S)e Volksverzekering van weduwen en wezen Uitkeringen van 1326 en 1968 gld. per jaar De Gaulle herstelt normaal bestuur Geneefse conferentie vordert gestaag Rustiger weer Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur L. C. J ROOZEN Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594: KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Advertent 20826. Giro 103003. Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f 7.50 p kwart. ZATERDAG 13 DECEMBER 1958 50ste JAARGANG No. 14586 Franco p.p. 8.- Advert.: 17 ct P- m.m. Telefoontjes f 1.50 Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp inzake een algemene Weduwen- en Wezenverzekering. In grote lijnen is het advies gevolgd, door de Sociaal Economische Raad aan de regering gegeven. De voornaamste bepalingen uit het wetsontwerp zijn: De financiering zal net als bij de A.O.W. plaats vinden via een omslagstelsel. Het zal een bodemvoorziening zijn welke ruimte laat voor andere regelingen en voor eigen zorg. De uitkeringen zijn waardevast gemaakt. Een weduwe heeft recht op een uitkering: a. als zij de leeftijd van 50 jaar heeft bereikt of overschreden; b. of als zij een of meer jonge kinderen te verzorgen heeft; c. of als zij invalide is. Het weduwenpensioen wordt genoten tot men 65 jaar is. Daarna krijgt men de A.O.W.-uitkering. Zolang een weduwe nog een of meer kinderen beneden 18 jaar te verzrogen heeft, krijgt zij een uitkering van 1968 per jaar. Weduwen zonder kinderen ontvangen 1326 per jaar. Jonge weduwen (beneden 27 jaar) krijgen een tijdelijke uitkering, welke maximaal twee jaar kan duren. WEZEN Het pensioen voor volle wezen bedraagt tot de leeftijd van 10 jaar ƒ438 per jaar, van 1016 660 per jaar en van 1627 jaar ƒ864 per jaar. De S.E.R. had bedragen voorgesteld van resp. 1800, 1200, 400 en ƒ600 per jaar. Deze bedragen zijn verhoogd in verband met de inmiddels opgetreden stijging van de loonindex. De totale kosten van de verzekering worden geraamd op 168 mil joen gulden. Gedurende 1960 en 1961 zal de financiering waarschijnlijk via de A.O.W.-premie van 6% (die te hoog is gebleken) kunnen plaats vinden. De invoering van de wet zal waarschijnlijk op 1 januari 1960 kun nen plaatsvinden. Naar leeftijd, kinderen en gezondheid Wanneer het weduwenpensioen wordt genoten op grond van de ver zorging van kinderen, eindigt dit als het jongste kind de leeftijd van 18 jaar bereikt. Heeft de weduwe even wel, wanneer het jongste kind 18 wordt of wanneer haar invalidifèit een einde neemt, inmiddels .de leef tijd van 50 jara bereikt, dan behoudt zij het recht óp weduwenpensioen. Zij behoudt dit recht eveneens, in dien op het tijdstip dat het jongste kind 18 jaar wordt, of de invaliditeit een einde neemt, haar leeftijd tus sen de 45 en 50 ligt. Maar in dat ge val moet zij de laatste vijf jaar we duwenpensioen hebben ontvangen. Wanneer de weduwe de leeftijd van 65 jaar heeft bereikt, eindigt het pensioen steeds, aangezien op die leeftijd het algemene ouderdoms pensioen ingaat. DIETSMAKERIJ l-let is begrijpelijk, dat minister Suurhoff er prijs op heeft ge steld, het wetsontwerp weduwen- en wezenpensioen met enigszins versnel de pas bij de Staten-Generaal in te dienen. Het moment van indienen is voor hem persoonlijk gunstig en de eer van het nóg indienen gunnen wij hem gaarne maar voor de P.v.d.A. ia dit moment toch minder gunstig. De P.v.d.A. (men kan dit uit socia listische toespraken en pers verne men) probeert diets te maken, dat zij zich het lot der minst-draagkrach- tigen aantrok door de tijdelijke be lastingverhogingen tot twee jaar te willen rekken. De andere partijen, in 't bijzonder de K.V.P., waren er op uit de meer- gegoeden zo spoedig mogelijk aan een belastingverlaging te helpen, terwijl de bestedingsbeperking voor het gehele volk voortduurt. De waarheid is deze, zoals prof. Romme gisteravond nog eens uitvoe rig heeft uiteengezet, dat hier geen sprake is van bevoordeling of ach terstelling, doch dat de K.V.P. het gewenst achtte de tijdelijke belasting verhogingen welke een onderdeel waren van de bestedingsbeperking in het volgend jaar opnieuw te bekijken, wanneer de S.E.R. haar so ciaal-economisch advies zal hebben uitgebracht. Men kan daar niet op vooruit-lo pen door de tijdelijke belastingver hoging voor twee jaar vast te leggen. Minister Hofstra die zijn voorstel op zuiver budgettaire gronden verde digde, vond dat zijn eigen argumen ten redelijk waren en voor 'hem door slaggevend. „Maar er zijn ook redelijke argu menten tegen het regeringsstandpunt'' zeide hij. De P.v.d.A. wil nu wijs maken, dat de K.V.P. en de andere partijen de gegoeden wilden bevoordelen en de minst-draagkrachtigen achterstellen. Maar daar komt minister Suurhoff met het weduwen- en wezenpen sioen aandraven, als om te bewijzen, dat het met die onbekommerdheid van de K.V.P .voor de minst-draag krachtigen wel heel anders gesteld is. Want iedereen weet. dat het de K.V.P. is, die met de grootste klem en nadruk dat weduwen- en wezen pensioen heeft te berde gebracht en hiermede opnieuw van haar sociale bewogenheid voor de meest achter- gestelden getuigde. Het wetsontwerp gaat er van uit, dat de weduwen die niet tot de hier voor genoemde categorieën behoren door het zoeken van een werkkring in hun onderhoud kunnen voorzien. Teneinde haar evenwel in staat te stellen zich aan de gewijzigde om standigheden aan te passen wordt haar na het overlijden van de echt genoot of na intrekking van het we duwenpensioen een tijdelijke wedu- wenuitkering verleend. Deze uitke ring duurt zes maanden, indien de weduwe jonger is dan 27 jaar. De uitkeringsduur wordt met één maand verlengd voor elk jaar dat de weduwe ouder is dan 26 jaar, maar bedraagt maximaal 2 jaar. Halfwezen. Voor halfwezen zal de weduwe kinderbijslag ontvangen van het eerste kind af. De kinderbijslag wordt genoten geheel overeenkom stig de normen van de kinderbijslag regeling, dus voor halfwezen bene den de leeftijd van 16 jaar en voor studerende en invalide halfwezen tot het 27ste jaar. De kinderbijslag wordt genoten naast het weduwenpensioen. Ook echter de weduwe, die geen recht op weduwenpensioen heeft, ontvangt kinderbijslag vóór kinderen, die daarvoor in de termen vallen over eenkomstig de bepalingen van de kinderbijslagregeling. Volle wezen. Voor volle wezen houdt het wets ontwerp een wezenpensioen in. Dit wordt genoten tot het 16de jaar en door studerende of invalide wezen tot het 27ste jaar. Voor de weduwen en wezen, die dit reeds zijn bij de inwerkingtre ding van de wet is een overgangsre geling getroffen. Deze zullen over eenkomstig deze regeling worden behandeld alsof de wet er reeds was op het moment dat zij weduwe of wees werden. Er is één uitzondering in gunstige zin op deze regel. De weduwe die 60 jaar is krijgt het pensioen in ieder geval. Zonder deze uitzondering zou ze het pensioen niet krijgen als zij reeds 10 jaar we duwe was. De hoogte van het weduwenpen sioen is vastgesteld op 1326 per jaar. Wanneer zij evenwel een of meer kinderen beneden de achttien jaar te verzorgen heeft, bedraagt het weduwenpensioen 1968. De tijdelijke weduwenuitkering bedraagt 1326 per jaar. De kinder bijslag, die de weduwe voor halfwe zen geniet, beloopt het normale be drag van de kinderbijslag ingevolge de kinderbijslagwet. By hertrouwen. Bij hertrouwen verliest de wedu we niet ineens haar recht op pen sioen of tijdelijke uitkering. De in voering van deze bepaling in het wetsontwerp heeft als achtergrond de gedachte, dat een direct verlies van de uitkering of pensioen soms een huwelijk tegenhoudt en concu binaat in de hand werkt. Minister Suurhoff stelt daarom voor, dat bij hertrouwen de weduwe recht krijgt op een uitkering ineens ter grootte van het jaarbedrag van haar pensioen. Betrof het een tijde lijke uitkering dan een som ineens ter grootte van het bedrag dat de weduwe nog zou hebben ontvangen als zij niet zou hertrouwen. Het pensioen voor volle wezen be draagt tot 10 jaar 438 per jaar, van 10 tot 16 jaar 660 en van 16 tot 27 jaar 864. Premieplichtig voor deze verze kering, waarvón de kosten voor 1960 en 1961 kunnen worden gesteld op 180 a 190 miljoen, zijn personen van 15 tot 65 jaar. Het voor de AOW geldende bedrag waarover ten hoogste premie is verschuldigd, n.l. 7450, geldt ook hier. Voor 1960 en 1961 wordt de premie op ca. 1,15% geschat. De thans voor de AOW geldende premie van 63A% blijkt aan de rui me kant. Het zal wellicht mogelijk blijken om over de jaren 1960 en 1961 zowel de AOW als de weduwen en wezenvoorzieningen te financië- ren met een totale premie van 63/4%. In Twente klinkt de midwinterhoorn In Algerië Generaal Raoul Salan, de opperbe velhebber der Franse strijdkrachten in Algerië, tevens hoofd van het bur gerlijk bestuur aldaar, is tot inspec teur-generaal der Franse strijdkrach ten benoemd, aldus een vrijdag avond te Parijs uitgegeven officiële bekendmaking. De luchtmacht-generaal Maurice Challe zal Salan als opperbevelheb ber in Algerië opvolgen, terwijl de financiële deskundige Paul Delou- vrier hoofd van het burgerlijk be stuur in dit Franse overzeese gebieds deel wordt. De Franse minister van voorlich ting, Soustelle, maakte vrijdag nai de kabinetsvergadering, waarop tot dfeze benoemingen werd besloten, bekdnd, dat dit betekent, dat het bestuur over Algerië weer in burgert anden komt. Salan oefende de volledige macht uit sedert de „revolte" van mei, die tot de terugkeer van De Gaulle als lei der van de Franse regering leidde. Soustelle zei, dat de 44-jarige De- louvrier, een vroegere financiële di recteur van de E.G.K.S., algemeen gedelegeerde van de regering en dus haar voornaamste vertegenwoordiger in Algerië met volledige bevoegdhe den zal zijn. Hij zal worden bijge staan door de 53-jarige generaal Challe, tot op heden Salans plaats vervanger, aan wie Delouvrier be voegdheden op het gebied van defen sie en handhaving van de openbare orde zal delegeren. De parachutisten-generaal Massu, die na de bestorming van het rege ringsgebouw in Algiers op 13 mei de leiding van „het Comité voor open baar welzijn" op zich nam; is be- iber in Alegrië benoemd. Tevoren was hij bevelhebber in Indo-Ghina. Op de kabinetsvergadering van vrijdag heeft De Gaulle generaal Sa lan geprezen voor diens „optreden in de moeilijke omstandigheden waarin hij werd geplaatst" na de rebellie in mei. Generaal Challe, een vroegere staf chef van de Franse strijdkrachten, was in september door De Gaulle naar Algerië gezonden. GEEN PAUSELIJK UITSTAPJE Vaticaanse zegslieden ontkennen ten stelligste het gerucht, dat de Paus dezer dagen incognito een uit stapje door Rome en omgeving zou hebben gemaakt. Het gerucht van dit uitstapje is vermoedelijk geba seerd op een mededeling van de Paus aan de Italiaanse autoriteiten, waar in hij zegt, dat hij liever geen offi ciële eerbewijzen ontvangt, tenzij bij officiële gelegenheden. Wanneer hij een bezoek brengt aan een der kerken van Rome is een normaal politie-escorte om hem door het verkeer te leidén, vol doende. In het noord-oostelijke deel v*n Twente weerklinken dezer dagen rond Kerstmis overal de sonore klanken van de „Midwinterhoorns", een van de typische gebruiken in deze zo rijk aan folkloristische gebruiken land streek. Op de foto zien we een blazer op de erve „Holtkamp" te Saasveld, in de omgeving van Ootmarsum. Over de kernwapen proeven Dit nummer bestaat uit 12 pagina's De afgevaardigden van Amerika, Engeland en de Sowjet-Unie hebben vrijdag op de Geneefse conferentie over kernwapenproeven overeen stemming bereikt over een derde ar tikel van een ontwerp-verdrag, waar- bij de proeven worden verboden. Dit noemd tot „super-prefect" hoog- artikel handelt over de samenstelling administratieve ambtenaar voor het gebied van Algiers. Gene raal Allard, die onder Salan deze post bekleedde, wordt bevelhebber van de landstrijdkrachten in Algerië. Deze benoemingen werden reeds enige weken verwacht. De Gaulle heeft enige tijd geleden duidelijk verklaard, dat hij zo spoedig moge lijk de toestand in Algerië wilde nor maliseren. Delouvrier vergezelde De Gaulle op diens laatste reis naar Algerië, de vorige week. Hij heeft een briljante carrière in het Franse bestuur, als specialist voor economische en fi nanciële kwesties, achter de rug. De 59-jarige generaal Salan werd in november 1956 tot opperbevelheb- van een organisatie, die naleving van de overeenkomst moet controleren. De leider der Russische delegatie, Tsarapkin maakte dit nieuws vrij dagmiddag na een vergadering van meer dan twee-en-een-half uur be kend. Het artikel berust op een Brits voorstel. Vrijdag is ook gesproken over een Sow jet-verklaring betreffende grond beginselen voor de instelling en de activiteit van een controle-organisa tie. De conferentie had reeds eerder overeenstemming bereikt over het eerste artikel van een verdrag over het beginsel van het verbod van proeven, en artikel twee over de instelling van een controle-orgaan. „Hoe zullen wij het verder doen Het derde artikel voorziet in een controlecommissie, een stelsel voor ontdekking van clandestiene proeven, een beheerder en een vergadering van de deelnemende partijen. De juiste functies en onderlinge samen hang van deze onderdelen moeten nog nader worden gedefinieerd. De andere zit nog vast Op de tweede Geneefse conferentie, die van deskundigen van westelijke en communistische landen over mid delen om onverhoedse aanvallen te voorkomen, heeft de Sowjet-Unie vrijdag een voorstel voor inrichting van controleposten en luchtinspectie ingediend. Het voorstel wordt door het Westen bestudeerd. In sommige kringen acht men het mogelijk, dat de conferentie de vol gende week zal worden opgeschort, als er dan nog geen vorderingen zijn gemaakt. Aan de regeringen zou dan verslag over de besprekingen wor den uitgebracht. Kantoormachines Kantoormeubelen Firma J. M. GERDING BREESTRAAT 11 TEL. 25876 In de Trèveszaal in Den Haag is vrijdagmiddag de ministerraad bijeengekomen voor het bespreken van de problemen, opgeworpen door de huidige kabinetscrisis. De foto toont tijdens deze vergadering v.l.n.r. mej. dr. M. A. M. Klompé, ir. H. B. J. Witte, de heer H. Hofstra, dr. Ir. A. Vondeling en de heer Jac. Suurhoff. Het frontensysteem van een samenge steld lagedrukgebied ten westen van de Britse eilanden trok in de nacht van vrijdag op zaterdag over ons land. De afgetapte hoeveelheden Tegen varieerden over het algemeen van 3 tot 7 mm. Voor het front uit ontwikkelde er zich boven het noordelijke deel van de Noord zee een zeer zware zuidoosterstorm. In ons land bleef de windkracht echter be langrijk kleiner. Na de passage van het front stroomde drogere lucht het land binnen. In het la gedrukgebied komen een tweetal kernen voor. De ene ligt ten westen van Schotland en trekt langzaam naar het zuidoosten, evenals het tweede, centrum dat nabij de ingang van het Kanaal wordt aangetrof fen. Tengevolge daarvan zal de wind in ons land naar het zuiden draaien en zal er morgen boven het continennt afge koelde lucht worden aangevoerd, ~.odat de temperatuur weer wat lager zal wor den. De komende nacht kan tijdens opkla ringen de temperatuur in het binnenland tot om het vriespunt dalen, waarbij hier en daar mist kan ontstaan. (Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). IETS LAGERE TEMPERATUUR Enkele opklaringen, maar ook hier en daar enige regen. Van- 1 nacht plaatselijk mist en in het binnenland temperaturen om het vriespunt. Morgen iets lagere temperaturen dan vandaag. Zwakke tot matige wind uit zui delijke richtingen. 14 Dec. zon op 08.40; onder 16.28; maan op 11.06; onder 21.15. 15 Dec. zon op 08.41; onder 16.28; maan op 11.36; onder 22.24. Hoogwaterstanden 14 Dec. v.m. 5.45; n.m. 6. 15 Dec. v.m. 6.25; n.m. 6.45. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI sneeuw 20 C. STOCKHOLM licht bew. —13 OSLO zwaar bew. 9 KOPENHAGEN geh. bew. 0 ABERDEEN half bew. 1 LONDEN zwaar bew. 2 AMSTERDAM half bew. 5 BRUSSEL geheel, bew. 5 LUXEMBURG geh. bew. 6 PARIJS geheel bew. 8 BORDEAUX regen 9 GRENOBLE regen 11 NICE regen 9 BERLIJN regen 1 FRANKFORT regen 7 MüNCHEN regen 4 ZURICH regen 6 GENèVE regen 8 LOCARNO geheel bew. 3 WENEN mist 1 INNSBRUCK geh. bew. 1 ROME zwaar bew. 12 AJACCIO geheel bew. 12 MADRID motregen 10 MALLORCA half bew. 16 ALGIERS licht bew. 15 Korreltje Vele woorden zijn nodig om één woord terug te nemen-

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1