Mej C. Kramers verliet R.K. Vakschool voor meisjes te Leiden Baal lompen op de weg Twee broertjes onder vrachtauto Na geslaagde jacht waren twee inbrekers 't haasje Goudse Kerstsfeer met Goudse kaarsen visie op televisie MAANDAG 15 DECEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA :0 Na 37 jaren vol verdiensten JDe heer F. A. M. Griindeman over handigt de scheidende lerares het afscheidscadeau. De R.K. Vakschool voor meisjes aan het Galgewater te Leiden ge niet een goede naam tot in de verste uithoeken van Nederland. Niet in het minst heeft mej. C. Kramers er toe bijgedragen, deze naam te ves tigen en het spreekt daarom vanzelf dat haar zaterdag, bij gelegenheid van het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd, een dankbaar af scheid werd bereid. Pastoor C. Tijnagel ofm, voorzit ter van het schoolbestuur, die na een feestelijk ontbijt in de school des morgens als eerste een woord van afscheid sprak, achtte het zeer moei lijk om te beschrijven, hoe groot de verdiensten van mej. Kramers zijn: 37 jaar lang was zij een lerares van betekenis, zeer gewaardeerd door haar collega's en geliefd onder de leerlingen, van wie er enigen aan king, die ze altijd van directrice en collega's had mogen ondervinden, de administratie en de huishoudelijke staf alsook de heer Onderwater, van de technische staf, die haar door zo vele kleine attenties en diensten het werk zo prettig had gemaakt. Ze zeide altijd met plezier gewerkt te hebben, doch ze vond het ook leuk om er „een punt achter te zetten" en ze deed dat met hartelijke dank aan iedereen, die had medegeholpen, haar deze heerlijke dag te bereiden. Een apartje. „Haar kinders", de leerlingen, kre gen apart bijeengeroepen een kleine les en vele wensen voor de toekomst. De dag was begonnen met een H. Mis in de St. Lodewijkskerk, opge- pastoor Tijnagel hadden bekend: „Ze dragen door pater Eering (gods- n.»t- nl+ii/3 +cn->+ic^Vi c+irit- en liAfHpvnl* was altijd tactisch, stipt en liefdevol; zó zou ik ook willen zijn!" Ze heeft haar roeping met steun van Gods genade vervuld. Spr. wenste de scheidende lerares nog een „prach tige toekomst en veel genegenheid van de oud-leerlingen". Namens het schoolbestuur over handigde de penningmeester, de heer F. A. M. Gründeman, mej. Kramers een zilveren broodschaal. Loopbaan. De directrice, mej. T. H. van Me- chelen, bracht in een hartelijk toe spraakje de loopbaan van mej. Kra mers in herinnering, vanaf haar „eerste, wankele schreden" op de vakschool. Gerüime tijd was de scheidende lerares adjunct-directrice waarna zij zich in 1936 geheel wijdde aan de leraressenopleiding. Toen na de oorlog een herziening werd in gevoerd in de onderwijsbevoegdheid hernam ze haar studies en belastte zij zich met de lessen warenkennis, koken en receptenleer voor de op leiding. Namens allen dankte mej. Van Mechelen mej. Kramers voor haar rusteloze zorgen voor school en leerlingen. De oudste van haar collega's, mej. J. de Goede, gaf een „niet te pro zaïsche" schematische tekening van persoon en werk van mej. Kramers. Ze noemde haar een groot voor vechtster van de groei en bloei van de school, die altijd klaarstond voor iedereen en wie nooit iets teveel was. Door haar heeft de kath. vak school te Leiden naam gemaakt, toen zij nog de enige katholieke le kenschool voor leraressenopleiding in Nederland was. Mej. Kramers muntte uit door een heldere kijk op de zaken, grote liefde voor haar vak en haar „kinders"; ze was een on misbaar „gezelligheidselement" in de docentenkamer en een onuitputte lijke vraagbaak voor haar collega's. Ook mej. De Goede bracht de schei dende lerares dank en bood haar namens alle collega's een albasten plafonnière aan. Lachen en lezen. Sprekend namens de oud-collega's sprak pastoor C. C. H. Standen- meijer er zijn vreugde over uit, bij dit afscheid aanwezig te kunnen zijn. Hij noemde het een „humoristisch feest", waarvan hij de zin in een hu moristisch speechje belichtte. Hij gaf zijn kijk op mej. Kramers, in wiens bijzijn „altijd iets te lachen" was maar ook altijd iets te leren en op dat laatste lag de nadruk. Spr. overhandigde mej. Kramers een ge schenk als stoffelijk bewijs van de dank en genegenheid der oud-lera ren. Leerlingen van de leraressenoplei ding voerden hierna enkele voor- drachtjes op. Op de bekende muziek van Ketelby danste 2a een ballet „Op een Perzische markt", waar een fiere prins bloemen kocht voor een lieftallige prinses, welke bloemen tenslotte aan mej. Kramers werden aangeboden. Opleiding 2c beeldde zingend op het flanelbord haar werk uit en 3a een van de vele anecdoten, de ge- costumeerde schaatswedstrijd, waar door mej. Kramers zich op school de legendarische naam heeft ver worven. Namens de leerlingen over handigde mej. Trees Voorthuis ten slotte onder grote dank een cadeau en een tak schitterende orchideëen. In haar slotwoord dankte mej. Kra mers voor de plezierige samenwer- dienstleraar) met assistentie van pater Sweerts en pastoor Standen- meijer. Het koortje van de school verzorgde de gezangen o.l.v. mej. A. M. Bertholee, die enige soli zong. In de namiddag was er een reünie voor de oud-leerlingen van mej. Kramers. Namens de reünisten sprak hier mevr. Coumans, een van de eer ste leerlingen van mej. Kramers. Ze haalde op geestige wijze enkele oude herinneringen op en bood haar oud- lerares een gouden armband aan. Des avonds om zeven uur werd er een diner aangericht voor de lera ressen en enkele genodigden. Twee gewonden Doordat een baal lompen van een vrachtauto was afgevallen, is op de Rijksweg AmersfoortHoevelaken Apeldoorn onder Leusden een on geval gebeurd, waarbij twee perso nen gewond zijn geraakt. De bestuurder van een uit de rich ting Apeldoorn komende auto, de 46- jarige heer J. A. van der Linden, in specteur van het Utrechts Nieuws blad, wilde de op de weg liggende baal ontwijken. Hij kwam daardoor in botsing met een tegenligger, een door de 62-jarige chauffeur W. Ser- ris uit Olst bestuurde bestelwagen. Deze bestelwagen werd bovendien van achter aangereden door een auto, bestuurd door de heer A. R. Bosboom uit Zutfen. De beide chauffeurs moesten in het ziekenhuis „De Lichtenberg" te Amersfoort worden opgenomen. De heer Serris heeft een been op ver schillende plaats gebroken. De rijkspolitie te Leusden zoekt nu naar de identiteit van de bestuurder van de vrachtauto, die de baal lom pen heeft verloren. Wielrijdster met dochtertje verongelukt Zaterdagmiddag omstreeks 3 uur is op de Mauritsstraat te Tegelen een ongeval gebeurd, waarbij 2 doden vielen te betreuren. De 27-jarige mevrouw Van Baden, die met haar l^-jarig dochtertje op de fiets reed, raakte met de trapper het trottoir, waardoor ze ging slin geren en gegrepen werd door een juist passerende vrachtwagen met aanhanger, bestuurd door de heer Jansen uit Bracht. De vrouw en het meisje werden beiden op slag gedood. Zaterdagmiddag tegen half twee zijn in de Unikenstraat te Stadska naal de 12-jarige Anton en zijn veer tienjarig broertje Jan de Jonge uit Veendam, toen zij, elk op een fiets, met andere leerlingen naar huis re den, gevallen en door een truck met aanhangwagen overreden en gedood. Het ongeluk is vermoedelijk ge beurd, nadat beide knapen met de sturen van hun rijwielen elkaar raak ten. Het 8-jarig jongetje A. van Deijck, uit Caberg-Maastricht, is gis termorgen even voorbij hef kruis punt op de Brusselseweg voor een stilstaande autobus langs tegen een naderende personenauto opgelopen. Het ventje werd in zorgwekkende toestand opgenomen in het zieken huis St. Annadal, waar hü om 5 uur in de middag is overleden. In nauwe samenwerking met de politie van Amsterdam is de politie van Nieuwer Amstel er snel in ge slaagd de hand te leggen op twee Amsterdammers, die zaterdagavond in een villa aan de Emmakade te Amstelveen hebben ingebroken. Toen de dochter des huizes zater dagavond met een vriend bij de wo ning van haar ouders kwam, sprongen plotseling twee mannen uit een raam op de eerste verdieping. De dochter rende naar binnen om de politie te bellen, haar vriend ging de twee mannen achterna. Met drie wagens van de radio-auto-dienst van Nieu wer Amstel en een wagen van de Amsterdamse politie, die ter assis tentie was geroepen omdat de twee vluchtenden zich naar de gemeente grens van de hoofdstad begaven, werd de achtervolging begonnen. De Amsterdamse radio-auto trof op de Kalfjeslaan de twee mannen aan. Een van hen de 33-jarige bar keeper W. M. gaf zich onmiddel lijk over. In zijn zakken werden gouden en zilveren sieraden aange troffen, die uit de villa waren ver dwenen. Overjas uit. Zijn kameraad de 31-jarige kell- ner W. M. B. vluchtte de omlig- Nationalistisch China kweekt zeemonsters Nationalistisch-Chinese kikvorsmannen oefenen dag en nacht op de stranden van de Kinmen-eilanden. Men kan hen plat op de buik aantreffen met een pistool in de hand en een mes tussen de tanden. gende polders in en stoorde zich niet aan zes waarschuwingsschoten van een der agenten. Tijdens zijn vlucht trok hij zijn overjas uit, die even later werd gevonden. In de zakken zaten effecten en obligaties, die eveneens in de villa waren gestolen. Zondagochtend is de voortvluchtige in zijn woning in de binnenstad van Amsterdam aangehouden. De twee mannen zijn goede bekenden van de politie. In 't geweer fegen degeneratie verschijnsel bij varkens Dr. D. D. Bakker, inspecteur van de veeartsenijkundige dienst, heeft bestuursledei van de vereniging „Het Nederlandse Varkensstamboek" het gemeentelijk slachthuis te Venlo ontvangen ter bespreking van de „atrofische rinitis", de degeneratie- ziekte, die dit jaar is opgetreden on der de varkensstapels in Noord- en Midden-Limburg. Op 290 bedrijven zijn tot nu toe meer dan 16.000 grote en kleinere dieren afgemaakt, waarvan ongeveer 65 percent in het Venk se slachthuis. Het vlees van de dieren kan zon der bezwaar in consumptie gebracht worden, de koppen echter niet. Of schoon de varkenshouders van rijks wege een vergoeding ontvangen voor hun opgeruimde varkensstapels, be tekent de besmetting van bedrijven toch een strop, omdat vaak waarde volle fokdieren verloren gaan en bin nen een maand niet opnieuw met de varkenshouderij begornen mag wor den. Aangezien echter nog geen genees methode is gevonden voor de degeneratieverschijnselen, die zich openbaren in vergroeiingen aan de snuit en door stilstand in de groei der dieren, is de enige manier om aan de verbreiding der ziekte paal en perk te stellen het algeheel op ruimen van varkensstapels, waar onder de ziekte is uitgebroken. Men heeft inmiddels wel de indruk, dat het hoogtepunt van deze ziekte epidemie achter de rug is. De 62-jarige Tilburgenaar H. Verhoeven is zaterdagmiddag op de Ringbaan zuid te Tilburg dodelijk aangereden door o-n Belgische vrachtauto. De man, ie een fiets be reed, had geen voorrang verleend. Hij kwam met zijn rij viel in de berm aan de overzijde van de weg terecht en bleek op slag te zijn gedood. Trein reed -door kraan- van de baan Tienduizend echte Goudse kaarsen zullen morgenavond de oude gevels aan de Markt en de Wijdstraat in Gouda verlichten. Bovendien zullen dan voor het gotische stadhuis in de grote kerstboom, die Gouda ten ge schenke heeft gekregen van de Noor se stad Kongsberg, de lichtjes aan gloeien. Een kerstkoor van ongeveer 500 mensen zal Kerstliederen zingen, een bazuinkorps zal koralen blazen en voorts is er een speciale carillon bespeling. Op 23 december worden de kaarsen aan de Goudse gevels nog eens aangestoken tijdens de avond- markt die dan wordt gehouden. Het stadhuis zal dan worden verlicht door schijnwerpers. Een 24-jarige bijrijder zonder werk afkomstig uit Zoetermeer kwam vrij dag in Den Haag om een baan te zoeken. Hij bezocht een café op het Spui waar hij de hele dag bleef han gen. 's Avonds laat moest hij 17, aan consumpties betalen. Hij vertelde de caféhouder dat zijn fortefeuille in zijn auto op de Turfmarkt lag. Hij was, zei hij, boterboer en reed in een bestelauto. De caféhouder zei dat hij wel mee zou lopen. Op de Turf markt riep de pseudo-boterboer ver schrikt uit, dat de auto gestolen was. Dat moest worden aangegeven. De bijrijder ging met de caféhouder naar het politiebureau op het Buiten hof en gaf er een uitvoerige verkla ring van de diefstal. Hij viel ten slotte door de mand. Er is tegen hem proces-verbaal opgemaakt wegens het doen van een valse aangifte. BELG OP IJSSELMEER VERDRONKEN De 26-jarige Antwerpenaar R. Jonckheere is zondagmorgen ter hoogte van Volen lam van een jacht op het IJsselmeer geslagen en ver dronken. Zijn stoffelijk overschot is nog niet geborgen. De heer Jonck heere liet het jaent van Enkhuizen naar Amsterdam slepen, maakte waarschijnlijk een verkeerde ma noeuvre, sloeg overboord en ver dronk. ARCHITECT WEIGERDE PRUS VOOR ONTWERP. Een Nijmeegse architect, jhr ir A. P. Wesselman van Helmond, heeft 'n prijs hem toegekend door de gemeen te Arnhem niet aangenomen. Hij kreeg deze voor het ontwerp van 'n moderne fabriek voor de N.V. Papierfabriek „Gelderland" aan het Maas- en Waalkanaal. Ir Wesselman voerde aan, dat het ontwerp niet van hem alleen is, maar het resultaat van samenwerking van de architecten, die verbonden zijn aan het bureau, waaraan ook hij zijn krachten geeft. De prijs zal toegekend moeten wor den aan het bureau, anders zal de prijsuitreiking op 19 december a.s. niet doorgaan. De zware locomotief van de expres Liverpool-Manchester ligt hulpeloos op zijn kant nadat de trein bij Manchester verongelukte. De loc raakte bij het passeren de bok van een kraan, die naast de spoorbaan aan het werk was en sloeg om. Vijf van de wagens derailleerden hierbij. Tot overmaat van ramp liep een andere trein bovenop de sneltrein. Bij dit ongeluk werd een persoon gedood en een aantal gewond. (Van onze t.v.-medewerker). De zondag in Duitsland. De aan trekkelijke tele-toto van Hans Joa chim Kuhlenkampf, een Duitse recht streekse reportage uit Frankfort, is toch wel van een gans andere allure als de lol- en pretcomedie van de za terdagse Dorus, alias Tom Manders. Van t.v.-amusement moet de kijker wat kunnen meenemen; echte humor moet het winnen van zouteloosheid. De stelling, dat het „grote publiek" van de t.v. bovenal „licht amuse ment" verlangt, is daarom wel aan vechtbaar. In Duitsland berust ze zelfs op een dwaalidee, want een opi nie-peiling uit München heeft er dui delijke taal gesproken. Voorlopig houden we het nog maar op amuse- ments-relais uit het buitenland; en dan hopen we, dat de NTS niet karig zal zijn met het doorgeven ervan op avonden, dat we hier voor een „dood" toestel plegen te zitten. Dick van Bommel en Dik Trom. Het amusement dat de NCRV za terdag bracht, werd geaccentueerd door een zogenaamde Dik Trom-story met aardige momenten en afwisse- land variëté. Nochtans kwam het ac cént te liggen op het aandeel van re gisseur Dick van Bommel in deze uit zending. Men kent reeds zijn disco- parades van de radio, een mengeling van geluiden die vaak tot verrassen de effecten leidt. Ook bij de t.v. is hij aan het mixen gegaan, niet alleen met geluiden, maar ook met camera- truckjes die 'n hoogtepunt vonden in de grappige afkondiging van het pro gramma. Ook de feitelijke uitzending heeft wel bewezen, dat het aankomt op een begeesterend leider, een, die met fantasie iets van een simpel on derwerp weet te maken. Radio op de t.v. Wie zaterdag namiddag omstreeks half vijf zijn toestel had ingesteld op het 'kinder programma van de Vara, kon 'n com plete „Boekenwijsheid onder redactie van Garmt Stuiveling en Max Den- dermonde" opdoen. Wat is er ge beurd? Op die tijd werd deze boe kenrubriek door de Vara-radio uitge zonden. Om nu genoegen te doen aan de t.v. toestelbezitters thuis, die tij dig controle willen oefenen op beeld en geluid, wordt dan een radio-pro gramma overgenomen, jiog vóór het testbeeld. Zoiets komt meermalen voor en heeft dus niet te betekenen, dat er iets in de war is, zoals een abonné heeft gemeend. Van Pothuis via hobby naar quiz. De zaterdagse rubriek ..In 't Pot- huis" van de NCRV wil maar niet op j streek komen. De teksten zijn vlak, J de liedjes niet origineel en de presen- i tatie niet overtuigend. De enigen die er over verheugd bleken te zijn, wa ren kennelijk toeschouwers in de stu dio, die zelfs om de flauwste grappen een obligate lach weggaven. De hob by-rubriek van Alfred Pleiter bracht een „pratende" kanarie, die evenwel schuw voor de felle schijnwerpers bleek te zijn. Beter bracht het Am sterdamse hondje het er af, waarover men in de krant heeft kunnen lezen, dat het beest aan de hand van zijn bazin zebrapaden oversteekt. Dan was er de quiz „Plus of min" van Jo- han Bodegraven. Hij had drie beken de mensen uit de filmwereld samen gebracht: Ph. Bloemendal van het filmjournaal, Bert Haanstra en Tj van Haren Norman, twee bekende ci neasten. Dit drietal heeft zich ge waagd in een strijd om goede ant woorden. Erg verrassende dingen zijn er niet gebeurd, tenzij een wat ge forceerd toekennen van punten. De prijs ging naar Giethoorn, waar Haanstra zijn succesfilm „Fanfare" heeft gemaakt en waar Hans Kaart de geleende bourbardon wel wat ge forceerd schijnt te hebben. Er kwam nu geld bijeen voor aankoop van een nieuw exemplaar ten behoeve van de plaatselijke harmonie aldaar. Internationaal voetbal. Zo maar extra is een reportage van de inter land-voetbalwedstrijd Italië-Tsjecho Slowakije op het beeldscherm geko men. Liefhebbers kunnen er in de sportrubriek meer over lezen. In dit overzicht willen we slechts een tech nisch woord laten horen, en wel met betrekking tot de commentator in het algemeen. Die moet niet alleen het speelveld in de gaten houden, maar ook de monitor waarop het uit te zenden beeld verschijnt. Hij moet na melijk zijn commentaar ten dele ook richten naar de camera-instelling. We bedoelen hier slechts mee te zeggen, dat een wedstrijd verslaggever voor de t.v. niet zó maar kan gaan praten. Komende uitzendingen. Heden, maandagavond is er onder de NTS- vlag een programma van een uur over Koninkrijksdag. Dinsdag wordt de film „Lente in Parklane" gedraaid, waarbij de Kath. filmcentrale heeft aangetekend, dat het een vertoning is voor personen boven veertien jaar. (De KRO-gids heeft „alle leeftijden" aangehouden). Woensdag komt de Vara met het bekende toneelstuk „De kleine prins", door Kees van Iersel voor t.v. bewerkt en in te leiden door de oud vlieger A. Viruly. Op donderdag volgt omstreeks half tien 's morgen een extra uitzending uit het Vaticaan ter gelegenheid van de benoerhing der nieuwe kardinalen.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 10