwe kardinalen ver toeven thans in Rome voor het ge heime consistorie van vandaag en het openbare consistorie van donderdag In de nacht van zaterdag op zondag a s jn Sint-Pieter, tijdens hetwelk is burgemeester J. P. de Herder van (je PaUS de rode hoeden zal overhan- Kopdekerk aan den Rijn in zijn wo- <ügen. ning plotseling overleden. £,e twee niet in Rome aanwezige (Voor levensbijzonderheden zie men nieuwe kardinalen zijn mgr Fernando elders in dit blad). Cento (Italiaan), die apostolisch nun- oud-premier Ahmed Moechtar ban, oud-minister van buitenlandse zaken Birhaneddin Basjajan en de voormalige stafchef Rafiq Aref. (In Cairo meldde de pers echter, dat officiële kringen te Bagdad had den tegengesproken, dat er doodvon nissen ten uitvoer zijn gelegd). De leider der Iraakse delegatie bij de Ver. Naties, Hasjim Djawad, heeft zondag in New York twijfel aan de juistheid van de berichten over de executies uitgesproken. Als zij te rechtgesteld waren, had Bagdad dit wel bekend gemaakt. Dergelijk nieuws hoeft niet uit Beiroet te ko men, zei hij. Burgemeester De Herder Koudekerk aan den Rijn plotseling overleden Scherpschutters op penseel en camera bekroond De staatssecretaris van oorlog, de heer M. v. Veen heeft zaterdag in Den Haag de tentoonstelling „De militair met palet en camera" officieel geopend en prij zen uitgereikt. Foto: staatssecretaris de heer M. v. Veen reikt een legpenning uit aan kapt. R. Lanson (groep B le prijs foto) korp. H. de Cocq (groep A) won de le prijs schild eren. tius in Portugal is en mgr José Bueno y Montreal, aartsbisschop van Sevilla, deze twee zullen de rode baret ont vangen uit handen van respectievelijk de Portugese president, admiraal Americo Rodrigues Tomas, en het Spaanse staatshoofd generaal Franco, op grond van een door de Pausen aan zekere katholieke staatshoofden ver leend voorrecht. Het schisma. Het schisma, waarover de Paus sprak, werd veroorzaakt door de Chinese regering, die eigen bisschop pen benoemd heeft in Peking, Sjang hai, Woetsjang, Hankow en mogelijk in nog andere steden, ter vervanging van vroegere, door het Vaticaan aan gestelde prelaten, die nu in het bui tenland of in gevangenschap vertoe ven. Volgens Chinese kranten nemen veel geestelijken nu deel aan het pro- duktieproces en beperken zij dras tisch de tijd, die zij aan geloofsarbeid wijden. De lijst der kardinalen. Alvorens de lijst van de 23 nieuwe kardinalen voor te lezen zei de Paus nog, dat hij ook aan andere prelaten had gedaccht, die eenzelfde eer waar dig waren en die hij ook wel tot het kardinalaat wilde verheffen. „Maar waar, tegen ons verlangen in, de gelijkheid daartoe niet bestond, zal God zelf hun een redhtva: rdige belo ning geven, na Je dood, voor een rechtvaardig en verdienstelijk leven". Na tot besluit van zijn in het Latijn gehouden toespraak de namen der 23 voorgedragen nieuwe kardinalen voorgelezen te hébben stelde de Paus de aanwezige kardinalen de gebrui kelijke vraag: „Quid vobis videtur?" (Wat dunkt u ervan?) waarop de kardinalen door hun baret af te ne men, een instemmend antwoord ga ven. Onderwijl was de nieuw gecre- eerde kardinalen in hun residentie door speciale afgezanten van het Va ticaanse staatssecretariaat de officiële benoemingsbrief gebracht, getekend door de prosecretaris van de staat mer Tardini. Deze laatste, die ook tot de nieuw gecreëërden behoort, kreeg een door de Paus zelf getekende benoe mingsbrief. De nieuwe kardinalen waren omge ven door familie en kennissen, die naar gewoonte zich hielden alsof de benoeming nog niet bekend was ge weest en nu het nieuwe lid van het college hun ovatie brachten, welke de nieuwbenoemde met een korte toe spraak beantwoordde. Vandaag komen de leden van het corps diplomatique en de oude kardi nalen de nieuwe leden van het col lege bun gelukwensen aanbieden. Nederlanders bij Milaan verongelukt Zondagnacht om twee uur is bij San Rocco al Porto op de grote weg bij Milaan een Nederlandse perso nenauto uit Rotterdam in botsing ge komen met een tegenliggende vrachtauto. De Nederlandse auto werd be stuurd door de 35-jarige heer B. Pierot, technicus bij Nellen's ma chinefabriek, constructiewerkplaats en technisch bureau N.V. te Rotter dam. De bestuurder en een der pro curatiehouders van het bedrijf, de 40-jarige heer A. H. Nellen, alsmede de Italiaanse vertegenwoordiger van de firma Nellen, de heer Phillipi, werden ernstig gewond. Kort nadat de gewonden naar het burgerzieken huis te Milaan waren vervoerd, zijn de heren Pierot en Phillipi aan hun verwondingen bezweken. Waardoor de aanrijding is ont staan is niet bekend. De heren Nel len en Pierot waren in Italië om een hijskraan te plaatsen. In de schatkamers van de Ourthe Vier Belgische speleologen hebben in de omgeving van Hampteau en Hotton (aan de Ourthe, niet zo ver van La Roche) nieuwe grotten ontdekt, die tot de meest uitgebreide en mooiste van België zouden behoren. Zij omvatten drie zalen, waarvan er een een hoogte van 50 meter heeft. De bijgaande foto kan slechts in beperkte jnate de duizendjarige schoonheid in beeld brengen, die in het licht van de zaklampen zichtbaar is geworden. Gestorven voor de wetenschap Het eekhoornaapje, dat zaterdag met een Amerikaanse raket de ruim te ingeschoten is, heeft tijdens zijn reis van 15 minuten naar de ruimte en terug bewezen, dat de mens zon der schadelijke gevolgen een reis in de ruimte kan maken, maar is zelf na beëindiging van de tocht omge komen. De neuskegel van de „Ju- piter"-raket, waarin het diertje was opgesloten, is terecht gekomen in het doelgebied, maar ten gevolge van een technisch defect is de plaats waar de kegel in zee kwam, niet gemarkeerd. De marineschepen, die in de nabijheid lagen, om de neuske gel op te pikken, zochten vergeefs. Het aapje is gestorven voor de wetenschap. De radioseinen, die ge leerden op de lanceerplaats Cape Canaveral tijdens de vlucht van de raket opvingen, bewezen dat de ademhaling, de polsslag en de hart slag volkomen in orde waren. Volgens een woordvoerder van de medische dienst van de marine is uit de gedurende een kwartier lang opgevangen radio-signalen van de raket gebleken, dat een enige tijd durende toestand van gewichtloos heid geen fysiologisch ongunstige veranderingen van betekenis veroor zaakt. Het aapje in de neuskegel heeft niet-officieel de naam „Gordo" ge- kregen; naar een figuur uit een Mexicaans stripverhaal. De Britse vereniging voor dieren- i bescherming heeft tegen het ge- J bruik van een aap voor het experi ment geprotesteerd. Deze vereniging I liet ook een protest horen, toen de Russen een kunstmaan met een hond er in lanceerden. Het aapje heeft gedurende 500 seconden in een toestand van ge wichtloosheid verkeerd. De verkre gen bijzonderheden zullen aanzien lijk bijdragen aan de studie van de mogelijkheid van ruim tevluch ten met. mensen. De neuskegel, waarin het aapje was opgesloten, moet op circa 2500 km. van Florida in de Atlantische Oceaan zijn gezonken, vóór wach tende schepen en vliegtuigen de neuskegel konden opsporen. Men verwacht, dat verder proe ven met grotere apen en andere die ren zullen worden genomen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's (Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). ZWAAR BEWOLKT. Zwaar bewolkt met af en toe enige regen. Overwegend matige wind tussen oost en zuid. Weinig verandering in temperatuur. Gedurende het weekeinde is het weer in Europa steeds meer onder in vloed van depressies gekomen, wel ke vooral in Frankrijk, Portugal, het Alpengebied en Italië veel regen brachten. Op de oceaan gingen deze depres sies in een brede zóne ten zuiden van de vijftigste breedtegraad vergezeld van zware Westerstormen, die het water sterk opzweepten. Verschillen de schepen meldden golfhoogtes van omstreeks 12 meter. Een van deze depressies trok zondag vlak langs de kust van Zeeland en Holland naar het noorden. Een volgende naderde maandagochtend Zuidwest-Engel and. Deze zal zich langzaam in oostelijke richting verder bewegen en in ons land aanleiding geven tot enige re gen by winden uit oost tot zuid. Een volgende storing is in ontwikkeling in de buurt van de Azoren. Deze zal zich naar Portugal en Spanje ver plaatsen en de luchtdruk daar verder doen dalen. Boven Groenland vormde zich een nieuw hogedrukgebied, dat zich ge leidelijk in zuidelijke richting over het noordelijk deel van de oceaan uitbreidt. Een uit Italië afkomstige depressie trekt nu over de Oostzee naar het noorden en verdrijft de vorst uit Zuid- en West-Rusland. In Scandina vië echter handhaaft de vorst zich en valt opnieuw sneeuw. 16 Dec. zon op 08.42; onder 16.29; maan op 12.01; onder 23.31. Hoogwaterstanden 16 Dec. v.m. 7.15; n.m. 7.30. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI ij zei —6 gr STOCKHOLM sneeuw —2 OSLO sneeuw —4 KOPENHAGEN sneeuw 0 ABERDEEN geheel bew. 6 LONDEN sneeuw 3 AMSTERDAM geheel bew. 5 BRUSSEL zwaar bew. 6 LUXEMBURG regen 4 PARIJS regen 7 BORDEAUX onweer 10 GRENOBLE zwaar bew. 2 NICE zwaar bew. 5 BERLIJN zwaar bew. 2 FRANKFURT geheel bew. 5 MÜNCHEN onbew. —1 zürich zwaar bew. 1 GENèVE - half bew. 3 LOCARNO onbew. —2 ,t WENEN zwaar bew. 1 INNSBRUCK mist —5 ROME licht bew. 6 AJACCIO regen 8 MADRID zwaar bew. 7 MALLORCA half bew. 14 ALGIERS zwaar bew. 14 Korreltje Alleen hy kan zijn eer verliezen, die er geen heeft. (Publius Sirius).

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1