Uw Wijnkelder is bij de Slijter $LW£LGAT &>)mmTAD Stijlvolle uitvoering Residentie Orkest Scherp a Visitekaartjes Fa. J. N. CEIJER VRIJDAG 12 DECEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA Doof/U- V A O (ks TWEE INBRAKEN IN LEIDEN Dank zij de oplettendheid van een voorbijgangster heeft de politie op heterdaad kunnen betrappen een 37- jarige Leldse schilder en 'n 30-jarige Leldse losarbeider, die in een woon ark aan de Haagweg, bij De Vink, een inbraak pleegden. Zij hadden een radio, een naaimachine en een kastje met waardepapieren al voor verder transport klaargezet. Tussen woensdagavond zes uur en donderdagmorgen negen uur is ook ingebroken in het Chemisch Orga nisch Laboratorium aan de Hugo de Grootstraat te Leiden. In het kantoor van de administratie was een bureeu opengebroken en een bedrag van 100 gulden ontvreemd. Door de Technische Dienst der P.T.T. is namens het hoofdbestuur te 's-Gravenhage, het aanbrengen van een electrische installatie ten be hoeve van het Video schakelcentrum te Hilversum opgedragen aan de n. v. Ergon Electric alhier voor ƒ74.000. Aan genoemde firma is eveneens door het hoofdbestuur der P.T.T. op gedragen de electrische installatió van het Postkantoor te Leidschen- dam voor 14.829. Eveneens is door de P.T.T. opge dragen het maken van 2 stofdichte schakelkasten in de machinekamer van het stationspostkantoor te Rot terdam. Door architect Gathier te Oegst- geest is namern, het bestuur van het Centraal Werkgeversverbond het aanbrengen van een electrische in stallatie in het Conferentieoord te Noordwijk opgedmgen voor een be drag van ƒ65.215. De leiders van de St. Elisabeth Penning van cle diverse parochies worden verzocht zich in verbinding te stellen met Cees H. M. Mentink, Mulderstrrat 6 Leiden. Telefonisch AANBESTEDING RIOLERINGS. WERKEN CHURCHILL-LAAN Hedenmorgen werd namens B. en W. door de directeur van gemeen tewerken in de kleine zaal der Stadsgehoorzaal openbaar aanbe steed: het maken van grond en ri oleringswerken ten behoeve van een gedeelte van de Churchlll-laan, de Ventweg langs de Haagweg en de Toussaintkade met bijkomende wer ken. in Zuid West IV. Er waren 13 inschrijvers welke hun prijzen van hoog naar laag als volgt opgaven. J. L. Zoetemeyer, Den Briel 45.300; fa. Gebr. den El zen Jzn, Noordwijkerhout 39.123; Chr. Overdevest, Rijnsaterwoude 38.950; fa. J. Stam, Voorschoten 37.400; N. Overdevest, Zoeterwou- de 37.000; fa. Koster en Visser, Waddinxveen 36.900; fa. A. Hoge- boom, Rijpwetering 35.750; G. Hul sebosch, Bloemendaal 34.900; J. Mens, Lisse ?3.500; L. P. v. d. Geer en Zn, Leiden 32.400; A. Th. Stuifzand. Leiden 31.325; Aann. Bedr. Gebr. Schouls N.V., Leiden 30.730; fa. H. Compeer, Hoge Mors- weg 108, Oegstgeest 30.075. De ra ming is niet bekend gemaakt, de gunning is aangehouden. bereikbaar: K 1710-20170. Dit in ver band met de oprichting van een maandblad. NEDERLANDS STUDENTEN ORKEST. Het Nederlands Studenten Orkest zal evenals vorige jaren wederom onder leiding van hun dirigent Jan Brussen een tournée maken door ons land, waarvan de opbrengst ten goe de komt aan het Nederlandse Stu denten Sanatorium en 't Universitair Asylfonds voor zieke en ontheemde studenten. Als solist treed op Hubert Bar- wahser, solofluitist van het Concert gebouworkest te Amsterdam. Er zul len werken van Mozart, Escher, Schu bert en Britten worden ten gehore gebracht. De datum van het Concert ls vooi Delft, 's-Gravenhage en Leiden op 26 januari 1959 in 't Gebouw voor Kun sten en Wetenschappen te 's-Graven hage des avonds om 8 uur. Kunstbezit van Mauritshuis naar Lakenhal Zoals wij eerder al gemeld hebben wordt in het Mauritshuis te Den Haag een Jan Steen-tentoonstelling gehou den. Als gevolg hiervan zal een ge deelte van het kunstbezit van dit Haagse museum aan de Lakenhal in bruikleen gegeven worden. Van 19 december tot 16 februari a.s. worden in dit Leidse museum onder meer tentoongesteld werken van Rogier v. d. Weyden, Hans Memling, Rubens, Teniers, Adriaan Brouwer, Jan de Cock en A. Th. Key. Onder de titel „Vorming" wordt ook een tentoonstelling gehouden, samengesteld uit werken van kun stenaars, die voorheen in „Start" ex poseerden. BIOSCOOPVOORSTELLING VOOR LEIDSE SCHOOLJEUGD. Tien Jaar lang „Verenigde Naties" en nog levert een Babylonisch onbe grip dagelijks het meest actuele en dreigende dagblad-nieuws. „Als alle mensen nu eens.hoort men dik wijls verzuchten. De Leidse Jeugd Actie, in samen werking met de Leidse Volksuniver siteit K O heeft de leerlingen der hogere klassen van verschillende middelbare scholen gisteren een film-middag gepésenteerd, waarin zij het sprookje beleefden van de menslievendheid, die alle voorschrif ten met voeten reedt en die over al le grenzen reikt, als het er op aan komt twaalf mensenlevens te red den. Het was de film „SI tous les gars du monden..", die de Nederlandse titel draagt „Als mannen kérels zijn"; een wereldberoemd camera-werk van Christian Janue.'., die ook een be langrijk aandeel leverde aan de tekst. Voedselvergiftiging brengt het le ven van twaalf Bretonse vissers in gevaar, die ergens in het noorden van de Noordzee vissen. Gealarmeerd door de vreemde ziekteverschijnse len, tracht de schipper per radio ad vies in te winnen. De radio is defect: niemand hoort hem en er is geen en kel ander schip dat hij kan praaien. Dan gebruikt de schipper het ama teurtoestel en door een gril van de natuur wordt de noodkreet ergens in Togoland (Afrika) ontvangen. Van daar verspreidt de ongelukstijding zich over heel Europa: er is serum nodig. Er volgt een spannende strijd tegen de klok want binnen acht uur moet dat bovendien boven het schip worden afgeworpen. Het luktf dank zij de volharing van de goed-willende mensen aan de wal en de opoffering aan boord van het ongeluksschip. Als alle mensen nu eens.... De film van Jacques doet de toeschou wer in ieder geval goede voornemens maken en dat is van groot belang voor de jeugd. In drie andere Leidse bioscopen werd te zelf der tijd voor de lagere klassen van Leidse middelbare scho len de geestige film gedraaid naar het boekje van Erich KSstner: „Emil en zijn dectives". Aardige ontspan ning ennuttig, in verband met de litteratuurlijst! POTLOOD EN GEEST 2 3 P 4 5 6 7 8 9 10 r 12 U 16 '6 B 17 18 19 IL 23 2U 26 26 |B 28 29 10 31 Hl32 No. 532. Horizontaal: 1. etiket aan de hals van een medicijnflesje, 4. keelontsteking. 9. vooruit dan toch. 11. vette vloeistof, 12. heeft een dier, 13. scheikundig element (afk.), 14. niet goed doorbakken, 15. welaan, 17. scheikundig element (afk.), 18. water in N. Brab., 21. muzieknoot, 23. meisjesnaam, 25. telwoord, 27. marskramer, 28. ongevulde, 30. af stammeling, 31. deel van het jaar, 32. r.ieuw (Gr.). Verticaal: 1. schors, 2. dorp tussen Lobith en 's-Heerenberg. 3. blunder, 5. grote, ruwe steenmassa uit één stuk, 6. aardrijkskundige aanduiding (afk.), 7. vordering, 8. vrucht, 10. fi guur in het kaartspel, 16. gem. in Gelderl.. 19. meisjesnaam, 20. boom der tropen, 22. door twee deelbaar. 23. voorvoegsel, 24. het schip der Argonauten, 26, meisjesnaam, 29. gebod. Oplossing morgenavond. Oplossing- No. 531. Horizontaal: 1. fat, 3. elp, 5. eng, 7. na, 9. An, 10. liter, 11. op, 12. ma, 14. oor, 16. Tom, 17. erg. Verticaal; 1. Fin, 2. te, 3. eg, 4. Pan, 6. netto, 8. alp, 9. arm, 11. oot, 13. alg, 14. om, 15. re. HET ;4e abonnementsconcert van gisteravond heeft het Resi dentie-orkest onder leiding van Wil lem van Otterloo een programma uitgevoerd, waaraan iedereen vreug de heeft beleefd, omdat het zo mooi wasi bovenal van uitvoering en waarvan de verstokte-anti-moderne muziekliefhebbers volop genoten zullen hebben. In plaats van Von We ber's ouverture „Oboron" werd met het oog op de stijleenheid in het pro gramma de ouverture „Die verkaufte Braut" van Smetana gespeeld. Wat een mooie originele muziek; in weer galoos tempo, het gesyncopeerde thema als in een fuga verwerkt, een melodieus 2e thema in velerlei mo dulaties, maar de vreugd breekt weer baan. Mooie melodieën, fel spranke lend rhythme, volksdans, onweer staanbaar tintelend en vol humor. De vertolking was boven alle lof. Dan ging Van Otterloo naar zijn aard musiceren in de Sérénade voor strijkorkest van Tschaikowsky. De strijkersklank was volmaakt, volko- evenwichtig in elke greep. Tschai- kowsky's kracht ligt in zijn lyrisch pessimisme. Aan de melodieuse Tschaikowsky is volledig recht we dervaren; technisch geperfectioneerd was de wedergave; beheerst émotio- neel. |N DE KEUZE van solisten biedt het Residentie-orkest in dit sei zoen een kunstzinnige verscheiden heid. In voortreffelijk», eenheid met het orkest heeft de vermaarde Poolse violiste Ida Haendel de „Symphonie espagnole" van Victor Lalo gespeeld. De invloeden van de Spaanse volks muziek, in Lalo's tijd (18231892) in Frankrijk zozeer in de smaak, zijn ook in dit 2e vioolconcert (Sympho nie Espagnole genaamd) duidelijk waarneembaar. Het is 'n groot, zwaar werk, eigenlijk in vijf delen, waar van het Intermezzo om z'n lengte Burgerlijke Stand Geb.: Herman zn v. O. P. van dei- Bent en M. van der Plas; Johanna Maria dr. v. J. van der lot en P. van der Eist; Thomas zn v. J. van Haas trecht en A. C. M. Oomen; Cornelis zn v. J. J. van Es en A. M. W. de Rooij; Clasina Johanna dr. v. A. K. Ver- straaten en J. van der Burg; Astrid dr. v. C. Rietveld en M. van Duiven; Yvonne dr. v. G. Mokkenstorm en. H. A. .Castelijn. Getr.: H. C. van Haastregt en J. M. T. Hensing; J. A. Wolf en P. van der Klaauw; W. H. de Rcos en S. Brom- meijer; H. A. Stuifzand en P. M. C. J. Peijnenborg; J. G. van Oosten en B. E. Claproth; J. W. Visser en W. M. Kantebeen; W. I. M. van Dam en W. C. M. Padberg; B. Smits en S. M. Kooijman; J. van der Lelie en G. van Schoonderwoerd den Bezemer; J. W. Veefkind en H. E. Verkuijlen; H. Vijl- brief en E. R. van Ravesteijn; P. Boot en S. A. M. Vermeulen; H. A. Koole en C. Vedhoeven. Overl.: T. Kranenburg, 31 jr, man; T. Zeilstra, 73 jr, echtgenote v. M. L. 't Hart; J. H. M. Aniba, 78 jr, weduwe v. J. Ligtvoet; J. J. van der Steen, 79 jr, man. steeds vervalt., Het le deel „Allegro non troppo" is in de Sonate-vorm, waarvan het rhapsodische eerste en tweede mildere thema in afwisseling het Spaanse idioom benaderen; os- tinate rhythmen en opeenvolging van triool en duorl, en overmatige seconde. Gepassioneerd het Scher zando, spannend het Andante, en het laatste Rondo-deel is dè door de vir tuoos ingestelde violist-componist als afsluiting van het werk geschreven. Ida Haendel speelde verrukkelijk, zo gaaf, zo welluidend, zo gezond van opvatting en zo expressief, en gedis tingeerd. Dank zij de voortreffelijke directie van Van Otterloo en beper king van het aantal spelers was het klankresultaat ondanks de zware in strumentatie uitstekend. De violiste handhaafde zich glorieus; haar visie v/as eerlijk, romantisch, expressièf en spiritueel. De concertbezoekers voelen steeds zeer juist aan, wanneer er op het podium iets hoogstaands is gebeurd Zo was men nu iij de wolken over de virtuose ras-muzikale reproduc tie. Toejuichingen, terugroepen en eerbetoon, zonder einde. Dan voert de dirigent zijn gehoor midden in de Tsjechische muziek van Antonin Dvórak, met .drie Slavische dansen, waarvan de volksdans de le venskrachtige bron is. De uitvoering was vol gloed en tot in de perfectie verzorgd en rijk aan pakkend senti ment. Diploma zwem men Leidse Golfbrekers Bij het diplomazwemmen in de Overdekte door de Leidse Golfbre kers zijn geslaagd: Meisjes A: Tineke Biegstraten, Willy van Kortelaar, Mady Dolmans, Oorry Baak, Maud van Dongen, Mar- jo v. d. Holst., Elly van Dam, Corry Beugelsdijk, Willy Hug, Evelientje Lindenhoff, Cath. Hoorn, Anneke de Winter, Marianne Visser, Anneke Tiel, Doortje Lagerberg, Tinny "Kom pier, Joke de Vrind, Nelly van Schoo- ten, Leonoor Tolenaar, Ria van Wie- ringen, Marian Verplancken, Her- mien Driessen, Clasien Juffermans, Anny Juffermans, Minie Beekman, Jopie Beekman, Rina van Oosten, Li lian v. d. Bos, Carla Spendel, G*js- bertha v. Hees, Astrid Veeren, Jos Aalders, Mieke Menken. Eveline de Rooy, Anneke de Rooy, Mieke v. d. Holst, Bep v. Leeuwen, Tonny Juf fermans. Jongens As Robby Blansjaar, Hen- ny Stipdonk, Wim de Haas, Ton v. d. Meel, Kees Meyer, Peter v. d. Bos, Koos Bayer, Ton Elderhorst, Peter Groenendijk, Gerard Verhoef. Meisjes B: Roserriarie Coster, Maus- je dé Vrind, Liesbeth Peeters, Joke de Groot, Greet Baerken, Joke Mo lenaar, Joke Schrier, Corry Kettenis, Willy Kroone, Ineke van Marwijk, Veroniek van Dongen, Inge Looye- stein, Laura Castelein, Melleke v. d. Heiden, Nelly Blansjaar, Elsje Op dam, Joke v. Bergen Henegouwen, Ria Bakker. Jongens B: Wim Bots, Jos Gubbens, Peter v. d. Bos, Maarten Menken, Adri Bergers, Jan Droogh, Ruud On derwater, Paul Rijnbeek, Chris Bier man, Fred Gründemann, Peter van Kralingen, Theo Post, Robbie van Deventer, Ton Rijnbeek. (Advertentie Do heer W. F. v. d. Linden her dacht gisteren het feit dat hij 40 jaar geleden in dienst trad bij dit energiebedrijf. Zoals wij gisteren al meldden, werd hem op het stadhuis door de wethouder voor de bedrijven, de heer S. M. Stolp, de eremedaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau uitgereikt. In de directiekamer van de Licht fabrieken sprak de directeur, ir Y. Ykema zijn waardering uit voor de wijze waarop de jubilaris steeds zijn taak had opgevat. De directeur wenste de jubilaris geluk mgj; zijn onderscheiding en ju bileum en sprak de beste wensen uit voor de maanden die hem tot aan zijn pensionering nog resten. Spre ker overhandigde hem de oorkonde en de gratificatie van het gemeente bestuur. Ook zijn chefs getuigden van hun waardering voor de arbeidsprestaties van de heer v. d. Linden. De voor zitter van de personeelsvereniging overhandigde een aandenken aan deze dag. In de cantine werden van diverse zijden vele vriendelijke woorden tot de jubilaris gesproken en enkele ge schenken aangeboden. De heer v. d. Linden dankte na af loop allen hartelijk voor de aan'hem bewezen hulde. 40 iaar „St. Bernulpus" ook te Leiden herdacht Ter gelegenheid van het veertig jarig bestaan van de landelijke orga nisatie hield de afd. Leiden van de Kath. Bond van Technici „St. Ber- nulphus" gisteravond in de Viking zaal van „Nieuw Minerva" een jubi leum-vergadering. De heer F. J. M. van Ogterop open de de vergadering en verwelkomde in het bijzonder de g. a. pater R. van Sassen van IJsselt o.f.m. en her innerde er aan, dat dit eigenlijk een normale werkvergadering was maar dan met een feestelijk tintje. Samen met de secretaris, de heer W. C. v. d. Linden, gaf hij een om standig verslag van het feestelijke congres van de landelijke organisa tie op 9 december j.l. in de Dieren tuin in Den Haag. Vooral de Ponti ficale Hoogmis door mgr Jansen en de eenvoudige maar geestige toe spraak van de Bisschop tijdens de feestelijk maaltijd in de Dierentuin waren de hoogtepurtten van de dag. Hét meest treffende moment was de bèkendmaking van het jubileumca deau voor pastoor Van Rooyen, een missionaris uit Borneo, waarvan het streefbedrag, ƒ2000,—, ruim over schreden was. De enkele opmerkin gen tijdens dit congres over het rap port van de commissie de Beaufort, waarbij ilg. voorzitter de Wit het zelfstandig bestaansrecht van St. Bernulphus nogmaals benadrukt had, waren ook in deze vergadering aan leiding tot verdere discussies. Er kwam wel tot uitdrukking, dat de or ganisatie zich zal blijven verzetten tegen algeheel opgaan in een of an dere beambten-organisatie. Ter gelegenheid van de excursie naar de Expo in het begin van het jaar, was er voor de deelnemende le den een foto-wedstrijd uitgeschreven. Na veel wikken en wegen was de prijs toegekend aan de heer Zwet sloot uit Abbenes. Hoe moeilijk de beslissing voor de jury geweest was, bleek wel toen ook de foto's van de andere deelnemers ter tafel kwa men, waarbij juweeltjes van compo sitie en belichting waren. Ook de kleuren-dia's van de heren A. de Romiin en D. A. Huwae bewezen dat de leden van St. Bernulohus ook op het gebied van fotografie uitsteken de technici zijn. Tot spijt van alle aanwezigen moest de heer Van Ogterop aan deze ge zellige uitwisselino wegens de tijd nood een einde maken. Hij, maakte bekend dat het bestuur besloten had tot uitbreiding met drie bestuursle den, allereerst om tot grotere activi teiten te komen en daardoor vrucht baarder te kunnen werken maar ook om de nropavanda in alle ernst aan te pakken. Tevens zou daardoor de gelegenheid geboden worden, de se cretaris werk uit handen te nemen, daar deze om gezondheidsredenen het kalmer aan moet gaan doen. De voorz. zag deze bestuursverkie zing slechts als een tijdelijke maat regel, daar in de eerstoolpende jaar vergadering een definitief bestuur gekozen zal worden, terwijl daarbij tevens een huishoudelijk reglement aan de leden zal worden voorgelegd. Na een herstemming werden ten slotte de heren H. Akerboom en J. A. Flerig uit Leiden en de heer J. Blom (bouwkunde) uit Sassenheim geko zen. Het advies van het secretariaat bliift Tomatenstraat 25. Leiden. Hierna sloot de heer Van Ogteroo deze gezellige en interessante jubi leum-vergadering. BRIDGE DAMES-PARENCOMPETITIE De stand na de 2de zitting (5 ron den) luidt als volgt: (gemiddelde: 141): 1. dames BeekerVerboog 174^22. dames VrijenhoekNort 163H; 3. dames Reekers—van Heus- den 158 Vï, 4. dames van ZijpKuil man 151 Vi\ 5. dames van Alphen Seis 151; 6. dames LancelBroek huizen 150; 7. dames van der Togt— Cunaeus 146; 8. dames Visserden Holder 145; 9. dames BrouwerAm- merlaan 140H; 10. dames Moerel Hemminga 125^2 (voorl. score); 11. dames KrulLautenbach 124; 12. dames de WiltPauw 120H; 13. da mes LeenhoutsVerstraaten 115^; 14. dames van der Valk— van Berge Henegouwen 108. Volgende zitting: donderdag 8 jan. 1959 2 uur precies. 72V2 Jaar burgemeester van Leiden Géén viering Burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot zal op 17 december a.s. 12'/s jaar burgemeester, van Leiden zijn. Natuurlijk is dit voor Leiden een feestelijke en gedenkwaardige ge beurtenis, maar met nadruk heeft de burgemeester ons verzocht aan dit feit geen aandacht te schenken. Hij wil de dag in stilte voorbij laten gaan. KAARTAVOND KAB-HARTEBRUG Men schrijft ons: Ruim dertig leden van de KAB- Hartebrug hadden gisteravond ge volg gegeven aan de oproep van het bestuur voor een gezellige kaart avond. De voorzitter toonde zich in zijn openingswoord, hierover tevreden. Hij sprak een woord van welkom tot allen in het bijzonder tot de pastoor van de Hartebrugskerk. In de pauze sprak de pastoor een kort woord. Het verheugde hem in de kring van de katholieke werknemers te kunnen vertoeven. Al zeer kort na zijn priesterwijding was hij reeds aan het katholiek werkliedenverbond verbonden geweest. Gaarne zegde hij alle mogelijke medewerking toe. „De deur van de pastorie staat open voor iedereen, voor elke kwestie". Na een dankwoord van de voorzit ter bleef men geruime tijd gezellig bijeen. Alle aanwezigen konden met een prijs naar huis gaan. Leidse Universiteit Geslaagd voor het doctoraal examen Nederlands recht de heren A. Ph. van Gelder te Rotterdam en A. Mosteit te Den Haag. Geslaagd voor het kan didaatsexamen Nederlands recht de dames E. ZLnner te Den Haag, J. M. van Buuren te Overveen en de heren Th. W. Serraris te Vught, E. M. Ger- des te Den Haag, M. Scheltema te Haren (Gr.), A. J. H. Pleysier te Rot terdam, P. P. Lampe te Den Haag, M. M. Mendel te Den Haag, A. R. P. Boddaert te Rotterdam en A. J. M. Vink te Den Haag. Geslaagd voor het kandidaatsexamen Nedei-landse taai en letterkunde de heer J. M. J. Sic king te Voorburg. Geslaagd voor het kandidaatsexamen Klassieke taal- en letterkunde mej. G. J. van Hilst te Den Haag. Leidse agenda Dagelijks Kwartier voor God. St. Lodewijkskerk, van half een tot kwart Voor een. VRIJDAG, 12 DECEMBER. Accordeon-orkest „Neerlandia", Ju- bileumcqncert, eerste lustrum, St. Antoniusclubhuit, 8.15 uur nam. Gen. Nederland-Engêland. Social Evening. De Doelen, 8.30 u. nam. „Avibus" Vogelshow. Opening in St. Leonardushuis, Haagweg 14, om half acht nam. ZATERDAG, 13 DECEMBER. Afscheid mej. Kramer r.k. Huis houd- en Industrieschool, Galgewa ter. H. Mis in de schoolkapel (9 u. nam). Receptie 3—half vijf nam. (Noordeinde). Gezellige avondbijeen komst te 7 u. nam. „Lugdunum Batavorum". Viering eeuwfeest. Receptie in „De Bierben gel te 4 uur nam., rondrit en krans- legging bij standbeeld v. d. Werff; ontvangst door gemeentebestuur. APOTHEKERSDIEN ST Leiden. leopend apotheek Zui- dei, Lammenschrnsweg 4, tel. 23553. Oegstgeest. Geopend apotheek Oegstgeest. Wilhelminapark 8, telef. 26274. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Minera logie v. d. Werfpark 1: Tentoonstel ling geologie van Nederland. Op werkdagen van 10—12 en 24 uur. Zon- en feestdagen 24 uur. Lakenhal- Tentoonstelling „Ars Aemula Naturae". Werkdagen 10 u. voorm.—4 uur nam.: zondag 14 u. nam (t/m 8 december). Rijksmuseum voor Volkenkunde: Tentoonstelling „Wat doe je in de kou?" (tot en met 1 maart 1959). Prentenkabinet Rijksuniversiteit Leiden (Kloksteeg 25). „Ralph, Fo to's/Tekeningen". 12 december t/m 10 januari a.s. Dagelijks geopend van 2—5 uur nam. (Op 31 december tot 4 uur). Zon- en Feestdagen gesloten. Romanuszaal, (Mare) Maria-ten- toonstelling. 610 december. Ge opend: maandag 8 december van 7— 10 uur; dinsdag 9 decernbe» van 6—9 uur; woensdag 10 december van 6—9 uur. BIOSCOPEN. De films in de week van 1219 december zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „De rode Pimpernel", 14 jaar. Lido: „Genadeloze jungle", 14 jaar. Luxor: „Het leven begint bij 16", 14 jaar. Trianon: „De dictator", 14 jaar. Rex: „Battle zóne", 14 jaar. Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van Vrijdag 12 December 1858. Omtrent het model van het standbeeld van den dichter Tol lens, door den heer Strackée vervaardigd, deelt de A. K. en L. Bode o.a. het volgende mede: Tollens staat met het hoofd enigszins voorover gebogen. De houding is die van nadenken met een zweem van inspiratie. De regterhand, die zoo even nog langs het lijf nederhlng, schijnt zich onmerkbaar en onwillekeu rig op te heffen, als om met de stift, die er in rust, eene ge dachte, een wordende kunst- vorm op te tekenen BOSKOOP ONGELUKKIG SCHOT Een jachthouder te Boskoop laadde zijn buks om op een koppel overvlie gende eenden te schiet n. Plotseling ging het schot af en de op enkele meters afstand van hem staande R. uit Alphen a. d. Rijn werd in 't hoofd getroffen. De kogel belandde via zijn wang. en onderkaak in de hals. In het ziekenhuis te Gouda is de kogel opentief verwijderd. Levens gevaar voor het slachtoffer is niet aanwezig. De politie stelt een onder zoek in naar de toedracht van het voorval. BESTEL TIJDIG UW bedrukt met naam. KERST. EN NIEUWJAARS KAARTEN. ook in Frans, Duits en Engels Botermarkt 26 Leiden (Advertentie) Laatste Berichten DE KABINETSCRISIS. Het kabinet der Koningin deelt mede: H.M. de Koningin heeft voor he den ter conferentie op het Huis ten Bosch achtereenvolgens uitgenodigd mr. J. A. Jonkman, voorzitter Eer ste Kamer der Staten-Generaal, mr. L. G. Kortenhorst, voorzitter Tweede Kamer der Staten-Generaal, dr. A. A. L. Rutgers, vice-president van de Raad van State. H. M. de Koningin heeft hedenmid dag voor een conferentie in Huis ten Bosch ontvangen achtereenvolgens de fractievoorzitters van de PvdA, de KVP en de AR-partij, resp. de he ren mr J, A. W. Burger, prof. mr C. P. M. Romme en dr J. A. H. J. S. Bruins Slot. LEIMUIDEN ZILVEREN PRIESTERFEEST KAPELAAN BERKHOUT. Op 23 december a.s. hoopt kape laan A. C. W. Berkhout te Volendam zijn zilveren priesterfeest te vieren. Van negentien januari 1935 tot half augustus 1937 is kapelaan Berkhout in Leimuiden werkzaam geweest, waar hij o.a. geestelijk adviseur was van de sociale- en sportverenigingen. Voorts leidde hij het jongenstoneel en bracht hij het jeugdwerk in nieu we banen. Marktberichten LEIDEN, 12 dec. Vee. Aanvoer: 6 stieren, 50 melkkoeien, 374 vette koeien, 30 varekoeien, 15 pinken, 13 graskalveren, 36 vette kalveren, 55 nuchtere kalveren, 80 vette schapen, 3.074 vette lammeren, 30 varkens (zeugen), 316 schrammen, 682 biggen, 6 geiten, totaal 4767 dieren. Notering: stieren slachtgewicht 2.90—3.10; melkkoeien 825—1100; vette koeien per kg slachtgew. 2.70 3.25; varekoeien 550850; pinken 350—525; gx*askalveren 225—350; vette kalveren per kg lev. gew 2.25 —2.75; nuchtere kalveren per kg. lev. gew. 1.20—1.60; nuchtere kalveren per stuk t 40—65; vette schapen 65 —92.50; vette lammeren 6592.50; drachtige zeugen 275—375; schram men 75100; biggen 4045 tot 52.—. Handel: stieren vlot, melkkoeien willig, vette koeien stroef, varekoeien lui en duur, pinken en graskalveren kalm. vette kalveren goed, nuchtere kalveren vlug, vette schapen en vet te lammeren matig, zeugen, schram men en biggen goed. Record aan voer van schapen en lammeren. De veemarkt van vrijdag 26 decem ber zal met het ook op tweede Kerst dag worden verzet naar woensdag 24 december. Kaas. Aanvoer: 13 partijen Goudse en 5 partijen Leidse kaas. Handel matig. Notering: Goudse ex tra kwaliteit tot 2.44, Goudse 1ste k\v. 2.302.36; Leidse le kw. tot 2.34. De kaasmarkt van vrijdag 26 de cember zal worden gehouden op woensdag 24 deceit ber; dit in ver band met Tweede Kerstdag. LEIDEN, 12 dec. Groente. An dijvie 46—80, Kroten, gekookt 25, Boerenkool 9—1, Chinesekol 11—12, Rode kool 16—17, Groene kool 13, Prei 1730, Stoofsla 2936, Spruiten A 49—58, id. B. 39—54, Waspeen 25 —31, Witlf 76—92 per 100 kg. Bloem kool B 22—54, Knolselderij 8—10, Sla A 18—20, id. B 11 13 per 100 st. Peterselie 5.82—6.70, Selderij 7—8.60 per 100 bos. LEIDSCHENDAM, 11 dec. Eieren. Aanvoer 73300 kipeieren. Prijzen: 3900 eieren no. 0 f 18.40—18.85: 6700 eieren no. 1 16 50—17.40: 18400 eieren no 2 15.50—16.05: 26800 eieren no. 3 14.40—14.85: 12400 eieren no 4 13.75—14.05; 5900 eieren no. 5 13.00 -13.50. Tevens werden verhandeld 15 kippen 2.304.70; 1 konijn 8.50. Groente. Sla A 13.30—14.70; idem B 6.809.70; idem C 4.004.30; stoofsla 2228; andijvie 6569; sel derij 5—11; boerenkool 7—11; prei 2327; peterselie 5—11; uien 1114.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2